מסך LCD סקרלט החדשה של LG: ה- 42LH70

הסקרלט המקורית היתה נועזת וחדשנית ומעוצבת באופן ייחודי.קבלו את הדור השני של מסכי SCARLET.


הקדמה

SCARLET LCD

 

את מסך ה-LCD SCARLET הראשונה קשה היה לפספס, היא היתה בולטת, נועזת וייחודית במובנים רבים. LG היתה מהראשונות שהבינו שעיצוב סטנדרטי של מסך LCD עם מסגרת שחורה מבריקה זה פאסה והחלה מגמה של התמקדות בעיצוב אשר כיום מכה גלים בכל שאר המותגים הגדולים אשר הבינו שהעתיד בעיצוב.

את החדשנות שלה, ה-SCARLET לא הגבילה בעיצוב ייחודי ונועז, אלא גם בדרך שבה המותג שווק לציבור האמריקאי. באקט שיווקי מבריק, הפיצה חברת LG פרסומות לסדרה טלויזיונית פיקטיבית שנראתה כמו קרוס בין המלאך השחור, ג´יימס בונד לבין משהו צעיר ומסיבתי. לאחר זמן מה שהפרסומת רצה, התברר שהיא לא מפרסמת סדרת טלויזיה חדשה כי אם סדרת מסכים חדשה בשם SCARLET. את גיבורת הפרסומות ראינו בהשקת סדרת ה-LCD SCARLET הראשונה בישראל.

ה-42LH70 מסמל את התבגרות המותג, אך גם התמתנות בעיצוב השערורייתי שלו. בעיצוב המקורי, המסך כלל פתח עגלגל ונשי אשר ליטוף שלו גרם להדלקה וכיבוי של מסך ה-LCD. הבעיה היתה הקונוטציות המיניות שליוו את האקט הזה. עם זאת, עיצוב מסוג זה היה שונה מכל דבר אחר ובהחלט בידל את מסך ה-LCD הזה מהתחרות שבעיקר התמקדה בלגרום למסגרת השחורה של ה-LCD להיות מבריקה יותר או שחורה יותר…

בגירסא הזו של מסך ה-LCD SCARLET, כבר נעלם הגב האדום הבוהק (כדאי לברר, יתכן שזה עדיין זמין, מכיוון שבחו"ל המוצר יכול להגיע בגוון שחור או אדמדם) והפתח העגול הוחלף במתג בעל צורה זהה, אך מזכוכית (קרי: מתג ולא פתח עם קונוטציות מפוקפקות משהו). העיצוב החדש משאיר את העיצוב הייחודי ובהחלט ניתן להבין שמדובר בהמשך הדרך של סדרת מסכי LCD זהה לקודמת, אך זה עיצוב שבהחלט גם מישהו מבוגר יותר (ולא רק צעירים) יתחבר אליו יותר בקלות.

את האחוריים האדומים החליף פאנל שחרחר מבריק. בעוד שמסכי LCD רבים מיועדים לתליה על קיר, כאן חברת LG מאפשרת (אולי אפילו מדגישה) את המעמד השולחני בעיצוב מבריק כמו מראה. עם אחוריים כאלה, ניתן להציב את ה-LCD הזו לא רק בצמוד לקיר אלא גם במרכז סלון כאשר ניתן לעבור מאחוריו. הבעיה העיקרית בעיצוב הזה הוא שחיבורי המסך נמצאים בניצב, מה שלא ממש מאפשר להחביא את החיבורים באופן יעיל במיוחד.

בצד המסך יש כפתורים שמאפשרים שימוש במסך גם כהשלט אינו בנמצא.

תחתית המסך גובל במסגרת אדמדמה וחצי שקופה.

 

חיבורי המסך כוללים שלושת חיבורי HDMI, חיבורים אנלוגיים (זוג חיבורי קומפוננט, חיבור קומפוזיט, חיבור למחשב) וכן חיבור USB2. חיבורי SVIDEO ו-SCART נזנחו, מה שמרמז שהמסך יותר מכוון לחיבורים גבוהים (קרי: ממירי HD) מאשר הממירים הישנים יותר.

השיפורים

בעצם אין המון הבדל טכנולוגי בין ה-42LH70 לבין מסכי ה-LCD מהדור הקודם של SCARLET. אתמקד בסקירה הזו בהבדלים בין הדורות ופחות בסקירה מעמיקה על המסך עצמו בגלל הדמיון בין המסכים.

