ביולוק – כשהאצבע שלך הופכת למפתח

 נא להכיר-Biolock, המנעול הביומטרי החדש של מולטילוק.


הקדמה

אל ה- Biolock נחשפתי זה מכבר בתערוכות בהן הוא הופיע, ולאחרונה נקרתה בפני הזדמנות לבחון את הפתרון לאשורו ולהביא את התהליך ותוצאותיו לפניכם. אם כך, נא להכיר-Biolock, המנעול הביומטרי החדש של מולטילוק.

לפני שמדברים באופן ספציפי על הפתרון של מולטילוק, אם נצא מנקודת הנחה שרוב הפתרונות הם תולדה של הצרכים שלנו, ראוי לבדוק מהם הצרכים שעליהם עונה המנעול הביומטרי.

המנעול מבוסס על קורא ביומטרי המשלב בדיקות שונות לצורך זיהוי ואימות. אלמנט הניתוח הראשון שנבדק בקורא הביומטרי הוא טביעת האצבע. הנחת היסוד היא שאין לאיש בעולם טביעת אצבע זהה לשלי, ולכן התפיסה הבטחונית היא שאם פורץ פוטנציאלי צריך לבחור בין שכפול פשוט של מפתח לבין נסיונות "לעבוד" על המנעול הזה, הוא יבחר מן הסתם באופציה הקלה והמהירה. הייתרון השני הוא בכך שמדובר על מנעול שלא זקוק למפתח. האצבעות שלי מן הסתם לא עומדות בסכנת אבדן או גניבה. מעבר לכל אלה, מובן שיש פה גם אלמנט של נוחות. הרבה יותר קל לשלוף אצבע מאשר לפשפש בכיסים/ בתיקים.

מי שקרא את השורות האחרונות יכול בוודאי לחשוב שאני מנסה לרמוז שמולטילוק הגיעה להחלטה שעבר זמנו של המפתח ושהאצבע היא המלך החדש. מסתבר שבמנעול הביולוק החברה החליטה שלא די בכך שהיא לא מוותרת על המפתח, אלא אפילו נותנת לו את הכבוד המגיע לו. נגיע אליו בהמשך…

התקנת המנעול

המנעול נמכר כיום ע"י מנעולנים מוסמכים שעברו הכשרה בת 3 ימים במולטילוק. המנעולים לא מיועדים להתקנה עצמית. ההתקנה מצריכה מעורבות של מנעולן מוסמך ולעיתים גם של חשמאלי מוסמך (כלול בעלות ההתקנה).

המנעול מגיע באריזה מרשימה של ערכה הכוללת: צילינדר עם 3 מפתחות, מנגנון נעילה, מנגנון זיהוי, ידיות לדלת, גלאי מגנט, סוללות, ספק כוח וכרטיס אלקטרוני. בסמוך לערכה, תוכלו לראות את ארגז הכלים של המנעולן המוסמך (כאמור, הם באים ביחד).

 
המנעולן ניגש לעבודה והתחיל בבדיקת הדלת. זה המקום לציין שלא צריך להחליף את הדלת כדי להתקין את המנעול. ע"פ הנתונים שנמסרו לנו ע"י החברה, המנעול מתאים לרוב סוגי הדלתות עם הזרועות.

המנעולן בדק האם פתיחת וסגירת הדלת מתבצעות בקלות, עוד הוא בדק כי מערכת הצירים תקינה וזרועות הפלדה ממוקמות היטב מול החורים המיועדים להן. במקרים בהם נדרש תיקון קל כגון החלפת ציר בדלת (תיקון שלא כולל שינויים דרמטיים), הוא תיקן את הנדרש ללא תשלום נוסף וכחלק מהשירות. על הדרך הוא גם שימן את מערכת הנעילה והתחושה הכללית היתה שהדלת שלי קיבלה טיפול 20,000 ללא תמורה נוספת מצדי.

