איך לבחור מזרימדיה?

כולנו קוראים פה ושם על מזרימדיה חדש שיצא לשוק. אך מה הופך מזרימדיה מסויים לכזה שכדאי לקנות, לכזה אשר בולט ...


איך לבחור מזרימדיה?

הקדמה

לחלק מאיתנו יש אוסף די נרחב של קבצי וידאו, סרטים הוליוודים שרק הגיעו לאקרנים או פרקים מהסדרה האהובה. כולנו כבר יודעים שניתן לצפות בקבצים דרך המחשב או על ידי צריבת הקבצים וניגון שלהם על מכשיר ה DVD המשפחתי. אך יותר ויותר אנחנו שומעים על המונח "מזרימדיה" וכמה שהוא מפשט לאנשים את החיים. אז למי שרצה לדעת ותמיד התבייש לשאול, הסבר קצר על המושג.

מזרימדיה הינו מעין גרסה מופשטת של מחשב שולחני רב תכליתי, בדיוק כמו זה אשר משמש אתכם כרגע על מנת לקרוא מאמר זה. ההבדל הוא שהמזרימדיה הינו מכשיר חד תכליתי, הוא יודע לנגן מצויין תכני וידאו – ותו לא. המזרימדיה משמש כאמור עבור ניגון תכני הוידאו, אם זה מהרשת הביתית, כונן קשיח מקומי או DOK. מפרט החומרה של המזרימדיה מורכב ממעבד מרכזי אשר תפקידו לבצע פענוח חומרתי של תכני הוידאו אשר עוברים דרכו, לוח אם עליו מותקן המעבד והמחברים השונים. ייתכן ונמצא עליו גם כרטיס רשת ואפילו תצוגה קטנה לחיווי. הספק כח לרוב חיצוני או פנימי (לא ממש משנה) ואת הכל עוטף מארז קטן וחביב. כמובן שאנחנו מקבלים גם שלט לתפעול כל החבילה.


לכתבה בנושא מזרימדיה מול HTPC


פעם בשבוע שבועיים, צצה לה איזה הודעה לעיתונות או שרשור אשר מכריז חגיגית על מזרימדיה חדש שיצא לשוק. "יופי" אנחנו ממלמלים לעצמנו, עוד מזרימדיה יצא. בכל פעם מבטיחים לנו מעבד חדש יותר, מהירות מהירה יותר או שלל תכונות אחרות אשר ישפיעו עלינו לשלוף במהירות גבוהה יותר את כרטיס האשראי שלנו ולהרגיש מאוד חשובים כאשר נצליח להכנס לרשימת ההמתנה למזרימדיה החדיש.

רשימת המתנה? כן, מסתבר כי צורת הרכישה כיום של רוב המזרימי מדיה מגיעה בפורמט של "הראשון-שמזמין-נכנס-לרשימה-ואנחנו-לא-יודעים-מתי-נשלח-את-המוצר-ואם-כן-נחליט-לשלוח-בסוף-יהיו-עיכובים". לא מוזר קצת שאף אחד לא ראה את המכשיר עובד או צפה בתמונות מהימנות מעבר ל CGI שיש באתר היצרן וכבר יש כל כך הרבה אנשים שמזמינים אותו על עיוור?

לחלק ממכם כן נראה נראה קצת מושך לרכוש את המכשיר, אתם בטח חושבים לעצמכם כי מכיוון שהוא הוא הרי הכי חדש, סביר להניח כי הוא הכי מתקדם, הכי טוב, הכי זריז ובטח הכי טוב מכל שאר המכשירים שיצאו לפניו.

אז לא, ממש לא.

אם היה מזרימדיה אחד אשר היה הכי טוב, כולם הרי היו רוכשים אותו. אבל חלק רוכשים מותג א´, אחרים מותג ב´ ורשימת המותגים שנמכרת ממשיכה כמעט עד ת´. אז כיצד לבחור את המזרימדיה המתאים ביותר?

יש מספר פרמטים ברורים בהם מזרימדיה צריך להצטיין על מנת שנוכל להגדיר אותו כמזרימדיה טוב אשר שווה את הכסף שלנו. עד היום, עוד לא יצא מזרימדיה בודד אשר מכיל את כל התכונות שכולנו צריכים (אחרת כאמור כולנו היינו רוכשים רק אותו), אבל המצב היום טוב, רוב המזרימי מדיה הנפוצים טובים למדי ונבדלים בתכונות שלאחרים יתאימו יותר ולאחרים פחות. אשתדל לעבור במאמר זה על הנקודות החשובות שצריך לבחון במזרימדיה טרם רכישתו.

