ה Xtreamer

אחד מהמזרימי מדיה הקטנים ביותר עומד למבחן. האם ביצועיו עולים בקנה מידה עם הרעש השיווקי שהוא עשה? מייד נבדוק.

7:00
  /  
08.10.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld
הקדמה

הקדמה

נדמה שאף מזרימדיה לא עשה כל כך הרבה רעש כמו ה Xtreamer. במחיר של €99 הוא הבטיח להציג לנו מעבד Realtek 128x מדור מתקדם יותר מה-SMP8630 אשר היה נפוץ כשה- Xtreamer הוצג, יכולות 802.11n על ידי דונגל USB למזמינים הראשונים, גודל זעיר כמו של כונן 2.5 חיצוני, גישה לתכנים מקוונים, MovieJukeBox שפותח על ידי היצרן, פורום משתמשים רחב, Passthrough לפורמטי האודיו המתקדמים (כנראה שהדבר תלוי עדכון קושחה בלבד), תמיכה בעברית לכתוביות וגם לשמות קבצים, חנות מסודרת ועוד המון יתרונות.

אז מה, לא לקנות? ובאמת הרבה אנשים אצו רצו לרכוש את ה Xtreamer, רובם אנשים שישבו על הגדר פשוט יותר מידי זמן והיו "חמים" על רכישה.

לאחר מכן גילינו כי היו המון בעיות עם משלוחים ורק על נושא זה בלבד נפתחו זוג שרשורים שהגיעו יחדיו למעל 100 דפים, משהו שלא היה תקדים לו באף אתר עם אף מזרימדיה. הבעיות עם המשלוחים היו מגוונות, אם זה Batch-ים קטנים שלא הגיעו, שרשורים שהועלמו מפורום היצרן, אימיילים שלא מקבלים תשובה, הזמנות שמגיעות לאחר 90 ימים ועוד. לאחרונה נדמה שהכל מתחיל להסתדר ומי שמזמין – באמת מקבל את המוצר תוך פחות משבוע.

בביקורת זאת נעסוק ב Xtreamer המסקרן ונראה מה הוא יכול להציע לנו. האם הוא המזרימדיה עבורנו? האם הוא באמת עושה את כל מה שהוא מצהיר? יש לו בעיות? אם תקראו עד הסוף, תדעו לענות על הנ"ל גם בעצמכם.

בהקמת ה Xtreamer שותפות שתי חברות ענק: Zyxel (יצרנית ציוד נלווה למחשבים) ו-Unicorn-Mvix (אחת מיצרניות המזרימדי מדיה הותיקות והגדולות בעולם). הפיתוח של ה Xtreamer התקיים בסין כאשר כל חברה תרמה מהידע שלה על מנת להציג את המזרימדיה האולטימטיבי.

חברת Xtreamer טוענת כי היא התבוננה על שאר המזרימי מדיה הנפוצים כיום בשוק, עקבה בדריכות אחר השרשורים בפורומים השונים ולפי רשמים אלו – תיכננה ובנתה את ה Xtreamer.

בואו נראה מקרוב מהו הXtreamer ומה הוא מביא איתו לשולחן.

מה בחבילה?

לאחר שנפרוק את כל תוכן החבילה, נוכל למצוא את הבאים (מימין לשמאל):

 • מזרימדיה Xtreamer.
 • זוג ברגים עבור חיבור הכונן הקשיח הפנימי.
 • שלט.
 • זוג סוללות עבור השלט.
 • זוג מתאמי חשמל (אין להם שימוש עם שקעי החשמל בארץ).
 • ספק כח מתאים לארץ.
 • מעמד שולחני עבור ה Xtreamer.
 • כבלי RCA עבור קומפוזיט וזוג סטריאו.
 • כבל USB עבור חיבור ה Xtreamer למחשב והטענתו בתכנים.
 • מדריך הפעלה מהיר (מומלץ להוריד את המדריך המלא אשר קיים באתר היצרן).
 • משושה עבור 802.11n – בתוספת תשלום.

אחד הדברים שהכי חסר לי בחבילה הינו כבל HDMI. היום רוב, אם לא כל התצורות של ה Xtreamer, יהיו מבוססות HDMI ולכן חוסר כבל זה הינו מגרעה. תוסיפו לכך כי כמעט כל מזרימדיה כיום שנמכר מגיע עם כבל HDMI והחסרון גובר. מצד שני, במחיר כזה, הגיוני כי פשרות מסוג זה יתקיימו.

