מסך LCD SCARLET 42PG60FR

רבות דובר על מסך ה-SCARLET של LG, אשר משלב גם קמפיין צבעוני וייחודי עם עיצוב מיוחד ומודרני.האם איכות התמונה מצליחה ...


הקדמה

הקדמה

 

סדרת ה-SCARLET היוותה מהפכה בכמה רמות עבור LG, לא רק שזו מהפכה עיצובית, אלא שזו הפעם הראשונה שמריצים קמפיין מהסוג הזה בטלויזיה. הקמפיין התחיל בסדרת פרסומות שרצו בארה"ב אשר תיארו סדרת טלויזיה חדשה בשם SCARLET שהיתה מין ערבוב בין ניקיטה לסלבריטאית על. הפרסומות הועלו במספר רשתות טלויזיה ולכן העלו גבה או שתיים לגבי מי הוא המפרסם. הרמז היחיד היה לינק לאתר של סדרת הטלויזיה המדוברת:

http://www.scarletseries.tv/

בשלב השני של הקמפיין, התגלה (בעיקר באתר ואח"כ גם בפרסומות ההמשך) שמדובר בקו הטלויזיות החדשה של LG אשר נקראית SCARLET.

גיבורת הפרסומות "והסדרה" הופיעה בכל מקום שבו השיקו את הסדרה, ואפילו הגיעה לישראל (כולל השמלה והכל).


SCARLET בעצמה עם מרטין סבג

את הפרסומת ניתן לראות כאן:

http://www.youtube.com/watch?v=xgIDUJ1q7Pc

והאתר המעניין של SCARLET ניתן למצוא כאן (שימו לב שאפשר לנווט עם הראש דרך האתר שלהם עם מצלמת הרשת שלכם…)

העיצוב

דבר ראשון שרואים כשמסתכלים על מסך ה-SCARLET זה על העיצוב הנועז. העיצוב מזכיר לי שילוב בין החלק הקדמי (והנשי מאוד) של מכונית אלפא רומיאו, העיצוב של מסכי LOEWE (החלק התחתון המוארך) והצבעים המקוריים של LG.


נקודת ה-G של LG

 
החלק האחורי של מנהרת האהבה


המסך כולו מאחור

החלק האחורי של המסך הוא כולו אדום, מה שמאפשר לו בקלות להיות לא רק מוצב כנגד קיר בסלון אלא גם יכול בקלות לשבת במרכז הסלון כאשר אנשים יכולים לעבור גם באיזור שמאחוריו ללא תחושה שיש להם קיר תעשייתי בסלון. הבסיס של ה-SCARLET הוא מראה, אשר תדרוש לא מעט נקיון מצדכם, אך כמו שאומרים באנגלית "it hurts to be beautiful".


טעם האהבה

חלקו התחתון המוארך של המסך מסתיר בתוכו שני רמקולים בומבסטיים שנפחם מורגשים בקלות גם בחדר גדול. במרכזו חור עגול ושקוף אשר אור מוקרן עליו מכל הכיוונים. ליטוף קטן בנקודת ה-G והמסך נדלק או נכבה עם צליל מקהלתי חזק.

פעולת ההדלקה גוררת קונוטציות מביכות למדי, כך שאני לא בטוח שכאיש משפחה מסור יש לי את הרשות להדליק לכבות אותה. בכל פעם פזלתי לכיוון אשתי לוודא שאני לא עובר על קוד בלתי כתוב בחוזה הנישואין. אין ספק שהפעולה הזו היא חושנית ומשונה יותר מכל שיטות הדלקת המסך שנפגשתי בהן אי פעם. הפעולה היא שילוב קטלני של תנועת "למה מה?" עם תנועות אינטימיות שמקומן אינו בסלון המשפחתי…

איכות התמונה

מרבית תכונות המסך משותפות לכל הסדרה של מסכי LG הנוכחית ולכן לא אתעכב יתר על המידה על תכונות אלה, אלא רק אסכם אותם בכמה מילים.

