אינטגרייטד: Vista Audio model i34

חברת Vista Audio הינה חברת בוטיק מ NY, משווקת 3 דגמים של מגברים שפורפרתיים שנבנים בעבודת יד ועם חלקים פרימיום. ...


הקדמה 

הקדמה

Vista Audio הינה חברה בוטיק אמריקאית הממוקמת בניו יורק. פילוסופיית החברה הינה פשטות. לדברי בוריס, המתכנן והבעלים, המוצרים שלהם הינם פרי הנדסה הבנוי על סטנדרטים הגבוהים ובעל מראה נבחר וקומפקטיים במידה. הקו המוביל מההיבט הטכני הינו ייצור מגברים בעלי דיסוטרשיין נמוך ודמפינג פקטור גבוה כך שהמגבר ישלוט באופן קבוע ברמקולים. לטענתו המגברים בעלי יכולת נגינה של כל הסגנונות כולל ג´אז, קלאסית ורוק.

השאלה הנשאלת כמובן האם כך הדברים?

הגעתי בחיפושי לחברה הזו בעקבות מאמר קודם שביצעתי על צמד הפרה והפוואר מדגם Elegance Experience ו Experience LINE ONE של Trafomatic. מצאתי שקיים קשר בין שתי החברות, חברת Vista Audio מבצעת שימוש בשנאים של חברת Trafomatic. הפרט הזה כשלעצמו גרם לי לסקרנות רבה לגבי המגברים.

החברה מייצרית מגברים בעלי הספק של החל מ 5W. הערכה שלי שבהספק הזה התוצאה שתתקבל תהיה חוסר שליטה על הרמקולים. הרמקולים שלי בעלי נצילות גבוהה יחסית של 92DB ועכבה של 6 אום, על פניו לא אמורה להיות בעיה כלל, אך סגנונות המוסיקה אליהם אני מאזין מאוד מקשים על בחירת ההגברה שכן נידרשת בעבורם שליטה מוחלטת אבסולוטית מהרמקול.

מגבר בעל הספק של 5W יוכל להניע את הרמקולים שלי בנקל בסגנונות כמו רוק וגאז, הרכבים קטנים והרכבים אקוסטיים, אך הוא יקרוס תחת עומס במטאל, או שכמות הדסטורשיין שתיפלט מהרמקולים תהיה כה גדולה. כך שהמגבר הניבחר היה בעל הספק של 35W.

על הוויסטה לעמוד במבחן לא פשוט, ראשית עליו להמודד מול Trafomatic שהתברר כגיבור גדול ושנית, סגנונות המוסיקה שהוא נידרש אליהם קשה לי לתאר שבוריס אפילו שמע עליהם. אולי זה לא הוגן לצפות ממגבר מנורות לעמוד במוסיקה שאינה פשוטה לחלוטין לנגינה כגון  Metal ו Speed, בטח שזה לא סטדרטי במחוזותינו האודיופילים, אבל יצא הגורל ואני רוקר בנשמה וכך אני בוחן את הציוד. זה נכון שכאשר אני מתרשם ממגברים אני בוחן אותם בסגנונות שונים והשיפוט חייב לספק מענה למגוון רחב של סגנונות, אבל אני בסופו של יום תמיד מסתכל בעיניים של Metal-ליסט. פרט נוסף שמקשה מראש הינו מנורות הכח, במיקרה הנ"ל מדובר במנורות EL34 שאינם מתאפיינות כעמוסות דרייב וכוח כגון ה KT88 או 6550. יתרונם לעומת זאת (על הנייר לפחות), הוא המוסיקליות שלהם או המייד הקסום שבד"כ בוקע ממגברים הללו.


Vista Audio model i34

מעטים מגברי מנורות אליהם התחברתי. מגברי מנורות בד"כ בעלי מראה יותר אודיופילי, סקסי, כמו קבוצת נרות על עוגת יום הולדת. תמיד קיימת האפשרות של שינוי מנורות ובכך לשנות לחלוטין את אופיו של המגבר ולהרגיש כאילו החלפת מגבר חדש ואולי כאן הרעיון המרכזי, לקנות פלטפורמה ברת שינוי שבכל פעם שתרגיש חוסר סיפוק יהיה לך ים אפשרויות למשחק. כמו כל דבר בחיים, אין מושלם חייב להיות צד נוסף למטבע, הצד הוא סיוט בלהות שבצידו כרוך תשלום של אלפי דולרים על מנורות שמראש אין לך את היכולת לדעת מה התוצאה.

