‏‏זה הקטן גדול יהיה – מגבר אוזניות נייד ( Mini3 V.2)

ניר סגיב (linktree) ואורי לרנר בודקים מגבר אוזניות זעיר - ה- MINI V3 לביקורת המלאה, כנסו לאתר.


f הקדמה

הקדמה 

אפתח בהצהרה – שמי אורי ואני לא אודיופיל. אני סטודנט, שאוהב להנות ממוזיקה טובה ויודע להעריך איכות. אבל, אני גם יודע את המגבלות שלי (שהינן בעיקר תקציביות) ולהנות ממוזיקה תחת מגבלות אלו. עכשיו, כשהורדתי את זה מעל לבי, אני יכול לחזור לכתוב בשקט.

רגע רגע – גם לי יש משהו להוריד מעל ליבי – שמי ניר סגיב (LinkTree) ובטח כבר ראיתם כמה סקירות שלי כאן, את המגבר המדובר גם אני קיבלתי ל 72 שעות. הספקתי להתרשם ממנו מעט, מעט מדי, אבל אתן גם את רשמיי ולו כדי להעשיר את הסקירה ולתת שתי דעות על ה´מיני בשלישית´.

היסטוריה

לפני כשנתיים, בעקבות ביקורת של ניר על אוזניות ה Grado SR-80 שלו, רכשתי את אותן האוזניות וגיליתי פנים חדשות של שירים ששמעתי עשרות פעמים לפני כן. עד אותו שלב שמעתי רק עם IEM (כשהטובות שבהן היו Sony EX-71SL / Sennheiser CX-300 ופעם אחת קצרה ב Etymotic Er6i), כאשר המקור המחובר היה אייפוד ממגוון דגמים וסוגים. כשהתחלתי להאזין לגרדו, הבנתי כמה מוזיקה יכולה להישמע טובה יותר ומה זה באמת לשכב במיטה, לעצום עיניים, ולהנות מעצם ההאזנה. אבל, איני יכול להגיד שהחוויה הייתה מושלמת –  הגרדו הן אוזניות פתוחות מאוד וככאלו – קשה מאוד לשמוע איתן מוזיקה באיזורים רועשים (אוטובוסים, רכבות, כבישים), במיוחד כאשר המקור הינו נגן נייד בעל כוח מוגבל.

לכן, השימוש העיקרי שלי בהן היה לשמיעה בדירה, צפייה בסרטים ושימוש להאזנה למחשב (משחקים). לצערי, קשה לי להגיד שניצלתי אותן מספיק. לפני מס´ חודשים, בביקור אצל חבר, הוא סיפר לי שהוא בונה מגברים להנאתו (ולשימושו הפרטי), חלקם על בסיס קיטים וחלקם תוך תכנון חלקי בעצמו. אחד הדגמים שהוא הראה לי היה הדגם אותו אנו סוקרים כאן, ה Mini3, בתכנון של AMB Labs.

לפי המפורט באתר, מדובר במגבר אוזניות קטן, נייד, המכיל סוללה נטענת של 9V ומסוגל לדחוף אוזניות הדורשות בד"כ מגברים גדולים בהרבה לצורך ניצולן המלא. בהתחלה – הייתי ספקן. כשהסתכלתי על המגבר (שגודלו ככרטיס אשראי ועוביו כ 2 ס"מ), תהיתי כיצד דבר כ"כ קטן יוכל לשפר לי את חווית השמיעה. בנוסף, כשראיתי את המגבר, האוזניות שלי לא היו איתי ולא היה לי זמן לבחון אותו לעומק, אז רשמתי לפני שבהזדמנות מסויימת – יגיע הזמן. ובכן – הגיע הזמן! לקחתי מהחבר את המגבר שבנה (מדובר על האישי שלו, שצמוד אליו בד"כ לאורך רוב שעות היום ועל נכונותו לתת לי אותו לבדיקה נתונה לו תודתי) והחלטתי שהגיע הזמן לבדוק במה בדיוק מדובר. בנוסף, לקחתי ממנו גם כבל המוציא סיגנל Line Out מחיבור ה Dock Connector של האייפוד, אותו ניתן לראות גם בצילומים המצורפים. כפי שציינתי בתחילה, אני סטודנט תפרן ולכן התייחסתי בבדיקה לשני פרמטרים עיקריים:  

