מזרימדיה – ה- Dune BASE 2

ה-DUNE PRIME זכור לנו כנגן הבלוריי הראשון שעמד במבחן המזרימדיות.ה-DUNE BASE 2 הוא דור שני של מכשירים והפעם ללא נגן ...


הקדמה

חברת HDI (קיצור של HD ISRAEL) התחילה עם מכשיר די מהפכני – ה DUNE PRIME, נגן בלוריי מבוסס SIGMA DESIGNS 8634 אשר היה המכשיר הראשון אשר שילב מזרימדיה מלאה בנגן בלוריי תקני לחלוטין. לא רק שהמכשיר ניגן בלוריי אלא שהוא גם תומך בריפים מלאים של בלוריי (קבצי ISO או פריסה) כולל תפריטים אינטרקטיביים של BD-J.

חלקים גדולים של ה-DUNE PRIME יוצרו בישראל. הבעיה בגישה הפטריוטית הזו היתה בעיקר בנושא העלות אך גם היתה לכך גם השפעה נוספת בכך שלמכשיר היה ביקוש מתמיד שיכולות הייצור לא עמדו בקצב. עלות הייצור בישראל היתה גבוהה משמעותית ממכשירים דומים, בכדי להגיע לאיכות סבירה. את הגישה הזו HDI שינתה והעבירה את קו הייצור המלא לסין (מפעל של פנסוניק). שני המוצרים הראשונים שירדו מקו הייצור.

המוצרים שהחברה העבירה לקו הייצור החדש הם ה-DUNE BASE 2 (מבוסס על אותו צ´יפסט כמו ה-PRIME), וה- DUNE PRIME 3 (צ´יפסט חדש של SIGMA – 865X). ה-BASE 2 מיועד להיות מוצר דור ביניים אשר גם מיועד לתגבר את המחסור של מכשירי ה-PRIME וגם נותן לראשונה פיתרון מבוסס SATA למזרימדיה שמסוגל לנגן ריפים של בלוריי (ה-6500, כידוע, כבר לא בייצור, וה-C200 עדיין לא יציב).

בעוד שה-BD PRIME כלל אך ורק כונן בלוריי והסתמך על הרשת הביתית בשביל להעביר מדיה, ה-BASE כולל דיסק נתיק (בר שליפה) במקום כונן הבלו-ריי. מבחינת תוכנה, המכשיר כמעט זהה ל-DUNE PRIME, הוא תומך ב-SMB ו-NFS וגם ב-UP&P.

המכשיר

המכשיר עצמו בנוי יפה מאוד ומרגישים שיפור באיכות הבניה ביחס ל-PRIME. בדומה ל-PRIME, צריך לשים לב להסיר את הניילונים הנצמדים לפאנל הקדמי או שהוא יראה שרוט ולא מבריק… מבחינת המבנה, המכשיר בנוי הגיונית עם כפתור ON/OFF פיזי, ומספר קטן של כפתורים לניגון תוכן.

בחלקו האחורי יש את כל החיבורים הצפויים – חיבורי אודיו 7.1 (במצב PCM המכשיר מסוגל לפענח את כל סוגי התוכן אנלוגי!), סטריאו, חיבורים דיגיטליים, HDMI, שני חיבורי USB (חיבור נוסף בצד המכשיר) וחיבור רשת 10/100 בלבד (המכשיר מספיק מהיר בכדי לתמוך בבלוריי מהרשת).

הפאנל הקדמי מסתיר מנוף קטן שמאפשר הכנסת דיסק 3.5" SATA ללא צורך במסילה או כל דבר אחר. פשוט מחליקים את הדיסק פנימה וסוגרים את ידית המנוף. קשה לי לחשוב על מכאניקה מוצלחת או נוחה יותר לעשות דבר כזה. זה מזכיר לי טיפה וידאו טייפ בקלות ההכנסה של דיסק פנימה. אלא שקלטת כוללת כשעתיים של תוכן לכל היותר, ודיסק קשיח יכול להכיל עשרות שעות של תוכן ב-FULL HD (דיסק בלוריי ממוצע הוא בן 30-50GB, כך שאפשר להכניס בין 10-20 לתוך דיסק קשיח של חצי טרה בעלות של פחות מ-300 ש"ח).

