מזרימדיה: NC3500 של חברת NOWCOM הישראלית

חברת NOWCOM הישראלית ותיקה מאוד בתחום הזרמת המדיה. הסנוניות הראשונות של מזרימי מדיה בישראל נעשו בעצם עם מכשירים שלהם (NC500 ...


הקדמה

הקדמה

חברת NOWCOM התל אביבית מוכרת לחברי האתר כבר מספר רב של שנים כחלוצה בתחום מזרימי המדיה בישראל. החברה, שעיקר עסקיה הם כיום שיווק של ציוד לוייני וכבלים, עסקו במזרימי מדיה עוד לפני שמרבית האנשים בתחום שמעו בכלל על STREAMERS.

החברה בעצם עברה כמעט את כל הדורות של נגנים מבוססי SIGMA DESIGNS, ובעצם זה המכשיר הראשון (הרשמי) של החברה המבוססת על הדור הראשון של נגנים מבוססי SIGMA 8635. היות החברה ישראלית מביא גישה מעט שונה לכל נושא הנגנים ועברית.

בשוק קיימים יצרנים רבים של מזרימי מדיה, אך רבים מהם בעצם מבוססים על מערכת NMT של חברת SYABAS. ניתן לספור את מספר היצרנים שמייצרים בעצם תוכנה משלהם על יד אחת. המערכת של NOWCOM מבוססת על פלטפורמה פחות מוכרת של POWER ZEST שיש לה כמה נתונים מעניינים.

את המכשיר אני בוחן כבר זמן רב (לחברה היו מכשירים עובדים עוד לפני ש-POPCORN HOUR או אפילו DVICO הוציאו מכשירים מבוססי 8635!), אך רק לאחרונה גמרה החברה בליבה להתחיל ולשווק אותו, מה שמצדיק ביקורת מלאה ומעמיקה.

המכשיר עצמו הוא קופסא שחורה ומבריקה עם FORM FACTOR קטן למדי. המכשיר כולל דיסק קשיח מובנה, אך אין אליו גישה פיזית. המכשיר שאני קיבלתי הכיל דיסק קשיח מעט רעשני (המכשיר הוא PREPRODUCTION, כך שכלל לא בטוח שהמכשירים הסופיים יהיו רעשניים), מה שטיפה מפריע לשימוש המכשיר בחדר שקט (כמו הסלון בלילה, או בחדר שינה). למכשיר גם אין בעצם כניסת USB SLAVE, כך שלא ניתן לפרמט את הדיסק ממחשב או להעביר אליו תכנים שלא דרך הרשת.

למכשיר יציאות וידאו ואודיו בסיסיות בלבד (סטריאו + קומפוזיט) וכן HDMI ויציאות אופטית וקואקס. למכשיר שתי חיבורי USB, הראשון קדמי והשני אחורי, בנוסף לחיבור רשת 10/100Mbps. למכשיר גם תמיכה מלאה ברשת WIFI. לפי מה שאני מבין מדובר ברשת שתומכת גם בפרוטוקול N, אך כפי שנגלה בהמשך, זה לא ממש עוזר לנו.

את הדיסק ניתן להחליף אך הדבר דורש פתיחת המארז עצמו (אין פתח יעודי להכנסה או הוצאה של הדיסק). בעוד שבמכשירים כמו POPCORN HOUR, מארז המכשיר נראה שהוא יועד לפתיחה, כאן המכשיר נראה שהוא נועד להישאר סגור…

התפריטים 

התפריט הראשי של המכשיר נוח מאוד וכולל כמה אייקונים שניתן להחליף אותם תוך כדי תנועה סיבובית. האייקונים הראשיים כוללים הגדרות המכשיר, דפדפן, תומן מהאינטרנט ותוכן מהרשת המקומית.

התפריטים של הגדרת המכשיר פשוטים מאוד להבנה והם היררכים ונוחים. כמובן שהכל בעברית ברורה.

