כתבת המשך NAS: ה-DS409 גיסאת SLIM

את מאגרשת (NAS) ה-DS409 של חברת SYNOLOGY, בדקנו במאמר קודם.הפעם אנחנו בודקים מה קורה למכשיר אחרי שמכווצים אותו - קבלו את ...


הקדמה

לאחר הביקורת שערכנו על ה-DS409, התבקשנו על ידי היצרן, חברת SYNOLOGY, לבחון את אחיו הקטן של ה-DS409, גירסאת ה-SLIM. גירסא זו שונה למדי מהגירסא הרגילה שכן היא משתמשת בדיסקים קטנים (2.5") של לפטופים. היתרון של דיסקים כאלה הם רבים: הם מצמצמים דרמטית את גודל המכשיר אשר הופך לממש פצפון. הם גם עמידים יותר להפרעות חשמל ורעידות, מתחממים פחות ומבזבזים פחות אנרגיה.

 

מצד שני, הם מוגבלים יותר מבחינת הנפח שלהם (דיסק גדול הוא 500GB) ועולים יותר יקר מדיסקים רגילים של 3.5".

מעבר לשינוי המבנה הפיזי, גם המארז עצמו שונה, ולמכשיר התווסף חיבור USB קדמי ושני כפתורים מצידו.

 

ביקורת זו מכסה לא רק את ה-DS409 SLIM אלא גם (אולי בעיקר) גם את התוכנה של Disk Station גירסא 2.2 בגירסא ה-BETA שלה.

אני חייב לציין שהמכשיר המוקטן נראה מדהים. המכשיר שחור ומבריק ופשוט למראה, הוא גם מגיע עם מגש מיוחד שניתן להעמיד את המכשיר עליו. המכשיר כל כך קטן וקליל שדי מצחיק להכניס לתוכו DISK ON KEY להעתקה זריזה… זה פשוט נראה לא הגיוני שהצליחו לדחוס NAS עם מקום ל-4 דיסקים לגודל כזה.

 

המכשיר שקט לחלוטין וקריר לחלוטין למגע.

DISK STATION BETA

את ה-DS409 בדקנו עם הגירסא היציבה האחרונה של DISK STATION -גירסא 2.1. כבר בעת קבלת המכשיר, קיבלנו את המידע שבקרוב מאוד החברה תשחרר גירסא מתקדמת יותר שהיא עובדת עליה. כחלק מהביקורת, הצטרפנו לקבוצת הבטא ונוכל לעדכן גם לגבי האופציות השונות הזמינות ב-DISK STATION 2.2. מן הסתם נתקלנו גם בתקלות (אחרי הכל, מדובר בגירסאת BETA), וגם עליהם נדבר. חשוב לציין שמאז שעשינו את הסקירה, הגרסא הסופית של 2.2 יצאה ופתרה את מרבית הבעיות שנתקלנו בהן.

 

לאחר התקנת הדיסקים, שהיא פעולה קלה להפליא, ניתן לחבר את המכשיר ישר לרשת ולהתחיל את ה-SETUP WIZARD.

 

 

 

התוכנה שמגיעה עם המכשיר מזהה אותו ומיד מאפשרת לנו להגדיר אתrnהקונפיגורציה של הדיסקים. במקרה שלי, המכשיר היה רק עם שני דיסקים ולכןrnהאופציות שלי היו מוגבלות למדי מבחינת תצורת ה-RAID. לצורך העניין הגדרתיrnאת המאגרשת במצב JBOD – שמאפשר הוספת דיסקים ככל שרוצים על מנת להגדיל אתrnהנפח בלבד. בתצורה כזו אין אפשרות לשרידות RAID כך שאם מתקלקל אחד מהדסקיםrnבמכשיר כל המכשיר צריך להיות מפורמט מחדש. האופציות האחרות שיש למכשירrnמאפשרות שימוש בו לצרכים שונים. אפשר גם לחבר אליו דיסק USB חיצוניrnולהשתמש בו כשרת לצורך העניין.
 

 

לאחר פירמוט הדיסקים, ניתן להגדיר אפשרויות שונות, כגון זכויות משתמשים, שיתופים וכו´. כדאי לזכור דבר חשוב מאוד – אם מוחקים שיתוף, המידע שיושב על אותו שיתוף נעלם ביחד איתו.

בסה"כ גירסאת DISK STATION 2.2 BETA יציבה מאוד והתקלות העיקריות שנתקלתי בהם היו עם תוכנת ה-DLNA שעדיין אינה מוכנה לשימוש. מכשירים מסויימים זיהו את שיתופי ה-DLNA בעוד שאחרים אפילו לא ראו תוכן מתוכו.