מחברים ומארז

חזית ה Xtreamer חפה מתצורה כלשהי ומכילה רק נורית סטטוס אשר תציין את מצב הפעולה (דולק או במצב המתנה) ועינית IR.
אחורי ה Xtreamer מכילים את המחברים השונים. מימין לשמאל:

 • זוג מחברי USB Host עבור ישמש לרוב עבור חיבור כוננים קשיחים חיצוניים או DOK´s.
 • מחבר USB Slave.
 • זוג RCA לאודיו.
 • יציאת קומפוזיט לוידאו.
 • יציאת S/PDIF.
 • יציאת HDMI 1.3.
 • מחבר אתרנט 10/100.
 • כניסת DC 12V, 2A.

בשל המבנה הצנום, טבעי כי ה Xtreamer לא יכיל מחברים רבים ובצדק, היום חשיבות המחברים מלבד HDMI כאמור יורדת מכיוון שרובנו כבר נוטים לבצע תצורה מבוססת HDMI בלבד בין המזרימדיה שברשותנו לרסיבר או למסך.

המארז עצמו עשוי פלסטיק מבריק שחור באיכות בינונית, הוא ניתן לכיפוף על ידי אחיזה בינונית והכיתוב על המארז נעשה בצבע אשר עלול לרדת עם הזמן.

 

תחתית ה Xtreamer מכילה מאוורר קטן בגודל 25 מ"מ. כל המזרימי מדיה מבוססי Realtek שניתקלתי בהם מכילים קירור אקטיבי, אך בשל המידות הצנומות של ה Xtreamer, היה צורך להכליל כאן מאוורר קטן מהרגיל אשר לפיכך מסתובב במהירות גבוהה יותר ולכן יוצר יותר רעש. ניתן לכוון את מהירות המאוורר ב 50 דרגות. גם כאשר הוא על מהירות בינונית, ניתן לשמוע בנקל את המאוורר ממרחק של שלושה מטרים. ייתכן ואני רגיש מידי, אך זוהי נקודה שצריך לקחת בחשבון, הXtreamer איננו שקט. חשוב לומר כי המאוורר ב Batch הראשון היה מדגם DFS251012H. לאחר שהתקבלו תלונות רבות מלקוחות, המאוורר הוחלף בדגם DFS251012M אשר אמור להיות שקט יותר, היחידה שאצלי מכילה את דגם המאוורר המשופר.

היצרן מודע לבעית הרעש ויש שמועות כי בקרוב הוא הולך להציע פתרון קירור פסיבי בצורת Board של צלעות קירור אשר יאפשר הפעלת המאוורר בעוצמה מאוד נמוכה. בנוסף, מתקיימים שרשורים רבים בפורום היצרן על שינויים חומרתיים ב Xtreamer אשר דנים במאווררים אלטרנטיבים, חירור המארז או התקנת צלעות קירור.


פנים ה Xtreamer


הכנסת הכונן הקשיח באמצעות המתאם


פנים ה Xtreamer עם כונן קשיח 2.5 מותקן

תמיכה בעברית

לשמחתנו, הXtreamer תומך בצורה מלאה בעברית. אם זה שמות קבצים ותיקיות, ממשק משתמש, כתוביות SRT או כתוביות מובנות במארז mkv. אליה וקוץ בה, הכתוביות בעברית על המסך מופיעות בצורה איטית, ממש ניתן לראות כיצד הן מרונדרות על המסך משמאל לימין. התופעה בולטת לעין כאשר שורות הכתוביות מכילה יותר משתי מילים. התופעה מתגברת ככל ששורת התרגום ארוכה יותר. יש לציין כי באג זה מופיע גם עם שפות כתוביות אחרות, לא רק בעברית. ניתן לתקן את הבאג הזה על ידי עדכון קושחה, בדיוק כפי שהיה בזמנו עם דור ה NMT הקודם לפני 18 חודשים, אך נכון להיום תופעת הרינדור האיטי של הכתוביות מעיקה למדי ומפריעה בחוויה.

אז בסדר, הכתוביות מוצגות בצורה איטית, אפשר איכשהו להסתדר עם זה, אך יש עוד מספר באגים בכתוביות אשר צצים מידי פעם ומפריעים. לעיתים, מספרים מוצגים עם תוים משונים לידם. כמובן שבדיקה ויזואלית של קובץ התרגום לא גילתה שום תו כזה. כנראה שהבאג הזה מתקיים בשל צירוף מסויים של תוים באותה שורת כתוביות, אך הבעיה היא שהבאג הזה מתקיים כמעט בכל קובץ כתוביות שנבדק. מזרימי מדיה אחרים בהם ניסיתי אותן כתוביות היו חפים מבאג זה.

לאחר בחינה מחודשת של ה Xtreamer עם גרסת קושחה 2.3.1, תופעה זו תוקנה וכיום התרגום מוצג בצורה תקינה.


