כבלים אנלוגיים עם EPG דיגיטלי בויסטה מדיה סנטר

יש לכם נקודת כבלים ללא ממיר דיגיטלי באחד החדרים בבית? אין שם טלוויזיה אבל יש מחשב? בעזרת כרטיס טלוויזיה, ויסטה מדיה סנטר ...


הקדמה

 

למנויי הכבלים, מסיבות היסטוריות, ניתנת האפשרות לקלוט כ-40 ערוצים אנלוגיים ללא הצפנה וללא ממיר. רשימת הערוצים כוללת כמובן את כל הערוצים המסחריים והממלכתיים, דוגמת ערוצים 1, 2, 10, 33 והכנסת, אבל גם כמה ערוצים נחמדים נוספים כמו VH-1, MTV, וערוצי תוכן בודדים של הוט כמו Hot Family, HOT 3, ערוץ הסרטים, ערוץ 8, ערוץ הספורט ועוד. לצד אלה יש כ-20 ערוצי שפות זרות נוספים.

היתרונות של החיבור האנלוגי למחשב הם באי הצורך בתשלום מנוי חודשי או פקדון על ממיר, חסכון במקום שהממיר תופס, וכן שליטה מלאה ואמינה של תוכנת המדיה סנטר בהעברת הערוצים ללא הסתבכות עם IR Blaster. כמו כן, לפעמים אין לנו ממש צורך בשלל הערוצים הדיגיטליים באותה נקודה ואנחנו בסה"כ מעוניינים לצפות ברקע באחד מהערוצים שמשודרים אנלוגית.
בחיבור דרך מחשב ותוכנת המדיה סנטר אתם מקבלים סוכרייה נוספת: תוכלו להשתמש בלוח משדרים אלקטרוני (EPG) מלא, כאילו יש לכם ממיר דיגיטלי. כמו כן, תוכלו גם לתכנת הקלטות בצורה פשוטה ונוחה, בהקלקה בודדת על התוכנית אותה אתם רוצים להקליט, ללא צורך בהזנה ידנית של מספר הערוץ וזמני השידור של התוכנית.

כאן ניתן לראות את פס המידע על גבי השידור, הכולל את שם התוכנית והתקציר שלה. לחיצה על כפתורי החיצים תאפשר לנו לראות מה משודר בערוצים האחרים ובשעות הקרובות:

כאן ניתן לראות גם את אפשרות ה-Zoom, בה ניתן לכוון מצבי זום שונים:

החסרונות הם כמובן ההיצע הדל יחסית של ערוצי תוכן (סדרות וסרטים) מתורגמים, ואיכות התמונה, שהיא נמוכה לאין ערוך מאשר חיבור Composite או S-Video ליציאת ממיר דיגיטלי. לכן, מי שרוצה להתחבר אנלוגית באותה נקודה, חשוב שיהיה מודע לחסרונות הללו.

במדריך זה נסביר איך לחבר ולהגדיר את נקודת הכבלים שלכם לכרטיס הטלוויזיה בויסטה מדיה סנטר, יחד עם תוכנת העזר המצויינת MegaEPG שכתב חבר הפורום digest. ההתקנה לא קשה, אבל דורשת קצת סבלנות וחוש טכנולוגי בסיסי.

איך מחברים?

פשוט מאוד. את כרטיס הטלוויזיה אתם מחברים בדיוק איך שהייתם רגילים לחבר טלוויזיות ישנות. מחברים כבל מסוכך רגיל של 75 אוהם, מנקודת הכבלים אשר בקיר ועד לכניסת ה-RF של הכרטיס. זהו. אין צורך לחבר שום דבר נוסף, מלבד כמובן את המחשב לשאר רכיביו – המסך, הרמקולים, ומקלט השלט הרחוק (למשל, זה שמגיע עם כרטיס הטלוויזיה) אם יש לכם כזה. אם קיבלתם עם הערכה גם IR Blaster (חוט דק שבקצהו האחד תקע mini PL ובקצהו השני נורית אינפרה אדום קטנה), אין לכם צורך בו, ואין צורך לחבר אותו.