 


תמיכה בעברית

כולנו זקוקים בצורה זו או אחרת לתמיכה בשפה העברית במזרימדיה שלנו. עברית נחשבת לשפה זניחה למדי עבור החברות הגדולות ובכלל בעולם, אך עדיין, יש חברות אשר הטמיעו במוצר שלהן תמיכה כזאת מלאה או חלקית. אנחנו נחפש מספר סוגים של תמיכה בעברית:

 • תמיכה בכתוביות מסוג SubRip, כלומר פורמט SRT הנפוץ.
 • יכולת הצגת שמות קבצים וספריות בעברית.
 • הצגת תרגום מובנה בקבצי mkv בעברית.
 • ממשק עברי.

כמובן שהתמיכה בעברית שהוזכרה צריכה להיות טובה ותיקנית, כלומר הצגת שורות מעורבות במספרים, מילים באנגלית או תווי פיסוק ללא שיבוש של התצוגה.

חלק מהיצרנים שילבו תמיכה בעברית בכתוביות על ידי אפשרות לטעינת פונט ואז שימוש בכתוביות בעברית כאשר הן הפוכות (כמו ה TViX 6500 עד לעדכון הקושחה האחרון בספטמבר 2009), אחרות לא מציעות כלל תמיכה כזאת, אך הן מאפשרות שימוש בפורמט כתוביות גרפי מסוג VOBSub אשר מאפשר להציג כתוביות בכל שפה שרוצים (כמו ה WD TV HD), ללא קשר אם היצרן הכניס תמיכה בשפה או לא. תמיכה כזאת בפורמט VOBSub חשובה במיוחד לאלו אשר זקוקים לתרגום בשפות זרות כמו רוסית וערבית, שפות אשר זוכות להכרה נמוכה עוד יותר מהשפה העברית.
כאמור, ברגע שנרשם כי היצרן תומך בפורמט הכתוביות VOBSub, ניתן יהיה להציג במכשיר כתוביות בכל שפה שנרצה, העלות מצידנו תהיה תהליך המרה של 10 שניות עבור כל קובץ כתוביות טרם השימוש בו במזרימדיה.

נושא חשוב נוסף הינו הכנסת תרגום חיצוני עבור ריפים של Blu-ray. חברת DViCO שקדה ופיתחה בעצמה את כל נושא קריאת תפריטי ה Blu-ray, לפיכך היא היחידה כיום אשר יכולה לאפשר במזרימדיה מתוצרתה, ה TViX 6500, אפשרות להזנת תרגום חיצוני עבור ריפים של Blu-ray, זהו אחד היתרונות הטובים ביותר של המכשיר על מתחריו בתחום זה.

 קבצי mkv עם תרגום מובנה 

 שמות קבצים וספריות 

 ממשק 

 כתוביות 

 

V

V

V

V

Nowcom 3500

.

.

V

V

Popcorn Hour A-110

.

.

V

V

ISTAR H6

.

.

V

V

HD X 1000

V

V

V

V

Play On!HD

.

.

.

.

WD TV HD

V

V

V

V

Xtreamer

V

.

.

V

HDi Dune

V

 V

 .

 V

DViCO TViX 6500

   סטטוס התמיכה בעברית במספר מזרימי מדיה נפוצים

מעבד

למשתמש הסופי לא צריך להיות יותר מידי מעניין איזה מעבד הותקן במזרימדיה, זה לא משנה אם המעבד 100MHz, 500MHz, 3.4GHz  או 1YottaHz, אם יש 256MB או 512MB DDR SDRAM או כמה מגות של Flash היצרן הואיל לשים במכשיר. הרבה יותר חשוב זה מה היצרן עשה עם המעבד.

אם קם מחר יצרן ומכריז על מזרימדיה עם המעבד הכי מתקדם שאי פעם יצא עד היום, כמו 1YottaHz, אבל היצרן מימש אותו בצורה גרועה, כלומר המכשיר מתפקד איטי יותר ממזרמדיה נחות יותר מבחינת המעבד הקיים בו, אז מה יצא לנו מזה שרכשנו את המזרימדיה המתקדם ביותר? שום כלום.

ה Compro VideoMate Network Media Center T1000W, הינו דוגמה טובה לכך, אומנם היצרן מתהדר במעבד מתקדם כמו שאר המזרימי מדיה לדורו, אך היצרן לא ממש מימש את יכולותיו והמזרימדיה לא הצליח יפה כיום והוא בעל יכולות כמו של מזרימדיה מדור אחר לפניו.

