מקרן Epson EH-TW3800

מקרן ה LCD החדש מבית Epson, ה EH-TW3800, מגיע על מנת לתת לנו פתרון מצויין בעלות לא גבוהה.


הקדמה

חברת אפסון שהפכה מובילה בשנים האחרונות בתחום מקרני הקולנוע הביתי, הוציאה השנה מבחר רחב של מקרנים לכל הקטגוריות. את ספינת הדגל, האפסון EH-TW5000, כבר סקרנו בתחילת השנה ומקרן זה הפך ללהיט בעולם וגם בארץ. ה- EH-TW3800 מגיע לכסות נישה מעניינת של מקרני Mid-High, כלומר מעל מקרני ביניים, אבל מתחת לספינות הדגל של אותה חברה. במאמר זה נסקור את המקרן ונעמוד גם על ההבדלים בינו לבין ה- EH-TW5000, אז בואו נתחיל.

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: 3 פאנלים מסוג LCD, ברזולוציה טבעית של 1920X1080. נורה מסוג E-TORL בעוצמה של 200W
 • עוצמת תאורה: 1800 אנסי לומנס.
 • קונטרסט: 18,000:1
 • חיבורים: 2 כניסות HDMI בתקן 1.3, כניסת קומפוננט, כניסת VGA למחשב, כניסת s-video, כניסת קומפוזיט, טריגר 12 וולט.
 • עדשה: זום/פוקוס ידנית, הכוללת יכולת תזוזה בציר האופקי והאנכי (גם כן באופן ידני). מאפשרת הקרנת תמונה בגודל 100 אינץ ממרחק 2.98 מטר ועד מרחק 6.5 מטר.
 • מידות: אורך 450 מ"מ X גובה 145 מ"מ X עומק 390 מ"מ
 • משקל: 7.3 ק"ג.
 • חיי נורה: 4000 שעות.

מבנה המקרן

המקרן מגיע במארז מלבני מעוגל בקצוות, זהה בצורתו לאפסון EH-TW5000 וצבעו לבן מבריק. בשני צידיו פנאלים בצבע אפור, הייתי מצפה מחברה כמו אפסון להשקיע קצת יוצר במארזי המקרנים כמו מיצובישי, סוני ואופטומה.

בחזיתו של המקרן מצד ימין נמצאת העדשה, תפעול הזום והפוקוס כאן הוא ידני. מצד ימין לעדשה (בתחתית) נמצא אחד מחיישני האינפרא לשלט. משמאל העדשה נמצא פתחי שחרור האוויר החם.

בחלקו העליון של המקרן נמצאות חוגות הזזת העדשה בכיוונים האופקי והאנכי, שתי נורות חיווי למצב המקרן, לחיץ ההפעלה ולחיץ בחירת מקור הוידיאו. מכסה הנורה נמצא גם הוא בחלקו העליון של המקרן. בקצה נגלה חיישן אינפרא נוסף לשלט (עוזר למי שבוחר להתקין את המקרן על מתקן בתקרה).

בצידו הימני של המקרן נמצא פאנל השליטה, המאפשר גישה לכל הפעולות ללא צורך בשלט. הפאנל כולל לחיץ 4 כיווני שמרכזו לחיץ אישור, לחיץ גישה לתפריט ולחיץ ביטול.

בחלקו האחורי של המקרן נמצא פאנל חיבורים סטנדרטי ופתח כניסת אוויר לקירור המקרן. המקרן כמו אחיו האפסון EH-TW5000, מגיע עם יחידת כיסוי לכבלים.

השלט

שלט בצבע לבן, כל הלחיצים מוארים בלחיצת כפתור, מכיל לחצנים ישירים לכל כניסות הוידיאו במקרן, מספר לחצני קיצור למצבי תמונה וכיולים שונים של המקרן, לחצן החשכה ולחצן גישה ישירה למספר תבניות העוזרת לכיול. חבל שלתכונות חשבות כמו בהירות וקונטרסט לא טרחו להוסיף לחצן וכדי להגיע אליהם צריך לעבור דרך התפריט הראשי.