יש לוודא שדגם כרטיס הטלוויזיה שיש לכם או אתם מתכוונים לרכוש נתמך במדיה סנטר של מיקרוסופט. יש כרטיסים שכתוב עליהם Certified for Vista, אולם הם עובדים רק במערכת ההפעלה עצמה ולא בתוך הויסטה המדיה סנטר.

הגדרת ה-MeagEPG

לפני שאתם באים להגדיר את הויסטה מדיה סנטר (יש סיכוי גבוה שהמדריך יעבוד גם על Windows XP MCE 2005, אבל לא בדקתי את זה), עליכם קודם להתקין ולהגדיר את ה-MegaEPG. לפני שתעשו כן, היכנסו לאתר של הוט, ועיברו על רשימת הערוצים האנלוגיים שיש באזור שלכם (צריך לבחור יישוב ואז ללחוץ על כפתור החץ האדום):

פתחו תוכנת גליון אלקטרוני כלשהי, דוגמת ה-Excel של מיקרוסופט (השימוש בגליון האלקטרוני חשוב להמשך העבודה ותצטרכו להשתמש בו להמרת התדר להכנסה ידנית שלו ל-Registry), עירכו לעצמכם את רשימת הערוצים המעניינים אתכם, וסדרו אותם בסדר עולה המועדף עליכם. סדר הערוצים חייב להיות רציף, וחייב להתחיל ממספר 1. סדר ערוצים לדוגמה – 1 עבור ערוץ 1, 2 עבור ערוץ 2, 3 עבור HOT 3 וכו. ההמלצה שלי היא לא לשים ברשימה את כל ה-40 ומשהו ערוצים שניתן לקלוט, כי עבור כל ערוץ יש קצת עבודת הגדרה, וזה גם מאריך את זמן הורדת לוח המשדרים (לא בעייה כי התוכנה רצה מתישהו ברקע, אבל עדיין קצת מעיק). השאירו את רשימת הערוצים ברקע, כי בשלב מאוחר יותר של ההתקנה תצטרכו גם את התדרים של הערוצים.

עכשיו, הורידו את הגירסה האחרונה של התוכנה מכאן, והתקינו אותה. בסיום ההתקנה, התוכנה תריץ את אשף ההגדרות שלה. בחלון בו בוחרים את סוג התאימות של לוח המשדרים למדיה סנטר בחרו Windows MCE:

כמו כן, בחרו בשפת לוח המשדרים המועדפת עליכם (אני בדקתי את זה עם עברית – Hebrew), ואחרי זה בחרו ב-Cables-Hot. אחרי זה בחרו את מספר הימים שאתם רוצים להציג כל פעם. 7 ימים, למשל, זוהי בחירה סבירה ומומלצת.

בחלון הבא תישאלו על הסקריפט הרצוי להורדת לוח המשדרים. ההמלצה שלי היא על hot_he עבור לוח המשדרים של הוט בעברית. אתרו את הסקריפט בצד שמאל של החלון, הקליקו עליו, והעבירו אותו לצד ימין של החלון בעזרת כפתור החץ שבין שני הצדדים.

אחרי זה יופיע חלון חשוב שבו אתם קובעים את הערוצים שאתם רוצים לצפות בהם ולראות את לוח המשדרים שלהם, וכן את הסדר שלהם:

ברשימת הערוצים בצד שמאל של המסך תראו ערוצים רבים, הכוללים גם ערוצים הזמינים רק בממיר הדיגיטלי. אתרו ביניהם את הערוצים שיש אותם גם בשידור האנלוגי ואתם מעוניינים שהם יהיו ברשימה, והעבירו אותם לצד ימין עם כפתור החץ שבין שני הצדדים. בשביל הגדרתם במדיה סנטר, חשוב מאוד שהערוצים אותם העברתם לצד ימין יהיו לפי סדר הערוצים הנכון שקבעתם, כאשר הערוץ הכי עליון הוא ערוץ מספר 1, זה שאחריו זה ערוץ מספר 2, וכו. ניתן להשתמש גם בכפתורים של Up ו-Down בצד ימין בשביל לסדר אותם כמו שצריך – מסמנים את הערוץ אותו רוצים להזיז ואז לוחצים על כפתורי ההזזה.

