DS409 – NAS של חברת Synology

למרות השם שמזכיר אולי סיינטולוגיה, מדובר ב-NAS חדש שיעזור לכם לאחסן את המדיה שלכם.עפר לאור בודק אותו לעומק.


הקדמה

הקדמה 

כאשר שמעתי לראשונה את השם של חברת Synology, האָסוֹצְיַאצְיָה הראשונה שלי היתה ל-דת שמעורבים בה כוכבי קולנוע אמריקאים… למרות השם המוזר, מדובר על חברה טאיוונית רצינית שמתמחה בתחום של NAS.

למי שלא מכיר, NAS הוא קיצור של Network Attached Storage, כלומר מאגר דיסקים שמתחבר לרשת. מכיוון שאנחנו עובדים על טהרת העברית באתר, נקרא למתקן NAS מעתה "מאגרשת".

אנחנו כולנו מכירים דיסקים שאפשר לחבר אותם ב-USB למחשב, אך כשמדובר ב-NAS מדובר על חיה הרבה יותר מתוחכמת ונוחה. NAS מסוגל לעבוד מול כמה מחשבים על הרשת, מאפשר שרידות חכמה ויודע לדבר עם נגנים שונים על גבי הרשת, כל זאת במחיר זול משרת ביתי ועם יכולות מתקדמות וניהול מבוסס רשת.

ה-DS409

 

את ה-DS409 קיבלתי עוד לפני ההכרזה הרשמית עליו, לפני מספר שבועות. הוא מאפשר הכנסה של עד 4 דיסקי SATA רגילים של 3.5", כאשר הנפח של כל אחד מהם יכול להגיע ל-2TB, מה שמאפשר למכשיר להגיע לתכולה של 8TB ללא שרידות.

שימו לב שיש כמה גירסאות של DS409, כאשר זו הגירסא הרגילה בעוד שה-DS409+ נראה אחרת והחיבורים שלו אחרים! הגירסא המתקדמת יותר כוללת גם יכולת להתממשק עם מתקן אשר מאפשר הוספת עוד דיסקים נוספים אשר מעלה את מקסימום תכולת המאגרשת ל-9 או אפילו 10 דיסקים…

במידה ומשתמשים ביכולת RAID5 (יש גם אפשרויות נוספות שהן מעט בזבזניות יותר, או מעט שונות), הפעולה מורידה בעצם את כמות הנפח הכוללת אך מוסיפה למכשיר שרידות. דיסק אחד מתוך הארבעה יכול להתרסק ולמות ועדיין כל המכשיר ישאר פעיל ותקין ורק יצפצף ויאיר בכדי להתריע שיש צורך להחליף את הדיסק התקול.

למכשיר יש גם וריאציות על הרעיון, כולל האפשרות להוסיף את השרידות דרך דיסק חיצוני המחובר ב-ESATA, מה שאומר שבסופו של דבר ניתן לחבר למכשיר בעצם 5 דיסקים (4 פנימיים ואחד חיצוני) והנפח הכולל של המכשיר יכול להגיע ל-8TB.

לחברה רשימה מאוד מדוייקת של דיסקים שנתמכים במאגרשת שלה. תחילה חששתי כשניגשתי לחנויות המחשבים אך מסתבר שהדיסקים הנפוצים שם הם בהחלט נתמכים. לרוע המזל מתברר שבאיזור שלי אין לאף אחד מספיק דיסקים גדולים בסטוק ולכן את הבדיקות ערכתי עם דיסקים קטנים יחסית של 500GB, בתצורה ללא RAID (נפח של 2TB) וב-RAID 5 (נפח של 1.5TB). היתרון של כל הסיפור הוא העלות הנמוכה של דיסקים כאלה, פחות מ-300 ש"ח לכל דיסק.

המבנה החיצוני

המכשיר עצמו נראה יפה, ומזכיר לי משום מה בר של תמי 4… בחלקו הקדמי יש לו כפתור הדלקה וכיבוי ונורות שמצביעות על תקינות הדיסקים. שתי נורות נוספות מצביעות על סטטוס המכשיר (כשיש משהו שדורש את תשומת ליבכם זה מהבהב) וסטטוס הרשת. העיצוב יפה ממרבית מכשירי המאגרשת שהתעסקתי איתם, ה-NV+ הוא במיוחד תעשייתי ולא מתאים להצגה בגאווה במערכת.