1. איכות – למעשה, לא הייתה לי נקודת ייחוס מספיקה לבדיקה ואין לי ציוד Hi-Fi האופייני למרבית חברי הפורום (בחדר אני מאזין ל T-Amp שמחובר לשני רמקולים שנשארו ממערכת Pioneer מתחילת שנות ה 90´). לכן, ההשוואה העיקרית מבחינתי הייתה כיצד המגבר משפר את ההאזנה באוזניות הגרדו שלי, עבור שירים שאני מכיר ואוהב.  

2. ניידות – אני גר בירושלים, לומד בקמפוס אחד ועובד באחר. בנוסף, אני נוסע לבית הוריי בצפון לסופי שבוע. מכאן, חשובה לי מאוד תכונת הניידות של המכשיר, זמן העבודה ותרומתו לשמיעה תו"כ נסיעות.

את המגבר קיבלתי מאורי ביום שבת, ל 72 שעות בדיוק, בכל זאת אני לא מכיר הרבה אנשים שהיו נותנים את המגבר האישי שלהם למישהו שהם לא מכירים ומשאירים את האוזניים שלהם ללא ה"מנה היומית" של מוסיקה בסטנדרטים שהם הורגלו אליהם.

בתחילה כשאורי סיפר לי שזהו מגבר קיט ציפיתי לקבל משהו הרבה יותר "חובבני" אבל המגבר הזה נראה מקצועי לכל דבר. למרות שאת הפאנלים ראסל החליט שלא לקנות מוכנים והוא קדח את החורים בעצמו העבודה נראית טובה מאוד (התמונות יעידו). האצבעות מייד דיגדו לי ורצתי לחבר את המגבר הקטן ולראות מה הוא יכול לעשות, העובדה שיש אצלי בימים אילו את ה 650HD של Sennheiser הפכו את העניין למעניין עוד יותר – אולי ישנה אפשרות להפוך את ספינת הדגל של סנייזר לאוזניות לנגן נייד?!

הצליל

איכות

את הבדיקה ציינתי תוך שימוש באייפוד כמקור (Ipod Touch, 1st gen), בשני מצבים:

1. שירים מקודדים ב Apple Loseless מדיסקים מקוריים.

2. שירים מקודדים ב MP3, ב bitrate העולה על 192kbps.  

אם אסכם את החוויה במילה אחת – וואו. אם בשתיים – וואו, שיגעון 🙂  

אם קניית הגרדו גרמה לי להבין פעם ראשונה מה גורם לאנשים לשבת, להאזין למוזיקה ולשקוע בעולם משלהם, אז השימוש במגבר גרם לי להבין את הביטוי "במה רחבה". זו הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי כאילו אני יושב באולם (ולא בחדר), והנגנים נמצאים מסביבי. בפתיחת השיר The Trial של פינק פלויד (מתוך The Wall) נשמעים צעדים וקולות רקע. עם המגבר הייתה לי תחושה כאילו מישהו צועד סביבי, הרגשה שהזכירה לי את המופע "קאמרית On the Wall" בו הייתי (פעמיים). בשיר נוסף מאותו האלבום – Another Brick In The Wall, Part 3, קטע הסיום כולל מקהלת בנות הקוראת בקול "Tear Down The Wall".