לאחר שסיימתם עם השלב הזה, המשיכו עם אשף ההגדרות. בד"כ מומלץ להשאיר את התשובות על פי ברירות המחדל המופיעות שם. לאחר שאשף ההגדרות מגיע לסיום, תופעל התוכנה עצמה שמורידה את לוח המשדרים. שימו לב, לוקח לזה הרבה זמן, וזה נורמלי. עבור 7 ימים, לוקח לתוכנה להוריד את לוח המשדרים של כל ערוץ בין דקה ל-5 דקות. כלומר, אם הגדרתם 30 ערוצים, צפו לזמן הורדה של בין חצי שעה לשעה.

כדי שה-MegaEPG יעדכן באופן אוטומטי גם את המדיה סנטר עצמו, יש להוסיף ערך מיוחד המאפשר זאת לקובץ megaepg.ini, אשר נמצא בד"כ בתיקייה C:\Users\user_name\AppData\Local\MegaEPG, כאשר user_name זהו שם המשתמש במערכת ההפעלה בו התקנתם את התוכנה. הוסיפו בסוף החלק שנקרא [global] את הפרמטר:
automceupdate = 1
(שימו לב, חשוב שלפני ואחרי סימן השווה יהיה בדיוק רווח אחד).

כמו כן, יש לתכנת את ה-MegaEPG שירוץ באופן קבוע ואטומטי פעם או פעמיים ביום ע"י הוספת משימה אוטומטית ל-Scheduler של מערכת ההפעלה. נסביר איך עושים את זה בהמשך המדריך.

השאירו את התוכנה שתרוץ ברקע, הפשילו שרוולים, וגשו למלאכה הכי קשה במדריך הזה – הגדרת התדרים של הערוצים ב-Registry של מערכת ההפעלה.

הגדרת התדרים של הערוצים האנלוגיים

למרבה הצער, אשף ההגדרות של המדיה סנטר של מיקרוסופט לוקה בחסר, ולא ממש עובד כמו שצריך. כמו כן, גם אם הסריקה מצליחה, סדר הערוצים המתקבל הוא שרירותי וזה עבודה די קשה לסדר את זה ביחד עם לוח המשדרים. לכן, מה שעלינו לעשות זה להכניס את תדרי הערוצים באופן ידני.
חזרו אל הדף באתר של הוט עם רשימת הערוצים האנלוגיים ואל הגליון האלקטרוני שיצרתם, והעתיקו בעמודה נוספת את התדרים המתאימים עבור כל הערוצים שבחרתם, כפי שמופיעים ברשימה של הוט.

ה-MegaEPG יועד במקור למנויים בעלי ממיר דיגיטלי, ולכן הערוצים שבחרתם מסומנים בקובץ ה-EPG המועבר למדיה סנטר על פי מספרם בממיר הדיגיטלי, שהוא בד"כ שונה מאשר באנלוגי. למשל, ערוץ הסרטים, שהוא בערוץ 4 בממיר האנלוגי, נמצא בערוץ 17 בממיר הדיגיטלי. לכן, הכניסו בעמודה נוספת בגליון שלכם את מספר הערוץ בממיר הדיגיטלי המתאים לערוץ שבחרתם. לדוגמא, ערוץ 22 עבור ערוץ 2, ערוץ 17 עבור ערוץ הסרטים, וכו. אם אתם לא יודעים מהם מספרי הערוצים הדיגיטליים, אתם יכולים לראות אותם בלוח המשדרים אשר מופיע באתר של הוט:

