מקרן אודיו YSP 4000, אין עוד מפלצות בחדר

חווית קולנוע ביתית לא פוסחת גם על האודיופילים וללא חדר ייעודי די קשה להגשים את החוויה.חברת ימאהה מצאה פתרון אסטטי ...


מבוא

ימאהה הכריזה על ה YSP כבר לפני כמה שנים, פתרון אשר הכרזנו עליו כאן כבר בעבר, אשר חוסך למאזין את סיבוכי הכבלים המוכרים במעטפת של פנל אחד במקום מספר רמקולים המפוזרים במערך החדר. ניתן לקרוא כאן מעט על התאוריה מאחוריו.

לצורך הבדיקה נבחן מקרן אודיו מדגם 4000 הגדול שבחבורה

הרעיון המרכזי של היצור המוזר הזה הוא בעצם ביטול רכישת מערכת קולנוע ביתית עמוסת חלקים רסיבר , שני רמקולים קדמיים , שני רמקולים אחוריים, כבילה סנטר ועוד …

הבעיה המרכזית בהקמת מערכת קולנוע ביתית היא הבעיה הויזואלית והפרקטית או בקיצור "האשה". גם אם אנחנו חובבים תחום שכנראה לרוב נשותינו אין מושג בו , הן אפילו לא מצליחות להבין מה ההבדל בן הייצור המוזר הזה שהתחתנו איתו לבין הילד הקטן שנולד לנו. אני בטוח שרובינו לא נכחיש שההבדל בינינו לבין ילדינו הוא עלות הצעצועים.

ונחזור לנושא ה-WAF (הלא הוא ה-Wife Acceptance Factor המפורסם).

אם אין ברשותכם חדר ייעודי לקולנוע ביתי, ככל הנראה שהתערבות האישה בקבלת ההחלטה, או החלטה משותפת, היא בלתי נמענת – שלא לדבר על פונקצית Casus belli שיכולה להפעיל יקירתנו וסופו של דבר לעלות לנו הרבה.

חברת YAMAHA מצאה לנו פתרון אסטטי בעל מקדם WAF גבוה במיוחד: יחידה אחת הממוקמת בקדמת החדר במרכז מתחת למסך. המכשיר מגיע עם פאנל קדמי שחור או כסוף בהתאם לדרישות האישה.

הוא מגיע בגדלים שונים 42 אינץ ו 32 אינץ.

 

מבנה המכשיר

המכשיר מכיל פאנל קדמי עם 40 רמקולים זעירים ועוד שני דרייברים למיד בקצוות .
בחלקו האחורי המכשיר משופע כניסות ויציאות להלן הרשימה :

 • HDMI (2 in/1 out) interface
 • 2 optical, 2 coaxial digital and 2 analog audio inputs
 • 2 component video inputs and 1 output
 • IR in
 • RS-232C interface
 • IR pass through out
 • Subwoofer output
 • FM antenna terminal
 • Terminal for detachable AC inlet cable

המגברים של 40 הדרייברים הינם בהספק של 2W ושל המידים, הוא 20W כך שבעצם הספקו הכולל של המגברים במכשיר הינו 120 וואטשל מגברים דיגיטליים CALSS D.

הרעיון המרכזי של המכשיר הינו פיזור הסאונד לעבר הקירות ושימוש בהחזרים של גלי הקול. לשם כך, תחילה יש לבצע כיול , אותו ניתן לבצע באמצעות מנגנון ה-RC המובנה במכשיר. המכשיר כולל מיקרופון אותו ניתן לחבר לפאנל הקידמי, למקם אותו במרכז החדר באמצעות מספר לחיצות על השלט הוא מבצע כיול, תהליך הלוקח כמספר דקות.

התפריט של המכשיר דל יחסית ואינו צבעוני, הייתי מצפה לקצת השקעה בתפריט אף על פי שהשימוש בו לא נידרש למעט בכיול המכשיר בתהליך המיקום.

 צפייה ופרספקטיבה

צפייה בסרטים

בתחילה צפיתי בטריילרים שונים , המכשיר מיד הפגין את כוחו. סאונד עוטף ,התחושה שהצליל מגיע מהרמקולים האחוריים לקדמיים דרך הסנטר. ראוי לציין, כי לאחר הכיול, נידרש לכוון את עוצמתו של ה-SUB ולהביא אותו לעוצמה הראויה .

צפייה בסרט שר הטבעות חיזקה את דעתי על המכשיר והוא עשה עבודה נפלאה. היתרון המובהק של המכשיר בשימוש הקירות וחלל החדר בתוספת WAF הוא פתרון מושלם .חשוב לציין שנידרש חדר מתאים ולמזלי הסלון שלי מתאים ליישום בצורה טובה .

למכשיר יתרונות UPSCALING אך לי אין את היכולת להעיד על טיבו של המכשיר הזה מאחר ואין לי ניסיון בבחינת מוצרים מסוג זה. ניתן להגיד שאם החדר שלכם מתאים לקבל את ה-YSP4000 הוא יעשה עבודה טובה מאוד והחוויה בצפייה בסרטים תהיה נהדרת.

המכשיר מגיע עם מספר אפשרויות פיזור הסאונד. DTS ,PCM 3 Beam ועוד אפשריות נוספות כפי שתוכלו לראות בשרטוט. במהלך צפייה בסרט מבלי לשים לב סובבתי את הראש לראות היכן ממוקמים הרמקולים האחוריים , משום מה לא מצאתי אותם….

