הפספוס הגדול של ויסטה מדיה סנטר

עם השקת Vista Home Premium זכו הרוכשים לקבל, ללא תוספת מחיר, מה שעד כה היה נחלת המעטים שהצליחו לשים יד ...


הממשק

כללי

פרנק לויד רייט, מי שנחשב לגדול הארכיטקטים האמריקאים של המאה העשרים ומי שבין היתר תכנן את הבית על המפל ואת מוזיאון גוגנהיים בניו יורק, היה חסיד גדול של גישת "הצורה נובעת מהפונקציה" – או form follows function במקור. לרוע המזל נראה שבמעבר מארכיטקטורה של בניינים לזו של תוכנות מחשב השתבש משהו כשתכננו את את ה Vista Media Center (להלן VMC) ולצערנו התהפכו היוצרות והפונקציונליות נדרשה מעתה להתאים את עצמה לצורה.

בפסקה בודדת זו ניתן לסכם את כל הבעייתיות של ה VMC ולהעביר את תחושת האכזבה מהמוצר, תחושה שמתעצמת ככל שמשווים אותו ל XP MCE 2005 שקדם לו. היות ואנחנו (בעצם רק אני) דווקא מאלו שנהנים לבעוט במי שכבר נמצא על הרצפה, בחרנו לשתף אתכם ברשמים שלנו כשאנו מנתחים לפרטי פרטים כל מה שיצא עקום וצולע ב VMC. נתחיל בקרבן המתבקש הראשון: הממשק.

 

מנשק – או "בהיעדר מטרה ברורה עלולה הדרך להפוך ליעד בפני עצמו".

את המימרה הזו דווקא אין לייחס לאף אחד מלבדי. אבל למרות מקורותיה הצנועים, היא מאפיינת היטב את מכלול ההתנהגות של מנשק ה VMC. אלו מבינכם שהזדמן להם להיות חלק מצוות פיתוח מכירים בוודאי את השלב בפרויקט שבו, בלי חשיבה כיצד הכל ישתלב בסוף ומה התועלת שתצמח למשתמש הקצה, מתחילים להעמיס פונקציות נוספות אחת על גבי השנייה והוא הופך להיות מו"פ לשם מו"פ. מי שמכיר את המצב ירגיש בבית ב VMC. לא מאמינים לי? אז בבקשה:

למטרה, כוון, אש!

ה VMC דורש מהמשתמש ללמוד לפחות שתי שיטות שונות לאינטראקציה עם מנשק המשתמש העמוס מידי. השיטה הראשונה מיושמת בניווט בתפריטים ובדומה ל PSP של סוני (שקדם ל VMC) היא מחלקת את המסך לציר אנכי ולציר אופקי. ניווט בתפריט הראשי מתבצע  בציר האנכי ובחירת תתי האפשרויות של כל תפריט מתבצע בציר האופקי. כל זאת מלווה באפקטים של "ניפוח והגדלת" הבחירה, אפקט האמור לתת משוב למשתמש ולהיות נעים לעין.

מה הבעיה? אז ככה: מה שעובד היטב בהתקן קטן עם שטח תצוגה מוגבל כמו ה PSP לא מתאים בהכרח למסך גדול ו/או לניווט עם שלט רחוק. לכאורה מנצלים כאן את רוחב המסך להצגת האפשרויות השונות, אבל בפועל זה יוצר עומס חזותי מעיק, שרק מתעצם בגלל האפקטים החזותיים. הניווט בתפריטים למעלה/למטה ואז שמאלה/ימינה מזכיר יותר תרגיל במציאת קואורדינטות במישור, או יישור למטרה עם תותח מתנייע. כל מה שחסר לנו להשלמת החוויה הצה"לית הוא ניפוק מצפן ומט"ל מהאפסנאות ודרישה שהמשתמש גם יוציא אזימוט למטרה ויקריא טווחים.

הצב את הכוונת במרכז המטרה...

מישהו במיקרוסופט שכח שהמשתמש צריך לפעמים לחזור אחורה. בניגוד לגלישה האנכית היוצרת לולאה, הגלישה בציר האופקי תוקעת את המשתמש בקצוות. דווקא בניווט בספריות חשבו על זה והחילו תיקון לבעיה, אבל שם יש שורת בעיות נוספות במנשק.

