מצלמת פוקט דיגיטלית Kodak EasyShare C140

איך אפשר לספק את מאוויהן הפוטו-ריאליסטיים של צלמת מתחילה, תיכוניסטית מכורת you tube וסטודנטית חסרת אמצעים? נילי צדיקי אולי מצאה פתרון ...


כשקיבלתי את המצלמה החדשה חשבתי לעצמי שיש כל כך הרבה מצלמות משוכללות, מצלמות SLR עם עדשות מטורפות, מצלמות לחובבי-צילום עם אופציות צילום אינסופיות. אז בשביל מה צריך עדיין מצלמות פשוטות כל כך כמו זאת שמונחת לפני? התחלתי לשחק איתה ומהר מאוד הבנתי, ה-Kodak easy share היא מצלמת הכיס לצלמות חובבניות, לאלו אשר צריכות לצלם מהר, בלי לחשוב יותר מדי ובלי כפתורים מיותרים. 

מאפיינים חשובים

מדובר על מצלמת כיס, לא דקה במיוחד אבל קלה מאוד, 130 גרם בלי בטריות. כל כך קלה שהיא בילתה כמה ימים בתיק שלי ונזכרתי בנוכחותה רק כאשר הבחנתי בה בטעות במהלך חיפושים אחר חפצים בתוככי התיק. המצלמה מגיעה בשני צבעים, אדום וכסף, בעוד בארץ אפשר להשיג אותה בכסף בלבד. היא בגודל סטנדרטי ונכנסת לכל תיק מצלמה המיועד למצלמות כיס. זום אופטי של X3, מוגבל אבל שכיח במצלמות כיס ועם טוויסט מרגש – יש גם זום בזמן צילום וידאו! פונקציה לא ברורה מאליה במצלמות כיס. גודל מסך של 6.1 ס"מ (או 2.4 אינצ´), מספק לחלוטין במצלמה מסוג כזה. למצלמה פונקציה של זיהוי פנים, שהפכה לפונקציה די סטנדרטית במצלמות לאחרונה, יחד עם מייצב תמונה אשר מתחיל גם הוא להפוך למצרך חובה.

עוד מאפיין שהפך לחובה גם בקומפקטיות של היום הוא רזולוציה גבוהה, במצלמה הזו אנחנו מדברים על 8.2 מגה פיקסלים שמאפשרים, בין היתר, הגדלה של התמונה, 76X102 ס"מ וגם, אם נפשכם חפצה, להתמקד באובייקט אחד בתמונה ולבצע באמצעות תוכנה לעריכת תמונות – Cropping (חיתוך), שהיא פעולת חיתוך התמונה כך שהאובייקט הרצוי יהיה היחיד בתמונה ועדיין יהיה אפשר להדפיס את התמונה בגדול. אני לא ממליצה לחתוך יותר מדי מהתמונה כי זה יגביל את גודל ההדפסה האפשרי של התמונה, קחו את זה בחשבון.

צילום וידאו ועידן האינטרנט

כמו שהזכרתי, הזום פעיל גם בזמן צילום הוידאו, אך מדובר על זום של X3 דיגיטלי ו-X5 אנלוגי. איכות הצילום היתה סבירה מאוד, הפורמט המתקבל הוא .mov, בגודל 480X640. נקודה לרעתה הוא הסאונד, אותו אי אפשר לשמוע במצלמה כלל משום שאין לה רמקולים אלא מיקרופון בלבד. כשהצילום נבדק בהעלאת הקובץ למחשב התגלו הרבה רעשי רקע, במיוחד בהתחשב בעובדה שהצילום התרחש במשרד לא רועש כלל. אין במצלמה סינון רעשי רקע, פונקציה אליה התרגלנו ממצלמות וידאו אך אולי אי אפשר לצפות לכך ממצלמת פוקט בסיווג הזה. עוד בעיה היא שכאשר מורידים את הוידאו למחשב, צריך להוריד גם את  התוכנה של קודאק, שמגיעה יחד עם המצלמה ואי אפשר לראות את הקובץ על התוכנות שכבר קיימות במחשב. אני מדברת, כמובן, על תוכנות בסיסיות אשר קיימות בכל מחשב ביתי ממוצע, כמו שלי וזה מהווה חוסר נוחות מיותר. גם אחרי שהתקנתי את התוכנה המיועדת, לא הצלחתי לראות את הוידאו בתחילה, ונדרשו לי מספר נסיונות לשם כך.

קודאק מאפשרת להוריד את הוידאו ישירות לתוכנת YouTube ומכאן קיבלה סדרת המצלמות הללו את השם Easy Share ויש אפילו כפתור ייעודי – ´Share´ , אך לצערי הסתבר לי כי אין שום דבר קל בשיתוף הזה. נכנסתי ל-Youtube.com, עם שם משתמש, חיברתי את המצלמה ולחצתי על הכפתור. שום דבר. ניסיתי עוד כמה דרכים, כלום. אין תגובה מצד המצלמה, שום דבר לא השתנה באתר YouTube ובסוף העליתי את הוידאו בדרך הקונבציונלית בה השתמשתי עד היום. לאחר בירור באתר של קודאק הסתבר כי היה צורך להשתמש בתוכנה הייעודית לכך מבית היוצר שלהם ואין קישור פלאי בין המצלמה לאתר youtube.

