פתרונות של Key Digital להעברת HDMI דרך תשתית רשת CAT5

רוצים לדעת כיצד לחבר מקרן המוברג לתקרה למגבר בסלון מבלי להיכנס להוצאות הזויות? לא בא לכם למשכן את הבית, או ...


הקדמה

כללי

חברת Key Digital נוסדה ב 1999 והפכה במהירות לאחת החברות המובילות בעולם בעיבוד, מיתוג וניתוב אודיו ווידאו. המוצרים שנבחנו בסקירה זו הם מסדרת ה FAT CAT והם מיועדים לאפשר המרה של שידור מפרוטוקול HDMI לשיטה המתאימה להעברה דרך כבל רשת. המטרה של המוצרים האלו היא להתגבר על מגבלות של חיבור ה HDMI שהופכות אותו לאלטרנטיבה מאוד יקרה כשמדברים על מרחקים העולים על מטרים ספורים בלבד.

קצת היסטוריה

פרוטוקול HDMI נולד לפני כמה שנים ספורות בלבד ושוחרר לראשונה ב 2002 תחת HDMI 1.0. הוא הצליח תוך זמן קצר  להחליף את שיטת ההעברה האנלוגית ב Component בתור השיטה המועדפת להעברת אודיו ווידאו ודחק הצידה במרוץ לכיבוש השוק  את ה SDI – כנראה בזכות הגנת התוכן שהוא הציע ושקסמה מאוד לתעשיית הסרטים ותאימות ל DVI שמשמש עד היום כתקן המועדף להעברת ווידאו בעולם המחשבים.

מאחורי התקן עומד היום גוף בשם HDMI Licensing LLC , שהוא גוף מסחרי לחלוטין האחראי על רישוי ותקינה ופתוח גרסאות התקן הבאות.

הבעיה עם HDMI

לכאורה ה HDMI הוא הפטנט הגדול ביותר מאז המצאת הלחם הפרוס. סוף סוף אנחנו מקבלים בכבל בודד גם ווידאו וגם אודיו, הכל מתחבר במחבר דק ואלגנטי, כך שאנו חוזרים לפשטות של חיבור RF בלי כל המגבלות של SCART שניסה גם כן לעשות לנו את החיים פשוטים ונכשל בזה קשות. כבונוס מקבלים גם הגנת תוכן! ככה האנשים הרעים לא יכולים לגנוב לנו את התמונה בדרך מהממיר למסך ויש תמורה לאגרה!

הכל נכון, רק שזה עובד למרחקים קצרים בלבד. מה זה בדיוק קצר? קצר כמו המרחק הקיים בדרך כלל בין מחשב שולחני לבין המסך שלו, משהו כמו כמה עשרות סנטימטרים, או שניים, שלושה מטרים לכל היותר. מעבר למרחק הזה העסק מתחיל להסתבך ולהפוך ליקר. הצצה מהירה בשאלות החוזרות בפורומים מגלה שיש לא מעט אנשים הזקוקים לדרך אמינה להעברת HD למרחקים העולים על אלו שלשמם תכננו את ה DVI במקור.

פתרונות

הפתרונות להעברת HDMI למרחקים ארוכים מתחלקים היום לשני סוגים. הסוג הראשון הוא שיפור הפרוטוקול, הצבת יעדים ברורים במפרטי תקן מעודכנים, בניית כבלים טובים יותר ובחינה קפדנית יותר של המוצר הסופי. על כל זה אמון ארגון ה HDMI ובזכותו קיבלנו כבלים העולים יותר מהתל"ג של מדינה ממוצעת.

הפתרון השני הוא לעקוף את מקור הבעיה ולהעביר את השידור באמצעות מדיה פיזית ופרוטוקולי תקשורת שנבראו מראש להעברת מידע למרחקים ארוכים בתנאים לא אופטימליים.קיימים היום פתרונות להעברת HDMI בסיבים אופטיים, כבלים קואקסיאלים, שידור אלחוטי ותשתית רשת. ועל זה, לאחר ההקדמה הארוכה, אנחנו הולכים לדבר.

נתונים

 

נתונים טכניים

להבדיל ממאמרים אחרים, אנחנו בוחנים כאן סט שלם של מוצרים האמורים לעבוד ביחד. הסט מורכב ממשדר ומקלט הבנויים שניהם כבית שקע בגודל של 12X5X8 ס"מ. כל אחד מהם מגיע עם ספק כוח חיצוני קטן של 5V 1A בגודל של מטען לטלפון סלולרי. המרכיב האחרון בסט הוא מגבר שממדיו הם 2.5X5X8.4 ס"מ. גם המגבר מגיע עם אותו ספק כוח חיצוני של 5V 1A.

הסט אמור לתמוך במגוון של רזולוציות שידור אבל באתר היצרן מציינים רק את השיטות המתאימות לארה"ב. אני משער שההבדלים הנוגעים לשיטות האירופאיות התקניות בארצנו לא ישנו הרבה לגבי המרחקים שבהם ניתן להעביר את האות.

