חיבור והגדרה של ממיר הוט/יס ב-GBPVR

במדריך זה נסביר לכם איך להגדיר ולחבר כמו שצריך ממיר של יס או הוט בתוכנת GBPVR, כולל את ה-IR Blaster ...


הקדמה וחומרה נדרשת  

הקדמה

תוכנת המדיה סנטר החינמית GBPVR, שנכתבה במקור ע"י קבוצת מפתחים מניו זילנד, צברה עם הזמן קהילת משתמשים ומפתחים נאמנים ברחבי העולם. התוכנה, בנוסף לניגון נוח מהשלט של קבצי וידאו, מוסיקה ותמונות (ניגון קבצי הוידאו נעשה בעזרת המקודדים של מערכת ההפעלה), כוללת מנוע הקלטות חזק ויציב לבעלי כרטיסי טלוויזיה הרוצים להקליט שידורי טלוויזיה בעזרת המחשב, עם תמיכה בלוח משדרים והעברת ערוצים עם IR Blaster.

למה להשתמש ב-GBPVR ולא במדיה סנטר של מיקרוסופט?

 • חינמית.
 • יציבה מאוד.
 • תמיכה בממשק משתמש עברי ובתיקיות וקבצים עם אותיות בעברית גם במערכות הפעלה באנגלית.
 • אפשרויות מגוונות יותר בהקלטות דרך לוח המשדרים.
 • אפשרות לשליטה מלאה על הביטרייט של ההקלטות בעזרת כרטיס הטלוויזיה.
 • קבצי ההקלטה הם בפורמט סטנדרטי עם סיומת MPG, במקום פורמטי ה-DVR-MS או WTV הבעייתיים של מיקרוסופט.
 • התוכנה פותרת בעיית DRM (הגנת זכויות יוצרים), שנוצרה לאחרונה באזורים מסויימים בארץ אצל מנויי HOT המשתמשים במדיה סנטר של מיקרוסופט. ה-GBPVR, בניגוד למדיה סנטר של מיקרוסופט, לא מונע הקלטות עם הגנת DRM. 
 • אפשר להחליף סקינים ולהוסיף פלאגינים נחמדים.
 • התוכנה יודעת לעבוד עם סטרימרים (מזרימדיות) ממשפחת ה-NMT (פופקורן A-100/110, למשל) כאקסטנדרים, מהם תוכלו לא רק לצפות בהקלטות, אלא גם בשידורים חיים הנקלטים ע"י כרטיס הטלוויזיה ואף לתכנת הקלטות מרחוק בעזרת התפריטים של התוכנה.

 

מהם החסרונות של GBPVR?

 • עיצוב חיצוני (תפריטים וממשק) פחות יפה מזה של המדיה סנטר של מיקרוסופט. 
 • קהילת פיתוח יחסית קטנה. אין תדירות מספיק גבוהה של שחרור גירסאות.
 • אין יישור לימין בתצוגת טקסט בעברית.
 • עבור צפייה בקבצי AVI ו-MKV, אין פלאג אין לשליטה על הפרמטרים של FFDShow מהשלט, דוגמת ה-Media Control עבור הויסטה/7 מדיה סנטר.

 

במדריך זה נסביר לכם איך מגדירים ממירים דיגיטליים של יס או הוט בחיבור אנלוגי (Composite/S-Video) ב-GBPVR.  

מהי החומרה הנדרשת?

מכיוון שבארץ אין עדיין שירות מסודר של Yes או HOT שבו ניתן לקלוט את הערוצים שלהם ללא ממיר, צריך בנוסף לכרטיס הטלוויזיה לעבוד גם עם ערכת אינפרה אדום הכוללת IR Blaster. הבלאסטר זה חוט דק עם תקע הזנה בקצהו האחד ונורית אינפרה אדום (LED) בקצהו השני. מכיוון שלממירים בארץ אין שום חיבור המאפשר להעביר בהם ערוצים מהמחשב, המציאו את ה"קומבינה" הזו: נורית האינפרה אדום של ה-IR Blaster, שאותה מצמידים לממיר בחזית הקדמית שלו סמוך לעינית האינפרה אדום שלו, משמשת למעשה לחיקוי הפעולה שעושה השלט המקורי של הממיר שלכם ודרכה המדיה סנטר משדר את הקודים להעברת הספרות הדרושות להחלפת ערוצים. בצורה זו, המדיה סנטר יוכל להעביר אוטומטית את הממיר לערוץ המתאים לפני הקלטות מתוזמנות ולא תצטרכו לתכנת בנוסף גם את הממיר לעבור אל הערוץ הזה.

בארץ נמכרים שני סוגים עיקריים – ערכה מקורית של מיקרוסופט וערכה תואמת מיקרוסופט. בערכה המקורית מקבלים שלט עם שני כפתורי Power, כאשר את הכפתור הנוסף ניתן לתכנת לשליטה על הטלוויזיה, הרסיבר וכדומה. כמו כן מקבלים שני IR Blaster-ים. הערכה המקורית עולה באזור ה-180 ש"ח.

בערכה התואמת מקבלים שלט פשוט יותר עם כפתור Power אחד בלבד ובד"כ מקבלים IR Blaster אחד בלבד. הערכה התואמת עולה באזור ה-150 ש"ח. קחו בחשבון שבחלק מדגמי הערכה התואמת יש בעיות תאימות עם Windows XP. כל הסוגים התואמים עובדים בלי שום בעיה בויסטה.

כרטיסי הטלוויזיה הפופולאריים, דוגמת ה-Hauppauge PVR150 MCE, נמכרים ב-Bundle יחד עם ערכת האינפרה אדום שהיא תואמת מיקרוסופט. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, העלות של ה-PVR150 MCE כולל הערכה התואמת היא באזור ה-420 ש"ח.