חשוב לציין שמעבד התמונה במסך בעצם זהה למסך הקודם של LG אשר בחנתי (ה- 50PG30) וכך גם מרבית יכולות הוידאו של המסך.

הפאנל

 

הפאנל עצמו נעים לצפיה ואינו גרעיני (אלא אם כן משאירים את מצב ה-SHARPNESS במצב מקסימום). התאורה האחורית יכולה להגיע לעוצמות בהירות למדי (עד כ-500cd/m2), ובמצב "סנסור חכם" מזהה את תאורת הרקע של המקום ובשילוב עם התוכן עצמו מתאימה את התאורה האחורית בהתאם.

המסך אינו יורד לשחורים מאוד עמוקים, אך הוא לא כיווני כל כך, כך שניתן לצפות בו בזויות רחבות יותר מהמקובל ממסכים מסוג זה. בפינה הימנית התחתונה זיהיתי מעט "דליפת אור" מינורית.


המסך אינו נוטה להחזרי אור

למסך פילטר סטנדרטי של LCD ואינו נוטה להחזיר אור מחלונות או גופי אור חיצוניים.

SDTV

מעניין היה לגלות שלמרות שהמסך משתף את אותן כניסות ועיבוד התמונה של הפלזמה שבדקתי – מדובר בחיה שונה לחלוטין מהפלזמה של אותה הסדרה. בעיית ה-Y/C שראיתי בפלזמה קיימת גם כאן, אך ברמה הרבה פחות משמעותית, וכזו שאפשר בקלות לחיות איתה.

חבל שמבחינת החיבורים חסר לנו חיבור ה-SCART יקר הערך אשר היה פותר בעיה זו לחלוטין וגם עוזר עם נושא יחסי המסך.

החוסר של יחס מסך (ASPECT RATIO) לא לינארי בולט גם כאן, אך הרבה פחות משמעותי מכיוון שבמסך זה אין כל סכנה לצריבה ולכן אין בעיה לצפות בתוכן שכזה עם פסים שחורים בצדדים.


מצב רחב


מצב 4:3 – פסים שחורים בצדדים


מצב 14:9 חותך את התרגום והלוגו ויש עדיין פסים בצדדים


מצב ZOOM 1 לא חותך את התרגום אך כן מעלים את הלוגו של הערוץ


מצב ZOOM2 מעלים גם את הלוגו וגם את התרגום

המעבר בין יחסי המסך עדיין דורש לחיצה על כפתור ה-MENU ודורש לחיצה של מספר תפריטים בכדי להגיע אליו. זה התפריט שאני נוטה להשתמש בו באופן התדיר ביותר ולכן מציק לי שהוא חסר. האפשרות המקוצרת היחידה היא דרך כפתור QUICK MENU אשר מאפשר קפיצה בין יחסי המסך ואף שליטה בכיוון שני מצבי ה-ZOOM (כלומר, תזוזה למעלה ולמטה בכדי למנוע את חתך הכתוביות) – אך זה לא עוזר עם "הפרפרים" שמופיעים ליד לוגו הערוצים על מנת להודיע לכם (אני לא בעניין הזה…)  על פרק חגיגי במיוחד בתוכנית הריאליטי האהובה עליכם.

 

מבחינת איכות התמונה ב-SDTV, הופתעתי כאמור לטובה. לאחר כיול (עוד על כך בפרק על כיול ומדידות) התוצאות היו מצויינות ועיבוד התמונה של המסך לא רע בכלל. התפקוד בערוצי הסרטים של יס היו סבירים (כזכור, מדובר על מסך FULL HD ללא מעבד חיצוני, כך שזה מכובד ביותר ביחס למה שקיים היום בשוק מסכי ה-LCD) ובערוץ 10 התוצאות היו אף טובות יותר.

בחיבור למעבד חיצוני דרך חיבור ה-HDMI ובמצב JUST (שהוא מצב ה-NATIVE RATE שלו) התצאות השתפרו אף יותר, ומעבד חיצוני שכזה יכול לעשות פלאים עם מסך מסוג זה.

