תערוכת המוטור בג´נבה 2009

למה לקפוץ לתערוכת רכב בינלאומית? הרי יש תערוכה בארץ כל שנה לא? העניין הוא, שבעוד שבארץ התערוכה היא של היבואנים, תערוכה בינלאומית היא ...


כחובב תערוכות רכב,  אני פוקד את התערוכה השנתית שיש כל שנה בפסח (אוטומוטור, רכב ויותר, גלגלים) מאז 1994. מאז כל שנה התערוכות נהיות מצד אחד יותר ויותר יקרות, ומצד שני יותר ויותר מאכזבות. לאחר התערוכה האחרונה בה אני וחבר טוב נאלצנו לשלם סכום גבוה בצורה מגוחכת עבור כרטיס כניסה לתערוכה, שרוב התצוגה בה קיימת כבר בחניון של גני התערוכה (רק שפה צריך להידחף/להצטופף כל הזמן), החלטנו ששנה הבאה אנחנו מבקרים בתערוכת רכב בינלאומית. הזמן עבר ואני כבר שכחתי מהעניין, עד שיום אחד החבר שולח לי SMS בו הוא מודיע לי שההנהלה מאשרת את הגיחה "המתוכננת" שלנו לתערוכת הרכב בז´נבה.

העניין די פשוט, משלמים שליש פחות מבארץ עבור כרטיס כניסה (ועוד בשוויץ שהיא לא מקום בדיוק זול) ובתמורה מקבלים תערוכה פי עשר יותר גדולה ופי עשר יותר מרשימה. אם נשים לרגע בצד את הוצאות הנסיעה, מדובר על עסקה טובה.

מי שאף פעם לא היה בתערוכה כזו (כמוני) חוטף שוק קטן כשהוא נכנס לאולם התצוגה – כן אולם תצוגה אחד ענקי, עם נציגות של כל יצרן רכב ששווה משהו, שלטים תלויים מהתקרה על מנת להקל על מלאכת הניווט, כל מיני שפות שונות ששומעים מסביב (הרוב גרמנית או צרפתית) והרבה אנשים. הרבה אומר צפוף? ממש לא. לרגע אחד לא הרגשתי שאני צריך להידחף או להצטופף ליד אנשים אחרים, או לחכות הרבה זמן שיתפנו מסביב למכונית כדי שאוכל לצלם תמונה ראויה.

בגדול די חששתי שבגלל המשבר הכלכלי התערוכה השנה תהיה מאד "מצומצמת" או שנראה בעיקר רכבים חשמליים/היברדיים/מימן וכו´, אבל זה לא קרה, לא בדיוק בכל אופן. מודעות לסביבה היתה בהחלט חלק מרכזי בתערוכה וכמעט כל יצרן מרכזי הציג רכב קונספט/סדרתי שכולל אלמנט ירוק כלשהו (כולל איזור תצוגה עם רצפה מדשא מלאכותי). מכירים את דירוג האנרגיה שיש מאחורי המקרר בבית? כל רכב בתערוכה כלל דירוג דומה, רק שזה מדבר על צריכת הדלק. כמובן שירוק הוא חסכוני ואדום הוא בזבזני, וכמובן שכל מכוניות הספורט (והיו הרבה מהן) קיבלו דירוג מאד אדום…

שמות כמו פרארי, למבורגיני, אסטון מרטין ופורשה כולם מכירים לא? ומה עם פגאני? קוניגסג? רינספיד? מנסורי? בראבוס? ספייקר? מורגן? בוגאטי? זגאטו? וויסמן? גמפרט? אלא אם אתם חובבי רכב סביר להניח שלא שמעתם עליהם, אבל גם הם היו שם. זה כמו להיות חובב שוקולד בחנות של שוקולדים (ועוד בשוויץ). מה שנקרא מכל טוב.

מן הסתם שהלקוח הישראלי המצוי לא מוזנח והדגם החדש של המאזדה 3 נכח בתערוכה, כולל גרסה ספורטיבית (שאנחנו כמובן לא נראה בארץ), הגולף GTI של VW והאחות המדהימה שלה – השירוקו (אותה גברת בשינוי אדרת), כל הקטלוג (נראה לי) של אודי, הרנו מגאן קופה המדהימה, ועוד ועוד.

כמה דברים מצחיקים ששמתי לב אליהם בתערוכה: האייפוד מסתבר שולט, כי חצי מהרכבים בתערוכה היו בלבן בוהק. כל יצרן כמעט עשה תצוגה מרשימה של הצבעים שהם מציעים לרכבים שלהם. דוגמניות היו דווקא מחזה לא נפוץ (בטח בגלל המיתון), מלבד אצל האיטלקים שדאגו לעניין הזה כמו שצריך. חתכים של מנועים דווקא כן היו מחזה נפוץ (ומדליק לגמרי) עם תנועה איטית ולדים שמדמים את ההצתות במנוע.

דבר אחד שלא שונה מבארץ הוא המחירים המופקעים שלוקחים עבור האוכל – 15 שקל לבקבוק מים קטן או 30 שקל לסנדוויץ… (לפחות התור מסודר לתפארת).

מכיון שהיה עדיף להישאר יומיים אקסטרא בשוויץ (הכרטיס טיסה הרבה יותר זול), החלטנו את היומיים וחצי שנשארו להעביר בלוצרן שזו עיר יותר "תיירותית" מז´נבה. כמו בהרבה ערים באירופה, לוצרן היא עיר מאד ציורית, כל הבניינים יפים (ושונים אחד מהשני), אגם פסטורלי ופסגות מושלגות, מה עוד אפשר לרצות? אוכל מקומי זה מה. חוץ ממקום אחד אולי, כמעט כל המסעדות שראינו הם איטלקיות (פיצה ופסטה), ואוריינטליות… ביסטרו צרפתי? מסעדת בשרים? אולי יש, אנחנו לא ראיתי…

כן אני מבסוט. התערוכה ענתה על הציפיות, שוויץ מדהימה והאנשים נחמדים. אני עוד אחזור.


זה רק שליש מהתערוכה…


קונספט של אינפיניטי


גרסה מיוחדת לפרארי 599


פרארי F1


פרארי 599


גרסה מיוחדת ללמבורגיני מורצ´ילאגו


בוגאטי ויירון


אודי אוטו יוניון


קוניגסג CCX


מערכת האודיו של פגאני


ג´יאוג´יארו פרייזר נאש


גרסה מיוחד של בראבוס למרצדס SLR


קונספט של סיטרואן


גרסה מיוחדת של מנסורי לבוגאט ויירון


גרסה מיוחדת של מנסורי לבוגאט ויירון
 


אסטון מרטין אחד

להתראות בשנה הבאה!

לאלבום התערוכה המלא לחץ כאן.

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
19.03.2009
  
כתב: איתי חזום

1