סאבוופר: Sunfire True Subwoofer EQ 12 Signature

תמיד יש את היצרן הזה שלוקח הכל לאקסטרים. זה עם הציוד הכי יקר/זול, גדול/קטן, מעוצב, או משוכלל. בעולם הסאבוופרים Sunfire ...


הקדמה

הקדמה

כמו שכבר הסברתי במאמרים קודמים, לגודל ישנה חשיבות גבוהה בעולם הסאבים. הבעיה היא שסאב גדול בדר"כ אינו מסתדר עם המונחים "דקורטיבי" או "יפה". מצד שני, סאבים קטנים בדר"כ אינם מסתדרים עם המונח "ביצועים טובים". אנחנו צריכים להזיז הרבה אוויר כלומר, אנחנו צריכים או דרייבר בקוטר גדול, או כזה עם מהלך סליל גבוה (עדיף שניהם) ואנחנו צריכים לעשות את זה מבלי להזדקק למגבר של מיליון וואט, או לתיבה בגודל של ארון בגדים (או שכן?).

על היצרן

Robert W Carver (או Bob) זה שמו של הבחור שמאחורי Carver Corporation וכמובן Carver. השם Carver נחשב לשם מוכר בתעשיית האודיו ולחלוץ בתחומים שונים, במיוחד בעולם המגברים. ב 1994 הוא הקים את Sunfire והדבר הראשון שהם הציגו היה ה True Subwoofer – סאב קובייתי במידות 28 ס"מ, עם דרייבר אקטיבי, רדיאטור פאסיבי ומגבר של 2700 וואט RMS. המוצר די חולל סערה בשוק עם המספרים שהוא סיפק, ודי החל את הטרנד של סאבים קטנים, אבל מאסיביים. לאחר מכן החברה הוציאה את דגם ה Signature הגדול יותר, ואת דגם ה Junior הקטן יותר. הזמן עבר ובהתאם לטרנדים בתעשייה, לאלו נוספה מערכת RC אוטומטית.

כיום לחברה יש מבחר של סאבים כגון הסוליטר (גרסת Sealed ללא רדיאטור פאסיבי), סדרת ה HRS (גרסת Sealed זולה מהסוליטר), וה Subrosa (סאבים דקים). נוסף על כך יש להם מבחר של רמקולים קומפקטיים, וציוד אלקטרוניקה כגון מגברי הספק/רסיבר (שכולם משתמשים בטכנולוגיית ה Tracking Downconverter), פרוססור סראונד, ומערכות מדיה ביתית.  


Sunfire True Subwoofer EQ 12 Signature

על המוצר

ה Signature הוא הדגם הגדול (אם אתם רוצים לקרוא לו ככה) והחזק ביותר בסדרת ה True. מדובר על דגם שלוקח את החוקים הקיימים ומקצין אותם. קודם כל בשונה מסאבים Sealed כמו ה JL Fathom או ה Velodyne DD, הדגם הזה משתמש ברדיאטור פאסיבי – למי שלא יודע מדובר על משהו שנראה כמו וופר ללא Motor. בפועל זה באמת הדבר רק שבדר"כ הממברנה של הרדיאטור תהיה בעלת מסה הרבה יותר גבוהה מוופר רגיל. איך העסק עובד? במקום להשתמש בפורט הנפוץ, משתמשים בוופר שאינו מחובר לכלום (ולכן אינו דורש Motor) ועובד בסינרגיה עם הוופר האקטיבי שדוחף אותו בתדרים מסוימים. תדר הכיוון של הרדיאטור נקבע על ידי המסה של הממברנה עצמה. בשוק ה DIY אגב, צצו בשנים האחרונות כל מיני סוגים של רדיאטורים שניתן "לכוון" את התהודה שלהם על ידי התקנה/הסרה של דסקיות במשקל קבוע על גבי צינור הברגה שמחובר ל Former במקום הסליל.

יש לשיטה זו מספר יתרונות: אין צינור שמפיק רעש (בגלל מערבולות אוויר), אין צינור שמפיק תדרים לא רצויים (בגלל תהודה) ואין צינור שתופס הרבה נפח בתיבה. מצד שני ישנם כמובן גם חסרונות: הרדיאטור הרבה יותר יקר מפורט, נחתך באופן יותר תלול מתחת לתדר הכיוון שלו בהשוואה לפורט ועלול להפיק עיוותים גבוהים בקצה המהלך שלו, בעוד שפורט יעשה "רק" רעשי אוויר. ב Signature מתוקן רק רדיאטור אחד למרות שבדר"כ נהוג להתקין שניים או אחד גדול.

