תאטרון ביתי על קצה האף: myvu personal media viewer

אז מתברר שיש פתרון לבעיית הצפייה בסרטים בטיסות המעיקות והאינסופיות: משקפי ה myvu מאפשרות לכם ליהנות מחוויה של צפיה בסרטים בלי ...


 הקדמה 

הקדמה

כולנו נתקלנו כבר במצבים שבהם לא רצינו להיות שותפים לסובב אותנו: החל מסתם רגעי שעמום חולפים ועד לחוויה של נעיצה במשך שעות במושב דמוי מיטת סדום התקוע בפחית שימורים מעופפת שגדושה להתפקע באנשים שרק קירבתם אליכם מספיקה כדי לעורר בכם את היצרים האנטי חברתיים הקשים ביותר. משקפי ה myvu personal media viewer נוצרו במיוחד כדי להציל אתכם ממצבים אלו בכך שהם עוטפים אתכם בקולנוע ביתי אישי המנתק אתכם מהסביבה המעיקה.

הפלא הטכנולוגי הזה עובד באמצעות שתי עיניות LCD וזוג אזניות המותקנות במשקף. הקרבה של העיניות יוצרת אשליה של מסך גדול יותר הנמצא במרחק מהצופה. המשקף מתחבר לנגן מדיה אישי בכבל המסופק באריזה ויש כבלים שיתאימו לרוב הנגנים, כולל iPod דור 5 ו Nokia N95. כיוון והתאמת המיקוד מתבצעים על ידי החלקת המשקף על גשר האף עד שמוצאים את המרחק המתאים לצפייה. המשקף מגיע עם שלושה "גשרים" לאף בגדלים שאמורים להתאים לרוב המשתמשים.

המשקף עצמו צר דיו כדי לאפשר למשתמש להציץ מעל או מתחת לגוף הפלסטיק של המכשיר כדי לא לאבד לחלוטין קשר עם הסביבה. בקצות הזרועות של המשקף תמצאו שתי אזניות מהסוג הדורש נעיצה בתעלת האוזן והאזניות מסופקות עם כריות גומי נוספות בגדלים שונים המבטיחות התאמה לכל אוזן.

הפלא הטכנולוגי במלוא הדרו

השליטה במשקף מתבצעת דרך שלט חוטי המחובר לזרוע השמאלית של המשקף. השלט מאפשר שליטה בבהירות ובניגודיות התמונה, כיבוי והדלקת המכשיר, והטענת הסוללה הפנימית באמצעות מחבר Mini USB בצד השלט. כפתור ההפעלה משמש גם כנורת חיווי לטעינת המכשיר ולקבלת אות ווידאו.

נתונים ואריזה

נתונים טכניים

למרות שהמכשיר מיוצר בארה"ב, נראה שהושקע כאן מאמץ להתאימו לשווקים הבינלאומיים וזה ניכר בנתונים הטכניים של המכשיר:

 תצוגה

320×240, 24bit color, 50-60Hz 
 פורמט שידור  NTSC או PAL עם זיהוי והחלפה אוטומטיים
 סוללה  ליטיום פולימר, 3.7V, 320mAh
 משקל  75 גרם
 טמפ´ עבודה  0-40 מעלות צלזיוס

כפי שאתם יכולים להבין מהנתונים, התצוגה היא QVGA ברזולוציה מאוד נמוכה יחסית למה שאנו רגילים לקבל במסכים רגילים. איכות הווידאו שתתקבל היא גם ברמה של composite בלבד – מה שאתם אולי מכירים כחיבור A/V.

מה בחבילה

עם פתיחת האריזה אנו מגלים:

 • משקף ה myvu personal media viewer
 • נרתיק נשיאה מבד מיקופייבר המשמש גם כמטלית לניקוי המשקף
 • שני זוגות נוספים של כריות ספוג לאזניות בגודל קטן וגדול
 • שני גשרים נוספים לאף בגדלים קטן וגדול
 • כבל USB המשמש להטענת המשקף
 • כבלים לחיבור לרוב נגני המדיה הניידים המסוגלים להוציא ווידאו composite. מתאים גם ל Zune ו Nokia N95
 • מדריך מקוצר למשתמש (לא סופק עם היחידה שקיבלתי לבדיקה)

ל myvu personal viewer יש מספר אביזרים אופציונליים שאינם כלולים באריזה ותמורת תשלום נוסף ניתן לקבל:

 • נרתיק נשיאה קשיח
 • מגוון כבלים ומתאמים לנגנים שונים
 • מסגרת למשקפי ראיה (על זה בהמשך)
 • מטען חיצוני למי שלא אוהב להיסחב עם המחשב הנייד
 התקנה והפעלה 

התקנה ובדיקות טרום טיסה

הרכבת גשרי האףתחילה יש להתאים את המשקף להעדפות שלנו. מומלץ לבצע מספר ניסיונות ולבחור את הגשר לאף המתאים לכם. הסיבה היא שלמרות שמשקל המשקף הוא "רק" 75 גרם, זה עדיין המון כשמדובר במשקפיים וצפייה לאורך זמן תשאיר סימנים על גשר האף ותגרום להרגשה של חוסר נוחות.