הדבר הראשון שחווים כשמדליקים את המסך הוא שהאור סביב העיגול בקדמת המסך נפתח על ידי כך שהעיגול מתמלא תחילה בצבע אדום ואז הופך לכחול. זה מזכיר טיפה את הרעיון של התאורה העגולה ב-XBOX 360…

התפריטים שודרגו והם כעת גרפיים ונוחים בהרבה מהדור הקודם של המסכים. כמובן שכמו כל הדורות הקודמים, המסך כולל תפריטים בעברית, אך לא כולם נטולי בעיות. במצבים מסויימים לא היתה תמיכה בעברית (למשל שם של מכשיר סלולרי בעברית הופיע בתפריטים כסימני שאלה) ולפעמים היו בעברית בעיות (שגיאות קלות באיות או בעיה עם מעבר למצב EXPERT כשהתפריטים היו בעברית). אלו כמובן תלונות קטנות – החשיבות של התפריטים בעברית אינה זניחה למי שאנגלית אינו שגורה בפיו ולראיה ניתן לראות שיצרנים אחרים עולים על המגמה הזו וכל הכבוד ל-LG על זכות הראשונים בתחום חשוב זה.

בדומה לדור הקודם של מסכי SCARLET LCD, גם כאן אין הרבה החזר אור והפילטרים הקדמיים עושים עבודה מוצלחת למדי.

מבחינת חימום, לא הרגשתי בשינוי מהותי מהדור הקודם של המסכים, המסך עדיין חמים למגע, כמו כל מסך מבוסס תאורת CCFL.

מבחינת איכות תמונה, LG בהחלט לא שקטו על השמרים ועבדו קשה בכדי לשפר ולקדם את המותג.

המסך כולל 100HZ מובנה (SMOOTH MOTION), כאשר ניתן לשנות את עוצמת האפקט במצב EXPERT, כך שיש לו בעצם שתי רמות. ברמה הפשוטה, הוא רק חוזר על כל פריים פעמיים ובכך יש מינימום סיכון לטעויות או בעיות איכות תמונה (גליצ´ים, אפקט האוויר החם סביב האובייקטים וכו´). במצב החזק יותר שלו, המסך מייצר פריימים בקצבים גבוהים יותר, וכך גם רגיש יותר לבעיות. בסופו של דבר, השתמשתי כאן במצב הנמוך יותר ללא תחושות מעיקות או בעיות מיוחדות שניתן היה לחוש במסכים אחרים.

שיפור נוסף הוא בנושא הטיפול בתמונות, מוזיקה ווידאו דרך חיבור USB. עם זאת, יש חוסר של שיתוף או הזרמת תוכן מהסוג הזה מהרשת הביתית. קשה לדעת עד כמה זה רלוונטי לקהל הרחב באמת, אך לי זה בהחלט חסר.

השן הכחולה

 

למסך התווספה יכולת ה-BLUE-TOOTH. כששמעתי לראשונה ש-LG מוסיפים יכולות BLUETOOTH למסכים שלהם מיד חשבתי שמדובר בספין תקשורתי אשר הצורך האמיתי בו הוא נמוך, אך בפועל זה התברר כפונקציה שימושית וחשובה כאחד.

המימוש של BLUETOOTH במסך ה-LCD הזה הוא מאוד רחב.

הפונקציה המעניינת ביותר עבורי היתה היכולת לרכוש כל זוג אוזניות BT סטריאופוני (או אפילו מונו) ולהשתמש בהם כאוזניות אלחוטיות עבור המסך. חיבור של המסך לצורך זה היה פשוט ביותר והצלחתי גם לקלוט את הטלויזיה הרחק מהמסך, קומה מתחת למסך ולפחות 20 מ´ מהמסך! הרעיון הוא גדול ונוח מאוד. אוזניות אלחוטיות זה לא סיפור יקר ויש מבחר גדול של אוזניות מהסוג הזה, בעוד שאוזניות אלחוטיות רגילות מאוד מוגבלות במבחר, יקרות ובד"כ מאוד רגישות לרעש אלקטרוני, בניגוד ל-BLUETOOTH.

