סקירה של yesMax HD, הממיר החדש של yes

YES מציגים את ה- yesMax HD, ממיר הדור הבא שלהם. עפר לאור סוקר את הממיר החדש.


הקדמה

הקדמה

היום השיקה חברת yes את ממיר העתיד שלה: yesMax HD – מאמר זה מהווה סקירה מעמיקה עד כמה שניתן על הממיר החדש yesMax HD, יכולותיו, יתרונותיו וכמובן גם החסרונותיו.

הקדמה

מיד עם השקת ה-TiVo בארה"ב הבנתי שזה הדבר הבא. היה לי ברור שהכבלים והלויין משדרים תוכן איכותי שמעניין אותי אבל לא היה סיכוי למצוא אותו בגלל שעות הצפיה המוזרות שלי. בעוד שרבים מתרווחים מול מדורת השבט בשעות ה-Prime Time (מעט לפני החדשות ועד ל-10 בערב), התוכניות שעניינו אותי בד"כ שודרו הרבה לפני או אחרי שעות אלה.

אז לא, אני לא ממשוגעי הריאליטי ואני אישית פשוט לא סובל איך הדוגמניות והחנון שורדים בווילה… הבעיה שלי היא שאני מחפש דברים עם עלילה ויש לא מעט דברים כאלה, אבל הם פשוט קבורים בשעות שקשה לתפוס אותם.

מה שיותר גרוע הוא שאם כבר היתה תוכנית טובה או איזה סרט טוב, אז בדיוק בערוץ אחר באותה שעה היה מוצג לו משהו אחר מעניין. כמו שאומרים באנגלית, עד שכבר יורד גשם, יורד מבול (ואז בחזרה לכלום, כמובן).

yes Max היווה מפנה גדול בתחום הזה. הוט אמנם בנתה מכשיר דומה (HOT Magic) אך האמינה בו הרבה פחות בשל העובדה שהם יכלו לעשות דברים דומים דרך ה-VOD (ולקבל על כך כסף).

ב-yes לעומת זאת, הפיצו את הבשורה ואחוז ניכר מהממירים של yes הם כיום מקס. מרבית מכשירי המקס כרגע ממוקמים בסלון ומשתמשיהם אינם יכולים לדמיין שום דרך אחרת לצפות בתוכניות. עבורי, הפרסומות היחידות שאני אישית רואה הם אלה שמופיעות באמצע החדשות, פשוט מכיוון שאני לא רואה כמעט שום דבר אחר בזמן אמת.

בביתנו פיתחנו לנו גם שיטה יחודית לצפות בסדרות. במקום לראות פרקים של סדרות שונות, אנחנו פשוט ממתינים שמסתיימת סידרה (או מתחילים לראות אותה לקראת סוף העונה) ואז רואים ברצף את כל פרקיה לפי הסדר. נראה הרבה יותר הגיוני מאשר הסדר שמוכתב לנו מלמעלה…

אמנם עדיין לא הגענו לרמה של TiVo, כלומר אנחנו לא יכולים למשל עדיין להזמין תוכניות או סרטים שינחתו לנו במכשיר והוא גם עדיין לא יודע להמליץ לנו על הקלטות על סמך ההעדפות שהוא למד אצלנו וגם אנחנו לא יכולים להזמין הקלטות ישירות למקס שלנו דרך הסלולר או אתר אינטרנט כלשהו. עם זאת, הפער ביננו לבין העולם הצטמצם משמעותית כשה-yes Max הגיע לביתנו.

HDTV

 

ואז החליטה yes להתחיל ולשדר HDTV. השידורים היו מעניינים למדי, אך למי שהורגל כבר כמעט שנתיים לצפות כשמתחשק לו, לעצור את הסרט של הילד כשהוא צריך לשירותים ולהמשיך לצפות למחרת כשזוגתי מתחילה לנקר לה אל מול המסך, התקשה מאוד לקבל את התכתיבים של שידורי HDTV של yes.

כלומר, היו שם דברים מעניינים שמאוד רציתי לראות. במקרה הטוב הייתי מגיע 5 דקות אחרי שהם התחילו, ובמקרה הרע הגעתי לצפות בהם יומיים אחרי שחשבתי שהם משודרים. אין מה לעשות, ההרגל עשה את שלו ואי אפשר לחזור ולנסוע בסוסיתא אחרי שנהגת במרצדס למשך שנתיים.

