ביקורת מקרן: Optoma HD800X LV

אופטומה נחשבת אחת החברות הטובות והותיקות למקרני DLP. בדקנו בשבילכם את ה-HD800X LV, מקרן Full HD ביתי קטן המתאים לכל ...


הקדמה

הקדמה

לאחר זמן רב שלא יצא לנו באתר לבדוק מקרן DLP, שמחנו לקבל מקרן כזה של חברת אופטומה, חברה המתמחה במקרני DLP בלבד. לחברה מגוון רחב של מקרנים ולבדיקה קיבלנו מקרן כניסה לעולם ה-Full HD, ה-HD800X LV. המקרן שהוכרז בסוף 2007 נראה מצוין, קומפקטי, מתאים לכל סלון ישראלי מצוי ויכול לעבור בקלות את אישור ההנהלה.

תכונות המקרן

 • מערכת הקרנה: DLP, בעלת גלגל צבע בעל 7 מקטעים ברזולוציה של 1080X1920 ביחס מסך של 16:9.
 • עיבוד תמונה של חברת PixelWorks.
 • עוצמת תאורה: 2000 אנסי לומנס.
 • יחס ניגודיות: 1:8,000
 • עדשה: זום ופוקוס ידניים. הזום X1.2 מאפשר הקרנת תמונה בגודל 100 אינץ ממרחק 3.9 מטר ועד מרחק 5.1 מטר.
 • נורה: 300W, בעלת אורך חיים של 3000 שעות.

חיבורים

 

 • 2 כניסות HDMI בתקן 1.3
 • כניסת קומפוננט
 • כניסת S-Video
 • כניסת Composite
 • כניסת DVI חכמה שבעזרת מתאמים יכולה לשמש ככניסת VGA וככניסת SCART

מבנה המקרן

המקרן מגיע במארז קומפקטי, מעוגל ובעל מראה מאוד מודרני בצבע פנינה. בחזיתו מצד שמאל מכלול העדשה בולט החוצה וצבעו כסף. מימין לעדשה נמצא חיישן האינפרה אדום לשלט. את הפוקוס של התמונה מכוונים ע"י סיבוב העדשה, ואת הזום (שמאוד מוגבל) משנים ע"י תזוזת ידית בראש העדשה.

בחלק העליון האחורי של המקרן נמצאים לחצני ההפעלה והשליטה במקרן ונורות בקרה. לחצני החיצים והאישור מסודרים בקו ישר במקום במבנה ריבועי שהרבה יותר אינטואיטיבי. בנוסף נמצא כאן חיישן אינפרא אדום נוסף – נוח מאוד למי שמתקין את המקרן על מתקן בגג.

בשני צידי המקרן נמצאים פתחים ("גרילים") לכניסת ויציאת האוויר לצורך קירור המקרן ושני לחיצים, שלחיצה עליהם מורידה רגלית.

בחלקו האחורי של המקרן נמצא פאנל החיבורים. בנוסף לכל החיבורים הסטנדרטיים הוא כולל בתוכו כניסת DVI שבעזרת מתאמים המסופקים עם המקרן יכולה לשמש ככניסת VGA וכניסת SCART, ללא ספק יעיל מאוד.

השלט

השלט המסופק קטן, נוח ביד ומגיע בצבע לבן מבריק. כל הלחיצים בו מוארים. הוא מכיל גישה ישירה לכל כניסות הוידיאו במקרן ולחיצי גישה ישירה לכל אפשרויות כיול התמונה, מעבר מיידי בין 4:3 ל-16:9 ול-LetterBox ועוד. בנוסף ניתן דרך השלט להזיז את התמונה בציר האנכי (אין לעדשה Lens Shift, ולכן התמונה זזה בעזרת Keystone Correction).

תפריטים וכיול

למקרן תפריטים סטנדרטיים ביותר, פשוטים מאוד להבנה והמשתמש הפשוט ימצא אותם מאוד נוחים וברורים. הם מחולקים ל-4 קטגוריות מרכזיות: תמונה, תצוגה, מערכת והתקנה. התפריטים אינם כוללים שום תכונות עזר לכיול המקרן, כמו תמונה לצד תמונה, תבניות מוכנות (חוץ מתבנית רשת, ותמונה לבנה), Waveform, הקפאת תמונה ועוד. לצמצם ישנם 2 אפשרויות, ידני (הכולל 16 מצבים) ואוטומטי.

לצורך הבדיקה כוילו הבהירות, ניגודיות, חדות וכיול בסיסי של טמפרטורות הצבע. המקורות היו מזרימדיה TVIX-6500 וממיר יס מקס HD.

התמונה הוקרנה על מסך 100 אינץ ידני של דה-לייט ב-Gain של 1.1. חשוב לציין שהמקרן מאוד מוגבל ביכולות ההתקנה שלו. מכיוון שעדשת הזום שלו היא רק X1.2 לא הספיק לי חדר ריק (ודי גדול שיש לי בבית) והיינו צריכים לרדת למרתף ולהקרין ממרחק של 4 מטר כדי לקבל פתיחת תמונה של 100 אינץ. בנוסף, מכיוון שלמקרן אין  Lens Shift בציר האופקי (ובציר האנכי זה נעשה ע"י תיקון Keystone), חייבים להתקין אותו בדיוק במרכז נקודת ההקרנה.