בהאזנה ללא האוזניות, שומעים אותן בצורה עמומה יחסית, וגם כאשר הן בשיא הקריאות – התחושה המתקבלת היא של קבוצה מרוחקת. לעומת זאת, עם המגבר, כבר מהקריאה השנייה או השלישית, תחושת העוצמה מתחילה להקרין מהקריאות, ואילו עם ההגעה לשיא הרגשתי מה עומד לקרות הלאה והצליל של שבירת החומה פגע בי כאילו עמדתי לידה. במלוא הכנות – הרגשתי כאילו אני עומד מול הבמה ורואה את החומה נשברת. חשוב לי לציין כי לא מדובר כאן רק בעניין הווליום – הטווח בין הצלילים הגבוהים לנמוכים הפך למודגש יותר (הקולות הגבוהים יחסית של המקהלה לעומת צליל הרעם של החומה הנשברת), התחושה של החלל הפתוח סביבי וכל זאת בנוסף לשליטה הרבה יותר בווליום הכולל – הכל ביחד נתן לי את תחושת העוצמה המוקרנת מהשיר.  

אלבום נוסף ששמעתי לצורך השוואה הייתה פס הקול של הסרט Hair. השיר המסיים אותו – The Flesh Failures (Let The Sunshine In) מתאר בחלקו הראשון חיילים העולים למטוס בדרכם לויטנאם (קטע מצמרר לצופי הסרט / המחזמר, המכירים את הדמויות) , בעוד סיומו (Let The Sunshine In) מלווה הפגנה היפית ומשוחררת. השיר הזה מעלה לי דמעות בעיניים בכל פעם שאני צופה בסרט, אולם בהאזנה זו – חוויתי את אותן התחושות רק מעצם ההאזנה למוזיקה, הצמרמורת אחזה בי בחלקו הראשון, כששמעתי את פסיעות הרגליים של החיילים בעודם נכנסים לבטן המטוס (ניתן היה ממש לחוש בהד),  בעוד שחלקו השני גרם לי לחייך לשמע הריקודים והריצה של המפגינים כנגד הלחימה. גם בשירים שלא קודדו ב Loseless הרגשתי בהבדלי איכות, אם כי בצורה פחות מובהקת. קשה לי להגדיר שיר ספציפי, אולם התחושה הכללית הייתה של מוזיקה חמה יותר, רחבה יותר ובהחלט מוציאה הרבה יותר מהאוזניות.

ממ.. אולי זה הזמן שהייתי עם האוזניות שלא אפשר לי לבדוק אותם ממש לעומק (ואני חייב להודות שלא יצא לי לשמוע עם המגבר יותר מכמה שעות בודדות) אבל אני לא חולק את ההתלהבות של אורי.

ראשית אני חייב לומר שהמגבר ללא ספק מורגש, הוא מצליח להזיז את הגרדו בצורה יוצאת דופן. אם ביום רגיל אני צריך להגביר את האייפוד לגבהים גבוהים של וליום על מנת לשמוע את המוסיקה, עם המגבר הגרדו נענות מייד והצליל שלהם מצויין – אבל לא יותר טוב מבדר"כ כלל, לפחות לא לפי ההתרשמות שלי.

על האייפוד / אייפון שלי יש לי רשימת השמעה בפורמט Lossless שאיתה אני בודק את כל מוצרי הסאונד שלי, יש שם טראקים של Dire Straits, Pat Metheny, Chick Corea כמו גם Guns N´ Rosses ועוד.אבל אני לא חושב שהוא מצליח להוציא יותר מהאייפוד, לא הרגשתי שיש איזה צלילים שפיתאום מופיעים משום מקום, הרבה יותר קל לשמוע את הדברים כי המגבר פותח את האוזניות בצורה טובה מאוד אבל לטעמי הוא לא מוסיף משהו לאיכות.

כמו שכבר הזכרתי יש לי בבית את ה 650HD של סנייזר וכמובן שמייד חיברתי גם אותן למגבר. ברור שנגן כמו אייפוד לא מסוגל לדחוף אוזניות כמו הסנייזר ונראה שגם המגבר הזה לא ממש מצליח.

אמנם מצליחים לשמוע את האוזניות בעזרת המגבר אבל הוא לא מצליח לפתוח אותן לגמרי (בכל זאת ההתנגדות של הסנייזר עומדת על 300 אוהם בעוד אילו של הגרדו מתנגדות ב32 אוהם בלבד).