המכשיר עצמו שקט מאוד בפעולה ולמרות שיש לו מאוורר בצידו האחורי, לא ממש הצלחתי לשמוע אותו עובד. הרעש העיקרי של המכשיר הוא הרעש של הדיסק הקשיח, כך שכדאי להשקיע בדיסק שקט. המבנה של המכשיר הוא שונה משמעותית מה-PRIME. בעוד שה-PRIME חם מאוד תמיד למגע, ה-BASE הרבה יותר קריר, וזאת בשל שימוש חכם יותר בחומרי המארז ולמרות שהצ´יפ של סיגמה משתמש בעצם בכל המארז בתור מפזר החום שלו.

ממשק ותוכנה

המכשיר תומך בתרגום עברי (אפשר גם להחליף את הממשק לעברית, על ידי קבצים חיצוניים שאפשר להשיג אצל המשווק). עם זאת, התרגום עלול להיות קטן מדי על מסכי 42" (גודלו אידאלי למסכי 50" בעיני) – בעיה שתטופל בגירסאות תוכנה הבאות.

מבחינת מהירות, הצלחתי להשתמש במכשיר מול NAS ומול שרת, כאשר הצלחתי למשוך סרט בלוריי מלא ללא כל קושי מהרשת.

הממשק הוא זהה ל-PRIME, רקע של הכוכב של DUNE (גם הלוגו של DUNE הוא לוגו שמזכיר את הספר של חולית) והוא בעיקר מורכב מאייקונים שיורדים לרשימות טקסט. אין דרך כמו ב-TVIX למיין את הספריות או את הקבצים לפי גודל (הם ממויינים לפי השם) ואין תמיכה בעברית בשמות הקבצים.

ה-DUNE משתמש בשיטה ייחודית להחזקת המידע על הספריות שלו ולכן תוכנות כגון TVIXIE או YAMJ לא פועלות עליו. בתערוכת IFA האחרונה, נציגי חברת HDI הציגו בפני תוכנה שתואמת לשתי אלה אך לצערי עדיין לא הצלחתי לאתר אחת כזו, אבל אנחנו יודעים שזה טכנית אפשרי.

מבחינת מהירות חיבור, השיטה היעילה ביותר של המכשיר היא דרך NFS (תוכנת ALEGRO או ישירות ל-NAS מסוג NETGEAR עבד לי ללא בעיה כלשהי) וזו הדרך שהצלחתי גם למשוך ריפים מלאים של בלוריי (כולל כבדים שמגיעים לפיקים של 60Mbps) גם על רשת של 100Mbps.

חוסר אחד בולט של המכשיר הוא בכך שאין לו כניסת USB HOST, מה שלא מאפשר חיבור של מחשב אליו דרך USB והעברת נתונים בדרך זו. לעומת זאת, הוא כן משתף את הדיסק שלו דרך הרשת. ברשת שלי זה דווקא עבד, אבל יש הרבה תלונות שהגירסא של פרוטוקול SMB לא עובדת עבור כל מחשב (ובעיקר לא עובדת עם WINDOWS VISTA ו-WINDOWS 7). למכשיר יש גם תמיכה ב-FTP, אבל בתאכלס בתוספת מחיר זעומה, רצוי פשוט לרכוש ערכה שמאפשרת חיבור של דיסק SATA למחשב דרך USB2. זה נוח, זול ועובד מצויין.

תופעה אחת שזיהיתי היא שהמכשיר פשוט לא עובד טוב כאשר אין לו דיסק בפנים. התופעות שנגרמות הן איטיות במשיכה של תוכן ואי תגובה לשלט. עד לתיקון התופעה בעדכון תוכנה עתידי, אני ממליץ להשתמש בדיסק פנימי בכל עת. בעת ניגון תכנים כבדים, שימוש בכפתורים כגון ה-VOLUME ו-INFO עלולים לגרום לגמגום בבלוריי (מה שלא קורה ב-DUNE PRIME). לצערי, המכשיר לא תומך ב-SATA HOTSWAPPING. משמעות הדבר היא שצריך לכבות את המכשיר כאשר מחליפים דיסק קשיח.

במצב PCM, המכשיר מפענח פשוט הכל לחיבורים אנלוגיים. זה כולל גם את פורמטי ה-HD החדשים. זה שימושי ביותר בחדר שינה או במקום שבו צריך לחבר את המכשיר ישירות למסך ולא דרך רסיבר (או כאשר הרסיבר הוא מסוג שתומך ב-PCM ולא בפורמטי האודיו החדשים).

