מ MKV ועד HD: כל מה שרצית לדעת על Matroska

רוצים לדעת מה עומד מאחורי MKV, למה זה לא פורמט, מדוע אין לו קשר ל HD ואיך לעזאזל קוראים אותו ...


מבוא

מבוא

הפצת קבצי ווידאו ברשת הופכת לנפוצה מאוד ואיתה נחשפנו גם לקבצים מסוג חדש. אם עד כה הכרנו את פורמט הווידאו של מיקרוסופט (WMV), קוויקטיים של אפל (MOV) וכמובן פורמט ה DIVX/XVID שהגיע בקבצי AVI, הרי שעכשיו הגיע סוג חדש של קבצים שהסיומת שלהם היא MKV. לנו לא תמיד ברור כיצד משתמשים, צופים או עורכים קובץ כזה היות והוא לא נפתח אוטומטית במחשב כפי שהיינו רגילים עם קבצים אחרים. יכול להיות ששמעתם שמאחורי האותיות MKV מסתתרת המילה Matroska אבל לא ברור לכם מה הקשר בין ווידאו לבין בובות רוסיות חביבות. ייתכן גם ששמעתם פעם ש MKV זה לא פורמט אלא שיטת אריזה – הסבר שלא ממש תורם לשיפור ההבנה.

מטרת מאמר זה היא להסביר קצת על קבצי MKV, לעבור על הגורמים והסיבות שהביאו לפיתוח פורמט Matroska ולהכיר את מטרות הפרוייקט. ננסה גם להעביר קצת ידע על אפשרויות לעריכת קובץ Matroska ועל האמצעים והנגנים הקיימים להרצתו. לקראת סוף מאמר זה נדון ביתרונות ובחסרונות של אריזת ה Matroska לעומת חלופות אחרות הקיימות היום בשוק.

אנו מקווים שעם הידע תבוא גם ההבנה שהשד אינו נורא כל כך ושאין להיתייחס לקבצי MKV כאל יוצאי דופן היות ומדובר בסה"כ בגרסה מתקדמת יותר של קבצים שאנו מכירים כבר שנים רבות.

קצת היסטוריה

כמו הרבה דברים בחיים, גם פרוייקט ה Matroska התחיל במריבה. ראשית סיפור בפרוייקט MCF שביקש ליצור שיטת אריזה לקבצי מולטימדיה שתהייה חופשית ממגבלות של רישוי ותמלוגים. בשלב מסויים נתגלה חוסר הסכמה בנוגע לשימוש בשפת EBML וכך נוצר פיצול בתוך הקבוצה המקורית. חסידי ה EBML, שהאמינו שהשימוש בו יאפשר גמישות רבה בהתאמות עתידיות, בחרו לפרוש ולהקים פרוייקט עצמאי. השם Matroska נבחר כמשחק מילים על Matryoshka, שמם של הבובות הרוסיות המשתלבות אחת בתוך השניה ויש כאן יותר מרמיזה לאפשרויות הגלומות ב Matroska לאריזה של אודיו ווידאו.

הפרוייקט החל באופן רשמי ב 6/12/2002 עם הקמת אתר הפרוייקט ב SourceForge. פילטר ה DirectShow הראשון שוחרר ב 01/05/2003 ושנה לאחר תחילת הפרוייקט היו כבר ספריות זמינות ויציבות ליצירת, עריכת ופענוח קבצי Matroska. המהפך האמיתי החל בשנת 2005 עם שחרור גרסת 1.1 שהביאה את מפצל המדיה של Haali שהחליף את המפצל שכתב gabest בתחילת הפרוייקט.

מטרות הפרוייקט

מראשית הפרוייקט היה לצוות הפיתוח מטרות מאוד ברורות בנוגע ל Matroska. מה שהם רצו להשיג היה יצירת שיטה לאריזת אודיו ווידאו שתאפשר למשתמש הקצה להנות מחוויה הדומה ככל האפשר לצפייה ב DVD. לשם כך יש בפורמט אריזת ה Matroska תמיכה מובנית בחלוקה לפרקים, ריבוי פסי קול, ריבוי תרגומים/כתוביות, קישור לתמונות והפעלה דרך תפריטים (מעולם לא ייושם הלכה למעשה).