אדוני לא אוהב את התפריט שלנו?

ודי בצדק. לעומת ההגשה הפשוטה של האפשרויות ב MCE 2005, התפריטים ב VMC מתוסבכים, לא אינטואיטיביים, מוגבלים ביכולתם וסובלים מפיצול אישיות.

הבעיה היא שורשית וקשה מאוד לתמצת אותה בפסקאות בודדות. כדי להדגים אותה נשתמש בהצגת האופן שבו טיפלו בתכני ווידאו, אבל צריך לקחת בחשבון שחוסר המחשבה כאן פרוס ושזור בכל המנשק ובכל התפריטים.

לכאורה אפשר היה להסתפק בתפריט הפעלה ראשי עם מספר מאוד מצומצם של אפשרויות: ווידאו, אודיו, תמונות, תכנים מכוונים, תוספים ואפשרויות בקרה. זה גם פחות או יותר מה שהיה ב MCE 2005. ב VMC לעומת זאת החליטו שווידאו זה מושג רחב מידי, כי הרי יש DVD, תוכניות מוקלטות, סרטים, טלוויזיה אינטרנטית  וגם סתם ווידאו. אז מה עשו? לכל אחד מהם יצרו גלריה (ספרייה) משלו וכדי להפתיע אותך  בכל פעם מחדש, העבירו את גלריית הווידאו לאותו תפריט שבו תמצא את גלריית התמונות, העלימו את גלריית ה DVD, דחפו ביחד את ערוצי הרדיו והטלוויזיה המכוונים תחת אותו תפריט עם התוספים, שאותם הפרידו מאפשרויות הבקרה. בשלב כלשהו מישהו כנראה הבין שאין בזה שום הגיון וייתכן ותחפשו את ערוצי הטלוויזיה המכוונים דווקא תחת תפריט הטלוויזיה – אז שיכפלו שם את הגלריה.

מצד שני זה ממש מצוין כי ככה אין סיכוי שתגיעו לתפריט כלשהו שבו לא תהייה גלרית ווידאו אחת לפחות. נכון, אפשר היה לאחד את כולן תחת תפריט אחד, אבל זה היה פוגם באסתטיקה הנדרשת…או משהו כזה.

הסחרחרה ההזויה

הניווט בגלריות דורש קצת אימון. בדומה לניווט בתפריטים, התנועה היא ברובה לרוחב המסך. השוני העיקרי הוא שכאן הניווט הוא בלולאה – מגיעים לסוף הגלריה ומשם חוזרים להתחלה. הצרה היא שהגלריה פרוסה לא רק לרוחב אלא גם לגובה – מה שמכתיב שהמיון והסדר יתנהל בעקלתון: מלמעלה למטה ואז הצידה וחוזר חלילה. שילוב התנועות לא עושה טוב לניווט ובגלילת הגלריה מצד לצד כדי לאתר סרט, או קובץ מדיה אחר, צריך תמיד לזכור שסדר ההצגה הוא בזיגזג.

מצד שני הלולאה מאפשרת לבצע כמה טריקים נחמדים. אם תשאירו את האצבע לחוצה על אחד מכפתורי התנועה לשמאל או לימין בשלט, הגלריה תתחיל להתגלגל ולהסתחרר ולתפוס תאוצה.

קיר הדמעות

שמעתי שמכנים  את האפקט של הצגת הגלריה כ Thumbnails Wall או Media Wall. אני אישית מעדיף לקרוא לזה Wailing Wall או בתרגום חופשי "קיר הדמעות" – מה שידוע גם במסורת היהודית בשם הכותל המערבי. לצערנו ושלא כמו במקור, הבלוקים כאן מאוד צפופים ואין אפשרות לדחוף ביניהם פתק כדי לבקש מריבונו של עולם לפטור אותנו מהאסון הזה.

הרעיון המקורי היה כנראה לאפשר ניצול מרבי של רוחב המסך כדי להציג כמה שיותר צלמיות. ברם, כמות הצלמיות המוצגת אינה בהכרח גדולה יותר מזו המתאפשרת ב MCE 2005 ושם גם נחסך מאיתנו הניווט הביזרי (ראה פרק הסחרחרה) ואנחנו גם לא חייבים להעמיד את הצלמית בפוקוס כדי לקרוא את שם הקובץ או הספרייה. בקיר הדמעות הצליחה מיקרוסופט לשלב חוסר תפקודיות בסיסית עם עומס חזותי מרשים. אני בטוח שראש הפרויקט קיבל על זה בונוס כי זה באמת דורש חשיבה יוצרת ברמה לא רגילה.