פורמטים

בגירסאות הישנות של ה-DUNE PRIME היו בעיות תאימות של פורמטים שונים ומשונים או קבצי בלוריי שפשוט לא ניגנו. לא נתקלתי בבעיות כאלה ב-BASE 2 (גם ה-PRIME יציב להפליא). קבצים, כולל איזוטרים לחלוטין ניגנו אצלי ללא כל קושי. זה כלל גם למשל את ה ENGADGET SHOW שירד מאייטיונז בפורמט M4V אשר נגנים אחרים פשוט לא הצליחו לפענח.

בלוריי מנגן מהיר למדי ואפשר לקבוע אם לנגן אותו כקבצי M2TS או כבלוריי מלא. M2TS מאפשר שימוש בקבצי תרגום חיצוניים, בעד שבשביל לתמוך בתרגום עברי בריפים של בלוריי יש צורך להשתמש בשיטת החלפת התרגום שמתוארת במאמר "הוספת תרגום בעברית ל-Blu-ray"

חוץ משימוש ב-FFWD ו-REWIND ניתן לטייל ברחבי הקובץ דרך שימוש בכפתור החיצים אשר מאפשרים קפיצה קדימה או אחורה ביחידות של 10 שניות, דקה או 10 דקות. זה נוח למדי, אך עדיין הייתי רוצה כפתור GOTO או SEARCH לקפיצה למקום מסויים בסרט.

למכשיר אין תמיכה ב-BOOKMARKS, כך שאם הפסקתם לצפות בסרט בקטע מסויים, תאלצו להיזכר איפה הפסקתם בשביל להמשיך מאותה נקודה.

מבחינת חיבוריות ברשתות ביתיות בסיסיות, יש תמיכה חדשה בזיהוי אוטומטי של מחשבים שמשתפים בפורמט SMB (שיתוף של מיקרוסופט). אצלי בבית יש הגנות לא פשוטות על כל המחשבים, מה שאומר שצריך שם משתמש וסיסמא בשביל להגיע לכל מקום – כך שהשיטה הישנה של הוספת קישור ישיר למחשב עובדת טוב יותר. עם זאת, מרבית האנשים יהנו מהיכולת החדשה.

לגבי UP&P, המגבלה של שירותי מיקרוסופט המובנים ב-WINDOWS MEDIA PLAYER הן כאלה שמעט מאוד קבצים שמעניינים אותנו נתמכים בשיטה זו. לכן אפשר להשתמש בשרתים מסוג TVERSITY או TWONKEY בכדי לאפשר זאת. זה מאוד נוח, אך כאמור השיטה המהירה והטובה ביותר זה שרת ALEGRO.

יכולות מתקדמות 

למכשיר יכולות מעניינות למדי, כגון תמיכה בטלויזית IPTV ורדיו מעל הרשת. עם זאת, השיטה להוספתם לרשימת התכנים במכשיר היא מסובכת למדי. יש צורך בשינוי דרמטי בשיטה זו. באתר של http://dune-hd.com/firmware ניתן למצוא קבצי דוגמא ולהוסיף למשל קבוצת תחנות רדיו ממקורות שונים. גם קבצי MPLS של SHOUTCAST נתמכים, אם כי הממשק שלהם בסיסי למדי ופחות שימושי לי מאשר זה של ה-TVX6500 (אין שם שיר ושם הלהקה כאשר מדובר בערוץ SHOUTCAST).

ניתן להעתיק תכנים הלוך וחזור מהמכשיר לרשת דרך תפריט דמוי מחשב. זה מפתיע בכמה שזה נוח. סיימתי לראות פרק מסדרה? אני יכול ישר למחוק אותו בלי שום בלבול מח מהרשת. שימושי ונוח מאוד.

האופציה הזו מאפשרת לי גם לחבר למשל מצלמת וידאו (HD או SD) שיש לה דיסק קשיח או כרטיס FLASH, דרך חיבור USB. אני רוצה להעביר את הסרטים הביתיים שלי למכשיר? פשוט עושים CUT מהמכשיר ואז מנווטים לדיסק הפנימי ועושים PASTE. נשמע פשוט? זה ממש ככה.

ממשק התרגום של קבצים השתנה וכעת המכשיר אינו מעלה תרגום באופן אוטומטי אלא דורש ממך לבחור את שפת התרגום קודם לכן. לשם כך שינו את ממשק התרגום. לחיצה על כפתור SUBTITLE מעלה את הממשק החדש ומאפשר לנו גם לעשות SETUP – אשר מאפשר גם קביעת גודל התרגום (כאמור, התרגום קטן למדי עדיין,. הפונט הוא של חברת HDI אך הוא נראה ממש טוב), מיקומו על המסך ואף את ה-OFFSET שנדרש במידה ויש אי התאמה בין התרגום לבין התוכן.

