תביא 2 מרלבורו לייט וגם fit-PC קטן

ה fit-PC Slim הוא המחשב השולחני הקטן ביותר שכסף יכול לקנות, וגם אז לא צריך הרבה כסף. הוא בוודאי המחשב הקטן ...


מבוא

מבוא

אתם מכירים את הסיפור על בן הכפר שביקר בפעם ראשונה בגן החיות? הוא תקוע עד היום מול המתחם של הפיל והג´ירף כשהוא מלמל לעצמו "שאין דבר כזה". כזו הייתה פחות או יותר התגובה שלי כשמסרו לי את האריזה של ה fit-PC Slim ויש לכך כמה סיבות טובות, אבל כבר נאמר שתמונה אחת שווה אלף מילים:

 

 

 

אין כאן שום אחיזת עיניים והטריק פה הוא שאין שום טריק: ה fit-PC Slim באמת מותח (או בעצם מצמק) את הגדרות המחשב השולחני לאביזר שהיה מרגיש ממש בנוח על שולחן בבית בובות.

מה שמחמם את הלב היא הידיעה שמחזיק התואר הנוכחי למחשב השולחני הקטן ביותר בעולם מיוצר על ידי חברה ישראלית היושבת בחיפה. הצצה מהירה באתר החברה מגלה לנו שחברת קומפיולאב יודעת דבר אחד או שניים על פתוח פתרונות מחשוב ממוזער ומוטמע, כך שהצלחתם לייצר משהו כל כך פצפון כבר לא כל כך מפתיעה.

ה fit-PC נמכר במספר גרסאות. החל מגרסת Barebones שלה רק 256MB זכרון ואינה כוללת דיסק ותקשורת Wi-Fi, דרך גרסה ללא דיסק המתאימה למי שאולי ירצה להחליף את דיסק ה 60GB בגודל 2.5 אינטש בדיסק SSD ועד לגרסה שקיבלנו לבחינה, אותה ניתן להזמין עם Windows XP Home Edition או עם Linux Ubuntu 8.04. אנו קיבלנו דווקא את זו עם ה XP.

לא יכולתי להתאפק ולהסתפק בתמונות הרשמיות של היצרן והוספתי כאן גלריה משלי הכוללת תמונות של ה fit-PC Slim, כשלצידו מספר חפצים מוכרים המדגישים את ממדיו המיקרוסקופיים.

 

 

מפרט

מפרט טכני

קשה לדחוס מחשב שולחני שלם לאריזה שהיא בגודל של שתי חפיסות סיגריות + מצית חד פעמי. הממדים הזעירים של המארז מכתיבים שספק הכוח יהיה חיצוני ושהרכיבים יהיו כולם בעלי דרישות מאוד צנועות לגבי צריכת חשמל, כך שניתן יהיה לוותר על מאווררים מבלי להזדקק לפתרונות מתוחכמים ויקרים יותר כדוגמת heat pipe, או שיטות הדורשות צלעות קירור אדירות ממדים.

מה שישר קופץ לעין כשמעיינים במפרט הטכני הוא המעבד הראשי וכרטיס המסך. ה fit-PC Slim משתמש במעבד Geode LX800 תוצרת חברת AMD המשודך ל CS5536 Southbridge chipset , אף הוא תוצרת AMD. מי שלא מכיר את סדרת מעבדי ה Geode לא צריך להרגיש אשמה כי האמת שאלו אינם מעבדים ידועים או מפורסמים בזכות הביצועים שלהם. סדרת ה Geode החלה את דרכה בחברת Cyrix כמעבדים תואמי X86 תחת השם Cyrix MediaGX וקיבלה את שמה הנוכחי כשהחברה התמזגה עם National Semiconductor. חברת AMD רכשה בהמשך את קו המוצרים כדי לתמוך באסטרטגיית המוצרים שלהם לשוק המעבדים המוטמעים.

מה שמאפיין את סדרת ה Geode הוא שהמעבד כולל לא רק ליבה תואמת X86 אלא גם את כל ה Northbridge וכרטיס מסך, כל זאת באריזה הצורכת רק 1.8W בדגם ה LX800. ה CS5536 Chipset צנוע באותה מידה, עם צריכה זעומה הנעה בין 1.9W ל 2.4W בהתאם למהירות.