גלריית המוזיקה

בעיה נוספת עם קיר הדמעות הוא שחוסר התמיכה בווידאו שאינו ארוז ב WMV או AVI גורם לכך שסרטים הארוזים ב MP4 או MKV למשל, לא יוצגו עם צלמית שהיא תמונה מתוך הסרט אלא עם צלמית גנרית אנונימית או תמונה שחורה. אולי זו גם הסיבה שקיר הדמעות בגלריית הווידאו הוא היחיד שבו הצמידו את שם הקובץ לצלמית.

במידה ואתם רוצים לשנות את הצלמית המוצגת בקיר הדמעות תאלצו לבצע מספר ניסויים כדי לגלות מה הגודל האופטימלי לתמונה שאפשר לקשר (ההסבר לכך לכשעצמו דורש מאמר נפרד). לדעתי קיר הדמעות שומר את הצלמיות לווידאו בגודל של  130×230 אבל יכול להיות שאני טועה היות וזה לא מתועד בשום מקום – בניגוד ל MCE 2005 שם כולם ידעו שגודל הצלמיות הוא תמיד 200×200.

הפעולות האפשריות בכל גלריה מוצגות בחלקן בשורה מלמעלה ואם אתם לא מוצאים את מה שחיפשתם אז לחיצה על כפתור ה info, או מקש ימני בעכבר, יקפיץ  חלון שבו מוצגות אפשרויות נוספות. החלון כולל סט כללי ולא ייעודי של פקודות ואפשרויות, כך שמראש עדיף לבצע פעולות מתוחכמות יותר מחוץ ל VMC – מה שמביא אותנו לעניין חוסר אפשרויות ההתאמה של ה VMC.

זה מה יש!

הפרדוקס הגדול של ה VMC הוא שלטענת מיקרוסופט הארכיטקטורה החדשה של הממשק אמורה להקל על מפתחים חיצוניים ליצור כלים ותוספים שישנו את המראה או התפקודיות של המערכת. מצד שני מיקרוסופט הערימה קשיים ומנעה כל אפשרות של סידור התפריטים מחדש לחלוקה הגיונית יותר ומלבד ה MCE Customizer, המאפשר העלמת כמה אפשרויות, אין שום כלי שבאמצעותו ניתן להתאים את ה VMC להעדפותיכם האישיות.

לסיכום פרק ממשק המשתמש: הוא פשוט נראה ומתנהג כמו עבודה פרויקטלית של סטודנטים מחוננים שמשתוללים כשהמדריך לקח הפסקת סיגריה. חסרה כאן יד מכוונת ומרסנת וזה מורגש גם באופן שהמערכת מתפקדת.

תפקודיות

תפקודיות – או "למה זה לא עובד לי?"

ואם חשבתם שיש לי טענות רק כלפי הממשק המעצבן, אז גם האופן שבו ה VMC מתנהל מסוגל לשגע פילים. בכל פינה נמצאים דברים ש"כמעט עובדים", כאילו שמדובר במצגת דמו להנהלה.

כישלון  ארכיטקטורת הפלאג-אין

אין דבר המדגים טוב יותר את הכישלון של ה VMC מחוסר יכולתה לגייס סביבה קהילה פעילה של מפתחים עצמאים, שישקיעו מזמנם וכשרונם (וברוב המקרים הם עושים זאת ללא תמורה) כדי לשפר ולהרחיב את היכולות הבסיסיות של המערכת. די בהצצה בתפריט ההורדות של אתר The Green Button – שנרכש לאחרונה על ידי מיקרוסופט בכבודה ובעצמה – כדי להדגים את דלות המבחר של תוספי הפלאג-אין העומדים לרשות משתמשי ה VMC.