תוים מוזרים ליד הספרות


תוים מוזרים ליד הספרות

בעיה נוספת שמתקיימת הרבה הינה פיצול של שורת כתוביות. לעיתים, מילה אחת משורת כתוביות מפוצלת ועומדת לבדה, למרות שיש מקום למילה הזאת מאותה שורה ממנה היא נחתכה. מכיוון שתמונה שווה אלף מילים, ניתן לראות את התופעה בתמונה הבאה:


פיצול המילה למרות שיש מקום

במקרים אחרים, לפעמים הכתוביות מפוצלות ל 4 שורות נפרדות! במקרים נוספים, נכנסת לנו שורת רווח בין שורות התרגום.
גם במקרה הזה הבאגים הללו מתקייים בתדירות גבוהה למדי ומזרימי מדיה אחרים חפים מבאגים אלו.


פיצול ל 4 שורות תרגום

באג נוסף הינו גובה שורת התרגום עבור שורת תרגום בודדת. כאשר יש לנו זוג שורות תרגום, הגובה של השורה העליונה והתחתונה הינו קבוע. במצב תקין, כאשר יהיה לנו תרגום עם שורה בודדת, היא תמוקם בשורה התחתונה בלבד. ב Xtreamer, השורה תוצג בגובה העליון.  באג נוסף דומה הינו שלפעמים גובה הכתוביות משתנה בצורה ספונטנית ואז חוזר למקומו התקין. גם כאן, אנחנו בנוהל של תמונה שווה 1000 מילים:

לאחר בחינה מחודשת של ה Xtreamer עם גרסת קושחה 2.3.1, תופעה זו תוקנה וכיום התרגום מוצג בצורה תקינה.


גובה תקין של כתוביות


הכתוביות תופסות גובה – מצב לא תקין

שמות קבצים בעברית זוהי תכונה מצויינת ונחוצה עד מאוד אשר חסרה בהמון מזרימי מדיה. לרוב היא באה לידי ביטוי עם התמונות המשפחתיות או ספריית הmp3 שלנו.


תמיכה בשמות קבצים בעברית – אך ללא הצמדה לימין

בתור תושבי ארץ הקודש, רובנו משתמשים בכתוביות על בסיס יומיומי. אני משתמש כבד בכתוביות ולכן מאוד חשובה לי יכולת הצגת כתוביות תקינה. כל הבאגים שהוזכרו כאן יכולים להיות מתוקנים על ידי עדכון קושחה עתידי במידה והיצרן יראה זאת לנכון.

אז נכון, ה Xtreamer תומך בעברית בצורה מלאה, אך הציון שלו על המימוש הינו בינוני מינוס. ההצגה האיטית של הכתוביות יחד עם הבאגים למכביר מתישים את השימוש.

הגדרת תצורה

ממשק הגדרת התצורה נוח למדי לשימוש והאפשרויות השונות רשומות בברור. ניתן להגדיר תחת הלשוניות השונות בין היתר את רזולוציית היציאה, שפת הממשק, הגדרות הרשת ועוד.


תפריט הגדרות ה Playback


הגדרות האודיו וידאו. בתפריט זה גם הגדרת 1080p 24fps אוטומטי


הגדרות הרשת


הגדרות שפה ותפקוד כללי


שומר מסך ומהירות מאוורר

אופציה שלא ממש ברור לי מה היצרן רוצה שהמשתמש הסופי יעשה איתה זה קביעת מהירות המאוורר. ככל שנקבע מהירות מאוורר גבוהה יותר, אז הרעש הנובע מהמאוורר יתגבר. אז למה לא לשים נמוך? כי אז הXtreamer מאוד מתחמם, אבל אולי זה עוצמת חימום תקינה? אולי לא? הייתי מאוד שמח אם היה מותקן מאוורר שנשלט על ידי המזרימדיה עצמו לפי חיישן טמפרטורה מובנה ובכך פוטר את המשתמש הסופי מקבלת החלטות שאין לו ממש מושג לגביהן.

שלט

השלט הינו בגודל קטן יותר מהרגיל. הוא מכיל כפתורים ייעודים ונגישים בקלות עבור סנכרון כתוביות וזה יתרון גדול לעומת מזרימי מדיה אחרים אשר מאלצים אותנו לעשות זאת דרך ניווט בתפריט ייעודי.
לשלט יש מספר מגרעות, הכפתורים הכי שמישים אצלנו במהלך ה Playback כאשר העיניים שלנו מופנות כלפי המסך הינם כפתורי ה Pause, FF, FW, Play ו- Stop. מאוד חבל כי הכפתורים הללו קיבלו כולם צורה זהה ונמצאים למטה מתחת לכפתורי גלגל השליטה המרכזי. שימוש הגיוני ושמיש הינו שכפתור ה Enter המרכזי ישמש עבור Pause ולחיצה נוספת עבור Play. הכפתורים בצידי גלגל השליטה ישמשו עבור FF & FW. מימוש זה קל מאוד עבור המשתמש הסופי ומאפשר תפעול כמעט מלא של המזרימדיה ללא מבטים חטופים בשלט.