רדיאטור פאסיבי ניתן לשימוש בכל סוג של תיבה שנהוג להתקין בה פורט, ובשרטוטים המצורפים שעשיתי, ניתן לראות מצד אחד את וואריאציית הדרייבר/רדיאטור של ה Signature בתמונה אחת ובתמונה השנייה וואריאציות נוספות שנהוג לעשות.


וואריאצית הדרייבר\רדיאטור של ה Signature

 


וואריאציות נוספות

אז זה כל הסיפור? לא בדיוק. על מנת שדרייבר יהיה מסוגל לעבוד בתיבה מאד קטנה, אבל עדיין לרדת לתדרים נמוכים באופן שטוח, יש צורך או ב EQ או בדרייבר שמיועד לעבוד בתיבה קטנה, אבל על חשבון נצילות. במקרה הזה מדובר על האופציה השנייה ולכן על מנת לפצות על כך, Sunfire ציידו את ה Signature במגבר מאד חזק (בשיטת ה Tracking Downconverter של Carver) בעוצמה "מוצהרת" של 2700 וואט RMS. הבעיה היא שמגבר חזק עלול להביא את הדרייבר למצב של קומפרסיה ואף נזק פיזי ולכן הדרייבר פה הוא מהסוג הכבד, בעל סליל ומוטור בשרניים מהרגיל ומהלך סליל ארוך על מנת להזיז יותר אוויר.

הסאב כולל מערכת RC אוטומטית (וכאפה אם היא לא הייתה כלולה) פשוטה יחסית. יש מיקרופון, יש כפתור אחד שעושה את כל העבודה, אבל ה EQ עצמו הוא גרפי עם ארבעה תדרים וערכי Q קבועים מראש. כל מה שהמערכת עושה הוא לשנות את העוצמה שלהם, בשונה מ RC עם EQ פרמטרי בו המערכת בוחרת גם את התדר וה Q במדויק. במידה ורוצים, המערכת כוללת את האפשרות לכייל את ה EQ באופן ידני ואפילו קיים בורר שמשנה את עוצמת ההשפעה של ה EQ שהמערכת עשתה. כל זה אגב בתוך אריזה בגודל שיותר מזכיר את הסאבים הזולים האלו שרואים ברשתות השיווק.

  

נתונים טכניים

 • סוג תיבה: Passive Radiator.
 • תחום תדרים: 16-100Hz (לא מסופר נתון Tolerance ב dB).
 • מגבר פנימי: 2700 וואט RMS מסוג Tracking Downconverter.
 • דרייבר: 12 אינץ´ אקטיבי, ורדיאטור פאסיבי 12 אינץ´.
 • קרוסאובר: 30-100Hz (ניתן לכיוון או ביטול).
 • Room Correction: מערכת אוטומטית עם EQ גרפי בעל ארבעה תדרים קבועים.
 • גימור: מבריק מסוג Ebonized Rosewood.
 • מידות: רוחב 340 מ"מ, גובה 340 מ"מ, עומק 340 מ"מ.
 • משקל: 24 ק"ג.
 • מחיר מומלץ לצרכן: 12,000 ₪.
 • אחריות: שנתיים.

מבט מאחור

 • Power: מתג הפעלה/המתנה וכיבויי.
 • Inputs: כניסות מסוג RCA או XLR או Speaker Level.
 • Outputs: יציאות מסוג RCA.
 • Trigger: להפעלה מרסיבר/פרוססור.
 • Volume: בורר עוצמה.
 • Crossover: בורר תדר חיתוך עליון.
 • Phase: בורר פאזה (0-180 מעלות).
 • Equalizer authority: בורר עוצמת ה eq האוטומטי/ידני.
 • Microphone: שקע למיקרופון המסופק.
 • Start: מתג הפעלת הכיול האוטומטי/ידני.

איכות בניה

ה Signature מגיע בארגז קרטון כפול, שאינו מרמז על גודלו האמיתי של הסאב, שאגב שוקל "רק" 24 קילו. אני אומר "רק", מכיוון שמדובר פה על סאב כבד למדי יחסית לגודלו הפיזי.

התיבה עצמה בנויה מ MDF, עם קצוות מעוגלים, וגימור Ebonized Rosewood שבמבט ראשון נראה כמו שחור מבריק, אבל בחינה מדוקדקת יותר מראה שזהו גימור עץ מבריק וכהה למדי. הגרסה שאנו קיבלנו הייתה טיפ טיפה שרוטה (כנראה דגם מתצוגה) ואין לי שום ספק שלסאב חדש יהיה גימור כמעט מושלם.