לאחר שסיימתם להעתיק את התדרים ומספרי הערוצים הדיגיטליים, עליכם להכין עוד עמודות בהן תחשבו את הערכים עבור הרג´יסטרי. בעמודה אחת הכניסו מצביע לתא שהקלדתם עם התדר ב-MHz (מגה הרץ), והכפילו אותו במיליון (1,000,000). מבדיקה שערכתי, גיליתי שבד"כ מומלץ להוסיף לתדר חצי MHz, כלומר 500,000. לכן, הנוסחה עבור העמודה הזו היא:

=Cell*1000000+500000

כאשר Cell זוהי הכתובת של התא בו רשמתם את התדר של הערוץ. לדוגמא, באזור תל אביב התדר של HOT 3 הוא 385MHz, ולכן המספר שיתקבל בעמודה הזו הוא 385,500,000. אם תעתיקו ותדביקו (Copy-Paste) את התא הזה לשאר התאים שמתחתיו, תועתק הנוסחה המתאימה וגם כתובת התא תקודם בהתאם.
עתה, עלינו להמיר בעמודה נוספת את התוצאה המתקבלת לערך הקסה-דצימלי (בסיס 16). כדי לעשות זאת, השתמשו בנוסחה:

=DEC2HEX(Cell,8)

כאשר Cell זוהי הכתובת של המספר הגדול שחושב בעמודה הקודמת.

עכשיו נכין קובץ עם סיומת reg, שיאחסן בשבילנו את התדרים בשביל המדיה סנטר, וגם ישמש אותנו בעתיד כקובץ מוכן במקרה של התקנה מחדש, הגדרה מחדש וכו. צרו קובץ reg עם Notepad, ושמרו אותו בשם עם סיומת reg. בחלון ה-Save As של ה-Notepad יש לבחור ב-All Files (כדי שהוא לא ישים סיומת שרירותית של txt) ולרשום שם לקובץ, למשל: hot_channels.reg. בקובץ שמים את התוכן הבא (העתיקו מכאן):

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\TV System Services\TVAutoTune\TS972-1]
"11"=dword:0AE0BAA0
"22"=dword:0B4B8A60
"3"=dword:16FA4360

כאשר מה שמוגדר בתחילת כל שורה זהו מספר הערוץ הדיגיטלי המתאים, ובסוף השורה נמצא הערך ההקסה-דצימלי של תדר הערוץ. ה-dword בכל שורה מסמן למערכת ההפעלה שמדובר בערך מסוג של מספר של 32 ביט (Double Word).
לאחר סיום הכנסת המספרים לקובץ, שמרו אותו, והריצו אותו ע"י דאבל-קליק על הקובץ. אם תפעילו את ה-Registry Editor (ע"י לחיצה על כפתור ה-Start ואז Run… ב-XP או הקשה בשורת החיפוש הויסטה של "regedit"), ותלכו אל הנתיב שמצויין בקובץ, תמצאו את כל הערכים שהכנסתם. אפשר גם לסמן Favorite שיצביע על הנתיב הזה.

זהו. גמרתם את החלק הכי קשה בהתקנה. את קובץ ה-reg שיצרתם, השאירו במקום קבוע וזמין. הסיבה לכך היא שהמדיה סנטר מוחק את כיווני הערוצים האלה מהרג´יסטרי כל פעם שמתעדכן לוח המשדרים. אין לי הסבר או פתרון לכך, ולכן פתרון זמני הוא לתכנת במערכת ההפעלה משימה אוטומטית שתרשום כל יום מחדש את ההגדרות מהקובץ שיצרנו.

קביעת משימות אוטומטיות במערכת ההפעלה

כדי שלוח המשדרים יתעדכן אוטומטית וגם תדרי הערוצים האנלוגיים יישמרו, עליכם לתכנת במערכת ההפעלה 2 משימות אוטומטיות. אחת להרצת גירסה מיוחדת של MegaEPG שעולה ללא חלון עם ממשק משתמש ורצה ברקע, והשנייה לרישום מחדש של תדרי הערוצים האנלוגיים. מכיוון שמחיקת הערוצים האנלוגיים נעשית בסיום ההרצה של MegaEPG, עלינו לתזמן את המשימות כך שהרישום מחדש של הערוצים יהיה אחרי עדכון לוח המשדרים. ההצעה שלי היא לתזמן את העדכון כך שרישום הערוצים יהיה שעה אחת אחרי הרצת ה-MegaEPG. עוד אפשרות זה פשוט להגדיר את המשימה הקטנטנה הזאת של רישום הערוצים שתרוץ כל 5-10 דקות. לא אמור להכביד על המחשב כלל.

