שיתוף קבצים – או איך משיגים HD?

עולם שיתוף הקבצים איתנו כבר שנים ארוכות וכיום קיימות פלטפורמות שונות להורדת קבצים. במאמר שלפנינו ננסה להכיר את העבר, ההווה ...


הקדמה ופלטפורמות

הקדמה

למרות שפה ושם אנו שומעים על תביעות משפטיות שמתנהלות נגד אתרי\תוכנות שיתוף קבצים, אי אפשר היום להתעלם מתופעת שיתוף הקבצים שהשתלטה על עולמינו. אז למרות שסגרו לנו בהתחלה את נאפסטר המיתולוגי, האתר השבדי ThePirateBay, את תוכנת AudioGalxy ואתרי הטורנט EliteTorrents ו-SuperNova ואפילו את המקומיים  Lionetwork ,Lala ו – WarezFaw, עדיין בכל יום ויום חלה גדילה משמעותית בהיקף השימוש בפתרונות השיתוף השונים. אך לפני שנרד לפרטי פרטים וננתח לעומק את התופעה, ההיסטוריה, ההווה והעתיד, חשוב להבהיר בצורה שלא משתמעת ל 2 פנים:

הורדה ושיתוף בקבצים בעלי זכויות יוצרים הנה עבירה. האתר אינו מעודדים עבירה על החוק ובכתבה זו לא תמצאו קישורים לא חוקיים ו\או עידוד שימוש בפלטפורמות המאפשרות גישה לקבצים המוגנים בזכויות יוצרים. יש לראות בתוכן כתבה זו כמידע אינפורמטיבי בלבד.

שיתוף קבצים

שיתוף קבצים הינה טכנולוגיה המאפשרת למחשב המחובר לרשת מחשבים (האינטרנט) להוריד קבצים הנמצאים על מחשבים אחרים או לחלופין וברוב המקרים לאפשר לאחרים להוריד קבצים ממנו. מטרת תוכנות שיתופי הקבצים היא לאפשר העברת קבצים בין הגולשים. קבצים אלו יכולים להיות קבצים מסוגים שונים: מוזיקה, סרטים, משחקי מחשב וקונסולות, סדרות, תוכנות, תרגומים, תכנים למבוגרים, מגזינים, עבודות סטודנטים ועוד.

רבים מהמשתמשים בשירותי שיתוף קבצים עושים זאת תוך פגיעה בזכויות יוצרים הקיימות בקבצים המועברים דרכם.

סיכונים

החשיפה לשירותי השיתוף למיניהם עלולה לחשוף את המשתמשים בה למספר רב של איומים:

 • הפרת חוקי זכויות יוצרים.
 • חשיפת המחשב לתוכנות לא רצויות.
 • סיכוני אבטחת מידע.
 • וירוסים ותוכנות ריגול.
 • ועוד…

פלטפורמות \ רשתות שיתוף

eMule

רמה: מתחילים

האימיול (או xMule בגרסת הלינוקס) הינה תוכנת שיתוף קבצים מבוססת כתוכנה חופשית בקוד פתוח. התוכנה משתמשת ברשת ה-eDonkey וברשת ה-Kad ולמעשה P2P מלא, אתה משתף את הסחורה שלך ומוריד מהסחורה של כל העולם. התוכנה מנהלת מה שמכונה "קרדיט" לכל משתמש ולפי רמת הקרדיט שלך אתה ממוקם בתור הורדה. זה אומר שברוב המקרים אתה תמתין לא מעט זמן עד לתחילת ההורדה ועוד יותר זמן לסיומה.
האימיול מקבל את התכנים באיחור לגמרי לא אופנתי משאר הפלטפורמות שנכיר בכתבה וכמו כן סובל מתופעת איטיות בהורדות בזכות הפלטפורמה הבעייתית.
העיקרון דיי פשוט – ככל שיש יותר מקורות זמינים להורדת הקובץ, לכאורה אנחנו זוכים למהירות משופרת יותר.

