ה-DTT (שידורי טלויזיה קרקע דיגיטליים) של הרשות השניה יוצא לדרך

ביום שני ה-19 לינואר, ערכה הרשות השניה אירוע שבו היא תארה וכסתה את כל פרטי שידור הטלויזיה הדיגיטלי הארצי (DTT ...


הקדמה 

הרשות השניה ערכה ב-19 לינואר 2009, שימוע כללי שבו עדכנה ספקים ויצרנים את פרטי השידור הדיגיטלי כפי שיופעל בהמשך השנה.

המטרה: חשיפת השידור הדיגיטלי הקרקעי בישראל ליצרנים, יבואני חומרה ולקהל הישראלי. שיטת השידור שנבחרה היא DVBT מבוססת H264 והשירות יקרא בישראל DTT (כפי שהשם המקורי של YES היה DBS).

כבר בשלהי 2005 דיברנו רבות על שירות השידורים הדיגיטליים הקרקעיים עם פתיחת שידורי הנסיון המקוריים של שידורי DVBT, אך הנושא קודם רק לאחרונה.

מנשה סמירהתחילה עלה לפודיום מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השניה והציג את הפרוייקט. הפרוייקט שאפתני ומיועד להגיע ל-1.5 מיליון בתי אב בישראל שיש להם מסך טלויזיה אחד לפחות. המטרה היא לכסות בשידור הדיגיטלי כ-85% מהאוכלוסיה בישראל עם מקלט פנים ביתי (יתכן שמוגבר) ולהגיע ל-98% כיסוי של ישראל עם אנטנה חיצונית.

השידור יבוצע משלושה מוקדים אשר יתמכו זה בזה. האתרים בצפון יכללו כ-5 נקודות שידור שמהן כבר היום משודר ערוץ 2.

מספר דומה יכסה את איזור המרכז והשפלה. מוקד בודד יכסה את דרום ישראל אשר ימוקם באילת.

המוקד השידור העיקרי יהיה מוקד "אתרים" שבמרכז הארץ.

התדרים שיהיו בשימוש בעת ההשקה צפויים להיות UHF 29 בצפון ובדרום ו- UHF 26 באיזור מרכז הארץ.

השידורים מתחילים בתוקף החלטה ממשלתית מספר 2189 מלפני מספר שנים אשר עוגנה בחוק בפברואר 2008.

מטרת השידורים הם להגיע לאוכלוסיה רבה יותר, להגיע לניידות גבוהה יותר (הודגשו מאוד מקלטים ניידים, מקלטי רכב מובנים, טלפונים סלולריים וכו´) עבור הערוצים שמוגדרים בישראל כ-FREE TO AIR, קרי: 1,2,10, וכמו כן 99 ו-33.

במסגרת זו, מצפים ל-16 מ´ ש"ח חיסכון בעלות ההקמה (אל מול כיסוי דומה בשידורים אנלוגיים) וכן 58 מ´ ש"ח חיסכון בשנה למדינה (לא כולל החיסכון לזכייניות ולגופים שונים וללא עלות הקרקע והחשמל שנחסכים) לכשיכובה השידורים האנלוגיים.

השידורים האנלוגיים, אשר כיום מתופעלים על ידי בזק (כלומר, עיקר ההפסד של הפרוייקט יגרע מהכנסות בזק במקרה הזה) צפוייות להיפסק לפי חוק לאחר 18 חודשים מפתיחת השידורים.

השידורים צפויים כרגע להתחיל ביולי, אך יתכן גמישות מה בנושא זה (האפשרות למלחמה למשל עיכבה אותם בכשנה), כך שיתכן כמה חודשי איחור בהשקה של השידורים. במכרז להקמת התשתיות נבחרה חברה תומסון הצרפתית אשר כבר כיום מקימה את המערך. הצפי הוא שבחודשים הקרובים יערכו מעט שידורי ניסיון בצפון ולקראת אפריל / פסח צפוי ניסוי מסיבי יותר באיזור המרכז.

היעד של המועצה היא שכל אוכלוסית ישראל תוכל לרכוש ממיר שלא יעלה יותר מ-400 ש"ח ואשר יאפשר לה את מלוא האפשרויות של קליטת השידורים החופשיים בישראל.

הצד הטכני

את הצד הטכני של הפרוייקט תאר ניסים טל, האדריכל הראשי של הפרוייקט מטעם הרשות השניה.

פרטי השידור הטכניים כוללים טווח תדר של 8Mhz ב-UHF. קידוד השידור הוא H264 בוידאו ו-AAC+V2 באודיו. בהמשך יצטרף אליו שידור DOBLY PULSE אשר יאפשר שידורים בעד 5.1 ערוצים (אם כי ברוחב סרט של כ-240Kbps). ההערכה היא שלערוצים 1,2,10 יוקצו כ-2Mbps בממוצע לכל ערוץ. בשלב הראשון לא עושה רושם שמדובר בכיווץ סטטיסטי (שזה לא דבר טוב) אלא כיווץ קבוע. ה-ENCAPSULATION תהיה על בסיס DVBT עם MPEG2-TS.