אתם לא מתבלבלים: אחרי שחלפה למעלה משנה מההשקה ולאחר שחרור חבילת שרות אחת, היצע הפלאג-אין עבור ה VMC הוא כל כך מועט. לשם הבהרה, מדובר כאן באחד מהאתרים הוותיקים והפעילים של קהילת ה Media Center העולמית. נכון שלהיצע המגוחך אפשר גם לצרף את ה Media Control Plugin השווה את משקלו בזהב, או את MCE Customizer ו My Movie אבל בחייכם…

וכאן בעצם תקועה העגלה, כי את רוב בעיות התפקוד של ה VMC אפשר היה לפתור עם סיוע חינמי לחלוטין של קהילת המפתחים העצמאיים. השאלה הגדולה היא מדוע זה לא קרה?

WMP – מניהול ספריות ועד לניגון מדיה (ולמה זה לא עובד עם תמונות)

אחת מההחלטות היותר אומללות שלקחה מיקרוסופט היא למחזר את ה Windows Media Player ולהשתמש בחלקים גדולים ממנו ב VMC. זה לא שהוא נגן רע, אלא שהוא לא ממש מתאים ל VMC.

החלק הכואב בא בניווט בגלריית האודיו. ה VMC מסתמך לחלוטין על ה WMP כדי לשלוף מידע על השירים שיאפשר לו לקטלג אותם לאלבומים ולשלוף את התמונות המתאימות. רק שזה לא עובד טוב ודורש לא פעם לצאת מה VMC ולפתוח את ה WMP כדי לתקן פרטים ולאתר תמונות של אלבומים. בל נשכח גם את ההתעלמות הגורפת של WMP מהאופן שבו סידרתם את השירים בספריות בדיסק המחשב ובניית גלריות משלו המתבססות אך ורק על ID Tags פנימיים שהוא מוצא (או לא מוצא) בקבצי המוזיקה. מזל שב VMC השאירו את ניהול גלריית הווידאו לטיפול המשתמש, בלי ניסיונות להתחכם ובלי לשנות את הסידור בספריות הדיסק – כנראה שמישהו שם ריחם עלינו לאור הקש שאנו אוכלים בניגון הווידאו.

החלק המעצבן בא בניגון המדיה – בעיקר בווידאו. היות וגם כאן החליטו למחזר קוד מה WMP, אז אין שום אפשרות לשנות את מפענח ה mpeg-2 הבסיסי מבלי להזדקק לכל מיני טריקים, או להתקין אחת מהתוכנות הבודדות שמצליחה להשתחל פנימה כפלאג-אין מאושר. אין גם שום אפשרות לעיבוד ווידאו מתקדם, או טיפול בכתוביות חיצוניות מעבר לבסיס הצר שנתמך ב WMP. התמיכה בקבצי מדיה מאוד מוגבלת ורוב הפורמטים החדשים דורשים התקנת מפצלים ומפענחים חיצוניים, עם כל הבעייתיות שזה יכול לגרום.

וכמובן, היות ול WMP אין יכולות ראויות לניהול ספריית תמונות – אפילו במיקרוסופט הגיעו למסקנה זו ושחררו את  Windows Live Photo Gallery – נאלצו להמציא את הגלגל מחדש ולכתוב קוד ייעודי שכמו שציפיתם, לא תמיד מתנהל באופן הגיוני. לדוגמה, מי שמוכן להתמודד עם התת-תפריט המאפשר הוספת ספריות לגלריית התמונות, יגלה שביטול המעקב אחר הספרייה לא מעלים את התמונות שהיו בגלריה. בשביל זה צריך לבחור את התמונות אחת אחת ולמחוק אותן מהגלריה באופן פרטני. עד היום אני לא בטוח אם זה רק מעלים אותן מהגלריה, או גם מוחק אותן פיזית מהספרייה בדיסק.

כאן המקום להוסיף ששום דבר לא השתנה יחסית ל MCE 2005 בנושא ניהול ספריות האודיו והווידאו והתמונות וניגון המדיה. כך שאולי אין שום שיפור ב VMC  אבל לפחות הם הצליחו לא לקלקל כלום וגם זה משהו.

תכנים מקונים

האמת שנושא התכנים המקוונים בכלל ואלו הזמינים למשתמשים בארץ בפרט הוא הבדיחה העצובה ביותר בקטלוג. ההיצע כביכול מותאם למדינה שבה אתם גרים. מה זה מותאם? מותאם כמו כותונת כפייה: אי אפשר לבחור מה מקבלים, אי אפשר להוסיף כלום וההיצע מועט, דל תוכן, חסר עניין ולא מעודכן.