חלקו האחורי של המכשיר כולל שני מאווררים קטנים אך שקטים ביותר (זה ה-NAS החרישי ביותר שהשתמשתי בו). בעוד שה- NETGEAR NV+ דרש רילוקציה מהסלון בגלל רעש, ה-DS409 עבד מצויין כשהיה יחד עם שאר המערכת גם בשעות המאוחרות של הלילה. אני לא בטוח שזה יהיה נכון לגבי כולם (אולי זה בגלל הטמפ´ הלא חמה בבית שלנו או שהדיסקים שהשתמשתי בהם לטובת הבדיקה היו שקטים במיוחד).

SYNOLOGY עצמם מדברים על כך שהם השקיעו הרבה מאוד מאמץ בכל נושא פיזור החום ושהם בעצם מפעילים את המאוורר במהירות הנמוכה ביותר שהם חייבים (אם בכלל) ורק כתלות בצורך של הדיסקים עצמם (שימוש במנגנון S.M.A.R.T מפקח כל הזמן על הטמפ´ של כל אחד מהדיסקים בכדי לוודא שהם לא מתחמים יתר על המידה).

למכשיר חיבור ESATA, חיבור רשת גיגה ושני חיבורי USB אשר מאפשרים חיבור לדיסק חיצוני (לצרכי גיבוי וגם מאפשרים שימוש כחלק מהנפח של המכשיר) או למדפסת, או למערכת פיקוח ומצלמות (ניתן לחבר מספר מצלמות USB, כך שהמכשיר הופך גם למערכת בקרה ביתית).

חיבור החשמל כולל כמה מגעים בכדי למנוע ניתוק בטעות או תקלה מהסוג הזה.

הכנסת הדיסקים

בחלקו האחורי יש למכשיר ארבעה ברגים גדולים אשר ניתן לפתוח אותם בעזרת האצבעות. לאחר פתיחה, ניתן לראות את המקומות של ארבעת הדיסקים. מגשי פלסטיק מחליקים החוצה וניתן להרכיב עליהם את הדיסקים. המגשים מתוכננים באופן כזה שיאפשרו מעבר אוויר בטוח ויהיה מקסימום בידוד בין הדיסקים.

את החיבור לדיסקים ניתן לעשות עם 4 ברגונים או להוסיף עוד שני ברגים שמאפשרים גם להעביר מעט יותר חום למגש. במקרה שלי לא היה בכך כל צורך.

החלקת הדיסקים פנימה פשוטה ונוחה ואין גם בעיה לעשות את זה תוך כדי שהמכשיר דלוק.

אחד הדרכים, למשל, לשדרג את הדיסקים הוא על ידי הוצאת אחד הדיסקים החוצה, הכנסת דיסק גדול יותר במקומו וסינכרון ה-RAID. לאחר שזה נעשה, אפשר לעבור לדיסק הבא עד אשר כל הדיסקים הוחלפו ואז ניתן להגדיל את שטח המאגר הכולל בלי להזיק לתוכן שמואחסן עליו.

התוכנה ומדידות

הגדרות

 

בצד המחשב צריך להתקין תוכנה מיוחדת אשר מזהה את ה-NAS בפעם הראשונה. ה-NAS מקבל אוטומטית כתובת מהראוטר הביתי שלנו ותוך כדקה ניתן כבר להתחיל ולקנפג אותו. בצעד הראשון יש לבחור TIMEZONE וסיסמא ל-ADMIN. אחרי שעושים LOGIN רואים את התפריטים דרך דפדפן רגיל.

מערכת ההפעלה של המאגרשת DS409 מבוססת על לינוקס והחומרה שלו היא בעצם סוג של מחשב יעודי. המכשיר כולל מעבד בתדר 1.2GHz ו-256MB זיכרון DDR II.

