הפנינה מכה שנית – מקרן סוני VPL-VW40

זה כבר מנהג קבוע, מדי פעם מתכנסים שלושנו (יניב דיין, מרטין סבג ועפר לאור) לבחון מקרן חדש, לרוב מקרן 1080P.הפעם, ...


הקדמה

הקדמה

קיבלנו לביקורת את מקרן ה- entry level של סוני לעולם ה 1080p ה VPL-VW40. המקרן הוא דור 2.5 לסידרת הפנינה והוא אח צעיר ל VPL-VW60. בתערוכת CEDIA האחרונה הוכרזו כבר מחליפים ל 2 המקרנים, אולם מחירם גבוה משמעותית מקודמם.

לפיכך, ה-VW40 הוא עדיין ה-AFFORDABLE ביותר מסדרת המקרנים SXRD FULL HD של סוני.

המקרן (כמו כל מקרני הפנינה) הוא מקרן Silicon X-tal Reflective Display – SXRD, זוהי המקבילה של סוני לטכנולוגית ה LCOS ויתרונה הוא תמונה פאנצ´ית וקונטרסטית כמו ה DLP אבל ללא העייפות והסחרחורות הנגרמות לאחוז קטן מהצופים בגלל גלגל הצבע.

תכונות המקרן

 • 3 פאנלי SXRD בגודל 0.61 אינץ ברזולוציית FHD 1080X1920
 • קונטרסט: 15,000:1
 • בהירות 900 אנסי לומנס
 • נורה: UHP בהספק 200 וואט
 • כניסות וידאו: 2 כניסות HDMI , כניסת VGA למחשב, 1 כניסת קומפוזיט, 1 כניסת קומפוננט, 1 כניסת SVIDEO
 • עדשה: זום 1.8:1, ממונעת כוללת Lens Shift אנכי, מאפשרת הקרנה תמונה בגדלים של 40-300 אינץ, ממרחק של 2-9.5 מטר
 • משקל: 11 ק"ג

מבנה המקרן

בחזירת המקרן עדשה גדולה (של קרל זייס כמובן) ממורכזת שבשני צידיה חורי אוורור. מצידה הימני חיישן IR  לשלט.

 

בחלקו העליון של המקרן 2 נורות חיווי On/Standby ו Lens/Cover . הנורות נותנות חיוויים שונים למצב המקרן ע"י (פילטר, נורה, חום, מאוורר ועוד)

בצידו הימני של המקרן פאנל ההפעלה הראשי הכולל לחצן הדלקה/כיבוי, לחצן החלפת כניסת וידאו, לחצן עדשה (זום, פוקוס, מיקום) וכמובן לחצני החיצים שמרכזם לחצן ה enter. בתחתית הפאנל נמצאים כל כניסות הוידיאו – היתרון בכניסות וידאו הנמצאות בצידי המקרן ולא מאחור הם לחיסכון במקום התקנה (למשל על מדף).

בצידו האחורי של המקרן פתחי אוורור נוספים ו… חיישן IR נוסף לשלט. אין ספק, שזו תוספת קטנה אבל כל כך מבורכת. השלט עבד בכל זווית בחדר, לא משנה איפה ישבנו. תענוג

השלט

 

לדעתי, אחד השלטים היותר נוחים שנתקלתי בהם בתחום המקרנים. ראשית הוא כולו מואר (חוץ מכפתור ה input). הוא מכיל לחצנים ישירים כמעט לכל תכונות הכיול כמו טמפרטורת צבע, טווח צבעים, תיקון גמא, כיול שחורים, גישה לצמצם. תכונות הבהירות, חדות וקונטרסט זכו ללחצנים משלהם. ניתן לבחור אחד משישה video modes (שלושה של היצרן, ושלושה בכיול המשתמש) בלחיצת כפתור אחת..