מהירות

כזכור, ה-DS409 מהיר מאוד ביחס למה שקיים היום בשוק. אני לא בטוח אם זה החומרה של ה-DS409, או הדיסקים עצמם או DISK STATION 2.2 – אך גירסאת ה-SLIM הצליחה להפתיע אותי בביצועים שלה.

את המדידות של ה-DS409 SLIM בדקתי שוב ושוב אך הן פשוט מרתקות. המכשיר זריז ביותר ונותן את ה-PERFORMANCE הטוב ביותר שקיבלתי עד כה במשיכת תוכן.

אותו קובץ שבדקתי עם המכשירים הקודמים (בגודל 1.4GB) נקרא מה-מכשיר בקצב של 301Mbps באופן עקבי!

 

כתיבה למכשיר היתה מעט איטית יותר: 249Mbps, עדיין מרשים ביותר! 

עם זאת, עדיין ה-DUNE שלי מסרב למשוך ממנו מסיבה לא ברורה תכני בלו-ריי. מכיוון שהקריאה נעשית בעזרת פרוטוקול NFS, יתכן שפשוט פרוטוקול זה לא מספיק מהיר. את הבדיקות של ההעתקות הקבצים ערכתי בעזרת CIFS/CMB – פרוטוקול העתקת הקבצים הרגיל של מיקרוסופט.

מה שבטוח הוא שהמכשיר הזה חייב רשת 1Gbps מכיוון שהוא מנצל אותה מצויין ויורגש הבדל מהותי אם תשתמשו ברשת כזו.

לפי בדיקות של החברה בחו"ל ככל שמשתמשים ב-RAID גבוה יותר ועם יותר דיסקים, כך המכשיר מהיר יותר. ההסבר לכך הוא המבנה של התוכנה אשר בעצם מפזר את הכתיבות של הבלוקים בין הדיסקים וכך בעצם יכול לעשות המון פעולות במקביל. לפי המדידות של אותן בדיקות, המכשיר יכול גם להגיע ל-500Mbps כאשר הוא מאובזר כראוי.

יכולות מתקדמות

מעבר למה שברור (שיתוף המוזיקה מהרשת לאייטיונז), חברת SYNOLOGY שחררה תוכנות מיוחדות לאייפון אשר מאפשרות שיתוף והזרמה של מוזיקה ותמונות למכשיר. עם זאת, לא הצלחתי לצערי להפעיל את התוכנות מכיוון שהתוכנה להפעיל אותן מהצד של המאגרשת עדיין לא מוכן. התוכנות יאפשרו הזרמת מוזיקה מהמאגרשת ללא צורך בהעתקה והעלאת תמונות מהאייפון הישר ל-DS409 ללא צורך בהעתקה כלשהי.

שיפור אחד מהותי הוא בתחום ה-DLNA בגירסא הזו. בין היתר המכשיר יוכל לעשות TRANSCODING וכך לאפשר למכשירים שונים לתמוך בפורמטים כגון OGG, FLAC או AIFF כאשר הם אינם תומכים בו באופן טבעי. עם זאת, היציבות של יכולות ה-DLNA בגירסא היתה עדיין בעייתית ונאלץ להמתין לגירסא מתקדמת יותר או לגירסא הסופית בכדי לקבוע את שימושיות היכולת הספציפית הזו.

כאשר חיבור ה-USB כולל דיסק חיצוני (או DISK ON KEY), האור בצד המכשיר נדלק וניתן ללחוץ על כפתור ה-COPY. ניתן להגדיר במכשיר לאן התוכן של ה-DISK ON KEY ילך ואז לחיצה (מעט ארוכה) על כפתור ה-COPY יתחיל בהעתקת המידע מה-DISK ON KEY למכשיר.

 

למה זה טוב? נניח ויש לכם מצלמה ואתם רוצים להעתיק את התמונות שלכם למכשיר? פשוט חברו את המצלמה ולחצו על כפתור ה-COPY! מגיע אליכם חבר עם סרט או משהו אחר על גבי ה-DISK ON KEY שאתם רוצים? העתקה כזו היא הדרך הקלה והמהירה ביותר להעתיק תוכן! שימוש נוסף לזה הוא עבור אנשים שיש להם מצלמת וידאו עם דיסק קשיח – זו הדרך הזריזה ביותר להעביר את הסרטים למאגר הביתי! כמובן שבסוף ההעתקה הוא גם שולח EMAIL להודיע על העתקה מוצלחת!