על בסיס מערכת ההפעלה הזו עובדת תוכנת ההפעלה של SYNOLOGY – תוכנת DISK STATION MANAGER גירסא 2.1. את גירסא 2.2 שהיא שדרוג מהותי צפוייה החברה לשחרר בשבועות הקרובים, ולפי רשימת השינויים עושה רושם שמדובר בשדרוג מאוד מהותי וחיובי.

מערכת התפריטים מתוחכמת למדי, אולי אפילו מתוחכמת מדי למשתמש הפשוט. בסופו של דבר אין המון אופציות כפי שיש ב-NETGEAR ומבחינה גרפית זה מרגיש יותר כמו תוכנה מאשר כמו עמודים של דפדפן.

יצירת VOLUME

לפני שניתן להשתמש במאגרשת, יש להגדיר בעצם VOLUME, אשר בעצם הוא כונן וירטואלי שכולל בתוכו דיסק אחד או יותר. ההגדרה פשוטה, וצריך לחשוב טוב באיזו רמה של RAID אנחנו רוצים לעבוד במאגרשת.

אופציה אחת היא JBOD (אולי קיצור של just a bunch of disks) – שזה בעצם מאגר בסיסי שלי דיסקים ללא שרידות. במקרה של נפילה, יאבדו פשוט כל הקבצים שאוחסנו על גבי אותו דיסק שהתקלקל. גם RAID 0 זה בעצם דבר דומה, אך טיפה פחות גמיש מ-JBOD. אופציה שלישית היא RAID 1 שבו כל התוכן של דיסק משוכפל אחד לאחד באחרים. אפשר לבחור באופציה זו כשממש ממש לחוצים על המידע ופחות לחוצים על הנפח שמתבזבז בשמירה על שרידות גבוהה.

במצב RAID 5 אנחנו כבר מדברים על מערכת מודרנית יותר שבה ניתן להוסיף דיסקים נוספים ואף להתגבר על תקלות כאשר המערכת צריכה לדאוג לשרידות של דיסק אחד מתוך המערך שנבחר. המכשיר גם תומך במצבים מתקדמים כגון RAID 6 (שבה השרידות גבוהה אף יותר, אך משתמש במנגנון בזבזני יותר באחסון) או ב-RAID עם דיסק חיצוני שבו דיסק נוסף וחיצוני משמש לשיפור השרידות.

במקרה שלי עשיתי את הניסויים על גבי מצב JBOD ומצב RAID 5 עם דגש עם ה-RAID 5.

זמן ההתקנה של ה-VOLUME יכול להיות קצר, במקרה של JBOD, או ארוך מאוד במקרה של RAID5. במצב RAID5, המערכת חייבת למפות את הדיסקים ולוודא שהם תקינים ולכן חייבת בעצם לקרוא ולכתוב לכל מקום אפשרי בדיסקים מספר פעמים בכדי לוודא שאין תקלות. ניתן לעשות את זה בעת ההגדרה או ברקע. בעת ההגדרה זה מפרמט את הדיסק, מה שמאריך בכשעה וחצי את הזמן עד שניתן להשתמש במכשיר לראשונה, או שניתן לעשות את הפעולה ברקע – דבר שלוקח מספר שעות, אך ניתן להשתמש בינתיים במכשיר.

לאחר הפירמוט והמיפוי ניתן להגדיר מספר שיתופים ל-VOLUME שנוצר. המערכת כבר מגיעה עם מספר שיתופים נוחים – Photo לתמונות´ music למוזיקה ו-video לסרטים. ניתן להוסיף כמובן כמה שיתופים שרוצים.

התוכנה של המכשיר בצד ה-PC מאפשרת גם יצירת גיבויים נוחים ומיפוי חכם של כונני רשת למאגרשת – בסך הכל זה נוח מאוד וקל מאוד לשימוש והגדרה.

