דק עד כדי כאב – מסך HITACHI UT42-MX700

התלהבנו בתערוכה האחרונה כאשר ראינו שהיטאצ´י מוציאה מסכים אולטרה דקים, אך הם היו בגדלים של 37" ומטה.הפעם היטאצ´י מספקת מסך ...


הקדמה

הקדמה 

 

בתערוכת Hometheater האחרונה, ראינו חדר מרשים ביותר מלא במסכים דקים של היטאצ´י אשר בעצם מגדירים מחדש את צמד המילים "מסכים דקים". הבעיה עם אותם מסכים היתה שהם פשוט הגיעו בגדלים קטנים למדי.

ה-UT שמקדים את ה- UT42-MX700 הוא ULTRA THIN וזו כלל לא הגזמה. המסך הוא 35 מ"מ לכל עוביו ומסגרת הזכוכית החיצונית (שמזכירה לי מעט אלמנטים בעיצוב של סמסונג) בולטת ושקופה ונותנת לך תחושה שהמסך הזה עלול לחתוך אותך לגזרים.

אני שם שלט של יס מתחת למסך וההבדלים ברוחב מדהימים, המסך פשוט דק בהרבה מהשלט…

העיצוב של המסך מרשים ביותר – מסגרת הזכוכית החיצונית מחודדת וחצי שקופה והבליטה שלה אל מחוץ למסגרת המסך עצמו מקנה תחושה שהמסך דק כמו סכין וגם מעט שקוף… בגלל דקותו, המסך מגיע בעצם בשני חלקים – מוניטור אשר יכול לתפקד כמסך לכל דבר וקופסאת מדיה אשר מרכזת את כל התכנים למסך. המסך מגיע בגירסא שחורה או לבנה-מטאלי (אני קיבלתי דווקא את השחורה, אבל לדעתי הלבנה נראית טוב בהרבה). המסך יכול להגיע עם מעמד שולחני או רצפתי כאשר הרצפתי דומה בצורתו לשולחני אך כוללת מעמד אלכסוני שמקנה צורה מעניינת לכל הקונסטרוקציה (מזכיר טיפה את האות צ).

המסך כולל רמקולים, אבל תהרגו אותי, לא מצאתי אותם… הם מוחבאים כל כך טוב בתוך המסך הדקיק הזה שפשוט אי אפשר למצוא שריד שלהם. האמת היא שכאשר חיברתי את המסך הייתי די בטוח שזה הולך להיות בדיקה אילמת ושאין למסך תמיכה באודיו ומה רבה הפתעתי כשגיליתי שלא כך הדבר…

המסך מגיע עם מעמד דקיק עגלגל וכסוף שמשתלב היטב עם המסך, אך נראה לי שהיה מוצלח יותר אם היה בגוון שחור מבריק כמו המסך עצמו וקופסאת המדיה.

אחוריו של המסך מבריקים ולכן אין בעיה (ואפילו מומלץ) להציב את המסך הזה על שולחן באמצע חדר כלשהו כשאנשים יכולים לעבור מאחוריו. הוא בהחלט לא חייב להיצמד לקיר, ולדעתי האימפקט של דקיקותו תעבוד היטב כשהוא דווקא רחוק מהקיר. החיבורים למסך מינימליסטיים ביותר. המסך מסוגל לקבל חיבור VGA או קומפוזיט (דרך כבל מיוחד המסופק עם המערכת), וכן כולל חיבור HDMI בודד וחיבור אינפרה אדום דרך מחבר PL. קופסאת המדיה יכולה לשכב על רגליות או לעמוד על גבי מעמד מיוחד שמסופק עם המערכת.

שני החוטים מועברים דרך החלק התחתון של המסך ועוברים בעצם לקופסאת המדיה אשר כוללת את החיבורים האמיתיים של המסך. הקופסא מקבלת, עם כן, חיבור IR (וכך היא יכולה להיות מוחבאת בארון ולא להיראות כלל), יציאת HDMI למסך ושתי כניסות HDMI.

