מה זה HDMI eye ? העין הכל רואה החדשה

צריך להיות עיוור של ממש כדי שלא להבחין במושג החדש יחסית של HDMI eye הצץ בפרסומים, מודעות ומאמרים הדנים בכל ...


מהו HDMI eye

אחד משני המבחנים לקבלת אישור של עמידה בתקן HDMI הוא בדיקת eye pattern test. המבחן בודק דיוק והדירות של העברת אות סינטטי דרך כבל ורישום התוצאה כנקודה על גרף פיזור. התבנית המתקבלת מזכירה קצת עין ומכאן השם.

המאפיינים של המבחן נקבעים בעיקר על ידי המשרעת של האות, אורך ומבנה הכבל והתדר שבו האות משודר דרך הכבל. נכון להיום, תקן HDMI 1.3 קובע שני תדרים אפשריים לביצוע הבחינה: 74.25MHz עבור מבחן ל Category 1 ו 165MHz עבור Category 2. תחום האות הוגדר מ 400mv+ המייצג 1 עד ל 400mv- המייצג 0. כפי שאתם רואים, אין כאן כל ניסיון לדמות העברה של קליפ אודיו/ווידיאו. זהו מבחן סינטטי לחלוטין הבודק בעיקר את דעיכת המשרעת של אות מלאכותי בתנאי מעבדה מבוקרים ועם ציוד שעולה כמה עשרות אלפי דולרים.

המבחן עצמו צריך להיערך במרכזי בחינה מאושרים  (ATC) כאשר ההנחיות לגבי אורך הכבל הן קצת מעורפלות ונראה שהיצרן יכול לשלוח לבחינה כבל בכל אורך שנראה לו מתאים. יש לכך כמובן השלכות מעשיות ברורות לגבינו כצרכנים היות וזה אחד הפרמטרים החשובים ביותר העשוים להשפיע עלינו בבחינת המוצר הסופי. 

כיצד קוראים HDMI eye ומה ניתן ללמוד ממנו

כפי שהסברנו בפרק הקודם, ה HDMI Eye הוא בעצם גרף פיזור. לגרף יש שני צירים כאשר הציר האנכי (X) מציג ערכים ב mv ואילו הציר האופקי (Y) הוא ציר הזמן. הפסים הסגולים מורכבים מנקודות המדידה של האות ובמרכז יש תבנית בצורת מעויין המזכיר במקצת בצורתו עין. על מנת שכבל יעבור את המבחן אסור לאותות לחצות את המעויין. מובן שככל שיאריכו את הכבל התבנית של האותות תתחיל להתמוטט עד שבמרחק מסויים האותות כבר יחצו את העין. לכן המטרה של כל יצרן היא לגרום לכך שהכשל יתרחש במרחק הגדול ביותר האפשרי מבחינתו.

הסימנים הראשונים לדעיכת עוצמת האות והמשרעת מתגלים בדרך כלל בחלקו השמאלי של הגרף. ככל שהמרחק בין קצות הכבל גדל, נוצרת הנחתה של האות המתבטאת בצמצום טווח הקריאות בציר האנכי. מנגד, ההפסדים לאורך הכבל הנגרמים מעיכבה והחזרים, יחליקו וימתנו את שיפוע עקומת העליה והדעיכה, כך שתבנית האות הופכת לפחוסה יותר והקריאות מתחילות להתקרב לחלקו השמאלי של העין.

ניתן להריץ בדיקות ל eye pattern במגוון מקצבים וכבל שייכשל במקצב אחד עשוי לעבור את הבחינה במקצב אחר. ברם, הבעיה המרכזית במבחן העין ל Category 1 או Category 2 היא שקשה מאוד להשתמש בתוצאות חיוביות לבדיקת אות בתדר נמוך על מנת לנבא את התנהגות הכבל בתדר גבוה יותר.

לסיכום, תוצאות מבחן HDMI Eye pattern test יישימות רק לתדר שבו הכבל נבחן ולאורך הכבל שהיה נתון בין מחולל האותות מצד אחד לאוסילוסקופ מצד שני. אין להתייחס לתוצאות מבחן בודד כתעודת יושר לכלל המוצרים של יצרן כלשהו או אפילו לכלל האורכים שבהם נמכר כבל מסויים שעבר את הבחינה באורך מסויים אחר.

