פתרונות HDMI של Atlona

חברת ATLONA לא מוכרת לישראלים, אך היא מייצרת ציוד מעניין ל-HDMI.עפר לאור בחן ארבעה מוצרים שונים של החברה: כבל שטוח, ...


הקדמה

את חברת ATLONA מסאן חוזה (סיליקון ואלי) לא הכרתי לפני הבדיקה. כאשר הציעו לנו לבחון את המוצרים, אמרנו שנשמח לעשות זאת, אך כאשר הגיעה לנו מזוודת נוסעים ענקית מלאה בציוד, היה קושי לא קטן לבחור מה מבין המוצרים יעניין את הקוראים וגם אותנו לבדוק, לכן צמצמתי את הבדיקה ל-4 מוצרים שכל אחד בפני עצמו לאו דווקא מצדיק מאמר, אך ביחד הם יכולים להיות מעניינים למדי.

כבל HDMI שטוח

כבל HDMI שטוח

נתחיל מהקטן לגדול ולכן המוצר הראשון שבחנתי היה כבל HDMI שטוח. כבלי HDMI זה דבר שאני אישית מאוד אוהב. ככל שהכבל עבה יותר או מסוכך יותר, כך הוא פחות גמיש ולכן תמיד יש התנגשות בין הרצון לכבל אטרקטיבי לבין כבל נוח שיכול לשרת אותך נאמנה. הכבל השטוח של ATLONA יכול לעבור צינורות מסויימים ומרגיש מספיק גמיש בכדי להיכנס לצנרת.

מצד שני, הוא נראה ממש טוב. בעוד שיצרני כבלים אחרים משקיעים בעובי או בכך שהעטיפה החיצונית של הכבל תראה יפה, כאן השקיעו יותר בעיצוב. עם ראש זהב, הכבל הזה נראה ממש טוב בעיני.

 הכבל מגיע מגולגל סביב עצמו באורך של כ-2מ´ (צריך לתת לו זמן עד שהוא מפסיק להתגלגל סביב עצמו בחזרה) בצבעים שחור ולבן.

מסקנה: נחמד ביותר!

HDMI על גבי CAT5

 HDMI על גבי CAT5

למי שאורך הכבלים המוצע לא מספק אותו, פיתרון המעבר ל-CAT5 מאפשר גם פיתרון לבעיית האורך וגם לבעיית ההשחלה בתוך צינורות צפופים למדי. ל-ATLONA יש שני סטים של פתרונות לכך, כולל חיבור DVI (בסיסי בלבד, ללא אודיו), עם כבל CAT5 בודד, או פיתרון מלא עם שני חיבורי CAT5. יש גם כמה תצורות. לבתים יוקרתיים יותר אפשר לרכוש בעצם את הפאנל של החברה שהוא בעצם כמו שקע HDMI על הקיר, אבל מתחבר לשני חיבורי CAT5 בתוך החור שבקיר. למי שרק זקוק לפיתרון מקומי (למשל להעביר וידאו למקרן רחוק), יש כאן פיתרון ממש פשוט ויפה שלא דורש עוד כבלים כמו שיש בפתרונות אחרים.

בעצם מדובר בשני מחברים ללא צורך בחשמל חיצוני. מצד אחד יש להם שני חיבורי CAT5 ומקדימה חיבור HDMI רגיל לכל דבר. הם מעט גדולים, וחשוב לבדוק שאין בעיה של משקל או משיכה שעלולים למשוך מטה אותם ולשבור את המחבר. הם לא דורשים חשמל מכיוון שהם כבר מושכים אותו מתוך חיבור ה-HDMI עצמו!

יש כאמור שני מחברים, אחד שחור ואחד לבן – בכדי לסמן מי הצד המקבל ומי הצד השולח. גם לסדר בין הכבלים יש משמעות. אם תחליפו, כפי שאני ניסיתי – בעצם לא תקבלו סיגנל. היתרון פה הוא המרחק. לצערי הייתי מוגבל לכבלי ה-CAT5 שיש לי בבית, אך הגעתי ל-10 מ´ בקלות רבה וללא הפרעות או בעיות מיוחדות. זה פיתרון מאוד נוח להעברת וידאו בין קומות בבית שלי למשל (שימוש מעניין סוף סוף ב-ZONES השונים של הרסיברים היוקרתיים יותר).

