מים שקטים חודרים עמוק – DAC QBD76 של Chord

מים שקטים חודרים עמוק. אייל ווינדלר מתרגש מחדש מחוויית מוסיקה אודיופילית עם ה-DAC של חברת Chord, ה-QBD76.


הקדמה

לילה אחרון של חופשת הקיץ באי קסום אני מוצא את הזמן לשרבב מאמר, וכל זאת באי נפלא עמוס בתי מלון, חבורת אירופאים נעימים, חופים מהממים והרים נפלאים.

אתמול, במהלך טיול בהרים הקסומים לאורך כביש מתפתל וכפרים שכוחי אל, המכילים אוכלוסיה שעיקר עיסוקה הוא חקלאות, ובעודי מעביר עוד פעם מהילוך שלישי לשני (כבר שכחתי שיש רכבים עם גיר לא אוטומטי), נזכרתי שעדיין לא כתבתי את המאמר על ה-DAC שבילה במחיצתי שבועיים.

למה שבועיים? כי היה לי קשה מאוד להיפרד ממנו. אתם כבר משערים שאהבתי את התוצאה… רציתי אותו במחיצתי לשבוע נוסף.

אני אחזור להר לרגע…  מצד אחד, המחשבה שלנו על קדמת הטכנולוגיה, הרצון שלנו בעכשוויות והכמיהה שלנו לשיפור איכות הינם מאוויים שמלווים אותנו לאורך כל חיינו המודרניים, ומצד שני – הכפריים החיים מהיד לפה ושבקושי חשמל מגיע לפתח דלתם, הביא אותי למחשבה על הפערים העצומים של המודרניזציה למול הכפריות הפשוטה וחסרת האמצעים.

אודיופיליה ומוסיקה לא עוזבת אותי גם כשאני בחופשה ותהייתי האם הכפריים הללו מצליחים להנות ממוסיקה. בטוח שעל DAC הם מעולם לא שמעו. התרבות של הכפריים גדושה בפולקלור מוסיקלי וריקודים והם מוצאים את היכולת להנות כאשר המוסיקה בוקעת ממקלט רדיו פרה היסטורי. וגם דיסוננס… נזכרתי כי בצד השני קיימת קבוצת אודיופילים מטורפת שאף טוענים שה-ACK הוא 50% מהסאונד.

את הסיפור שלי עם ה-DAC הנבדק אני מתחיל בעקבות בחינה של DAC אחר שנפל לידי, DAC סופר איזוטרי של חברת DPA.
חברת DPA הינה חברה שעיקר עיסוקה הוא פיתוח דאקים, כאשר מוצריה השונים כוללים דאקים ברמות מחיר שונות. יש הטוענים כי מכשיר הדגל של החברה נחשב "מדע טילים" (באנגלית זה נישמע יותר טוב: "Rocket Science").

סידרת העל של החברה הזו, כוללת את אחד הדאקים האולטימטיביים שניבנו מעולם. מימוש ה-DAC בוצע באמצעות הרכבה ידנית של אלפי רכיבים, ממש כמו פיתוח של מעבד מחשב תוך מימוש באמצעות רכיבים פרימיטייבים. לא ברור מה הניע את המפתח הראשי של החברה להגיע ליצירת אומנות כזו. יש האומרים שאומנות נועדה להיות רק אומנות ואין לה שימוש אחר.

במקרה הזה, יצירת האומנות הזו היתה צריכה להיות פונקציונאלית בכדי ליצר אומנות מסוג שונה, האומנות שבשיחזור מוסיקה או שיחזור חוויה אם תרצו.

מכשיר הנמוך בדרגה אחת מדרגת העל ביקר בסלוני. מדובר כנראה במכשיר סופר בודד ויחיד בישראל, שהיה בבעלותו הפרטית של אחד היבואנים והתגלגל לאודיופיל אחר ומשם אלי. המכשיר (DPA) מגיע כיחידה אחת (המוח) ושני ספקי כוח: האחד למעגלים האנלוגיים והשני למעגל הדיגיטלי.

לאחר חיבור המכשיר ל-SB3, הבנתי כי מעבר ליצירת האומנות הזו, מבחינה הנדסית המכשיר הזה גם עושה יופי של מוסיקה. לצערי, מסיבות שונות, נבצר ממני להשאיר את המכשיר בסלוני, והוא חזר לבעליו.

