מצלמה דיגיטלית – FujiFilm – FinePix F200 EXR

הדרישות שלי ממצלמה דיגיטלית לא גבוהות במיוחד. ללחוץ על כפתור ושתצא תמונה מרגשת, שתופסת את הרגע, את ההוויה. קיבלתי את ה-FujiFilm ...


FujiFilm F200EXR, מיוחדת?

שתי תכונות ששווה להזכיר, והרי ידוע שדברים טובים באים תמיד בזוגות.

עדשה רחבה, Wide 28mm, שמאפשרת בחירה ביחס התמונה – 3:2, 4:3, 16:9. תוספת נחמדה למצלמה כל כך קטנה. 

הילת השמש, צולם במצב

Super CCD EXR – דרגה אחת מעל מה שבד"כ תקבלי במצלמה אישית פשוטה. ה-CCD הוא חיישן אלקטרו-אופטי שממיר אור לזרם חשמלי. זהו הרכיב שמחליף את הפילם הכימי הישן והטוב. במקרה הזה, השקיעו רבות בפיתוח החיישן שיספק לבעלת המצלמה ביצועים טובים יותר. המצלמה אף זכתה בפרס TIPA -Tecnical image press associate לשנת 2009 בקטגורית החיישן החדשני ביותר. בנוסף, מתהדרת המצלמה במנגנון EXR – זוהי אחת מהאפשרויות הנמצאות בחוגת תוכניות הצילום. ה-EXR הוא מנגנון צילום אוטומטי שמאפשר שיפור בהירות התמונה והפחתת רעשים אוטומטית. המנגנון מזהה אוטומטית את נסיבות הצילום, והמצלמה מתאימה את הגדרות הצילום בהתאם. צילום ביתי פשוט של רובין, כלבת הלברדור-גולדן, איפשר לי לבדוק את המנגנון, וגרם למצלמה לצלם שתי תמונות עוקבות תוך תיקון בהירות התמונה. התוצאה המתקבלת – שתי תמונות, בהירויות שונות, לבחירתכן. יעיל מאוד למי שמאסה בחיפוש התוכניות וההגדרות בתפריטים השונים.

מה יש בה, אבל יש גם באחרות?

זה מתחיל בצג LCD גדול ונוח לשימוש (אם כי לא מתכוונן), וממשיך בתפריטים גדולים וברורים, אבל לא הכי אינטואיטיביים. אם בגודל עסקינן, קיימת אפשרות בחירה בין שלוש איכויות תמונה שונות – L,M,S. בימינו כבר התרגלנו לאפשרות זיהוי הפרצופים, face detection,  שקיימת גם כאן. זהו מנגנון מיקוד אוטמטי שגורם למצלמה להתפקס על הפרצוף הקרוב ביותר לעדשה, גם אם הוא לא מביט אליה בזמן הצילום. יעיל ביותר למצלמות הסדרתיות באירועים משפחתיים/חברתיים, שמנסות "לתפוס את הרגע" ולא מחכות שכולם יסתדרו במקום וילבשו חיוך "גבינה" על הפנים.

תוספת נחמדה היא האפשרות לשימוש ללא כרטיס זכרון, תוך הסתמכות על זכרון פנימי של 50MB. יעיל ביותר אם פתאום נגמר לך המקום אחרי רצף של צילומים בלתי פוסקים של אהבות חייך נהנות מיום קיצי מלבב. קיימות גם תוכניות מוגדרות מראש לשימוש בסצנות שונות – ספורט, זיקוקים, שקיעה/זריחה, פרחים, מסמכים, ואפשרות לצילומי תקריב (מאקרו), מנגון פיצוי חשיפה ומנגנון צילום מושהה (טיימר). ולשאלת השאלות, כמה מגה פיקסל? 12 מגה פיקסל, כמו בקודמתה לתפקיד ה-FujiFilm F100fd.