מבנה

הוצאתי את המגבר מהקופסה, שהכיל מנורות ארוזות בקופסאות. המגבר קטן מימדים בעל מראה סולידי לטעמי לפחות, לא כדאי לשאול את אשתי בנושא. החלק חיצוני מתכתי בצבע כסף, צידי המגבר שחורים, שלושה ספקים גם הם עם מעטה שחור. הפנאל הקידמי כולל בורר מצבים, כפתור ווליום ונורה אדומה המעידה על פעולת המכשיר. בחלקו האחורי, כניסות מקור ויציאות רמקולים בהתנגדות 8 ו 4 אום ומתג הפעלה. מהקופאות הקטנות הוצאתי 4 מנורות מדגם E34L מבית JJ. המנורות הללו הם בעצם שיפור של ה EL34 ולטענת JJ, בייחוד בתחום הנמוך, כך שהבאס מדוייק יותר. הגיעו גם זוג מנורות דרייברים מסוג 2xECC832. הרכבה פשוטה וכל שנישאר הוא להתחיל להריץ את המגבר.

הרצתי את המגבר כ 200 שעות, תוך כדי האזנה בעיקר האמצעות ה Squeezebox ו-DAC מדגם Orelle DA-188. קיימת טענה כי מנורה דורשת הרצה והיא משפרת את היכולת לאחר האזנה אמיתית, אם כי מניסיוני הנמר לא הופך את חברבורותיו, אלא רק משפר במעט. כשאני חושב על זה, אני לא יכול לציין שיפור עצום בסאונד או ליתר דיוק אני לא יכול לציין שיפור כלל. יתכן והוא היה קיים, אך אני ששמעתי ורצתי איתו לאורך כל הדרך לא יכולתי להבחין בשינוי. בדיוק כפי שאתם פוגשים חבר שלא ראיתם זמן רב והוא פתאום ניראה לכם שונה, אשתו בכלל לא הרגישה בהבדל. 

האזנה וסיכום

האזנה

לאחר ההרצה ובמהלך מספר שבועות נוספים, האזנתי למגבר עם חומרים שונים: רוק, רוק כבד, Metal, Progressive. האזנתי גם ל Fusion שכלל הרכבים אקוסטיים ואלקטריים, הזנתי לווקאל הלא רב שיש ברשותי כגון: טרייסי צפמאן, הלנייה ווסטרנה ואניטה בייקר. לאורך ההאזנה היתה תחושה נעימה, לא הורגשה קומפרסיה של הצליל ורצפת הרעש נמוכה.

בתחומי הווקאל התוצאה היתה עשירה ונעימה, אין ספק שהגוון של המנורות מביא איתו משהו אם כי המגבר הנ"ל אינו צובע את המוסיקה יתר על המידה, המגבר לא ניחן באופי של איטיות Laid Back, ניתן להגדיר את המגבר הזה בעל גוון ניטראלי. האזנה להרכבים לא עמוסים ולסגנונות רכים יותר הייתה נעימה וזוגתי ששותפה בעל כורחה לתחביב נהנתה מהשבועות בהם המגבר ניגן. כך שאם אני אסכם את חווית האזנה עד כה, כלים אקוסטיים ווקאל נשמעים נפלא, נקי וצלול. מעבר לחומרים כבדים יותר והרכבים מטאלים – התוצאה הייתה פחות טובה. המגבר לא ניחן ב Attack גבוה, הבמה קטנה, הבאס רך לטעמי, כך שבשלב מסוים הרגשתי שהמוסיקה אינה מערבת אותי. כפי שכתבתי בהקדמה, זו אולי אינה הבחינה האולטימטיבית למגברי מנורות ואולי הם לא נועדו לספק מענה לסגנונות מוסיקה הללו מאחר והאזנה בוצעה באמצעות ה Orelle DA-188 שלי שסה"כ בעל Attack נמוך, ופרזנטציה רגועה יותר מה CDP שלי, שניחן ב Attack אין סופי, במה ענקית, ו Drive מטורף.

החלטתי לחבר את ה CDP. התוצאה בהחלט השתפרה אך עדיין ניתן להגיד שהמגבר שמר על אופיו. אם ההחלטה הינה להאזין לסגנונות  Metal ו Metal Progressive ורוק כבד המגבר הזה לא היה הבחירה שלי. אני מודע לזה שבנוף האודיופילי אני סה"כ עוף די מוזר באהבה שלי ל Metal והדבר הזה די מגביל אותי בבחירת הציוד שברשותי. בהשוואה לתוצאה שהתקבלה עם ה Trafomatic בסגנונות המוסיקה הכבדים יותר, המגבר הזה ניחן בתכונות פחות טובות. אסור לשכוח שבכל זאת מדובר בשני מגברים עם הפרש כספי עצום, ה Trafomatic עולה פי ארבעה. אך האם שווה לשלם את ההפרש?