גם חיבור הפוך, שבו ניתן להשתמש במסך לשליחת מוזיקה, עובד יפה. החיבור ל-iPhone שלי עבד ללא רבב ואיכות השמע היתה מצויינת. עם זאת, המכשיר רק משמש כחיבור אוזניות וירטואלי, כך שלא ניתן לשלוח למסך מוזיקה אותה הוא ינגן מאוחר יותר (זו גם הסיבה שניסוי עם נוקיה N96 בסגנון זה לא פעל בניסוי).

 

ניתן גם לשלוח תמונות למסך, דבר שנעשה באופן נוח וקל ביותר. אפשר להודות שזו לא הפונקציה העיקרית או הדרך הנוחה ביותר להעלות תמונות על מסך טלויזיה, אבל בשביל להציג משהו ספציפי, זה יכול להוות פיתרון נוח מאוד ומעניין לראות כיצד הרעיון הזה יתפתח הלאה בשנים הקרובות.

USB

חיבור ה-USB של המסך שימושי להעברת תמונות, סרטים ומוזיקה למסך. לא ניסיתי דיסקים קשיחים גדולים, אך דיסק 2GB עבד לי ללא בעיות ובו הכנסתי כמעט את כל סוגי המדיה האפשריים…

מוזיקה עבדה באופן נוח מאוד, וכך גם תמונות, אם כי יש לציין שהתפריטים מאוד פשוטים ומזכירים לי טיפה מחשב (ופחות מסך שאמור להיות ידידותי למשתמש). בכל מקרה, נוח וקל למדי להשתמש במסך בשביל להציג תכנים מסוג זה.

בנוגע לסרטים, מסך ה-SCARLET לא ממש אהב את מרבית הקבצים ובעצם התמקד בקבצי MPEG2 וב-DIVX. אותם הוא ניגן ללא כל בעיה (אך לא קבצי HD בפורמטים הללו). כלומר, במודל הזה התמקדו בעיקר בניגון מדיה SDTV. לאחר משחק בתפריטים ניתן לשלוט במתיחה (ARC) ובשפת התרגום.

בניגוד למסך ה-SAMSUNG האחרון שבדקנו, המסך תמך ללא כל בעיה בתרגום בעברית, אך לא הכל מצויין. הפונט שבשימוש לצורך התרגום הוא ארוך וצר והיה עבורי לא אידאלי לצורך קריאת תרגום. רצוי היה לאפשר שימוש בפונט HELVETICA כלשהו (בדומה ל-ARIEL או TAHOMA של WINDOWS). עם זאת, ניתן היה לעשות תיאום בתרגום.

מנגנון הקפיצה בתוך הקובץ היה מעט מוגבל וכפתורי ה-FFWD וה-REWIND (כמו גם ה-PAUSE) לא פעלו. לצורך פעולות אלה יש צורך להשתמש בחיצים בשלט ובכפתורי הצבע – דבר שלא היה הכי אינטואיטיבי ובהחלט רצוי היה לשפרו בגירסא הבאה של המסך.

בתחום התמונות, ניתן לצפות במצגת, לסובב תמונות ולצפות ברשימה מוגדרת.

גם ניהול המוזיקה מעט בסיס אך עושה בקלות את העבודהי:

בדיקות ומדידות 

המדידות

המדידות של המסך מדגישות עד כמה שונה המסך הזה מקודמיו. במצב EXPERT 1 עם טמפ´ צבע WARM ומצב GAMMA MEDIUM, קיבלתי תוצאות שהמרחק בינם לבין היעד התקני הוא כפסע. בהחלט שיפור דרמטי ביחס למה שנמדד עם הדור הקודם של מסכי SCARLET.

כל נושא הכיול שופר משמעותית ולראשונה בארץ ניתן לראות מסכים של LG עם יכולות שמתשוות ליכולות הכיול של המסכי מוניטור מתקדמים. לא רק שהמסך מאפשר כיול אפורים, הוא גם מאפשר כיול PRIMARIES ו-SECONDARIES, שליטה ב-COLOR GAMUT, בגאמה וכו´. בעצם כל הפרמטרים הדרושים בכדי להגיע לאיכות תמונה גבוהה יותר. למסך יש אפילו פילטר וירטואלי אשר מאפשר כיבוי של התאורה האדומה, הכחולה או הירוקה לפי הצורך – מה שמוריד את הצורך בשימוש בפילטרים צבעוניים לכיול המסך לפי העין (אם כי לא הייתי מוותר עליהם לחלוטין בכ"ז).