בתמונה הבאה ניתן לראות ערכת אינפרה אדום מקורית של מיקרוסופט. למטה משמאל ניתן לראות את מקלט האינפרה אדום עם כבל ה-USB שלו, ולמעלה משמאל ניתן לראות שני IR Blaster-ים. בצד ימין ניתן לראות את השלט של המדיה סנטר:

IR Kit

מקלט האינפרה אדום מתחבר אל המחשב ב-USB ומשמש לקליטת פקודות מהשלט של המדיה סנטר, זיהוי הקודים של השלט המקורי של הממיר שלכם (פעולת הזיהוי נעשית רק בהגדרה הראשונית של ה-IR Blaster) ושליחת הפקודות אל ה-IR Blaster-ים המחוברים אליו בשני חיבורי Mini PL (נקראים גם חיבורי 2.5 מ"מ) הנמצאים בצד האחורי שלו :

IR Receiver

ה-IR Blaster כאמור, משמש לשידור הספרות להעברת ערוצים בממיר ומוצמד אל החזית שלו ליד עינית האינפרה אדום שלו. בקצהו האחד תקע Mini PL (תקע 2.5 מ"מ) המתחבר אל מקלט האינפרה אדום המזין אליו את הסיגנל הדרוש להפעלת נורית האינפרה אדום, בקצהו השני נורית האינפרה אדום עצמה, המגיעה עם מדבקה דו-צדדית לצורך הצמדתה אל הממיר:

IR Blaster

איך מחברים את הכל?

החיבור ייראה לכם במבט ראשון קצת מורכב ומסורבל, אולם אם מבינים למה משמש כל חיבור, אז בסה"כ מדובר בהתקנה פשוטה יחסית. בשרטוט הבא, הלקוח מאתר מיקרוסופט, ניתן לראות חיבור טיפוסי של HTPC, ממיר, כרטיס טלוויזיה, מקלט אינפרה אדום ו-IR Blaster:

נתאר את החיבורים, על פי סימון המספרים שלהם בשרטוט:
1. החיבור בין הממיר לשקע בקיר, נעשה בד"כ ע"י הטכנאי של Yes/HOT.
4. חיבור הוידאו והאודיו בין הממיר לכרטיס הטלוויזיה. החיבור יהיה בד"כ מורכב מ-2 כבלים:

כבל אודיו – זוג תקעי RCA אדום ולבן ("בננות" בלשון העם) מכל צד של הכבל. בצד הממיר יש לחבר אותם לזוג היציאות שלידן כתוב Audio או Audio Out, כך גם בכרטיס הטלוויזיה – Audio או Audio In. יש לשים לב שאת כבל האודיו יש לחבר אל כרטיס הטלוויזיה ולא אל כניסת ה-Line In של כרטיס הקול במחשב שלכם.

כבל וידאו – יכול להיות משני סוגים – Composite ו-S-Video:

 • גם ב-Composite (נקרא לעיתים גם PAL או CVBS) החיבור מאוד פשוט – כבל עם תקע RCA צהוב מכל צד. יש גם כבלים פשוטים עם 3 תקעי RCA צהוב, אדום ולבן לחיבור וידאו ואודיו בכבל אחד.
 • S-Video הוא חיבור איכותי יותר מקומפוזיט ומומלץ להעדיף אותו בהתחברות לכרטיס הטלוויזיה. צורתו היא חיבור mini-DIN שחור ועגול של 4 או 7 מגעים, לפעמים נקרא גם SVHS. כמעט כל הממירים הדיגיטליים של HOT (גם SD וגם HD) תומכים ב-S-Video.
  ב-Yes המצב פחות טוב, ורק הממירים הישנים של Pace או הממירים של ADB מסוג 3100S, שיש עליהם לוגו כחול של Yes, תומכים בחיבור S-Video. חיבור S-Video יתבצע בד"כ ע"י מתאם מ-SCART ל-S-Video ואז כבל S-Video ל-S-Video. אם יש על מתאם ה-SCART מתג INPUT/OUTPUT, יש לשים אותו על OUTPUT. במתאם כזה יהיו יציאות אודיו נוספת (שני RCA אדום ולבן), בהן תוכלו גם להשתמש עבור האודיו.
  בחיבור S-Video, יש להגדיר את יציאת ה-SCART של הממיר שתוציא S-Video. בחלק מהממירים זה נקרא גם SVHS.

מתאם מ SCART ל S-Video

כבל S-Video

הערה לגבי ממירי ה-HD של Yes ו-HOT: לממירים האלה יש יכולת מלאה (בערוצי ה-SD וה-HD) לשדר במקביל תמונה ברזולוציה של 720P/1080I ביציאות ה-HDMI וה-Component שלהם, יחד עם יציאת PAL רגילה ברזולוציה של 576I ביציאות ה-Composite וה-S-Video שלהם, לכן אין שום בעייה לחבר במקביל את הטלוויזיה שלכם באיכות HD יחד עם כרטיס הטלוויזיה שלכם באיכות SD.

6,8. הקצה עם הנורית של ה-IR Blaster צריך להיות מוצמד לחזית הממיר, סמוך לעינית הממיר (לא ממש עליה, כדי לא להסתיר אותה מהפעלה רגילה שלה מהשלט המקורי של הממיר). בממירי ADB של Yes, מומלץ לשים אותו קצת מעל הריבוע הקטן הכי ימני, שמאחוריו נמצאת עינית האינפרה אדום של הממיר. הממירים של HOT די שונים האחד מהשני ובחלק מהדגמים קשה לדעת איפה נמצאת העינית של הממיר. צריך לנסות למקם עד שזה עובד טוב. כך, למשל, אני הצמדתי את ה-IR Blaster לממיר ה-HD של HOT:

מומלץ בשלב הראשון לא להשתמש ישר במדבקה הדו-צדדית המגיעה עם ה-IR Blaster, אלא להצמיד אותו זמנית עם סרט הדבקה רגיל, או פשוט להחזיק אותו עם היד. רק אחרי שאתם בטוחים לגבי המיקום האופטימלי שלו, השתמשו במדבקה הדו-צדדית לקיבוע סופי.

9. את הקצה השני של ה-IR Blaster, תקע ה-Mini PL, מחברים בצד האחורי של מקלט האינפרה אדום. יש שני חיבורים, אם הוא לא יעבוד לכם בחיבור מספר 1 (כשתגיעו לשלב של בדיקת העברת ערוצים בממיר), פשוט החליפו אותו לחיבור מספר 2 (אין צורך לכבות את המחשב בשביל זה) ונסו שוב. את מקלט האינפרה אדום עצמו, חברו ב-USB אל המחשב, הציבו אותו בחזית המזנון, כך שיהיה לו קשר עין עם השלט של המדיה סנטר שלכם בכל מקום שתשבו בו בסלון.