הממיר החדש – yes Max HD משנה את כל התמונה ומאחד את כל הדברים שיש במקס (כמעט) עם ממיר ה-HDTV הרגיל של yes. הממיר – 7820SX מיוצר על ידי ADB, חברה שמייצרת ממירים רבים וטובים מממירי yes. הממיר נראה ומרגיש כמעט זהה לממיר -yes HD (או בכינויו הפנים ארגוני  – HD ZAPPER) וללא הפסים הכחולים שמעטרים את קדמתו לא ניתן היה להבדיל כמעט בין השניים (למעט הבדלים קוסמטים קלים).


ה-HD ZAPPER הוא המכשיר העליון,
ה- yes Max HD הוא השני מלמעלה

ה-Form Factor של שני ממירים אלה בעצם מראה שיס מכוונת גבוה – לא רק קופסא יבשה וסתמית כבעבר אלא מכשיר אטרקטיבי ויפה שהמשתמשים יתגאו להחזיק אותו לצד המסך הדק החדש שלהם.

היס מקס HD מגיע עם שלט חדש של yes אשר החברה מתכננת ועובדת עליו כבר חודשים רבים מאוד ושמרה אותו להשקה בהזדמנות מיוחדת זו. עוד על השלט בהמשך.

yes החליטה להוציא את הספק מחוץ לממיר ועברה לספק Switching חיצוני. הדבר נוח מאוד ודומה למכשירים רבים אחרים. הספק הוא ספק 12V סטנדרטי והיתרון בכך הוא שניתן יהיה להחליף ספקים בלי בעיה וללא צורך בהחלפת כל המכשיר כפי שנעשה עד כה עם מכשירי המקס. הדבר גם מפחית במידת מה את הטמפרטורה של המכשיר. המכשיר עצמו קריר הרבה יותר מהמקס דור 2 ולתחושתי מעט שקט ממנו. כמובן שצריך יהיה לבחון את הרעש לאורך זמן וגם בקיץ (כרגע קריר מספיק בשביל שלא יהיה צורך במאוורר). לפי יס, התכנון הפנימי של הממיר הוא כזה שהמארז עצמו עושה הרבה לפיזור החום של הדיסק הקשיח ומפחית את הצורך בשימוש במאוורר הפנימי.

ה-yes Max HD כולל דיסק קשיח AV (המיועד לעבודה לאורך זמן וללא מנוחה) בגודל 320G. ההנחה של יס היא שלפחות בזמן הנראה לעין המשתמשים שלה יקליטו בעיקר תכני SD ולכן הכפלת גודל הדיסק מהיס מקס הרגיל הוא כבר קפיצה גדולה. אני מעריך שתכולת הדיסק תתרוקן מהר יותר מכפי שהם חושבים, אך כרגע אין תוכניות להוציא גירסא של הממיר עם יותר נפח.

ה-Max HD כולל את אותן יציאות בדיוק כמו ה-HD ZAPPER הרגיל. לממיר שתי יציאות SCART, יציאת קומפוננט (שימו לב, צריך לכבות בתפריטים את האופציה של RGB בשביל שיציאת הקומפוננט תהפוך פעילה!) שמסוגלת גם להוציא HD, יציאת HDMI (יס לא הודתה בכך, אך יתכן שיש כאן שיפור ביחס לממיר HD הקודם), אודיו דיגיטלי – אופטי וקואקס, כניסת רשת, וחיבור USB (לשימושים עתידיים, כרגע זה לא מופעל).

לאחר בדיקה לאורך זמן וגם ביחס ל-Max הרגיל, אין מה להשוות מבחינת פיזור החום או הרעש – ה yes Max HD לא רק פחות חם אלא משמעותית יותר שקט.

EPG

ה-EPG

 

מבחינת התפריטים, הנוחות של ה-Max הוחזרה ל-HD. הגרפיקה שופרה לאין ערוך. המגבלה של 256 צבעים בתפריטים נעלמה והחלקות והנעימות של התפריטים הוא מושלם. בעיות הילדות של הממיר HD ZAPPER (הממיר הרגיל) כמעט ונעלמו כאן. איכות התמונה תראה על גבי מרבית המסכים טובה לפחות כמו ה-yes Max. השיפור הוא די דרמטי ביחס למה שראינו בשנה האחרונה עם הממיר HD הרגיל (גם הוא צפוי לקבל תיקון בהמשך שישפר את איכות ה-SD שלו).