המפתחים גם דאגו לעתיד בכך שהם איפשרו מראש תמיכה בפורמטי ווידאו ואודיו רבים ככל האפשר ובהתאם לאותה השקפה הם גם כללו את האפשרות להזרים את הקבצים ב HTTP דרך רשת האינטרנט.

הייעד האחרון שהוצב היה לשמור על נייטרליות מבחינת תכנים, פלטפורמות ורישוי, כך שניתן יהיה להשתמש בקבצי Matroska ללא תלות במחשב או במערכת הפעלה מסויימת ושתהיה חופשית מהצורך ברישוי ותמלוגים. בכך הם בעצם הציבו את Matroska כתחליף לקבצי AVI, MP4 ,MOV ,ASF ודומיהם.

מה זה מארז (CONTAINER)

חשוב להפריד בין שיטת האריזה של תוכן לבין התוכן עצמו. המארז בעצם מגדיר את סוג התוכן ומסדר אותו באופן שמאפשר קריאה רציפה של אודיו, וידאו ומידע נוסף (כגון תרגום, PIP, ערוצי משנה) אשר צריכים כולם להופיע בתזמון מושלם. ה-CONTAINER שומר על TIME CODE, בכדי שהתזמון של התרגום ישמר והוא גם זה המאפשר קפיצה קדימה לנקודות זמן קבועות מראש, או תומך במעבר מהיר קדימה או אחורה.

מרכיבים ראשיים של קובץ מולטימדיה

כבר נפגשתם בעבר ב-CONTAINERS שונים ומשונים. ה-CONTAINER המוכר ביותר הוא ה-AVI שבעצם הוא קיצור של המילים AUDIO VIDEO INTERLEAVE – כלומר, אודיו ווידאו שזורים. כבר בעת יצרת פורמט זה, היה ברור שיהיו יותר מסוג אחד של אודיו ווידאו שיתמכו בו ולכן התוכן עצמו (הקידוד שלו) הופרד בעצם מהקובץ. כך ניתן כיום לקבל AVI שיש בו אודיו מסוג MP3, או AC3, או אפילו אודיו PCM, ווידאו בפורמט WMV, או DIVX או אפילו MPEG-2

מבנה קובץ MP4

בעבר ראינו CONTAINERS שונים, כאשר הפופולריים בינהם כוללים: TS (שהוא CONTAINER המיועד להזמת מידע דרך תווך מוזרם, כגון לויין), MPG (שהיה ה-CONTAINER המקורי עבור תכנים המקודדים בפורמט MPEG2, אך כיום משמש גם לפורמט H.264). פורמטים נוספים הם M2TS (גירסא חדשה של TS שמאפשרת הזרמת מדיה בפורמטים של MPEG2 ,VC-1 או H.264 עם פורמטי אודיו מתקדמים, וערוצי וידאו ואודיו משניים, וכמובן תרגום ו-PIP מובנים), OGM (נסיון כושל קודם לעשות פורמט אוניברסלי לוידאו ולאודיו), WMV של מיקרוסופט, MP4 שהוא האריזה התיקנית לקבצי MPEG-4 ASP, קבצי סלולר (3GPP) ול MPEG-4 AVC (הידוע גם כ H.264) ועוד מני מארזים שונים ומשונים.

מבנה הקובץ

מה מכיל קובץ Matroska

כפי שניתן היה להבין מהפרק הקודם, אי אפשר לטעון שבעולם המולטימדיה חסרים שיטות ודרכים לאריזת אודיו ווידאו. קובץ Matroska מורכב מכמה אלמנטים מרכזיים והם המפתח לגמישות שמציעה האריזה. בהקשר זה כדאי גם לציין שישנם שלושה סוגים של קבצי Matroska הנבדלים בסיומת שלהם והם:

MKV: קובץ Matroska Video המכיל גם אודיו וגם ווידאו והוא גם הנפוץ ביותר

MKA: קובץ Matroska Audio המכיל רק אודיו

MKS: קובץ Matroska המכיל רק כתוביות

מי שממש רוצה לרדת לפרטים הטכניים מוזמן לקרוא את מסמכי ה RFC ואת המפרטים באתר הפרוייקט. אנו רק נתמקד בחלקים העיקריים.