כיול ומדידות

כיול

לצורך הכיול המקרן השתמשנו בציוד הבא:

 • ACCUPEL3000 Signal Generator
 • ספקטרומטר של Gretag McBeth
 • Test Patterns מקודדים ב Mpeg2 שרצו מתוך TVIX 6500

המסך עליו ביצענו את הביקורת הוא של חברת Da-Lite, מסך High Power בגודל 96 אינץ, בעל Gain של 2.3. מסכים כאלו נועדו לצפייה קרובה ככל שניתן לנקודת ההקרנה. מסך כזה מדגיש את יכולותיו של המקרן (אך במקרים מסוימים, יכול להבליט את חסרונותיו).

ראשית בדקנו Mis Convergence של הפאנלים, ולשמחתנו המקרן היה בקושי 1/3 פיקסלMis    Converged לא בכיוון וגם לא בצבע. בסדרות גבוהות יותר של סוני, ניתן לכייל את הפאנלים חשמלית ולהגיע לתוצאות מושלמות, אבל במקרן זה כבר ממרחק של כ 60 ס"מ לא יכולנו להבחין בזה

כל המקרנים, כוילו כיול בסיסי בעזרת מספר Test Patterns, כוילו הבהירות, קונטרסט וחדות. בדקנו convergence בכל המקרנים, היו הבדלים בין המודלים השונים, אך אף אחד מהם לא היה MISCONVERGED יותר מאשר חצי פיקסל באף כיוון ובאף צבע. כאמור, ממרחק של מטר לא ניתן היה להבחין בזה כלל.

עם זאת ראינו מעט RINGING סביב פסים שחורים על רקע אפור גם כשהחדות היתה במינימום, ככל הנראה משהו שקשור לפאנל או לעיבוד הפנימי של המסך (גם כאן, התופעה לא היתה ניתנת לראיה ממרחק של כחצי מטר ומעלה).

למקרן לא היו בעיות uniformity ואף לא נראתה שום זליגת אור בקצוות המסך (בעייה ידועה במספר מקרני LCOS/DILA)

התחלנו כרגיל בכיול הבהירות והקונטרסט בעזרת מספר Test Patterns. מדדנו בהירות של 73 cd/m2  (לא מקרן בהיר במיוחד) וקונטרסט מחושב של 1:6000, למרות זאת המקרן ירד לשחורים מצוינים (המסך עזר מאוד במקרה הזה).

Out of the box המקרן מגיע לא מכוייל, יש לו נטייה לכיוון הכחול. ה Gamma שהשתמשנו בה היא Gamma2 שנתנה תוצאה של 2, ב Gamma 3 כבר קיבלנו תוצאה של 2.26.


גאמה 2


גאמה 3

ה-SKIN TONES של המקרן מאוד נעימים לאחר כיול, אך כחולים מדי (טמפ´ גבוהה) ללא כיול.


המקרן אחרי כיול


המקרן אחרי כיול

לאחר שכיילנו קיבלנו גרף טמפרטורה ישר כמו סרגל. הכיול היה על בסיס טמפ´ צבע נמוכה ועם פרמטרים מאוד ספציפיים:

 

אפשר לשים לב לגרף של ה-CIE במצב מורחב לעומת המצב הרגיל, אפשר לראות שזה אכן מרחיב את התחום האדום אך לא מספיק בתחום הירוק.

החתימה הספקרלית של המקרן:


גרף חתימה ספקטרלית

ביצועים

ביצועים 

 

מקורות הבדיקה היו ממירים יס מקס ו Yes HD ומזרימדיה  TVIX 6500. התחלנו כמו תמיד בסרט האלמנט החמישי, ובסצינת היצירה והבריחה של לילו.

המקרן היה סלחני יותר ממקרנים אחרים שבדקנו בעבר לפניהם המחוטטים של המדענים. התמונה הייתה חלקה יותר,גווני העור מאוד טבעיים ובאופן כללי תמונה נעימה לעין. בסצינת הבריחה לעומת זאת היו חסרים לא מעט פרטים, גם בקירות המערה שהיו חשוכים לגמרי וגם במדיהם של החיילים הרודפים אחרי לילו.

עצירת התמונה ובמשחק ב Auto Irtis או בבהירות לא שיפרו משמעותית את התמונה. עם זאת, קשה לי לדמיין שמישהו שלא מכיר כל כך טוב את הסצינה היה מזהה פרטים אלה. וחסרונם.