ניהול התוכן של הממיר (EPG) מוצג תמיד עם תמונה בצד ימין למטה שכוללת את הוידאו הנוכחי בקטן כך שלא מפסידים את הסרט כשמסמנים תוכניות להקלטה. פס המידע בתחתית התמונה מתנהג בדיוק כמו בממירים הרגילים של יס – ולכן כל הבעיות שהיו לאנשים עם הממשק של ממיר ה-yes HD הראשון (מה שקוראים "בעיית החיצים"), תוקנו לחלוטין.

הממיר משתמש באופן אינטנסיבי הרבה יותר בכפתורי הצבע אשר מסומנים על גבי המסך ואשר מיקומם שונה על גבי השלט בכדי לאפשר גישה נוחה הרבה יותר.

הממיר מאפשר ניהול ערוצים מועדפים נוח יותר (Favorites), בעוד שבמקס ניתן יהיה לסמן מספר ערוצים שמועתקים לערוצים וירטואליים (900-920), כאן אין מגבלה על מספר הערוצים המועדפים וניתן לסמן כמה שרוצים. המעבר בין הערוצים המועדפים, בדומה לממיר ה-yes HD, נעשה עם הכפתור בצבע הכחול, אך הממיר גם מאפשר בניה של EPG (לוח שידורים) שכולל רק את הערוצים המועדפים, פיתרון מעולה ורק חסרה לי דרך זריזה יותר להגיע אליו הישר מלוח השידורים המלא (למועדפים ניתן לדפדף דרך כפתור הצבע הכחול).

ה-EPG בסה"כ מוצלח מאוד וניתן גם להשתמש בכפתור החץ הימני בשביל לראות את התוכן בערוץ כלשהו באופן אנכי במקום אופקי (פחות מעניין אותי אישית כי אני בד"כ מתעניין בתכנים בכלל).

עדיין יש כאן מקום לשיפור, בעיקר בניצול חכם יותר של שטח המסך שעדיין אינו מנוצל במלואו. בנוסף, אין הדגשה ברורה של תכנים שהם HD מול SD ב-EPG, דבר שלדעתי צריך להיות מודגש מאוד בהתחשב בשקעה שיס מתכננת להכניס בתכנים מסוג זה.

בניגוד לממיר yes HD הרגיל, הממיר מאפשר גם חסימת של כמה ערוצים שרוצים. הדבר משמש לי למשל לחסימת ערוצי הילדים – כך שצפיה בערוצים הללו דורשת ממני להכניס קוד בסלון ומונעת צפיה אין-סופית מצידם.

הקלטות, סדרות והזמנות

ניהול התכנים נעשה על ידי מסך ניהול חדש של הקלטות סדרות והזמנות. כל התכנים שלנו, הנוכחיים והעתידיים, נמצאים במקום אחד והוא זמין על ידי לחיצה על כפתור ה-Play בשלט. המעבר בין הנושאים נעשה על ידי המעבר בין הטאבים (רואים שנשאר מקום לתכנים עתידיים שכנראה יכללו את Max Movies ו-VOD שעדיין לא יצאו).

הזמנה של סדרה קלה מאוד, מסמנים תוכנית להקלטה ואז מסמנים אותו כסדרה (על ידי כפתור הצבע המתאים) וההקלטה הופכת לסדרה. זה קל מאוד לניהול ולזיהוי.

גם המעבר בין תוכניות מוקלטות ופרקים של סדרות הוא פשוט מאוד.

הממיר מאפשר גם מיון של פרקים ותוכניות על ידי שימוש בכפתור צבע נוסף (צהוב במקרה הזה) שמאפשר מיון לפי דברים שלא צפינו/צפינו, תאריך ההקרנה המקורי וכו´. גם ניתן לסמן כמה תוכניות או סרטים ולמחוק אותם ביחד – בדיוק כמו היכולת שהתווספה למקס הרגיל בגרסא האחרונה שלו.