העברת רזולוציה כנגד מרחק במטרים (נתוני יצרן)
 

480i 

480P 

720P 

1080i

1080P/60

 KD-HDMIWPTX

 61

 53

38

38

 18

 KD-HDMIWPRX

 61

 53

38

38

 18

 KD-CAT5XCAT5 (*)

 76

 68

45 

45

 22

כל המרחקים נתונים במטרים המעוגלים כלפי מטה למטר הקרוב.
* משמש כמגבר. ציון המרחק נתון כאשר המגבר נמצא במרכז ולכן מרחק של 22 מטר מציין שני מקטעים של 11 מטר כאשר המגבר נמצא ביניהם.

באריזה

מה באריזה

הסט שקיבלתי לבדיקה הכיל שלושה מרכיבים:

  • משדר KD-HDMIWPTX, הבנוי כבית שקע עם לוחית כיסוי לנקודת חשמל או בית לקיר, ושתפקידו להמיר אות HDMI לאות שניתן להעביר על כבל רשת.
  • מקלט KD-HDMIWPRX הבנוי גם הוא כבית שקע ולוחית כיסוי המוברגת לקיר ושתפקידו להמיר חזרה את האות שמתקבל דרך הרשת ל HDMI.
  • מגבר KD-CAT5XCAT5 שתפקידו לאפשר גישור של HDMI על גבי CAT5 כאשר המרחק בין המשדר למקלט אינו מאפשר העברה ללא הגברה באמצע.

 

כל אחד מהמוצרים מגיע עם חוברת הסבר קטנה באנגלית ומספר אביזרים וברגים שתפקידם לקבע את ראש הכבל. הכל נראה מאוד פשוט ומאוד ברור.

התקנה

התקנה והרכבה

האמת שאין פה הרבה מה להרכיב לצרכי הבדיקה. המשדר והמקלט אומנם בנויים כבתי שקע ומכסים לקופסאות חשמל אבל הם לא מתאימים לגודל הנהוג בהתקנות ביתיות בארץ. אני מתאר לעצמי שניתן להשתמש בהם בקירות גבס בלי שום בעיה, אבל אין לי קירות גבס בבית (וגם אם היו לי לא הייתי מנסר את הקירות למען האתר ויסלח לי זיו על חוסר ההקרבה מצידי).

הנקודה היחידה שצריכה להדאיג אתכם היא שהחיבור בין הרכיבים דורש 2 כבלי רשת ולא אחד. כך שאם השחלתם כבר כבל רשת בודד תצטרכו לבדוק אם ניתן להשחיל כבל זהה נוסף באותו הצינור. צריך גם לשים לב שאחד הכבלים משמש להעברת המידע והשני לבקרה, כך שיש להקפיד לחבר את היציאה לכניסה המתאימה בלבד ולא להצליב כבלים.

המגבר דורש נקודת חשמל משלו. זה אולי לא בעיה בארה"ב, שם קל יחסית לפרק קירות ויש רווח נאה בין קורות העץ התומכים בהם, אבל אצלנו בארץ הבטון והבלוק זה עלול להפוך לאתגר – מה עוד שהוא אמור להיות מותקן במרכז השרשרת כך שאין הרבה אפשרויות למשחק במיקום. ההמלצה שלי היא לבדוק אם אתם באמת זקוקים לתוספת המטרים הבודדים שהוא מעניק לפני שתרימו טלפון לשיפוצניק. 

כאמור, גם למשדר ולמקלט יש ספקי כוח חיצוניים. תפקידם לספק את הזרם הנדרש במידה ומה שניתן לקבל משקעי ה HDMI עצמם אינו מספק את הצרכים ומבדיקה שלי בבית תהיו כנראה חייבים להשתמש בהם. זה עשוי להציב מגבלה נוספת, שלא לדבר על פגיעה באסתטיקה של ההתקנה. נקודה חשובה שיש לציין היא שכל ספקי המתח הם אומנם אוניברסליים ומסוגלים לעבוד מ 100 ועד 240 וולט אבל התקע שלהם הוא אמריקאי ותאלצו לרכוש מתאמים לשקעים ישראליים.

ביצועים

בחינה וביצועים

לבדיקת הביצועים חובר מזרימדיה TIVX 6500A מצד אחד ובצד השני חובר מעבד ווידאו מסוג ABT DVDO VP50 שאליו חובר מסך הפלזמה שלי. השימוש במעבד הווידאו נועד רק על מנת לוודא שהאות שנשלח מה TIVX 6500A זהה למה שמתקבל בצד השני, ללא הנחתות או שינויי פורמט. חשוב לציין שמעבד הווידאו אינו נחוץ כלל בהתקנות רגילות.

הסתפקתי במתן ציון עובר/לא עובר כשהוספת האות "מ" מציינת שהציון התקבל עם שימוש במגבר. יש לציין גם שהמרחק בטבלה הוא מרחק "נטו" ואינו כולל את תוספת ה 3-4 מטרים שהוסיפו כבלי ה HDMI בכל קצה.