אני בהחלט חושב שאם סגנונות המוסיקה יותר תובעניים אין מקום לשאלה, אך במידה והסגנונות הינם קלים יותר ההשקעה בוויסטה היא הנכונה. הוויסטה יכול לשמש כפלטפורמה נהדרת וניתן לנסות לשפר אותו באמצעות החלפת מנורות. החלפת מנורות יכולה להיות עסק יקר, אבל כאשר קיימת שילדה (והיא קיימת במקרה שלפנינו) והיא בהחלט במחיר שפוי – מתקבל יתרון גדול. פניתי לבוריס ושאלתי אותו לגבי החלפת מנורות, והינה תשובתו המקורית:

The amplifier was designed specifically for ecc832 and e34l tubes from jj. Other tubes can be substituted for different sonic signature. Some NOS tubes will give more detailed mids or silkier highs, but we believe that the original tubes give the most balanced presentation throughout the frequency range.

The goal for this product was to create higher power (relative to our model i84), full range linear amplifier that will sound like tubed unit, while providing better control of more demanding speakers. We wanted to see how far we can get the design by using experience and best engineering practices el34 based topology was selected for excellent midrange and e34l version for full bandwidth.

As said above  – el34 tubes have excellent midrange but sometimes sound soft in the extremes of the bandwidth. The problem was attacked by going with improved, newer version – e34l. Also, significant effort was invested in output transformers. When compared to transformers used in our model i84 (which uses more forgiving el84 tubes), the i34 transformers are two generations more advanced. Major differences are in winding techniques and annealing of the toroidal cores.

תרגום התשובה:
המגבר ניבנה באופן ספציפי למנורת ECC832 ו E34L של חברת JJ. החלפת מנורות יכולה לגרום לשינוי סוני, מספר מנורות NOS יכולות לספק פירוט רב יותר במיד ווחלקות בגבוהים. אנחנו מאמינים ששימוש ב JJ מביא לתוצאה הטובה ביותר והמאוזנת לאורך טווח התדרים. המטרה של המוצר הזה לספק יותר כוח בהשוואה למודל ה i84 ושליטה טובה יותר על הרמקולים. עוד הוא מציין כי השימוש במנורות  EL34 בעלי מיידריינ´ג מצויין ולפעמים הסאונד רך מידי בקצוות, את הבעיה הזו הוא הולך לתקוף במוצר חדש (שיפור של המוצר הנ"ל).

אני חייב לציין שתשובתו די הפתיעה אותי, משיחה עם שסה, המתכנן של Trafomatic, הוא טען שניתן לשפר את המגבר באמצעות החלפת מנורות ואפילו קיבלתי ממנו המלצה. שסה כמו לא מעט אחרים שפניתי אליהם, היו בעלי אותה הגישה והדבר המרענן בדבריו של בוריס הם שהמגבר תוכנן לעבוד בצורה הטובה ביותר עם מנורות JJ. ובאותה הנשימה ניראה כי בוריס מתכנן שיפור למגבר.

רשימת האזנה חלקית
Tracy Chapman / Crossroads
Sade / Diamond Life
Anita Baker / Best Of Anita Baker
Al Di Meola / Heart Of The Immigrants
Al Di Meola / Grande Passion
Black Sabbath / TYR
Black Sabbath / Heaven And Hell
Dream Theater / Awake
Dream Theater / Train Of Though
Kamelot / Epica
Kamelot / Ghost Opera
liquid Tension Experiment
Yngwie Malmsteen / Concerto Suite For Electric Guitar
Yngwie Malmsteen / Odyssey

נתונים וחלל האזנה
הסלון בצורה מלבנית 4.30\3.90 מטר, שטח של 17 מטר מרובע. נקודת האזנה ממוקמת במרכז החדר, בחלק הארוך יותר.
החדר אינו חלל סגור, אלא חלק מהקומה הראשונה כך שחלל האזנה גדול בהרבה. גובה התיקרה עומד על 2.2 מטר.

חלקי המערכת

  • Berendsen CDP I SE
  • רמקולים MK2 LivingVoice Auditorium II
  • כבלים VDH, AR Master reference,Dimartzio M-path.
  • Squeezebox + Orelle DA-188  

סיכום

עלות המגבר הינה כ $980, אף על פי דבריו של בוריס היצרן, הייתי מנסה לבחון מנורות אחרות ואולי לשפר את התוצאה. ב $980 לדעתי מדובר בסופר רכישה וסופר תמורה לכסף, קשה לי לזכור איזה מגבר בעלות כזו יספק ביצועים כמו שה-i34 הפגין. הציון לעלות תועלת מבחינתי הוא 10. המגבר מגיע ללא שלט, מבחינתי זו לא מגבלה אך ישנם כאלו שיגדירו את זה כחיסרון.

אני כולי ציפייה לשיפורים המיוחלים.

המוצר זמין כיום לרכישה דרך אתר היצרן.
לדף המוצר באתר היצרן לחץ כאן.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.

Special thanks to Mr. Boris Sasic from Vista Audio who supplied us with the sample units we used for this review.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.06.2009
  
מאת: אייל ווינדלר

1