זהו. אחרי שביצעתם את כל החיבור המורכב הזה, אתם יכולים לגשת להגדרת ה-IR Blaster.

התקנת ה-GBPVR והגדרת ה-IR Blaster 

התקנת ה-GBPVR

את ה-GBPVR מומלץ להתקין על מערכת הפעלה נקייה ככל האפשר, על פי ההמלצות כאן. את ה-GBPVR מורידים מהאתר של התוכנה. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, הגירסה העדכנית היא 1.3.11, ועליה נדגים את הגדרת התוכנה. משתמשי Windows XP יצטרכו לפני כן להוריד גם את קבצי ההרצה עבור תוכנות ה-NET. העדכניים. לינק להתקנה של ה-NET. מופיע יחד עם הלינק להורדת ה-GBPVR.

בהתקנה עצמה אין יותר מדי מה להסביר. פועלים על פי ההוראות, ותוכנת ההתקנה תעתיק את הקבצים הנחוצים. בסיום ההתקנה, היא תריץ אוטומטית את תוכנת ההגדרות של ה-GBPVR.

עריכה (2.1.2011): בגירסה החדשה של GBPVR, ה-NextPVR (גירסא 1.5 ומעלה), אין תמיכה בכרטיסי טלוויזיה ישנים כמו ה-PVR150. לכן, עבור כרטיסים אלה מומלץ להתקין את גירסה 1.4.7 מכאן.
עבור כרטיסים חדשים יותר (כמו HVR-1700), ייתכן שצריך להתקין את התוכנה WinTV 7 של Hauppauge ולהשתמש ב-SoftPVR. פרטים נוספים באתר (לא ניסיתי בעצמי).

הגדרת ה-IR Blaster

הגדרת ה-IR Blaster, החשוב עבור צפייה וזפזופ דרך ה-GBPVR וגם עבור העברת הממיר לערוץ המתאים לפני הקלטות אוטומטיות מתוזמנות, היא החלק הכי מורכב ומסובך בהגדרת הממיר של יס או הוט ב-GBPVR, ולכן החלטתי לכתוב את המדריך אליו לפני כל שלבי ההגדרה הבאים, כלומר ללכת מהכבד אל הקל ו"להיפטר" קודם מהחלק הכי קשה של ההגדרות. ברגע שהצלחתם לעבור את המשוכה המורכבת הזאת ולהגדיר אותו שיעביר ערוצים בממיר, כל השאר קל מאוד, ואמור לעבוד לכם בלי בעיות מיוחדות.

הגדרה דרך הפלאג אין הפנימי של GBPVR (עובד רק ב-Windows XP!)

אם אתם עובדים ב-Windows XP, בדקו תחילה את הפלאג אין המובנה ל-MCE2005 IR Blaster שנמצא בתוך ההגדרות של ה-GBPVR. בויסטה הוא לא נתמך, ואכן אצלי הוא לא עבד בויסטה. כדי להגיע אליו, הפעילו את תוכנת ההגדרות של ה-GBPVR (שגם רצה אוטומטית בסיום תוכנת ההתקנה של GBPVR) ולכו ללשונית ה-Capture Sources:

 

לחצו על Add, ואז יופיע החלון הבא:

בחרו ב-Channel Changer, כמו בתמונה, את הפלאג אין שנקרא MCE 2005 IR Blaster Plugin. לחצו על כפתור ה-Settings שלידו ואז יופיע החלון הבא:

לחצו על New, ואז יופיע החלון הבא. תנו שם לפרופיל ההגדרות, כמו למשל שם הממיר שלכם:

יופיע החלון הבא, ובו הוראות באנגלית, צעד אחר צעד, מה לעשות:

 

בשלב הזה, אם באמת הכל עובד כמו שצריך ואתם במערכת ההפעלה הנתמכת (XP), תתבקשו להקיש על הספרות 0 עד 9 בשלט המקורי של הממיר מול מקלט האינפרה אדום שלכם. כשתסיימו את ההוראות והכל ייעשה כמו שצריך, תופיע ההודעה שהלימוד הסתיים:

אם באמת הופיע רצף הוראות שבו לימדתם את הפלאג אין את כל הספרות של השלט המקורי של הממיר, אתם יכולים לדלג על השלב של התקנת ה-IR Server Suite, ולהמשיך אל השלבים של התקנת ה-MegaEPG והגדרת ה-GBPVR. אם רק הופיע לכם waiting, וכמה שניות לאחר מכן Learning complete, סימן שאתם במערכת הפעלה שלא נתמכת ע"י הפלאג אין, ואז עליכם להיעזר בתוכנה חיצונית כמו ה-IR Server Suite, כפי שמוסבר בסעיף הבא.

הגדרה דרך תוכנת עזר חיצונית

היות והפלאג אין המובנה של GBPVR אינו נתמך במערכת הפעלה שהיא לא XP, תצטרכו להיעזר בתוכנה חיצונית שכן עובדת במערכות ההפעלה האחרות של Windows. חבילת תוכנות העזר IR Server Suite כוללת תכונות נחמדות רבות כמו האפשרות לנתב קליטת כפתורים מהשלט של המדיה סנטר לרצף אירועים ופעולות על פי בחירתכם (דוגמא שימושית – ניתוב אחד הכפתורים בשלט להרצת ה-GBPVR), וגם תוכנה ללימוד אוניברסלי של כמעט כל שלט אינפרה אדום שיש לכם. אנחנו נשתמש בחלק הזה של התוכנה כדי ללמד אותה את הספרות 0 עד 9 של השלט של הממיר, הנחוצות ל-GBPVR כדי להעביר אוטומטית את הממיר לערוץ הרצוי בעת צפייה או הקלטה.