העברת רזולוציה כנגד מרחק במטרים

 

10

20 

40 

 576P

 עובר

 עובר

 עובר (מ)

720P/50

 עובר

 עובר

 עובר (מ)

 1080i/50

 עובר

 עובר

עובר (מ)

 1080P/50

 עובר

 לא עובר (מ)

 לא עובר (מ)

 1080P/24

 עובר

עובר

 עובר (מ)

השימוש ב TIVX 6500A אפשר לי לבצע מעברים מהירים בין הרזולוציות השונות ובכך הפך את הבחינה לפשוטה מאוד. זה גם אפשר לי לחזור ולבדוק כמה פעמים את נושא העברת ה 1080P/50 ולוודא שהוא אומנם נכשל איפה שנכשל . מה שמעורר קצת תהיות היא העובדה שנוריות הבקרה במשדר, מקלט ומגבר דווקא מסמנות שהאות עובר כשורה, אבל נראה שהנעילה על אות  1080P/50Hz היא בכל זאת בעייתית ושעדיף לא להתקרב למגבלות המרחק שצוינו על ידי Key Digital.

סיכום

סיכום והערכה

אז ככה, הסט לא זול. לפי מה שנמסר לי, המשדר והמקלט עולים כל אחד 325 דולר ארה"ב. לסכום זה תוכלו להוסיף עוד 200 דולר ארה"ב עבור המגבר. דעתי היא שסך של 850 דולר ארה"ב זה עדיין המון כסף ולא חשוב לפי איזה שער מחשבים את המחיר בשקלים. לזה צריך להוסיף עוד הוצאות הובלה, מכס ומע"מ, האם זה שווה את ההוצאה?

לצד החיוב, זה פתרון חדשני שיוצא מהמסגרת ומנער את העץ. לטווח הארוך זה יעשה לנו הצרכנים רק טוב. ייתכן גם שזה הפתרון האפשרי היחיד במקרים הנדירים שבהם צריך להעביר ווידאו למרחק של 40 מטר. עם התקנה מקצועית והכנה מראש של נקודות חשמל מתאימות זה גם יכול להיראות מאוד אסתטי ומרשים. הסט עצמו נראה מוקפד ומשדר תחושה של מוצר איכותי. נקודה נוספת שכדאי לחשוב עליה היא שזו בעצם השקעה חד פעמית: אם שגיתם במדידת המרחק בין הנקודות, רכישת כבלים חדשים במקום הקודמים לא תגרור כאן הוצאה מעבר לכמה עשרות שקלים – בניגוד לרכישת כבלי HDMI חדשים.

לצד השלילה, מלבד המחיר הגבוה מאוד של המוצרים, הסט לא ממש מתאים לבתים בישראל. זה מתחיל בממדי המקלט והמשדר המונעים את שילובם באינסטלציית חשמל ישראלית תקנית, בספקי הכוח החיצוניים הדורשים מתאמים לשקעים ובעובדה שהבתים אצלנו בנויים כך שהשחלת צינורות לכבלי רשת וחיבור מגבר באמצע היא אופרציה מורכבת ויקרה הדורשת חציבה ובעלי מקצוע ועושה לא מעט בלגן. כאן המסקנה שלי היא שזה יתאים רק למי שבאמת חייב לפרוס תשתית ונמצא כרגע בשלב התכנון של הבית, או עומד בדיוק לפני שיפוץ מתוכנן. אחרת אני לא רואה איפה זה חוסך זמן, כסף או עבודה.

האם מגבלת העברת 1080P/50 למרחקים הקצרים מ 20 מטר היא באמת קריטית? לכך אין לי תשובה חד משמעית.  ערוצי הטלוויזיה ב HD בארץ ממילא משודרים ב 1080i/50 וסרטים הם בדרך כלל בפורמט של 1080P/24. בשני המקרים הצלחתי להעביר את אות השידור למרחק העולה על 40 מטר כך שייתכן והבעיה כאן קטנה ממה שאתם עשויים לחשוב.

אישית אבחר בדרך הביניים: את הבית לא אמשכן ובני ביתי יכולים לישון בשלווה וללא חשש שאוציא אותם למכרז. ההחלטה שלי היא שעד שהזמן וכוחות השוק יעשו את שלהם וירחיבו את מבחר האפשרויות תוך הורדת המחירים, אני אדאג  בינתיים שהמרחק בין מקורות הווידאו שלי למסך לא יעלה על 3 מטר.

 

איכות בניה, חומרים ואריזה: 10/10
תיעוד והסברים: 8/10
התקנה ותפעול: 7/10
תאימות לתנאי הארץ: 5/10

לדיון במאמר בפורומים לחצו כאן. rnrn

 

הציוד נבדק באדיבות KEY DIGITAL

Special thanks to Mr. Michael Lakhterrnrn from Key Digital who supplied us with the sample unit we used for this review

 

 


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
18.08.2008
  
מאת: קלוד בן-שאול

1