 

התכנים מהאינטרנט מאוד נרחבים וכוללים כמה קטגוריות. גם ערוצי טלויזיה ורדיו רבים פעלו ללא בעיה, אם כי היו כאלה שעבדו רק בשעות ספציפיות. גם כאן, הניווט קל ופשוט. איכות מרבית התכנים מהאינטרנט (בעיקר ערוצי טלויזיה) בהחלט לוקים בחסר, כמובן ללא קשר למכשיר אלא פשוט שזה האופי של שידורי אינטרנט…

למכשיר מסך LCD קטן וקדמי שניתן להגדיר לו עוצמה וכן TIMEOUT שגורם לאור שלו להכבות אחרי זמן מה. גם את נורת פעילות הרשת והדיסק ניתן לכבות דרך התפריטים, מה שהופך את זה למכשיר שימוש ללא הבהובי אורות בסגנון דיסקו.

רשימת הקבצים מופיעה ברשימה די פשוטה ולא מתוחכמת ועם מינימום מידע על כל קובץ. קבצים עם שמות ארוכים נחתכים במקום להתגלגל כנהוג במכשירים אחרים.

המידע על כל קובץ בעת ניגונו מפורט להפליא, הפורמט המדוייק של הוידאו והאודיו מוצגים בפרוטרוט בדיוק כפי שהיה ראוי שיהיה מוצג בכל המכשירים.

פרוטוקולים

המכשיר תומך בגדול בכמה פרוטוקולים, אך השניים הגדולים הם UP&P ו-SMB.

התמיכה ב-SMB נוחה להפליא. לא צריך כמעט למלא פרטים, המכשיר מיד מזהה את כל המחשבים והדיסקים שעל גבי הרשת (במקרה שלי, אם כל המכשירים דלוקים, זה יכול להיות כ-11 רשומות). אצלי יש שני שרתי UP&P, האחד הוא דיסק מבוסס רשת (NAS) של חברת NETGEAR והשני שרת עם תוכנת UP&P. בנוסף, יש ל-NOWCOM תוכנת שיתוף שלהם אשר היא פשוטה למדי ומבוססת פרוטוקול HTTP היעיל. נוח מאוד שלא צריך בכלל להכניס פרטים של השרת בשביל לצפות בתוכן.

התמיכה ב-SMB מצויינת, לא צריך לעשות כלום, פשוט להיכנס והכל עובד מעולה. כשהמכשיר זיהה שיש TVIX6500 (שיודע לעבוד כשרת SMB) הוא שאל אותי לשם משתמש וסיסמא ומציג מקלדת מסך פשוטה להכנסת הנתונים. המקלדת הזו נוחה מאוד וקלה מאוד לשימוש ומפיעה כשיש שדות שדורשות הכנסת טקסט (כמו שם משתמש, סיסמא וכו´).

SMB עבד הכי חלק עבורי, אך מבחינת מהירות, המכשיר לא הצליח להזרים תכנים בעלי קצבים מהירים במיוחד על גבי הרשת. קשה היה לי לקבוע את הגבול המדוייק אבל תכנים שה-6500 TVIX או ה-HDI DUNE PRIME הצליחו להזרים (אם כי ה-TVIX דרך רשת גיגה) כגון SIN CITY או ELEPHANTS DREAMS פשוט לא סחבו דרך חיבור הרשת.

מבחינת פורמטי אודיו ווידאו, המכשיר תומך בעצם באותם דברים שאנחנו כבר מכירים ממכשירים אחרים, וכמובן שתרגום בעברית עובדים ללא כל בעיה. בניגוד לדגמים ישנים של NOWCOM שבהם הפיכת העברית נעשתה בצד השרת, כאן המכשיר עצמו דואג לעברית. לא תמיד זה עובד ב-100% (למשל נקודה בסוף משפט לעיתים תופיע בתחילת השורה), אך זה נוח מאוד.

התרגום בולט ונעים לקריאה ונבחר פונט נוח וקל לקריאה.

