USB2812, דונגל DTT שהופך מחשב למקלט טלויזיה דיגיטלי

עפר לאור בודק דונגל USB שמאפשר לכל מחשב לקלוט ולהקליט את שידורי ה-DTT.


הקדמה

על שידורי ה-DTT דיברנו באתר המון: החלו שידורי הנסיון של DTT, שידורי DTT: ברכה או בזיון ואנחנו מתקרבים במהירה לשעת השין של תחילת השידורים הפורמליים (השני לאוגוסט זה התאריך הרשמי של תחילת שידורי הנסיון). בינתיים הרשות השניה מדליקה משדרי DTT, מחממת מנועים, משנה מאפיינים ובודקת אפשרויות.


האור הכחול זה מהקירור האקטיבי ללפטופ…

גם אנחנו לא ישבנו על הידיים והתחלנו לבדוק ממירי DTT ואופציות שונות לקליטת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים החינמיים. הסנוניות הראשונות של ממירי ומקלטי DTT כבר כאן ולמרות שאין עדיין מחירים סופיים, אפשר בוודאות כבר לקבוע שהתחרות תתחמם מהר מאוד בין היבואנים השונים.

את ה-USB-2812 קיבלנו מחברת "האוקיינוס השישי" לבדיקה. המכשיר מגיע בקופסא קטנה למדי שבתוכה יש את הכרטיס המפענח (מזכיר DISK ON KEY ארוך למדי), אנטנת RF עם כבל, אשר אותה צריך להבריג לתוך הבסיס המגנטי, מחבר מיוחד שהופך את החיבור המגנטי לחיבור וואקום, ושלט פצפון בתצורת כרטיס אשראי.

כל המקלט DTT כולו יכול בקלות להיכנס לארנק של האישה, אם כי הייתי אולי מעדיף את המתאם עצמו שיכלול כבל מאריך USB בכדי שהוא לא יבלוט בצד הלפטופ או מאחורי המחשב (אני מעריך שבעתיד דבר זה יתווסף).

על האדפטור עצמו יש אור כחול אשר נדלק כאשר התוכנה מחוברת אליו וכאשר יש לו קליטה טובה של סיגנל.

התקנה 

מקלט ה-DTT משתמש בדרייברי BDA סטנדרטים לחלוטין. למי שלא מכיר, אלה דרייברים יעילים מאוד אשר מתממשקים ישירות ל-DIRECTX ולכן מסוגלים לנצל את היכולות של כרטיס המסך באופן אידאלי. את המכשיר בדקתי על שלושה מחשבים בתצורות שונות: מחשב PC שולחני רגיל וכבד, לפטופ המריץ VISTA ונטטופ מסוג MSI WIND שמריץ XP.

נתחיל בכך שאם ממש מתעקשים לא באמת להתקין את הדרייברים עצמם מהדיסק שצורף, מכיוון שאלה דרייברים WHQL ולכן נמצאים גם על שרתי מיקרוסופט ומורדים אוטומטית למחשב בעת ההתקנה. למרות זאת, התקנו את הדרייברים "BY THE BOOK". בתום ההרצה וההתקנה גם של התוכנה, יש צורך לעשות סריקה של ערוצים.

לפי הוראות ההתקנה אפשר פשוט לבחור טווח של תדרים, אבל מכיוון שאנחנו מעט ראש קשה, בחרנו באנגליה (UK) בתור מדינת היעד. בתום כדקה נסרקו כל התדרים ונמצאו כל חמשת הערוצים שקיימים ב-DTT. הערוצים הם ערוץ 1, 2, 10, 99 ו-33 אך לאו דווקא בסדר הזה דווקא.

לאחר ההתקנה של התוכנה והדרייברים, ניתן להתחיל ולעבוד עם התוכנה. לשם כך אתם תזדקקו לקוד שכתוב על מדבקה בחלק האחורי של עטיפת הדיסק הקטנה שהגיע עם הקיט. חשוב לציין שלצורך שימוש בשלט חייבים לעשות REBOOT אחרי ההתקנה בכדי שתוכנת ה-SCHEDULE TV תפעל (זו שגם אחראית שההקלטות יופעלו בזמן הנכון).

התוכנה עצמה נוחה וקלה מאוד לשימוש גם למי שמתקשה עם תוכנות בד"כ. היא מגיעה עם שתי תצורות "SKIN" – אופקי (שבו השלט נראה די דומה לשלטים של תוכנות ניגון DVD כגון Cyberlink) ואנכי (שבו תוכנת השליטה מנסה להיות דומה לשלט טלויזיה).