המגבר מותקן בצורה שטוחה, אינו כולל צלעות קירור (אין ממש צורך), ועם מתגים/בוררים שמרגישים "טוב". הדרייבר/רדיאטור בולטים החוצה, כוללים גריל אשר מכסה את המסגרת שלהם (הדרייברים חשופים ללא שום כיסוי בד או רשת ברזל), וגימור בשחור מט.

                

בגרסאות הישנות של הדגם הזה אגב, לא כללו את הגריל הזה והוספו אח"כ מן הסתם מטעמים דקורטיביים. למי שחושש שהדרייבר עלול להינזק בעקבות מכה (או ילד סקרן), סביר להניח שכלום לא יקרה שכן שני הדרייברים בעלי ממברנה וסראונד מאד קשיחים. כל העסק יושב על רגליות גומי נמוכות אשר חשובות במידה ובחרנו למקם על מרצפות או פרקט, כי כשדוחפים חזק את הסאב, יש לו נטייה לרעוד בצורה קיצונית למדי. לפעמים זה נראה כאילו המתגים מאחורי המגבר עומדים לצאת מהמקום (ברור שהם לא).

הדרייברים בנויים בצורה יפה ללא חלקים רופפים או רעשים מכאניים לא רצויים. בזמן עבודה לא נתגלו רעשי דליפת אוויר מהתיבה והמגבר היה בקושי חם למגע, אבל מדי פעם הסאב הפיק רעשים (כמו רעשים של רוח על מיקרופון של מצלמת וידאו) שלא הצלחתי לאתר את מקורם. הרעשים המשיכו גם כשהסאב היה מנותק מכבל הסיגנל ככה שהמערכת לא הייתה המקור ואני מסיק שכנראה הסיבה היא שוב כי מדובר על דגם מתצוגה (שכנראה עבר לא מעט).

                

מבט בתוך התיבה מגלה עסק מאד צפוף (כצפוי), כאשר אין צלעות חיזוק, אבל כן יש תוספות חיזוק קטנות בדפנות. המגבר קומפקטי למדי וכולל שנאי טורודיאלי דק שמותקן בין הדרייבר האקטיבי לרדיאטור – רעיון יפה שחוסך במקום. הדרייבר האקטיבי כולל Motor מאסיבי למדי וממברנה מנייר, לעומת הרדיאטור שכולל ממברנה מ MDF. מסביב לדרייברים ישנו חומר דיפון. הסאב כמובן מגיע עם מיקרופון ייעודי למערכת ה RC. מדובר על מיקרופון פשוט למראה, אך זה מותקן על סטנד (כבד משום מה) משלו, עם לוגו החברה וכבל ארוך למדי.

איכות הבניה פה היא בהחלט מה שהייתי מצפה מסאב בדרגת המחיר הזו, עם תיבה אלגנטית, דרייברים רציניים ומגבר לא שגרתי.

מדידות וביצועים

מדידות

על מנת לראות בעיניים מה הסאב עושה עם ובלי התכונות השונות והכיוונים השונים לפורטים, אנחנו נשתמש באותה שיטת מדידות מהמבחנים הקודמים, נעשה שימוש ב Room EQ Wizard – זוהי תוכנת מדידות אקוסטיות חינמית אשר מאפשרת לבצע כל מיני סוגים של מדידות ואף סימולציה של אקולייזרים נפוצים על מנת להקל בכיוונם. התוכנה תשמש אותנו לביצוע מדידת עקומת ההיענות של הסאב מתדר 200hz ועד 10hz.

המיקרופון שישמש אותנו הוא מתוצרת IBF Akustik מגרמניה. כולל קובץ כיול (בו משווים את המיקרופון הזה למיקרופון רפרנס שטוח ל 10hz), ומגיע עם פרה תואם שמספק לו מתח עבודה. הפרה מתחבר לכניסת ה Line in במחשב. מציבים את המיקרופון איפה שרוצים (בדר"כ נקודת ההאזנה), מזינים לסאבוופר Sweep של גל סינוס מהתדרים הנ"ל והתוכנה רושמת את הגרף. מדידות כאלו כוללות את כל ההשפעות של החדר ולכן ביצעתי גם מדידות ממרחק 1 ס"מ על מנת לתת גרף שפחות מושפע. הכל התבצע בחדר במידות : 4.5 מטר אורך, 3 מטר רוחב, 2.7 מטר גובה.

הגרפים כוללים את הקרוסאובר Lowpass של הרסיבר שחותך את התדרים הגבוהים.