תכנים מקוונים

15 תכנים – זה כל מה שזמין לתושבי ישראל

האצת פענוח ווידאו בחומרה

אין לי מושג כיצד הדברים מתנהלים במיקרוסופט, אבל בנושא ההאצה הם פשוט ירו לעצמם ברגל. אין לי שום הסבר להתנהלות החברה בעניין ה DXVA2, שהוא שם הקוד במיקרוסופט להאצת פענוח ווידאו בחומרה, אך התוצאה הסופית היא שבמכרז האצת פענוח ווידאו בחומרה ב VMC יש זוכה בלעדי.

למה בלעדי? כי מיקרוסופט הצליחה, תוך התעלמות מפניות והערמת קשיים, לגרום לכך שניתן היום לספור את הנגנים היודעים להשתמש ב DXVA2 על אצבעות יד אחת. במקום לארגן סביבם את המפתחים העצמאים, כדי ליצור שורה של מוצרים שיכסחו למתחרים את הצורה, הם הצליחו להביא אותנו למצב שבו אין שום סיכוי לנגן ב VMC תכני HD עם ביטרייט גבוה, ליהנות מאפשרויות של עיבוד מתקדם ולהציג כתוביות. טוב נו, זה לא מדויק: יש לזה פתרון מעשי פשוט והוא נקרא פענוח בתוכנה. עובד מצוין, נותן תוצאות מעולות ומהווה מקדם המכירות הטוב ביותר שיש לחברת אינטל עבור מעבדי מרובעי הליבה שלה.

הרצה קדימה ואחורה

כפי שציין אריה אושרוב במפגש האחרון, מיקרוסופט נוהגת לפעמים להביא אותך עד לבאר אבל לא נותנת לך לשתות. כפתורי הפקודות לשליטה על ההרצה של ווידאו ב VMC הם מלאכת מחשבת של תכנון חכם ומבריק והוכחה ניצחת לכך שניתן לבצע overlay תוך שמירה על נתיב ההאצה בחומרה לפענוח ווידאו.

אבל מה, זה לא עובד. טוב, זה כן עובד אבל לא תמיד. כפתורי הרצה קדימה ואחורה וקפיצות פרק עובדים רק עם ווידאו שארוז ב ,AVI WMV ובניגון DVD. מי שמתעקש לנגן קבצים שארוזים ב MKV לדוגמה, יגלה שכל מה שהוא יכול לבצע זה pause, stop ו run – כל היתר לא מתפקד וכדי להחזיר פונקציונליות בסיסית אתה חייב להשתמש ב ffdshow tryouts וב Media Control Plugin.

לטענת אריה, התיקון עצמו הוא ממש טריוויאלי ולא ברור מדוע הוא לא יושם ב VMC. זה מאוד מנחם אותי לדעת שלא כל תיקון דורש התערבות אלוהית אבל אני הפסקתי להשתמש ב CoreAVC בדיוק מאותה סיבה.

מה חסר?

חוסרים – ה"נוכחים נפקדים" החדשים

מדברים צולעים שעובדים עקום אנו ממשיכים לפונקציונליות שפשוט חסרה ב VMC, או במקרים מסוימים הייתה קיימת בעבר והועלמה ללא סיבה ברורה. 

אוטומציה

נכון שלא הייתם מתנגדים להתרווח על הספה, לפתוח מסך ב VMC המציג לכם את שלל האביזרים מקושרי ה IP שיש בבית ולאפשר לשלוט עליהם? משהו כמו להדליק את מיזוג האוויר, לסגור תריסים, לעמעם אורות, להציץ במצלמת הביטחון שבכניסה ולהפעיל את הממטרות?

טוב, אז אין את זה ב VMC. אולי בגלל שבמיקרוסופט הבינו שממילא תהיו עסוקים מידי בתיקון ליקויים טריוויאליים במערכת ושלא יישאר לכם זמן לתכנן דברים מתוחכמים יותר. קצת מפתיע שחברות כמו LUTRON לדוגמה, לא קישרו עדיין בין הימצאות PC בסלון עם מערכת הפעלה ידידותית, המיועדת לניווט עם שלט פשוט, לפוטנציאל המכירות עבור מוצרים ל Home Automation ו Smarthome. במחשבה שניה ולאור המצב העגום בחזית הפלאג-אין, זה בכלל לא מפתיע.