מטרת ההגדרות שנעשה כעת היא אחת – שתהיה לנו שורת פקודה (Command Line) פשוטה שתעביר ערוץ בממיר. לאחר שנבדוק ששורת הפקודה הזו עובדת, נגדיר אותה ב-GBPVR שתרוץ כל פעם שתוכנת ה-GBPVR תצטרך להעביר ערוץ בממיר. יש עוד תוכנות חוץ מה-IR Server Suite, כמו ה-LM RemoteKey (התוכנה של ה"צרפתי"), HIP של ByRemote, התוכנה EventGhost, ועוד ועוד. אצלי ה-IR Server Suite היה היחיד שעבד. ייתכן שאצלכם יעבדו גם התוכנות האחרות. אין שום בעייה להשתמש בכל תוכנה אחרת, אם אתם מוצאים אותה יותר נוחה.

תחילה, הורידו והתקינו את ה-IR Server Suite הכי עדכני. שימו לב, הורידו את גירסה 1.4.2 ולא 1.0.4. הישנה יותר לא עובדת טוב עם ערכות MCE IR!

לאחר שהתקנתם, הריצו את תוכנת ההגדרות של ה-IR Server Suite, ע"י הרצת
Start-Programs-IR Server Suite-Input Service Configuration. ודאו שהתוכנה זיהתה את ה-MCE IR שלכם, וריבועי השידור והקליטה מאופשרים:

ליחצו על OK. כעת, הריצו את התוכנה Translator, שלא תפתח חלון אלא תוסיף אייקון ירוק עם גל קטן במגש שבתחתית המסך. על האייקון הירוק, לחצו על כפתור ימני של העכבר ואז בחרו ב-Setup. יופיע החלון של תוכנת ה-Translator. סמנו את הריבוע של Start Translator with Windows, ולכו אל לשונית ה-IR Commands:

לחצו על הכפתור New. יופיע החלון הבא:

הקישו בשדה שנקרא Name את הספרה 0. חשוב מאוד שכאן תקישו רק "0", בלי שום רווח לפניו או אחריו:

כעת, הכינו לידכם את השלט המקורי של הממיר. לחצו על הכפתור Learn, ואז תופיע ההודעה הבאה:

לחצו בשלט המקורי של הממיר על הספרה 0, כאשר השלט נמצא במרחק של כמה ס"מ מהמקלט אינפרה אדום (היחידה הגדולה) של ערכת ה-MCE IR שלכם. אם הערכה זיהתה את הספרה, תופיע הודעת ההצלחה הבאה בירוק:

אם לא הספקתם ללחוץ, או אם יש איזושהי בעייה, תופיע הודעת שגיאה באדום כמו זו:

אם באמת רק לא הספקתם, נסו שוב ללחוץ על Learn ולחזור על התהליך. אם זה עדיין לא עובד, כנראה שיש בעייה כלשהי עם הדרייבר של ערכת ה-MCE IR שלכם. במקרה כזה, מומלץ לנסות להתקין דרייבר חלופי לערכת ה-MCE IR, ואז לנסות שוב. שימו לב שעל פי ההוראות הדרייבר עשוי להיות מיותר, וניתן לעשות שינוי קטן ברג´יסטרי במקום להתקין את הדרייבר החלופי, שלטענתם עובד יפה מאוד במקום התקנת אותו דרייבר (לא לשכוח לעשות ריסטרט למחשב אחרי השינוי). אצלי, משום מה, השינוי ברג´יסטרי לא עזר ורק הדרייבר החלופי עבד בשלב ה-Learn.

_____________________________________________________________________
טיפ:
אם אתם עדיין לא מצליחים לבצע Learn של השלט רחוק והתייאשתם מהניסיונות של התקנת דרייבר חלופי, נסו לבדוק אם יש כבר קבצים מוכנים עבור הממיר שלכם. בהתקנה של ה-IR Server Suite יש תיקייה מוכנה עם קודים של ממירים שמשתמשים ברחבי העולם הוסיפו, שנמצאת כאן בהתקנות של התוכנה בויסטה:
C:\Users\All Users\IR Server Suite\Set Top Boxes
(ב-Windows XP זה יימצא בד"כ ב-C:\Documents and Settings במקום C:\Users).
הקודים עבור הממירים של Yes, למשל, מופיעים בתיקייה ADB 3100. כדי לקחת את ההגדרות המוכנות, יש לסגור את תוכנת ה-Translator ולהעתיק את תכולת התיקייה (10 קבצים עם סיומת IR, מ-0 ועד 9) לתיקייה של ההגדרות הנוכחיות של התוכנה. בויסטה זה כאן:
C:\Users\All Users\IR Server Suite\IR Commands
לאחר העתקת הקבצים, הפעילו שוב את ה-Translator, לכו אל לשונית ה-IR Commands, הקליקו על אחת הספרות, בחרו ב-Edit ובדקו, כפי שמוסבר בהמשך (כפתור Test), שאתם מצליחים לשדר אותה אל הממיר.
_____________________________________________________________________

אם הכל הסתדר והצלחתם ללמד את הספרה 0, נסו לבדוק אותה ע"י לחיצה על הכפתור Test. לחיצה עליו תשדר דרך ה-IR Blaster את הסיגנל של הכפתור של הספרה 0 שהרגע לימדתם אותו, וה-IR Blaster עצמו גם יהבהב בעת השידור. בדקו שהממיר מגיב לשידור הזה (אחת הנורות שלו תהבהב קצרות). כשתתקדמו הלאה לספרות קצת יותר משמעותיות תוכלו לראות בתצוגה של הממירים של הוט שהם עברו ערוץ. עבור הממירים של יס זה קצת יותר קשה כי אין להם תצוגה של מספר הערוץ. הכי טוב זה איכשהו לארגן שתהיה לכם תמונה של מוצא הממיר כדי להבין יותר טוב מה קורה, למשל ע"י הרצת חלון קטן של תוכנה שיודעת לעבוד עם הכרטיס (למשל, WinTV במקרה של כרטיס של Hauppauge), או עם מסך נפרד המחובר לממיר.

אם אתם רואים שה-IR Blaster מהבהב, אבל הממיר לא מגיב, נסו ללמד שוב את הספרה (ודאו שעשיתם זאת מהשלט של הממיר ולא השלט של המדיה סנטר, וששלט הממיר נמצא במצב ממיר ולא במצב TV או VCR) ושדרו שוב. אם עדיין אין תגובה, נסו למקם את ה-IR Blaster במקום אחר על הפאנל הקדמי של הממיר עד שהוא יגיב.