מה שמאוד חסר לי אישית זה אפשרות מיון יחודיות. במקרה שלי אני מעריך שכאשר הילדים יתחילו לצבור תכנים בסלון, יהיה לי הרבה יותר קשה לזהות את התכנים שלי. בנוסף הייתי רוצה להיות מסוגל לסמן לאשתי מה ראיתי כבר במלואו בכדי שהיא תוכל למחוק כשהיא רואה (אני בד"כ צופה בטלויזיה בשעות הלילה המאוחרות, ועבורה שעות הבוקר נוחות יותר לצפיה).

ניתן לסמן שסדרה מסויימת תשמור רק מספר מוגבל של פרקים. עם זאת, האופציות כרגע הן מוגבלות למדי. גם אפשרות מחיקה של פרק מסדרה כרגע עדיין לא מושלם. אני מעריך שנושאים אלה יטופלו במהרה בצמוד לשחרור המכשיר.

איכות התמונה ותקלות

יציבות ותקלות 

 

את הממיר אני כבר בודק כבר זמן רב בתנאי שטח וצופה בעיקר בו (עם ה-yes Max הרגיל כגיבוי). לכן צריך להסתייג ולומר שהוצאת גירסאות חדשות בהחלט עלולה לשנות את התמונה ולפי קצב ההתקדמות שראיתי (עדכוני תוכנה תכופים למדי), yes מאוד רצינית בנוגע לשחרור גירסאות ותיקון באגים.

בדקתי לא מעט ממירים בזמני ואני זוכר במיוחד את ה-Max הראשון (ואפילו השני) שהיו מלאי באגים בימיהם הראשונים. גם הממיר הזה אינו מושלם (קרי: אינו נטול באגים), אבל רמת הגימור שלו היא שתי דרגות מעל כל ממיר חדש שיס הוציאה לפני כן. כלומר, הוא יהיה שמיש מהרגע הראשון ולא ידרוש עקומת הסתגלות כמו המקס המקורי.

הבאגים שנתקלתי בהם צפויים להיות מטופלים על ידי החברה. דוגמאות הן שיבושים ב-EPG, מספר ערוץ שרשום כ-0, או בשעון שמראה את מצב ההקלטה כרגע, סיבוכיות יתר במחיקת הקלטות וכו´. עם זאת, המכשיר יציב למדי ובתקופת הניסיון מספר הפעמים שבו הוא כשל או פספס הקלטה היו מעטות מאוד. (את רשימת התקלות המלאה כמובן העברתי לחברה). המכשיר שמיש לחלוטין ואני חייב לציין שאני נהנה ממנו מאוד.

מעבר בין ערוצים מרגיש איטי יותר מאשר במקס המקורי, אם כי בין גירסאות ה-Beta כבר הורגש שיפור מה בנושא זה, אני מקווה שנושא זה יטופל בהמשך.

ה- Trickplay (מעבר קדימה ואחורה) עובד באופן יציב גם ב-HD וגם ב-SD, אם כי הוא מרגיש פחות חלק מהמקס הרגיל (הקפיצות בין התמונות איטי יותר) וההמהירויות קופצות ב X2, X4, X8, X16 ו-30 (כולל 30 דקות). עם זאת הוא שמיש, ולוקח זמן קצר מאוד להתרגל אליו.

גם באגים מערכתיים קיימים עדיין – תופעת ה-LipSync (אי תאום בין הקול לוידאו) שקיימת ב-HDTV עדיין קיימת וככל הנראה נושא זה יטופל במרכז השידורים. אני מלא תקווה שעם ההשקה החדשה הזו, יס יעברו על כל מסלול האותות מחדש ויתקנו גם בעיה זו.

מנגנון נוסף שמאוד הייתי רוצה לראות אך עדיין אינו מושלם היא מתיחה חכמה של תכני 4:3 למסכים רחבים. האופציה כבר קיימת בממיר ("מתיחה אנכית") אך המימוש שלה עדיין אינו מושלם. לדעתי זו יכולת שבאמת יכולה להקפיץ את הממיר קדימה עבור בעלי מסך רחב ללא מנגנון מתיחה חכם (מסכים רבים מוגבלים מבחינה זו כאשר הוידאו שנכנס הוא דרך מחבר HDMI או כשהוא HDTV).