Header 

Meta Seek
Information

Segment Information 

Track

Chapters

 

Clusters

 

Cueing  Data

Attachment

Tagging 

רוב הנפח של קובץ Matroska מוקדש כמובן לפריימים של אודיו ווידאו והם שמורים ב Clusters. המידע ממויין באינדקס הנמצא ב Cueing Data והוא מאפשר את הדילוגים והגישה המהירה לפריים לפי Time Code. בחלק של ה Chapters נמצא המידע המאפשר את חלוקת הקובץ לפרקים ודילוג מפרק לפרק, כשאחד המאפיינים המעניינים יותר בחלוקה לפרקים בקובץ Matroska היא שיש אפשרות להגדיר גם תתי פרקים.

קובץ Matroska מארגן את האודיו, ווידאו וכתוביות בערוצים נפרדים. לכל ערוץ נשמר מידע בסיסי הכולל תאור הערוץ, הפורמט שלו והקודק הנדרש לפענוח ומידע זה מאוחסן בחלק של ה Track בקובץ.

מעבר לכך יש חלק בקובץ המאפשר שמירה של קבצים מקושרים. ניתן לשמור באריזת Matroska קבצים מסוגים שונים שיהיו מקושרים אליו בדיוק כפי שקבצים מקושרים עטופים בהודעת דואר אלקטרוני. קבצים אלו יכולים להיות תמונות – כמו עטיפות של DVD ו CD או אפילו תוכניות – כמו הקודקים הנדרשים לפענוח המידע שב Clusters.

החלק של ה Tagging מכיל מידע המתייחס לכל ערוץ וערוץ ומאוד דומה במהות ובתפקיד ל ID3 Tags המשמשים בקבצי MP3 לארגון, תאור ומיון השירים.

על כל החלקים הנפרדים חולש ה Meta Seek Information שבעצם מכיל את המידע על המיקום של כל אחד מהחלקים האחרים בקובץ האריזה.

ה Header מכיל בסך הכל את המידע על גרסת שפת ה EBML ששימשה ליצירת הקובץ.

היי! מה עם ה HD?

בטח שמתם לב שעד עכשיו בכלל לא דננו בסוגיית הרזולוציה שיש לווידאו הארוז בקובץ MKV והסיבה לכך היא שקובץ MKV כלל לא חייב להכיל מולטימדיה ברזולוציה גבוהה.

למעשה אריזת ה Matroska מגלה אדישות הראויה לציון לגבי תכולתה. מפתחי ה Matroska רצו להתרחק כמה שאפשר מקישור שיטת האריזה שלהם לפורמט אודיו או ווידאו כלשהו ואיפשרו מראש לשמור באריזה מגוון רחב של מקורות בפורמטים שונים. התמיכה בפורמטי ווידאו  משתרעת מפורמטים עלומים כמו Theora, דרך MPEG-2 ו MPEG-4 (הן בגרסאות ה ASP וה AVC) ועד ל FOURCC.כך המצב גם בתמיכה בפורמטי אודיו הכוללים תמיכה החל מ MP3, דרך PCM ועד ל DTS-HD. ניתן לראות רשימה חלקית של הפורמטים הנתמכים באתר הפרוייקט, אבל הרשימה המלאה יותר קיימת בקובץ PDF המתעדכן לפרקים על ידי Haali. התכנון הבסיסי של האריזה מאפשר עדכון מתמיד של הפורמטים שניתן יהיה להכיל בקובץ Matroska ומי שמעוניין לגלות מה יהיו הפורמטים שייתמכו בעתיד באריזת ה Matroska מוזמן להצטרף לדיונים הערניים המתנהלים בפורום New and alternative a/v containers בפורום Doom9.