מכאן שבלב ה fit-PC Slim נמצא מעבד צנוע מאוד בביצועיו ובצריכת החשמל שלו ואותו מעבד חולק עם כרטיס המסך המובנה את אותם 512MB של זכרון ראשי שלא ניתנים להרחבה.

 

יתר הרכיבים של ה fit-PC Slim אינם שונים בהרבה ממה שהייתם מצפים לגלות במחשב נייד Netbook וקשה שלא לעשות הקבלות ל Eee PC של ASUS – למרות השוני במעבדים, בממדים ובתכלית.

מעבד 

 AMD Geode LX800 500MHz

Chipset 

 AMD CS5536

כרטיס מסך 

  Integrated Geode LX Display Controller

זיכרון 

 512MB DDR 333MHz מולחם על הלוח

דיסק 

2.5 אינטש 60GB

 יציאות

 Ethernet RJ45 100Mbps
WLAN 802.11b/g
3xUSB 2.0
RS-232 (דורש מתאם מיניאטורי)
DB15 VGA
Line in/Mic
Line out/Headphones

 מערכת הפעלה

Windows XP Home או Ubuntu 8.04

 ממדים

 100x110x30mm

 משקל

 380g

 צריכת חשמל

 DC 12V (4-6W) External PS

כפי שאתם רואים, ה fit-PC נאלץ להתפשר על אפשרויות הרחבה, מהירות חיבור לרשת ו I/O הכוללים רק את המינימום הנדרש.

מה באריזה

אם כבר מדברים על האריזה, אז הממדים שלה עשויים לגרום לכם להאמין שה fit-PC הרבה יותר גדול ממה שהוא באמת – זאת למרות שהאריזה עצמה היא בקושי בגודל של רב מכר בכריכה רכה (למען הסר ספק, הספר שבתמונה אינו רב מכר) ואפשר היה להחביא בקלות עוד 4 כמותה באריזה של ה TIVX 6500A.

פתיחת האריזה מגלה שהמינימליזם ממשיך גם לגבי התכולה:

מה שאנו מקבלים כולל:

 • מחשב ה fit-PC Slim
 • ספק מתח חיצוני אוניברסלי
 • כבל כוח (היחידה שנמסרה לנו כללה כבל מתח אמריקאי דווקא)
 • אנטנה ל Wi-Fi שכנראה לא כלולה בדגמים החסרים את הרשת האלחוטית

ניתן לרכוש בנוסף גם כבל מתאם ליציאת RS232C, מה שיכול להיות מעניין למי שמתכנן להשתמש ב fit-PC Slim בסביבה תעשייתית.

כאמור החבילה אינה כוללת תקליטור עם דרייברים, מה שממילא יהיה חסר תועלת היות ול fit-PC Slim אין בכלל כונן אופטי. מצד שני לא מצאתי שום מדריך למשתמש, או כרטיס Getting Started באריזה. אין לי מושג אם זו צורת האריזה התקנית או שהיחידה שהגיעה אלינו לבדיקה לא כללה את כל המרכיבים הנדרשים. ברם, המחסור בתיעוד בסיסי הוא נקודה שיש לטפל בה היות וכפי שמיד נראה, ההתקנה אינה פשוטה כפי שהייתם מצפים שתהייה.

 

 התקנה ושימוש

התקנה

הבעיה העיקרית אצלי בבית הייתה למצוא דרך לחבר את ה fit-PC Slim למסך שטוח שמעולם לא הגיע עם כבל או מתאם ל VGA. המשימה דרשה שאגש לארון הכבלים שהוא מקום איום נורא, המאוכלס במפלצות תמנוניות ומאובקות. אחרי כמה דקות של מאבק עיקש יצאתי משם כשבידי כבל VGA לתפארת שחובר במקביל לכבל ה DVI.