החסרונות שמצאתי הם בעיקר בעניין הגודל של המחבר. חיבור שלו ישירות לרסיבר טיפה גרם לי לחשוש שמא הוא ישבר או ילחץ תחת משיכה מקרית של הכבלים. עם זאת, הבניה של המחברים נראית עמידה וזה עבד יפה למשך השבוע שבו הרצתי בעצם כמעט את כל הוידאו שלי דרך המחברים. לא ראיתי בעיות של עיבוד קשר, רעשים, איבוד תקשורת, HDCP או פורמטים. הסיבה פשוטה – המכשיר בכלל לא יודע מה הוא מעביר. כל מה שהוא דואג זה שהביטים יעברו מנקודה א´ לנקודה ב´ באופן אמין, וזה בדיוק מה שנחוץ כאן.

על המכשירים לא כתוב ספציפית HD AUDIO, אך הוא בהחלט מציין תמיכה ב-HDMI1.3. בכל מקרה, לא היתה לי בעיה לחבר בלוריי ולשמוע אותו כראוי. חשוב לציין שהמכשיר תומך ב-תדר עד 2.25gbps, כאשר 1080P נתמך עד ל-30 מ´, בעוד ש-1080i נתמך עד 60מ´.

מסקנה: פיתרון מוצלח ביותר למי שזקוק לכזה.

מעביר USB ל-HDMI

מעביר USB ל-HDMI

כשראיתי את המוצר הזה התלהבתי ממנו מאוד. הרעיון פשוט – יש לך לפטופ ללא חיבור HDMI ואתה רוצה לעשות פרזנטציה של פאור-פוינט או לראות סרט על המסך שלך? חבר אל המחשב או הלפטופ למחבר הזה ותקבל את התמונה ואת הסאונד על גבי המסך עם מינימום בעיות.

עד כאן הרעיון. השאלה היא עכשיו של מימוש. ההתקנה של התוכנה והדרייברים של התוכנה היו פשוטים מאוד.

הקופסא עצמה קטנה למדי ונראית כמו קופסת גפרורים שהוגדלה פי 3. בצד אחד יש לה מחבר USB וחוט אודיו (אשר מאפשר העברת אודיו מהמחשב למסך או למקרן) ומצד שני חיבור HDMI, כך שעדיין זקוקים לכבל HDMI. למכשיר יש מפסק EDID אשר מאפשר או מונע העברת הנתונים בין המכשירים.

כאשר המסך מחובר והכל תקין, על המכשיר נדלק אור ירוק ואייקון קטן מופיע ב-Tray Box אשר דרכו ניתן לשלוט על החיבור עם המסך. כעיקרון ניתן להגדיר את הרזולוציות של המסך רק דרך המנגנונים המתאימים במחשב (דרייבר המסך), אך ניתן להגדיר את המסך כמסך משני. זה מאפשר לנו למשל להריץ PowerPoint כאשר הקהל רואה את התצוגה בעוד שאנחנו רואים את השקף ביחד עם הטקסט שרשמנו לעצמנו בחלק התחתון של המסך.

ניתן גם להגדיר שהמסך משכפל את מה שהלפטופ רואה. הבעיה היתה הרזולוציה. המכשיר החליט לאפשר לי להגיע רק ל-1280 על 1024, מה שמנע ממני בעצם שימוש בחיבור כחיבור NATIVE למסך ה-LCD FULL HD שניסיתי עליו את הבדיקות. כאשר אין NATIVE RATE, מבחינתי זה מאוד מקשה על שימוש במסך לצרכי אודיו ווידאו איכותיים.

אותי בעיקר עניין מהירות החיבור ואיכות התמונה. מבחינת מהירות, כאשר הרצתי סרט (אפילו לא HD) המהירות על גבי המסך הגדול והמסך הקטן נראו שונים בהחלט. עושה רושם שיש גם סוג של כיווץ בין המחשב למסך, מה שגרם לאיכות התמונה להיות פחות מוצלחת מכפי שהיא היתה צריכה להיות. איכות הסאונד היתה מצויינת.

מבחינת אמינות החיבור, היו לי לא מעט פעמים שבהם לא הצלחתי לגרום למחשב לזהות שהמסך מחובר למרות שהכל נראה תקין. יתכן שזה בגלל שכאשר יש סרטים ב-PAUSE או אפליקציות מסויימות זה משנה את התמונה מבחינת מע´ הפעלה. HIBERNATE וחזרה גרמה לכל לעבוד מחדש.