תוספות רבות נוספות מתייחסות ליכולות של המכשיר להגן על עצמו בפני התקפות. בגדול מכיוון שאפשר להשתמש במאגרשת כשרת תוכנה לכל דבר (הוא יכול לעבוד עם MYSQL, PHP ו-APACHE) הוא גם צריך להגן על עצמו. החברה כה בטוחה בכך שהאתר של החברה בעצמה מבוסס על DS409+… ההגנות החדשות כוללות גם מנגנון AUTO BLOCK שמונע ממי שלא מצליח מספר פעמים להיכנס למכשיר (לא משנה אם דרך SSH, דרך סיסמא שגויה ב-WEB, ב-FTP, ב-CIFS או בכל דרך אחרת) נחסם לזמן מה בכדי למנוע נסיונות התקפה BRUTE FORCE. גם מנגנון FIREWALL מלא אמור להגן על התקפות חזקות יותר.

פיצ´ר חדש נוסף שמאוד אהבתי הוא RESOURCE MONITOR אשר מאפשר לך לברר מה העומס של המכשיר – בין אם זה העומס של הדיסק, הרשת, הזיכרון או ה-CPU. כך ניתן למצוא אם המכשיר מועמס בצורה כלשהי ולטפל בזה במידת הצורך.

 

 

 

 

גיבויים ו-USB

המכשיר מסוגל לגבות את עצמו כל זמן מה, לקבל גיבויים דרך RSYNC (שימושי כשיש כמה מכשירים או שרתים שמגבים זה את זה). המכשיר יודע לגבות את עצמו לדיסק חיצוני דרך חיבור USB.

 פיתרון נוסף הוא גם שהמכשיר עצמו יכול לבצע גיבויים למחשבים שלכם ברשת. לשם כך צריך להתקין תוכנת גיבוי Synology data replicator אשר ניתן לתכנת אותה באופן חכם שתגבה לכם רק את הקבצים שהשתנו או את קבצי המידע שכם. זה מאוד נוח, אך כמו שכולם יודעים כדאי לבדוק את זה שבע פעמים כי כשהמידע באמת ילך, כדאי שכבר ווידאתם שהכל תקין ושלא פספסתם מידע חשוב כלשהו. עדיף להיות פרנואיד בנוגע למידע – כי כשאובד מידע זה כבר מאוחר מדי.

כאשר משתמשים ב-USB, חשוב לציין שהמאגרשת אוטומטית מייצר לו SHARE כך שבקלות רבה ניתן לגשת אליו מכל מקום ברשת. זה פונקציה נוחה להפליא ועשיתי בה מספר פעמים שימוש.

סיכום

 

מדובר במכשיר קטן שקט ויפה להפליא. גירסאת התוכנה 2.2 יציבה ביותר ומוסיפה יכולות מעניינות מאוד. מבחינת מהירות, המכשיר מהיר יותר מכל NAS אחר שבדקתי עד כה.

החסרונות של המכשיר בעצם נגזרות מעצם השימוש שלו בדיסקים 2.5" של לפטופים – אלה יהיו קשים יותר להשגה בארץ (אם כי בחנות המחשבים הקרובה לביתי לא היה להם קושי מיוחד להביא דיסקים כאלה) ובכל מקרה יהיו יקרים יותר מדיסקים רגילים של 3.5".

האם מכשיר קטן כזה שמיועד לבית צריך לכלול יכולות מתקדמות כפי ש-SYNOLOGY מכניסה אליו? נראה לי שלאrnושהחברה צריכה להתמקד בשיפור הפשטות של הממשק במקום להוסיף עוד ועודrnיכולות מתקדמות שרק משתמשים ספורים ישתמשו בהם בפועל (במיוחד במודליםrnהקטנים יותר כמו ה-SLIM). נכון שהפיצ´רים הללו נחמדים, אך אני מתקשה להאמין שהם יהיו פאקטור בהחלטה על רכישה של NAS מסוג זה והן עלולות להרתיע משתמשים שפחות מבינים.

למי שהמקום שלו צפוף יותר או שצריך להניח את המכשיר על שולחן או מקום אחר שבו הוא יהיה ניתן לצפיה, אין בכלל שאלה – ה-DS409 SLIM מצליח להגיע לתוצאות שהן לא פחות ממדהימות.

Special thanks to Ms. Peggy Chen from Synology for providing us with the sample used for this review.

לדיון במאמר בפורומים לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
20.09.2009
  
מאת: עפר לאור / Ofer LaOr

1