המקרן מאוד רועש (מאווררים, צמצם) בהשוואה למקרנים אחרים אותם בדקנו בשנים האחרונות (וזה עוד במצב תאורה נמוך). הצמצם האוטומטי איטי יחסית בתגובתו וזה מורגש בזמן ההקרנה.

ביצועים

ביצועים

כמו תמיד, התחלנו בסצינת הבריחה של לילו בסרט האלמנט החמישי. התמונה הייתה מפורטת מאוד עם כי מגורענת יתר על המידה. גווני העור על פני המדען ולילו לא היו טבעיים. הפירוט במערה ומדיהם של השומרים היה מצוין, אבל התמונה הייתה אפרפרה ואיפה שהייתה צריכה לרדת לשחור – היא לא עשתה זאת.

בסרט Cars (סרט שאני שומר רק בגלל שהוא סובל מ-Bit starvation רציני, וזאת כדי לבדוק איך מעבד התמונה מתמודד עם זה), התקשה המקרן מאוד בסצינות הבעייתיות של המרוץ בתחילת הסרט וניתן היה לראות הרבה ארטיפקטים.

מכאן עברנו לסרט Sin City, עותק הבלו-ריי של הסרט הוא מהטובים שראיתי. רוב הסרט הוא בשחור לבן עם נגיעות של צבע. שוב, חוסר היכולת של המקרן לרדת לשחורים מאוד פגעה בהנאה מהסרט, פרטים רבים במקרנים אחרים הצלחתי לראות, נראו כאן בגוון אחיד של אפור. משחק ידני בצמצם והוצאת המקרן מכיול הבהירות והניגודיות לא שיפרו את המצב.

בסרט נארניה המקרן עשה עבודה מצוינת. בסצינת השלג בה תנאי הניגודיות כל כך קיצוניים, צבע השיער של הילד והפרטים נראו בבירור. הפירוט על פניה של מלכת השלג היה מרשים וכמו כן תמונת הנוף של הארמון המרוחק הייתה תלת ממדית. גווני השלג נטו מעט לאפור, אבל עדיין זה נראה טבעי.

בסצינת הבריחה למערה, נראו בבירור כל הפרטים במערה כולל מעילי הפרווה של הילדים, גם כאן הורגש המחסור בשחורים, אבל התמונה הייתה מספקת ביותר.

המקרן התמודד יפה גם עם סצינת הקרבות בסרט (לי היה חסר כאן Frame Interpolation), אך שחזור צבע הכסף של חרבו של הילד לא היה טבעי.

הסרט Bee Movie היה מרשים ביותר, תמונה צבעונית, עשירה ומפורטת, פשוט תענוג לצפייה.

חיברתי את היס מקס HD למקרן, וערוץ NG נראה מצויין, התמונה הייתה חלקה ומרשימה והצבעים טבעיים. בערוצי ה-HD של יס, התמונה נטתה לגרעיניות יתר, דבר שממרחק קטן הפריע.

המקרן אינו מתמודד טוב עם SD ברמה נמוכה, וניתן היה לראות בבירור את הארטיפקטים בסמלו של ערוץ 2. ערוצי הסרטים של יס נראו יחסית טוב, אבל אין ספק שמעבד תמונה חזק יותר היה עושה כאן עבודה טובה משמעותית, בעיקר ב-Upsacle.

סיכום

מדובר במקרן כניסה לעולם ה-Full HD, הוא נוח ופשוט לשימוש, השלט והתפריטים שלו נוחים והתמונה שהוא מספק ב-HD בעיקר בסצינות בהירות היא טובה. שמחתי לראות שבעיית ה-Rainbow Effect כמעט ולא קיימת. מכיוון שגודלו הפיסי אינו גדול, ניתן להניחו על שולחן הסלון ולהקרין. למקרן יש בעיה בירידה לשחורים והוא בעייתי בעיבוד התמונה בסצינות קשות ולכן הוא לא מומלץ לוידאופילים.

 • עיצוב: 9.5
 • איכות בנייה: 8.5 – המקרן מרגיש קצת פלסטיקי
 • נוחות שימוש והתקנה: 6  – מאוד מוגבל מבחינת התקנה
 • תפריטים: 7  
 • איכות תמונה SD (שידורים רגילים): 7  
 • איכות תמונה ב-HD (שידורי HD של Yes ומזרימדיה): 7.5 – מחסור מאוד מורגש בשחורים, תמונה מגורענת, וגוונים לעיתים לא טבעיים.
 • עיבוד תמונה: 7
 • יכולות כיול: 7
 • שלט: 10 – שלט פונקציונאלי ונוח מאוד.
 • חיבורים: 9 (רק 2 כניסות HDMI), כניסת ה-DVI-SCART מאוד שימושית לבעלי ממירי כבלים/לווין SD.

מחיר בארץ: כ-16,500 ש"ח.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.

תודה ליגאל כהן מ-SG אלקטרוניקה על השאלת המקרן לצורך הבדיקה.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.07.2009
  
מאת: יניב דיין

1