החלו שידורי הנסיון של DTT – שידור קרקעי דיגיטלי חינמי

שידורי הנסיון הדיגיטליים הקרקעיים (DTT) החלו באיזור המרכז בערוץ UHF26.


ככל הנראה במהלך ה-24 השעות האחרונות החלו שידורי הניסיון של הרשות השניה בתחום ה-DTT.

 על שירות השידורים הדיגיטליים הקרקעיים (DVBT) כתבנו כבר ב-2005 כאשר השירות היה רק בניסוי כללי.

השידורים כוללים כרגע את ערוצים 2, 10, 1, 99 ו-33. השידורים נעשים כרגע ב-H264 בקצבים של כ-2.5 מגהביט לשניה לערוץ. האודיו, עד כמה שאנחנו רואים, משודר כרגע ב-AAC. השידורים נערכים בערוץ UHF26 ועבדכם הנאמן ניסה לקלוט אותם מאיזור מודיעין.

את השידורים קלטתי בעזרת מסך פיוניר KRP-500 בעזרת אנטנה ביתית מוגברת. עם זאת, התמונה מעט רטטה והאודיו פעל לסרוגין (המסך פיענח אותו ל-PCM דרך חיבור דיגיטלי לרסיבר). שידורי ה-EPG עדיין לא החלו.

ככל הנראה מדובר על בעיה של קליטה של רמת האות. במודיעין יש בעיה מיוחדת שכן יש תקנה עירונית שאוסרת על התקנה של אנטנות על גגות הבתים – מה שמכריח את העיר כולה לקלוט את השידורים דרך אנטנות ביתיות בלבד.

התופעות שראיתי מאוד הזכירו לי ימים מהעבר בתור ילד, מנסה לקלוט את שידורי ירדן (סרטים מצויירים ותוכנית באנגלית) ואפילו קפריסין (שאפשר היה לקלוט מאיזור החוף בחיפה בימי הקיץ החמים) ולשם כך הייתי תופס את האנטנה, עומד על המיטה ובפוזה משונה מצליח לראות משהו שהוא חצי שלג וחצי בר פיענוח. הרבה שעות וימים השקעתי בטכניקות עמידה על רגל אחת בכדי לקלוט את הערוצים הנ"ל..

אז האנטנה אותה אנטנה, אך במקום שלג ניתן לראות ARTIFACTS והפרעות מוזרות כאשר מישהו בדיוק עובר ליד האנטנה הביתית שלנו. אודיו עדיין לא יציב, אך שומעים. במקרים קיצוניים לא ניתן לראות כלום חוץ מהודעה של המסך "SIGNAL LOST". 

קשה לדעת אם עוצמת השידורים היא זו הסופית או שמדובר רק בעוצמות שישמשו רק את הניסוי. כולי תקווה שהעוצמות יוגברו שכן בעוצמות הקליטה הזו יש לי הרגשה שמרבית בתי ישראל יאלצו בכ"ז להרים תורן ואנטנה חיצונית מה שיהפוך בקלות להשקעה שכבר לא יהיה שווה לעשות אותה עבור בתים פרטים (במיוחד אם YES ו-HOT יכניסו חבילה מוזלת של אותם ערוצים בדיוק…).

את המערכת רשמית יפעילו רק באוגוסט, כך שסביר להניח שלא מדובר בשידורים עקביים ובוודאי השידור ירד ויעלה בתקופות הקרובות.

עוד מידע על שידורי ה-DTT ניתן לקרוא כאן.

קשה לקבוע מה איכות התמונה, אך בהתבסס על איכות השידור עד כה ועל קצבי הנתונים, מדובר על איכות פחות טובה משידורי לויין פרטיים, yes ו-HOT… רואים, אבל בהחלט לא בחדות שאני קולט את yes (מי שיש לו קליטה של הערוצים החינמיים מלויין עמוס מקבל איכות טובה יותר גם הוא).

אין לי המון ציפיות לשיפור הנושא – 5 ערוצים דיגיטליים על גבי תשתית של ערוץ אנלוגי אחד (UHF 26) זו משימה לא פשוטה וקשה יהיה להביא את זה לאיכות שידור טובה ומשמעותית. סביר להניח ששימוש ב-ENCODER סטטיסטי (ככל הנראה הערוצים משודרים ב-CONSTANT BITRATE) ישפר אל הנושא אך יש לזה גם משמעויות כלכליות יקרות למדי עבור המדינה וקשה להאמין שהכסף יושקע בכך. בזמנו השדרוג ב-ENCODERS של חברת yes הקפיצה את איכות השידורים שלה משמעותית תוך חסכון ברוחב הסרט שלה.

מבחינת מקלטים, ההערכה הפסימית של הרשות השניה לגבי המחיר הגבוה של הממיר (כ-400 ש"ח) ככל הנראה תגשים את עצמה בגלל הבחירה בפורמט שידורים שעדיין קשה ויקר למצוא לו מקלט. דבר אחד מאוד שימושי הוא שסביר להניח שנראה עכשיו הרבה מאוד USB ADAPTERS שיאפשרו לנו לקלוט את השידורים מהמחשב (עוד סיבה לא להשתעמם בעבודה שלכם).

ככל הנראה מדובר על סנונית ראשונה – מרכזי השידור יעלו כולם במהלך השבועות הקרובים (ככל הנראה מדובר ב-14 נקודות שידור שונות) ולפי התוכניות, השידורים הללו יתגברו זה את זה (ולא יפריעו כפי שנעשה כיום בשידורים אנלוגיים).

ניתן לראות במאמר זה באתר GODIGITAL את אתר בזק באיתנים שבו השידורים מתחילים.

תודה מיוחדת לעלי שביט מאתר GODIGITAL על הלינק, ולאריה רוטמן מהעולם הדיגיטלי על הידיעה החדשותית.

לדיון בנושא זה בפורום לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

22:12
  /  
01.06.2009
  
מאת: עפר לאור

1