עברית לאייפון – הכל באשמת הפיניקים

עברית כבר למדנו, אינה שפה קלה ולבטח כשהיא באה על גבי מוצרי מיחשוב מעוברתים מאנגלית במקרה הטוב. מלחמות העברית באייפון ...


מימין לשמאל רק חול וחול

הקרב על העברית הוא קרב שלעולם יימשך ולפחות כל עוד ימשיכו להתעלם מאיתנו, העם הנבחר, בעולם הגדול. הרי אנחנו אלה שהחלטנו לפני מאות רבות שהכתב שלנו ייכתב מימין לשמאל. אחת הסיבות לכך על פי הסטוריונים היא משום שהכתב העברי פותח מהכתב הפניקי הקדום שנכתב בעצמו מימין לשמאל שממנו פותח גם הכתב היווני שלימים שינה את כיוונו ונכתב כמו היום – משמאל לימין. יש הסוברים שזה משום שבאותה התקופה הומצא הנייר וכתיבה בדיו עליו ביד ימין מימין לשמאל היתה מורחת את הדיו על גבי הנייר.
הבו לי פיניקי ואכה אותו על כך.

לו רק היינו חכמים כמו היוונים אז, לא היינו חווים היום בעיות קשות כלכך בניסיון עיברות בדרך לא דרך של ממשקים שונים והתעלמות מוחלטת מצד העולם והחברות המפתחות. אבל זה כבר עניין לכתבה אחרת.

כך גם כשהאייפון יצא לעולם, לא קיבלנו איתו עברית או תמיכה כלשהי בשפת אימנו ולשמחתנו, זמן קצר לאחר השקת המכשיר, קמה לה קבוצת פיתוח ישראלית שפיתחה ושכללה בכל יום תוכנת עברית ולוקליזציה למכשיר הנחשק. קבוצה זו נישאה על כפיים תקופה ארוכה ומצאה לה בית באתר האייפון הגדול אז – iphones.co.il.

נכון, העברית לא היתה מושלמת ונדמה כי לעולם היא לא תהיה כזאת ללא עזרה ותמיכה של החברות היצרניות ו/או חברות התוכנה המקוריות, אבל עדיין, היה פתרון ראוי לכל ישראלי שרצה לרכוש לעצמו פיסת טכנולוגיה במחיר ראוי ועם תוכנת עברית בחינם.
כן, בחינם. מוזר אתם אומרים? בעולם חומרני וכפוי טובה יש עדיין דברים בחינם? אז כנראה שכן ובטח בתחומים מסויימים בהם המפתחים רואים עצמם כשליחים וכגיבורים של קהל הבית שלהם המעריף עליהם מחמאות אין ספור. אין ספק שחלק נכבד כאן גם מוצא עניין האידאולוגיה. לינוקסאית משהו.

 

 

ולפעמים, החגיגה נגמרת

כך חיינו לנו בכיף ובנחת זמן רב עם חתיכת טכנולוגיה ביד מעוברתת לחלוטין ובחינם. ואז באה אפל וטרפה את הקלפים. החברה הוציאה גרסת תוכנה חדשה (מי לא רוצה?) שהצריכה שינוי הפיתוח לחלוטין והעברית הקודמת והחינמית לא עבדה עוד.

לנישה הזו מיהרו להידחק קבוצת מפתחים חדשה-ישנה שקראה לעצמה iPhoneHE, כשבראשית חודש אוגוסט השיקה את התמיכה העברית למכשירי אייפון ונגני אייפוד טאץ בגרסה 2.0 ומעלה.
בנוסף לעברית, הפתרון שלהם גם מאפשר מעבר אוטומטי לגרסה קושחה 2.0 עבור מכשירי אייפון עם גירסה ישנה יותר.
העברית של iPhoneHE מאפשרת הצגה וכתיבה של עברית בכל יישום במכשיר ובגלישה באינטרנט. בנוסף, מתאפשר מעבר לממשק עברי מלא, הכולל את תפריטים ושמות אייקונים בעברית.

אבל מה? האייפונרים הותיקים זכו להתעורר למציאות אחרת. אין כבר ארוחות חינם. העברית של iPhoneHE הוצעה בתשלום של 235 ש"ח לכל עותק עברית למכשיר, מהלך אשר הקים קול זעקה חזק בקרב משתמשי האייפון וגולשי אותו אתר iphones.co.il שפרש את חסותו וחנותו על העברית החדשה.

קולות הזעקה של הגולשים התבטאו בפתיחת פוסטים רבים בנושא שהביעו זעזוע עמוק על אותו מהלך כספי. לימים, הוציאו המפתחים גרסה נוספת, קלה יותר בעלות של 135 ש"ח לעותק.

שתי הגרסאות מעברתות את המכשיר ומאפשרות למשתמשים להשתמש במכשיר בעברית כמעט מלאה שבעברית הקלה העברות אינו מלא ומאפשר בעצם כמו מצב enabled של עברית. שתי הגרסאות נמכרות עם תמיכה של שנתיים לגרסה המלאה ושנה לגרסה הקלה.