יתרונות: ממשק פשוט, יכולות חיפוש, גישה לתכנים מכל סוג כולל ישנים.
חסרונות: קשה לאתר את הקבצים הנכונים, ריבוי זיופים, סיכוי טוב לחטוף וירוס ומזיקים מסוגים שונים, איטיות בהורדות, קושי במציאת שחרורים חדשים מהתנור, אין סדר – אין חוקים.


תמונת מסך מתוך ה eMule

BitTorrent

רמה: מתקדמים

טורנטים הם ללא ספק הדבר החם היום בשוק. ביטרונט הוא למעשה פרוטוקול P2P לתוכנות שיתוף קבצים שנכתב על ידי בראם כהן. הפרוטוקול מאפשר לאנשים רבים להוריד קובץ כזה או אחר ועל הדרך לשתף את החלקים שכבר הורידו מול שאר המורידים במקום שכולם יורידו את הקובץ משרת אחד אשר רוחב הפס שלו מוגבל. המשתמש משתמש ברוחב פס של המשתפים, אך גם תורם רוחב פס בחזרה לשאר המשתמשים. על מנת למדוד את ה RATIO של אותו משתמש, הטכנולוגיה המציאה לנו את ה Tracker, שהוא למעשה שרת המכוון את כל התנועה בין המשתמשים המורידים את אותו קובץ. בניגוד לשאר הפלטפורמות, ביטורנט מוצאת מקורות דרך שרת ולא דרך משתמשים אחרים ומכיוון שאתה למעשה מוריד מהרבה משתמשים בו זמנית, אף אחד מהם לא סובל מהאטה משמעותית בביצועי המחשב שלהם ואנחנו נהנים מרוחב פס רחב במיוחד.

על מנת להוריד דרך קבצי Torrent, יש צורך לבצע 2 פעולות בסיסיות:

 1. התקנת קליינט.
 2. גישה לקבצי טורנטים.

הקליינט

קיימים מספר רב של קליינטים לטורנטים, בינהם Azureus, BitComet, ABC, TurboBT, uTorrent ועוד.
 

  

גישה לקבצי טורנטים

האמת שזה החלק הכי חשוב. נחלק את הנושא ל 2 סוגים:

 1. מתחילים – ניגשים לאתרים פתוחים ומחפשים טורנטים.
 2. מתקדמים – רשומים באתרי טורנטים פרטיים, קהילות טורנטים סגורות איכותיות ביותר, בדגש על זמינות של כל חומר שמשוחרר לאינטרנט. למעשה התחרות בים הטראקרים האיכותיים היא לא מי מפרסם ראשון מהרגע שמשוחרר לאינטרנט, אלה עוד לפני, בשלב ה Pre Release. מספר דקות לאחר מכן – זה כבר מפורסם באתרי הטורנטים הנחשבים. כמו כן זמינות של חומר ישן יותר והכי חשוב – מהירויות רוחב פס מטורפות. למה? כי בחלק גדול מהמקרים המשתף בכלל משתף את הטורנט ממחשב מרוחק (טרמינל) ורוחב הפס רחב במיוחד ובכך מתאפשרת הורדה במהירות רוחב פס מלא לצרכן הקצה. לצערנו רוחב הפס העולה (Upload) בישראל מהקמצנים בעולם ובכך הדרך היחידה שלך לשרוד באתר שמדורג גבוה זה על ידי שיפור Ratio באמצעים מלאכותיים (דרך תוכנות זיוף או דרך טרמינל מרוחק). כמובן שקיימת גם הדרך להישאר ב Upload ניצחי ולאט לאט לבנות את עצמך.

תוכנות הזיוף עשו לנו הישראלים שם רע בעולם ולא מעט אתרים מכובדים פשוט חסמו גישה לכל מי שמגיע מכתובת IP אשר מזוהה ממקור ישראלי. פתרון הטרמינלים הינו יקר (במקרה שמשלמים) ולא חוקי במיוחד (במקרה שמדובר בשרת שבעליו לא ממש מעודכן שמשתמשים בשירותיו….). במידה וה Ratio שלך חלש, אתה כמובן "מחופף" מהאתר ובמידה וה Ratio חזק, אתה מטפס בצמרת הדרגות מדרגת "Leecher ועד ל "Power User" וצפונה, כאשר בחלק מהמקרים תהיה לך אפשרות "להזמין" חברים לאתר.
היתרון בהזמנה כזאת ברור, יצאת תותח! החיסרון: במידה והחבר של החבר או כל מישהו שמתחת ל"עץ" שלך מזייף,
יש סיכוי סביר שכל הענף נמחק וכולם כולל אותך עפים מהאתר – ולא פשוט לחזור.