HDTV

את המסך בדקתי לאורך זמן רב עם מקורות HDTV מגוונים למדי, החל מבלוריי, ממיר YES HD ותכני HD לוייניים שונים. איכות התמונה היתה מצויינת. המסך מעט בהיר וחותך מעט בשחורים בסצינות כהות, אך מצליח להעביר תמונה חדה ותלת מימדית להפליא.

בסרט NARNIA, ה-SCARLET מצליח להעביר את גווני השיער של הילד ללא הפרעה לגוונים הבהירים. גם עור פניה של השחקנית עובר כשורה וניתן להבחין באיפור הכבד על פניה.

סצינת הבריחה של לילו באלמנט החמישי היא דוגמא טובה. גווני הפנים של הדמויות מדוייקות ונכונות, והפירוט מדוייק ונכון. יש איבוד פרטים רק בקירות המנהרה שדרכה לילו בורחת ופני הדמויות המצולקות הוא חד אך אין בו גועל או חוסר נעימות. גם הגרעיניות שקיימת בסמך הופכת לנעימה ולא מטרידה בעזרת מצב XD האוטומטית שמוציא את המירב ממסך זה.

גירסאת הסרט CARS שבידי לרוב אינו נעים לצפיה במסכי LCD בשל העובדה שהוא בעל רוחב סרט קטן למדי ולפיכך נוטה ללא מעט ARTIFACTS אשר מודגשים מאוד במרבית מסכי ה-LCD. אך כאן צפיתי גם בסצינות הבעייתיות של מרוץ המכוניות בתחילת הסרט ללא בעיה. היה ברור שניתן היה להשתפר באיכות התמונה עם גירסא טובה יותר של סרט זה, אך לא תמיד יש בידינו היכולת לקבוע מה תהיה איכות השידור של המקורות השונים שלנו ולכן אני בודק תכנים מסוגים קיצוניים למדי בכדי לעמוד כיצד המסך יתפקד עם תכנים כאלה.

במקרה זה, המסך עבר בקלילות את המבחן שמכשיל את מרבית מסכי ה-LCD.

עיבוד תמונה, כיול ומדידות

עיבוד תמונה

נתחיל פרק זה בתלונה.. מסך בסדר גודל כזה של עיצוב ומיצוב צריך תמיכה ב-100HZ וב-120HZ. עיבוד התמונה בכלל ושל התנועה במסך היא מצויינת, אך בולט בחוסרו הפיצ´ר הזה שהפך כיום למילת באזז הכרחית בז´אנר…

חוץ מנושא זה, מנגנון XD במצבו האוטומטי עובד בכלל לא רע, הוא מדגיש את מה שצריך להדגיש ומצליח להוציא מהפאנל ומערוצי הטלויזיה הישראלים את המירב.

כיול

ככלל, LG לא מאמינה גדולה בלתת למשתמשים יותר מדי אפשרויות כיול ושינוי. המנגנון הבולט ביותר הוא מצב תמונה שבו אפשר לבחור בין כ-5 אפשרויות בסיסיות למדי (VIVID לבעלי קושי בראיה, ומצב הסרטים עבור צופי בעלי יכולת ראיה חדה). עם תיקונים קלים (קרי: מעבר למצב USER2, הגברת עוצמת ה-CONTRAST וה-BACKLIGHT, הורדת ה-SHARPNESS לאפס והעברת הטמפ´ למצב WARM) התמונה הופכת לנכונה למדי.

לאורך מרבית הסקאלה יש מחסור בולט באדומים (אשר ניתן לתיקון דרך התפריטים של הכיול במצב USER2 !) אשר גורם לטמפ´ הצבע לטפס בכ-500 מעלות קלוויין מעל היעד הרצוי. ניתן לראות שהמסך עקבי מאוד ויציב מאוד בטמפ´ הצבע ועל כך מגיע שאפו גדול ל-LG.