בסרט נארניה, המקרן עשה עבודה נפלאה בסצינות השלג (בדיקה מצוינת, בגלל תנאי הקונטרסט הקיצוניים כל כך) , הצבעים היו טבעיים מאוד, התמונה קולנועית ומרשימה. גם כאן נתקלנו בנטייה להחלקה ולכן פרטי האיפור על פניה של מלכת השלג לא היו בולטים כל כך. שערו של הילד היה ברור מאוד למרות הכהות שלו. תמונת הנוף של ארמון המלכה הייתה חסרה קצת תלת מימדיות.

בסצינת הבריחה למערה של הילדים, היו חסרים מעט פרטים במעיל הפרווה של הילדה, אבל קירות המערה נראו היטב.


מתוך STAR WARS


גם סרטים ביתיים של עפר ב-1080P

בדקנו גם את הסרט Cars, סרט שבגרסה שלנו סובל מ Bit Starvation, ולכן הוא טוב לבדיקת עיבוד התמונה. בבדיקת המרוץ לא הורגשו ARTIFACTS כבדים כתוצאה מעיבוד תמונה מוגזם, צבעים מאוד נעימים לעין.

עברנו לממיר ה Yes HD, שם צפינו בסרט נמר דרקון. התמונה הייתה מפורטת מאוד אך מעט גרעינית (לא באשמת המקרן כמובן), עיבוד התמונה טוב, צבעים טבעיים. בערוץ NG צפינו בסרט על מומיות. קטעי ה HD בסרט היו מאוד מרשימים ברמת הפירוט.


בדיקה קשה – סרט ההדגמה ב-HD של הקורו

עשינו גם בדיקת SD קצרה בעזרת ממיר יס מקס. חייב לציין שהמקרן עושה עבודה מצויינת בכל הנוגע לבעיות Artifacts. הלוגואים של הערוצים כמו 2 ו 10 חלקים. התמונה גם בערוצים גרועים הייתה סבירה. בתחום בכל מקרה קשה לי להאמין שמישהו משתמש במקרן לצורך צפייה בשידורי SD

סיכום

סיכום

 

ההתרשמות שלי מהמקרן היא טובה, הוא שקט, נראה יפה (אם כי פחות יפה מכמה מודלים אחרים של סוני) וקל לשימוש. השלט והתפריטים נוחים מאוד. החסרונות שלו מתבטאים בכך שהוא מגיע מאוד לא מכויל  Out of the box, וגם בכך שהוא מאבד פרטים בתחום השחורים למרות ששמנו גאמה נמוכה מהרצוי (2.0 במקום 2.2, מה שהיה אמור להניב הרבה יותר פירוט בשחורים). עיבוד התמונה שלו ב-HD נראה טוב ובהשוואה שערכנו בטיפול בתדרים גבוהים הוא הצליח להתמודד עם תכנים קשים טוב יותר מה-DEINTERLACER המובנה של ה-TVIX.

בעיני מדובר במקרן ראוי, נעים מאוד לעין ולא הייתי יותר מדי עצוב אם היה לי אחד כזה בבית…

ציונים

 • עיצוב: 8.5  
 •  איכות בנייה: 9.5
 • נוחות שימוש: 9
 • תפריטים: 8  
 • איכות תמונה SD (שידורים רגיילים) 8  – יש מקום לשיפור ב Upscale
 • איכות תמונה ב HD 8.5 – חוסר בפרטים בסצינות כהות.
 • עיבוד תמונה: 8.5
 • יכולות כיול: 8
 • שלט: 10 – שלט נוח מאוד. אחד הטובים שראיתי בתחום המקרנים
 • חיבורים: 8 (רק 2 כניסות HDMI)

המקרן נבדק באדיבות היבואנית: ישפאר מוצרי צריכה בע"מ

המחיר המומלץ לצרכן: 21,880 ש"ח

להמשך הדיון בנושא זה בפורום לחצו כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
20.11.2008
  
כתב: יניב דיין

1