במדידות ממרחק 1 ס"מ בוצעו שתי מדידות – אחת לדרייבר ואחת לרדיאטור, זאת מכיוון שעל מנת לקלוט את העקומה של שניהם יש צורך להרחיק את המיקרופון וזה מכניס את השפעות החדר. מיד לאחר מכן הוספתי גרף שמאחד את שתי המדידות לעקומה אחת, אבל זה עדיין לא נחשב למדידה אמינה יחסית לעקומה שהתקבלה במדידת Ground Plane במגרש פתוח.


עקומת היענות בנקודת האזנה ממרחק 2.5 מטר.

 • ללא EQ (קו ירוק): נראה יחסית שטוח באזור של 25-55Hz, ולאחר מכן בליטה ב 60hz שדי אופיינית לחדר והמיקום. הירידה התלולה מעל ל 65Hz היא כתוצאה מהמיקום והעקומה הטבעית של הסאב. נקודת הפלוס מינוס 3dB נמצאת ב 23Hz, כאשר הבליטה ב 16Hz אופיינית לחדר הספציפי.
 • עם EQ אוטומטי (קו כחול): השינוי המתקבל קטן למדי, כאשר אני דווקא מעדיף את התוצאה שמתקבלת ללא EQ.
 • עם EQ ידני (קו אדום): פה ניסיתי לפצות מעט על ה EQ האוטומטי ע"י שינוי ידני, כאשר זה הוריד את הבליטה ב 60Hz, אבל גרם לשקע מודגש יותר ב 70Hz. נושא בעייתי עם EQ גרפי.


עקומת היענות בנקודת האזנה ממרחק 1.5 מטר.

 • ללא EQ (קו ירוק): פה מדובר על נקודת האזנה מעט יותר בעייתית, עם שקע מעט מתחת ל 30Hz ובליטה ב 35Hz. גם פה קיימת ירידה משמעותית בעוצמה מעל ל 60Hz. בסה"כ לא נקודה מוצלחת.
 • עם EQ אוטומטי (קו כחול): ה EQ הוריד את העוצמה באזור של 40-60Hz באופן לא ממש נחוץ, אבל כן הרים את התדרים מעל ל 65Hz באופן כן נחוץ, אבל לא ממש מספיק.


עקומת היענות מול הוופר והרדיאטור ממרחק 1 ס"מ.

 • מול הוופר (קו ירוק): נקודת הפלוס מינוס 3dB העליונה נמצאת ב 78Hz. בהתחשב שהקרוס ברסיבר הוא על 100Hz והקרוס בסאב מכובה, מדובר על העקומה הטבעית של הדרייבר. השקע בערך ב 26Hz מעיד שזו נקודת הכיוון של הרדיאטור.
 • מול הרדיאטור (קו כחול): הבליטה בערך ב 26Hz מעידה שזה תדר הכיוון.


עקומת היענות ממוצעת מול הוופר והרדיאטור ממרחק 1 ס"מ.

העוצמה עולה מתחת ל 40hz במספר דציבלים, כאשר נקודת הפלוס מינוס 3dB הנמוכה נמצאת ב 21.5hz. היצרן אמנם רושם באתר שהסאב יורד ל 16Hz (ב Manual הוא מציין 18Hz), אבל הוא לא מציין באיזו עוצמה יחסית, ככה שהנתון הרשמי לא בהכרח מנופח.

לסיכום אפשר לומר שאלו עדיין נתונים יחסית מרשימים בהתחשב בגודל הסאב. טיפה מאכזב לראות את הירידה התלולה בעוצמה בתחום העליון, אבל זה לא משהו שממש גורע לדעתי (לזכור שהמדידות נלקחות ללא הרמקולים הקדמיים).

מוסיקה

מבחינה טכנית אפשר לומר שדרייברים עם ממברנה בעלת מסה גבוהה וספיידר\סראונד קשים, יהיו בעלי יכולת Start/Stop פחות טובה משל דרייברים סטנדרטים בתיבות גדולות. במקרה של ה Singanture מדובר על דרייבר קשיח למדי ואם מנסים לדחוף אותו ביד, זו משימה לא קלה כמו בדר"כ. האם כל זה משפיע על הביצועים של הסאב במוסיקה? ממממ, לא ממש. אני בטוח שיש הבדל "בחתימת" הסאונד בין סאבים שונים ולא הכל זה רק עקומת תדרים ואחוזי עיוות, אבל בסופו של יום, ישנם דברים שיותר משפיעים על התוצאה המתקבלת, בראש ובראשונה החדר שבו אנחנו מאזינים ושאר הרמקולים במערכת שלנו.