אם אתם רואים שהכל בסדר, לחצו על OK, ואז תראו שהספרה 0 התווספה לרשימת הפקודות הידועות לתוכנה:

כעת, חזרו על כל הפעולות הנ"ל עבור הספרות 1 עד 9 (New–>Learn–>Test–>OK). בסוף התהליך, כל הספרות צריכות להיות מוגדרות לכם:

לחצו על OK כדי לסגור את ה-Setup של ה-Translator, ופתחו חלון Command Prompt, הנמצא ב-
Start-Programs-Accesories (אפשר גם ע"י הקשת cmd בשורת החיפוש הכללית שמעל כפתור ה-Start):

בעזרת הפקודה cd, לכו אל התיקייה בה נמצאת התוכנה IR Blast, תוכנת פקודת שורה (Command Line) המפעילה את ה-Translator לשידור הספרות:

cd "\Program Files\IR Server Suite\IR Blast"

עריכה (1.2.2011): בגירסאות חדשות יותר של IR Server Suite, התיקייה בה נמצאת התוכנה השתנתה ויש להקיש במקום האמור לעיל:

cd "\Program Files\IR Server Suite"

לאחר הקשת הפקודה הקישו Enter. עכשיו, השתמשו בפקודה IRBlast כדי לנסות לבדוק העברת ערוץ. לפקודה כמה פרמטרים, המסומנים ע"י מקף לפניהם (-):

 • channel: כשמו כן הוא, מודיע לתוכנה מהו הערוץ אליו אתם רוצים לעבור.
 • pad: כמות הספרות שיש לערוצים בממיר שלכם, כדי לעשות ריפוד מתאים באפסים להעברה מהירה של הערוץ. גם ביס וגם בהוט הערך צריך להיות 3. אם, למשל, ביקשתם העברה לערוץ 5, התוכנה תשדר 005, אם ביקשתם את ערוץ 15, התוכנה תשדר 015, וכו.
 • delay: השהייה במילישניות בין סיפרה לסיפרה, כדי להגביר אמינות השידור אל הממיר. ההמלצה שלי היא לשים את ההשהייה על 500 מילישניות (חצי שנייה).

בדוגמא כאן אנו מבקשים מהתוכנה להעביר את הממיר לערוץ 15 ע"י שידור של 015 בהשהייה של חצי שנייה בין ספרה לספרה. הקישו Enter לאחר הפקודה:

irblast -pad 3 -delay 500 -channel 15

ברגע שתלחצו על Enter ה-IR Blaster יהבהב וישדר לממיר 015. אתם אמורים לוודא שהממיר אכן החליף ערוץ:

בדקו את הפקודה גם עבור כל מיני ערוצים בעייתיים, כמו 11 ו-22 (בהם יש מספרים זהים), ושחקו גם עם פרמטר ה-delay עד שאתם מגיעים לתוצאות אופטימליות: כמה שפחות פיקשושים בהעברות לא נכונות של ערוץ וגם לא העברה איטית מדי של הספרות.

אם הצלחתם להגיע עד הלום, סימן שסיימתם את החלק הכי קשה בהגדרות ה-GBPVR, ואתם מוכנים לעבור הלאה אל התקנת ה-MegaEPG ואל הגדרות ה-GBPVR.

התקנה והגדרה של ה-MegaEPG

התקנה והגדרה של ה-MegaEPG

עריכה (2.1.2011): למרבה הצער, התוכנה MegaEPG ננטשה, לא תוחזקה למעלה משנה וכיום היא לא עובדת כמו שצריך עם האתרים השונים.מנויי הוט יכולים להשתמש ב-EPG4Cable המצויין של oshapir ומנויי יס יכולים להשתמש ב-mc2xml המוריד את לוח המשדרים המלא של ויסטה מדיה סנטר.

חלק זה לקוח ברובו מהמדריך המצויין והמקיף להתקנת SageTV של אתי סורוז´ון, עם כמה תיקונים ותוספות.

MegaEPG היא תוכנה להורדת לוח שידורים של Yes או של HOT למחשב.
ניתן להוריד את התוכנה בחינם מאתר התוכנה: http://www.pvr.co.il/
קישור ישיר להורדה: http://www.pvr.co.il/distribution/megaepg_setup.exe
במדריך זה נעשה שימוש בגירסה 1.3.1. כיום יש כבר את הגירסה 1.3.2, שזהה בחלונות ההגדרות שלה.

1. הריצו את קובץ ההתקנה (megaepg_setup.exe) ולחצו על Next.

2. אשרו את תנאי השימוש, לחצו על I Agree.

 

3. ביחרו מדינה- ישראל, ולחצו על Next.

 

4. ביחרו את נתיב ההתקנה ולחצו על Install (בד"כ מומלץ להשאיר על ברירת המחדל).

 

5. לאחר מספר שניות ההתקנה תסתיים, לחצו על Finish.

 

6. בחרו בשפה העברית ולחצו על Next.

 

7. בחרו ב- XMLTV compatible.

8. בחרו כמה ימים של לוח שידורים להוריד (מומלץ לא פחות מ-2 או יותר מ-7) ולחצו על Next.

 

9. בחרו את הנתיב לשמירת קובץ ה- XML. זיכרו את הנתיב שבחרתם, אתם תצטרכו אותו בהמשך. לחצו על Next.

 

10. בחרו האם אתם מחוברים באמצעות Yes או HOT ולחצו על Next.

 

11. בחרו את המקורות (לכל מקור סקריפט מיוחד משלו) להורדת לוח השידורים בצד שמאל והעבירו אותם לצד ימין, על-פי סדר העדיפות שלכם. רק במידה והתוכנה לא תמצא לוח שידורים לאחד הערוצים בעדיפות הראשונה, היא תבדוק את העדיפות שניה וכך הלאה. לוח השידורים (הסקריפט) המומלץ עבור מנויי Yes הוא vista_he ועבור מנויי הוט הוא hot_he, אך גם הם לא תמיד מעודכנים או עובדים ולכן מומלץ לבחור לוח נוסף לגיבוי. ניתן להוריד מדריך בעברית (סיומת he) או ברוסית (סיומת ru). לסיום, לחצו על Next.