לא די שהתפריטים של המכשיר בעברית והתרגום בעברית, המכשיר תומך גם בספריות וקבצים עם שמות בעברית, שזה חידוש עבורי ולדעתי זה המכשיר הראשון שתומך בכך.

יש תמיכה בכלל הפורמטים, כולל M2TS ו-MKV, אך אודיו בפורמטים החדשים אינו נתמך ברמת החומרה (המכשיר תומך רק ב-HDMI 1.1) וקבצים עם DTS אינם מתפענחים לאודיו אנלוגי. למי שמתכוון לחבר את המכשיר ישירות למסך זה עלולה להיות בעיה עבור תכני MKV, אך מי שיתחבר לרסיבר לא ימצא בכך בעיה.

לדעתי החברה צריכה להקדיש לנושא עוד תשומת לב, בעיקר בגלל שהמכשיר צפוי להמכר לקהל נרחב שיחברו ישירות למסך ולכן חשוב שהפיענוח של DTS יבוצע בו ולא יחייב רסיבר.

כמובן שהמכשיר תומך בניגון של DVD בפורמט ISO, אך השלט אינו כולל את כל הגישות ליכולות של DVD, מה שטיפה מוזר.

TRICKPLAY ויכולות מתקדמות

המכשיר מאפשר הרצה קדימה ואחורה במגוון של מהירויות, ומאפשר גם הקלדת אחוז ולחיצה על OK אשר מקפיצה את הסרט לאחוז שאליו רציתם (למשל 42% לתוך הסרט). בגרסא האחרונה התווספה אפשרות לנגן את הסרטים מהנקודה האחרונה שבהם הם נעצרו (סוג של BOOKMARKS) וכן לחיצה על כפתור ה ":" מאפשר בחירה של זמן לקפוץ אליו.

למכשיר יש אפשרות למעבר אוטומטי בין 50 ל-60HZ, אך לא יכולתי לבחון אותו בשל העובדה שהוא דורש EDID אוטומטי בכדי להפעיל את האפשרות הזו ואצלי אין נגישות לכך. יש סבירות גבוהה שכאשר המכשיר יצא הוא כבר יכלול את האופציה הזו באופן מלא.

בנוסף, בתקופה שבה חליתי בשפעת ביליתי לא מעט שעות עם המכשיר במצב 60HZ וצפיתי בתוכניות וסרטים רבים ב-50HZ. המכשיר עושה עבודה מצויינת בהמרת הקצבים וזה פשוט כמעט לא מורגש בעצם.

שידורים מהרשת

אחד הדברים שהמכשיר מתגאה בהם הוא חיבוריות גבוהה לרשת. משמעות הדבר היא יכולת להציג לא מעט תכנים מערוצי רדיו וטלויזיה אשר משודרים מהרשת. המכשיר מציג אותם בקטלוג לא קטן אשר כולל מספר רב מאוד של ערוצים שמשדרים באופן חינמי ברשת, ולפי קטגוריות שונות בכדי שיהיה קל למצוא אותם.

כמובן שמרבית התכנים הם בקצבי נתונים נמוכים במיוחד ולכן כשהם מוצגים על גבי מסך גדול, האיכות לא ממש יכולה להתחרות בתוכן רגיל. מרבית המבחר הוא מערוצי טלויזיה פחות מעניינים (אם כי בתחום הרדיו יש דווקא לא מעט דברים מעניינים) שכוללים שפות זרות רבות וערוצים דתיים שונים. עם זאת ניתן למצוא ערוצים עם חדשות, מוזיקה ואפילו סרטים ישנים.

מה שחסר הוא שירותים מוכרים יותר כגון YOUTUBE, FLICKR, PICASA ודומיהם.

 דפדפן

המכשיר כולל דפדפן מהעמוד הראשי אך משום זה מתוחל עם גוגל בגירסא של שפה אסייתית כלשהי אצלי. הקלדת טקסט די מסובכת וזה פשוט לא התאים לי אישית להשתמש במכשיר כתחליף למחשב.