ניידות

ניידות

כפי שניתן לראות בתמונות, המגבר קטן יותר בגופו מהאייפוד, אולם עבה יותר. אם האוזניות שלי היו IEM, גודל זה היה עלול להוות חיסרון. אולם, מכיוון שאת המבחן ביצעתי עם הגרדו (כדי לראות האם המגבר הזה יכול להיות ההבדל בין להסתובב איתן כאוזניות ניידות או לא), גודלו היה זניח יחסית ולא היווה גורם מגביל.

בנוסף, משקלו זניח מאוד וכמעט בלתי מורגש. המגבלה היחידה אותה הוא יוצר (במידה ומשתמשים בכבל הקצר בו השתמשתי) היא שלא ניתן לשים את האייפוד על החגורה / בנרתיק סטנדרטי. לכן, הלכתי עם פאוץ´ ובו הנגן + המגבר, ואיתם שארית הכבל של האוזניות – לא נורא, היה נוח.  

מבחינת תוצאות המבחן, המגבר ענה על הציפיות שלי והרבה הרבה מעבר. השתמשתי בו תוך האזנה בשליש בערך מעוצמת ההגברה שלו, כאשר רמה זו הספיקה להליכה ברחוב, נסיעה ברכבת ואף המתנה בתחנת אוטובוס בירושלים. בתנאים קשים במיוחד (ישיבה ליד רציף אוטובוסים מרכזי, רכבת הנכנסת לתחנה) עליתי עד כ 50%-60% מהעוצמה המקסימלית, ומעבר לזה – חששתי לנזק שמיעתי. חשוב לציין שבהאזנה בדירה (סביבה שקטה) לא היה לי צורך לעבור את ה 20%-30% מהטווח השלם, בעוד שבשמיעה ישירות מהאייפוד עמדתי על 75% ומעלה מהווליום (בסביבה רועשת, גם 100% מהווליום שמוציא האייפוד לא הספיק להתגבר על הרעשים הסביבתיים).  

בסביבה פתוחה הרגשתי אף יותר את יתרון האיכות שמעניק המגבר – בעוצמות רעש גבוהות, עדיין הצלחתי לשים לב לדגשים הקטנים שבמוזיקה, לניואנסים הדקים בנגינת גיטרות (Crazy של אירוסמית´), ולאווירת "אולם התיאטרון" ביצירות המתאימות (מס´ משירי Gregorian – Masters Of Chant, והקטעים האופראיים ב Prince Igor של Warren G & Sissel, מ The Rapsody Overture).  

במס´ ימי האזנה לא הרגשתי ירידה באיכות הצליל, אף ללא טעינה. כשכן טענתי אותו המכשיר לא התחמם, ואף נאמר לי (אף כי לא הייתה לי הזדמנות לבדוק) כי המגבר נטען לכ 90% מהמקסימום תוך כ 5-6 ממצב מרוקן.  עקום הטעינה לוגריתמי – לאחר מס´ השעות הראשונות קצב הטעינה יורד (כדי למנוע נזק), כך למשל לאחר כ 15 שעות טעינה הוא יגיע ל 95%, ואילו לאחר 15 שעות נוספות הוא יגיע ל 98% לערך, וכן הלאה. הדוגמאות שנתתי אינן מדויקות, אולם הן מעבירות הרעיון מאחורי דרך הטעינה. אולם, הטעינה אינה שואפת ל 100%, בסופו של דבר תהיה טעינת יתר ולכן לא מומלץ להחזיק את המגבר בטעינה למשך שבוע, אולם השארתו ליומיים שלושה לא צפויה לגרום לו כל נזק. המטען בו השתמשתי הינו ספק כוח של מחשב נייד (המוציא 15V, למרות שניתן להשתמש בכל שנאי בתחום של 12-24 וולט), אשר לו הוחלף התקע לכזה שיתאים למגבר.  

הערה – קיימות שתי גרסאות של המגבר הנ"ל –

1. גרסת High Performance, המיועדת לאוזניות בעלות עכבה גבוהה או נמוכה (וזוהי הגירסה אותה בדקתי).