ההמלצות שלי עבור מנויי Yes: עדיפות ראשונה vista_he, שנייה ynet_he, שלישית hot_he.
עבור מנויי HOT: עדיפות ראשונה hot_he, שנייה ynet_he, שלישית vista_he.

 

12. בחרו את הערוצים שברצונכם להוריד ברשימה בצד שמאל והעבירו אותם לרשימה שלכם בצד ימין באמצעות החצים. מומלץ לבחור רק בערוצים בהם אתם צופים כדי שזמן ההורדה של לוח השידורים יהיה מינימאלי. כמו-כן ניתן לבחור האם להוריד תיאור מלא, לא להוריד תיאור בכלל או להשתמש באופציית ברירת המחדל – תיאור חכם. לסיום, לחצו על Next.

 

13. בחרו האם להשתמש ב-Cache. מומלץ לבחור ב- Always except today. לסיום לחצו על Next.

 

14. ניתן להגדיר את זמן הפריים טיים, כדי לייעל את עבודת התוכנה. לסיום לחצו על Next.

 

15. בחרו האם להשתמש ב- IMDB לדירוג סרטים. כרגע נבחר שלא. מידע מפורט על אופציה זו ניתן למצוא באתר הבית של התוכנה. לחצו על Next.

 

16. בחרו האם להריץ את MegaEPG מיד בסיום ההתקנה כדי להוריד את לוח השידורים. לחצו על Next.

 

17. בחרו האם ברצונכם להגדיר הגדרות מתקדמות בתוכנה. כרגע נבחר לא.

 

18. לחצו על Finish.

 

19. כך נראה מסך הורדת מדריך השידורים. העדכון אורך בין מספר דקות לכחצי שעה-שעה, תלוי בכמות הערוצים שבחרתם ובמהירות החיבור לאינטרנט שלכם. כשהעדכון יסתיים, נלחץ על Close.

הוספת משימה אוטומטית במערכת ההפעלה

כעת נתכנת משימה אוטומטית במערכת ההפעלה, שתפעיל את ה-MegaEPG פעם ביום (אפשר לעשות את זה בזמן שה-MegaEPG עדיין מוריד את לוח המשדרים):

עליכם לתכנת הרצת גירסה מיוחדת של MegaEPG שעולה ללא חלון עם ממשק משתמש ורצה ברקע.

נסביר איך עושים את זה בויסטה. כדי להגיע למנהל המשימות האוטומטיות של מערכת ההפעלה, פתחו את ה-Control Panel, בחרו ב-Administrative Tools ואז ב-Task Scheduler.

בחלון ה-Scheduler, בחרו ב-Create Task, ואז מלאו את הנתונים המתאימים בלשוניות השונות. בלשונית General, קבעו שם למשימה, ולמטה בחרו ב-Run whether user is logged on or not:

בלשונית Trigger, לחצו על New, וקבעו את זמן ההרצה של המשימה. זמן הרצה לדוגמא: פעם ביום ב-5:00 בבוקר. אפשר גם ב-18:00, כדי לתפוס שינויים בלוח המשדרים של הרגע האחרון, בעיקר בערוצים 2 ו-10:

לאחר הלחיצה OK, ה-Trigger יופיע לכם ברשימה:

בלשונית Actions, לחצו על New, בחרו ב-Start a program, ואז הפנו לגירסה השקטה של MegaEPG, שבד"כ נמצאת
ב-C:\Program Files\MegaEPG\Megaepg.exe (שימו לב לסמן את Megaepg.exe ולא את MegaepgW.exe):

לאחר לחיצה OK, יופיע ה-Action ברשימה:

בלשונית ה-Conditions, סמנו את הריבוע Wake the computer to run this task:

לחצו על OK, ואז סגרו את החלון הראשי של ה-Task Scheduler.

אחרי שסיימתם להגדיר את המשימות האוטומטיות, ודאו שה-MegaEPG גמר להוריד את לוח המשדרים בהצלחה (ואם עדיין לא, תחכו!), והפעילו את תוכנת ההגדרות של ה-GBPVR להגדרות סופיות.

הגדרת ה-GBPVR

הגדרת ה-GBPVR

פתחו את תוכנת ההגדרות של ה-GBPVR. יופיע החלון הבא:

 

בחרו שם את הסקין הרצוי לכם. בהתקנה הבסיסית מותקנים 2 סקינים. Blue ו-Slick, אך בכל עת תוכלו להתקין סקינים נוספים. בשלב זה, בחרו את אחד הסקינים הבסיסיים. כמו כן, בחרו את שפת ממשק המשתמש הרצויה לכם.

כעת, עברו ללשונית ה-Playback, בה אתם בוחרים את המקודדים הרצויים לכם עבור סוגי הקבצים השונים:

 

מקודדי ה-MPEG2 חשובים לתצוגה של ההקלטות וצפייה בשידורים חיים (Live TV). תוכלו לבחור שם בין המקודדים השונים המותקנים במערכת ההפעלה. אני מצאתי שהמקודדים של CyberLink Power DVD נותנים את האיכות הכי טובה ממה שהיה אצלי במערכת ההפעלה (צריך להתקין Power DVD בשביל שיהיו לכם את המקודדים האלה), אולם גם המקודדים של FFDShow נותנים איכות מצויינת. שימו לב: במקרה של בחירה ב-FFDShow כמקודד ל-MPEG2, עליכם לוודא בתפריט ה-codecs של ה-FFDShow-Video decoder configuration שהמקודד של MPEG2 הוא לא על disabled אלא על אחת מהאפשרויות שיש שם לפענוח (כדאי לנסות את כולן עד שאתם מגיעים לתמונה האופטימלית מבחינתכם).

כמו כן, מומלץ מאוד לבחור ב-Renderer מסוג EVR, שנתן לי את האיכות הכי טובה מבחינת חלקות התנועה של תמונת הוידאו. גם עבור ה-H.264 Decoder, בחרו במקודד המועדף עליכם (בד"כ FFDShow, אך אפשר גם CoreAVC לבעלי מחשב לא חזק).