אך כאמור, כל אלה כמעט ואינו נחוץ, המסך נמדד מצויין וכמעט ולא הייתי נוגע בכיולים שלו עבור משתמשים רגילים (ללא ציוד כיול מקצועי).

במדידות עוצמות האור, המסך הגיע לכ-400cd/m2 (ככפול מהעוצמה של מסך פלזמה ממוצע). המסך גם יודע להגיע לשחורים עמוקים למדי על ידי כיבוי התאורה האחורית אשר נראית זריזה ומהירה ממסכי LCD מבוססי CCFL. כמובן שמסך כזה אינו יכול להתחרות בחדות או במהירות של תאורת LED, אך עובד לא רע במרבית הסצינות.

יחס הניגודיות שנמדד היה בסביבות 15,000:1 יחס ON-OFF (שזה מכובד מאוד), כאשר יחס הניגודיות של פאנל ה-IPS במסך נמדד בכ-1000:1.

המסך אינו דק כתער ויש לכך כמה יתרונות. יתרון בולט ראשון הוא העוצמה והבאסים של הרמקולים המובנים, אך יתרון נוסף הוא בכך שהמסך הרבה פחות עדין ולכן פחות נוטה לדליפות אור. בצילום עם חשיפה ארוכה וגם בצפיה, לא ראיתי תופעות כגון CLOUDING או דליפות אור שהפכו כבר למגפה עולמית במסכי LCD כיום. במרבית המקרים, דליפות ועננות נוצרות גם במהלך המשלוח לארץ אך בעיקר בגלל חוסר המקום במסך לשמור על הפילטרים האחוריים והדיפיוזרים במקומם. במקרה של ה- LG LCD 42LH70, אין בעיה כזו כלל. אני צריך לסייג את דברי בכך שהם רלוונטים למסך הספציפי שקיבלתי כאן ,ויתכן שיהיו כן מסכים עם התופעה, אך ממה שראיתי זה העיצוב והתכנון של המסך שקובע את הרגישות של המסך לקבלת התופעות הללו.

בתחום הזויתיות, ממרחק של כ-2מ´ הרגשתי "זוהר" מסויים בפינות המסך גם בצפיה פרונטלית ולכן המסך מעט יותר רגיש לכיווניות ממסכים אחרים שנבדקו, דבר שהוא די ספציפי לפאנל.

בדיקות

את הבדיקה הראשונות ערכתי עם שידורי YES רגילים, דרך ממיר ה-YesHD וה-yesMaxHD (שני הממירים בגירסאות אשר משפרות את איכות תמונה ה-SDTV) מכיוון שאני מאמין שזה סוג הממיר העיקרי שבו ישתמשו לצורך צפיה בטלויזיה.

איכות התמונה ב-SDTV היתה לא רעה גם דרך חיבור HDMI (בחיבור קומפוננט, האיכות היתה פחות טובה).

יש לציין שיש למסך חוסר במצב NLS, ולכן צפיה בערוצי SDTV ביחס מסך של 4:3 דרשה צפיה במצב מעוות מעט. מצב JUST SCAN שאמור היה לפתור את הבעיה בעצם לא ממש ממלא את תפקידו ורק משפרו טיפה. ניתן להשתמש באחד ממצב הזום, אך הם פחות נוחים.

מכיוון שמדובר בנושא שהופך להיות יותר ויותר בעייתי, נותר רק לקוות שיס יעשו צעד חיובי בנושא ויכניסו את נושא המתיחה ישר לתוך הממיר ובכך יפתרו מאיתנו את הצורך לבדוק את הנושא הזה. עם זאת, היה ראוי שלמסך מסוג זה יהיה פיצ´ר חשוב שכזה.

מבחינת עיבוד התמונה, המסך עשה עבודה לא רעה וננעל יפה על התמונה, וכאשר עבד במצב SMOOTH MOTION (נמוך), לא היו הרבה קפיצות או גליצ´ים, אך מי שרוצה תמונה ללא כל תופעות מומלץ לכבות לחלוטין את הפיצ´ר הזה.