התאמת האוזניותעדיף גם להקפיד על בחירת גודל כריות הספוג לאזניות. מדובר כאן באזניות "in the ear" וחוסר התאמה של האזניה לתעלת האוזן תגרום לאורך זמן לחוסר נוחות הגובל בכאב.

ה myvu מסופק עם כריות גומי רכות לאזניות שיתאימו גם לאלו שיש להם תעלות אוזניים צרות במיוחד אבל אין אפשרות התאמות נוספות לאלו שמעדיפים earbuds רגילים.

כל שנותר הוא להטעין את הסוללה הפנימית של ה myvu. לצורך כך יש לפתוח את תריס הגומי המגן על מחבר ה Mini USB שבצד השלט ולחבר אליו את כבל ה USB. הקצה השני של הכבל מצויד במחבר USB רגיל וניתן להטעין את ה myvu תוך שעתיים כאשר הוא מחובר דרך הכבל למחשב.

 

לאחר ההטענה אפשר לבדוק את ערכת הכבלים ולבחור את הכבל המתאים לנגן המדיה הנייד שלכם.

החוויה

בחרתי להשתמש ב COWON A2 שלי כנגן המדיה שישמש אותי לבחינת משקף ה myvu. הנגן הזה אינו משווק יותר והוחלף על ידי ה A3 לפני כשנה. למרות זאת זהו עדיין אחד הנגנים המוצלחים יותר שיש לצפייה בסרטים בזכות המסך הגדול שהוא גם חד ובהיר באופן יוצא דופן.

עם ה A2 קיבלתי בזמנו גם כבל המאפשר את חיבורו למסכי טלוויזיה חיצוניים וכבל זה התאים לכבל האוניברסלי שסופק עם ה myvu. לאחר שבדקתי שוב שכל המכשירים טעונים הפעלתי את ה A2, העברתי אותו למצב של A/V Out והרכבתי את המשקף על האף. לאכזבתי הרבה, הרכבת המשקפיים לא גרמה לי להראות כמו הדוגמניות באתר (אולי בגלל שאני גבר?). המשמעות לגביכם היא שעדיף שתרכיבו את המשקפיים לאחר כיבוי האורות במטוס, כי אחרת צוות האוויר עלול להחנק מצחוק והטיסה עשויה להסתיים הרבה לפני מועד הנחיתה המתוכנן.

למרות הספקנות הטבעית שלי שמחתי לראות פתאום מסך ווירטואלי הצף לפני עיני. הגודל מתאים פחות או יותר לצפייה במסך 21 אינטש הנמצא במרחק של 2.5 מטר בקירוב. זה קצת קשה לתאר במילים וכמובן שלא ניתן לצלם את המסך הווירטואלי מבלי להזדקק כנראה למצלמה בקצה סיב אופטי. למזלנו הטוב יש לחברת myvu סימולטור שיאפשר לכם לראות בעצמכם במה מדובר.

סימולטור טיסה - אפשר באמת להציץ דרך ומעבר למשקף
סימולטור הצפייה במשקף ה myvue

לא ציפיתי לקבל תמונה באיכות של ה KURO אצלי בבית ובאמת שאיכות התמונה לא תשבור שום שיאים. השימוש בחיבור composite פשוט הוא הכרח בנגנים ניידים ולכן התמונה סובלת מטשטוש ומריחת צבעים. היות ומסכי ה LCD הזעירים המותקנים ב myvu הם ביחס של 4:3, צפייה בסרט DIVX ביחס 16:9 צמצמה עוד יותר את גודל התמונה עקב ההעברה ל letterbox. הרזולוציה הנמוכה של 320×240 גם לא עושה טוב לכתוביות ולמעשה אי אפשר לקרוא אותן בלי להתאמץ, גם לאחר שהעברתי אותן לגודל כפול.

איכות הצבעים סבירה. קשה להתרשם מהבדלים בגווני הצבעים בגלל הרזולוציה הנמוכה, אבל ההתרשמות שלי היא שהצבעים קצת כהים ושלתאורה הסביבתית יש השפעה די גדולה על הבהירות והקונטרסט של התמונה. 

הצפייה באותם מסכי LCD זערוריים מתבצעת דרך עיניות שצורתן קמורה ויש לזה השלכות לגבי הגאומטריה של התמונה המתקבלת במסך הווירטואלי. זה מזכיר בעיות של convergence ו barrel distortion במסכי CRT רגילים וכדי להתגבר על זה יש להזיז קצת את המשקף ולהרחיק או לקרב אותו בכמה מילימטרים מהעיניים. מרגע זה כדאי שתמנעו מלהתעטש כי זה יאלץ אתכם לחזור על תהליך הכיוון מחדש.