הממשק היה יכול להיות פשוט יותר, והייתי רוצה שהמכשיר יעלה תרגום חיצוני באופן אוטומטי כפי שהיה בגירסאות ישנות יותר, אך אלה באמת זוטות.

המכשיר מאפשר התאמה אוטומטית של קצב הפריימים ליציאה (AUTO FRAME RATE). זו יכולת שבעבר רק היתה קיימת ב-TVIX אך כיום אומצה על ידי מרבית היצרנים הגדולים. הדבר נתמך בעיקר ב-720P וב-1080P והיא עובדת יפה מאוד. ניתן לקבוע גם שתכני 24FPS יצאו בפורמט 24HZ וזה עובד יפה. המקום היחיד שזה עדיין לא עובד, באופן מפתיע מאוד, זה דווקא בסרטי בלוריי מלאים, אשר מרביתם ב-24FPS והמכשיר עדיין יוצא ב-60HZ עבורם. ניתן לפתור זאת על ידי העברת הפורמט הראשי של המכשיר ל-24FPS והדלקת AUTO FRAMERATE ובכך כל שאר הקבצים יותאמו ל-50 או 60HZ וסרטי הבלוריי יצאו ב-24FPS.

פונקציה אחת שהיא די ייחודית ל-PRIME זה היכולת של החזרת תוכן שעבר התאמה ל-50HZ (האצה של הוידאו והאודיו ב-4%!) בחזרה לקצב המקורי שלו.

גם היכולת לשנות את התאמת האודיו לוידאו די יחודי לסדרת המכשירים הזו.

נקודה אחת חלשה היא הטיפול של המכשיר בתמונות. לוקח לא מעט זמן להעלות תמונה מהרשת וה-SLIDESHOW עובד לאט מאוד (כאשר זה בכלל עובד). בנקודה הזו דרוש עדיין מעט עבודה מצד החברה.

שלט

במסגרת השינויים בייצור, עברו ב-HDI לשלט קטן יותר. האם הוא נוח יותר? לדעתי לא, אהבתי את השלט הקודם ולמרות שהיה גדול פיזית, הוא היה נוח וארגונומי. השלט החדש יותר פשוט להבנה אך חסר כפתורים מוארים וקשה לתפעול בחושך. המכשיר עשוי מסוג של פלסטיק לא מבריק שמזכיר מעט גומי קשיח בתחושה שלו.

בתקופה שבו הייתי חולה עשיתי שימוש נרחב במכשיר ונאלצתי בכל פעם מחדש לנסות ולזכור את מיקום הכפתורים מכיוון שאין להם צורה ייחודית. לבסוף הצלחתי לזכור אותם אך בהחלט היה ראוי לשפר את השלט בגירסא הבאה של המכשיר.

סיכום

ה-HDI DUNE על שתי גירסאותיו האחרונות (PRIME ו-BASE) הם בעיני מהנגנים המוצלחים ביותר שקיימים היום בשוק. הם אטרקטיביים, עושים את העבודה באופן אמין, הם יציבים מאוד, מקבלים כמעט כל סוג של תוכן והם סוסי עבודה אמיתיים.

עדיין חסר להם מעט פונקציות, בעיקר הנושא של JUKEBOX VIEW (רצוי כזה שתומך במה שהמכשירים האחרים של חברות מתחרות תומך בהם) והנושא של BOOKMARKS. אך אם אני מסתכל על החבילה הכוללת אשר תומכת בניגון בלוריי מלאים מהרשת בלי בעיות מיוחדות, אני חייב לציין שזה אחד מהנגנים המועדפים עלי ברגע זה.

ציונים

  • איכות בניה: 8.5
  • שקט: 9
  • תמיכה בפורמטים: 10
  • ממשק: 8
  • שלט: 7.5
  • חיבוריות: 9.5
המכשיר נבדק באדיבות החברה המפיצה בישראל: העולם הדיגיטלי

מחיר מומלץ לצרכן: 2799 ש"ח ללא דיסק קשיח

להמשך הדיון על ה-DUNE BASE 2 בפורומים לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
25.10.2009
  
מאת: עפר לאור

1