בנוסף, בדרך כלל מי שרוכש מזרימדיה, לא מעוניין לדעת פרטים טכניים כאלו אשר לא תורמים כלום, הוא מעדיף לקנות קופסה שחורה (ומבריקה!) אשר יודעת לקבל את הקבצים שלו ולנגנם בצורה מושלמת. בשל כך, אין טעם לרכוש את המזרימדיה עם נתוני ה MHz הגבוהים ביותר שיש בשוק, זה מתכון בדוק לכלום. עדיף להתעמק בנתונים אחרים שמייד נרחיב עליהם.

יציבות

חלקנו כבר נתקלנו במזרימי בעלי יציבות נמוכה, אם זה אתחולים תדירים מיוזמתנו על מנת לפתור בעיות של קבצים שלא מתנגנים (חבורת ה NMT לדוגמה), קבצים אשר גורמים למזרימדיה לאתחול ספונטני (ה TViX 6500 לדוגמה) או בכלל תקיעות במהלך Playback, פסי קול שלא מזוהים ועוד שלל תקלות. כמובן שאנחנו לא מקבלים פגמים אלו בסובלנות, אך אנו נאלצים לחיות איתן בדו-קיום מכיוון שזהו חלק בלתי נפרד מתחום המזרימי מדיה.

כאשר המזרימדיה בוגר, שכיחות תקלות אלו יורדת רבות בצורה טבעית, זוהי סיבה נוספת לכך לסיבה שלא מומלץ לרכוש מזרימדיה חדש מידי.
רצוי לבדוק על ידי ביקורת אובייקטיבית או מפי רוכשים של המזרימדיה כי הוא בשל דיו וחף עד כמה שניתן ממגרעות אלו.

שירות

ברוב המקרים, לא תצטרכו שירות למזרימדיה שרכשתם. לאחר הרכישה, מחברים אותו למסך או לרסיבר וחסל. אך השירות נמדד כשיש בעיה למכשיר, כאשר הוא לא מתנהג כפי שהוא אמור להתנהג, כאשר המאוורר מתחיל להרעיש, השלט לא מגיב או שהמזרימדיה פשוט לא עובד.

כאשר קיים יבואן בארץ, הטיפול בתקלות טכניות לרוב נעשה במהירות, לעיתים מתבצעת החלפה של אחד באחד. כאשר רוצים לבדוק משהו פשוט כמו חיבור אופטימלי או הגדרות תצורה, אין יותר פשוט מלהתקשר לחנות המקומית ולקבל תשובה תוך דקות ספורות.

כאשר המזרימדיה נרכש בייבוא אישי, המצב מעט מסובך יותר. במידה ויש תקלה טכנית או שאלה, הפנייה ליצרן נעשית בדואל והתשובה מתקבלת לעיתים רק אחרי ימים ספורים. כאשר התקלה רצינית יותר ומחייבת שליחת המזרימדיה או חלק ממנו ליצרן, צריך כבר לארוז את החלק המתאים, לשלוח לחו"ל ולשלם דמי משלוח, לחכות מספר שבועות עד להגעת החלק חזרה, לקוות שלא יקחו לנו מיסי ייבוא גבוהים מידי (אלא אם כן טרחתם במיוחד לעשות את הסידורים המתאימים במכס טרם המשלוח) ולבסוף – להתקין שוב את החלק במזרימדיה. מיותר לציין כי בכל תקופת הזמן הזאת הייתם חפים מפתרון לניגון התכנים.

אין ספק כי קיום יבואן מקומי, פותר הרבה מאוד מקשיי השירות בהם עלולים להתקל הבעלים של המזרימדיה. היבואן הוא בעצם זה שנלחם עבור הלקוחות ודואג להשיג חלפים למקרים של תקלות או להתמקצע על המוצר אותו הוא משווק עבור תמיכה ללקוחותיו. מצד שני, במקרים רבים המזרימי מדיה נמכרים במחירים נמוכים יותר בעת רכישה ישירות מהיצרן כאשר הוא מאפשר זאת. הדבר גורר סיכון מסויים כפי שהוסבר לפני כן, אך המחיר הזול לעיתים עושה את שלו (ואז הרוכש מקווה מאוד כי לא ייאלץ להפעיל אחריות…).