ל fit-PC Slim אין כניסות PS/2 לעכבר או ללוח מקשים כך שתאלצו להשתמש בשתיים משלושת כניסות ה USB וכדאי שתבחרו בתבונה, היות ושתי הכניסות בחזית צמודות כל כך שתתקשו לחבר בהמשך כל התקן USB הרחב במקצת מתקע USB תיקני. זאת אומרת שייתכן מאוד שמי שיש לו USB Disk On Key יגלה שהוא חייב להשתמש בכבל מאריך.

ה fit-PC Slim לא זיהה את הדיסק הפנימי שלו בהדלקה הראשונה וגם לא בשנייה או בשלישית. באנחה של השלמה עם הגורל לחצתי על מקש ה Del בזמן אתחול כדי להיכנס ל BIOS ושם חטפתי את ההפתעת חיי.

מרוב סקרנות ועניין שוטטתי ובדקתי את כל המסכים ואני יכול להגיד לכם שזו כנראה קושחה המיועדת לבקרים תעשייתיים, או מחשבים מוטמעים ויש שם כמה דברים די מעניינים אבל שאין להם שום קשר למה שמשתמש ביתי יזדקק להם אי פעם.

מכל מקום, הדיסק זוהה בסופו של דבר אחרי שהעברתי את ה Basic CMOS Configuration למצב הזה:

לצערי אני לא זוכר מה היה המצב הקודם ומה שיניתי שם בדיוק. אתם רק צריכים לדאוג לשנות גם את התאריך והשעה, כי אחרת לא תבינו מדוע אתם לא מצליחים לקבל עדכונים ב Windows Update.

לאחר שנפתרה סוגיית ה BIOS, המחשב העלה את XP Home Edition ויש לציין שההתקנה כוללת את SP3, חבילת השרות האחרונה. אם אין לכם שתי ידיים שמאליות ובהנחה שה BIOS תקין, אמורות לחלוף רק כ 4-5 דקות מרגע פתיחת האריזה ועד להעלאת שולחן העבודה.

לרוע המזל נראה שהשמחה הייתה מוקדמת מידי. ה fit-PC Slim שקיבלתי לבדיקה כנראה סובל מבעיה ב BIOS או בסוללה האמורה לגבות אותו. כל כיבוי וניתוק משקע החשמל החזיר אותו למצב שבו כונן C הפך ל IDE 1/Pri Master ולא תמיד החזרת ההגדרה ל IDE 0/Pri Master עזרה. עם קצת נסיון גיליתי שזה קשור לפעמים לחיבור התקני ה USB בחזית המכשיר. ביקשנו את התיחסות היצרן והוא אישר שהיחידה שקיבלנו היא מסדרת טרום ייצור ושיש לה בעיה עם סוללת גיבוי ה CMOS. מכאן ניתן לשער שזו תופעה שלא סביר שתתרחש אצל הלקוחות.

שימוש (וגם קצת ביצועים)

על מנת להשביע את רצונם של כל החוכמולוגים שתמיד קופצים בשאלה של האם אפשר להריץ את "הכנס כאן את שם המשחק האחרון שמסוגל להפיל על הברכיים גם את המחשב החזק ביותר שנמכר היום", אז התשובה היא שלא ושזה גם לא הייעוד של ה fit-PC Slim ולא לכך הוא תוכנן.

כפי שניתן לראות, עם מהירות Bus ו FSB כל כך איטית ותמיכת מולטימדיה המוגבלת ל MMX בלבד, מעבד ה Geode לא יחרוץ חריצים בכביש כשהוא מאיץ למהירות 500MHz המקסימלית שלו. למרות הכל, אפשר עדיין לסחוט ממנו ביצועים לא רעים – כל עוד לא מעמידים את רף הציפיות גבוה מידי.