איכות תמונה SDTV ו-DEINTERLACING

לאחר התלונות הרבות של בעלי ממיר ה-HD ZAPPER, לגבי איכות התמונה של תכני SDTV, החליטה יס לעשות פרוייקט שיפור מהותי בנושא זה ביחד עם Broadcom. החברות הצליחו לשפר משמעותית את איכות התמונה. להערכתי שבהמשך יס תשחרר גם גירסאת תיקון לממיר ה-HD הרגיל כאשר יושלם הפיתוח שם.

בכל מקרה, ההשקעה ניכרת וניתן לראות שיפור משמעותי בנושא זה בממיר ה-HD Max החדש של יס.

אצלי בבית המקס מחובר דרך Transcoder למעבד ייעודי שמסוגל לשפר איכות שידור SD אשר מכווץ ב-MPEG-2. דרך מעבד זה, אני רואה עדיין יתרון ל-yes Max הרגיל.

מרבית האנשים בבית, ירגישו דווקא שיפור ביחס לחיבור אנלוגי רגיל בין הממיר למסך שלהם.

הסיבה לכך קשורה גם ליכולות של מרבית המסכים גם בתחום הדגימה של הוידאו האנלוגי ביחס לזה הדיגיטלי וכמובן בכל הדרישות של עיבוד התמונה. 

העדות היפה ביותר לשיפור הוא ב-Artifacts שבד"כ סובבים את הלוגו של ערוץ 10. הלוגו כאן נקי לחלוטין ולכן להערכתי מרבית האנשים ירגישו שיפור ביחס לאיכות התמונה שהם מקבלים כיום בגלל העיבוד החדש!

ל-Max HD יש תמיכה ב- 720P, ב-1080i וב-AUTO. מצב AUTO מעביר אוטומטית בין SD ל-HD בהתאם לערוץ שבו אתם צופים כרגע.

במצב 720P, הממיר עושה Deinterlacing לתכני ה-SDTV ועושה זאת ברמה טובה לפחות כמו מרבית הרסיברים והמסכים שקיימים בשוק. במצב 1080i הממיר עדיין עושה Deinterlacing אך הוא ממיר את הסיגנל מחדש לאחר ה-Upscaler בחזרה ל-1080i מה שגורם גם למסך לעשות Deinterlacing בפעם השניה. במצבים שונים בתנועה מהירה, הרגשתי שבמצב 1080i נוצר התנגשות בשל הנושא הזה והתנועה לא היתה בדיוק חלקה כפי שהיא היתה אמורה להיות, הדבר היה בולט בעיקר בשוטים מהירים בחדשות למשל. משמעות כל זה היא שככל הנראה 720P יהווה פשרה לא רעה למרבית האנשים בבית. אני מקווה שיס יוסיפו אופציה של 1080P בעתיד ואני גם ממליץ להם להכניס קוד מיוחד לשלט שיקפיץ למצב 720P במידה ויש בעיה כלשהי בוידאו.

מבחינת עיבוד התמונה, אני חושב שמרבית האנשים יהנו מהיכולות החדשות של הממיר ושבניגוד לממיר הקודם, לא תורגש נפילה בתכני ה-SDTV עד אשר יס תעבה את תכני ה-HDTV שלה.

סאונד

בגרסאת הבטא שבדקתי, טרם התווספתה האופציה של סאונד 5.1 (DD5.1) על גבי חיבור HDMI.

לדברי יס, חוסר זה יפתר בגירסא שכבר יצאה ללקוחות עם שחרור המכשיר (גירסא "100").

עם זאת, חברת YES עד כה לא שידרה כמעט תכנים שדרשו זאת, בעצם רק ערוץ National Geographic משדר 5.1 באופן רציף. מכיוון שהפלטפורמה של יס מאפשרת שידורים מהסוג הזה כבר במקס הראשון, הבעיה היא אך ורק רכש של תוכן מתאים ומשמעויות העלות שלו. אפשר לקוות שרוכשי התוכן של יס יתעוררו ויאפשרו לנו צריכת סדרות וסרטים ב-5.1 מכיוון שהשיפור הוא באמת דרמטי והדבר ממש נחוץ עבור תכני פרמיום.