פורום

כולנו רוצים שיהיה לנו עם מי לדבר על המזרימדיה שרכשנו, טיפול בתקלות, דיווח על באגים, אפליקציות שונות, עזרה בהגדרת תצורה ועוד. היצרנים מודעים לדבר וחלקם מפעילים פורומים. Mvix ו- Popcorn Hour הינם דוגמה טובה לכך, אומנם Mvix מפעיל פורום תמיכה ושירות גדול, אך Popcorn Hour מפעילה את אחד הפורומים הכי גדולים שאי פעם היו עבור מזרימי מדיה: כמעט 30,000 משתמשים רשומים, 39 פורומים וקצת יותר מ 7 מיליון דפים נצפים בחודש.
חלק אחר מהיצרנים (כמו DViCO או Dune), לא מפעיל שום פורום וריכוז הרוכשים מתרכז לרוב בפורומים מקומיים לאותה מדינה – או שפשוט לא מתרכז בכלל ומתכתב עם היצרן באימיילים…

לסיכום הפרק, רצוי שיהיה פורום שמפעיל היצרן. זוהי איננה דרישה וניתן בקלות למצוא מזרימי מדיה טובים מאוד ללא פורום כזה (כמו ה TViX 6500), אך תמיד טוב שיש פורום להתלונן בו על קובץ שלא עובד כהלכה – וזה מביא אותנו לפרק הבא.

תמיכה בפורמטי וידאו

היום המצב טוב למדי. פורמטי התכנים הנפוצים כיום ניתנים לספירה על יד אחת. איזה פורמטים אנחנו רוצים אתם שואלים?

 1.  קבצי mkv.
 2. קבצי m2ts – כולל תפריטי Blu-ray.
 3. DVD ISO/VIDEO_TS.
 4. Xvid/DivX.

רוב המזרימי מדיה באמת מציעים תמיכה בפורמטים הללו או בחלקם, אך חשוב מאוד גם להזכיר כי יש צורך בתמיכה נאותה בפורמטים.

קבצי mkv
ישנם מזרימי מדיה אשר יודעים לטפל בקבצי mkv קצת יותר טוב מאחרים, כמו תמיכה בפרקים ב mkv, ניגון פסקול מתקדם מסוג DTS-HD Master Audio או Dolby TrueHD תחת קונטיינר זה, הצגת כתוביות מובנות ועוד.
מיותר לציין כי תמיכה ב mkv הינה בין היתר אחת התכונות החשובות לקליטתו של מזרימדיה בקרב רוכשים פוטנציאלים. פורמט ה mkv הינו הנפוץ ביותר כיום עבור תכנים בהפרדה גבוהה (HD) וחוסר תמיכה נאותה בפורמט עלולה להיות הרסנית עבור היצרן.

קבצי m2ts – כולל תפריטי Blu-ray
חלק מהמזרימי מדיה יודעים להציג את תפריטי ה Blu-ray, זוהי אופציה חביבה אשר מאפשרת לכם לצפות בכותר ה Blu-ray כאילו הוא נוגן דרך נגן Blu-ray לכל דבר, אך יש מזרימי מדיה בעלי תמיכה טובה יותר או פחות טובה בדבר.
ה TViX 6500 לדוגמה, מסוגל להציג תפריטי Blu-ray, אך רק כאשר הם לא משלבים BD-J. תמיכה ב BD-Live גם לא קיימת בדגם זה ולכן ה TViX 6500 מציג רק תמיכה חלקית בנושא. בנוסף, כאשר כותר ה Blu-ray מכיל מספר קבצי m2ts (הקבצים מהם בנויים הוידאו של הכותר), תתקיים השהייה קצרה בעת הקפיצה בין הקבצים, דבר אשר פוגם בחווית הצפייה.
הדגם המחליף, ה TViX 6600 אמור לנגן את התפריטים בצורה מושלמת לדברי היצרן, אך הדבר טעון בדיקה.

ה Popcorn Hour C-200 הינו דוגמה למזרימדיה בעל תמיכה נאותה בכותרי Blu-ray, הוא מכיל כונן פיזי אשר מאפשר הכנסת כותרים שרכשתם או שהשכרתם או ניגון ריפים של כותרים כאלו דרך אמצעי אחסון מקומיים או מהרשת הביתית. ה Dune BD Prime הינו גם מכשיר דומה אשר מכיל תכונות דומות ובעל תמיכה טובה בפורמט ה Blu-ray.

חשוב גם לומר כי 2 המזרימי מדיה האחרונים נחשבים לבעלי פרופיל 2.0 ולכן הם מסוגלים גם להציג BD-J & BD-Live.

גם אם תרכשו בסופו של דבר מזרימדיה ללא תמיכה בתפריטי Blu-ray, זה לא סוף העולם, הרבה אנשים נוהגים לנגן את הכותר ללא התפריטים וכך הם צופים ישירות בסרט עצמו ללא ניווט דרך התפריטים של הסרט.

DVD ISO/VIDEO_TS
תמיכה ב DVD ISO/VIDEO_TS תשמש אותנו עבור צפייה בכותרי ה DVD שברשותנו. אם אתם לא נוהגים לצפות בתכנים כאלו, אזי אין טעם לחפש מזרימדיה בעל יכולת זו, אך כיום רוב המזרימי מדיה מספקים תמיכה נאותה בפורמט זה.