אחד הדברים שהכי הציקו לי בשלט הייתה התגובתיות שלו. לחיצה רצופה תגרום לפעמים למעין השתהות בביצוע הפקודה ולאחר מכן ביצוע כל הפעולות שנכנסו לתור יחדיו. לפעמים מצאתי את עצמי לוחץ מספר פעמים על הכפתור מכיוון שלא קיבלתי תגובה ולאחר שנייה, לפתע כל הפקודות התבצעו יחדיו ואז הייתי צריך לתקן אותם על ידי פקודות נוספות. יציאה ממצב המתנה לרוב מכניסה את ה Xtreamer למצב דומה.

מצאתי את השלט לא נוח לשימוש. כבר תפסתי את עצמי מחפש במשך 5 שניות (וזה זמן רב!) את כפתור ה Play או ה FF. תוסיפו לעובדה כי השלט איננו בעל תאורה אחורית ואם יש ברשותכם מקרן אשר מחייב צפייה בחושך מוחלט, אז אתם בצרה צרורה.

מי שיש ברשותו שלט אוניברסלי, יכול לחייך עכשיו.

חלק II

קבצי אודיו ותמונות

ה Xtreamer יודע להציג כאמור שמות קבצים בעברית. הוא אומנם לא מצמיד אותם לימין כנדרש, אך זה מספק עבור עיון בקבצים ובחירתם. יש לנו תמיכה גם ב FLAC ועבור קבצי ה mp3 בעלי ID3 Tag, קיים לנו בצד ימין פאנל סקירה שלו. אם הID3 Tag יהיה בעברית, המידע יוצג כהלכה. גם בפאנל הסקירה אין לנו הצמדה לימין של הטקסט העברי וזה חבל.
תוך כדי ההאזנה לקבצי המוזיקה, ניתן להמשיך לבצע עיון בקבצים ולבחור תמונות לצפיה, ככה יש לנו מוזיקת רקע (כשקובץ האודיו יסתיים, הבא בתור ימשיך) וצפייה בתמונות יחדיו.
העיון בתמונות עצמן יחסית מהיר למזרימי מדיה אחרים ומאפשר בחלון העיון גם לצפות בנתוני ה EXIF של התמונה.

יתרון טוב שיש ל Xtreamer לעומת מתחריו הינו שהוא מסוגל לנגן Motion JPEG, פורמט הוידאו הפופולארי אשר קיים במצלמות סטילס דיגיטליות.


זום על פאנל העיון הימני – תמיכה בעברית אך ללא הצמדה לימין

שירותי רשת

רק על מנת לעמוד על מגוון השירותים הזמינים ב Xtreamer יקח לכם יומיים לפחות. השירותים כוללים YouTube, חדשות RSS, Picasa, Flickr, פודקאסטים, שירותי מזג אויר, קדימונים של סרטים ועוד רבות.
ניתן אפילו להתעדכן בחדשות מהיצרן Xtreamer עצמו, כמו טיפים שונים וקושחות שיצאו.


עדכוני קושחה


טיפים מהיצרן


YouTube


קדימונים לסרטים


מוזיקה מהעולם


עבור ישראל אין קבצים רלוונטים


תחזית מזג האויר

ישנם שירותים מאוד שימושיים כמו תחזית מזג האויר, אך הבעיה שתמיד מנעה ממני להשתמש בשירות זה בצורה קבועה הינו הניווט האיטי אשר מלווה בהמון כפתורים עד להגעת המסך הרצוי. תוספת נחמדה יכולה להיות כפתור בשלט אשר יהיה מיועד עבור שירות המקוון החביב עלינו ואז בלחיצת כפתור נוכל להגיע ישר למסך הרצוי. תחשבו בעצמכם כיצד הייתם מרוצים אם הייתם יכולים לגשת בלחיצת כפתור בודדת לתחנת הרדיו המקוונת האהובה עליכם או לדעת את מזג האויר. כיום זה נעשה באינספור לחיצות וניווטים בשלט.

לעיתים נתקלתי בשירותים לא זמינים או ביציבות קלוקלת בהפעלת התכנים המקוונים, אך בגדול הם מהווים תוספת נחמדה. מי שמצפה לצפות בקדימונים באיכות גבוהה או ב YouTube HD/HQ, שיוריד ציפיות, היצרן מנע צפייה בתכנים כאלו. אין לראות זאת כמגרעה גדולה מידי מכיוון שגם יצרנים אחרים הציבו מגבלות דומות.