תמונת מסך מתוך קליינט ה uTorrent

 

אתרי חיפוש טורנטים למתחילים
Iso-Hunt,mininova, Demonoid, Thepiratebay, Torrent, Torrentreactor

אתרי טורנטים פרטיים איכותיים
TorrentLeech, SceneTorrents, Hdbits, Bit-Hdtv, Scenehd, FTN

 


תמונת מסך מתוך אתר TorrentLeech

 


תמונת מסך מתוך אתר HDBits.org

     

Usenet \ Newsgroups

רמה: מתקדמים


Usenet היא רשת מבוזרת (Decentralized Network) שפותחה והוקמה הרבה לפני שרובנו הכרנו את המושג "אינטרנט", לטובת תקשורת בין אוניברסיטאות כבר בתחילת שנות ה 80 המוקדמות. היא מתבססת על התשתית המסורתית של שרתי ה IRC שבמקור יועדו לצ´אטים ועל ידי הכרת הפקודות הבסיסיות, נכנסים לתור ומורידים ללא הצורך בשיתוף הקובץ וגישה מציצנית לדיסק האישי כמו שנדרש בטורנטים או ב eMule.
בשנים האחרונות צצו אתרי "תיווך" שמספקים למנויים (בתשלום כמובן) תוכנות המאפשרות להם להוריד כל חומר בקצב מקסימלי.

יתרונות

 • הקבצים נמצאים על גבי שרת לכן מהירות ההורדה מקסימלית.
 • החיפוש לא תלוי במספר המשתמשים המחוברים.
 • אין צורך לצבור קרדיט או דברים אחרים לצורך הגברת מהירות ההורדה.
 • אין המתנה בתור כדי להתחיל להוריד.
 • תמיכה ב"קמצנים" שמורידים ולא מעלים מידע – אין צורך לשתף את הקבצים שלכם!

חסרונות 

 • עולה כסף (ומשתמשים כמוני שלא מוכנים לשלם על כלום לא ימצאו בזה פתרון הולם).
 • תשתית מיושנת ומוגבלת.
 • לא ידידותי בכלל – איננו מיועד למתחילים.
 • לא מעט קבצים פגומים מגיעים בגלל התשתית הבעייתית (למרות שיש לזה פתרונות כמו PAR2).

 

     
תמונת מסך מתוך אתר Index

פורומים ושרתי אכסון

רמה: לכל הרמות

האינטרנט של היום כולל אינספור אתרי אכסון שהלהיט בשנים האחרונות הינו שרתי האכסון הפתוחים, כלומר שרתי אכסון שאינם מצריכים הרשמה, פשוט נכנסים לאתר, בוחרים קובץ ו…מעלים ללא הצורך להזדהות ואו לשלם עבור שירות האירוח (וכמובן שולחים את הלינקים לחברים ואו מפרסים בפורומים הסגורים).

כיום ניתן להעלות כמעט כל גודל נדרש (גם כאשר שרתי האכסון מגבילים בגודל הקובץ, תמיד ניתן לחלקו). שרת האכסון הפופולארי ביותר היום הוא כמובן Rapidshare. כל אלבום מוזיקלי, משחק, תוכנה, סרט (לרבות סרטי HD מכל גודל) וכו´ תוכלו להוריד משרתי RS.