Xvid/DivX
כיום רוב המזרימי מדיה מספקים תמיכה נאותה גם לפורמטים אלו. אלו פורמטים בסיסים למדי ולא מהווים קושי גדול.
אם רוב התכנים שלכם הינם בפורמט זה, רצוי לשקול בכלל רכישת נגן DVD עם כניסת USB, ייתכן וזה יספק פתרון זול ויציב יותר מאשר מזרימדיה.

 

 

פורמטי האודיו המתקדמים

עם הופעת פורמט ה Blu-ray, נחשפנו ל 4 פורמטי אודיו מתקדמים יותר מ DTS & Dolby Digital השבלוניים, הפורמטים הינם:

 1. Dolby TrueHD.
 2. Dolby Digital Plus.
 3. DTS-HD Master Audio.
 4. DTS-HD High Resolution Audio.

ארבעת פורמטים אלו, בעלי קצב נתונים גבוה יותר מ מ DTS & Dolby Digital ובשילוב השקעה גבוהה יותר בתהליך היצירה שלהם, הם מבטיחים איכות אודיו גבוה יותר מעבר למה שהכרנו עד היום. בנוסף, זוהי הפעם הראשונה בה אנחנו יכולים להנות מפורמטי האודיו הרב ערוציים בצורתם המקורית כפי שהם מתקיימים בסטודיו, ללא שום דחיסה.

למי שנוהג לצפות בכותרי Blu-ray לרוב, רצוי שיבטיח לעצמו את האפשרות להאזין לפורמטים אלו על ידי רכישת מזרימדיה מתאים. אין צורך בבעלות על מערכת בשווי של רבבות רבות של שקלים, גם ממערכת ממוצעת ניתן יהיה להנות מהפורמטים המתקדמים. כמובן שיש צורך ברסיבר תואם עבור פענוח הפורמטים.

מי שנוהג למלא את רוב זמנו עם כותרי mkv, כדאי שיידע כי כיום הם נפוצים לרוב עם פסקול DTS & Dolby Digital ולכן החשיבות במזרימדיה בעל תמיכה בפורמטי האודיו המתקדמים יורדת.

חיבוריות

כיום רובנו מחברים את המזרימי מדיה שלנו דרך חיבור ה HDMI. לרוב החיבור נעשה לרסיבר ודרך חיבור זה, המזרימדיה מעביר לרסיבר את האחריות לפענוח פורמטי האודיו כגון Dolby Digital, DTS או פורמטי האודיו המתקדמים (דורש רסיבר מתאים) כגון DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD ודומיהם בגרסת ה Lossy.

מזרימי מדיה רבים יודעים לבצע פענוח פנימי לפורמטי האודיו השונים. למה זה חשוב? כאשר חסר לנו בתצורה רסיבר אשר יודע לפענח את פורמטי האודיו, כלומר החיבור מתבצע בין המזרימדיה למסך ישירות. במקרה כזה, המזרימדיה יהיה אחראי על פענוח הפורמטים מכיוון שהמסכים הדקים כיום חסרים מפענחים כאלו. חשוב לדעת כי בהרבה מקרים, המזרימדיה לא ידע לפענח את פורמט האודיו מסוג DTS מכיוון שהדבר דורש תשלום רשיון מיוחד ולא כל היצרנים דאגו לרשיון זה.

אז לאלו אשר חסרים רסיבר (ורק לאלו), חשוב לפיכך לבחור מזרימדיה אשר יודע לבצע DTS Downmix, הדבר יאפשר לכם ניגון כותרים בעלי פסקול DTS, ללא ביצוע המרות מייגעות לפס הקול.

מעבר לחיבוריות הוידאו, רצוי גם להזכיר חיבורים אנלוגים לוידאו. אומנם יחסית נדיר היום, אך ישנם תצורות בהם אין אפשרות לחיבור דיגיטלי לוידאו (כמו במקרנים ישנים), על כן, קיום יציאת קומפוננט במזרימדיה הינה חשובה על מנת להנות מוידאו באיכות טובה. היום לא כל המזרימי מדיה מכילים יציאת וידאו כזאת ולכן רצוי לבדוק זאת טרם רכישה.

אפשרויות אחסון

תחשבו כיצד אתם מתכננים לשדך בין התוכן שלכם למזרימדיה.
כיום קיימות מספר דרכים עיקריות לעשות זאת:

 1. כונן קשיח חיצוני.
 2. הזרמה מרשת קווית.
 3. כונן קשיח פנימי במזרימדיה.
 4. הזרמה אלחוטית.