השידורים יכללו EPG בעברית בתחילה, אך הצפי הוא שבהמשך יצטרפו אליו השפות ערבית ורוסית לפחות. ה-EPG יכלול בכל ערוץ את התוכנית הנוכחית והבאה + לוח שידורים מחזורי של 7 ימים קדימה.

גם בתחום התרגום, השידורים יכללו תרגום מבוסס DVB SUBTITLES בעברית, רוסית וערבית.

ניסים טל גם הסביר את המודל של יחידות הקצה והמקלטים שידרשו לנושא. בגדול מדובר בכמה קטגוריות של מקלטים: מובנים בתוך מסכים (טל טוען ובצדק, שמרבית המסכים שנמכרו עד כה בישראל לא יהיו תואמים לתקנים שנבחרו בישראל), ממירי DVBT רגילים או משולבים (כאלה שיכללו שירותים נוספים, החל מ-PVR או כאלה שמאפשרים קליטה או צפיה בסרטים בשיטת VOD או IPTV) וכן נגנים ניידים למיניהם (כאלה שישווקו על ידי חנויות גאגד´טים או אפילו דרך החברות הסלולריות).

הראיה לעתיד

בתחום הממירים בעצם הרשות השניה מעבירה המלצות בלבד, כלומר בעצם כל יצרן או יבואן יכול להביא איזה ציוד שרק מתחשק לו ללא צורך ב-CERTIFICATION או אישור כלשהו, מעבר לאישורי בזק ומכון תקנים הרגילים. בעצם לא מדובר כאן על מכרז ולכן ההמלצות של הרשות השניה תופסות כהמלצות בלבד ובהחלט לא כדבר שנכפה על היבואנים על ידי המדינה.

חלק מההמלצות שהרשות העבירה היו הזויות ומוגזמות, וחלקן דווקא חסרות. כמה מהמלצות כוללות המלצה על מחיר (400 ש"ח) למרות שממיר בסיסי בעל יכולות מינימליות וללא EPG יכול בהחלט יהיה להמכר במחירים זולים בהרבה. דרישות כמו תמיכה באמהרית בתפריטים, או HDMI 1.3 הן בהחלט יכולות להתקבל כשמדובר בדרישה למכרז אך לא הגיוניות כשמדובר בשוק חופשי.

הסיבה ל-HDMI 1.3 לא ברורה בעליל, שהרי אין גוף תקשורת כלשהו בעולם שמשדר בפורמט שנזקק ל-HDMI 1.3. גם HDMI1.1 ממלא את כל הדרישות הנחוצות, החל מאודיו ב-5.1 וכלה בתמיכה ב-1080i.

חלק מההגדרות מתבקשות בהחלט, כגון יכולות לעשות DOWNMIX לסטריאו, האפשרות ל-LOOP THROUGH עבור תקופת הביניים שבה יהיו גם שידורים אנלוגיים וגם דיגיטליים, וכן הדרישה לתמיכה בכתוביות וב-EPG בעברית. גם תמיכה באנטנה מוגברת פנים ביתית ("אוזני ארנב") וכן חיצונית עלולה לבלבל את הקהל. במקומות רבים בארץ כבר אסור להציב אנטנות על גגות הבתים (ע"ע העיר מודיעין) בעוד שבמקומות אחרים יש בליל של אנטנות חיצוניות חסרות שימוש או מנוטרלות שיתכן ויצטרכו רענון על ידי טכנאי אנטנות שכבר כיום הם זן נכחד של בעלי מקצוע…

הצפי או הרצון של הרשות השניה לתמיכה ב-HDTV לא מעוגנת במציאות שבה ערוצים כמו ערוץ 10 על סף פירוק, וערוץ 1 לא החליף את הציוד הצילום שלו כבר כמעט 20 שנה.

לא ברור לי מה המשמעות של סימון הכרחי שנמצא במאפייני הממיר. הרי כאמור הרשות עצמה לא קובעת מה יהיה או לא יהיה תקין ואינם יכולים להמליץ או לשלול מכשיר כלשהו על בסיס אי התאמה כלשהי (אלא אם כן הוא לחלוטין לא תואם לתקן).

משמעות הדבר היא שסביר להניח שנראה בליל גדול של מוצרים חצי מבושלים עם השקת השירות ביולי, כאשר מרבית המוצרים לא יכללו תמיכה מלאה במלוא האפשרויות שהשירות יתן. הדבר עלול לפגום מאוד בשם של השירות.