מכיוון שהמשמעויות הכספיות של תחזוקת שרתים בסטנדרטים כאלו כבדות ביותר, התחילו להגביל את המשתמשים בכמות מידע שניתן להוריד בשעה, בו זמנית וכו´ אבל איפשרו מסלול "עוקף" וללא הגבלה למי שנרשם למסלול ה"פרימיום" שמעניק לחבריו להוריד ללא הגבלה, כמה קבצים במקביל, וברוחב פס מקסימלי כמובן. לצערי, בעקבות העלויות הגבוהות ואו ההצלחה שסינוורה את מנהלי האתר, הוגבלו לאחרונה גם משתמשי הפרימיום ל 2GB ליום מקסימום (שזה כמובן מעט מידי לכל הדעות). אבל החגיגה נגמרה (אלה אם כן, יתרחש כאן איזה מרד צרכנים או משהו בסגנון) וצריך למצוא יורש. נכון לרגע זה ישנם לא מעט פוטנציאלים כמו Megaupload, Netload, Megashares ואחרים.

שאלת השאלות: איפה לחצן ה Search באתרים מסוג זה?
אז זהו, שאין דבר כזה. למה?
מכיוון שמדובר בקבצים שבעלי האתר "מספרים" שלא יודעים מה בתכולתם ולכן לכאורה לא מסוגלים לשמור על חוקי זכויות היוצרים ולכן אפשרות חיפוש, נוגדת את הגרסה הזו.
אבל זה לא אומר שאין פתרונות, יש ועוד איך:

 1. חיפוש דרך תוכנת חיפוש ייעודית כמו Mayoko (שגם היא לא ממש מחפש מול האתר, אלה דרך אפשרויות חיפוש פנימיות שבפועל משתמשות במנגנונים של Google) או תוכנת Rapidshare Search Database.
 2. חיפוש דרך Google ע"י הקלדת שם השחרור הרשמי בסצינה, תמצאו עשרות קישורים להורדות.
 3. חיפוש\ניווט דרך פורומי Warez ויש לא מעט כאלו… כמו WarezBB, ForumW, IRFree ועוד רבים.
 4. קבלת אינפורמציה דרך אינדקסי שחרורים שכוללים לינקים בתגובות.
מילון המונחים של עולם השיתוף

מילון המונחים של עולם השיתוף

ספקיות אינטרנט
בחירת ספקית אינטרנט היא אתגר לא פשוט בימים אלה. מצד אחד כולן מפרסמות מבצעים מפתים ומצד שני החלו בשנה האחרונה חלק מספקיות האינטרנט לבצע "תעדוף פורטים" (או בשפה המקצועית Bandwidth Throttling) שכתוצאה ישירה – כל שיתוף הקבצים סובל מרמת ביצועים איטית במיוחד.
לכל הדעות מדובר בתהליך לא חוקי מכיוון שבהסכם ההתקשרות לא קיים סעיף המגביל את תעבורת הנתונים ואו השימוש ברוחב פס, אבל מכיוון ששיתוף הקבצים תופס להם כ- 80-90 אחוז מרוחב הפס הכללי אשר עומד לרשותם, הם מבצעים מה שמכונה Traffic Shaping (הגבלת תעבורה) ומגבילות עד כדי חוסר אפשרות לקבל ביצועים מינימלים ביותר מפעולות של שיתוף קבצים.

Ratio
המונח סביבו כל אתרי הטורנטים האיכותיים פועלים (פרט לכמה אתרים בודדים כמו FTN למשל). מה זה בעצם רטיו?
Ratio הוא היחס של כמות ההעלאה לחלק לכמות ההורדה. מה זאת אומרת?
אם אתם מורידים קובץ ששוקל 1TB אך מעלים ממנו רק 500MB, אז הרטיו שלכם יחושב כך:
Ratio = Downloaded / Uploaded = 500 / 1000 = 0.5

ה Ratio שלכם יהיה 0.5
כמובן שכל אתר קובע את החוקים שלו ויש אתרים עם "מבצעי סוף עונה" כמו "2 במחיר של אחד" (על כל בייט שתעלו יספרו לכם 2) או "Free Leech"(תורידו חינם!) אבל מה שמשותף לכל (רוב) אתרי הטורנטים´ וכמו שציינתי בקטגוריית הטורנטים:
Ratio נמוך = צפה הגבלות או פרידה מהגישה לטראקר.
Ratio גבוה = קבלת פריבילגיות להורדה סופר מהירה, אפשרות לזמן חברים, צפייה ב NFO ועוד הטבות.