בתחום החדות, המסך מאפשר ניהול חדות נפרד לציר האופקי והאנכי, שזה בד"כ סוג של עיבוד תמונה שקיים בעיקר במעבדי תמונה. תכונות אחרות, כגון שליטה מדוייקת ב-DYNAMIC CONTRAST גם מובילים אותי למחשבה ש-LG מתכוונת לתקוף את שוק ה-HIGH END עם סדרות המוצרים הקרובות שהיא מוציאה (לאו דווקא במוצר הספציפי הזה).

בתחום ה-HD, שידורי yesHD נראו מצויינים על המסך בכל ערוצי ה-HD.


אליפות העולם לצעירים בלהפנות עורף


אגב, מתברר שיש לך אח בשם לוק…


מי צריך עלילה כשאדי מרפי משחק את כל התפקידים?

בבדיקות ה-HD השתמשתי בסרטים המוכרים לנו היטב:

סצינת הבריחה של לילו באלמנט החמישי נראתה טוב. עור הגוף של לילו נראה חד וטבעי לחלוטין.

גם המירוץ שלה דרך המנהרה היתה מלאה בפרטים, אך מדי השוטרים היו כהים מדי וגילו מעט מדי פרטים.

סיום הסצינה שבה היא עומדת בחוץ נראתה מצויין, ורכבי הטיס מחוץ למנהרה נעו בטבעיות ולא בגמגום האופייני להם מהמקור.

בנרניה, פני המלכה היו עם מעט מדי פרטים, אך הפירוט של המעיל שלה היה מוצלח. למרות שהשיער של הילד היה כהה מאוד, ניתן היה להבחין בגווני השיער על ראשו.

במנהרה ניתן היה ליראות את פרטי המנהרה (למרות שהצילום הספציפי נראה כהה מדי כאן).

סצינות הלחימה בחלל ב-SW:ROTS כללו תנועה חלקה במיוחד, אך החלל היה מעט אפרפר ביחס למה שהייתי רוצה לראות.


הלו, גנרל גריווס, הלו? אין קליטה, יא אללה האורנג´ האלה.

סרט ההדגמה של KURO ו-SIN CITY נראו מצויין על המסך.


רוצה לשמוע על המבצעים שלנו?

גם SPEED RACER היה חד ומדוייק.

CARS, בגירסא עם קצב נתונים נמוך, הצליח להוליך את המעבד של המסך שולל והמסך התקשה להתמודד עם ה-ARTIFACTS השונים של BIT STARVATION. עם זאת, התוצאה היתה בהחלט ברת צפיה.

השלט

המסך לא כולל מצב NATIVE RATE מושלם, שזה חיסרון למי שרוצה לחבר את המסך למחשב. בשני המצבים – 16:9 ו-JUST SCAN יש OVERSCAN של לפחות 5%, וזה חבל.

השלט של המסך הוא שלט פשוט למדי ונטול כפתורים יעודיים ל-ON ו-OFF או לכניסות ה-HDMI השונות (מה שמפתיע לאור העובדה שאין כ"כ הרבה כניסות למסך שזה כ"כ מסובך).

סיכום

המסך הזה בפירוש אינו מיועד להתמודד על המסך היוקרתי, האיכותי, הטכנולוגי או הדק ביותר. LG כיוונו על שוק הביניים – אלה שיש להם יותר תקציב ומעוניינים במסך מעוצב, אך אינם רוצים או מחפשים את המסך המתקדם ביותר. על בסיס ההנחה הזו הם הוסיפו עיצוב חדש ומרהיב (אך פחות מרחיק לכת מהעיצוב של שנה שעברה) ופונקציות שלא קיימות במסכים אחרים – כגון כל נושא ה-BLUETOOTH.

מי שיש לו טלפון BLUETOOTH בבית או שזקוק למסך עם אוזניות אלחוטיות, בהחלט יכול להנות מהיכולות המתקדמות הללו.

היכולות של המסך בתחום המדיה יכולות לקבל שדרוג ומתאימות יותר למי שזקוק לפיתרון פשוט ואינו מעוניין לרכוש מזרימדיה מלאה לצורך זה.

מחיר מומלץ לצרכן: 7,990 ש"ח

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.

תודה ליבואנית: ח.י. על השאלת המסך לצורך הבדיקות


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
23.08.2009
  
מאת: עפר לאור

1