אפשרות מספר 1 הינה מקובלת למדי, מעתיקים את התכנים לכונן חיצוני ומניידים אותו בין המחשב למזרימדיה. כאשר התכנים זקוקים לרענון, מניידים את הכונן שוב למחשב וחלילה. החסרון בדרך זו הינו הניוד של החומרה, כולנו רוצים בסופו של דבר לשבת מול הספה בערב ולראות סרט, לא להתרוצץ עם כוננים קשיחים. זוהי אומנם טרחה קטנה, אך עדיין טרחה לעומת האופציה הבאה.

אפשרות מספר 2 הינה החביבה ביותר, היא אומנם מחייבת רשת ביתית קוית, אך לאחר שהרשת תוקם, היא תאפשר ניגון התכנים ללא העתקתם לכוננים ניידים וניודם, זמני ההעתקה נחסכים כאן מאיתנו וזוהי האופציה המומלצת.

אופציה מספר 3 יכולה להתקיים בשני אופנים:
האחת, ניוד המזרימדיה בין המחשב לנקודת הצפיה. במצב זה, אנחנו בעצם משתמשים במזרימדיה ככונן קשיח נייד – עם כל החסרונות שמתלווים לזה (ניוד הציוד, חיבור הכבלים).
באופן השני, אנחנו נעתיק את התכנים לכונן הקשיח במזרימדיה דרך הרשת. אופציה זו למרות שהיא נפוצה יחסית, היא לא מומלצת בשל זמני ההעתקה הארוכים אשר דרושים על מנת להעביר תכני HD כבדים למדי.

אופציה 4 האחרונה, לא מומלצת כלל. הזרמה אלחוטית כיום איננה אמינה דיו וברוב המקרים איננה מספקת דיו עבור צפייה בתכני HD.

כאשר אתם ניגשים לרכוש מזרימדיה, התבוננו באפשרויות שהוא מציג לפניכם להזרמת התוכן. לא כולם מאפשרים את כל ארבעת האפשרויות שהוצגו בפרק זה, חלקם מכילים רק מחברי USB עבור כוננים קשיחים חיצוניים (כמו ה WD TV HD) ואחרים מכילים את כל ארבעת האפשרויות (כמו ה Popcorn Hour C-200 או ה TViX 6600).

שימו לב כי גם חלק מהמזרימי מדיה מגיעים עם מפרט מצומצם על מנת להציע מחיר קל יותר. אפשרויות אלחוטיות לרוב אינן ברירת מחדל ודורשות תוספת תשלום בזמן הרכישה או רכישת חומרה נוספת בצורת דונגלים מיוחדים או כרטיסי Mini PCI אשר יתחברו למזרימדיה ויעזרו לקיים רשת אלחוטית.

 

Early Adopter? לא כאן

הרבה מאיתנו אומרים "לעזאזל הכל, אני רוכש את ה X, לא מעניין אותי ביקורת על המזרימדיה ולא איכפת לי להיות בין הראשונים שמחזיקים במכשיר. בכלל לפי נתוני היצרן באתר, הוא נראה בדיוק כמו מה שאני צריך". ייתכן וזה נכון, אך מי שכותב את הדברים באתרי היצרן הינם אנשי שיווק- והם יודעים טוב מאוד לרשום בדיוק מה שאנחנו רוצים לשמוע (או בעצם לקרוא).
אז ייתכן ותעזרו אומץ (וזה באמת העזה) ותרכשו את המזרימדיה, אפשרי וזה באמת עקב מילות השיווק באתר, ההייפ שיש ברשת סביבו או אולי בשל המוניטין החיובי שיש ליצרן, אך מומלץ מאוד לא לעשות זאת. גם חברות גדולות של מזרימי מדיה וגם קטנות, נפלו בעבר בשל נהירה מהירה מידי לשוק עם מוצר בוסר. זה בסדר ומקובל בתחום הזה לצאת עם מוצר לא בוגר לשוק, וזאת מכיוון שיצרני המעבדים אשר קיימים במזרימי מדיה, מספקים תוכנה יציבה דיו ליצרני המזרימי מדיה רק 2-3 שנים לאחר שהמזרימדיה יצא כבר לשוק. הם אומנם שולחים עדכונים מידי פעם, אך הקושחה מגיעה לידי ייצוב מספק לרוב עם הגעת הדור הבא של המעבדים.
אז בסדר, לרכוש מזרימדיה בוסר זה מקובל, אך כבר קרו יותר מידי מקרים בעבר בהם יצרנים שחררו מזרימי מדיה לשוק עם בעיות חומרה אשר לא ניתנות לתיקון על ידי עדכון קושחה רגיל.