ככל הנראה יש כמה מודלים של מדיה רסיבר, כאשר במתקדמים יותר ניתן גם לצפות בתמונות דרך חיבור USB ולקבל DVBT, אך המודל שקיבלתי כולל כניסות אנלוגיות (RF, קומפוזיט, אודיו וקומפוננט), אך שני החיבורים המבוקשים ביותר – SCART RGB ו-SVIDEO שתיהן חסרות. משמעות הדבר היא שחיבור יס והוט חייבים להתבצע דרך חיבור קומפוזיט או דרך חיבור HDMI בממירי ה-HD שלהם.

הפאנל של היטאצ´י הוא פאנל SUPER IPS שלהם ברזולוציית FULL HD, אך ברור לחלוטין שהדגש של המודל הזה לא היה על איכות התמונה אלא על דקות. היטאצ´י הוציאו 100% מהמאמצים שלהם על נושא זה ולכן חשוב לציין כי הפאנל עצמו הוא איטי באופן יחסי לפאנלים אחרים בשוק ועומד על כ-6 מילישניות זמן תגובה (בעוד שכיום מסכים ברמות הגבוהות נמכרים עם 3-4 מילי שניה).

למרות הדקות הרבה של המסך, ואולי גם בזכות זאת, לא ניתן ממש לראות דליפות אור מהמסך, אך המסך בהחלט מרגיש כיווני וכאשר עומדים מצידיו, הוא משנה גוון ובהיר יותר בכיוון הקרוב אליך.

המסך מצופה בכיסוי אנטי רפלקטיבי שעובד היטב ואינו מחזיר אור רב מהסביבה.

מדידות

מדידות

המסך בהיר למדי, וגם אינו מרגיש חם למרות שהוא נעזר בתאורה אחורית מסוג CCFL (ולא LED) ומגיע לכמעט 300 cd/m2, אמנם זה לא בהיר כמו מסכי LCD של סמסונג (שיכולים להגיע לכפול כמות האור למ´ מרובע ביחס למסך זה) אך זה יותר ממרבית מסכי הפלזמה בשוק ומתאים בהחלט למרבית הבתים בישראל.

יחס הניגודיות של המסך התברר כנמוך למדי – כ-2700:1, ובשילוב עם גאמה נמוך למדי (1.77 שנמדד על המסך) מדובר על פאנל שגם נותן תמונה חלבית למדי וגם לא מגיע לתמונה תלת מימדית.

מבחינת מדידות הצבעים, המסך הפליא לדייק במרבית הצבעים (הכחול מעט פספס את המטרה).

בתחום טמפ´ הצבע, המסך לא מאפשר כיול מדוייק ולכן האפשרויות נעות בין טמפ´ נמוכה מדי (תמונה צהבהבה מדי) של כ-5700 מעלות קלווין במצב WARM לבין טמפ´ גבוהה מדי (תמונה כחלחלה סגולה) שנמדדה בכ-7500 קלווין במצב NORMAL. מבין שתי האפשרויות בחרתי במצב NORMAL.

במצב WARM אנחנו רואים שהתמונה אדומה מדי ופחות מדי כחולה. 

למסך אופציות עיבוד רבות, כולל הורדת ARTIFACTS, תיחום צבעים ועוד. האופציות הרבות והמתוחכמות הללו לא הצליחו לחפות על הפאנל שכאמור התקשה לעמוד בדיוק הנחוץ.

החתימה הספקטרלית של הפאנל:

עיבוד תמונה

עם ממיר יס המחובר בקומפוזיט בהחלט לא היה הרבה לאן ללכת. המסך התקשה להציג פרטים בתמונה ופני האנשים היו מרוחים וללא פרטים. תנועות מהירות גררו שובלים ארוכים וגבולות האובייקטים היו חדים כמו סכין עשויה מרגרינה.

חיסרון בולט נוסף הוא שכל נושא הטיפול בתאורה האחורית נעשה ידנית ולא אוטומטית, על סמך האור בחדר ו/או התוכן המוצג.

די מהר הבנתי שכדאי לעבור ל-HD ומהר. ואכן כך היה. המעבר היה חד וחלק – המסך הזה מיועד לחובבי מסכים דקים במיוחד (חובבי עיצוב) ורצוי לראות בו בעיקר HDTV.