כדי להגיע למנהל המשימות האוטומטיות של מערכת ההפעלה, פתחו את ה-Control Panel, בחרו ב-Administrative Tools ואז ב-Task Scheduler. בחלון ה-Scheduler, עבור כל משימה (2 משימות, זוכרים?) בחרו ב-Create Task, ואז מלאו את הנתונים המתאימים בלשוניות השונות:

 • בלשונית General, קבעו שם למשימה, ולמטה בחרו ב-Run whether user is logged on or not.
 • בלשונית Trigger, לחצו על New, וקבעו את זמן ההרצה של המשימה.
 • בלשונית Actions, לחצו על New, בחרו ב-Start a program, ואז הפנו לתוכנה שאותה אתם מריצים. ב-Add argument, הוסיפו פרמטרים במידת הצורך. ראו למטה פרטים עבור 2 המשימות שאנחנו צריכים להגדיר.
 • בלשונית ה-Conditions, סמנו את הריבוע Wake the computer to run this task. 

והנה פרטים על 2 המשימות שעליכם להוסיף:

 1. הרצת MegaEPG: מפנים את ה-Program/script לגירסה השקטה של MegaEPG, שבד"כ נמצאת
  ב-C:\Program Files\MegaEPG\megaepg.exe.
  זמן הרצה לדוגמא: פעם ביום ב-5:00 בבוקר. אפשר גם ב-18:00, כדי לתפוס שינויים בלוח המשדרים של הרגע האחרון, בעיקר בערוצים 2 ו-10.
 2. הרצת רישום תדרי הערוצים: מפנים את ה-Program/script לתוכנה C:\Windows\regedit.exe, ובשורת ה-Add argument שמים את הפרמטר
  s reg_file/
  כאשר ה-reg_file הוא הנתיב המלא של קובץ ה-reg שיצרנו. אם יש בנתיב המלא רווחים, שימו גרשיים (") לפני ואחרי הנתיב המלא.
  זמן הרצה לדוגמא: פעם ביום ב-6:00 בבוקר, או כל 5/10 דקות.

 אחרי שסיימתם להגדיר את המשימות האוטומטיות, ודאו שה-MegaEPG גמר להוריד את לוח המשדרים בהצלחה (ואם עדיין לא, תחכו!), והפעילו את תוכנת המדיה סנטר להגדרות סופיות.

הגדרת הערוצים ולוח המשדרים במדיה סנטר 

הגדרת הערוצים ולוח המשדרים במדיה סנטר

מהתפריט הראשי של המדיה סנטר, הולכים ל-Tasks-Settings-TV, ובוחרים ב-Set Up TV Signal. אם כבר הגדרתם קודם את שידורי הטלוויזיה, תופיע ההודעה הבאה. יש לענות ב-Yes:

מגיעים לתחילת אשף ההגדרות ולוחצים על Next:

ודאו שהאזור בו אתם מוגדרים הוא ישראל:

 ה-VMC ייגש לאינטרנט ויוריד מהשרתים של מיקרוסופט את האופציות האפשריות עבור ישראל.