בביתי יש קליטה "לא מי יודע מה" בשלב הזה של שידורי הנסיון. הקליטה טובה בהרבה בקומה העליונה ואת מרבית הניסויים ערכתי שם. כאשר אני בקומה התחתונה, האנטנה הקטנטונת שהגיע עם הקיט כבר לא הספיקה והיה צורך כבר באנטנה משמעותית יותר אשר גרמה למחשב ולכל הסיפור להראות דומה יותר למקלט של פעם מאשר משהו חדש ועדכני. כמובן שנושא זה ישתנה ממקום למקום ברחבי הארץ, אך צריך לקחת בחשבון שבמקומות עם קשיי קליטה עלולים להזדקק לאנטנה עם הגברה. צריך לציין שהאינדיקטור של התוכנה לגבי איכות הקליטה לא ממש מפורט והיה לי קשה לפיענחו בגלל הדמיון בחיווי שבין הצבעים של אור דלוק לכבוי.

התוכנה מגיעה עם שלל אפשרויות. היא מבצעת DEINTERLACING אוטומטי, שזה ברכה, אם כי היו מקרים (למשל כשערוץ אחד שידר שידורים של הטלויזיה הלימודית) שבהן מנגנון ה-DEINTERLACING לא עמד בלחץ והיו תופעות לוואי.

בנקודה בזמן שבה אני עורך את הבדיקות, אין עדיין שידורי EPG ולכן אין לי דרך לבדוק אם לוח השידורים כבר מותאם לעברית או לא. הדונגל מאפשר גם הקלטה למחשב של התוכניות גם לפי לוח שידורים קבוע. כלומר, ניתן להגיד לו להקליט כל שבוע את כוכב נולד על ידי ציון הערוץ, שעת ההתחלה ואורך התוכנית. ניתן לסמן כך תוכניות להקלטה חד פעמית, שבועית או יומית!

את ההקלטה עורך הכרטיס בפורמט TS בעצם = TRANSPORT STREAM. עם ההתקנה אמורה התוכנה להיות גם מסוגלת לפענח פורמט זה אך הנושא לא עבד חלק בכל המחשבים. אני כלל לא בטוח שזה קשור לתוכנה אלא לכך שבמחשבים שבהם זה לא עבד היו אין ספור דרייברים ותוכנות אחרות שכולן מעדיפות לפענח TS בעצמן… במחשב יחסית נקי (ה-NETTOP) הכל עבד חלק, כולל ניגון הקובץ הישר מהתוכנה עצמה. הפיכת NETTOP זול (פחות מ-2000 ש"ח) שכיום משמש את הבן שלי בעיקר לעשות שיעורים ולשחק משחקים, מאפשר הפיכת כל מחשב זול ככל שיהיה לטלויזיה עם יכולות הקלטה (PVR) בעלות זולה ובהחלט יכול להיות פיתרון למי שלא ממש רוצה להכפיל את כמות המסכים בבית. למי שיש מחשב לחדר ילדים (אצלנו יש עדיין כמעט פי 2 מסכים מדיירים בבית, ואנחנו 5 נפשות שגרות תחת גג אחד) מדובר בפיתרון נוח להפליא.


פינת העבודה האמיתית של הבן שלי: נראית כמו תמונת "מצא את ההבדלים" של מישל דור…

משום מה, התוכנה מעדיפה לשמור את התוכן בפורמט TS שבעצם כולל את כל תוכן הערוצים בו זמנית… יש יתרונות בכך (כשיש כמה תוכניות מעניינות במקביל) אך גם חסרונות: זה שומר את המידע בקצב של בערך 12Mbps במקום כחמישית מכך אם היה נשמר רק הערוץ הנבחר.

במחשבים שבהם התוכנה עצמה לא ממש התמודדה עם הפיענוח, ניתן היה להוריד את תוכנת VLC החינמית (http://www.videolan.org/). יש לשים לב שהרזולוציה של ההקלטה זהה למקור ולכן היא בעצם 720X576 (כך התקן של השידור). כך גם בכל התמונות שהתוכנה מספקת. חבל שאין אופציה לסדר את זה לרזולוציה ביחס נכון (למתוח ל-640X480 או 768X576). הקלטות יצטרכו לעבור התאמה לפני שיעלו לאינטרנט או לכל מקום אחר בכדי להתאים אותם ליחס מסך שאינו מעוות.

הבעיה שהיתה לי עם הניגון היתה של-VLC היה בעיה לבחור את הערוץ מבין אלה שנשמרו ומציג רק את הערוץ הראשון שהוא מוצא (במקרה שלי ערוץ 10), מה שגרם לכך שלא משנה מה הערוץ שהקלטתי, VLC הציג לי רק את מה שהוצג באותה שעה בערוץ 10.

כאשר ניגנתי את התוכן מהתוכנה עצמה, היה לי את היכולת לעבור ערוצים גם בתוך ההקלטה – מעולה!

התוכנה מאפשרת לא רק הקלטה לקבצי TS, אלא גם תמונות SNAPSHOT בפורמט JPEG. גם כאן, התמונות נשמרות אחד לאחד כמו במקור (קרי: 720X576) ולכן כולם יראו לכם רזים וגבוהים אם לא תשנו את יחס התמונות אח"כ ל: 768X576.


"אני לא צובע את השיער, זה הצבע המקורי שלו. עוד שאלות?"