מסקנה: רעיון יפה, אך זה לא מתאים לקולנוע ביתי.

WIRELESS HDMI

WIRELESS HDMI

כבר לפני כמעט שנתיים כאשר ראינו לראשונה את הפיתרון של AMIMON להעברת HDMI באופן אלחוטי, מאוד התלהבתי מהטכנולוגיה. הרעיון פשוט – שימוש בטכנולוגיה מבוססת תדרים חופשיים של 5GHZ וסביבותיו על מנת לאפשר העברת וידאו ואודיו בבית.

יש המון מקומות שיש צורך בפתרונות כאלה, כגון מקרנים שצריך להעביר אליהם כבלים ארוכים (HDMI כאן עושה לא מעט בעיות כי הוא כאמור לא תמיד עובר בקלות דרך צנרת ולא מסוגל לעבור מרחקים ארוכים). אז לא תמיד מתאים לאנשים להשתמש במעבר ל-CAT5 ואז פיתרון אפשרי אחר הוא חיבור אלחוטי. אני מעריך שרבים גם ירצו להעביר את המחשב שלהם למקום מרוחק, להשתמש במקלדת ועכבר RF ובכך אולי לפתור בעיות חיבורים או רעש.

המודל שבדקתי הוא AT-WHD200 של ATLONA והוא מורכב משתי קופסאות קטנות למדי אשר מזכירות פתרונות אחרים של חברות שמבססות את המוצרים על AMIMON. החברה לא מספרת האם המוצר הוא מבוסס AMIMON, אבל יש לי תחושה שכן (למרות שבמסמכי המכשירים, התדרים המתוארים שם נמוכים מ-5GHZ). 

בניגוד לאמימון שהם שאפתנים למדי ומדברים על מרחקים גדולים והתמודדות עם קירות – ATLONA לא קופצים גבוה, וכאן מדברים על 10 מ´ לכל היותר ובקו ישר בלבד וללא הפרעות. כלומר, זה LINE OF SIGHT. בבדיקות שערכתי לא הגעתי ל-10 מ´ אך בהחלט ראיתי את הבעיה של LINE OF SIGHT. שים את המכשירים עם הפרעה בדרך וזה מפסיק לעבוד (המסך שחור).

הקופסאות מעוצבות באופן מוזר ולא נוח להפליא. החיבורים והאורות מקדימה אך המחברים בצד ולא מאחור (נפגשתי כבר בעבר במכשירים שעוצבו כך, אך זה נדיר למדי ולא במקרה…). לא ממש ברור למי עיצוב כזה יכול לעזור, ולכן המסקנה שלי היא שזה בעיקרון אמור להתחבר מאחורי מסך או מעל המקרן ולא להיות מוצג באופן כלשהו. הנורות הקדמיות מאוד לא ברורות וזוהרות כל כך בהיר שקשה לדעת איזה אור דולק ואיזה כבוי (כי כולם נראים דלוקים…). הקופסאות נראות מעט עדינות, יתכן שהדבר נובע מהעובדה שהאנטנות עצמן יושבות בדיוק מתחת למכסים וצריכים לעבור את הפלסטיק ללא קושי.

בשונה מהדור הראשון של AMIMON (בדקתי כבר לפני מספר חודשים את המכשירים של ZINWELL אך הגעתי למסקנה שהם עדיין לא בשלים מספיק בכדי לתת ביקורת מסודרת עליהם, מה גם שעדיין לא ממש מוכרים אותם בשוק החופשי) – המשדר והמקלט של ATLONA כבר תומך ב-1080P בקצבים של 24 ו-30FPS, שזה מכסה את מרבית התכנים של בלוריי.


המשדר: האור הסגול = יש LINK, האורות הירוקים מסמנים איזה חיבור פעיל כרגע

באודיו לעומת זאת, המכשיר מוגבל לסטריאו בלבד (בעוד שבAMIMON מדברים על 5.1 בדור שנכנס בקרוב). במקרים מסויימים קיבלתי תמונה סגולה (אי תאימות YUV/RGB) אך שינוי רזולוציה פתר את הבעיה. הסבירות היא שגם חיבור ישיר בין המכשיר למסך היה גורם לאותו מסך סגול.