העתקת קבצים

כל מזרימי המדיה מבוססי Realtek שנתקלתי בהם, מכילים תפריט ניהול קבצים זהה. התפריט גמיש למדי ומאפשר העתקת קבצים ותיקיות ממקום למקום. בצד שמאל אנחנו נבחר את המקור ממנו אנחנו רוצים לבצע את ההעתקות ובצד ימין את היעד. ניתן לבחור גם מספר קבצים ותיקיות כאמור ולהכניס אותם לרשימה. כאשר נבחר את מקום היעד המתאים, המזרימדיה יעתיק כל מה שבחרנו ברשימה.

בהעתקה של מספר קבצים גדולים של עשרות ג´יגה (מה לעשות, יש לי הרבה כותרי Blu-ray) מעל רשת קוית יציבה, קיבלתי הודעות שגיאה למכביר, גם כאשר המאוורר היה מכוון על עוצמה גבוהה. בהעתקה של קבצים קטנים יותר של עד 10GB~, התוצאות היו תקינות.


בחירת המקור


בחירת היעד


בחירת שם לתיקייה חדשה


תהליך העתקת הקבצים – קצב ההעברה משתנה תלוי במקור וביעד


לפעמים יש גם הודעות שגיאה

בגדול, תפריט ניהול הקבצים נוח, הוא מאפשר לנו לבצע העתקות או העברות של קבצים, לפתוח תיקיות עם שם כפי שנרצה ומאפשר כתיבה מעל NTFS (נקודה טובה מאוד לזכותו), אופציה שלא הייתה קיימת לדוגמה במזרימי מדיה מבוססי NMT. בהמון מקרים תפריט זה יחסוך לנו את ההתממשקות מול מחשב כאשר קיבלנו כונן קשיח עמוס בתכנים – וזה כבר נקודה טובה נוספת לזכותו.

במידה ומחברים את ה-Xtreamer באמצעות USB Slave עבור הזנתו בתכנים, הוא מתנהג כמו כונן קשיח חיצוני לכל דבר (כמובן במידה והתקנתם בו כונן קשיח). מהירות העברת הקבצים הממוצעת עמדה על 22MBps~, אומנם לא 25MBps~ כפי שקיבלתי עם התקנים אחרים, אך זה לא נורא כל כך.

במידה ותרצו להעביר קבצים דרך FTP או SMB, הדבר מאוד פשוט ודומה לשימוש כמו בכל מזרימדיה אחר, אך קצב הנתונים שיתקבל ירד ל 5MBps~.

ה-Xtreamer מזוהה בשם זה ברשת ולכן מציאתו קלה למדי על ידי שימוש ב-My Network Places. אם תרצו גישה ישירה אליו, פשוט עושים קיצור דרך או מריצים בשורת ה-Run את ה-IP שלו (ניתן למצוא את ה-IP בתפריט הרשת של המזרימדיה).

קיימת אפשרות לבטל את יכולות ה-Xtreamer כמזרימדיה ולהפעילו במצב NAS. מצב זה יאפשר ביצועים טובים יותר כמכשיר NAS ייעודי וכמובן שיבטל את יכולות עיבוד הוידאו שלו. על המסך נוכל למצוא מסך עם מספר נתונים טכניים ואפשרות לשחק עם מהירות המאוורר. לא ממש הבחנתי בשיפור שראוי לציון בהפעלת ה-Xtreamer במצב ייעודי זה.

 

 

 

 

 

MovieJukeBox

מאז חבורת ה-NMT שיצאה לאור, נדמה שכל מזרימדיה שיוצא לאור חייב להציג פתרון MovieJukeBox. ה-Xtreamer לא שונה ומכיל פתרון דומה לזה של חבורת ה-NMT, אך עם תמונות בלבד ללא קבצי html. הפתרון הינו מבוסס YAMJ ומכיל זוג תמונות עבור כל קובץ וידאו, הראשון הינו צילום מסך של דף הסרט והשני הינו תמונה של התקציר בלבד.

היצרן הכין התקנה מסודרת של הפתרון אשר הופך את השימוש בתוסף למהיר וקל.


בחירת המקור עבור מציאת התכנים


בעבודה…


התוצאה הסופית עבור קובץ בודד – תמונת הקדימון משום מה תמיד חסרה


התוצאה הסופית

שימוש אלחוטי

ה-Xtreamer מגיע עם אפשרות לחבר דונגל מתאים (בתוספת תשלום) אשר מעניק לנו תמיכה ברשת אלחוטית מסוג 802.11n
רשת זו אמורה לאפשר לנו ניגון תכני HD ללא צורך בחיווט פיזי בין הראוטר למזרימדיה. היה ניתן לצפות כי לאחר שנים שיש לנו כבר רשת אלחוטית, הגדרתה תהיה קלה לביצוע, אך לא כאן.
לאחר אינספור נסיונות, לא הצלחתי לייצב את הרשת בין הראוטר ל-Xtreamer. גם כאשר הצלחתי לקיים רשת, לעיתים לאחר יציאה ממצב Standby, הרשת לא הייתה מזוהה והיה צורך באתחול הראוטר. החלפת ערוצים, שידור ה-SSID או הגדרת IP קבוע\DHCP לא עזרו לייצב את הבעיות. לפעמים הרשת תקינה ולפעמים לא. לאחר עיון בפורומים של היצרן בחיפוש אחר פתרון, מתברר כי המון משתמשים סובלים מבעיות דומות.
היצרן מודע לבעיות אלו וישחרר מודל חדש של תקשורת אשר יוצג עם קושחה 2.0