מובן שהעלאת מערכת ההפעלה לא מספיקה כדי להפוך את המחשב לשמיש, בוודאי שלא אם המטרה היא לבדוק אותו כמחשב מולטימדיה זעיר. הפעולות הראשונות שבצעתי היו שינוי אזור הזמן והוספת תמיכה לעברית (כנראה שהמחשב שהגיע לידי באמת יועד לשוק האמריקאי) ושם נתקלתי בבעיה הראשונה היות ומערכת ההפעלה דרשה ממני את תקליטור ההתקנה וגם לאחר בדיקה לא מצאתי שום ספרית התקנה בדיסק. זה נפתר לאחר כמה דקות של התעסקות עם הרשת הביתית וכאן אולי המקום לציין שגרסת ה XP Home Edition המותקנת ב fit-PC Slim היא בעלת ממשק אנגלי ולא עברי – זה מצוין עבורי, אבל יתאים פחות למי שחושב שתפריטים בעברית שווים את הצרה הצרורה של פריסת הממשק מימין לשמאל.

לטענת היצרן יש כאן בעיה של הביצה והתרנגולת. ניתן ואפשר להתקין XP Home Edition עם ממשק עברי או רק תמיכה בעברית אבל זו תצורת שונה מהסטנדרט שהם ערוכים כרגע להפצה ולכן זה דורש התחיבות של מפיץ לכמויות שיצדיקו את הייצור השונה לשוק המקומי. מצד שני, המכירות כרגע הן דרך האתר במכירה ישירה. את הסוגיה השיווקית הזאת יצטרכו כנראה ללבן בהמשך עם כל גוף שיסכים להרים את הכפפה בארץ.

בדיקה מהירה העלתה שכרטיס המסך המובנה תומך רק ברזולוציות ביחס של 4:3. ביקור קצר בדף ההורדות באתר התמיכה גילה לי שיש דרייברים המותאמים למסך רחב ומיהרתי להורידם. האמת שגם לאחר ההתקנה של הדרייברים החלופיים המסך לא נראה טוב בכלל ב 1680×1050 ובדיקה באתר של AMD גילתה לי שהדרייברים האחרונים ששוחררו הם מינואר 2007, כך שאין לי הרבה תקוות לשיפור המצב בעתיד הקרוב. בסופו של דבר בחרתי להישאר עם רזולוציה של 1152×864. ייתכן מאוד ובעיית התאמת התמונה למסך רחב הייתה נפתרת עם מסך שונה היות ותמונת לכידת המסך יצאה תקינה לחלוטין.

יש לציין שהיצרן בדק את הדרייברים ברזולוציה רחבה של 1360×768 כך שתמיכה טובה יותר בפורמטים רחבים אחרים אפשרית.

התקנת כלים ותוכנות

בחרתי להתקין את המינימום הנדרש לבדיקת ביצועי מולטימדיה, עבודה ביתית רגילה וגישה למשרד ודאגתי להשתמש רק בכלים זמינים, פופולריים ובעיקר – חינמיים. בהתאם לכך הותקנו:

למולטימדיה

 • Haali Media Splitter
 • Matroska Shell Extension
 • Ffdshow Tryout – כאן חשוב לציין שהגרסה האחרונה המוכנה לעבוד עם מעבד ה Geode היא 1940. אני התקנתי את גרסת 1936 שבמקרה הייתה לי עדיין בבית.
 • MPC HC
 • uTorrent (מה מתאים יותר מתוכנה מיקרונית עבור מחשב מיקרוסקופי?)
 • XBMC – כי צריך לנסות דברים חדשים מפעם לפעם
 • VLC

נחתוך ישר לעיקר והוא שה fit-PC Slim אינו חיית מולטימדיה. המעבד מאוד חלש ומוגבל ויש לו בעיות תאימות עם תוכנות חדשות. המיטב שתוכלו להגיע אליו הוא ניגון סרט DIVX הארוז ב AVI תוך השמעת אודיו סטראופוני לאזניות או לרמקולים מוגברים. Windows Media Player 11 אינו שמיש לחלוטין עקב צריכת מעבד הקופצת ישר ל 100%. XBMC מסרב לעבוד ונתקע עם הודעת שגיאה, MPC HC לא מסוגל להציג כתוביות ב renderer המקובלים ולא מצליח להציג תמונה ב Haali renderer. לצערי גיליתי שגם ffdshow מציב דרישות חומרה הגבוהות ממה שיש ל fit-PC להציע ונגן ה SMPlayer, שהגיע מותקן עם ה fit-PC Slim, נכשל גם הוא בהצגת כתוביות בעברית.