סצנה
סצנת השחרורים קיימת כבר שנים ארוכות, היא התחילה במירק, ולמעשה מנוהלת שם עד היום. מדובר בתרבות שלמה שזה לא ממש הבמה להיכנס לכל הפרטים, אבל חשוב להבין בכל זאת את מקור חלק גדול מההורדות הקיימות ברחבי הרשת. אז העולם הזה מחולק לקבוצות שחרור שלמעשה מתחרות האחת בשניה על הקרדיט "לשחרר" ראשונים את אותו אלבום מוזיקלי, משחק נחשק, סרט שעדיין לא הגיע לקולנוע… וכו´. העולם הזה קשוח מאוד ויש כללים וחוקים ברורים מאוד,
עברת על החוק? "שחררת" משהו שמישהו אחר שיחרר לפניך? שחררת שלא לפי חוקי השחרור המקובלים? (לדוגמא  באיכות סאונד שלא לפי הכללים בג´אנר ה MP3, חסר פס קול, בעיות סנכרון וכדומה בג´אנר ה Movies וכו´) –  קיבלת NUKED שזה סוג של "חותמת שחורה" כאשר ברוב המקרים, בפעם השנייה-שלישית שזה מתקיים, קבוצת השחרור מסומנת באתרים השונים כלא אמינה (למרות שתמיד תצא גרסת Proper/Repack מיד אחרי של המתחרה או חלופי שלך). הקבוצות חיות בעולם של "סייטים" שזה מאין שרתי FTP חוקיים (עלק חוקיים…, הכוונה לא פרוצים) שהחומר פשוט "מפוקסס" (FXP בשפה המקצועית) משרת לשרת במהירויות מטורפות (כמה שניות והסרט בשרת אחר). גם כאן יש דירוגים שונים של סייטים (עד ל Top Sites שנחשבים לטובים ביותר) ולמעשה זאת התשתית שממנה "נולדים" כל מה שקיים להורדה באינטרנט, משם החומר "דולף" לשרתי הטורנטים, תוכנות השיתוף, שרתי האכסון, ניוז גרופ… וכו´.
איך אפשר לדעת מה "משוחרר"? עבור זה יש אתרי Info כגון dopes או Nforce.

Lechers
כמות המורידים של כל קובץ. ברוב תוכנות השיתוף כמות גבוהה מצד אחד מרמזת על עומס מורידים ולפיכך זה אומר שהקובץ שאתה מחפש נמצא אצל הרבה "משתפים" ולכם סיכוי טוב למהירות הורדה.

Seeders
מונח חשוב נוסף בדומה לכמות המורידים, זה מייצג את כמות המשתפים במלואם של הקובץ. משתף הינו מישהו אשר סיים להוריד את הקובץ והחל לשתפו. ערך גבוה מבטיח ברוב הסיכויים קצב הורדה מהיר.

Passkey
קוד הזיהוי של המשתמש מול הטראקר. שימו לב שבמידה והחלטתם לשתף טורנט עם החברים שלכם, יש סיכוי שאחד החברים שלכם מבין עניין ופשוט יכול "להשאיל" את ה Passkey שלכם ולהוריד "על חשבונכם" (במקרה הטוב), לגנוב את זהותכם (במקרה הפחות טוב) או לגרום ל"זריקתכם בבושת פנים" מהאתר (במקרה הרע!).

זיוף
מונח "כחול לבן" גאה לגמרי, שמגיע כתוצאה ישירה מ 2 סיבות:
1. רוחבי הפס ה"אנורקסים" במדינתנו.
2. האישיות הישראלית התחמנית.

תהליך הזיוף עובד על הונאה של כמות ההעלאה לכמות גדולה יותר על ידי תוכנות וסקריפטים ייעודיים, לצורך הדוגמא: תוכנה שבמקום לספר לטראקר שאתר מעלים על 10KBps עלובים, אתם מעלים על… כמה אתם רוצים ? נניח 2000KBps… כמובן שזה רק כאילו, אבל הטראקר התמים מאמין שזה אמיתי – וה-Ratio שלכם משתפר מהר מאוד לסטנדרטים אירופאים מכובדים. בפרק הטורנטים הוסבר למה לא כדאי, ואני חוזר ומדגיש – לא משתלם (אלה אם כן לא תופסים אותך).