מדוע ה HDMI eye בכלל מופיע בפרסומים

על פניו אין שום הגיון בהצגה של תוצאות מבחן מעבדתי העוסק בהעברה של אותות סינטטיים במודעות המיועדות לצרכן הסופי – בדיוק כפי שאנחנו לא מצפים לראות בעלונים של מכוניות טבלאות נתונים על התפשטות גל הפיצוץ בבוכנת מנוע שריפה פנימי כפונקציה של תזמון מצתים. אם נתעלם מתיאוריית הקשר ונבטל את ההשערה שמטרת התרגיל כולה היא לבלבל את הצרכן, נגיע למסקנה שהפרסום נגרם כנראה כתגובה לטעות בסיסית החוזרת על עצמה בכל דיון על ווידיאו דיגיטאלי. כולנו מכירים את הטענה ובבסיסה ההנחה שבווידיאו דיגיטאלי המורכב מ 0 ו 1 או שהעסק עובד או שלא עובד. זה לא כל כך מדוייק כשמתחילים לחשוב על זה לעומק, היות וזה נכון לגבי פיקסל בודד אבל התמונה הנמצאת בכל פריים כוללת כמה מאות אלפי פיקסלים לכל הפחות.

לכן התנהגות של כבל HDMI מתאפיינת בשלוש רמות: ביצוע מושלם שבו התמונה מועברת בשלמותה, ביצוע חלקי שבו מספר פיקסלים אינם מועברים כשורה ובמקומם מופיעות הנקודות הירוקות המפורסמות וכשלון מוחלט שבו כלל לא מתקבלת תמונה. מה שמנסים להעביר לנו דרך פרסום תוצאות המבחן הוא כמה מרווח (headroom) יש לכבל לפני שהאותות יתחילו להתקרב בצורה מסוכנת לעין שבמרכז התבנית. לאותו מרווח יש השלכה לגבי טיב הכבל: ככל שהוא רחב יותר, כך גם הסיכויים גדולים יותר שהכבל יעביר את השידור באופן מושלם. כאמור, מרווח זה תלוי בכל תדר באורך הכבל ובטיב החומרים ואיכות היצור.

אנו כצרכנים מאוד אוהבים כשמגישים לנו נתון מספרי אחד ויחיד שקל להבנה ושבאמצעותו נוכל לבחון את היתרון של מוצר מסויים על פני מוצר אחר. לנו היה מאוד נוח אילו גוף כלשהוא היה קובע מה נחשב ל 100% וכל יצרן כבלים היה נאלץ לפרסם נתון מספרי שאפשר להציב כנגד אותו סולם. הבעיה היא שזה בלתי אפשרי והדבר הקרוב ביותר שיש לבחינה השוואתית בין כבלים הוא ה HDMI eye test pattern ותוצאות המבחן ניתנות להצגה כגרף בלבד.

כמובן שעם הצגה מתאימה של התוצאות (או העלמה גורפת של הפרמטרים שבהם בוצעה הבדיקה) אנו מקבלים כלי מעולה להכפשת שמם של מתחרים ולהאדרת השם שלנו כיצרן של מוצרים מצויינים העומדים משכמם ומעלה מעל ליתר המוצרים בשוק. זה חלק מהמשחק השיווקי, אם כי לפעמים יש גם הגזמות:

 

 חידה לקורא: נחשו מבין שתי התמונות איזו תמונה אמורה להציג את המוצר הטוב יותר.

 האם הצרכן הסופי צריך בכלל לזרוק עין על ה HDMI eye?

למען הסר ספק, כותב שורות אלו אינו חסיד גדול של הצגת תוצאות מבחנים סינטטיים כאמת מידה אחת ויחידה לבחינת איכות מוצר זה או אחר. תוצאות המבחן לא תמיד מראות כיצד יתנהג המוצר הסופי בשטח ולדעתי צריך להתייחס אליהם בדיוק כפי שאתם מתייחסים לנתוני יצרן מכוניות על צריכת דלק: זה עוד נתון שצריך לקחת בחשבון במכלול השיקולים, אבל זה לא השיקול היחיד.

מה שתוצאות המבחן נותנות לנו כצרכנים זו הערכה לגבי טיב הכבל, מעין כלל אצבע האומר שככל שבמרחק מסויים ובמקצב מסויים יש מרווח גדול יותר בין תבנית האותות לעין שבמרכזה, כך גם גדול יותר הסיכוי שאותו כבל יוכל להמשיך לתפקד כשורה באורכים גדולים יותר או לחלופין, במקצב העברות גבוה יותר שיידרש בעתיד עבור תמונה באיכות טובה יותר או אודיו בפורמט דגימה והפרדה גבוה יותר.

לסיכומו של עניין: תוצאות HDMI eye test pattern יכולות לעזור אבל הן לא אמורות להיות המדריך היחיד שלכם.

 

להמשך דיון בנושא המאמר לחץ כאן.


7:00
  /  
10.08.2008
  
כתב: קלוד בן-שאול (Catskinner)

1