התאמת קצב סריקה

האמת היא שמיקרוסופט השקיעה מאמצים רבים בתרגום הממשק לעברית. למרות שאני אישית אלרגי לעברית בממשקי תוכנות מחשב, אהיה הראשון שיודה להם, היות וללא המאמצים החלוציים שלהם בתחום גיור מערכות הפעלה וחבילת האופיס, היינו עדיין תקועים עם תוכנות סוג ז´ פרי פיתוח מקומי. אז למה החליטו במיקרוסופט שקצב רענון אחד מספיק טוב לכל העולם?

אולי לא שמתם לב, אבל כל פעם שאתם מפעילים את ה VMC היא נועלת את קצב הסריקה ורענון המסך ל 60Hz. כך שמי מאיתנו שרוצה לצפות בתכני PAL שהוקלטו ב 50Hz ו 25FPS זכאי לקבל תמונה מרצדת עם תנועה לא טבעית, או בכלל המסך שלו יצעק הצילו כי הוא לא מצליח להינעל על אות השידור. מה אמרתם בדיוק, שם בספסלים האחוריים? שיש אפשרות לכוון את תדר הסריקה ל 50Hz בדרייברים של כרטיס המסך? מעניין את הסבתא של ה VMC. תדר של 60Hz זה טוב לאמריקאים אז זה טוב גם עבורכם וה VMC כבר תדאג לשנות אותו עבורכם על אפכם וחמתכם.

כמובן שאפשר לפתור את זה, אבל מה קורה כשאתם רוצים לצפות במדיה שהוקלטה בפורמט NTSC, כמו רוב הסדרות מארץ הדוד סם, או סרט ב 24FPS? אתם אומרים שה TIVX 6500A יודע לעשות את המעבר יופי? כל הכבוד להם. אולי כדאי לשלוח את מיקרוסופט לקורס אצלם כדי שילמדו כיצד חברה קטנה, שסך המשאבים שלה לא היו ממלאים את צנצנת התרומות בקבלה ברדמונט, יכולה לעשות מה שחברת התוכנה הגדולה בעולם נתקעת בה משנת 2002.

תמיכה בפורמטים חדשים

אי אפשר להגיד על מיקרוסופט שהם מאלו שאינם אוכלים את התבשילים שלהם. אבל מסעדת מיקרוסופט נוקטת אמצעים נמרצים מידי כדי להבטיח שלא תעברו לשרות קייטרינג חלופי, כי אחרת אין הסבר לכך שהתמיכה בקבצי ווידאו מוגבלת ל WMV ול AVI המיושנים והמזדקנים. על תמיכה מובנית ב TS או MKV כמובן שאין מה לדבר והכללת מפענחים לפורמטים שלא הומצאו במאה הקודמת גוררת את המשתמשים להתקנות של מוצרים צד שלישי שלפעמים עלולים לגרום לצרות צרורות, או שזה הופך לכל כך מסובך שרובנו מרימים ידיים.

ומה עם ה DVD?

עם ה VMC מיקרוסופט החליטו לשלב מפענח mpeg-2 מובנה כדי לאפשר לנו לצפות בתקליטור DVD. למה השימוש בלשון יחיד? כי אפשר לנגן רק את ה DVD הבודד שנמצא בכונן האופטי. למה? כי מישהו במיקרוסופט החליט להסתיר ולהעלים את האפשרות לנגן DVD שנשמר על הדיסק הקשיח. המגוחך בכל העניין הוא שזו פונקציונליות שהייתה קיימת ב MCE 2005 ושתוך שבוע כבר פורסם כיצד לעקוף את המגבלה ולהחזיר את גלריית סרטי ה DVD ב VMC . שיא הבדיחה הוא שבסופו של דבר הבעיה והפתרון תועדו ב KB930526 של מיקרוסופט בעצמה, במיטב המסורת של חברה מוכרת אחרת שהפתרון שלה לכל בעייה היה במשפט We will document it.