הסיבה לשמה כתבתי את כל ההקדמה הזו היא שלאחר ויתור לא פשוט התחלתי מסע חיפוש ל-DAC זהה. מאחר ויוצרו מספר פריטים בודדים המכשיר נחשב לסופר נדיר, כך שלהניח על אחד כזה יד הוא בגדר בלתי אפשרי. תוך כדי המחקר\המרדף גיליתי כי חברת Chord Electronics שכרה את שרותי האומן מחברת DPA שיפתח בעבורם DAC, והגירסה הראשונה של ה-DAC שפותחה בעבור חברת Chord עונה לשם DAC64.

אתם בטח מתארים לעצמכם כי עצם עובדה זו גרמה לי לרצון בלתי נשלט ליצור קשר עם יבואני Chord בישראל, סמרטק. לאחר שיחה עם היבואן, הובהר לי כי ברשותו הדגם החדש יותר של ה-DAC העונה לשם QBD76.

ניגשתי לאסוף את המכשיר, כולי צפייה לקבל מכשיר עב כרס ומשקל בשלושה חלקים. להפתעתי, קיבלתי במקום זה מכשיר קטן מימדים בעל עיצוב התואם לעיצוב מוצרי Chord, ניתן אפילו להגיד כי ה-DAC שלהם קטן יותר מספק הכוח של DPA שהזכרתי קודם.

המכשיר כולל כניסות דיגיטליות קואקסיאליות, כניסת USB ואפילו אפשרות לחיבור BlueTooth. המכשיר אינו כולל שלט וזה די מוזר בהתחשב בכך שיש לו BlueTooth. בחלקו העליון חלון זכוכית גדול המזכיר זכוכית מגדלת של שרלוק הולמס, דרכה ניתן להציץ ליחידה הפנימית שמזכירה לוח אם של מחשב. חלון נוסף קטן יותר מציג את קצב הסינכרון והערוץ הנבחר .

מפרט טכני

איכות ביצועים

 • עיוותים הרמוניים:
  Harmonic Distortion: < -103 dB @ 1kHz, 24-Bit @ 44.1KHz Sample Frequency
  < -110dB @ 100Hz, 24-Bit @ 44.1KHz Sample Frequency
 • יחס אות לרעש: SNR > 120dB
 • הפרדת ערוצים: Channel Separation > 125dB @ 1KHz
 • תחום דימני: 122dB

כניסות דיגיטליות

 • 2 כניסות קואקסיאליות 75 אוהם BNC.
 • 2 כניסות AES Balanced XLR.
 • 2 כניסות אופטיות TOSlink.
 • חיבור USB.
 • ערוץ לקליטת BlueTooth.

יציאות אנלוגיות

 • 2 יציאות RCA אנלוגיות.
 • 2 יציאות Balanced XLR

כפתורים לשליטה

 • כפתור לשליטה על ה-RAM Buffer, שלושה מצבים: off, minimum & maximum
 • כפתור קוטביות פאזה (Phase Switch) – חיובי ושלילי.

נתונים נוספים

 • תדרי דגימה Sample Frequencies
  32KHz – 96KHz Single Cable
  176KHz & 192KHz Dual Cable – Dual data mode
 • OUTPUT MAX 6V rms. Balanced. 3V rms. unbalanced
 • OUTPUT IMPEDANCE 75 short circuit protected
 • מידות חיצוניות (במ"מ): 338x60x145
 • משקל: 7 ק"ג.

מבנה המוצר וביצועים

ה-DAC מכיל לא מעט טכנולוגיות ופטנטים. ה-FPGA, שזה רכיב לוגי ניתן לתכנות (Field Programmable Gate Array), אחראי על מיתוג הכניסות השונות במוצר. המכשיר מכיל שעון (Clock) חדש אשר לטענת החברה מדויק יותר, מנגנון לסינון ה-Jitter ו-WTA Filter  אשר לקח לפתח אותו כ-20 שנה ומטרתו היא לשפר את הדגימה ואת איכות הסאונד.

מי שמעוניין להתעמק עוד בנושאים הטכניים יש לא מעט אינפורמציה ומקום טוב להתחיל בו הוא דף המוצר באתר היצרן.

ה-QBD76 הינו מכשיר קטן מימדים ועמוס טכנולוגיה המאפשר חיבור כמעט לעל התקן (למעט FireWire), והוא פשוט לתפעול.