למקלט יש חיבורי קומפוננט ושני חיבורי -HDMI. ניתן גם להעביר RS232 (לשליטה), אודיו (עבור הקומפוננט) ו-IR BLASTER. עם זאת, אין למכשיר שלט להעביר בין הכניסות והוא לא מגיע עם הציוד של ה-IR BLASTER. ככל הנראה הדבר מצביע על כך שהמכשיר פשוט מיועד לשמש כמנתב POINT TO POINT, ולמרות שטכנית ניתן להעביר פקודות שלט, זו לא המטרה של המכשיר. המשדר והמקלט מיועדים פשוט לשרת אותנו כפיתרון חליפי להעברת HDMI מנקודה א´ לנקודה ב´ באותו חדר. כאמור, זה פחות שאפתני מהפיתרון שבדקתי של ZINWELL, אך דווקא חוסר השאפתנות כאן מתבררת כנכונה ומדוייקת יותר (מונעת ציפיות יתר).


החיבורים של המשדר

לצערי אין שום מסך דיאגנוסטיקה, ולכן צריך להתבסס על אורות מהבהבים אך פחות ברורים בכדי להבין מדוע אין תמונה. ברגע ששמתי מכשול כלשהו החיבור הפסיק לעבוד. בחדר פתוח לא היו בעיות מיוחדות והעסק עבד בלי בעיות. כאשר ניסיתי גם מרחקים קצרים אך מקומות שונות (3 מ´ מרחק, אך דרך מדרגות מעץ) הסיגנל פשוט לא הצליח לעבור באופן אמין. זה עבד לכמה שניות ואז פסק.

כאשר שני המכשירים נמצאים באותו חדר ובאותו כיוון (העובדה שהכבלים והנורות נמצאים בפינות רציפות במכשיר מעט מקשות על כך) לא ראיתי הפרעות או בעיות. איכות התמונה בהחלט מצויינת ולא הצלחתי להבחין בהבדל גם בשימוש ב-HD איכותי מאוד. הבעיות היחידות שנתקלתי בהן היה כאשר ניסיתי לעמוד בין המכשירים ואז באמת הצלחתי לגרום להפרעות פה ושם (הפרעות מתבטאות בהפסקת הקליטה).


המקלט פשוט יותר – יציאת HDMI אחת, אורות חיווי ויציאות EXTENDER, RS232 ואודיו.

זה פיתרון מעניין שיכול להיות מחובר למשל ליציאה של רסיבר כאשר יש מקרן או מסך בחדר. עדיין צריך פיתרון IR-RF כלשהו להעברת הוראות השלט לחלק האחורי של החדר, אבל זה יכול להיות פיתרון טוב.

יש לציין שאחרי כשעתיים שימוש היה לי כאב ראש קל, אך אני לא יודע לשייך אותו דווקא לשידורים. במקרה של ה-ZINWELL, רבע שעה הספיקו לי בכדי לפתח כאב ראש די מורגש. ההספקים כאן ככל הנראה לא גדולים, אך מי שרגיש כדאי שיבחן זאת לפני כן.

מסקנה: פיתרון יפה, עובד לא רע ועושה בדיוק את מה שהוא טוען שהוא עושה. מצד שני, עיצוב חיצוני בינוני ומטה (מחברים צריכים להיות מאחורי המכשיר) והחוסר ב-IR BLASTER נראה טיפשי בהתחשב בעלות המוצר ביחס לעלות IR BLASTER ממוצע (כמה דולרים). מדובר במכשיר לא זול בכלל וכדאי לבחון את כדאיות הפיתרון אל מול פיתרונות כגון מעבירים ל-CAT5 שיעבירו לכם גם אודיו איכותי יותר.

מחירים מומלצים לצרכן:

כבל 2מ´ HDMI שטוח: $57
HDMI EXTENDER מבוסס CAT5: בין 152$ (למרחק עד 37מ) ל-$922$ (למרחק של עד 259 מ´)
USB ל-HDMI עולה: $276
HDMI WIRELESS EXTENDER עולה: $1230 (למרחק של עד 10מ´).

להמשך תגובות בנושא המוצרים של Atlona לחץ כאן.

תודה ל-AVCS על השאלת הציוד לצורך הבדיקות.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
01.09.2009
  
מאת: עפר לאור

1