ברם, אני שמח לבשר לכם שהשאלה הגדולה לגבי זהות הנגן המסוגל להציג הכי הרבה תוך שימוש בכמה שפחות משאבים נפתרה: נגן ה VLC הצליח לנגן את סרטי ה AVI ואת סרט ה MKV לדוגמה (שניהם ברזולוציית SD), ללא שום בעיה ותוך צריכת משאבי מעבד שנעה בין 40 ל 80 אחוזים בלבד. הוא עשה זאת ללא קרטועים וללא גמגומים, תוך הצגת תמונה סבירה (עד כמה שניתן לדבר על איכות תמונה בסרטי DIVX), סנכרון אודיו מושלם והצגת כתוביות בעברית. על זה נאמר: כל הכבוד ונראה לי שיש לפחות מישהו אחד שצריך עכשיו למצוא כובע ורוטב מתאים כדי לאכול אותו לפני כולם במפגש הבא.

לעבודה ביתית

 • Open Office 2.2 Hebrew – זה בחינם, זה עובד וזה מספיק לכל הצרכים האפשריים למי שלא רוצה לשלם עבור Microsoft Office.
 • Open Office 2.2 English Pack – מה לעשות שאני אלרגי לעברית בממשקי מחשב.
 • Firefox – הדפדפן הטוב ביותר הקיים כיום למחשבי PC
 • Foxit PDF Reader – החלופה הטובה והמהירה  ביותר לבהמה הנקראת Adobe Reader.

פה אין מה לדבר על ביצועים מהסיבה הפשוטה שביישומים משרדיים אין לאף מחשב בעיה של ביצועים. השאלה היא רק שימושיות ונוחות וכאן אין מה לבוא בתלונות כלפי הל fit-PC. הכל עובד, ועובד אפילו מהר וטוב. יתכן ותוכנת Open Office היא לא הבחירה הראשונה שלכם, אבל היא חינמית ובשביל להוציא את מעט המסמכים שאני נדרש לטפל בהם בבית, היא גם יותר ממספקת. מה עוד שהיא מסוגלת לייצר קבצי PDF מכל מסמך שהיא מייצרת כך שיש פה לא מעט חיסכון.

כל יתר משימות השגרה עברו אף הן בהצלחה: הורדות ב BitTorrent התנהלו כסדרן, העברת קבצים בין המחשבים בבית עמדה בצפיות הזמנים לגבי תקשורת אלחוטית 802.11g ותקשורת קווית 100Mbps. בעצם אין כאן מה לדווח – ה fit-PC Slim מתנהג בדיוק כמו כל מחשב אחר איתו עבדתם בשנים האחרונות.

למשרד

 • קליינט XenApp, שזה השם החדש שיש ל Citrix עבור קליינט ה ICA שלהם לשרתי Metaframe (תחשבו שרתי Terminal Server על סטרואידים) ושמיועד להפוך את ה fit-PC Slim ל Thin Client.

גם כאן אין בעיה של ביצועים. הפיכת ה fit-PC Slim ל Thin Client עברה בהצלחה מלאה והתחברתי לשרת במשרד ללא שום עיכובים. זה כבר צריך להרים דגל לכל מנהלי מחלקות המחשוב וה IT המחפשים פתרון זול ועם ביצועים טובים כדי להחליף את מסופי ה Thin Client הקיימים במשרד. לדעתי עלות ה fit-PC Slim היא זולה ממסוף והוא עולה על מסוף מבחינת ביצועים.

חם, חם, מתחמם, שורף! 