פרוטוקולי תקשורת

בעוד שהחלק הזה ב-NETGEAR סבוך למדי ודורש הבנה של פרוטוקולים, המאגרשת הזה נוח מאוד ויש לו מעט למדי אפשרויות. בעצם מדובר על CIFS (שיתוף ל-WINDOWS), שיתוף NFS (ללינוקס ומכשירים כגון ה-TVIX וה-DUNE), ושיתוף UP&P (למכשירים נוספים כגון מדיה פלייר של מיקרוסופט, נגני DLNA ומכשירים שתואמים לפרוטוקול, כגון מכשירי NMT ו-NOWCOM).

אפשרות נוחה נוספת היא לאפשר למכשיר לעבוד כשרת מרכזי של תוכן עבור אייטיונז. זה אופציה חביבה מאוד, אך שמישה רק עבור מי שיש לו רסיבר או נגן ברשת שמדברים בפרוטוקול המתאים. מה שזה לא מאפשר לעשות, למשל, זה לסנכרן עם המאגר ישירות לאייפון או לאייפוד שלכם. לשם כך עדיין צריך להפיל את כל התוכן או להעביר אותו לניהול מרוכז בספריה שפיזית יושבת על גבי הדיסק.

דבר מעניין נוסף הוא שניתן להגדיר פח אשפה ל-VOLUME מסויים, מה שגורם לו להיראות כמו פח מחזור של WINDOWS. דברים שנמחקים מספריות אחרות מועברים בעצם אליו במקום להמחק ואחרי שהם נמחקים מהספריה הזו – רק אז הם באמת נעלמים. נוח מאוד לאנשים כמוני שנזכרים שאין להם גיבוי למסמכים דקה אחרי שאישרנו את מחיקתם…

גם אופציית האיטיונז (שעבדה ממש נוח אצלי) וגם UP&P עבדו טוב יותר מהמקבילות שלהם ב-NETGEAR. כל נושא האינדוקס, שב-NETGEAR מתברבר מדי פעם (וצריך ידנית לבקש ממנו לעשות אינדקס מחודש) עובד כאן ללא בעיה ובזמן אמת.

חיסרון בולט אחד הוא בכך שב-UP&P המכשיר לא מכיר בסוגי תוכן כגון קבצי MKV ולכן דפדוף בפורמט זה דרך מכשיר מתאים מעלה רק מספר מועט של תכנים שתואמים לקבצי המדיה שהמכשיר חושב שהם באמת קבצי מדיה (כל השאר פשוט מוחבאים מהמכשיר מכיוון שהוא כביכול לא יכול לתמוך בהם). אמנם מרבית המכשירים פועלים בצורה דומה, אך עדיין מרגיז שאין שום דרך לשפר את המצב על ידי קבצי קונפיגורציה כאלה או אחרים.

עדכוני FIRMWARE

את המכשיר לא קיבלתי עם גירסאת התוכנה האחרונה, ולכן ביצעתי שדרוג. השדרוג קל ופשוט למדי והזמן שבו המכשיר אינו זמין הוא קטן למדי. לאחר השדרוג עליתי לגירסאת DSM (כלומר Data Station manager) גירסא 2.1 רוויזיה 845, וכל הבדיקות והסקירה מבוססים עליו.

עם זאת, חבל שהחברה לא השקיעה בשדרוג אוטומטי מהרשת כפי שנעשה על ידי NETGEAR. כאן עדיין צריך להוריד קובץ ואז להעלות אותו בחזרה למכשיר במקום פשוט שהוא יוריד את הקובץ ויחסוך מאיתנו את הלוגיסטיקה המיותרת.

בחודש הבא אמורה החברה להכניס את DSM 2.2 שאמור להיות שדרוג משמעותי, כולל רישוי רשמי של DLNA (לא רק UP&P), והוספת פיצ´רים רבים מאוד, כולל בתחום הגיבוי, הפרוטוקולים ועוד.

מהירות ויעילות

אין ספק, אפשר לראות את ההשקעה של החברה באופטימיזציה של המכשיר.

בעוד שב-NETGEAR, ניתן לראות התנדנדות בזמני קריאה וכתיבה, מפתיע היה לראות שקצב הנתונים של המכשיר משמעותית שונה מזה של ה-NETGEAR NV+ באותם תנאים בדיוק.