2. גרסת Extended Runtime, המיועדת לאוזניות IEM או אוזניות בעלות עכבה נמוכה בלבד (אותן קל יותר "לדחוף"). גרסה זו מוציאה הספק נמוך יותר ולכן גם בעלת זמן פעולה ארוך יותר.  

ניסיתי לבדוק את המגבר עם האוזניות IEM שלי (Sennheiser CX-300), אולם היה לי קשה מאוד לשמור על ווליום נמוך מספיק (כך שלא ייגרם נזק לאוזניים שלי / לאוזניות), ולכן ויתרתי על הרעיון. בנוסף לשתי הגרסאות (הנבדלות ברכיב ה opamp), בבניית המגבר ניתן לקבוע את ההגבר (Gain) שלו, משמע – בכמה הוא יגביר את האות הנכנס וכך ניתן להתאימו עבור האוזניות עבורן הוא נקנה (אם האוזניות היחידות איתן שומעים הן IEM, ניתן לקבוע הגבר נמוך יותר ואז בקר העוצמה יתאים יותר ויאפשר שליטה מדויקת בלי "לפוצץ את עור התוף"). פרמטר זה ניתן לשינוי גם לאחר בניית המגבר (החלפת רכיבים פנימיים), במידה ומחליפים אוזניות. ייתכן שאותו המגבר בגרסתו השנייה או בהחלפת רכיבים יתאים יותר לאוזניות IEM, אולם במקרה בו ארצה להשתמש באוזניות קטנות בגודלן גם פרמטר הגודל (של המגבר) יהיה חשוב לי הרבה יותר. לכן, סביר להניח כי גודלו של המגבר, מוגבל ככל שיהיה, יהווה חיסרון וימנע ממני לקחתו איתי באופן קבוע.

בנוגע לאוזניות ה HD650 עימן "שיחק" ניר, פתרון שינוי ה Gain יכול לעבור בשני הכיוונים. המגבר שבדקנו היה מותאם לרמה של 5x (ברירת המחדל של הקיט). ניתן לקבוע אותו באמצעות רכיבים סטנדרטיים גם ל 8x, קונפיגורציה שהייתה מתאימה יותר לאוזניות בעלות הדרישות הגבוהות יותר. מעניין לשמוע את הסנהייזר במצב זה…

אני, שלא כמו אורי, מסתובב גם בחוץ עם האוזניות גרדו, אני לא מוצא אותן מפריעות לי באיזה שהיא צורה – זה כמובן משהו אישי מאוד.

עדיין אני מרגיש שהמגבר דווקא מפריע לי יותר ברחוב. בעוד שהאוזניות גדולות למדי אבל יושבות על האוזניים האייפוד תמיד יכול היה להכנס לכיס הג´ינס בקלות ולאפשר לי להעביר שירים, להגביר ולהנמיך את הווליום בקלות.

 – המגבר הופך את כל זה לבלתי אפשרי, אלה אם אתם מסתובבים עם מכנסיים בעלות כיסי ענק אין אפשרות לשים את המגבר והאייפוד ביחד בכיס וזה לטעמי חיסרון בפיתרון הזה.

אין ספק שהמגבר קטן ונייד אבל ללא ספק אם הוא היה נייד יותר (או אפילו עדיף מגיע כבר בתוך האייפוד / או הנגן mp3 המועדף עליכם) זה היה הרבה יותר טוב.

אני מסכים עם ניר – אכן, קשה להסתובב עם המגבר ללא תיק. עשיתי ניסיון זריז (אולם לצערי, לא הספקתי לבחון אותו לאורך יותר זמן מאשר 10 דק´ בחצר) – שמתי את האייפוד בנרתיק החגורה הרגיל שלי ואת המגבר בפאוץ´ חגורה נוסף (של מצלמה), לידו. אומנם, הרגשתי כמו שוטר (שני נרתיקים על החגורה, וזאת בנוסף לפלאפון בכיס ליד), אבל זה לא הרגיש כמשהו שעתיד להפריע.