יכולות עתידיות

Max Movies

 

אפשר לומר שהופתעתי טיפה בכך שלא ראיתי Max Movies בשום מקום בממיר. אני יכול להבין זאת, זו יכולת מתקדמת למדי ואני מעריך שממיר כזה לא צריך לקבל סתם ככה Max Movies אלא סרטי HD בפורמט הזה, מה שדורש לא מעט עבודת הכנה ופיתוח מצד יס ברמת התשתית וה-Backend.

כמובן ש-Max Movies דורש מקום על הדיסק של הממיר. עדיין לא ברור כמה בדיוק מקום הקצתה יס לאיזור ה-Movies שלה, אך אם ניקח את ה-yes Max המקורי בתור דוגמא, סביר להניח שמדובר ב-20-25% מסך המקום על הדיסק (כלומר, צפוי שהמקום שישאר פנוי על הדיסק יהיה בערך כפול מזה של ממיר Max רגיל – כ-250GB).

למי שלא מכיר, Max Movies הוא ערוץ וירטואלי של סרטים אשר בעצם משודר בשעות הלילה למכשיר המקס שמקבלים אותו ומקליטים אותו על הדיסק שלהם. היס מקס אוגר סרטים אלה ומאפשר צפיה בהם בתמורה לתשלום. אלה בד"כ סרטי פרמיום שמופיעים מהר מאוד לאחר הופעתם בקולנוע. הנוחות של הטכנולוגיה הזו היא בכך שניתן לצפות בתכנים באופן מיידי ללא צורך להגיע לחנות בלוקבסטר הקרובה או להמתין לשעה עגולה עד שזה ישודר באחד מעשרות ערוצי הסרטים בתשלום ש-yes מחזיקה על הלויין (DVD BOX).

מכיוון ש-yes לא רוצה להעלות את העלויות שלה בלויין, אני מעריך שעל כל ערוץ שהיא תעביר ל-HD, יעלמו כמה ערוצי DVD BOX מיותרים מהלויין. לפיכך, Max Movies יהפוך לחשוב יותר ויותר כמקור הכנסה חלופי (וכמובן שהוא יהיה גם עדיף ונוח בהרבה). להערכתי נראה עדכון עם יכולת זו בחודשים הקרובים ומעניין יהיה לבחון את איכות התכנים הללו ביחס למה שישודר בערוץ HD Movies "הרגיל". עבור תכנים מהסוג הזה בהחלט יתכן ש-5.1 יתמך ובגלל שאין מגבלות של רוחב סרט בשעות שבהן מועבר סרטי Max Movies על הלויין, אפשר יהיה לשדרם באיכות שהיא אפילו גבוהה יותר מה-HD Movies הרגיל. בכל מקרה, יתכן שאני סתם חולם בהקיץ, שווה להמתין ולראות.

VOD

 

ל-yes יש תוכניות ארוכות טווח לגבי VOD. את המימוש של VOD החברה עשתה כבר לפני כמה שנים והדגמות של יכולות אלה ראינו כבר על כמה ממירים שונים (3100, יס מקס). הרעיון הוא פשוט למדי אך גאוני. הממירים פשוטים אך בכל זאת מסוגלים להריץ תוכנות אינטרקטיביות. יס בנתה אפליקציה כזו שיורדת מהלויין לממיר ובעצם מאפשרת לו להזרים תכנים מהרשת.

התוכנית היתה לבנות רשת פרטית על גבי תשתית בזק (רשת VC) שכאשר היא פעילה היא לא תפריע לתעבורת הרשת הביתית. עם זאת, השליטה של בזק על חברת יס דרשה אישור רגולטורי להפעלת השירות, דבר שלקח שנים לביצוע. האישור המיוחל לבסוף הגיע, אך באותה נקודה בזק החליטה שהתשתית שלה אינה מספקת בכדי לאפשר לשירות כזה להיות נפוץ כפי שהוא עלול היה להיות ולכן החברה ממתינה לסיום עבודות התשתית שלה בתחום ה-NGN עד שתאשר את המהלך מהצד שלה.