כעת התקדמו אל לשונית ה-Capture Sources,  הלשונית שבה תתעכבו הכי הרבה זמן בהגדרת כל מה שקשור לממיר וכרטיס הטלוויזיה:

 

תחילה, הגדירו ב-EPG Update את השעה בה ה-GBPVR יעדכן אוטומטית את לוח המשדרים שלו מקובץ ה-XML שה-MegaEPG מייצר. ההמלצה שלי היא לקבוע את זה לשעה אחרי הזמן שתכנתתם במשימה האוטומטית במערכת ההפעלה. לדוגמא, אם תכנתתם את ההרצה של ה-MegaEPG ל-18:00, שימו בשדה הזה את השעה 19:00.

בלשונית בה אתם נמצאים מרוכזים גם כל כרטיסי הטלוויזיה המותקנים אצלכם במחשב (אפשר יותר מאחד, כמובן). כדי להוסיף את כרטיס הטלוויזיה המותקן אצלכם, לחצו על Add, ואז יופיע החלון הבא:

 

הקישו ב-Source Name שם עבור הכרטיס שלכם, למשל שם הדגם שלו, ולאחר מכאן בחרו ב-Recording Source את הסוג Analog Recording Plugin ואז על Settings. יופיע החלון הבא:

 

בחרו ב-Capture Card Type את סוג הכרטיס שלכם. אם אתם לא בטוחים מהו הדגם שלכם (לפעמים דגם מסויים של כרטיס יזוהה ע"י המערכת כמשפחה של כרטיסים תואמים בעלי שם דגם אחר), אתם יכולים לסמן את הריבוע של Only show devices detected in this machine, ואז תראו ברשימה רק כרטיסים שאכן מזוהים כמותקנים אצלכם במחשב.

ב-Country בחרו כמובן Israel. ב-Board Number, אם מותקן לכם רק כרטיס אחד, צריך בד"כ להשאיר את זה על Capture Device #1.

ב-Source עליכם לבחור את הכניסה הספציפית בכרטיס אליה חיברתם את הממיר. עבור S-Video, הכניסה תהיה בד"כ S-Video, External Tuner. עבור Composite, הכניסה תהיה בד"כ Composite, External Tuner.

בתחתית החלון, ב-Quality Profile Settings, אתם יכולים לראות תכונה חזקה מאוד שאין במדיה סנטר של מיקרוסופט – האפשרות לשלוט באופן מוחלט על הביטרייט של ההקלטה. רק בשביל ההתרשמות, הקליקו על High Quality ואז על Edit. יופיע החלון הבא:

 

בחלון הזה אתם יכולים לשלוט כמעט על כל פרמטר אפשרי של פרופיל ההקלטה. בשלב זה, לחצו על Cancel, אולם תמיד תוכלו לחזור אל החלון הזה ולשנות בו את הפרמטרים עבור איכויות ההקלטה השונות שאפשר לבחור מביניהן בממשק ההקלטות של ה-GBPVR.

בפרופיל LiveTV Quality תוכלו לשלוט באופן מלא על איכות הצפייה בשידורים חיים דרך ה-GBPVR, נקודה כואבת במיוחד ב-LiveTV של הויסטה מדיה סנטר, שבו אין שום שליטה על איכות הצפייה.

לאחר שסיימתם להגדיר את נתוני כרטיס הטלוויזיה שלכם, לחצו על OK, ואז תוחזרו לחלון ה-Edit Capture Source שלכם. ב-EPG Source, בחרו ב-XMLTV Plugin, ולחצו על כפתור ה-Settings שלידו. יופיע החלון הבא:

 

בשורת ה-XMLTV File, הגדירו ל-GBPVR היכן נמצא קובץ ה-XML עם לוח המשדרים שהתוכנה MegaEPG הכינה (שם הקובץ עצמו הוא בד"כ epgdata.xml). את הפרמטר של ה-Apply offset השאירו על 00:00. לחצו על OK, ואז שוב תחזרו לחלון ה-Edit Capture Source.

עכשיו, עליכם לקבוע באיזה פלאגין להשתמש כדי להעביר ערוצים בממיר עם ה-IR Blaster. אם הצלחתם לעבוד עם הפלאגין הפנימי של MCE 2005 (סביר להניח שהצלחתם רק אם אתם עובדים ב-Windows XP), בחרו ב-MCE 2005 IR Blaster Plugin, לחצו על ה-Settings שלו ואז בחרו את הפרופיל שיצרתם קודם (או צרו חדש על פי ההוראות בחלק של הגדרות ה-IR Blaster).

אם לא הצלחתם קודם לעבוד עם הפלאגין הפנימי והגדרתם במקום זה את מעבר הערוצים בעזרת תוכנת עזר חיצונית כמו ה-IR Server Suite, בחרו בפלאגין שנקרא exe Changer Plugin., ולחצו על כפתור ה-Settings שלידו. יופיע החלון הבא:

בשורת ה-Executable, עליכם להגדיר את המיקום של תוכנת ה-Command Line בה אנחנו משתמשים להעברת הערוץ. במקרה שלנו בו השתמשנו ב-IR Server Suite, מומלץ לבחור בתוכנה IRBlast-NoWindow.exe, שזו גירסה שלא פותחת שום חלון ולא כותבת שום דבר (בניגוד לתוכנה IRBlast.exe, שמדפיסה סטטוס למעקב אחרי התהליך).

בשורת ה-Parameters, כתבו את הפרמטרים של תוכנת ה-Command Line, כאשר {channel} מייצג את מספר הערוץ שה-GBPVR ישלח בכל פעם. בדוגמה למעלה אתם רואים את הפרמטרים המתאימים עבור ה-IRBlast.

את הריבועים בתחתית החלון אפשר להשאיר לא מסומנים. לאחר שסיימתם, לחצו על OK ואז תחזרו שוב לחלון ה-Edit Capture Source .