בכל מקרה – אם היו רכיבי הגברה טובים יותר באייפוד בהחלט הייתי מרוצה צוחק

המגבר נתן גם יופי של איכות בבית, חיברתי אותו ליציאת האוזניות של מק שלי והגרדו הגיבו הרבה יותר טוב מאשר בחיבור ישיר, תוסיפו לזה את העובדה שאפשר להשתמש במגבר גם בזמן שהוא נטען ויש לכם יופי של מגבר קטן, איכותי וזול לבית.

לסיכום

סיכום

המגבר מדגם Mini3 V.2 הדהים אותי. השיפור באיכות השמע, בעוצמת ההגברה, בפירוט הצליל ובתחושה שהעניקו האוזניות היה עצום. אחרי שהעברתי את המגבר לניר לצורך כתיבת הביקורת מזוית השמיעה שלו, האזנתי שוב ולצערי הרגשתי כי הצליל "שטוח". שירים שגרמו לי לחוש כאילו ניגנו אותם בשבילי נשמעו לי פשוטים יותר, חיוורים – כאילו עברתי לאוזניות פשוטות בהרבה. יש לי תחושה כי אחת ממתנות היומולדת שאבקש תהיה המגבר הזה… ואז אוכל לחזור לשמוע עם הגרדו, כמה שיותר ובכל מקום אפשרי. אני ממליץ בחום על המכשיר למי שמחפש מגבר אוזניות נייד (או ביתי חסכוני במקום), בתקציב הגיוני.

אם לסכם בכמה משפטים את דעתי על המיני, המגבר עושה עבודתו נאמנה.

אני חושב שהוא מתאים לפלח שוק אוכלוסיה מסויים, כאילו שמסתובבים עם אוזניות קצת יותר איכותיות אבל נמצאים בסביבה רועשת שדורשת הגברה רבה יותר ולכאילו שיש להם מספיק מקום בישביל לסחוב את האקסטרה.
גם לבית הייתי ממליץ על המגבר, אם אתם מחפשים משהו זול ונחמד המגבר הזה עושה רושם לא רע בכלל גם בשימוש ביתי – אם תוסיפו לזה את העובדה שאתם יכולים לקנות את החלקים ולהרכיב לבד זה הופך אפילו לחוויה עוד יותר טובה.
אני מודה מאוד לראסל על נכונותו לתת את המגבר והמטען לצורך הביקורת, ומאמין כי הוא גם יקרא את הסיקור (ותגובות, אם וכאשר יבואו בעקבותיו).
  

מידע נוסף (למעוניינים)

1. דף הבית של המגבר, באתר היצרן ומתכנן הקיט – AMB´s Mini3  . שימו לב לסרגל בצד שמאל, המכיל את כל המידע הדרוש (כולל תרשים הלוח, רכיבים דרושים, הוראות הרכבה, מידע טכני מפורט וכו´).

2. שני שרשורים עצומים מהאתר HeadWize, הכוללים הסברים טכניים סביב המגבר. בשרשור משתתפים מתכנן המגבר (amb) ובונים מומחים (למשל MisterX, שמשתף פעולה עם amb בתכנון), ואני מניח שכל שאלה / בעיה נענו שם כבר בעבר. חלק ראשון , חלק שני (כי החלק הראשון הגיע לגבול ההודעות בשרשור…).

מחיר מומלץ לצרכן:

  • $130 מגבר בגרסת ה DIY.
  • $160 מגבר מורכב.

המגבר ניתן לרכישה מאתר היצרן.

תודה לראסל על השאלת המגבר לצורך ביקורת

תודה מיוחדת ל קילומבו על השאלת Sennheiser HD650 לצורך הבדיקה

להמשך דיון בנושא הכתבה לחץ כאן.

לבלוג של ניר: "הכל על אייפוד ונגנים ובעיברית"


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.02.2009
  
כתבו: ניר סגיב (linktree) ואורי לרנר (uriler)

1