TViX 6500 דור ראשון, Xtreamer  עם ה Batch הראשון – אלו רק המקרים האחרונים בהם היצרן שחרר לשוק מזרימדיה לקוי מבחינה חומרתית ונאלץ על חשבונו לתקן את זה. בהחלט לא נעים.

במקרים אחרים, היצרן רושם דברים באתר שלו אשר פשוט לא נכונים ונועדו עבור שיווק של תכונות אשר יתקיימו רק בעתיד, ללא ציון הדבר באתר בפירוש.
הדבר התקיים דוגמה עם ה TViX 6500 על ידי איזכור תמיכה של Deep Color ("טעות" לדברי היצרן) ותמיכה בפורמטי האודיו החדשים אשר הגיעה 6 חודשים לאחר יציאת המזרימדיה לשוק.

כפי שהוזכר קודם, ה Compro VideoMate Network Media Center T1000W, הינו דוגמה טובה לכך שמפרט טכני באתר היצרן לא שווה הרבה. במציאות, אין ממש קשר בין המפרט לביצועים בפועל.

דוגמה אחרונה, קחו את ה Xtreamer, מי שהתבונן היטב במפרט היצרן, גילה כי המפרט מועתק מהאתר של Popcorn Hour ומי שהזמין, לפעמים עוברים חודשיים לאחר ההזמנה בלי שהמוצר הגיע והיצרן טוען שיש בעיות עם המשלוח.

המסקנה מהפרק? אל תמהרו, תתגלחו על נסיונם של אחרים בנוגע למזרימדיה שמעניין אתכם. אם תהיו ראשונים ייתכן ואתם בדיוק תהיו אלו אשר פותחים שרשור ושואלים מהו הנוהל לשליחת מזרימדיה חזרה ליצרן.

מבנה ומראה חיצוני

לא לכולם איכפת כל כך מהמראה החיצוני של המזרימדיה שלהם, זה יכול להצביע לדוגמה על הרכישות ההמוניות של ה Popcorn Hour A-100 לדוגמה, המארז שלו בנוי מזוג לוחות אלומיניום כאשר לוח אם מוברג לאחד מהם. בחזית נמצא מספר נוריות ו.. זהו בעצם. מצד שני, זהו אחד המזרימי מדיה הזולים ביותר שהיה ניתן למצוא בשוק כאשר הוא הושק.

מזרימי מדיה אחרים, כמו ה TViX 6500/6600 לדוגמה, מכילים כבר צג דיגיטלי קדמי עבור מידע, מארז שנראה טוב ואיכותי למדי וקירור אקטיבי. מצד שני, הדגמים הללו עולים בדיוק פי 2 מה-Popcorn Hour A-110.
השוואת המחירים מתייחסת למחירי MSRP.

רוב המזרימי מדיה כיום בעלי עיצוב נעים לעין. היצרנים יודעים כי אתם מתכוונים למקם את המכשיר בסלון הביתי והעיצוב לרוב נעשה בהתאם, אם זה ציפוי בצבע שחור מבריק ויפה או מתכת מוברשת שחורה, העיצובים מושכים והמזרימי מדיה כיום יכולים להשתלב יפה מאוד בכל סלון ביתי.

חלק מהמזרימי מדיה מגיעים כיום עם כונן פיזי עבור ניגון כותרים. ה HDi Dune Prime הינו אחד כזה לדוגמה, הכונן הפיזי יאפשר לכם לנגן כותרי DVD, CD או Blu-ray ובכך להפוך את המזרימדיה למרכז הבידורי בבית, ללא צורך במכשירים נוספים עבור ניגון הכותרים הפיזיים. מזרימדיה נוסף בעל אפשרות כזאת הינו ה C-200 מבית Popcorn Hour. הוא בעל תושבת לכונן Blu-ray ומי שיחליט לרכוש כזה כונן, יוכל להתקינו עצמאית ולקבל נגן Blu-ray, DVD ו-CD לכל דבר. חשבו היטב אם יש לכם צורך באפשרות לכונן פיזי, זה יכול לתרום לפחות מכשירים בסלון הביתי ולפשט את התפעול של כל המערכת.

עם תחילת שידורי ה DTT בארץ, מספר מזרימי מדיה מציעים מקלט מובנה עבור שידורים אלו. היתרון בכך הינו האפשרות לאחד תחת מכשיר אחד גם מזרימדיה מן השורה וגם מקלט DTT בעל יכולות הקלטה. ה TViX 6600 לדוגמה, מאפשר רכישת כרטיס מקלט אשר נכנס לתוך המארז שלו ומאפשר הקלטה כפולה של השידורים, כלומר הקלטה של 2 תחנות במקביל מתוך הצע הערוצים הקיימים.