הכל היה ברוח טובה עד שראיתי שהוא הוציא מכליו מקדחה וכיוון אותה אל המשקוף. נחלצתי להגנת המשקוף וביקשתי מברוך להסביר את העניין. הוא שלף מגנט קטן ועגול ואמר לי שהמגנט יותקן במשקוף מול הסנסור של המערכת. הסנסור ייתן למערכת אינדיקציה שהדלת סגורה (בדומה לגלאי מגנט של מערכות האזעקה). התקנת המגנט עברה בשלום ולזכותו ייאמר שהוא דווקא משתלב יפה במשקוף (המגנט, לא המתקין) ולא בולט מדי. אגב, זו לא הפעם היחידה שהוא השתמש במקדחה במהלך ההתקנה. אחר כך הוא קדח חור בחלקה העליון של הדלת לצורך העברת הכבל.

בשלב הבא היה עלי להיפרד מהצילינדר הישן שהוחלף לצילינדר MT5 של מולטילוק.

כאן המקום לומר שה- MT5 היא ערכה די חדשנית הכוללת לא רק צילינדר ברמת אבטחה High Security עם שני מנגנוני נעילה, אלא גם 3 מפתחות בעלי פין נעילה מיוחד מוגן פטנט וכרטיס מגנטי שבלעדיו המפתח לא ישוכפל.

את ערכת הנעילה של MT5 אני כבר מכיר וזו בהחלט היתה הפתעה נעימה לגלות שהיא חלק אינטגרלי מהתקנת מנעולי ה- Biolock. בחלק החיצוני, בנוסף לצילינדר, המנעולן התקין מגן צילינדר מחוסם נגד קידוחים.

בפנל הפונה החוצה נמצא הקורא הביומטרי. בתוך הפנל הזה חבוי רכיב מיוחד המדווח למערכת על כל נסיון "לטפל" במנעול מבחוץ. במקרה כזה, נכנסת  המערכת החשמלית לקיפאון ועל הצג מתקבלת התראה "נסיון פריצה".

בחלקה העליון של הדלת נקדח, כאמור, חור לטובת העברת הכבל. כאן אני חייב לציין שאם לא הייתי רואה אותו קודח את החור ומעביר את הכבל, לא הייתי יודע בוודאות כי אכן עובר שם כבל. מדובר על כבל מתח נמוך (טלפון) שטוח בעל 6 גידים המוסתר היטב בדופן הדלת. מנגנון הנעילה מקבל באמצעותו גם את המתח הדרוש לפעולת הנעילה. כבל מסוג זה, מעביר גם את הנתונים הדרושים מהסנסור ומהקורא הביומטרי.

ניתן לחבר את הכבל לקופסת חיבורים (לא כלולה בערכה) לצורך שליטה על הנעילה דרך מגע יבש ממערכת אינטרקום, מערכת אזעקה או מערכת בית חכם.

אם כבר עוסקים בחשמל, שווה לדבר על מספר היבטים נוספים הבאים לידי ביטוי בהתקנת המנעול. בפנל הפנימי ממוקמות שתי סוללות גיבוי המספקות חשמל למערכת למשך עד 72 שעות או 100 הפעלות (ע"פ פרסומי החברה).

שנאי המערכת מתחבר לרשת החשמל הביתית ממעגל הפעמון, מקופסת חיבורים או משקע קרוב. מאחר ובחרתי באופציה האחרונה, לא נזקקתי לשירותיו של חשמלאי מורשה לצורך ההתקנה.

לאחר התקנת הכרטיס האלקטרוני בפנל הקדמי וחיבורו לקורא הביומטרי ולחשמל, המערכת בודקת את עצמה.נתוני המערכת ונתוני הבדיקה מופיעים על צג כחול מואר.

ההתקנה ארכה כשעה וחצי אבל קחו בחשבון שבמהלכה הטרדתי את המתקין באינספור שאלות, כך שלהערכתי, ללא העיכובים שלי הוא יכל לסיים את עבודתו בתוך שעה. בתום ההתקנה, הוא העביר לי את ההנחיות לתפעול המערכת. אין פשוט מזה.  