הורדת סרטים
אז אחד השימושים שמעניינים אתכם הכי הרבה זה כמובן הורדת סרטים. בשנים האחרונות אני מצליח לראות חלק נכבד מסרטי הקולנוע עוד לפני (ולעתים הרבה לפני) שמגיעים בכלל לקולנוע במדינתנו …אבל גם כאן חשוב לדעת את החוקים וההגדרות, כי זה לא חוכמה רק לראות לפני כולם, אלה גם לראות בסטייל (למשל לאחרונה התרגלתי לראות רק HD, ולכן לוחות הזמנים שלי שובשו מעט). אבל בשביל זה אנחנו כאן – לעשות לכם סדר. אז איזה גרסה להוריד? לידיעתכם הסדר הוא קבוע, כמעט תמיד ומומלץ למתוח קו שתחתיו פשוט לא מורידים ולהלן הגרסאות האפשרויות + הסבר מלומד:

גרסת ה – CAM
CAM קיצור של Camera, גרסה שבעצם צולמה ע"י צופה שהצליח להגניב מצלמה לקולנוע. האיכות נמוכה ברוב המקרים, לא יציבה (אלה אם כן ההוא צילם עם חצובה) סאונד גרוע – בקיצור לא שווה הורדה.

גרסת ה – TS
TS קיצור של Telesync או TRANSPORT STREAM, גרסה דומה אך מושקעת יותר. ברוב המקרים מדובר בשיתוף פעולה עם בית קולנוע שמאפשר צילום מסודר יותר עם חצובה, חיבור למקור סאונד מסודר וכדומה.
שורה תחתונה: לא שווה הורדה.

גרסת ה – TC
TC קיצור של Telecine, גרסה מושקעת יותר שמקורה בהעתקה דיגיטלית ישירה מהסלילים המקוריים שמשודרים בבתי הקולנוע, בזאת באמצעים חומרתיים שמיועדים להקלטה כזו.
האיכות – לא רעה, אך לא מספיק טוב בשבילכם .לא שווה הורדה.

גרסת ה – DVD R5
גרסה חדשה יחסית בסצינת השיחרורים ומקורה איי שם ברוסיה האדומה. מדובר ב DVD-ים אשר מופצים ברוסיה ובמקור בכלל מגיעים עם דיבוב רוסי. מה שעושים הריפרים, הם פשוט מבצעים ריפ לתמונה ומשתילים את הסאונד של גרסת ה TC\TS +שיפורי אולפן כדי שיישמע יותר טוב.
שורה תחתונה: תלוי אך ברוב המקרים, סביר ביותר עד כדי טוב מאוד. יש מצב!

גרסת ה – DVDSCR
dvdscr קיצור של DVD Screener, למעשה מדובר ב DVD שנשלח למבקרי הקולנוע ולחברי האקדמיה לצורך קידום מכירות, קבלת חוות דעת וקידום אינטרסים בתעשיית הקולנוע. האיכות ברוב המקרים מצוינת ולמעשה זהה ל DVDRIP. ההבדל הוא שמידי פעם תמצאו שחרורים שכוללים הודעות דיי מרגיזות של "זכויות יוצרים" קטעים בשחור לבן או הודעות של "סרט זה לא למכירה" וכדומה. בכל מקרה, עד לכאן מגיע הקו האדום שלכם (אפשר גם שלב לפני ב R5), למעשה מכאן וצפונה כל סרט באיכות הזאת ומעלה – יהווה פתרון הולם למי שמחפש את תכני ה SD האיכותיים ביותר.

גרסת ה – DVDRIP
גרסת ה DVD מהדיסק המקורי. זה אומר שהדיסק יצא איפה שהוא בעולם ומישהו עשה לו ריפ וקודד ברוב המקרים XviD (mpeg-4). האיכות טובה מאוד. אגב, אם רשום Dubbed זה אומר מדובב.