במהלך התקופה הזו, הוט חיזקו מאוד את תשתית ה-VOD שלהם והוא הפך לנדבך משמעותי מאוד באסטרטגיה של החברה. VOD הוא מנוע רווחים גדול מאוד עבור הוט ולא פחות חשוב בימים אלו – מנגנון חשוב לשימור לקוחות. החברה מתכננת מהלך עיבוי של יכולות אלה, כולל שירותי Start Over ו-Network PVR שכולם משתמשים ב-VOD כמנוע הביצוע שלהם בפועל.

yes מסתכלת על כל זה והיא מחוץ למשחק. לפי השמועות בתעשיה (אני מדגיש, אלה שמועות בלבד) החברה החליטה להתקדם במישור הזה במהירות רבה. האישור הרגולטורי שלה מאפשר לה שידור של תכנים כבר היום, אלא שהתשתית אינה מוכנה, או שבעצם התשתית כפי שבזק תכננו אינה מוכנה. מה כן מוכן? רשת האינטרנט כמובן.

לפי דיווחים בעיתונות המקומית, yes הולכת על שימוש ברשת האינטרנט הציבורית בכדי לאפשר את היכולות של ה-VOD. הממירים שיתמכו בזה הם ככל הנראה לפחות כל ממירי המקס (יתכן שממירים נוספים יאופשרו גם הם) והכל דרך מערכת Encoding של חברת הרמוניק, שנחשבת לאחת המובילות בתחום.

העדות היחידה לכך ש-yes רצינית מאוד לגבי ה-VOD הוא כפתור VOD חדש שהתווסף לשלט. בממיר ה-Max HD עצמו אין סימנים לכל התאוריות הללו, אבל אפשר כן לשים לב שיש לא מעט מקום להתרחבות ועושה רושם שהפלטפורמה של ה-Max HD רק בחיתוליה.

השלט

אחת מגולות הכותרת של הממיר החדש הוא שלט חדש לחלוטין שנראה שונה לחלוטין מכל דבר שיס עשו לפני כן.

עלויות עיצוב מבנה שלט חדש הן גבוהות במיוחד ולכן מרבית החברות משתמשות בתבניות מוכנות שנעשו על ידי חברות אחרות. ההתרשמות שלי היא שכאן יס החליטה ללכת על עיצוב ייחודי משלה ולא להסתמך על פתרונות בינוניים שחשבו עליהם אחרים.

כבעבר, השלט הוא תוצרת של חברת Universal Remotes (חברת השלטים הגדולה ביותר בעולם). הפיניש של השלט הוא שחור מבריק (מזכיר טיפה את הפיוניר KURO…).

השלט ארוך וצורתו כטיפה. הוא ארגונומי ונוח לאחיזה עשרות מונים יותר מכל שלט אחר שנראה במחוזותינו.

השלט יציב ואינו מתנדנד על שולחן כפי שהשלטים האחרים היו עושים.

השלט הוא Backlit, כלומר כל הכפתורים נדלקים בעדינות כאשר לוחצים עליו.

השלט החדש מוסיף כפתור חדש בשם AMP לסיפור – מה שמאפשר שליטה גם ברסיברים!

יס הבינה שמשתמשים רגילים מתקשים להדליק ולכבות מכשירים בשיטה הישנה. בשלטים הישנים של יס בכדי להדליק את הממיר ואת הטלויזיה צריך להשתמש בכפתורי "Shift". כלומר, הייתם לוחצים על כפתור yes ואז על כפתור Power ואז על כפתור TV ושוב על כפתור Power…

בשיטה החדשה, לוחצים על כפתור AMP ואז על כפתור yes ואז על כפתור AMP – כל אחד מאלה מדליק את המכשיר המתאים לו. בסוף כל הסיפור, עדיין ניתן להשתמש בכל הכפתורים בכדי להעביר את הערוצים או לחזק או להחליש את המערכת.

כך בעצם ניתן לשלוט מה המשמעות של כפתורי הווליום ולמי הם שייכים (לחיצה על שני כפתורי הווליום יעביר את השליטה על הווליום בין הממיר, לטלויזיה לרסיבר).

אחד הדברים המרגיזים ביותר של פעם היה החוסר של היכולת של השלט להעביר באופן אוניברסלי בין כניסות. פתרות ה-AV אמור לפתור בעיה זו באופן אבסלוטי עם כפתור IN. 

בסופו של יום, הרעיון הוא לא לעבור בין מצבים שונים (שלטים "וירטואליים") אלא לתכנת מראש שכל פונקציה תעבוד עם החלק הנכון בשלט.