תיכנות ושימוש

תיכנות

לחיצה ארוכה על שני הלחצנים שבצידי המסך מכניסה אותי למצב תכנות ובתוך שני צעדים אני מוצא את עצמי מניח אצבע על הקורא כדי להזין אותה למאגר.
כדי ללמוד ולאמת את מאפייני האצבע, המערכת מבקשת בשלב הזה להניח אותה פעם אחר פעם (סה"כ 5 פעמים) ע"ג המקום המיועד בקורא הביומטרי. בסיום התהליך המערכת מבקשת ממני להחליף אצבע ולחזור על התהליך. לכאורה מדובר בתהליך קליטה מייגע, אך יש יתרונות בכך שלכל משתמש ניתנת אפשרות להשתמש בשתי אצבעות לצורך זיהוי. מי שנפצע באצבעו לא צריך להיענש בשנית ולהישאר בחוץ.

 

ניתן להגדיר למערכת ששני משתמשים יהיו MASTER, ע"מ שדרך ההרשאה שלהם, הם יוכלו לנהל את ההרשאות של המשתמשים האחרים (להזין משתמשים נוספים, להשעותם או למחוק אותם מהמאגר).

המערכת מאפשרת הכנסה של עד 10 משתמשים שונים (20 אצבעות). לדלת ביתית זה אמור להספיק. 

מצבי המנעול

מצב אוטומטי: הדלת ננעלת בטריקה.
מצב ידני: הנעילה והפתיחה מתבצעות באופן יזום ע"י המשתמש בעזרת המנגנון החשמלי.
מצב שבת: המערכת מנוטרלת מהחשמל. הפתיחה והנעילה מתבצעים בעזרת המפתח בלבד.

מצב שבת אמנם תוכנן לטובת שומרי השבת, אבל המתקין גילה לאשתי שיש נשים שלעתים עושות שימוש במצב הזה כשהבעל מאחר. עכשיו היא יכולה להגיד "שבת שלום" ולהשאיר אותי בחוץ…(בהנחה שאני עדיין לא לוקח איתי מפתח). תודה באמת…

לאחר יציאה ממצב "שבת", המערכת לומדת מחדש את מיקום הבריחים, ע"מ לשמור על המנגנון.

פתיחת הנעילה

סיבוב המפתח (המפתח הפנימי המובנה או הרגיל מבחוץ) כמו בכל דלת, פותח את המנעול. אך מכיוון שמדובר על מנגנון נעילה אלקטרו מכאני, הפעולה די קשה. לכן כשהמנעול לא במצב שבת, המנעול מזהה את פעולת סיבוב המפתח וממשיך את הפתיחה בסיוע המערכת החשמלית (נחזור לעניין הזה בהמשך).

מתוך הבית, גם לחיצה על שני לחצנים מביאה לתוצאה המיוחלת ומבחוץ קיימת כמובן האופציה של פתיחה באמצעות הנחת האצבע.

הכינו את האצבעות…

לפי פרסומי החברה, מנגנון זיהוי האצבע הוא מנגנון קיבולי, שלא מתמקד רק באימות של טביעת האצבע אלא בודק גם שדה מגנטי המלמד על חיות האצבע (דופק וחום גוף), ע"מ לוודא שהאצבע "אמיתית".
כאן המקום לציין שע"פ הנתונים שנמסרו לנו מהחברה, בדיקות שנעשו ברחבי העולם גילו שכ- 2% מהאוכלוסיה אינם יכולים להטביע אצבעות מטעמים פיסיולוגיים. (ילדים עד גיל 6, שהאצבע שלהם עדיין נמצאת בתהליך שינוי וגדילה, חלק קטן מהקשישים או אנשים אנמיים). מי שרוצה לרכוש את המנעול ולא בטוח שהמערכת תוכל לזהות אותו, יכול לבדוק את המוצר בדלתיות ההדגמה בנקודות המכירה של החברה או להזמין פגישת הדגמה באמצעות המוקד הטלפוני.

לדעתי, דווקא בשל היותו מוצר הנתפס כבעל רמה גבוהה של חדשנות טכנולוגית הוא עשוי למשוך אליו סקרנים המעוניינים לנסות את כוחם ו"לעבוד" על המנעול. זיוף טביעות אצבע זה לא המומחיות שלי והעניין שלי הוא לבחון את המוצר מהצד של המשתמש ולא מהצד של הפורץ. זאת הסיבה שלא תוכלו למצוא במאמר הזה בדיקות הכוללות נסיונות זיוף. עם זאת, המשפט "חוזק השרשרת נמדד לפי החוליה החלשה שבה" נכון בוודאי גם כאן. אין לי ספק שצילינדר MT5 נחשב לצילינדר טוב בעל רמת אבטחה גבוהה, וזאת הסיבה שמנגנון הזיהוי הביומטרי חייב להיות בעל רמה גבוהה יותר באופן מוכח. הייתי שמח לראות פרסומים של החברה אודות מבחני האבטחה שהמוצר עבר על מנת להסיר ספקות בדבר מידת עמידתו בפני "תחליפי אצבע" למיניהם.