אבל לסיכומו של דבר, התפיסה שקבצי HD קיימים רק ב MKV או שקובץ MKV יכול להכיל רק חומר HD היא פשוט שגויה ונולדה מכך שאריזת MKV היא כלי מאוד נוח לאריזת מולטימדיה בכלל ו HD בפרט. לראייה, אחד הכלים הראשונים ששוחררו ב 2004 היה DVDtoMKV שאיפשר הפיכת תקליטור DVD שלם (המקודד ב mpeg-2 ברזולוציה רגילה) לקובץ MKV.

ומה הסיפור עם X264?

אין שום סיפור כי זה לא ממש קשור לסוגיית האריזה. הרבה קבצים שארוזים ב MKV קודדו לפורמט MPEG-4 AVC (הידוע גם כ H.264) באמצעות המקודד החינמי X264. עם הזמן השתרש ההרגל להוסיף את שם המקודד לשם הקובץ וכך קרה שרוב קבצי ה MKV כוללים את צרוף ה X264 בשם שלהם. מכאן אתם גם יכולים להבין שבדיוק כפי ש MKV אינו שם של מקודד או פורמט, כך גם X264 אינו שם של פורמט ווידאו.

לסיכום הנושא: בפעם הבאה שתראו קובץ ששמו הוא בסגנון:  This.Is.A.Movie.X264.720P.MKV תוכלו להבין מהצרוף שהקובץ מכיל סרט שקודד ל H.264 באמצעות המקודד X264 לרזולוציה של 720 שורות Progressive ושנארז בתוך קובץ Matroska.

שימוש בMKV

כיצד ועם מה קוראים קובץ MKV

הכלי הנפוץ ביותר לקריאת קבצי Matroska הוא עדיין המחשב האישי. כדי לפענח קובץ MKV צריך תחילה לזהות את הפורמט ולפרק אותו לתכניו האמיתיים (אודיו, וידאו, תרגום, וכו´). לשם כך נוצר פילטר בשם Haali Media Splitter אשר כיום מוכר בתור המפצל הרשמי של Matroska.

 

כפי שניתן לראות מהאיור לעיל, למפצל המדיה יש תפקיד מאוד פשוט. הוא אחראי על קליטת קובץ המולטימדיה, פיצול למרכיבים  ושליחתם למפענחים המתאימים. אי אפשר להריץ קובץ Matroska מבלי שיעבור תחילה דרך המפצל אבל כדי להציג את הווידאו או לשמוע את האודיו אתם עדיין תצרכו לדאוג להתקנת המפענחים המתאימים. הפתרון החינמי הפשוט ביותר בעולם ה Windows לפענוח האודיו והווידאו היה ונשאר ffdshow tryouts, אם כי יש גם חסידים לפתרונות חלופיים כגון נגן ה VLC.

למפצל המדיה Haali יש אפשרויות מובנות למתן עדיפות לשפות שונות של פסי קול וכתוביות ותוכלו לקרוא הסברים עבור חלק מההגדרות באחד המאמרים הקודמים שפורסמו כאן באתר: מדריך קצר להגדרות Haali Media Splitter.

קיימות גם ספריות וכלים לצפייה וניגון קבצי Matroska בסביבת LINUX או OSX והדעה הרווחת היא שנגן ה VLC, הזמין גם למערכות אלו, מהווה את הפתרון הפשוט ביותר לשימוש.

מהם הכלים הזמינים לעריכת קבצי Matroska?

מתחילת הפרוייקט הבינו המפתחים שהצלחת אריזת ה Matroska תלויה בזמינות כלים ליצירת ועריכת הקבצים ושאין להם על מי לסמוך מלבדם. על כן, בד בבד עם הפתוח של האריזה, הם שקדו על פתוח כלים שיאפשרו לבני תמותה רגילים ליצור ולערוך אריזות Matroska. הכלי הנפוץ ביותר הוא MVKToolnix הזמין ל Windows, Mac OS X ו LINUX והמכיל את mkvmerge ליצירת האריזות ואת mkvextract לפירוק אריזות קיימות למרכיבים. שני הכלים קיימים גם בגרסאות GUI עבור Windows וניתן להוריד את mkvmerge GUI ואת mkvextract GUI ולהשתמש בהם בלי להבין הרבה על MKV.