ההבדלים בין אפסון EH-TW3800 לאפסון EH-TW5000

המקרנים זהים חיצונים ושונים רק בצבעם. ה- EH-TW3800 מגיע כאמור בצבע לבן מבריק ואילו ה-  EH-TW5000 מגיע בצבע שחור פיאנו. מערכת ההקרנה של 3800 מורכבת משלושה פאנלי LCD מדור D7 ואילו ב-5000 משתמשים בפאנלים מתקדמים יותר C2 Fine בטכנולוגית Deep Black המסוגלים להגיע לקונטרסט גבוה משמעותית (75,000:1).

מעבד התמונה של ה 3800 שייך לחברת Pixel Works לעומת ה-5000 שמכיל עיבוד תמונה של HQV עם יכולות של Frame interpolation. עוצמת התאורה של ה3800 גבוהה במעט מה- 5000 ומגיעה ל 1800 אנסי לומנס לעומת 1600 אנסי לומנס ב- 5000

  

תפריטים וכיול

מערכת התפריטים מסודרת בצורה נוחה וברורה. מערכת כיול הצבעים היא אחת מהמקיפות שראיתי במקרנים בטווח המחירים הזה, היא מאפשרת כיול של Hue, Saturation, Brightness של כל אחד משישה צבעי היסוד של המקרן ובנוסף כיול של ה- Offset וה- Gain של הצבעים כחול, ירוק ואדום. ישנה אפשרות לבודד כל צבע ולכיילו בנפרד. מה שהיה חסר לי זה יותר תבניות כיול המגיעות עם המקרן (אבל למי שיש דיסק כיול, הן מיותרות).המקרן, כמו אחיו הגדול, הוא ISF CERTIFIED, הוא מכיל מספר מצבי כיול התואמים לכל מיני מקורות.

לצורך הבדיקה כוילו הבהירות, ניגודיות, חדות וכיול בסיסי של טמפרטורות הצבע. המקורות היו מזרימדיה TViX 6500 וממיר yesMax HD

התמונה הוקרנה על מסך 100 אינץ ידני של דה-לייט בגיין של 1.1. עם הדלקת המקרן בדקתי את רמת הרעש של המאווררים, במצב נורה LOW, רמת הרעש היא סבירה ביותר, לא מהמקרנים השקטים ביותר, אבל בטח לא מהרועשים.

ביצועים

הפעם התחלתי מדיסק ההדגמה של פיוניר, רציתי לבדוק את מהירות התגובה של הצמצם הדינאמי. הדיסק כולל מעברים מהירים בין סצנות כהות ובהירות ומספר רב של תמונות חצויות בצבעים שחור ולבן. הצמצם מגיב מהר מאוד ורמת הרעש שלו סבירה ביותר. הירידה לשחור היא סבירה, אבל ההבדל בין ה3800 ל- 5000 מורגש משמעותית.

בסרט האלמנט החמישי, בסצנה הבריחה של לילו, נהניתי מאוד מגוונים הטבעיים ורמת הפירוט בעור פניו של המדען. הפרטים במדיהם של השומרים וגם קירות המערה אליה ברחה לילו היו מפורטים מאוד, הורגשה קצת אפרפרות היכן שציפיתי לראות שחור.

עברתי לסרט Bee Movie, תמונה עשירה ביותר, צבעים בוהקים, פירוט מצוין של "הלבוש" של הדבורים.

בסרט נארניה, סצנות השלג היו מצוינות, תמונה טבעית, תלת ממדית, שערו של הילד על רקע השלג היה טבעי ומפורט, האיפור המוגזם על פניה של מלכת השלג היה ניכר. בבריחה של הנערים למערה (בדיקה מצוינת לצמצם) נראו בבירור הפרטים במערה, כמו כן הפרטים ממעילי הפרווה של הילדים. גם כאן מורגשת מעט אפרפרות היכן שמצפים לראות שחור, אבל בעיקרון מי שלא מחפש את זה לדעתי לא יבחין.