לבסוף, העובדה שניתן לתכנת גם את השלט (הוא שלט לומד) ניתן יהיה גם לשלוט על יכולות כגון העברת יחסי מסך ויכולות שעד כה לא ניתן היה להשתמש בשלט של יס בכדי להפעילם.

אין ספק שיש כאן עקומת למידה בנושא זה וככל הנראה נערוך סקירה ספציפית על השלט כשנקבל את מלוא רשימת הקודים שלו (הוא חכם במיוחד).

לא מדובר רק בשינוי חזותי אלא תפיסתי – דבר שיקל מאוד את השימוש של זה עבור משתמשים רבים. אם ניקח בחשבון שהחלק המסובך ביותר בשלט הוא התכנות שלו ושהדבר צריך להיעשות על ידי הטכנאי, אזי אני חושב שלמרבית לקוחות יס תהיה הנאה גדולה מהשיפורים בשלט החדש. 

החלק האחורי של השלט מכיל שלוש פסים שאני מעריך שיכולים לשרת את yes בעתיד בכדי לאפשר שימוש במעמד מיוחד לשלט ובהוספה של יכולת הטענה לשלט. זה משהו ש-yes כמובן לא הכריזה עליו אלא רק השערה פרטית שלי.

Lipsync

אחת הבעיות של הממיר החדש בכלל לא נמצאת בממיר עצמו אלא קיימת במרכז השידורים של יס בשידור של תוכן עם LIPSYNC. התופעה הזו מתרחשת כאשר הצליל הבוקע משפתותיהם של השחקנים אינו תואם לוידאו אלא מוזז. במרבית הרסיברים יש אפשרות להאיט את האודיו ובכך להתאים את הקול לוידאו. עם זאת, הערוצים הפנימיים של יס שודרו משום מה עם LIPSYNC עד לאחרונה.

עד כמה שאנחנו רואים, הנושא טופל ומידע נוסף על מה זה LIPSYNC ואיך יס טיפלו בבעיה, ניתן לקרוא כאן.

מחירים וזמינות

 

הממיר זמין לקהל הרחב הישר מחברת yes. לחצו כאן למידע על הערוצים, המחירים והחבילות של yesMax HD

אין ספק ש-yes מהמרת על כל הקופה עם הממיר הזה. המהלך מראה שיס מחוייבת למהלך השדרוג של השידורים ל-HD ושהיא תהיה חייבת לעבוד את השידורים הללו. כעת כשיש את הכלי הנכון לצפות בתוכן, אני מקווה שמהלך שיווקי משמעותי לחינוך השוק ועיבוי התכנים (כולל רכישת תכנים רבים יותר עם אודיו 5.1) יבוצע לאלתר ויביא אותנו בעצם לרמה שקיימת היתה עד כה רק בחו"ל.

המהלך אינו מגיע סתם כך ולהערכתי זו התשובה של יס לאיום ה-DTT שמתקרב ובא בעוד מספר חודשים.

המהלך המקביל של הוט יהיה המעבר ל-Network PVR, אך זה מהלך יקר וארוך שאת תוצאותיו ניתן יהיה לשפוט רק בעוד זמן רב. בינתיים ההיצע של הוט מבחינת התכנים שזמינים במנגנון ה-VOD הוא עדיין מוגבל ביותר.

סיכום

 

אני חושב שאפשר להבין מאורך הסקירה הזו שמדובר במהלך לא רק חשוב אסטרטגית מבחינת yes אלא ממש הימור ענק והשקעה עצומה מבחינתה לשנים הקרובות. יס מראה במהלך הזה עד כמה חשוב המקס ושידורי ה-HD לאסטרטגיה שלה לשנים הקרובות.

אני יכול לומר שאחרי זמן מה עם הממיר, קשה מאוד לחזור לתפריטים של ה-yes Max הישן ועוד יותר קשה להתרגל בחזרה לממיר HD הרגיל של yes.

הממיר הזה מרגיש בליגה בפני עצמו והוא בהחלט הצלחה גדולה של מחלקת ההנדסה של yes וכמובן של החברה כולה.

להמשך הדיון בפורומים לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

14:15
  /  
22.04.2009
  
מאת: עפר לאור

1