כמו בכל המצלמות בימינו תמצאי בה גם תבריג לחיבור חצובה (וספר הוראות שמלמד אותך מילים חדשות כמו תבריג), אפשרות לצילום וידאו כולל הקלטת אודיו אך עדיין לא מהווה תחליף למצלמת וידאו דיגיטלית באשר היא. לתרבותיות, קיימת גם אפשרות מהירה יחסית להשתקת קולות הצילום (מאוד יעיל במוזאונים, הצגות, תערוכות וכדומה). לאוהבות ה-hard copy, המצלמה מגיעה עם אפשרות חיבור ישיר למדפסת, מחשב, מסך וכבל מתאים. כמו כן מתהדרת המצלמה בפלאש חסכוני, שלא זולל בטריה.

 מה הייתי משפרת?

 • המצלמה מגיעה עם סוללת ליתיום נטענת, ומטען. לרוב נוח יותר להשתמש בסוללת AA או AAA, בעיקר במצלמות קטנות שמשמשות בעיקר לצילום בטיולים ודורשות גמישות בעניין הטעינה. אז תוודאי שיש בצימר שקע חשמלי זמין, ואל תשכחי לקחת את המטען איתך!
 • כדי להגיע לתוכניות הצילום המתוכנתות צריך לעבור מסע מפרך של דפדוף ובחירה בין תפריטים ולעיתים הזדמנות הצילום חולפת על פניך בזמן שאת עסוקה בחיפוש אחר התוכנית הרצויה, או כמו במשפט המיוחס לג´ון לנון – "החיים הם מה שקורה לך בזמן שאת עסוקה בתכנון תוכניות אחרות".
 • יחסית למצלמה כל כך קטנה, הפלאש שלה אגרסיבי מאוד לטעמי, ופעמים רבות מידי מצאתי את עצמי עם תמונה שרופה.
 • מהירות התגובה של המצלמה (תלוי כמובן גם בכרטיס הזכרון) איטית יחסית, אז שווה להתאזר בסבלנות.
 • דגם קודם של פוג´י איפשר זום דיגיטלי של עד 8.2X, בעוד פה דווקא ירד לו הזום הדיגיטלי ל-5X. אמנם אני ממליצה בחום לא להשתמש כלל בזום הדיגיטלי, ובכל זאת.
יום בילוי בים, תמיד טוב שיש מצלמה קומפקטית

הצליחה לספק את הדרישות? המצלמה מתאימה למשתמשות ביתיות שמצלמות לעיתים רחוקות יחסית, וחשוב להן מאוד שהמצלמה תהיה קלה לסחיבה בתיק, קלה לתפעול וזמינה לשימוש (במקומות עם חיבור לחשמל בלבד, למקרה שהבטריה מתה…). 

מפרט טכני:

 • זום – אופטי 5X, דיגיטלי 4X
 • צמצם –  2.8-8.7, אוטומטי (במהירות של עד 0.25 שניות לכל היותר)
 • ממשק חיבור -USB
 • משקל – 175 גר´(אכן קטנה וקלה)
 • רגישות לאור – 100-12800ASA (אוטומטי)

ציונים

10 -מעולה; 5- נחיה עם זה, אם זה מה יש; 1 – לא נראה לי

 • עיצוב חיצוני: 7 (כסוף ורגיל)
 • עיצוב GUI, ממשק משתמשת: 9 (מסך גדול וכפתורי גלילה נוחים יחסית)
 • קלות תפעול: 9
 • תוצר מתקבל: 6 (אולי זאת אני, אבל בסופו של דבר, התמונות לא יצאו משהו)
 • מחיר (כמה את מקבלת ביחס למה שנתת): 4 (מאוד יקרה ביחס למתחרות)

ציון מסכם – 7

מידע נוסף

עלות מומלצת לצרכן/ית: 1799 ש"ח

איבזור נוסף: סוללה נטענת NP50, מטען, כבל USB + A\V, רצועת נשיאה ותקליטור תוכנה.

יבואנית: קבוצת חברות שמועני בע"מ

אתר פוג´י פילם בארץ : www.fujifilm.co.il

אתר קבוצת חברות שמעוני בארץ: http://www.shimonegroup.co.il/site/index.asp

תודה מיוחדת לשחר תקשורת שיווקית בע"מ, על השאלת המצלמה לצורך סקירה.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ\לחצי כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

9:00
  /  
20.08.2009
  
מאת: מעין קמחי

1