באופן אישי, אני מאד אוהב את העיצוב, אוהב את הנעילה האוטומטית של הדלת בטריקה, וגם מוצא את עצמי נהנה מהידיעה שיש לי צילינדר ברמת אבטחה גבוהה, אך מצד שני, לאחר שלשה שבועות של שימוש במנעול, כששאלתי את זוגתי אם היא מרוצה מהמנעול היא אמרה "כן, אבל…" כשניסיתי לתחקר אותה, ראיתי שהיא לא ממש יודעת היכן לשים את האצבע…

אני מתכוון לכך שלא בכל פעם שהיא ניסתה להיכנס הביתה בעזרת האצבע האוריגינלית שלה, המנעול מייד זיהה אותה וסר לפקודתה. לעתים רק אחרי חמישה או שישה נסיונות, היא הצליחה להיכנס. גם אני לא הצלחתי לפתוח את המנעול תמיד בפעם הראשונה. לרוב הצלחתי בפעם השניה או השלישית. דמיינו לעצמכם שאתם חוזרים הביתה בחום הכבד כשאתם יודעים שכוס המשקה הצונן או משב המזגן הנכסף במרחק נגיעה (משחק מילים שכזה), והדבר היחיד שעומד ביניכם לבין המנוחה והנחלה הוא מוצר טכנולוגי חדשני שלא מכיר בכך שאתה הבוס שלו ובסלקציה שהוא מבצע בפתח הבית שלך, משאיר אותך בחוץ.

על תהליך הזיהוי ופתיחת הנעילה:

בשני צידי הקורא הביומטרי מוצבים לחצנים. לחיצה על אחד מהם גורמת לנורות לד כחולות לדלוק. זו הדרך של המנעול לסמן לי שעכשיו הוא מוכן לקלוט את טביעת האצבע שלי. אני מניח את האצבע על גבי הקורא וממתין כ-3 שניות. עכשיו הכל תלוי במערכת. אם היא מזהה אותי, היא פותחת את הנעילה ואני חופשי להיכנס. אבל אם לא, אני נתקל בהבהוב של מנורה אדומה למשך שתי שניות בערך. רק לאחר סיום כל התהליך, אני יכול לנסות ולחזור עליו. לעיתים, אחרי הפעם השלישית אני מתחיל לגלות סימני עצבנות, אבל אשתי (בלי קשר למוצא שלה) נוטה להתעצבן כבר בפעם השניה.

אבל עם כל הכבוד לעצבים שלנו, אנחנו לא חייבים להשתמש בכלל בקורא הביומטרי. הרי מולטילוק, כזכור, דאגה גם לאופציה של פתיחה באמצעות המפתח.

פה אני רוצה להחזיר אתכם למה שכתבתי על האופציה הזאת. לא קל לסובב את המפתח עם המנגנון הזה. מדובר על כך שבמקום לפתוח ישר את הבריחים עם סיבוב המפתח כמו בכל מנעול רגיל, כאן סיבוב המפתח מסובב גלגלי שיניים שמניעים באופן ידני את המנוע שמסובב את החלק בצילינדר שפותח את הבריחים…(או משהו כזה). לפעמים הסיבוב קל יותר ולפעמים קשה עד שאני מפסיק מחשש לשבור את המפתח. מהסיבה הזאת, כאמור, כשהמערכת נמצאת במוד ידני או אוטומטי, ומזהה שהמפתח מסתובב, היא נכנסת לפעולה בשלב מסוים ומסייעת בפתיחת המנעול.

כך קרה שאם רצינו להיכנס ולצאת בקלות, העברנו את המערכת למצב שבת (עם השבתה של המנגנון החשמלי) והשארנו את הדלת לא נעולה, אבל במצב שכזה אין ייתרון לביולוק על פני כל מנעול אחר במצב פתוח.