גביית התשלום עבור תוכנת העברית שהיתה עד כה בחינם גרמה להתמרמרות רבה בקרב המשתמשים כשהיו כאלה שטענו שקבוצת המפתחים בעצם רכבה על גבם של נסייני העברית החינמית והרכיבו בעצם חבילה בתשלום הבנויה מניסיון וריג´קטים רבים שנאספו במהלך החודשים באמצעות הקהילה החופשית. עוד נטען שמחיר העברית אינו פרופורציונלי, התמיכה המוצעת היא תמיכת סרק וכן, גם כמה באגים.
מהצד השני, אל לנו לשכוח שתשלום עבור תמיכה בעברית אינו זר לנו ממוצרים מקבילים אחרים כגון מחשבי כף יד שעד לא מזמן היינו משלמים עליה כמעט כפול. ובכלל לא מובנת כל ההתמרמרות בנושא, שהרי המהלך הוא מהלך עסקי לכל דבר.

והסאגה ממשיכה

אם חשבתם שבזה הסיפור הסתיים, אז טעיתם.
כפעולת נגד כלשהי ולמציאת פתרון הולם, קמה לה קבוצת מפתחים עצמאית שהכריזה מראש כי היא תוציא פתרון עברית חינמי לכל משתמשי האייפון. ואכן בתוך פחות מחודש מיום השקת העברית בתשלום, השיקה אותה קבוצת מפתחים את גרסתה החינמית לעברית לאייפון, עדיין לא מושלמת, עדיין בפיתוח מתמשך, אבל…חינמית.

הגדילו לעשות המפתחים כשסרבו לקבל כל תרומה או עזרה כספית כלשהי והפנו את כל המבקשים לתרום לעמותת אקי"ם ישראל או לעמותת על"ם.

והמלחמה לא הסתיימה. זו תקופה ארוכה ששני הצדדים מחליפים ביניהם מהלומות וירטואליות. כמו כן, מדיווחים שקיבלנו עולה כי אתר iphones.co.il החליט לצנזר כל לינק לעברית החינמית ואפילו הודעות הנוגעות לעברית זו. ואכן, רצינו להיווכח בפלא בעצמנו וכשכתבנו פוסט בנושא העברית החינמית, נעלם הפוסט כבמטה קסם לאחר שתי דקות בלבד.
אין לנו לבוא בטענות כלפי אותם בעלי אתר שהכתיבו מדיניות זו. האתר הוא אתר פרטי והפך באחרונה לאתר מסחרי המוכר דרכו מוצרים למכשיר האייפון כשבין השאר מוכר את אותה העברית. אין ספק שפוסטים בנושא העברית החינמית עלול להפריע למכירות העברית בתשלום.
יצויין גם שרק לאחרונה החליטו בעלי האתר כן לאפשר דיונים בנושא העברית החינמית בשרשור אחד באחד הפורומים שתחתיו ישורשרו כל ההודעות בנושא זה.

(פנינו לבעלי האתר לקבלת תגובה, אך עד כה לא נענינו)

ההבדלים העיקריים בין הגרסה בתשלום לבין גרסת החינם הם (שאר המאפיינים ללא הבדל כמעט בין הגרסאות):

  

iPhoneHE Lite

iPhoneHE

HEBDEV

מחיר

135 ש"ח

235 ש"ח

חינם

תמיכה ועדכונים

שנה

שנתיים

ללא הגבלה

כרטסות שירים

ללא

כן

ללא – בקרוב

סרגל עברי לחיפוש שירים

ללא

כן

ללא – בקרוב

iPhoneHE אף שחררו לא מכבר עידכון שמבצע היפוך טקסט כמו ב-Windows, מקלדת חכמה אשר מבצעת יישור טקסט לימין/שמאל אוטומטית עפ"י התוכן המוקלד – בכל התוכנות, יישור אוטומטי לימין/שמאל בהודעות SMS, דוא"ל, בתוכנות מסרים מיידים, הערות ביומן, תוכנת הפתקים ועוד.
מפתחי הגרסה החינמית הבטיחו שגם זה נוכל למצוא אצלם.

לרכישת עברית הגרסה המלאה בתשלום 235 ש"ח – לחץ כאן.

 לרכישת עברית הגרסה הקלה בתשלום 135 ש"ח – לחץ כאן.

למידע על הורדת והתקנת העברית החינמית – לחץ כאן.

סיכום

שתי הגרסאות עובדות היטב על גבי האייפון שלכם. ההבדל העיקרי הוא בתג המחיר. תשלום לעומת חינם. נכון, ל iPhoneHE יש קצת יותר מאפיינים ומי שאוהב לשלם כסף ולהרגיש שהוא מקבל שקט ותמיכה – זו הגרסה המתאימה לו. לא ראינו מעבר לכך סיבה ממש מיוחדת שלא להשתמש בגרסה החינמית של העברית.
נוכל להמליץ לכם טרם הרכישה, לעבוד זמן מה עם התוכנה החינמית, ואם היא תתאים לכם – נהדר, חסכתם כסף לארוחה טובה (אם תרצו המלצות, פנו אלינו). אם לא, התוכנה בתשלום אולי תתאים לכם לכיסוי החורים שהחינמית לא הצליחה.

עזר בהכנת הכתבה: צבי וורובל

תגובות לכתבה כאן


7:00
  /  
23.08.2008
  
כתב: אלי חבוש

1