אחר כך עברתי לסרט האביר האפל לסצנות המרדפים. בסרט זה יכולתי להבחין בהבדלים בין ה 3800 ל 5000. יש המון סצנות לילה בסרט והרגשתי שפרטים רבים הולכים לעיבוד בגלל אי יכולתו של המקרן לרדת לשחורים כמו אחיו הגדול. בעיבוד התמונה לעומת זו המקרן עמד בגבורה.

בסרט Speed Racer איכות התמונה הייתה פשוט מרשימה. הצבעים הפירוט והתמונה בכלל היו כל כך מדהימים שלמרות שמדובר בסרט די עלוב, המשכתי לצפות, רק כדי להנות מהתמונה של המקרן. בסרט יש המון סצנות מרוצים, ועיבוד התמונה עמד בהם בגבורה.

עברתי לערוצי ה HD של יס. ב NG שודר סרט טבע על טורפים, התמונה הייתה חדה, ברורה, התרגום לבן חד וברור.

בערוץ ה Action שודרה הסדרה החדשה מקלט באפילה. התמונה הייתה מגורענת מידי לטעמי, אבל מפורטת. גם כאן הבחנתי בחוסר ירידה לשחורים בסצנות כהות.

ביצעתי בדיקת SD מהירה בערוצים 2 ו- 10. המקרן התמודד יחסית בסדר עם איכות השידור, בלוגו של ערוץ 2 לדוגמא ניתן היה לראות ריצוד קל. ה 5000 לעומתו, הצליח להחליק את הריצודים הללו.

סיכום וציונים

מדובר במקרן הבא לענות על נישה חדשה של Mid-High ולדעתי הוא עושה זאת בצורה מעוררת התפעלות. ראשית הוא מאוד נוח להתקנה בגלל עדשת זום חזקה מאוד ויכולות תזוזת העדשה בשני הצירים (96 אחוז בציר האנכי ו 47 אחוז בציר האופקי) . הוא לא השקט בתחומו, אבל בטח לא רועש. הצמצם שלו מגיב במהירות רבה. יש לו יכולות כיול גבוהות מאוד (זהה ל – 5000) . התמונה שלו עשירה מפורטת בצבעים טבעיים. הוא אינו מסוגל לרדת לשחורים כמו ה- 5000 והוא חסר תכונה שאני מאוד אוהב (Frame Interpolation), אבל למי שלא חייב שיהיה לו את המקרן הכי טוב בסדרה, הייתי בהחלט ממליץ ללכת על ה- 3800

 • עיצוב: 7.5 – מארז משעמם מלבני.
 •  איכות בנייה: 8.5
 • נוחות שימוש והתקנה: 9.5  – מאוד נוח להתקנה בזכות עדשת זום חזקה ומנגנון תזוזת העדשה.
 • תפריטים: 9, מפורטים מאוד, אבל חסרים תבניות כיול.
 • איכות תמונה SD (שידורים רגילים) 8
 • איכות תמונה ב HD 9 – מחסור בשחורים.
 • עיבוד תמונה: 8.5
 • יכולות כיול: 10
 • שלט: 8 – השלט נוח אך חסר גישה ישירה לכמה תכונות חשובות כמו בהירות וקונטרסט.
 • חיבורים: 9 (רק 2 כניסות HDMI).

מחירו של המקרן לצרכן הוא 15,800 ₪, הוא מגיע עם 3 שנות אחריות (או 3000 שעות הקודם מבניהם) והוא כולל גם החלפת נורה במידה ונשרפת במהלך התקופה.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.

תודה מיוחדת לרוני מאפסון ישראל על השאלת המקרן לבדיקה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
06.09.2009
  
מאת: יניב דיין

1