גרסת ה  DVD-R
גרסת ה DVD מהדיסק המקורי. מה ההבדל מ DVDRIP? מאוד פשוט, אין קידוד מחדש, מדובר ב IMAGE של הדיסק המקורי, שוקל בדרך כלל 4.7GB במקום 700MB-1400MB ששוקל ה XVID. אבל כאן תזכו לקבל גם את התפריטים של ה DVD, בונוסים נוספים ואיכות וידאו זהה לכותר ה DVD המקורי.

גרסאות HD:

X264: ה Xvid של ה HD. קידוד H.264/MPEG-4 AVC שנחשב היום הנפוץ ביותר לתכני ה HD (המכווצים) למינהם. מגיע כקובץ MKV ושוקל בדרך כלל כמו DVD-R (סדרי גודל של 4.7GB או כפולות שלו) אך איכותי יותר כמובן בגלל המקור (לרוב Blu-ray).
כאשר יש לכם בסלון טלויזית HD Ready בלבד, תורידו את גרסת ה 720P אך במידה וטלויזית "הפרדה גבוהה עד הסוף" (או Full HD) תרשו לעצמכם לחפש את גרסת ה 1080.

גרסת ה TS :
"הדבר האמיתי" – דחיסה של MPEG-2, איכותי יותר… שוקל יותר (מידי) – לא תמיד שווה את המקום שתופס (בדיסק וברוחב פס).

העתיד: לאן אנו הולכים?

העתיד: לאן אנחנו הולכים?

לפי תפיסתי אני לא סבור שיכול להתרחש מצב שתעשיית שיתוף הקבצים נגמרת בשל מספר סיבות:

 1. התרגלנו. יהיה קשה לקחת לנו את התענוג הזה ואנחנו תמיד נחפש כיצד להשאיר את האש חיה.
 2. קיימים יותר מידי גורמים וחברות ענק אשר מעורבות ומעודדות את העסק לצרכים שלהם (יצרניות המדיות לצריבה, הצורבים, המחשבים, כוננים קשיחים וכו´).

אבל מה בכל זאת עלול להשתנות וככל הנראה גם ישתנה?
רוחבי הפס נגמרים, ספקיות האינטרנט מתקשות לתחזק את אורגיית ההורדות הזו וכתוצאה של ייאוש משותף של ספקיות האינטרנט ובעלי זכויות היוצרים (אולפני הסרטים), כמות תעבורת ההורדות של מנויי האינטרנט תוגבל במהרה (בעולם כבר יש צעדים לכיוון הזה) – ומי שירצה "להשתולל", ישלם יותר. בקיצור, מה שקרה ל Rapidshare יכול לקרות לספקית האינטרנט שלכם.
אם וכאשר דבר כזה יקרה,זה בהחלט יכול להיות תחילת הסוף לחגיגה הזו, כי למה לשלם X דולרים להורדה, אם אפשר בעוד כמה גרושים לקנות את המקורי?
אני לא יודע מה נכון שיקרה, כי הרי אם כולם יורידו בחינם, ולא יהיה מי שירכוש את הדסיק המקורי, לא יצלמו סרטים ולא יקליטו מוזיקה כך אומרים. מצד שני – הנתונים מראים אחרת ולמעשה אומנים גדולים של ימינו מוכרים פי עשרות רבות מאומנים מצליחים של פעם ולמרות שאת האלבום ואו סרט מורידים מיליוני משתמשים, עדיין הסרט\אלבום שובר קופות ושיאים.

אני משוכנע שבמידה והיו משקיעים יותר מ"הורדות חוקיות" בפלטפורמה מסודרת, היו משלמים לחברות מסודרות (שהיו דואגות לצ´פר את מי שלכאורה מפסיד כמו חברות התקליטים ובעלי זכויות היוצרים) – סידור כמו ש iTUNES הצליחו להוכיח שאפשרי.

והכי חשוב, פחות במלחמות חסרות סיכוי נגד התופעה שנמצאת כאן כדי להישאר!

!Happy Leeching

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
25.02.2009
  
כתב: Mad-Dog

1