הבדיקות הבאות נערכו בקונפיגורציית RAID 5 (ההבדלים בין זה לבין JBOD היו לא מהותיים ולכן אין טעם לפרסם את המספרים פעמיים). כל הבדיקות נערכו עם קבצים גדולים (בקבצים קטנים ההבדלים זניחים בגלל ה-OVERHEAD של מערכות ההפעלה). גודל הקובץ הנבדק היה 1.4GB והבדיקה נעשתה כאשר הרשת (רשת GIGA) היתה ריקה לחלוטין וההעתקה הזו היתה הפעילות היחידה על גבי ה-SWITCH. הבדיקה נערכה ב-CIFS.

 • כתיבה: 187Mbps עקבי
 • קריאה: 255Mbps עקבי

 

כשאני מתייחס לעקביות, הכוונה היא שזה לא BURSTS של מידע אלא רוחב הסרט עקבי לאורך רצף זמן ארוך.

את זה השוואתי ל-NETGEAR NV+ עם קונפיגורציה כמעט זהה, אך עם שדרוג ל-1GB זיכרון:

 • כתיבה: 101Mbps בממוצע (עם קפיצות BURST)
 • קריאה: 170Mbps עקבי

 

(המספרים במאמר על ה-ReadyNAS NV+  שונים גם בגלל השדרוג שלו ל-1GB זיכרון, וגם בגלל השימוש ברשת גיגהביט בניסוי זה).

אין ספק שהביצועים של ה-SYNOLOGY DS409 טובים משמעותית. למרות שהצהרות החברה מדברות על קצבים של עד 270Mbps בכתיבה, וכ-370Mbps בקריאה (יתכן שדיסקים שונים היו יכולים להניב קצבים גבוהים יותר) עדיין מדובר על מספרים גבוהים מאוד, בוודאי ביחס לאלטרנטיבות יקרות יותר.

מה שמעניין היה שה-NETGEAR הצליח להביא קבצים מהר יותר (BURST). ראיתי את זה בעקביות לאורך כל הבדיקות וזה הכי מורגש בכתיבה. אם אני מעתיק בו זמנית קובץ מהמחשב שלי לשני ה-NAS, רואים עד כמה מהירות ההעתקה טובה יותר ב-SYNOLOGY מאשר ב-NETGEAR.

אך לא הכל נחמד ויפה. בבדיקות של תוכן אמיתי התוצאות היו מעט שונות.

לצורך הבדיקות השתמשתי במספר קבצים בעלי רוחב סרט גבוה ובדקתי איתם:

 • סרט המבחן האולטימטיבי הוא כמובן ELEPHANTS DREAM שהוא פרוייקט קוד חופשי. ED24 הוא קובץ 1080P בקצב 23.976 פריימים בשניה. למרות שהוא מקודד רק ב-MPEG2, הקובץ מצליח לעבור את 71Mbps והוא אחד הקשים להעביר על גבי רשת. הצלחתי לצפות בסרט זה על גבי חיבור CIFS (או SMB) ו-NFS ללא כל בעיות גם עם TVIX 6500 וגם עם DUNE BD PRIME.

סרטי בלוריי מסובכים יותר מכיוון שאפילו בשלב התפריטים שלהם הם דורשים אין ספור קבצים שצריכים להגיע בדיוק בזמן אחרת לא הכל עובד כשורה:

 • סצינת הפתיחה עם הגופר באינדיאנה ג´ונס הרביעי מסבכת לא מעט נגנים שמתקשים לנגן אותה מהרשת. גם שרתים חזקים מאוד לא מצליחים להעביר את הסצינה הזו לכל סוגי הנגנים בלי בעיה. כאן המכשיר הצליח להעביר את התוכן ל-TVIX, אך היה גמגום קל באודיו בשלב הזה עם ה-DUNE BD PRIME. בעוד שה-DS409 הצליח בשימה, שרת ה-QUAD CORE שלי של DELL לא מצליח להעביר את התכנים הללו לאף אחד משני הנגנים הללו ללא בעיה.
 • תפריטי הבלוריי של "The curious case of Benjamin Button" פשוט לא הצליחו לעבור כראוי לא ב-CIFS ולא ב-NFS. הם עלו לאט לאט ולא תמיד כשורה על גבי ה-DUNE BD PRIME. גם בסרט עצמו היו קטעים שבהם פשוט נקטע הצליל לשברירי שניה. ב-TVIX 6500 דווקא לא נתקלתי באף אחת מהבעיות הללו כך שיתכן שיש הבדלים בדרך שה-NFS עושה שם MOUNT.
 • סצינות הפעולה ב-SIN CITY עבדו כראוי בשני המכשירים, אך אם הייתי מנסה לעבור בין ערוצי אודיו ב-DUNE, לא תמיד הייתי מקבל בחזרה את הצליל כראוי.