צפיתי ב-BEOWULF. סרט זה מפורט וגרפי ביותר אך גם כולל סצינות מהירות של תזוזה. הסצינה של הדרקון לקראת סוף הסרט התגלה כמאתגר ביותר עבור המסך. תנועותיו של המלך בעת שנתלה על הדרקון היו מרוחות. למרות שהפעם התמונה היתה חדה ומדוייקת להפליא, המסך עדיין התקשה עם תנועות מהירות והתמונה נותרה מרוחה, בעיקר בשל זמן התגובה האיטי של הפאנל.

בנושא ה-ASPECT RATIO, המסך מוגבל למספר קטן יחסית של אפשרויות. לא התלהבתי מהן כשדובר בתוכן 4:3, אך גם במצב זה כאשר הוא עבר דרך ממיר YES HD, עדיין לא הרגשתי עיוות רב, כך שלמרות שאין הרבה אפשרויות, המסך הצליח להוציא תמונה נעימה לצפיה (בעיקר במצבי FULL2 ו-FULL1).

100/120HZ

מנגנון זה בא גם בכדי להאיץ את הפאנל ולקצר זמני תגובה וגם בשביל להחליק את התמונה. במסך זה המסך ממש חייב את האופציה הזו דלוקה. שיחקתי עם הורדה של האופציה אך זה רק הופך את התמונה למגומגמת יותר ולא עוזר בנושא המריחות. לכן, כדאי להשאיר אופציה זו דלוקה.

מנגנון ה- 100HZ/120HZ של המסך עובד כאן לא רע בכלל. קשה לראות ARTIFACTS (אם כי יתכן שהפאנל מחפה עליהן) והתנועה טבעית למדי.

תפריטים ושלטים 

מכיוון שמדובר בעצם בשני חלקים נפרדים לחלוטין, מסופקים עם המסך שני שלטים. הראשון למסך עצמו שכולל כמה תפריטים ואופציות שונות, ושלט מתקדם יותר.

השלט המעניין יותר הוא כמובן זה שמגיע עם קופסאת המדיה ואשר ניתן לאפיין אותו ככמעט מושלם. הוא נראה טוב, מרגיש טוב וכולל את כל הפונקציות הדרושות כולל גישה DISCRETE לפעולות הדלקה וכיבוי המסך וכן לכל הכניסות של המסך. בקיצור, אין לי הצעות יעול, הלוואי על כל יצרני המסכים שיגיעו לרמה כזו של שלט.

התפריטים של המסך בסיסיים למדי, נוח להגיע לכל מה שנחוץ אך אין יותר מדי במה לשחק בהם וגם אין הרבה מה לקלקל.

סיכום

מדובר על מסך שמיועד בעיקר לחובבי העיצוב ובמיוחד למי שזקוק למסך דק במיוחד. חובבי איכות התמונה יכולים למצוא מסכים זולים יותר, חדים יותר וכאלה שידעו להציג SDTV באיכות גבוהה יותר.

אין ספק שהיטאצ´י התאמצה כאן, אך המאמצים היו חד משמעית לכיוון של הוצאת המסך הדק ביותר שהיא יכולה להוציא גם במחיר של איכות תמונה מופחתת. המסך מפיק צלילים מפתיעים באיכותם ועוצמתם ביחס למסך דקיק כל כך, כל זה מתוך רמקולים שעד עתה לא הצלחתי לזהות את מיקומם…

המסך אלגנטי, ומיועד לחדרים שאינם מוארים באופן ישיר (כלומר, לא מומלץ לשים בסלון עם מרפסת פתוחה בקיץ).

האלמנט של קופסאת החיבורים אשר ניתן להחביאה בקלות בתוך המזנון הוא נוח ויפה, אך היה מושלם יותר אם גם היה מאפשר העברת סיגנל ה-IR גם למכשירים אחרים ולא רק לקופסאת החיבורים.

המסך נבדק באדיבות היבואנית: ראפ

להמשך הדיון בפורום לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
07.04.2009
  
כתב: עפר לאור

1