מיסוך למסך הקרנה

אתם משקיעים על כל כך הרבה על המערכת שלכם, אם זה בתכנים עצמם, ברסיבר, בהגברה נפרדת, ברמקולים במקרן, בכבלים, במזרימדיה\HTPC, ...


מהו מיסוך בעצם?

סרטי הקולנוע מצולמים בפורטים שונים, 16:9, 1:2.35, 4:3 וכד´. נניח וברשותכם מסך 4:3, במידה ואתם מקרינים סרט בפורמט 16:9, ייווצר לכם מצב של פסים שחורים מעל התמונה ומתחתיה. מטרת המיסוך הינו בעצם לבצע תיחום של פורמט הסרט ובכך לספק קונטרסט טוב יותר ולשפר את חווית הצפייה. מדריך זה יראה לכם איך לבנות מיסוך חשמלי ואלחוטי.

אם ברשותך מסך חשמלי בפורמט 4:3\16:9\מסך קבוע ואתם רוצים לבנות מיסוך חשמלי ואלחוטי, אז מדריך זה בטח יעזור לכם.

שימו לב! מיסוך זה מתאים יותר לבעלי מסך חשמלי, וזאת מכוון שתוכלו ל"שחק" עם המיסוך על פי פורמט הסרט. אם ברשותכם מסך קבוע, יהיה לכם רק מיסוך עליון, לשם כך, יש לבנות גם מיסוך תחתון.

ההתלבטויות האישיות שלי היו:
ברשותי מסך חשמלי 4:3 עם בקר ושלט RF ששולט על המסך ומסוגל לשלוט על 5 מוצרים.

1.האם לקנות עוד בקר כזה או לקנות בקר IR וללמד את השלט לומד שלי ובכך לחסוך עוד שלט?
מכוון שהבקר שלי ישן (שנתיים), לא היה ניתן למצוא בקר זהה כך שהשלט ישלוט עליו. המטרה הייתה להשיג בקר זהה למה שיש לי בכדי שהשלט RF ישלוט על שני בקרים זהים, כל אחד בנפרד. ניתן להגדיר תדרים שונים לכל בקר.
2. ההתלבטות השנייה היא בד המיסוך, האם להלביש בד כותנה על המוט של הוילון, או שמה לשים בד קשיח יותר שיכול להמתח?
הבדלי העלויות: בד רגיל 20 ₪. בד קשיח 300 ₪. גודל הבד: רוחב 2.60M, אורך 1.50M.
היה עלי לקנות בד קשיח ולא בד כותנה, בד קשיח (זהה לבד של מסך המקרן) מתגלגל בצורה מושלמת, יתכן כי בד רגיל היה יוצר גלים ולא היה ניתן לקבל מתיחה של הבד על פני בד מסך המקרן. מלבד המתיחה על הבד, בספק אם הבד היה נגלל בצורה ישרה על מוט הוילון.
3. האם לקנות מנוע חשמלי 230V ובנפרד לקנות משדר RF או לקנות מנוע יעודי עם RF מובנה שמגיע יחד עם שלט?
ההחלטה שלי הייתה לקנות מנוע יעודי לוילון נגלל יחד עם משדר RF.

הזמנתי את המוט כשקוטרו הינו 38 מ"מ, המנוע הינו 35 מ"מ, מה שנותן לי אפשרות להשחיל בקלות את המנוע החשמלי לתוך מוט הוילון. הבעיה התחילה כשהמנוע לא נכנס בקלות, היה צריך להפעיל קצת לחץ, הבעיה היא שמוט המונע אינו אמור להסתובב בתוך המוט, אלא רק כקצהו שאליו מחובר מן קיט עגול שצריך להיכנס בלחץ ובכך לסובב את המוט. הקיט היה בקוטר גדול יותר מקוטר המוט, האופציות לפתרון היו כאלה:

1.להקטין את הפלסטיק (קיט) על ידי שיוף ולהוריד ממנו כמה מ"מ ולהגדיל את מוט הוילון בכדי שהמנוע יכנס באופן חלק.
2.לקבע את המנוע על הקיר ולחבר את שרשרת הוילון למנוע, ז"א שיעבור בצורה מכאנית.
האופציה השניה נראתה לי יותר קלה וריאלית לביצוע.