לגבי תכני אודיו ווידאו אחרים:

 • לא הצלחתי להתקל באף בעיה עבור קבצי MKV
 • כשהיה מדובר בנגנים אחרים (HDX, NOWCOM) גם כאן לא נתקלתי באף בעיה.

בקיצור, המכשיר יותר מותאם לשימוש עם תכנים שאינם ריפים של בלוריי. יתכן שפשוט זמן התגובה שלו הראשונה איטי מה-NETGEAR, אך זה די מוזר שבעצם במדידות המכשיר מהיר בהרבה מה-NV+ אך מגיב מעט יותר באיטיות ובכך משפיע כך על ניגון ריפים של בלוריי דווקא.

שרת רשת

שרת ביתי

בביתי יש רשת מבוססת שרת של WINDOWS 2003. השרת עושה לא מעט דברים ברשת, כגון שרת SQL, שרת INTRANET ועוד מספר פעולות שמיועדות לעובדי החברה שאני עובד בה (אני עובד מהבית), וכן לדיירי הבית (שכן יש לנו מספר רב יותר של מחשבים מדיירים בבית).

מדובר בשרת אימתני שהיה המיטב שהיה ל-DELL בזמן הרכישה, והוא QUADCORE עם RAID בחומרה. גם בעלות שלו הוא עלה בין 10-15 אלף ש"ח (תלוי בקונפיגורציה המדוייקת) וההבדל בינו לבין שרתים רבים אחרים הם מעוטים.

ה-DS409 נותן אפשרות להתחבר לשרת ובעצם להתחבר ל-ACTIVE DIRECTORY של מיקרוסופט. למשתמשים ביתיים רגילים זה לא מהותי, אך זו פונקציה נוחה מאין כמוה, שכן המכשיר פשוט מזהה את קבוצות המשתמשים הקיימים ברשת ולכן מאפשר לי לסנן איזורים שמוגדרים רק למסמכים שלי בעוד שתכנים אחרים ניתנים לגישה מכל רחבי הרשת. ניתן בכך גם למנוע ממשתמש בודד מלעבור את ה-QUOTA שלו. אם זאת, בניגוד לשרת הרשת שלי, אני לא יכול להגדיר זכויות SHARING ו-SECURITY ברמת ספריה אלא רק ברמת SHARE ורק דרך התוכנה של המכשיר.

כאשר מגדירים שהשרת אינו מחובר לרשת קיימת, ניתן להגדיר משתמשים מקומיים ובכך לקבוע גם QUOTA וזכויות קריאה וכתיבה.

ניתן גם להגדיר את התכנים שיהיו נגישים גם מה-WEB ובכך להפוך את השרת לשרת קבצים הנגיש מכל מקום בעולם. ל-DS409 יש גם אפשרות לגישה ב-TELNET, SSH, ובכך ניתן ממש להפוך אותו לשרת לינוקס לכל דבר.

