אחד באפריל: קליטת שידורי הניסיון של DTT – הפתעה לטובה

רן נחמני מתכונן לשידורי ה-DTT (אשר יתחילו רשמית בעוד כמה חודשים) והצליח כבר לקלוט את שידורי הניסיון שלהם. בשידורים היו ...


הקדמה 

על DVB-T בישראל אנחנו כבר שומעים כבר זמן רב, דיונים, ועדות,  תקנים, כנסים ואפילו שידורי נסיון שהיו ונעלמו לפני כמה שנים.


הכרזה על מועד שידורי ה-DTT בישראל

ביננו – הנושא הזה קצת מזכיר לי סקס בתיכון: כולם מדברים על זה, אף אחד לא ממש עושה יותר מדי. וכמו בתיכון – גם כאן יש בית חרושת לשמועות. כידוע, החברה שמקימה את מערך השידורים בישראל היא תומסון הצרפתית אשר מקימה מערך של שלושה מוקדי שידור: בצפון ובאילת על תדר אחד ובמרכז בתדר נפרד.


לוח הזמנים הרשמי של הפרוייקט

בשבועות האחרונים השמועות שהגיעו אלי התחילו לדבר על שידורי נסיון שכבר באוויר. בכינוס של הרשות השניה דיברו על לוח זמנים של לקראת אפריל לשידורי הנסיון הרשמיים, ולכן בהתחלה התעלמתי, אבל לאחר שיותר מגורם אחד סיפר לי ש"אצלו זה כבר עובד" החלטתי לשנס מותניים ולהוסיף  DVB-T למערכת ה-mythtv שכבר עובדת אצלי זמן רב. פיניתי לי סוף שבוע ("אני ממש צריך לעבוד מאמי, יש לחץ עכשיו, ואת יודעת, עם המצב הנוכחי אני לא יכול לנצנץ"), הצטיידתי בציוד הנדרש, הרבה סבלנות, חיבור לאינטרנט (גוגל הוא חברו הטוב של האדם) ויצאתי לדרך.

הציוד

הפריט הראשון שצריך הוא כמובן כרטיס DVB-T, אני הצלחתי לשים את ידי על כרטיס DVB-T של DVICO מדגם Fusion HDTV DVB-T. זה המקום לציין שמדובר בכרטיס ישן, שלא נמכר יותר לדעתי, והוחלף על ידי דגם מתקדם יותר בשם DVICO Fusion HDTB DVB-T Pro.

כפי שניתן לראות בתמונה, הכרטיס מתוכנן לעבוד עם אנטנה חיצונית. יש לא מעט אנטנות המיועדות לקליטת DVB-T. רוב האנטנות הינן אנטנות אומניות (קולטות 360 מעלות), אני העדפתי להשתמש באנטנה כיוונית אשר יש לה שבח גבוה יותר. כפי שניתן לראות, מיקמתי אותה על קצה המזנון כאשר היא מכוונת כלפי חוץ הבית.

לאחר שהרכבתי את הכרטיס במחשב, חיברתי את האנטנה, וניסיתי לספק הסברים איך כל זה קשור לעבודה שלי, אתחלתי את המחשב וניגשתי למלאכת ההגדרות עבור mythtv + dvb-t.

הגדרות MYTHTV- BACKEND

תזכורת: Mythtv היא פלטפורמה מבוזרת שמורכבת משרת (אחד או יותר) ולקוחות. על מנת להוסיף מקור וידאו (כמו כבלים, יס, צלחת לווין פרטית או dvb-t) צריך להגדיר אותו בשרת (שנקרא גם backend), וכל הלקוחות יראו את הערוצים הנוספים באופן אוטומטי.

על מנת להגיע לממשק הניהול של השרת יש להריץ את הפקודה: mythtv-setup ובעקבותיה יתקבל המסך הבא:

אני לא אסביר את כל תהליך ההגדרה של mythtv, אלא אתמקד רק בנקודות השונות עבור כרטיס dvb-t. להגדרת כרטיס הלכידה יש לבחור capture card בתפריט הראשי.

במסך שיתקבל יש לבחור סוג כרטיס (card type) כ-DVB DTV. סוג כרטיס זה מתאים גם ל-dvb-s, dvb-t ו-dvb-c.

ברגע שבחרנו את סוג הכרטיס יש לבחור את מספר הכרטיס במערכת. במידה ויש יותר מכרטיס DVB  אחד במחשב כל כרטיס יקבל מספר סידורי עולה. במקרה שלי, כרטיס ה-dvb-t קיבל את המספר 0 וכרטיס ה-dvb-s קיבל את המספר אחד. (הערת אגב, ניתן לראות את המיפוי שעשתה המערכת תחת /dev/dvb/ ).