ובכן.. חשבתי על הבעיה הזו לפני ההזמנה. כשהזמנתי את הוילון (מוט עם בד שחור קשיח) ביקשתי שאת שרשרת ההנפה, יעשו לי באורך של 260 ס"מ ובכך אני אוכל לשים את המנוע בקו ישר צמוד לרצפה. לא היה ניתן להתקין את המנוע צמוד לתקרה, הסבר בהמשך.

לאחר שהחלטתי איך זה יראה לי בראש, התחלתי בהתקנה. החלקים:

קניתי בד שחור נוסף מכותנה ברוחב הקיר וקצת יותר וזאת על מנת להסתיר את מוטות המסכים. אני קניתי רחב יותר מהקיר על מנת שייווצר לי מצב שהבד נהיה כמו אקורדיון ולא מתוח. יש לקחת את הבד לתופר על מנת שיעשה מכפלות בשביל להשחיל חוט ובכך לשים את הוילון מהקירות הצדדים. רוחב המוט 260, בד שחור קשיח ברוחב 210 על 150 אורך שרשרת הנפה של 260 אורך (שיגיע עד הרצפה).

מנוע 35 מ"מ משקל הרמה 10-16 קילוגרם עם בקר RF מובנה עם יכולת למידה לגבולות הורדה והעלאה.

דבר ראשון היה עלי להתקין את מוט הוילון בצמוד לקיט של מסך המקרן. שימו לב, את ההזמנה עשיתי כך שרוחב המוט הינו 260 ס"מ ורוחב הבד 210 ס"מ (זהה למסך המקרן).

יש להתקין זאת בצורה מושלמת על מנת שלא ייווצרו גלים למינהם. (לעבוד עם פלס כל הזמן). לאחר ההתקנה, יש למתוח את שרשרת ההנפה עד 10 ס"מ מהרצפה ולקבע את המנוע לקיר.

יש לחבר את השרשרת למנוע, ורק לאחר שבודקים כי השרשרת מספיק מתוחה, בודקים עם פלס כי המנוע ישר ומסמנים את החורים לקדיחה.

לאחר המתיחות והקבוע של המנוע, יש לבדוק שזה עובד בצורה תקינה. על מנת להמשיך את וילון "האקורדיון" שמסתיר את מוטות המסכים ולהסתיר את שרשרת ההנפה, הכנתי עוד שתי יחידות בד לצידם של המסכים, בכך יצא וילונות כמו בקולנוע.

עלי לציין שמסך המקרן והמיסוך אינם מפריעים זה לזה. אמנם הם אחד על השני אך ניתן לעלות ולשנות מבלי מפריע. העצירה הראשונית הינה פועלת באופן אוטומטי, לאחר מכן, השליטה נעשת על ידי.

והתוצאה הסופית:

העלויות הן:

  • מוט וילון + בד 1.50 אורך 2.10 רוחב = 450 ₪.
  • מנוע חשמלי 35  מ"מ משקל הרמה 10-16 קילוגרם עם בקר RF מובנה. 500 ₪.
  • בד לחיפוי חיצוני: 20 ₪.
  • סה"כ: 970 ₪.

שימו לב, זהו מיסוך עליון בלבד, על מנת לבצע מיסוך תחתון, אני מרים את מסך המקרן ובכך מתחם את התמונה. אם ברשותכם מסך קבוע, יש להכין גם מיסוך תחתון.
בזמן צפייה בסרט, אין משהו שמושך את עינכם מלבד הסרט, החדר חשוך, המיסוך משפר את ההרגשה שרק הסרט שם. כמו שניתן לראות, צבעתי בצבע שחור את הקירות הצדדים והקיר שעליו נמצא המסך מה שגם מוריד את החזרי האור.

rnrnrnrnrnrn

בהצלחה!

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


7:00
  /  
05.05.2009
  
מאת: בן בן-אריה

1