 

חלון הפרטים של קובץ Matroska כפי שהוא מוצג בסייר החלונות

למשתמשי Windows XP או Vista יש גם את האפשרות להתקין את Matroska Shell Extension. תוסף זה ל Windows Explorer יאפשר לכם להציג את הפרטים השמורים בקבצי Matroska על ידי לחיצה על הכפתור הימני בעכבר כשאתם משוטטים בסייר ה Windows. 

אילו נגנים קיימים להצגת קבצי Matroska?

כפי שצויין בפרק הקודם, האמצעי הנפוץ ביותר לניגון קבצי Matroska הוא המחשב האישי. ברם, בשנתיים האחרונות החלו מספר יצרנים להוציא לשוק נגני מדיה התומכים באריזות MKV. זה החל דווקא עם מזרימי מדיה (media streamers) ואחת החלוצות בתחום היא חברת DVICO שעשתה לא מעט מאמצים כדי לאפשר למזרימי המדיה שלה מדגמי 4100 ו 5100 לקרוא ולהציג קבצי MKV. בפורום ה HDTV כאן באתר תוכלו גם למצוא שרשור דביק לביקורות האחרונות על מזרימי המדיה הקיימים היום בשוק.

כיום רוב מזרימי המדיה החדשים כוללים כבר תמיכה מלאה בקבצי MKV והמודעות לחשיבות הפורמט החלה כבר לפעפע החוצה ולחלחל כלפי מטה לעבר הנגנים הניידים כשאחד החלוצים הראשונים הוא ה A3 של חברת COWON.

ומה עם נגני ה DVD?

אין אף נגן DVD היום המאפשר קריאה של קבצי MKV ויש לכך שתי סיבות אפשריות:

ראשית, נגני DVD מוגבלים לקריאה של קבצי מדיה שהרזולוציה המקסימלית שלהם היא 720×576 עבור תכני PAL ו 720×480 עבור תכני NTSC. אין שום נגן DVD המסוגל לקרוא תכנים ברזולוציה של 720p או 1080i/p וזאת ללא שום קשר לאריזה שבה הקובץ נשמר.

שנית, פענוח קובץ MKV המכיל ווידאו שקודד ב H.264 דורש הרבה יותר משאבים מפענוח קובץ DIVX השמור ב AVI. אלו משאבי מחשוב ששום נגן DVD לא התברך בהם ובשוק שבו נגני DVD הם הסף התחתון של נגני המדיה, הן מבחינת איכות ובוודאי שמבחינת מחיר לצרכן, לא תמצאו יצרן שיהיה מוכן לספוג את עלות הרכיבים הדרושים לפענוח הקבצים. מה עוד שפתוח נגן DVD שיהיה מסוגל לקרוא ולהציג תוכן HD השמור בקובץ MKV יפגע קשות באפשרות שנגני ה Blu Ray יצליחו אי פעם לזכות בנתח משמעותי של שוק הנגנים.

סיכום

יתרונות וחסרונות לעומת חלופות אחרות

בצד היתרונות: אריזת Matroska נתמכת בכל הפלטפורמות החשובות הקיימות היום בעולם המחשבים הביתיים. היא לא קשורה לשום חברה או ארגון מסחרי, כך שהשימוש באריזה אינו כרוך בתשלום תמלוגים או בקבלת רשיון כלשהוא. גם הכלים הנדרשים לעריכה ויצירת האריזות זמינים לכל ובחינם. אריזת ה Matroska מאפשרת לכל אחד ליצור קובץ מולטימדיה שבמינימום של ידע והשקעה יכול לתת לצופה חוויה הדומה מאוד לזו שבצפיה ב DVD. התמיכה בהזרמה דרך HTTP יכולה גם להפוך את האריזה למאוד אטרקטיבית כחלופה ל WMV כדי לשדר הדרכות וסרטונים מכוונים בשלל שפות ותרגומים – דבר שטכנולוגיית ה FLASH לא מצליחה לעשות כראוי.