החיצים משמשים למיקום החץ של העכבר, לא ממש שיטה יעילה לדפדוף על גבי הטלויזיה עבורי. 

זה יכול להיות שימושי אולי לקריאת חדשות זריזה, אך לא להרבה יותר מזה.

WIFI

 

המכשיר על הנייר תומך ב-802.11N, וכולל בעצם את כל ההצפנות האפשריות, כולל WPA PSK שזה פרוטוקול שמכשירים רבים אינם תומכים בו, אך הוא המוגן ביותר כיום. התחברות לרשתות הביתיות שלי (כן, יש לי כמה רשתות אלחוטיות בבית למטרות שונות…) עבדה בלי כל בעיה וזה מאוד מעודד. עם זאת, מבחינת מהירות המכשיר עבד לי בלי בעיה עם תכנים בעלי קצב נמוך ו-SDTV, אך לא עם קצבים גבוהים.

המכשיר מאפשר גישה מאוד נוחה דרך הרשת למכשיר דרך הרשת, אך הוא לא הופיע לי ברשימת המכשירים ברשת הביתית. ניתן היה לגשת אליו דרך הפקודה:

 //10.0.0.120

 (כאשר כתובת ה-IP של המכשיר היא 10.0.0.120). המכשיר דורש שם משתמש וסיסמא, ששניהם "admin" ואז ניתן בקלות לגשת לדיסק של המכשיר. לרוע המזל, הוא לא מדווח כמה מקום יש בדיסק הקשיח, כך שקשה לנהל כך את המכשיר.

מה שכן מופיע על גבי רשימת המכשירים ברשת שלי היא NC3500 דרך DLNA וכאשר נכנסים לזה, מקבלים תפריט WEB פשוט אשר מאפשר עריכה של BOOKMARKS של הדפדפן ולהכניס ולערוך את ערוצי הטלויזיה והרדיו ONLINE של המכשיר. הגישה הזו נוחה מאוד.

השלט

השלט פשוט מאוד, דק ולא מפואר במיוחד. מדובר בשלט גנרי ובעיני הוא פשוט מדי ולא הכי נוח. בגירסא הראשונה קיבלתי שלט לבן, אך לאחרונה יצא ל-NOWCOM גירסא שחורה של השלט (מכל הבחינות האחרות, השלטים זהים) שיותר מתאימה לאיך שהמכשיר הנראה.

סיכום

מדובר בהחלט במכשיר טוב, המקביל ביכולותיו ל-A100 של NMT. יש לא מעט שיפורים שראוי שהחברה תוציא בהמשך, הנושאים שהיו חסרים לי במיוחד היו פיענוח DTS אנלוגי, תמיכה ב-50/60 הרץ אוטומטית, מיון וניהול קבצים (דרך אייקונים ופרטי סרט) וסידור שמות קבצים ארוכים שנחתכים כיום.

בוודאי אתם מתעניינים בכל נושא איכות התמונה והצליל של המכשיר. מן הסתם האיכות זהה לזו של מזרימדיות של יצרנים אחרים (אחרי הכל, מדובר על אותו SDK ועל אותו צ´יפ) ולכן ההבדלים לא ממש ניתנים לשמיעה או ראיה.

עדיין לא הוכרז המחיר הרשמי של המכשיר, אך הוא צפוי להיות זול ממתחריו האחרים, מה שעלול להפוך אותו לאטרקטיבי כמכשיר "אמצע הדרך" שהיכולות הבולטות שלו הן בהקשר לעברית שלו יותר מאשר לפורמטים המתקדמים של אודיו.

במהלך החודשים שהמכשיר היה אצלי, הוא שודרג משמעותית דרך שדרוגי תוכנה, ואפשר רק לקוות שעם השקת המכשיר רשמית אפשר יהיה לצפות לשדרוגים וכיולות נוספים.

תודה לחברת NOWCOM על השאלת המכשיר לבדיקה

להמשך הדיון בפורומים לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

8:00
  /  
29.03.2009
  
מאת: עפר לאור

1