שימו לב שהתנועה תוך כדי ה-SNAPSHOT לא גורמת לCOMBING ב-SNAPSHOT


קטע קלסי בתוכנית הדגל בערוץ 10: "למה שיראו בטן?", אכן סוגה עילית

איכות התמונה טובה למדי ותלויה במידת מה באיכות כרטיס המסך שלכם מכיוון שיש כאן שימוש ב-BDA. כרטיס מסך חזק יותר ישפר את איכות התמונה. מה שכן, במחיר זול למדי ניתן להגיע לתוצאות טובות מאוד.

חיסרון אחד הוא אי תאימות של הדרייבר ל-VMC. כמובן שמגבלה זו היא מגבלה של מיקרוסופט ויתכן שעם דרייברים מתאימים תהיה גירסא בהמשך שתהיה תואמת לכך. בינתיים, ניתן בכ"ז להשתמש בכל תוכנה של מדיה סנטר שעובדת כראוי עם DIRECTSHOW.

פיצ´ר נחמד מאוד בתוכנה הוא היכולת שלה גם לעצור זמן ולזוז קדימה ואחורה, אם כי צריך היה לאפשר ידנית את האופציה הזו (TIME SHIFT) – כי הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי. בשיטה זו ניתן בעצם לעכב את השידור כאשר הולכים לשירותים ומיד אח"כ להמשיך בניגון או להעביר קדימה ואחורה בזמן. בתום הפעולה, התוכנה אוטומטית מוחקת את הקבצים בתום העבודה.

בעת הבדיקות שמתי לב שבעצם אין כ"כ מה לראות בטלויזיה בשעות שאינן פריים טיים. תאמינו או לא, הויכוחים בערוץ הכנסת היו פחות משעממים מאודטה ושאר התוכניות שמשדרים בשעות הבוקר. עם זאת, זה בהחלט יכול להיות משעשע לראות טלויזיה בעת שאתם מנסים להחליט מאיזו מסעדה להזמין את ארוחת הצהריים הישר לקיוב שלכם בעבודה…

הדבר גם בהחלט יכול לשמש כפיתרון יעיל למי שיש מחשבים בחדרי הילדים ואינם מעוניינים בהוספת טלויזיה יעודיות לשם. האיכות בהחלט מספקת ואפילו ה-NETTOP של הבן שלי, ה-MSI WIND שאינו משופע בגודל מסך או מעבד חזק – עמד יפה במשימה וגם הקליט וגם ניגן את התוכן ללא בעיה.

השלט

 

המכשיר מגיע עם שלט בתצורת כרטיס אשראי, אך עבה מעט יותר. לא יודע עד כמה כרטיס אשראי כזה הוא שימושי כשלט. הייתי אומר שמי שעובד על המחשב לרוב ישים את התוכנה כחלון קטן ולא יתפוס את כל המסך וישתמש בה כטלויזיה, אך נחמד שהוסיפו לנו את האופציה.

מכיוון שהמקלט של ה-IR נמצא בדונגל עצמו, יש עם כך בעיה למי שמתכנן להחביאו מאחורי המחשב – שכן לא תהיה קליטה. פיתרון אפשרי אחד הוא לרכוש מאריך כבל USB ולהוציא אותו החוצה.

התצורה הזו של השלט טובה לאחסון אך פחות נוחה לשימוש יומי – קשה לי להאמין גם שזה תוכנן לשימוש שכזה.

אבל בכ"ז השלט נוח מאוד. כפתור ה-ON/OFF פותח וסוגר את התוכנה אוטומטית, ניתן בלחיצת אצבע אחת להעביר ערוצים להעביר בין ערוצים, לחזק ולהחליש, להגדיל את התמונה על כל המסך (זום), וכו´.

סיכום


MSI WIND מציג וידאו חי

בסה"כ אנחנו מתחילים לראות פתרונות נוחים מאוד לכל נושא הקליטה ואכן האפשרות להפוך כל מחשב במחיר זול למדי למסך טלויזיה. אין ספק שיש כאן לא מעט יתרונות בכך שלא צריך לרכוש לכל חדר ילדים מסך טלויזיה. גם היכולת להקליט ואפילו לעצור את הזמן היא נוחה למדי, אך תגרום לבעיה קשה מאוד לערוצים 10 ו-2 שהם בדיוק אלה שאמורים להרוויח מהסיפור.

אם כל אחד במחיר אפסי יוכל כעת להקליט ולקפוץ מעל פרסומות של ערוץ 10 ו-2, אז בעצם כל המקלטים האנלוגיים ובעצם כל עם ישראל יוכל לקבל PVR מובנה במחיר נמוך והפואנטה של הפרסומות יעלם בקרוב מאוד.

אם אני הייתי עובד בערוץ 10 ו-2, לא הייתי עולץ כלל וכלל על כך שה-DTT כבר דופק בפתחנו.

מחיר מומלץ לצרכן: 249 ש"ח

תודה ל-6Ocean על השאלת המכשיר לצורך הבדיקה

להמשך הדיון בנושא בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.08.2009
  
מאת: עפר לאור

1