גם ה Compro VideoMate Network Media Center T1000W בעל יכולת כזאת אך בעל הקלטה רק עבור ערוץ בודד. לקראת סוף 2009, אמור להיות מוצג ה PLAY ON!HD PVR המסקרן, אשר אמור להכיל יכולת דומה.

הרבה מזרימי מדיה מתבססים על קירור פסיבי, כלומר ללא מאוורר לסילוק החום המצטבר. לפיכך, למי ממכם אשר יחליט למקם כונן קשיח פנימי, יש צורך לבחור בכונן מסדרה "ירוקה", כלומר כזה אשר מתחמם פחות בשעת עבודה ובנוי בצורה כזאת אשר מאפשר פיזור חום יעיל יותר מכונני מחשב רגילים. כוננים אלו זמינים מכל יצרן של כוננים קשיחים ועולים מעט יקר יותר מחבריהם הכוננים הרגילים. כמובן שמזרימי מדיה בעלי קירור אקטיבי, יכולים להכניס כוננים קשיחים רגילים – זהו יתרון חשוב, מצד שני – המאווררים עלולים להרעיש עם הזמן או בסצנות שקטות במיוחד.

אם אתם לא מתכוונים לשים כונן קשיח פנימי, אל תהיו מוטרדים מחסרונו של קירור אקטיבי במזרימדיה, אתם תהיו הרבה פחות רגישים לדבר. מצד שני, רצוי שזה לא יהיה השיקול הראשון שלכם ברכישה.  

שונות

חלק מהמזרימי מדיה מכילים תכונות מעניינות, כמו דפדפן פנימי, אפשרות קיום כהתקן מאגרשת ברשת הביתית, קליינט טורנטים או USENET עבור הורדת תכנים, גישה לתכנים מקוונים כגון YouTube, Picasa, שירותי מזג אויר, פודקאסטים, רדיו אינטרנטי, תוכניות TV מקוונות ועוד רבות.
חלק מהמזרימי מדיה מכילים גם יכולת קריאת קבצי HTML אשר מאפשרת הצגת MovieJukeBox עשירים אשר תורמים לחווית הדפדוף בתכנים. אחרים מכילים אפשרויות מתקדמות כמו AutoFrameRate או AutoResolution אשר חשובות במקרים של עיבוד תמונה. מזרימי מדיה אחרים בכלל מכילים תמיכה ב UPnP אשר מאפשר התממשקות מהירה של המזרימדיה ברשת הביתית וזיהוי אוטומטי של התוכן, אפשרות שהרבה יותר נוחה משיתוף SMB או NFS הבסיסיים.

בקצרה, עולם המזרימי מדיה מגוון בתכונות מעניינות מעבר לתכנים הפיזיים אשר יושבים אצלכם במאגרשת או על כוננים קשיחים חיצוניים. טרם רכישת המזרימדיה הבא שלכם, רצוי לבדוק איזה תכונות אקסטרה הוא מכיל. כבר היו מקרים בהם מזרימדיה נשלל מכיוון שהוא לא הכיל גישה ל YouTube, אז חשוב לבדוק את התכונות החשובות לכם בפרק זה טרם שליפת כרטיס האשראי.

סיכום

מאמר זה נגע קלות בנקודות החשובות טרם רכישת מזרימדיה. אם קראתם הכל, כבר הבנתם כי לא תקבלו כאן את השורה התחתונה לגבי איזה מזרימדיה לרכוש מהמבחר הנרחב שקיים כיום.
כל המזרימי מדיה הזמינים כיום טובים למדי ויכולים להיות פתרון נאה, אבל ישנם מזרימי מדיה אשר יתאימו יותר, אחד לדוגמה מאוד ירצה מזרימדיה בעל פורום משתמשים רחב ופלאגינים עשירים, אחר יעדיף את המזרימיה הזול ביותר בעל אפשרות לניגון כותרי Blu-ray, אחר יעדיף בכלל מזרימדיה עם אפשרות להצגת שמות קבצים בעברית עבור כל אלבומי המוזיקה שלו ועוד.

אני מקווה כי בסופו של דבר, מאמר זה יעזור לכם לשים לב לנקודות שיש וצריך לבחון מעבר לקריאה של המפרט הטכני או למידע שפרסם היצרן.

לסיום, סביר להניח כי כל מזרימדיה שתרכשו כיום יוכל לתת בידכם פתרון נאות, אך הבחירה של המזרימדיה הנכון והטוב ביותר עבורכם – אני מאמין שכעת תהיה קלה יותר.

להמשך דיון בנושא הכתבה איך לבחור מזרימדיה? לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
24.09.2009
  
מאת: זיו רוזנפלד / Ziv Rozenfeld

1