בתחילת הפרק ציינתי שהביצועים של ה fit-PC Slim לא בדיוק חורכים את האספלט בכביש. זה לא מדויק לחלוטין כי טמפרטורת הגוף שלו מגיעה למצב שבו היא מספיק גבוהה כדי לשרוף לכם את כף היד אם תניחו אותה עליו. מדידה עם מד חום דיגיטלי, שלא היה מצוייד בפרוב למדידת טמפ´ שטח, הראתה טמפרטורה של 49 מעלות צלזיוס ואפשר היה להוסיף עוד כמה מעלות אילו הייתי משתמש בחיישן מתאים. לדעתי זו בעיה גדולה יותר מנחיתות הביצועים במולטימדיה והתופעה חמורה דייה עד שהחלטתי להניח על המחשב קומקום קטן עם מי קרח כדי לצנן אותו, כי פחדתי שמשהו יימס שם בפנים.

אין לי מושג כיצד מחשב הצורך בסה"כ 12V ב 1.5A מגיע לטמפרטורת עבודה סטרטוספרית כזו, מה עוד שגוף הספק נשאר פושר. יכול להיות שהאשם הוא בדיסק הקשיח הפנימי או ב Wi-Fi, אבל זה העלה את החשש שה fit-PC Slim אינו רק המחשב הקטן ביותר בעולם אלא גם הראשון שיעבור spontaneous combustion. פנינו ליצרן לקבל הבהרות ובתשובה הוסבר לנו שהמחשב נבדק בטמפרטורות הגבוהות פי כמה (עד 90 מעלות צלזיוס) ושאין בהתחממות שנצפתה כל חריגה מתנאי העבודה הסבירים למחשב מסוג זה המשתמש בגוף בעל שטח קטן יחסית לפיזור החום הנוצר במארז.

אז לסיכום הפרק, זה חם אבל כנראה שזה בסדר.

 

סיכום והערכה

סיכום והערכה סופית

אני מציע לכל מי שכבר מתאמן מול המראה בעשיית פרצופים חמוצים ובגיבוש הנימוקים מדוע אין מקום למחשב כל כך חלש לרדת מזה. רק לפני 3 או 4 שנים כתבתם מאמרים, בניתם תחזיות כספיות והרצתם מערכות ERP על מחשבים יותר חלשים מה fit-PC Slim ולא הרגשתם שהרסו לכם את הבריאות עכב כך.

בצד החיובי: יש לנו כאן מחשב שהוא באמת פלא הנדסי מבחינת הגודל המזערי שלו. הוא גם מסוגל להריץ יישומים משרדיים ללא שום מאמץ וניתן בקלות להפוך אותו ל Thin Client ובכך לספק למשתמשים מסופים זולים ובעלי ביצועים נאים. יש לו יכולות מולטימדיה המאפשרות לו להריץ סרטי DIVX ברזולוציה SD, לנגן MP3 וייתכן מאוד שחיבור כונן אופטי חיצוני ייתן לכם פתרון גם לסוגיית ניגון תקליטורי DVD.

זה גם טוב לנסיעות. לא כולם צריכים מחשב בזמן הטיסה ויש שכמוני יסתפקו במחשב שניתן לטלטל בין אתרים שונים מבלי לשבור את הגב. מי שוותיק בנסיעות יודע שכל גרם נוסף שנסחב על הכתף או על הגב הוא שווה ערך לקילוגרם שלם בסוף היום. את ה fit-PC Slim אפשר לדחוף לתוך הכיס במכנס ועוד יישאר מקום לצרור מפתחות. 

גם כמות ה crapware נשמרה למינימום. רק תעיפו לי את היישום האווילי הזה שאמור לנהל את ה Wi-Fi ותשאירו את זה ברמת מערכת ההפעלה והכל בסדר. אני לא מבין מדוע כל ייצרן של ניידים החל מ Lenovo, HP ו Dell חושב שמנהג האבסת המחשב בשלל תוכנות זבל בכלל והשתלטות על ניהול ה Wi-Fi בפרט, הוא משהו שצריך להתגאות בו ולהמשיך בו. טוב שחברת קומפיולאב מהווה כאן קרן אור של שפיות.

