בית חכם בראיה הכלכלית

קל מאד להיסחף לאסוציאציה של חוויה מושלמת הכוללת נוחות מירבית ופינוק אמיתי כשעולה הביטוי "בית חכם". קל לנו לחבר בראש ...


 בית חכם בראיה הכלכלית

קל מאד להיסחף לאסוציאציה של חוויה מושלמת הכוללת נוחות מירבית ופינוק אמיתי כשעולה הביטוי "בית חכם". קל לנו לחבר בראש את נושא הבית החכם לעולם שכולו גאדג´טים עתירי טכנולוגיה וגימיקים יקרים ומנקרי עיניים. תפיסה זו חוברת למציאות הכלכלית הנוכחית בשוק ומתייגת את עולם הבית החכם במילה אחת – מותרות.

מי שמסתכל על הבית החכם באופן כזה במהלך הבניה, עשוי לוותר מוקדם מדי על האפשרויות שהתחום הזה יכול להציע לו ולהשמיטו בבואו לבחון את התקציב לכל הפרוייקט. כשאנחנו באים לבנות בית חדש, כמו בתחומים רבים נוספים, הנטיה הצרכנית שלנו היא לבחון בכל רגע דרכים להתייעלות וחסכון, לעיתים דרך צמצום ההשקעה ב"מותרות" והליכה לכיוון של מה שהכרחי בלבד. ההנחה הזאת מביאה רבים מאיתנו לחשוב שבונים רבים ימהרו לקבל החלטה לקצץ  בבית חכם כחלק מהצעדים המתבקשים על מנת להוזיל את עלויות הבניה, אולם מנתוני המרכז הישראלי לבית חכם נראה כי הנחות לחוד ומציאות לחוד.

בשנים האחרונות, עוקב המרכז הישראלי לבית חכם אחר רמת העניין שיש לכלל הבונים והמשפצים בתחום הבית החכם.  הגילוי המפתיע ביותר הוא שנכון להיום, בקרב הבונים והמשפצים, רמת העניין בבית חכם עולה ביחס הפוך למציאות הכלכלית העכשווית. כשאנחנו באים לבחון את רמת העניין בבית חכם, אנו בודקים בראש ובראשונה את נכונות הבונים לפנות לייעוץ מקצועי בתחום הזה כחלק אינטגרלי מתהליך הבניה או השיפוץ. אם לפני שנה, בין 2 ל-4 אחוזים מכלל הבונים והמשפצים גילו עניין בתחום הבית החכם, הרי שהיום (נכון לנובמבר 08) מדובר על 12.4%.

מתהליכי הייעוץ עצמם, ניתן לזהות כי יש הבנה גוברת והולכת בקרב המתעניינים בתחום כי המגמה תלך ותתעצם באופן כזה שבתוך שנים ספורות, עניין ה"חשמל החכם" יהפוך לסטנדרט מקובל בבניה כתחליף למערכת החשמל הקונבנציונאלית. ראיה כזאת דורשת התייחסות מתאימה מצד תשתית החשמל הרלוונטית. מדובר על תשתית שתאפשר גם למי שלא בוחר להתקין בביתו מערכת בית חכם במהלך הבניה, התקנת מערכת כזו בשלב מאוחר יותר (בהתאם לכיסם ולצרכיהם המשתנים של דיירי הבית) מבלי שהדבר יחייב בעתיד חציבה בקירות או שיפוץ מאסיבי שעשוי להתבטא בעלויות גבוהות.

ההתלבטות הגדולה של רוב הבונים המעוניינים בבית חכם במגבלות התקציב, היא בשאלה האם נכון להשקיע בתשתית ייעודית לבית חכם גם אם לא רוכשים מערכת מתאימה במהלך הבניה. כדי שניתן יהיה להפעיל את מערכות החשמל בבית שיש בו תשתית לבית חכם, ללא מערכת ניהול ושליטה מתאימה, יש צורך להוסיף מספר אלמנטים כבר בתשתית, המאפשרים עבודה עם מערכת חשמל קונבנציונאלית. מדובר בדרך כלל על תוספת שמשמעותה הכלכלית היא הגדלה של עד 20% בעלות תשתית החשמל.