הצפיה בסרטים בוצעה באמצעות שימוש בפורמט DTS , המדמה 5 רמקולים . בחנתי את המכשיר גם בפורמטים אחרים אך ללא ספק התוצאה הטובה ביותר התקבלה בפורמט 5-beam .

פרספקטיבה אודיופילית

המטרה המרכזית, לפחות מבחינתי, היא מימוש הטכנולוגיה בהופעות חיות. לצורך הבדיקה נבחרו שלוש הופעות :


האזנה להופעה של ה DVD החדש של AL DIMOLA.

הDVD הנ"ל הינה הופעה בה AL DIMEOLA חזר להחזיק גיטרה חשמלית.
בלא ספק מרענן.
הוא משלב בהופעה גם גיטרה אקוסטית.

ההופעה באיכות ווידאו מופלאה וגם איכות הסאונד מעולה. הציפייה שלי מביצועיי המכשיר הייתה מאוד גבוהה. עד היום צפיתי בהופעות באמצעות מערכת הסטריאו שלי שכוללת מגבר וזוג רמקולים .

בתחילה ניבחן המכשיר בפורמט DTS. סה"כ ההופעה התנגנה לה בנעימות אם כי היה חסר לי נפח , דינמיקה , וטבעיות.

הצליל היה די רזה , לעומת זאת תחום התדרים הנמוך היה מלא ופאנצי (שהגיעכמובן מהסאב). בסכומו של דבר התוצאה היה סבירה , לא יותר מזה. לא הצלחתי לקבל את התחושה האמיתית של סראונד כפי שקיבלתי בסרטים. גם ההופעה של פט מטיני התוצאה הייתה סבירה.

לאחר מכן בוצעה הבדיקה בפורמט PCM סטריאו. התוצאה הייתה טובה יותר מבחינה מוסיקלית אם כי ברור לי שלא לזה נועד המכשיר. כלומר, עבור סטריאו עדיף להישאר עם המערכת הקיימת.

לצורך ההשוואה חיברתי מחדש את ה DVD למערכת סטריאו ולזוג הרמקולים שלי וללא ספק התוצאה היתה טובה יותר.
הצליל עשיר ומלא , מדויק , פירוט של הכלים , והפרדה פשוט מעולים. אך אני מחפש סאונד היקפי ואותו לא הצלחתי לקבל בהופעות.

המשכתי לבצע בדיקות להופעה נוספת והפעם רוק כבד להקת WHITESNAKE אחת ההופעות הטובות יותר שקיימות בעולם לטעמי ולדעתי כמובן הן מבחינת הווידיאו העריכה הסטריאו ותוכן ההופעה .
כאן נתגלתה חולשתו האמיתית .

הסאונד היה מקומפרס מאוד , הדיסטורשיין של DAG ALDICH נישמע מאוד לחוץ , לא הייתה הפרדת הכלים ,הדאבל בייס דראם נישמע לחוץ מאוד.

גם כאן ביצעתי את אותה הבדיקה רק בחיבור ישיר למערכת הסטריאו שלי … ההבדל עצום התחושה של אוויריות דינאמיות, הפרדת כלים.
ללא ספק תוצאה טובה יותר .

 

סיכום

היתרון הברור של ה YSP4000 הוא כמובן בסרטים וללא ספק התקבלה תוצאה נפלאה. אני חייב לציין שהילדים ובעלת הבית קיבלו את ה YSP בידיים פתוחות וחיוך מאוזן לאוזן שהרי את מי מעניין איך פט מטיני ודוויד קורבדייל נשמעים…

ה YSP4000 הוא בעצם פתרון משלים לאודיופיל שרוצה לצפות בסרטים ולקבל חוויה היקפית מבלי להפוך את הבית לחמ"ל.
התוצאה בהופעות הייתה מאכזבת ולכן המכשיר פחות מתאים לי אישית.

והמסקנה שלי שאם אני אחפש פתרון להופעות אני כנראה אצטרך חדר השמעה יעודי, רסיבר וסטאפ רמקולים משלים. זה ניראה לי בשלב הזה רחוק ממני.

אז למי מתאים YSP4000? לאחד המחפש פתרון משלים לצפיה בסרטים, לאחד שאינו מעוניין להיכנס להוצאה תקציבית כבדה של סטאפ מלא כולל 5 רמקולים.

אני חייב לציין שאני אישית יצאתי בהרגשה מעורבת מבחינת המכשיר לאור התוצאות שלו בסטריאו.

נתונים וחלל האזנה

 • הסלון בצורה מלבנית 4.30\3.90 מטר כ 17 מטר רבוע .
 • נקודת האזנה ממוקמת במרכז החדר, בחלק הארוך יותר.
 • החדר אינו חלל סגור מלא .קיר קידמי , קיר פאה שמאלית , קיר אחורי , והפאה השמאלית אינה קיר רצוף.גובה תקרה 3 מטר.

רכיבי המערכת

 • רמקולים LivingVoice Auditorium II.
 • מגבר MYRYAD Z140
 • DVD – HK dvd 25

המכשיר נבדק באדיבות: אניגמה אודיו וקולנוע ביתי

מחיר מומלץ לצרכן:10,800 ש"ח.

לתגובות למאמר בפורום, לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
16.08.2008
  
כתב: אייל וינדלר

1