לאור הדברים האלה התקשרנו למולטילוק וסיפרנו לנציגה על הבעיות. למחרת איש טכני של מולטילוק התייצב בפתח ביתנו (לאחר תיאום מראש, כמובן), בדק את הדלת ופתר את כל הבעיות.

מסתבר שכנראה בגלל ההתרגשות מהמוצר החדש, הטמעת האצבעות שלנו במערכת בפעם הראשונה לא היתה ממש מוצלחת, ולכן היו לה המון בעיות בזיהוי. לאחר הגדרה והטמעה מחדש אני יכול לציין שכבר שלשה שבועות האצבעות שלי פותחות את הדלת כמעט תמיד בנסיון הראשון. מעבר להטמעה, האיש הטכני נתן לנו עוד מספר טיפים שיעזרו לנו:

 • מומלץ להטמיע במערכת דווקא את האגודל, כי יש לה שטח פנים גדול יותר ומאד נוח להניח אותה על הקורא הביומטרי באופן יציב.
 • בתחתית הקורא הביומטרי יש מעין מגרעת שתפקידה לסייע לנו במיקום האצבע. כדאי להשתמש בה גם בהטמעה וגם בפתיחת הדלת.
 • לגבי הפתיחה על המפתח, צריך להתרגל לכך שהפתיחה אינה רגילה ושיש מנגנון שקצת מקשה על התהליך, אבל גם כאן מסתבר שיש מספר כללים שיכולים לסייע: 
   • בפתיחה מבפנים, תמיד ניתן לפתוח את הדלת בעזרת לחיצה על שני לחצנים במקום לעשות שימוש במפתח (זה הפתרון שאנחנו אימצנו).
   • במקרה שבו קשה לסובב את המפתח, במקום להשתמש בכוח ניתן לסובב אותו לצד השני ואז הנעילה משתחררת בקלות יחסית.

סיכום

בשורה התחתונה אפשר לשבח את מולטילוק על כך שהביאה לשוק הישראלי מוצר שלא היה קיים בעבר, שעושה שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ואפשר שזה ממילא מה שמצופה ממנה כחברה מובילה בתחום פתרונות הנעילה. (מובן שכבר ראינו פתרונות נעילה ביומטריים בארץ בצורות שונות אך לא כמוצר המשלב בתוכו גם מנגנון אלקטרו מכאני, גם קורא ביומטרי וגם צילינדר בעל רמת אבטחה גבוהה). מאחר והפתרון הזה, כאמור, הוא ראשון מסוגו, קשה להשוותו עם כל פתרון אחר. בנוסף, אני יכול לציין לטובה את רמת השירות שקיבלתי מהתמיכה של מולטילוק ואת המהירות שבה סייעו לי לפתור את הבעיות התפעוליות שבהן נתקלתי.
כאמור, רמת האבטחה של הסורק הביומטרי לא נבדקה כאן.

יתרונות:

 • התקנה ברוב דלתות הפלדה.
 • שימוש באצבע במקום במפתח.
 • הדלת ננעלת אוטומטית בטריקה.
 • סוללות גיבוי למקרה של הפסקת חשמל.
 • מפתחות לגיבוי.
 • מתאים לשומרי שבת (ע"פ בדיקת מכון צומ"ת).

חסרונות:

 • לעתים קורה שהמנעול לא מזהה את המשתמש ויש צורך לחזור על תהליך הסריקה.
 • סיבוב המפתח מעט קשה (צריך להתרגל אליו).

עלות המנעול: 36 תשלומים של 99 ₪ (3564 ₪) – ניתן לרכוש אצל המתקינים המורשים.
עלות ההתקנה: 299 ₪.
שלט רחוק + מתאם לפתיחת הדלת: 250 ₪.
מתאם סלולרי לפתיחה מרחוק: 1000 ₪.

להמשך דיון בנושא הכתבה: ביולוק – כשהאצבע שלך הופכת למפתח, לחץ כאן.

תודה לחברת מולטילוק על השאלת המוצר לטובת הביקורת.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
27.09.2009
  
מאת: יוסי פוגל

1