האלטרנטיבה שניצבת בפני המתלבטים היא רכישת מערכת ניהול ושליטה והתקנתה כבר בתוך תהליך הבניה. פה מידת הכדאיות הכלכלית היא אינדיבידואלית, מכיוון שהמערכת בנויה בדרך כלל לפי צרכי הדיירים בבית ומכאן נגזרת עלותה.

רוב מערכות הבית החכם מציעות פלטפורמה בסיסית לניהול הבית המאפשרת גמישות ומודולאריות לשם התאמה לצרכים העתידיים, לתוספות אופציונאליות וכו´. פלטפורמה זו, כוללת את תכונות הבסיס בלבד של המערכת ומאפשרת ניהול ושליטה במערכות הבית ברמה בסיסית הכוללת שימוש רגיל במערכות הבית (בדומה לקיים בחשמל הקונבנציונאלי) ומספר תרחישים מתוכנתים. בחלק מחברות הבית החכם נוהגים לכנות את הפלטפורמה הזו בשם "חשמל חכם". עלותה נמוכה בהרבה ממערכת בית חכם מלאה הכוללת אינטגרציה של כל מערכות הבית ומאפשרת שליטה ממגוון רחב של אמצעים, החל משלטים, דרך האינטרנט והטלפון וכלה במסכי מגע חכמים ניידים.

בדומה למערכות שונות שאמורות להחזיר את ההשקעה ללקוח (מערכות סולאריות וכד´), גם בתחום הבית החכם נראה כי קיימת התלבטות של בונים רבים. נתוני המרכז הישראלי לבית חכם מצביעים על חסכון של עד 30% בצריכת החשמל לבית, למרות שניתן לומר שמידת החסכון המושגת באמצעות מערכת בית חכם היא אינדיבידואלית ויכולה להשתנות בהתאם למאפייני הבית והדיירים.

חסכון מושג על ידי מערכות הבית החכם בשתי דרכים עיקריות. הדרך הראשונה היא מתן כללים להתערבות של הבית בהרגלי הצריכה שלנו (פוטנציאל בזבוז). אם לדוגמה המזגן נשאר דולק בחדר שלא נעשה בו שימוש זמן ממושך, המערכת תזהה את פוטנציאל הבזבוז ותכבה את המזגן. המערכת יכולה גם לבצע כיבוי כללי של מערכות החשמל ביציאה מהבית ולנקוט בעוד פעולות רבות ושונות במטרה להקל עלינו לחסוך באנרגיה מבלי לפגוע באיכות החיים בבית. הדרך השניה היא תגובה של מערכות הבית לנתונים הטבעיים כתחליף לצריכה בזבזנית. כמו לדוגמה, העלאת התריסים כדי לאפשר לתאורת היום הטבעית לחדור מבחוץ. במקביל יכולה המערכת למדוד את רמת התאורה בבית ולהדליק מעגלי תאורה במידה והאור המתקבל מבחוץ לא מספק. המערכת יכולה להגיף את התריסים במקומות מסויימים בבית הפונים לכיוון השמש מהם עשוי לחדור חום רב לפני השקיעה, ובכך לחסוך בהוצאות קירור מיותרות, ועוד.

נכון לסכם ולומר כי בראייה לטווח הארוך, נטיית הבונים והמשפצים היא להכין תשתיות חשמל מתאימות לבית חכם. הכנת התשתיות חוסכת השקעה נוספת ומיותרת בהמשך. חלקם מתקינים מערכות שליטה לבית ברמות שונות כבר במהלך הבניה, המציעות התייעלות וחסכון החל מהיום הראשון של השימוש בחשמל בבית.

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


7:00
  /  
10.03.2009
  
כתב: יוסי פוגל

1