השלבים הבאים בהגדרת המערכת זהים לגבי כל כרטיס לכידה וכוללים את ההגדרות של  video source, מיפוי input connection והגדרת ערוצים. לא הצלחתי להשתמש בסריקת התדרים המובנית של mythtv עבור כרטיס ה-dvb-t ונאלצתי לבצע סריקה "ידנית" על ידי הרצה של התוכנית scan שמגיעה כחלק מ-dvbtools ולהכניס את הפלט שלה ל-mythtv.

זה המקום לציין שלמרות אינספור נסיונות סריקה חוזרים ונשנים לא הצלחתי למצוא את כל חמשת הערוצים שאמורים להיות משודרים ב-dvb-t אלא רק את ערוץ 2, ערוץ 10 ואת ערוץ 1 (ערוץ 1 לא הופיע בחלק מסריקות התדרים שעשיתי, אבל לא ייחסתי לזה חשיבות גדולה מדי).

צפייה בשידורים – ויש מה לראות!!!

אחרי כל ההתעסקות, פירוק חצי מזנון, העברת כבל RF לאנטנה וכמה הבטחות ("כן, אני כבר מטפל בכביסה") התיישבתי כלאחר כבוד על הספה יחד עם אשתי על מנת לחזות בפלא הטכנולוגי. שתי לחיצות על השלט, התמונה של ערוץ 10 הופיעה על המסך ואני חטפתי שוק לא קטן מאיכות התמונה שהשאירה מאחור את כל מה שהכרתי מערוץ 2. צבעים מלאי חיים, פרטים חדים, עומק תמונה העסק פשוט נראה טוב. המהנדס שבי התחיל להסביר כי בשידור dvb-t הקידוד יותר איכותי (כידוע, השידורים ב-DTT נעשים כבר דרך מקודד מתקדם H264 ביחס לקידוד הישן יחסית MPEG2 שמשתמשים בו בשביל שידורי יס והוט), נעשה פחות multiplexing, ה-bit rate גבוה יותר אבל אשתי היתה זו שהבחינה שהלוגו של ערוץ 10 שונה (שימו לב מתחת ללוגו)…

ובכן, רבותי וגבירותיי, למדינת ישראל יש רשימה מפוארת של הישגים טכנולוגים והיא יכולה להתפאר בהישג נוסף: שידורים ציבוריים ברזולוציה גבוהה.  גם ערוץ 2 לא טומן את ידו בצלחת וגם שידורי ערוץ 2 נעשים ב-HD.

כרגע מדובר על שילוב של תכנים שהם UPSCALED עם תכנים אמיתיים (הם מחליפים זאת אוטומטית ב-BACKEND). מרבית התכנים עדיין ב-UPSCALED SD, אבל הכיוון מראה בבירור שהם מתכוננים לשידורי HDTV ושלא מדובר במס שפתיים בלבד.

לפי השמועות, יס והוט ישדרו גם הם את השידורים המשודרגים במסגרת שידורי ה-HDTV שלהם בקרוב מאוד. יתכן מאוד שהחברות גם ישתמשו בתוכן ה-HQ שישודר בדרך זו ויעשו להם DOWNSCALE בחזרה וכך ירוויחו גם אלה שאין להם מסכי HDTV.

שידורי נסיון  זה עדיין נסיון

שידורי נסיון – כשמם כן הם. השידורים ב-dvb-t רחוקים מלהיות תחלופה אמיתית. כרגע מדובר על שידורים זמניים ויתכן שמדובר רק בבדיקת יכולות ושהשידורים יכבו או ידלקו בהתאם לתוכניות הפריסה של הרשות השניה.

השידורים אינם רציפים לאורך כל שעות היום. חלק מהזמן רק אחד מהערוצים משדר, חלק מהזמן שניהם, לפעמים ב-SD לפעמים ב-HD. היו לי לא מעט מקרים בהם קיבלתי מסך שחור כאשר רציתי לצפות באחד הערוצים דרך כרטיס ה-dvb-t כי הוא פשוט לא שודר באותו זמן.

מי שחשב להרים את הטלפון להוט/יס  – כדאי שימתין. יש עוד זמן עד שנוכל לפתוח את השמפניה, אבל בהחלט אפשר להתחיל לקרר אותה.

 להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן.

למי שפספס – מדובר במתיחת אחד באפריל…


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
01.04.2009
  
כתב: רן נחמני (Shed)

1