פורטל מתקדם

פורטל זה ניתן לגישה על ידי הקשת IP המזרימדיה בדפדפן שלכם. הפורטל יאפשר הפעלת שרת UPnP, NFS, הגדרת שיתופי NFS עבור שימוש במזרימדיה עצמו, הפעלת ה NAS, ניהול הקבצים ועוד.


הכניסה לפורטל

ה-Xtreamer ניתן להגדרת עבודה מול שרתי SMB, NFS או UPnP. גילוי ה-SMB נעשה בצורה קלה פשוט על ידי ניווט ב-WORKGROUP. עבור NFS ההגדרה יותר קשה. כאמור, ההגדרה נעשית דרך ממשק הפורטל של ה-Xtreamer בו מגדירים את כל השיתופים הנחוצים. קיצורי הדרך לשיתופי ה-NFS נשמרים על DOK או כונן קשיח פנימי.


מסך הגדרת שיתופי ה NFS

 בחירת כונן עבור שיתוף

 שימו לב לפרמטרים – שגיאה אחת והשיתוף לא יוגדר או יעבוד


כל שיתופי ה NFS במקומם

אני חייב לומר כי הגדרת NFS ב-Xtreamer הינה הסבוכה ביותר שאי פעם נתקלתי בה מכל המזרימי מדיה שעברו תחת ידי.  

בחינת ה Xtreamer – שימוש יומיומי בניגון תכני וידאו

דפדוף בקצבי הוידאו הינו עשיר למדי, על ידי לחיצה על כפתור ה Preview, ניתן לגלות בצד ימין פאנל עיון אשר מציג לנו את הוידאו עם חלון זמן (אך ללא כתוביות). הקובץ מתחיל להיות מנוגן מנקודה אקראית ומהווה תוספת נחמדה. הבעיה היא שפאנל ה-Preview צורך המון משאבים מהמזרימדיה והופך את העיון בתכנים לאיטי למדי. חברת Xtreamer השכילה להכיל בשלט כפתור אשר יודע לכבות ולהדליק את המצב הזה בלחיצת כפתור בודדת. ממבט ראשון, התוספת הזאת מאוד חיננית לפעולת העיון המשעממת כפי שהתרגלנו אליה עד היום במזרימי מדיה אחרים, אך מכיוון שהתוספת כאמור מאיטה עד מאוד את העיון, היא איננה שימושית מעבר ל 5 דקות הראשונות של ה"וואו".


מסך פאנל העיון בצד ימין


פאנל העיון מוסתר – עכשיו הדפדוף מהיר יותר

לאחר שתתחילו לנגן קבצי וידאו, רצוי כי תנגנו אותם מהכונן הקשיח הפנימי או מכונן USB חיצוני. הסיבה לכך הינה שה-Xtreamer כיום איננו מסוגל לנגן קבצי HD מרשת קווית מסוג SMB או NFS בצורה תקינה. קבצי m2ts (ללא תפריטים Blu-ray) מנוגנים עם המון גמגומים וקבצי [email protected] מכילים גמגומים אחת לזמן קצר. היצרן מודע לבעיה ואמור לשחרר תיקון לכך בעדכון הקושחה הקרוב. במידה ורוב התכנים שלכם הינם סדרות או סרטים ברזולוציה של 720P, תוכלו לבצע Streaming בהצלחה באמצעות פרוטוקול SMB או NFS.
כיום ניתן לנגן תכנים מהרשת עד לקצב נתונים של 50Mbps מעל רשת NFS.

כיום ה Xtreamer איננו תומך בתפריטי Blu-ray וגם יכולת זו אמורה להיות מוצגת בעתיד.
היצרן לא מתכוון להציג תמיכה בתפריטי Blu-ray.


מומלץ להצטייד בכונן קשיח חיצוני ולא לנגן מהרשת

לגבי אפשרויות Trickplay הזמינות במהלך ה Playback, ניתן לבצע FF במהירויות של 1.1, 1.2, 1.5, 2, 4, 8 , 16, 32 ומהירויות דומות לגבי FR. אף אחת מהמהירויות שנבחרה איננה שימושית מכיוון שהן לא עקביות. האמת שחוץ מה-TViX 6500 אשר הכיל אפשרויות FF & FR באמת מוצלחות, עוד לא ראיתי מזרימדיה אחר עם יכולות דומות.