כיול BRIGHTNESS/CONTRAST הניב תוצאות זהות לאלה של הפלזמה של LG, קרי, קיטום של גוונים בהירים במיוחד במנגנון העיבוד.

מדידות

המדידה החשובה ביותר היא יחס הניגודיות. מסך זה נמדד בהיר למדי, ככפליים בעוצמת האור של הפלזמה המקבילה של LG. עם זאת, יחס הניגודיות לא היה מזהיר ועמד על 6000:1. זה לא רע, אך גם לא מצויין (אם מותר לי לצטט מפרסומות).


גאמה במצב LOW


גאמה במצב MEDIUM

הקפיצה בגאמה מאוד דרמטית. במצב GAMMA LOW נמדד לי 2.12 (נמוך למדי) ובמצב GAMMA MEDIUM מדדתי 2.45 (גבוה מדי). בין שתי האפשרוית צריך המשתמש לבחור בין אם הוא רוצה יותר פירוט אך תמונה מעט חלבית (GAMMA LOW) או תמונה יותר תלת מימדית אך פחות מפורטת (עם GAMMA MEDIUM).

בגראף ה-CIE ניתן לראות שהמסך כמעט תואם לחלוטין לדרישות של CIE 1936 (למעט חוסר קל בכחולים) כולל גם בצבעי ה-SECONDARIES. הדבר מבטיח טווח צבעים רחב ומדוייק.

לבסוף, ניתן לראות את החוסר בכחולים בחתימה הספקטרלית של המסך.

סיכום

יכולות מתקדמות

למסך יש את היכולות המתקדמות של הקו האחרון במסכי LG. כלומר, תמיכה מלאה בתפריטים בעברית, בחיבור ה-USB ניתן לשמוע ולראות תמונות, מוזיקה וקבצי DIVX, כולל עם תמיכה בתרגום עברי מובנה שמוצג כראוי.

היכולות הללו זהות ל- 50PG30 (התמונות מהמסך הנ"ל):

סיכום

אין ספק, LG עשו כאן עבודה יפה גם ברמת העיצוב וגם ברמה הטכנית.

זה אינו מסך שגרתי, הוא אינו יקר (במיוחד כשלוקחים בחשבון שמדובר במסך FULL HD!) ואיכות התמונה שלו מצויינת.

החוסר הבולט ביותר שלו הוא החוסר בתמיכה ביחס מסך מעוות אשר יכול לתת פיתרון לתכני 4:3, אך עם זאת מכיוון שמדובר במסך LCD אשר יכול בקלות לפתור את הבעיה עם מצב 4:3, אני לא חושב שמדובר בחיסרון משמעותי. את החוסר של 100HZ פתרה החברה רק במודלי ה-LG70 מסדרת ה-SCARLET.

זהו מסך שיכול לעבוד יפה במרכז הסלון (הוא לא חייב לעמוד מול קיר, כך שאפשר בהחלט להכניס אותו בעיצובים סלונים פחות שגרתיים).

ציונים

עיצוב: 9.5
איכות בניה: 9.5
איכות תמונה SDTV (בעיקר יס) – 8.5
איכות תמונה HDTV (כולל YES HD ומקורות אחרים) – 8.5
שלט: 7 (לא נוח לטעמי ופחות מדי כפתורים יעודיים פונקציונליים)
יכולות כיול: 8 (לא ניתן לכייל, אך עם פרמטרים מתאימים אפשר להגיע די קרוב לכיול בסיסי)
יחסי מסך: 8 (איפה מצב NON LINEAR STRETCH?)
פונקציות נוספות: 9 (תמיכה במוזיקה, תמונות וקבצי DIVX, תפריטים ותרגום בעברית)

המסך נבדק באדיבות היבואנית: ח.י. אלקטרוניקה

המחיר המומלץ לצרכן: כ-9,990 ש"ח

להמשך הדיון בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
02.12.2008
  
כתב: עפר לאור

1