עם זאת, יהיה מעניין מאוד לראות את המכשירים שיצאו על ההתחלה, החל ממסכים עם מקלטים מובנים (כרגע נראה שאפילו מסכים כמו ה-LX5090H של פיוניר לא יהיו תואמים בגלל שהם משתמשים ב-AAC V1 ולא AAC V2 בתחום האודיו…) וכלה במזרימי מדיה ומכשירי VOD ו-IPTV עם או בלי PVR מובנה…

השידור הראשוני כבר עצם מותח את איכות התמונה למינימום האיכות הנדרשת (פחות ממה שהוגדר זה כבר יהיה ממש רע) וכאשר אם יצטרכו להוסיף אפילו ערוץ אחד נוסף, צריך לשדרג דרמטית את ערוצי השידור ולהוסיף עוד תדרים. משמעות הדבר היא שההשקעה שהמדינה מכניסה כאן היא רק ההתחלה אם יש תוכניות לשדרג את המערך.

כמו כן מדובר על סבסוד ממשלתי עבור שני העשירונים התחתונים בכדי שיוכלו לממן את הממירים. סביר להניח שהמימון יבוצע דרך קופונים (אולי דרך אחד מהרשויות שמטפלות באוכלוסיות מהסוג הזה) אך השאלה היא מי יקבל את הזיכיון על מכשירים שימכרו בזול. יתכן מאוד שבתחום הזה יהיה מכרז קרוב יותר לאירוע, או שהקופונים הללו יאפשרו רכישה של כל ממיר תואם ואשר יאפשר ליבואנים לקבל את הכסף בחזרה ממשרד האוצר בצורה כזו או אחרת.

הצפי הוא לכיבוי השידורים האנלוגיים 18 חודשים לאחר פתיחת השידורים הדיגיטליים, אך כמובן שאין שום סיכוי סביר שהדבר יקרה בזמן. הבעיה היא שבעת תקופת המעבר המדינה משלמת על שני סוגי השירותים. סביר להניח שהצפי הזה מוגזם, ללא כל קשר לאורך הזמן שנקבע, בעיקר בגלל שאוכלוסיות רבות מחכות עד לרגע האחרון טרם רכישה של ציוד כלשהו. אני אישית מעריך שהמספר האמיתי יהיה דומה יותר ל-26 חודשים ולאחר תקופה זו ימשיכו כמה חודשים לשדר שקופיות שמסבירות לקשי ההבנה שעליהם לרכוש ממיר.

המחיר הראלי של ממירים לאחר התקופה הראשונה סביר להניח שיגיע למחירים זולים בהרבה מהצפי של 400 ש"ח, אך עם השקת השירות סביר להניח שהמחירים יהיו אף גבוהים מאלה עקב העלויות שידרשו מהיבואנים להתאים את הממירים לישראל (תרגום, וכו´).

עם זאת, הסיכון של יבוא ממירים בכמויות כאלה תשאיר את המגרש הגדול של הממירים בעיקר לשחקנים גדולים בתחום הממירים.

מה חסר?

לי הדבר שהכי חסר היה החוסר בתמיכה ב-WIDESCREEN. בעוד שמדינות כמו אנגליה ניצלו את המעברים מהסוג הזה ל-16:9, הרשות השניה בבירור מאמינה שכדאי לדלג על השלב הזה לקראת מעבר ישיר ל-HDTV. לשאלתי בנושא זה קיבלתי תשובה שהם כלל לא מתייחסים לנושא ואינם מעוניינים לקדמו כלל. הדבר עצוב מאוד שכן גם יס וגם הוט תואמות לשידורים כאלה כיום ואם ערוץ 10 או ערוץ 2 רוצים להתקדם לשידורים רחבים ואיכותיים יותר, הם לא יוכלו לעשות זאת ללא גיבוי הרשות השניה. מכיוון שאין גיבוי כזה בנמצא, אנחנו צפויים להתקע שנים רבות עם שידורי 4:3 גם כאשר אף אחד באיזור לא יחזיק טלויזיה כזו יותר.

הצפי של הרשות למעבר ל-HDTV הוא לא ראלי בעליל והאמת שאני כלל לא חושק לראות חדשות ב-HDTV. המצב הכלכלי של החברות לא יאפשר מעבר כזה בעתיד הנראה לעין ובכל אופן עדיף להשאיר את זה כנחלת יס והוט כפיצוי על כך שאחוז משמעותי (כך אני צופה) מצופיהם עלולים לעבור לשידורים הללו, לפחות בחלק מהמסכים הביתיים שלהם.

יש עוד בעיות רבות, טווח התדרים ורוחב הסרט שנבחר צרים מדי כבר היום מלהכיל את הערוצים שישודרו ובצפיפות הזו לא ניתן לצפות הגדלת חבילות השידור בעתיד הנראה לעין.

התקן שנבחר הוא יפה, אך מעט שאפתני מדי וללא כל צורך. גם H264 עם AAC V1 היה בהחלט יכול לספק את הציבור ולא היה דורש להמתין למקלטים החדשנים ביותר לצורך זה…

להמשך דיון בנושא זה בפורומים לחצו כאן.


7:00
  /  
20.01.2009
  
כתב: עפר לאור

1