האדישות של האריזה לגבי מקורות המולטימדיה גם מאפשרת ל Matroska לתמוך במגוון של פורמטי קידוד לאודיו ווידאו ומבטיח שהאריזה תישאר רלוונטית גם כאשר יצטרכו למצוא פתרונות לפורמטים חדשים שטרם הומצאו.

בצד החסרונות: החסרון המשמעותי ביותר הוא שבאין הורים עם שרירים העומדים מאחורי אריזת ה Matroska, אין גם מי שידחוף את האריזה אצל היצרנים הגדולים. החדירה לשוק הנגנים הניידים היא איטית ועל תמיכה בטלפונים חכמים ונגנים זעירים אין בכלל מה לדבר. אל לנו גם לשכוח את חברת מיקרוסופט הנאחזת בפורמטי האריזה המיושנים והמזדקנים שהיא המציאה כפי שנידון למוות נאחז בקרני המזבח בתקווה לנס וגאולה. כל עוד חברת מיקרוסופט לא תתמוך באריזה ותכלול מפצל מדיה מובנה במערכות ההפעלה שלה כפי שיש ל WMV ול AVI, ימשיכו חייו של  מי שרוצה להציג קבצי MKV להיות קשים שלא לצורך.

ומה צופן העתיד?

העתיד של Matroska נראה מבטיח. האריזה הפכה לתקן de facto ואין כמעט סרט או פרק בסדרת טלוויזיה שלא מופץ באריזה זו. המפתחים מהווים גם צוות מאוד מגובש כאשר יש קשרים אמיצים ושיתוף פעולה מלא בין מפתחי האריזה, Haali שאחראי על פתוח המפצל וצוות CoreCodec שהם גם אלו שמפתחים את מפענח ה CoreAVC הידוע.

כיום הם שוקדים על פתוח Matroska 2 שבין השיפורים שהיא תביא יהיו גם תמיכה טובה יותר בתפריטים (בגרסה הנוכחית התמיכה היא מינימלית ולא יושמה בכלי העריכה), ספריות קוד משופרות ומפצל מדיה חדש. נראה שהצוות גם מגבש אסטרטגיה שתאפשר לקדם את האריזה אצל גופים גדולים ויצרנים שונים – בקיצור, הולך להיות מעניין ומי שרוצה לעקוב אחרי ההתפתחויות מוזמן לעשות זאת כאן.

 

דבר המבקר [עפר לאור]

היחס שלי עם MKV הוא אמביוולנטי ביותר. התחלתי בתור מבקר רעשני למדי של הפורמט באתר בתחילת דרכו. מי זקוק לעוד CONTAINER, חשבתי לעצמי. הרי בין כל ה-CONTAINERS הקיימים בעצם יש לנו 100% כיסוי של HD ו-SD. עבור SD, אפשר להשתמש ב-DIVX, ועבור HD עדיף שנשתמש במקור (TS או M2TS כשמדובר ב-RIP של סרט HD DVD או BLU-RAY). כלומר, עדיף קרוב יותר ככל הניתן למקור.

אבל למקור וגם ל-DIVX יש לא מעט חסרונות. החסרונות של TS הם בעיקר בתחום ה-TIMECODE שלו והיכולת לעשות REWIND (במקור זה פשוט לא נתמך כי זה פורמט לינארי!). תכנים רבים בפורמט זה כוללים בעיות קשות. גם היציבות של AVI בעייתית ובגלל פרגמנטציה בפורמטי DIVX על כל גירסאותיהם, יש בעיות גם עם נושא התרגום בפורמט זה (גם בגלל TIMECODES לא עקביים).

כלומר, היתרון הגדול של MKV בעיני הוא שלראשונה הוא מתקן את כל הבאגים הקטנים של כל אחד מהפורמטים השונים.