שירותים נוספים

מכיוון שמדובר כאן בעצם בשרת לינוקס מורחב, ניתן להתקין על המכשיר מספר שירותים מעניינים נוספים כגון:

 • שרת מוזיקה תואם SQUEEZEBOX ו-אייטיונז. אם יש לכם מקלטים תואמים לאלה (כלומר TRANSPORTER, או SQUEEZEBOX כזה או אחר) או תוכנה מתאימה (אייטיונז) הם אוטומטית מזהים את המוזיקה על השרת וניתן לנגן את התוכן ללא כל קושי.
 • הורדות – ניתן להעביר למכשיר לינקים ל-TORRENT (בגירסא הבאה גם RAPIDSHARE יתמך) והוא דואג להוריד את התוכן.
 • MYSQL ו-PHP – ניתן להפוך את המכשיר לשרת ביתי לכל דבר. לדוגמא, אין בעיה עקרונית להכניס אתר כמו שלנו (שמבוסס על שתי הטכנולוגיות הללו בדיוק) ולהעביר אותו קומפלט לרוץ מ-DS409 ללא כל שינויים!
 •  שרת MAIL, DNS וכו´ – להשלמת התמונה, ניתן לתת למכשיר לרשת לכם את העסק כשרת DNS ו-MAIL לכל דבר.
 • שירותי גיבוי מרוחקים – ניתן שהוא ימשוך גיבויים משרתים או מחשבים חיצוניים, או שמחשבים "ידחפו" את הגיבוי לתוכו.

צריך לציין שאני אישית ממש לא מתלהב מהשירותים המתקדמים, לא בגלל שהם לא עובדים אלא בגלל שהם מוגבלים משמעותית ביחס למה שניתן להכניס למחשב או שרת רגיל.

אני אישית חושב שצריך לתת למכשיר לעשות את מה שהוא טוב בו, והמכשיר הזה ללא ספק טוב בלטפל באחסון גדול ולנהל אותו.

סיכום

שירותי ה-DLNA של ה-DS409 בסיסיים למדי והייתי מאוד שמח לראות יכולות מתקדמות לסריקה והגדרה (בסגנון של TwonkyMedia) ואפילו יכולות כגון הגדרה של איזה קבצי מדיה צריכים להיות חשופים ל-DLNA.

מבחינה חיצונית המכשיר נראה יפה, הוא שקט ולא מתחמם, הוא מהיר מאוד ונוח מאוד להגדרה. התוכנה שלו אולי טיפה מתחכמת מדי ומתוחכמת מדי והייתי מעדיף אולי גירסא פשוטה שאנשים רגילים (שלא רוצים שרתי MYSQL) יוכלו להשתמש בהם.

המכשיר מצויין לקבוצות קטנות ברשת, לאחסון תוכן מרכזי לבית והוא בהחלט יותר חסין ושריד מדיסק MyBook או אחד מפתרונות האחסון האחרים שקיימים ברשת.

הקשיים שנתקלתי בהם עם קבצים גדלים מעט תמוהים. יתכן שמדובר בחוסר יעילות בפרוטוקול NFS (שבו הייתי צריך להשתמש בכדי לאפשר הזרמת תוכן מהמכשיר) ויתכן אף שהם קשורים יותר למזרימדיות שהשתמשתי בכדי לבדוק אותו, מאשר למכשיר עצמו. אך התוצאה מדברת בעד עצמה – למרות שה-NETGEAR היה איטי יותר במדידות, הוא תפקד טוב יותר בהזרמת ריפים מלאים של בלוריי למכשירים שבדקתי. פניתי לחברה לתגובה בנושא המהירות והביצועים של המכשיר ב-NFS, אך למרות המלצות שונות לא נפתרה לי הבעיה.

ציונים:

 • נפח ונוחות אחסון: 8
 • עיצוב: 9
 • טמפרטורה ושקט: 9.5
 • ביצועים ברשת ביתית: 9
 • הזרמת תכנים כבדים (בלוריי): 7.5
 • קלות שימוש: 9
 • פונקציות: 8

המחיר הרשמי: כ-400 יורו (מדובר בציוד מחשבים ולכן המיסוי בארץ הוא רק מע"מ על כל הסיפור כולל המשלוח).

על זה צריך להוסיף את עלויות הדיסקים הקשיחים (אם אתם מתכננים על 4 דיסקים, העלות תהיה לפחות 1300 ש"ח).

Special thanks to Ms. Peggy Chen from Synology for providing us with the sample used for this review.

לדיון במאמר בפורומים לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
15.07.2009
  
מאת: עפר לאור

1