Music Streamer+ :DAC של HRT

מחפשים לשדרג את חווית הסטריאו מהמחשב? הכירו את ה +Music Streamer, התקן DAC קטן ומעניין.


הקדמה

אם נבחן את הסלון או חדר המגורים של גולשי הפורום, אני מניח שנתקשה למצוא מישהו שלא מבלה לפחות חלק מהזמן בהאזנה למוזיקה. ישנם אלו שמעדיפים את העולם האנלוגי ועבורם, הנחת התקליט, מיקום הזרוע וה"התעסקות" הינה חלק מהאהבה. אולם אחרים, מעדיפים צליל ממקור דיגיטלי ועבור אלו הקימה מהספה יכולה להפוך לטרחה. לכן, מחליטים לשנות כיוון, שמים מחשב בסלון וממירים את אוסף הדיסקים הענק לקבצים. רמקולים מעולים כבר יש וגם מגבר משובח ובכל זאת, חיבור כל המרכיבים, איך לומר, לא ממש נותן איכות אודיופילית. משהו פה בעייתי!
התרחיש המתואר למעלה אינו בדיוני, הוא מציג את שעבר עליי.

אם התופעה מוכרת לכם, סביר להניח שהבעייה נעוצה ברכיב ה DAC בכרטיס הקול שבמחשב המשמש לניגון המדיה. על קצה המזלג – תפקידו של רכיב זה הוא לקבל אות דיגיטאלי (בדיד), כגון המידע שבקובץ mp3 או על CD ולהפוך אותו לאות רציף המסופק למגבר (או לקדם מגבר). ככל שרזולוצית האות הבדיד גבוהה יותר, האות הרציף צפוי להיות נאמן יותר למקור (ולכן, איכותי יותר לאוזן).

למרבה הצער, רוב כרטיסי הקול, במיוחד המובנים (הקיימים במחשבי קולנוע ביתי למיניהם), הינם כרטיסים זולים המבוססים על אלקטרוניקה פשוטה ואינם יכולים לייצר אות נאמן מספיק למקור ולכן, איכות הצליל אינה משובחת. ניתן כמובן לקנות כרטיסי קול מקצועיים הכוללים רכיב DAC איכותי במיוחד, אבל כרטיסים כאלה אינם זולים וגם לא יתאימו בדרך כלל למחשב סלוני מעוצב (ורובנו לא רוצים למקם בסלון מארז גדול מימדים). הגורם הנ"ל מביא אותנו לרכיב שהינו נושא ביקורת זו – +Music Streamer מתוצרת High Resolution Technologies.

 


ה  +Music Streamer מתוצרת High Resolution Technologies באריזה

 

החברה האמריקאית הצעירה מתמקדת לעת עתה בתחום של USB DAC ומייצרת בסה"כ כשלושה מוצרים: Music Streamer שעלותו כ $100 ומיועד לשוק החובבים, +Music Streamer שמחירו כ $300 ומיועד לשוק החצי מקצועי (Prosumer) ומוצר חדש, Music Streamer Pro ששוחרר בימים האחרונים ומכוון לשוק המקצועי ועולה $400.

ההבדלים העיקריים בין שלושת הדגמים הינם ברוב פרמטרי האודיו: THD, S/N Ratio, Output Level, אך גם בגודל (איכותי יותר=מעט גדול יותר).

המוצר בו מתמקדת הסקירה הינו כאמור המוצר האיכותי יותר מהשניים אשר מיועדים לשוק הביתי. רכיב ה +Streamer מתחבר ליציאת ה USB של המחשב (PC או Mac) ולכניסת RCA במגבר (או בקדם מגבר) ומהווה תחליף ליציאת ה Line Out המובנית בכרטיס הקול במחשב (או ליציאת האוזניות, ישמור השם).

נתונים טכניים (לקוח מאתר החברה):

שני פרטים חשובים אשר לא ברורים מהנתונים הטכניים היבשים:
1. חיבור ה USB מספק ל DAC את החשמל לו הוא נזקק.
2. ה DAC תומך בחיבור USB 1.1 (שימושי במידה ומחשב ענתיקה משמש כשרת מוזיקה).


החיבורים

בחינה

סביבת המבחן כללה את הציוד הבא:
1. מחשב מק מיני (בן שנה וחצי, מעבד 2GHz). המוזיקה נוגנה באמצעות תוכנת iTunes.
2. מטריצת אודיו 4:2 ATLONA COMPONENT VIDEO MATRIX SWITCH (נעשה שימוש בחיבורי האודיו בלבד).
3. מגבר דיגיטאלי Trends Audio TA-10.1.
4. רמקולים System Audio 510.

המוצר מגיע באריזה מהודרת ומרופדת, בצירוף הוראות התקנה ל PC ולמק, אך ללא כבלים מצורפים. התקנת המכשיר היתה מיידית. המחשב זיהה אותו מיד ולא נדרשת התקנת דרייברים. מיקום הכניסות על המכשיר (כניסת USB מצידו האחד ויציאות RCA מצידו השני) יוצרים קצת מגבלות במיקום המכשיר, לא ניתן להפנות את צידו הצר לחזית ורוב הסיכויים שהוא ימצא עצמו במעמקי ארון הציוד. 

החברה ממליצה להשתמש בכניסת USB נפרדת למכשיר ולא להשתמש במפצל USB – בפועל זו לא אמורה להיות מגבלה משמעותית.