אדוני מוכן לחזור בקול רם? אני קצת חרש.

או סתם לא מבין אנגלית. לגבי חברה המתגאה במאמצים שהיא מבצעת כדי להפוך את מוצריה ליותר נגישים לקהל משתמשים הלוקה במוגבלויות פיזיות, ההתעקשות שלה לתמוך בכתוביות רק עבור DVD או פורמט SAMI, שאף אחד לא משתמש בו, מאוד מתמיהה. הגיע באמת הזמן שמישהו במיקרוסופט יתעורר ויאפשר הצגת כתוביות חיצוניות בלי להזדקק לכל מיני טריקים וכלים חיצוניים.

זאת כל התמיכה שיש בכתוביות

מותר לי להקליט?

הלוואי ובמיקרוסופט היו משתחררים מהקיבעון בנוגע לפורמטים ייחודיים. דווקא את השימוש ב DVR-MS, שהתחיל עם 2002 MCE, היא לא שינתה ועל כן נשארנו עם פורמט הקלטה בזבזני מבחינת נפח דיסק ושאמור להיות מאובטח ולא לאפשר לנו לנייד תוכן ממחשב למחשב. למה רק אמור? כי מזה 3 שנים לפחות קיימים כלים חינמיים היודעים להפוך מפורמט DVR-MS ל mpeg-2 או ל DIVX, כך שההתעקשות של מיקרוסופט סתם גורמת לנו לטרחה ולא משיגה דבר. הלוואי ויכולתי גם להתייחס להקלטת תוכניות רדיו. אבל, כאמור מהפרק על התכנים המכוונים, לא הצלחתי להתחבר ולו לתחנה רדיו אחת. כך שעד היום אין לי מושג אם זה בכלל ניתן לביצוע.

סיכום

סיכום: אז למה בכל זאת כן?

מה שהכי מרגיז אותי במיקרוסופט זה שהם מצליחים להרים פרויקטים אדירים עד לרמה של 98% ונכשלים לעתים תכופות בסעיף מסדר הצחצוח וגלוח. זה כל כך נפוץ שכבר הוליד את המימרה שיש להמתין לגרסה 3.0 של כל מוצר שלהם לפני שהוא ראוי לשימוש ובהתאם לכך גם ה VMC לא מצליח לתת את ההרגשה של ליטוש, שילוב ושלמות – למרות היכולות הלא מבוטלות שלו.

ויכולות דווקא יש ובשפע. השיפורים הטכניים שהוכנסו במערכת הופכים אותה להרבה יותר מ XP שעברה מתיחת פנים קוסמטית. מתחת לפני השטח מסתתרת מערכת הפעלה יציבה וטובה, בעלת ממשק מוכר ותמיכה ללא תחרות במגוון של אביזרים היקפיים. השילוב הזה לבדו מבטיח ל VMC קהל משתמשים גדול ובזכותם החדירה של מחשבים לתוך הסלון הביתי היא כבר עובדה מוגמרת. אל תבינו מהנימה העוקצנית של הכתבה שאני קוטל את המערכת, נהפוך הוא – יש ב VMC דברים מצוינים בכל הנוגע לשיפור הגרפיקה והאודיו. יש שם פטנטים אדירים, כמו ה sideshow, שממש מתחננים ליישום הולם במערכות HTPC וכאמור: אין שום דבר בסיסי שלא בסדר עם מערכת ההפעלה עצמה.

את הדברים המעצבנים ביותר ב VMC אפשר היה לדעתי לפתור בשלושה חודשים של עבודה מאומצת עם צוות לא גדול של מפתחים ובראשם מישהו ממוקד ונמרץ. אין לי ספק שזה היה מניב מוצר שהיה שולח את כל המתחרים בחזרה לשולחן השרטוט כשהם כואבים ודואבים ואולי הגיע הזמן שימצאו מישהו במיקרוסופט שיהיה מוכן להרים את הכפפה ולהוכיח לכולנו שהוצאת מוצרים מלוטשים וקלי תפעול היא לא נחלתה הבלעדית של החברה הזו שהיו"ר שלה התפרסם בזמנו בכך שהיה זורק טלפונים על העובדים.

 להמשך הדיון במאמר לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
23.09.2008
  
כתב: קלוד בן-שאול (catskinner)

1