האזניות עובדות היטב מהבחינה שהן חוסמות את רעשי הסביבה אבל הצליל שהן מפיקות נשמע קצת עמום אם כי מספק להאזנה לפס קול של סרט.

השלט והבקרים שלו. כפתור ההפעלה משמש גם כנורית חיווי

שמחתי לראות שניתן באמת להציץ מעבר למשקף היות ונזקקתי מספר פעמים לתפעל את הבקרים של ה A2 על מנת להגביר את עוצמת הקול. הסיבה לכך היא שהשלט ב myvu מסוגל לשלוט רק בבהירות ובניגודיות התמונה.

סיכום והערכה

סיכום וערכה

האמת שה myvu הפתיעו אותי לטובה בהתחשב ברזולוציה של התצוגה שהיא כל כך נמוכה ובכך שהווידאו מתקבל דרך חיבור composite נחות. אם אתם לא זקוקים לכתוביות, ניתן בקלות לצפות בסרט באורך מלא בלי לאמץ יותר מידי את העיניים תוך שמיעת אודיו באיכות סבירה. נקודה שצריך להזכיר לאלו מכם הנזקקים למשקפי ראיה היא שהעיניים מתמקדות במסך ווירטואלי הנמצא במרחק של לפחות 2 מטרים מכם. יש לחברת myvu פתרון לבעיה בדמות מסגרת משקפיים שניתן לרכוש בנפרד והמותאמת למשקף (מי שנאלץ פעם לעבור התאמה של משקפיים למסכת אב"כ צה"לית יבין למה אני מתכוון). 

לצד החיוב יש לנו משקף קל משקל, פשוט להפעלה ובעל טווח תאימות לרוב הנגנים הקיימים. הוא יאפשר לכם לצפות בווידאו מבלי לדרוש מכם לחבוש קסדת VR גמלונית. המשקף אינו מסורבל או גדול יותר מהרבה אזניות ניידות כך שהוא לא מהווה נטל בנסיעות.

לצד השלילה, איכות התמונה באמת לא משהו מרשים. אולי עדר משתמשי האייפוד, סנסה וזון רגילים לצפות בסרטים על מסך בגודל של בול דואר ולחשוב שזה משהו ממש אדיר, אבל לדעתי זה לא מספיק טוב בשביל ליהנות מהצפייה. אני לא ארחיק עד לביטויים שהשתמש בהם הבמאי דויד לינש, אבל את העיקרון כבר הבנתם.

הייתה לי בעיה עם המרחק הקבוע בין העיניות שאינו ניתן להתאמה אישית ואחרי כמה דקות הבנתי מדוע אין אף יצרן של משקפות שדה שוויתר על הציר המרכזי המאפשר משחק והתאמה של המרחק בין העיניות. זה לא צריך להפריע לבעלי פנים ממוצעות ונראה שפריס הילטון מסתדרת עם זה מצויין.

יש גם עניין קטן עם המחיר. נמסר לי שהמוצר עולה 1,100 שקל, שזה לא מעט כסף והפעם אי אפשר להאשים את היבואן כי זה פחות או יותר גם המחיר שלו בחו"ל.

נושאים שלא החלטתי עדיין אם הם לחיוב או לשלילה הם זמן הסוללה המוגבל ל 4 שעות. זה בכלל לא רע בהתחשב בגודל ובמשקל המשקף אבל זה אומר שתאלצו לוותר על החוויה הרבה לפני שהסוללה בנגן המדיה שלכם תיגמר. יש גם את העניין שעם חבישת המשקף לא תוכלו להימנע מכך שתמשכו מבטים מהסביבה וייתכן מאוד שיתייגו אתכם כ geeks או חובבי הסדרה מסע בין כוכבים שלא התגברו עליה עדיין.

יכול להיות שהגעתם למסקנה שהמוצר יקר ולא נותן תמונה מספיק איכותית, אבל לנוכח המגבלות שהמשקף נאלץ להתגבר עליהן זה כמו לטעון שהכלב שלכם לא כזה חכם גדול כי הוא כל הזמן מפסיד במשחקי קלפים וגם נופל מהאופניים. אני אישית בהחלט הייתי רואה את עצמי כלקוח של המוצר, אילו היה לו איכות של VGA ומעלה, אפשרות צפיה טובה יותר במסך רחב ואפשרות להתאים את המרחק בין העיניות, כי יש דברים שלא נמדדים בכסף ולהישאר רגוע בטיסה מתל אביב לארה"ב הוא אחד מהם.

לסיכום:

איכות בניה: 8/10

איכות צפיה: 6/10

איכות קול: 7/10

נוחות וקלות הפעלה: 9/10

מחיר: 1,100 ש"ח

משקפי ה myvu personal media viewer הושאלו לבדיקה באדיבות היבואן, חברת יורוביז גרופ ישראל בע"מ 

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
04.09.2008
  
כתב: קלוד בן-שאול (Catskinner)

1