הבדיקה התבצעה בעזרת נגינה של מספר קבצים מייצגים (פירוט בהמשך). חלק מהקטעים נדגמו כ mp3 באיכות 192 Kbps ו Apple Lossless (פורמט לא דחוס ששומר על איכות של ה CD) ונוגנו הן מהכונן הקשיח של המחשב והן מאיפוד שחובר למחשב. כמו כן, נבדקה האיכות בנגינה ישירות מה CD (של המחשב). קטעים אחרים נבחנו רק בחלק מהאיכויות.

קטעי המבחן היו:
1. התשיעית של בטהובן – פרק השירה הנועל – קטע סימפוני אופראי עם סולנים ותזמורת.
2. Garth Brooks/The Thunder Rolls – שיר קאנטרי הנפתח בהקלטה משכנעת של רעמים (מומלץ להאזנה ביולי אוגוסט).
3. רוקפור/פתאום – קטע רוק פסיכאדלי משהו, ללא שירה.
4. The Pogues/Sally MacLennane (להקה אירית משובחת, למי שלא מכיר). זמר מוכשר וצרוד (מעודף אלכוהול ועוד כמה דברים טובים) וכלים אירים מסורתיים לצד כלים מודרנים.
5. Queen/Innuendo – שיר מרובה סגנונות ושירה של פרדי מרקורי המדהים.
6. West Side Story/Prologue – נבחר בגלל השריקות, נקישות האצבעות ואוירת המיוזיקל המיוחדת.
7. Leonard Cohen/I Tried To Leave You (מההופעה החיה בלונדון) – הופעה חיה עדכנית.
8. U2/One – סתם כי אני מאוד אוהב את השיר הזה.

לאור ההבדלים העצומים שה +Streamer מספק בכל הקטעים שנוגנו, אין טעם רב בניתוח המסקנות לכל קטע בנפרד וניתן להציג שורות תחתונות וכמה דוגמאות מייצגות.

שימוש ב +Streamer המחיש עד כמה כל מה ששמעתי בעבר מה Setup היה חיוור ועמום. בקטע של ה Pogues, גווני הקול הצרוד של הזמר הומחשו באופן שלא חשבתי שאפשרי בנגינה ממקור דיגיטאלי. לפתע, הבסים נשמעים טוב בהרבה (למרות שאין סאב מחובר) והגבוהים צובטים באופן בולט ביחס למצב הקודם. בקטע הקאנטרי, הרעמים בתחילת השיר "נותנים בבטן" ונשמעים כל כך אמיתיים, שכמעט ניגשתי לחלון לבדוק אם החזאי לא טעה ובכל זאת הולך לרדת גשם.

בקטעים פוליפוניים ניתן להרגיש טוב יותר שמדובר באוסף כלים נפרדים. בקטע מהתשיעית של בטהובן למשל, ניתן לשים לב לתזמורת,לסולנים ולמקהלה כישויות נפרדות בתוך המכלול גם כשכולם שרים ומנגנים בו זמנית.

בהופעות חיות, הרגשת הנוכחות בשטח הפכה למשכנעת הרבה יותר. הקטע מסיפור הפרברים ומההופעה של לאונרד כהן המחישו יפה את העניין. אפשר להמשיך עוד ועוד, אבל הרעיון ברור. כל אספקט של הצליל השתפר ללא הכר. בנגינה דרך המכשיר הזה, mp3-ים באיכות של 192Kbps נשמעו טוב יותר מקטעים לא דחוסים שנוגנו דרך ה Line-Out. זו המחשה טובה מאד לאיכויות המתקבלות מהמכשיר.

נקודה נוספת הרלוונטית למי שמתכוון להשתמש ב DAC על מנת להאזין לפסקול המלווה וידאו (סטראופוני בלבד, ללא צליל היקפי) מהמחשב: המכשיר לא יוצר השהיות (לפחות לא כאלו בהן אני הצלחתי להבחין).

 

 

סיכום

ניתן לומר שמדובר במכשיר מצויין. אחרי התקנה קלילה מתקבל שיפור אדיר בנגינה של כל סוגי המוזיקה הדיגיטאלית. להבנתי, חלופה באיכות דומה תהיה שימוש בנגן CD High-end ותעלה הרבה הרבה יותר.

יתרונות
1. איכות אודיו פנטסטית.
2. אין צורך בחיבור למקור חשמל.
3. לא מתחמם (בין השאר, בזכות צריכת הזרם הנמוכה).
4. איכות בנייה גבוהה מאוד, מחברים איכותיים.

חסרונות
1. חיבורי USB ואודיו בצדדים מנוגדים של המכשיר – מקשה על מיקום המכשיר. עדיף היה לרכזם באותו צד.
2. למי שזה חשוב – אין חיווי לגבי סטטוס הפעולה.
3. מסופק ללא כבלים – יש צורך לרכוש בנפרד כבל לחיבור המקור לכניסות ה RCA במכשיר וכבל USB A-B.

שורה תחתונה: אין שאלה בכלל, אם אתם יכולים להרשות לעצמכם את העלות, רוצו לקנות. זהו DAC מעולה אשר שווה כל $ ממחירו.

מחיר: $300
המותג HRT חסר כיום יבואן בארץ והמוצר ניתן לרכישה ישירות מאתר היצרן.

להמשך דיון בנושא: +HRS Music Streamer, לחץ כאן.

Special thanks to Mr. Kevin Halverson from High Resolution Technologies who supplied us with the sample unit we used for this review.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
20.10.2009
  
מאת: בן לרנר

1