החסרון שלו היה שהוא כמעט תמיד כלל קידוד מחדש. אני אישית מעדיף לראות סרט קרוב ככל הניתן למקור. במרבית המקרים לא מדובר פשוט בהעברה מסוג אחד של CONTAINER למשנהו אלא בקידוד אמיתי. קרי: פיענוח של תוכן מכווץ וכיווץ מחדש שלו לפי פרמטרים שונים. דבר זה יכול להסב לא מעט נזק לתוכן בשל קידוד לא נכון. כבר ראינו שאנשים משתמשים בפרופילי קידוד שגויים (למשל [email protected]) ללא כל הצדקה והבנה טכנית. קידוד מוטעה יכול להגביר את כמות ה-ARTIFACTS בתמונה (כל כיווץ נוסף של תוכן מכווץ תמיד יגרום לכך) וגם יכול לשנות פרמטרים שונים בתמונה, כגון אובדן תכנים כהים או בהירים במיוחד (WTW ו-BTB שהם כביכול מחוץ לתקן הרשמי, אך בפועל קיימים כמעט בכל תוכן).

השילוב הקבוע של מקודד X264 ביחד עם MKV הוא דווקא דבר טוב, מבחינה זו שמדובר במקודד לא רע שהוא הרבה יותר איכותי ויעיל מ-DIVX גם בימיו הטובים ביותר ואינו סובל מפרגמנטציה בשל גירסאות שונות (ע"ע תמיכה ברבע פיקסל, או בווקטורי תנועה לא לינאריים).

בעיה מטרידה נוספת ב-MKV היא שעדיין אין תמיכה מסיבית בפורמט זה מבחינת SPLITTERS של HTPC. המפענח הראשי של מארז זה הוא HAALI. הבעיה של HAALI הוא שהוא גורם לא מעט נזק לעיתים קרובות בפורמטים שהם אינם MKV. התקנתי את ה-MATROSKA PACK לא מעט פעמים על מחשבים שונים, ותופעות הלוואי שלה היו לעיתים חמורים ודרשו לא פעם שינויים שמשתמשים "רגילים" לא יסתדרו איתם לעולם.

החיבוק של קהילת השיתוף באינטרנט של פורמט זה, בדומה לאימוץ דומה לפני כמה שנים של פורמט DIVX, הוא מהותי ובעצם מסמן את ההצלחה האבסלוטית של הפורמט. כיום קשה לדבר על יתרונות וחסרונות של פורמט שדה-פקטו כבר הצליח להשתלט בשקט על תחום השיתוף עבור תכני HD. היתרון הבולט של הפורמט – הוא משמר את היכולות המקוריות של התוכן תוך עיבוד מינימלי של התכנים בו, וכשהוא עובד, הוא עובד אוניברסלית.

בעצם מה שחסר הוא תמיכה טובה יותר בפורמט זה דרך מוצרים כמו FFDSHOW TRYOUTS, FFDMPEG, CoreAVC וכמובן פיענוח חומרה דרך מוצרי NVIDIA ו ATI/AMD למינהם. בינתיים, האנטי הגדול ביותר שלי די התפוגג כאשר כמעט כל מזרימי המדיה של השנים האחרונות אימצו את הפורמט ותומכים בו כיום ללא רבב. כיום אני חי בשלום עם MKV, שמח שהוא תומך גם במעבר קדימה ואחורה, ב-BOOKMARKS, בכמה ערוצי אודיו ובתרגומים. זה כרגע רק עניין של זמן עד שכולנו נעבור למארז הזה, גם אם מיקרוסופט עוד לא שמה לב אליו.

כיום אנחנו רואים הרבה תכנים שהם בעצם REMUX ולכן זהים באיכותם לקבצי M2TS מקוריים וזה דבר מעולה. נותר רק לקוות שתמיכה מובנית של WINDOWS תגיע בשלב כזה או אחר ושפיענוח מובנה של חומרה עבור X264 תצורף לגירסאות עתידיות של HAALI.

להמשך הדיון במאמר לחץ כאן


7:00
  /  
21.09.2008
  
כתבו: קלוד בן שאול ,עפר לאור

1