בחלון הבא אתם בוחרים את סוג השירות אליו אתם מנויים. בחרו בכבלים (Cable):

כשתישאלו אם יש ברשותכם ממיר (נקרא באנגלית Set-top Box), ענו בשלילה:

אם מותקן במחשב שלכם יותר מכרטיס טלוויזיה אחד או כרטיס עם יותר מטיונר אחד, יופיע החלון הבא. בחרו בהתקן או ההתקנים אותם אתם מעוניינים להגדיר. ב-VMC ניתן להגדיר עד 2 טיונרים שונים:

כעת יופיע החלון הבא, בו תתבקשו לבדוק אם אתם מצליחים להעביר ערוצים אנלוגיים. לא תמיד זה עובד. לפעמים זה נשאר על חלון שחור, ולפעמים מופיעה תמונה קופצת. לא להיבהל, זה כנראה באג במדיה סנטר או בדרייברים של כרטיס הטלוויזיה. נסו קצת לשחק עם זה ע"י הקשת ערוצים, אבל גם אם לא מצליח ענו בחיוב והמשיכו:

כעת יופיע החלון הבא. לחצו על Set Up Guide Listings בשביל להמשיך אל הגדרת לוח המשדרים:

כאן תצטרכו לעבור על 2 חלונות של זכויות יוצרים. ענו בחיוב על השאלה הבאה:

וכמובן הסכימו לתנאי השימוש. טיפ קטן: לחיצה על חץ למעלה במקלדת או בשלט תביא אתכם ישר אל אופציות הבחירה, מבלי הצורך לגלול עד עמוד 68.

הקישו את המיקוד שלכם בבית, אם אתם לא בטוחים, הקישו את המיקוד בדוגמא כאן.

ה-VMC יציג כאן את האופצייה העומדת לרשותכם – "MegaEPG". בחרו ב-Next.

ה-VMC יוריד עבורכם את לוח המשדרים מהקובץ המקומי על המחשב שלכם שנוצר ע"י MegaEPG.

לאחר שההורדה הסתיימה, לחצו על Next:

כעת מתחיל שלב, שהוא בעצם מיותר מבחינתנו. זהו שלב שבו המדיה סנטר סורק את כל התדרים בכרטיס, אולם זה לא עובד כל כך טוב (לפחות לא בכרטיס שלי), וגם אם זה עובד, זה לא ממש נוח כי הערוצים מסתדרים בצורה שלא מתואמת עם לוח המשדרים. אבל כדי להמשיך באשף, נלחץ על Start Scan: 

הסריקה תתחיל, אבל אין צורך לחכות לה ואפשר ללחוץ מיד על Stop Scan:

כאן לוחצים על Next:

ואז תופיע האזהרה הבאה. ענו בכל זאת בחיוב כדי לסיים עם אשף ההגדרות:

לבסוף יופיע החלון הבא, המבשר שסיימנו עם ההגדרות. לחצו על Finish: 

חשוב מאוד בשלב זה:  במהלך אשף ההגדרות, הגדרות הרג´יסטרי של תדרי הערוצים שלנו, כאמור, נמחקות אוטומטית ע"י המדיה סנטר כשהוא מוריד את לוח המשדרים. לכן, גשו אל קובץ הרג´יסטרי שהכנתם ועשו עליו שוב דאבל-קליק.

זהו! כנסו ללוח המשדרים (Guide) כדי לראות שהוא מלא בתוכן של שידורי HOT, לאחר מכן כנסו אל ה-Live TV, בדקו שאתם יכולים לצפות בתמונה, להחליף ערוצים מהשלט של המדיה סנטר וכו´. כמו כן, נסו לתכנת הקלטה של תכנית כלשהי, ותראו שהכל עובד כמו שצריך.

אם אתם רואים שמופיע ערוץ לא נכון או מופיעה תמונה שחורה, אז כנראה התדר לא נכון (טעות שלכם או תדר שגוי באתר של הוט) וצריך לכוון אותו. ניתן לעשות את זה ממש תוך כדי זה שהמדיה סנטר רץ ישירות ברג´יסטרי. משנים את הערך, עוברים לערוץ אחר, ואז שוב חוזרים לערוץ שעליו אנחנו עובדים. כשאתם רואים שכל הערוצים מוצגים כהלכה, אל תשכחו לעדכן גם את קובץ ה-reg שהכנתם בערכים המתוקנים!

בהצלחה!

לשרשור דיון ותגובות למאמר לחצו כאן.

 


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
28.04.2009
  
מאת: דורון נמרוד

1