במידה ותרצו אפשרויות Trickplay יותר שימושיות, רצוי לעשות שימוש בחצים השונים:
*. חץ ימינה יאפשר דילוג מהיר של 30 שניות קדימה בציר הזמן.
*. חץ שמאלה יאפשר דילוג מהיר של 10 שניות אחורה בציר הזמן.
*. חץ למטה יאפשר דילוג מהיר של 60 שניות אחורה בציר הזמן.
*. חץ למעלה יאפשר דילוג מהיר של 180 שניות קדימה בציר הזמן.
כפי שאתם רואים, אין צורך בלשנן את המספרים מכיוון שהם מופיעים על המסך ברגע שנלחץ על אחד מהחיצים.


דרך נוספת לקפיצה לנקודת זמן מסויימת הינה על ידי לחיצה על GOTO ואז הכנסת נקודת המדוייקת בקובץ הוידאו

במידה ותרצו לנגן כתוביות עם קובץ הוידאו, אין קל מזה. מקמו את קובץ ה-SRT בשם זהה לשם קובץ הוידאו וחסל. ה-Xtreamer יזהה את קובץ התרגום החיצוני ויתן לו עדיפות במידה ויש ערוץ כתוביות בתוך קובץ mkv. מי מבינכם ששואל לגבי תרגומים מסוג PGS (כפי שקיימים בקבצי m2ts), היצרן הזכיר כי הם אמורים להתמך בגרסת קושחה עתידית.

כאשר יש צורך לסנכרן את הכתוביות (וזוהי פעולה שמתקיימת לעיתים רבות), עומדים עבורנו זוג כפתורים ייעודים לכך בשלט. גמישות בסכרון זה תמיד טוב, אך כאשר הגמישות הזאת מגיעה על ידי אשר שינוי הסנכרון בצעדים של 100ms, זוהי גמישות קצת גבוהה מידי אפילו עבורי. הייתי מסתגל איכשהו לצעדים קטנים אלו, אך תוסיפו לזה את חוסר התגובתיות של השלט ותאלצו בסופו של דבר ללחוץ פי 10 פעמים על הכפתורים השונים עבור ביצוע סנכרון תקין מאשר ביצוע סנכרון דומה עם מזרימי מדיה אחרים.

דבר שמצאתי מאוד מבלבל הינו העובדה כי הסנכרון של הכתוביות עבד בצורה הפוכה. במידה והכתוביות מאחרות, הגיוני שנרצה לקדם אותם, כלומר להפוך אותם למהירות יותר על ידי הוספת תזמון לכתוביות. ב-Xtreamer תאלצו דווקא לבצע הורדה של זמן התזמון. המצב דומה כאשר הכתוביות ממהרות, הגיוני כי נרצה לגרום להם שיופיעו יותר לאט, כלומר הורדת ערך הסנכרון, אך שוב – תאלצו דווקא להעלות את ערך הסנכרון.
הדבר קצת מבלבל, במיוחד כאשר דרך סנכרון זו עובדת בצורה הפוכה לעומת כל מזרימדיה אחר.


תפריט הכתוביות

עבור שינוי הגדרות התרגום, ניתן להעלות תפריט מתאים על ידי לחיצה על כפתור ה-Subtitle בשלט. לחיצה על הכפתור תבצע Pause לוידאו (למה?!), תעלים לנו את שורת הכתוביות שהופיעו באותה זמן שלחצנו ותעלה סט תוים שלפיו נוכל לבצע את השינויים השונים. הערך הראשון בתפריט יאפשר לנו דילוג בין שפות הכתוביות המובנות תחת מעטפת mkv או דילוג לקובץ כתוביות חיצוני. ניתן גם לשנות את גודל הגופן למאוד גדול או קטן (מצויין!), גובה הכתוביות ואפילו את צבע המתאר של הכתוביות. מי שמעוניין בצבע מאוד ספציפי עבור הכתוביות או המתאר, יוכל להגדיר את הצבע בגמישות של RGB. במידה והתברברתם, לחיצה על כפתור ה Reset בתחתית התפריט תאפס את ההגדרות.


הצמדת הוידאו למעלה וכך התרגום כולו על רקע שחור

אפשרויות ה-Zoom מגוונות למדי ומאפשרות בין היתר מתיחה אופקית או אנכית של הוידאו. קיימת גם אפשרות של הזזת חלון הוידאו לצדדים. אם תרצו להיות ממש יעילים, תוכלו להעלות את חלון הוידאו למעלה ובכך לבטל את אחד מה- Black Bars ולצרף את הנדל"ן שלו לתחתון, בכך תהיה לנו אפשרות להציג את כל הכתוביות מעל מסך בעל רקע שחור אשר תורם לקריאה נוחה יותר.