את המוצר בדקתי בחלל ההאזנה הבא

 • הסלון בצורה מלבנית 4.30\3.90 מטר, שטח של 17 מטר מרובע.
 • נקודת האזנה ממוקמת במרכז החדר, בחלק הארוך יותר.
 • החדר אינו חלל סגור, אלא חלק מהקומה הראשונה כך שחלל ההאזנה גדול בהרבה.
 • גובה התיקרה עומד על 2.2 מטר.

חלקי המערכת

 • Berendsen CDP I SE
 • רמקולים LivingVoice Auditorium II
 • כבלים אנלוגיים VDH ,Dimarzio M-path
 • כבל דיגיטלי AudioNova

הסאונד שבקע היה מהמאוזנים ששמעתי בחיי. מדובר במכשיר קוהרנטי לחלוטין, אף תדר לא מודגש, ה-Mid לא שמן, אין פירוט יתר בצלילים הגבוהים ואין "ניפוח" של תחום התדרים הנמוך. הדינמיקה נהדרת, יש לו Rhythm נהדר והוא פשוט אוהב לנגן, בדומה ליוצר שעבר את השלב של לרצות את קהל המעריצים שלו. ככל שחלף הזמן והאזנה לשעות רבות של מוסיקה, כך הוא נעשה מרשים יותר ויותר, והוא מסוג הנערה בכיתה שלא מרשימה אותך ביום הראשון אבל לאחר ההיכרות איתה, אתה עוסק בחיזור אין סופי עם רצון לחתונה…

כאמור, ה-QBD76 הוא לא מסוג המכשירים שחיבורו יפיל אתכם בשנייה הראשונה ואף יתכן שתשאלו על מה המהומה, אבל עם הזמן שתעבירו במחיצתו אתם תקבלו את תמונה טובה יותר במה מדובר.

חבר יקר אמר לי פעם שהרכיבים שהכי מפחידים אותו הם אלו שלא עושים עליו רושם מיידי, כלומר אלו שדורשים שיתעמקו בהם. ללא ספק, ה-DAC הזה שייך למשפחה הזו, למשפחה שלא ברור לך לאן אתה ניכנס אבל ברור שאתה מתקשה לצאת ממנה. ככל ששעות האזנה גדלו כך נהניתי יותר ויותר מהתוצאה.

השוואה של ה-SB3 וחיבורו ל-DAC המיוחד הזה למול ה-CDP שלי הניבה הבדל מרכזי אחד. ה-Attack של ה-SB וה-DAC נמוך יחסית ל CDP שברשותי. פרמטר נוסף הוא העומק, נראה שה-CDP מביא איתו עומק של צליל שלא מצאתי ב-DAC-ים אחרים שבחנתי, וחשוב לציין שגם לא במכשירי CDP אחרים שבחנתי במהלך השנים האחרונות.

עקב ירידה בתקציב לאחר חופשת הקיץ, עצרתי מלגשת למנהל הרשות לענייני מזומנים (הלא היא אשתי היקרה) ולהוציא סכום של 3000 ליש"ט.

ללא ספק זה אחד ה-DAC-ים המרשימים ביותר שבילו בחברתי. הוא סיפק לי שעות רבות של האזנה למוסיקה מבלי הרצון להדליק את ה-CDP על אף הפערים בינהם. אני אפילו יכול להגיד ש-SB + Chord מסוגלים לספק תוצאה טובה יותר מרוב מכשירי ה-CDP ללא הגבלת מחיר.

החלק השני של הבדיקה כלל חיבור באמצעות USB למחשב הנייד. גם כאן המכשיר הניב תוצאות טובות מאוד. ההשוואה למול אותו חומר שנוגן באמצעות ה-SB3 העלתה כי אין עליונות לכניסה כזו או אחרת, והתוצאה שהתקבלה לפחות לאוזניי הייתה דומה או זהה. את חיבור ה-BlueTooth לא בחנתי מאחר כי ממילא אין לי צורך בכך, וזה לא כוס התה שלי לשדר מוסיקה מה-N95 שברשותי, אך עצם קיום היכולת המיוחדת הזו עושה את ה-DAC הזה יותר מעניין משאר חבריו.

מחיר: כ-3000 ליש"ט.

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.

תודה לרועי מחברת סמרטק על השאלת המוצר לטובת הביקורת.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
21.08.2009
  
מאת: אייל ווינדלר

1