ואם בהורדות עסקינן, אפשר להוריד גם את הוידאו וגם את התמונות לגלריית קודאק באתר שלהם, שמאפשרת לסדר אלבומים, לשתף את אחרים ואם יש מדפסת טובה, גם להדפיס תמונות. רק חבל שאי אפשר להיכנס לגלריה ממחשבים בישראל. גם שאר התוכנות של קודאק, כמו הכנת כרטיסי ברכה או סידור לוח שנה הן תוכניות עם הגבלת מספר ימים לניסיון, לאחר מכן צריך לשלם בכדי להשתמש בהן.

מה יש ומה אין

ממשק

המצלמה מיועדת למשתמש הממוצע ולכן הפונקציות מאוד נגישות וקלות לתפעול. בנוסף, ליד כל אופציה יש הסבר בכדי שהמשתמשת תדע מתי כדאי להשתמש בה. ייש בה מעט כפתורים, פשוטים וזמינים ואין כלל גלגלי תפריטים. אני מצאתי את הפונקציה הזו מאוד שימושית, זכור לי שכאשר קניתי את המצלמה הראשונה שלי לא ידעתי מה משמעותי של כל פונקציה ולכן, במשך שנים, נשארתי על מצב של אוטומט. נח, אבל לאו דווקא יעיל.

מה אין?

הוראות הפעלה – אין בעברית, לא מצאתי חוברת המסבירה איך לתפעל את המצלמה ואכן לרוב לא צריך. משחק מקדים עם הכפתורים מסביר את רוב הפעולות, למרות שהייתי צריכה הסברים בכל הנוגע להורדת סרטי הוידאו למחשב, שם לא תמיד הצלחתי לראות את הקובץ וגם לאתר YouTube אליו לא הצלחתי לחבר את המצלמה כשם ששמה מבטיח.

המצלמה לא מגיעה עם כרטיס זכרון, אבל, אפשר היה לצלם איתה גם ללא כרטיס זכרון כי יש לה זיכרון פנימי, של 16 מגה בלבד, אבל בהקטנת איכות התמונה אפשר לצלם מספר תמונות וזה יכול מאוד לעזור כשכרטיס הזכרון נגמר.

מה יש?

למצלמה 19 מצבי צילום שונים, ביניהם, צילום פוטרטים, מאקרו עם תוצאה סבירה, צילום ב-ISO גבוה אשר מניב תוצאות טובות אם אין מספיק אור בנמצא אבל עוד אין צורך בפלאש, צילום מסמכים בו אני לא יודעת מתי משתמשים אבל התמונה יוצאת טובה גם ללא המצב הזה,  צילום פורטרט עצמי, שהוא בעצם צילום עצמים מקרוב, צילום לילה, צילום זיקוקים, אפשרות לצלם בשחור ולבן או בספיה (מייצר תמונה ´מיושנת´), עם תוצאות טובות אבל אני מאמינה שאפשר תמיד לשפר אותן בשימוש בתוכנות פשוטות לניהול מאגרי תמונות או עריכת תמונות למיניהן.

בעיה קטנה שהיתה לי עם המצלמה היא שהתמונות לא תמיד יצאו ברורות והן אמורות להיות ברובן ברורות מכיוון שהמצלמה מתהדרת בטכנולוגיית הפחתת טשטוש שאמורה לפקס את התמונה. שימוש נכון במצלמה יכול למנוע את רב הטישטוש הזה אבל לא תמיד קל לפקס את המצלמה על האובייקט אותו את רוצה לצלם וזה חבל.

 המצלמה עובדת על 2 סוללות AA, דבר אשר, כמובן, מגדיל את גודלה הפיזי של המצלמה, אבל מאפשר החלפת בטריות בשעת הצורך ושימוש בבטריות נטענות, עליהן אני ממליצה בחום לכל משתמש מצלמה. תוחלת הבטריה היתה סבירה והחזיקה אפילו בשימוש תדיר בפלאש. הפלאש עצמו הספיק לכל צילום בתנאי אור מוגבלים ועמד בדרישות שלי ממצלמת כיס.

המצלמה יכולה לצלם ב – HD אך קחו בחשבון אכזבה מהסאונד של הקליפ שצולם. בכל מקרה חשוב לזכור שגודל הקובץ די קטן והאיכות הסופית סבירה ומטה.

 לסיכום

לקודאק יש מספר מצלמות בסדרה, עם פונקציות ואיכויות שונות. המצלמה המדוברת היא הפשוטה והזולה בסדרה. ההמלצה שלי היא, אם אתן מחפשות מצלמה פשוטה, קלה לתפעול וזולה, יחסית ליכולות שלה, המצלמה הזו היא בשבילכן, הפונקציות שלה מאוד בסיסיות אבל למי שרוצה מצלמת "כוון וצלם" זו המצלמה שעושה את העבודה. יכול להיות שבני הנוער של ימינו שממהרים לעלות קטעי וידאו לאינטרנט לא יתקשו להוריד את הסרטונים לאתר YouTube ודווקא יעריכו את היכולת הזו, ובמחיר הזה גם לא נהיה מודאגות שמא יאבדו אותה בטיול השנתי…

מחיר מומלץ לצרכן/ית – 499 ש"ח, כולל אחריות לשנתיים של רשת באג.

קישורים

להמשך דיון על הסקירה בפורום האתר לחץ/י כאן.

תודה לרשת באג ולליאת אריאב תקשורת ויחסי ציבור על השאלת המצלמה לצורך הסקירה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
12.10.2009
  
מאת: נילי צדיקי

1