כעת, לחצו על הכפתור Update EPG בתחתית החלון. יופיע החלון הבא:

 

לחצו על OK, ואז יופיע החלון הבא למשך כמה שניות:

 

כשהעלאת ה-EPG תסתיים, תתמלא הטבלה ברשימת הערוצים שבחרתם בהגדרות של ה-MegaEPG, אך מספרי הערוצים בשדה Source Channel יופיעו בסדר בו הגדרתם אותם ב-MegaEPG החל מ-0 ולא בסדר הנכון של הערוצים האמיתיים שלהם בממיר:

 

לכן, עליכם לעבור ערוץ ערוץ ולשנות את מספרו למספר הנכון שלו בממיר הדיגיטלי. עושים את זה ע"י קליק עם העכבר על מספר הערוץ, שינוי מספר הערוץ ואז לחיצה על Enter. לערוץ הבא אחריו אפשר להשתמש גם במקלדת בחץ למטה:

 

אחרי שסיימתם עם תיקון מספרי הערוצים, לחצו על OK, ועברו ללשונית הבאה, לשונית ה-MVP & NMT:

 

אם יש אצלכם בבית סטרימרים (מזרימדיות) מסוג NMT (כמו, למשל, הפופקורן, ה-HD X, ה-iStar HD וכו שנמכרים בארץ), בלשונית זו אתם יכולים להגדיר את הפרמטרים הדרושים עבור הפיכתם לאקסטנדרים לכל דבר של GBPVR, כולל האפשרות לתכנת דרכם הקלטות ולצפות ב-LiveTV ובהקלטות שה-GBPVR עשתה. כאן לא ארחיב בנושא, אבל רק רציתי להדגים את היכולות החזקות שיש ל-GBPVR, שלמדיה סנטר של מיקרוסופט אין. אם יש למישהו בבית סטרימר ומעוניין לנסות, נשמח אם הוא יכתוב מדריך משלו על החלק הזה.

כעת, עברו ללשונית הבאה, לשונית ה-Directories:

 

כאן אתם מגדירים לתוכנה היכן נמצאים קבצי המדיה שלכם – קבצי וידאו, מוסיקה ותמונות. עבור כל תיקייה שתגדירו תצטרכו להגדיר שם. ניתן בלי שום בעייה להגדיר יותר מתיקייה אחת (למשל, בדיסקים שונים במחשב), וניתן להגדיר גם תיקיות הנמצאות במחשב אחר ברשת הביתית שלכם, ע"י שימוש בתחילית \\. למשל, עבור מחשב בבית שנקרא ברשת שלכם MyDesktop תשתמשו בכתובת MyDesktop\\, או פשוט השתמשו באופציית ה-Browse כדי למצוא אותו ב-My Network Places.

בחלק העליון, תצטרכו להגדיר גם היכן יאוחסנו ההקלטות שלכם. מומלץ עבור זה להגדיר את הדיסק בו יש לכם הכי הרבה מקום, ורצוי שזה יהיה דיסק מקומי ולא דיסק ברשת.

בהגדרות יש עוד לשוניות שלא נתעכב עליהן במדריך זה, כמו Processing לעיבוד אוטומטי של ההקלטות לאחר שהן מסתיימות, הגדרות ניגון DVD, פלאגינים נוספים וכו. פתחו את לשונית ה-Channels:

 

כאן שוב תראו את הערוצים בסדר בו הגדרתם אותם ב-MegaEPG, ולא בסדר הנכון שלהם. בחלון זה אתם לא קובעים את הערוצים המתאימים בממיר הדיגיטלי, אלא את סדר הזפזופ שלהם, כלומר איך הם יסודרו כאשר אתם צופים ומזפזפים בהם דרך ה-LiveTV של ה-GBPVR. זה נותן לכם גמישות מלאה בקביעת סדר הטיול שלכם על גבי הערוצים. אתם כמובן יכולים להגדיר כאן מה שאתם רוצים, אבל ההמלצה האישית שלי, למניעת בלבול אצלכם ואצל שאר בני הבית, לסדר את זה בדיוק כמו שסידרתם את זה בחלון של הגדרת כרטיס הטלוויזיה שלכם, כלומר אותם ערוצים כמו בממיר הדיגיטלי של יס/הוט.

בלשונית הבאה, לשונית ה-Misc, ניתן לקבוע כל מיני הגדרות שונות בתוכנה:

 

פרמטרים מעניינים ששווה להתייחס אליהם:

 • Prompt for resume – ה-GBPVR זוכר כל קובץ וידאו או הקלטה שצפיתם בהם, ובפעם הבאה שתרצו לצפות באותו קובץ הוא יעצור וישאל אתכם אם אתם רוצים להמשיך ולצפות בקובץ בנקודה בה עצרתם, או להתחיל מההתחלה.
 • Auto-create folders when recording – כאשר מופעל, תיווצר תת-תיקייה עבור כל סדרה או תוכנית אותה אתם מקליטים. אני לא אוהב את זה כל כך ומעדיף שהכל ייווצר בתיקייה אחת, אבל כל אחד יגדיר את זה כמובן איך שנוח לו.
 • Confirm Delete in Recordings/Video Library – כאשר מופעלים, תישאלו אם אתם בטוחים שאתם רוצים למחוק קובץ כאשר אתם בוחרים באופציית מחיקה.

זהו. לחצו על OK והריצו את ה-GBPVR (כפתור ימני על אייקון ה-GBPVR במגש ובחירה ב-PVR, או הרצה של PVRX2 מ-Start-Programs-GBPVR).

ב-GBPVR, בחרו ב-Live TV, ושם ודאו שיש לכם תמונה של מוצא הממיר, וכשאתם מעבירים ערוץ עם השלט של המדיה סנטר (לא השלט של הממיר), ה-GBPVR מעביר לכם באופן תקין ערוץ בממיר. כמו כן, לכו אל ה-TV Guide, ותראו שמופיע לכם לוח המשדרים עבור הערוצים שבחרתם ב-MegaEPG. אם שני החלקים האלה עובדים, סימן שהתקנתם והגדרתם באופן מלא ותקין את כרטיס הטלוויזיה שלכם בתוכנה.

בהצלחה!

לשרשור הדיון והשאלות על המדריך, לחצו כאן.


7:00
  /  
28.07.2009
  
מאת: דורון נמרוד

1