בצד השלילי: יכולות מולטימדיה אומנם יש, אבל הן מוגבלות יחסית – הן באיכות וברזולוציית החומר שניתן לנגן והן בנגן בו אפשר להשתמש. ה fit-PC Slim גם מתחמם מעבר למה שהייתי מגדיר כטמפרטורת עבודה סבירה (אם כי לטענת היצרן אין בזה דבר חריג או מסוכן) ויכול להיות שאתם תתקשו לחבר אביזרים היקפיים, היות והשקעים במכשיר מאוד צפופים. כמו כן מטריד מאוד שאין ספריית התקנה למערכת ההפעלה או מחיצת system restore. ייתכן וזה נובע מכך שהמחשב שקיבלנו הוא מסדרת טרום ייצור כי מנסיוני תמיד מקבלים מחיצת שחזור או תקליטור עם רכישת מחשב שהותקנה בו מערכת הפעלה OEM של חלונות.

הנקודה השלילית העיקרת שבה נתקלתי הם הקפריזות של ה BIOS.  החזרת הפרמטרים למצב שאינו מאפשר איתחול כל אימת שהמחשב מנותק מהחשמל ויצירת מצב שאיתחול מתבצע רק כאשר שתי כניסות ה USB בחזית בשימוש הוא מצב מאוד לא תקין. ההסברים של היצרן שמדובר ביחידה מסדרת טרום ייצור שהורכבה ידנית ושיש לה בעיה עם סוללת הגיבוי מקובלים עלי.

נקודה נוספת הדורשת התייחסות לגבי הדגמים הנמכרים בארץ היא שלמשתמשים הביתיים עדיף כנראה XP Home Edition בעברית, או לכל הפחות אנגלית עם התמיכה העברית מותקנת מראש. כדאי גם לשקול להוסיף ולו תיעוד מינימלי כי ייתכן מאוד שלא כל הלקוחות התברכו בניסיון עבודה עשיר עם מערכת ה XP או בסבלנות שיש לי. אני מבין מהסברי היצרן שזו בסה"כ שאלה של כמויות ומחזור לשוק הישראלי המקומי ואני מקווה שיימצא לזה פתרון בעתיד הקרוב.

סוגיית ההתאמה למסכים רחבים תישאר פתוחה בינתיים. ייתכן ועבודה עם מסך בעל פקדי בקרה משוכללים יותר היה מניב תוצאות טובות יותר ממה שקיבלתי עם ה Dell E228WFP שלי שיש לו רזולוציה של 1680×1050. תוצאות שכאמור גרמו לי להעדיף ולהשתמש ברזולוציה 4:3 סטנדרטית למרות הכל. היצרן מצידו מגלה נכונות לשפר את הדרייברים ולטענתו הדרייברים התומכים ב 1360×768 עובדים כהלכה.

לשאלת המחיר אין צד חיובי או צד שלילי כי לכל מחיר יש נקודה שבה מישהו מחליט שזה שווה לו. אתם צריכים להחליט אם המחירון הזה מתאים לכיס ולצרכים שלכם. לדעתי מחיר של 387$ כולל מע"מ + 22$ להובלה בתמורה למחשב מושלם הכולל מערכת הפעלה XP הוא מחיר סביר למדי.

האם הייתי קונה את המכשיר לעצמי עבור הבית? התשובה היא שאין לי צורך במחשב נוסף בבית. רכישה עבור המשרד היא כבר סיפור שונה לחלוטין. לנסיעות הייתי ברצון רב לוקח אחד היות וכל גרם הופך לקילוגרם כשהוא מונח לך בתיק וממילא יש לי גישה ללוח מקשים, עכבר ומסך בכל מקום אליו אני מגיע. אני רואה פוטנציאל גם כתחליף למסופי Terminal Server ומעניין אותי לראות אם גרסת ה Linux יכולה לשמש כ Extender ל MythTV.

בסה"כ, אם אתם רוצים את דעתי, בהנחה שהתחממות המחשב לא מפריעה לכם ושבעיית ה BIOS באמת נפתרה בסדרות הייצור הרגילות אז יש כאן מוצר בכלל לא רע שכדאי לכם לשקול את כדאיותו עבורכם.

מחשב ה fit-PC Slim הושאל באדיבות חברת Compulab Ltd

להמשך הדיון במאמר לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

8:00
  /  
07.12.2008
  
כתב: קלוד בן שאול

1