בגרסת הכיסוי של M People לשיר Avalon (במקור של Roxy Music) מדובר על טרק פופ נוסח דראם אנד באס, עם דגש ב 40-50Hz במהלך השיר וב 30-40Hz במהלך הפזמון. חמים ועסיסי למדי, כאשר ה Signature לא התרגש במיוחד. לעומת זאת בטרק Now I Know של Renholder (מפסקול הסרט Underworld), הדגש ב 22Hz לא הופק ברמה שגרמה לכל החדר לרעוד כמו שצריך. בהחלט היה חסר פה משהו, אל אף שהסאב יורד בנקודת ההאזנה ל 23Hz שזה די קרוב.

בטרק Sutro Heights של ההרכב Jaywalkers, ה Signature חזר למסלול והפיק את העיקר בצורה נאמנה, כל עוד הווליום לא היה מוגזם מדי. לעומת זאת בטרק High School Jamaican Boa של Tiga הסאב נתן די והותר.

Cherish The Day של Sade כולל קיק מרכזי ב 34Hz וזה לא היה דרישה מוגזמת מדי, אבל שוב פעם בצד השני של הסקאלה ה Sacrifice theme של Cristian padararu התגלה כטרק שדורש לא מעט מהסאב הקטן.  

סרטים

לא שפיצוצים ואפקטים בסרטים הם לא "High Fidelity", אבל החשיבות שבהפקתם היא יותר עניין של SPL חזק ונקי מעיוותים מאשר דקויות שבסאונד. ה Signature בהחלט מתגלה כממזר לא קטן (קטן למדי בעצם). סצנת הפתיחה של Master & Commander הרעידה את החדר בצורה אמינה למדי. אמנם לא כמו ה PB13 (שפי חמש גדול יותר), אבל זה עדיין מרשים.

מתקפת המשובטים הוא סרט גרוע למדי לדעתי (ואני מעריץ של הסדרה) ולא יעזרו כל האפקטים שבעולם, או נטלי פורטמן, אבל תודות לבן ברט (האבא שהמציא את הסאונדים של יקום Star Wars), אפשר עדיין ליהנות מהפסקול המעולה של הסרט. סצנת הפתיחה היא דמו קלאסי לסאבוופרים – החללית הגדולה של הסנטורית מגיעה לכוכב קורוסאנט עם הרבה רעש, קודם כל מרעידה את החדר בכל Fly By ואח"כ דופקת פיצוץ מרשים. ה Signature אינו מאכזב. סצנת שדה האסטרואידים גם הרשימה לטובה. אין מוסיקה, רק אפקטים (בעיקר לייזרים ופיצוצים) כולל מטען סייסמי שמזכיר לי את הסאונד של תותח הוולקן מהצבא…

מה עם U571? תלוי באיזו שעה נמצא בורר הווליום. כל עוד שומרים על קור רוח, הסאב מפיק את המטענים אחד אחרי השני ללא בעיה (בתחום העבודה שלו כמובן). אם תתלהבו יותר מדי הוא יחרחר ויעוות כמו כל רמקול שנמתח לגבולות.

  

סיכום

אם נזרוק שסאב כדוגמת ה SVS PB13 הוא הגוליית (מיני רבים) של עולם הסאבים, האם ה Signature של Sunfire הוא דוד? עד שאני אשמע משהו יותר טוב באותו הגודל, בהחלט כן.

Carver עשה שיעורי בית ולא ניסה "לעקוף" את חוקי הפיזיקה, אלא פשוט לציית להם. לכל דבר יש מחיר ובמקרה הזה המחיר שהביצועים משלמים עבור הגודל (או הקוטן) הרבה יותר נמוך משנדמה. זה לא שאתם הולכים להסתיר את הסאב הזה מתחת לספה, אבל הוא בהחלט הולך להרעיד אותה… לא הכל מושלם, וה Signature אינו כולל מערכת RC טובה יותר מידי, במיוחד לאור מחירו הגבוה שמציב אותו כמוצר היי אנד לכל דבר.

כל עוד החדר אינו גדול מדי והתקציב מרשה, אני די משוכנע שגם אתם וגם ההנהלה תהיו מרוצים מהעסקה.

ציונים

בציונים משוקללים כל הגורמים כולל גודל וסוג הסאב, נתונים טכניים, מדידות והתמורה למחיר.

 • עומק: 8.5
 • מוסיקה: 8.5
 • סרטים: 8.5
 • איכות בניה: 9.5
 • תכונות: 8.5

מחיר מומלץ לצרכן: 11990 ש"ח.

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.

לדף המוצר באתר היצרן לחץ כאן.

תודה ללייזר סיטי על השאלת המוצר לביקורת.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
12.05.2009
  
מאת: איתי חזום

1