עכשיו צפיתם קצת בסרט או בפרק מהסדרה החביבה עליכם ואתם נאלצים לבצע הפסקה. לחיצה על Stop תחזיר אותכם לחלון הראשי של הקבצים אך הסמן יעמוד על הקובץ הראשון ברשימה לשנייה אחת ורק לאחר מכן יחזור לקובץ אותו בחרתם, קצת משונה, אבל לא נורא.
במידה ותרצו לחזור לאותה נקודת צפייה, ביחרו את הקובץ שוב, הוא יתחיל להיות מנוגן מההתחלה אך יעלה תפריט בו אתם נשאלים אם יש רצון בביצוע הצפייה מהנקודה האחרונה ממנה היא הופסקה. זכרון ה- Resume קיים עבור 5 קבצי הוידאו האחרונים.


דף המידע – שימו לב ל fps השגוי

במידה והסרט בו בחרתם לצפות מאוד משעמם, תוכלו להעלות דף מידע עליו על ידי לחיצה על כפתור ה Info. המידע מכיל נתונים כמו פורמט האודיו והוידאו, נקודת הזמן, שם הקובץ, רזולוצית הקובץ ועוד. הייתי שמח גם לנתונים על קצב הנתונים של הוידאו\אודיו.
בחלק מהקבצים נמצאו נתונים שגויים של fps.

מבחינת פורמטי וידאו, ה-Xtreamer לא ידע לנגן מבנה של DVD פרוש, כלומר VIDEO_TS, היה צורך לכוון אותו לקובץ ה VOB המתאים. כאשר הוא הוזן בקובץ DVD ISO, היה ניתן לנגן אותו כולל תפריטים ללא בעיה. כמובן שגם עם קבצי XVID שונים לא הייתה בעיה.
עבור קבצי mkv, הצגת הכתוביות המובנות בעברית, תמיכה בפרקים ודילוג בין פסי קול התקיימה ללא בעיה. עבור m2ts, זוג קבצים סירב להתנגן ללא שום הודעת שגיאה, שאר הקבצים נוגנו כהלכה, כאמור – ללא תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים.

אם נתייחס ליציבות, ה-Xtreamer יציב למדי, לא נחשפתי להתרסקויות, איתחולים לא ברורים או מסכים שחורים לאחר יציאה ממצב המתנה.

ניגון פורמטי אודיו מתקדמים

כאמור, ה Xtreamer איננו תומך בניגון קבצים בעלי פורמטי האודיו המתקדמים. במידה ותנסו לנגן קבצים בעלי פסקול מסוג DTS-HD Master Audio או DTS-HD High Resolution Audio, יתבצע חילוץ של ה Core ובכך נקבל לידינו שמע למרות חוסר התמיכה. עבור קבצי Dolby TrueHD או Dolby Digital Plus, מתקבלת הודעה שגיאה לגבי פורמט אודיו לא מוכר אך הוידאו מנוגן כהלכה.


האודיו לא מנוגן – אך יש תמונה  

סיכום

ה Xtreamer מהווה פריצת דרך. במחיר נמוך יחסית, הוא מספק ביצועים נוכחים ופוטנציאל גדילה משמעותי.

אם נסתכל על חצי הכוס הריקה, יש לנו מזרימדיה מרעיש, בעל באגים רבים במימוש העברית, שלט שלא ממש נוח לתפעול, חוסר בתמיכת פורמטי האודיו המתקדמים, יכולות Streaming מוגבלות, חסרה אפשרות ל 50/60Hz אוטומטי ועוד מספר חסרונות כפי שקראתם כבר בעצמכם. אם נסתכל על חצי הכוס המלאה, יש לנו כאן מזרימדיה שתומך כולו בעברית טבעית, בעל מחיר נמוך שעוד לא נראה כמוהו, פורום משתמשים וקהילה רחבה וחזקה.

לחלק גדול מהאנשים ה-Xtreamer במצבו הנוכחי יתאים כמו כפפה ליד, במידה והתכנים שלכם אינם תובעניים יתר על המידה, ה-Xtreamer יהווה פתרון נאה בעלות נוחה. במידה ואתם משתמשים מעט "כבדים" יותר, עם תכנים בעלי קצב נתונים גבוה ואתם לא מתפשרים על קבצי mkv ומעדיפים ריפים של Blu-ray, ה Xtreamer ייתכן וכן יהיה פתרון עבורכם, אבל רק לאחר שיבשיל מעט יותר.

יש כאן פוטנציאל אדיר, כולי תקווה שהיצרן יממש אותו במהירות לטובת כולנו.


ה Xtreamer לצד מתחריו

מחיר: €99

גרסת הקושחה עימה בוצעה הביקורת: 1.0.3.1

להמשך דיון בנושא ה Xtreamer, לחץ כאן.


7:00
  /  
8.10.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld

1