Myth TV – סקירה ראשונה של המיתוס (מחשב סלוני עם לינוקס)

בעולם ה-HTPC יש מספר תוכנות ייעודיות כמו VMC ו-MCE של מיקרוסופט, sage tv, מדיה פורטל ועוד. Mythtv היא תוכנה ייעודית ...


כללי

ארכיטקטורה

MythTV הינה פרוייקט קוד פתוח אשר מתבסס על מערכת ההפעלה לינוקס. היתרונות בבחירה בלינוקס הינם די ברורים, ומאפשרים התפתחות מהירה של התוכנה והפיצ´רים שלה. מכיוון שלינוקס יעילה יותר בצריכת זכרון וניהול משאבים מאשר חלונות, ניתן להתקין את Mythtv גם על מחשבים שויסטה היתה מקרטעת עליהם. רק כדי לסבר את האוזן – 1GB ram זה מעל ומעבר לצרכים של הפלטפורמה (אין בעיה לבסס מערכת על 512MB Ram)

MythTV בנוייה בארכיטקטורה של שרתים ולקוחות. התצורה הבסיסית ביותר תכלול שרת אחד (נקרא backend) ולקוח אחד (נקרא frontend). אין שום מניעה להריץ אני שניהם על אותו מחשב, למעשה, זה מה שקורה אצלי בסלון.

ברשת של Myth יכולים להיות מספר רב של שרתים ומספר רב של לקוחות. כל שרת יכול לספק שירות לכל אחד מהלקוחות, ולכמה לקוחות בו זמנית. השיטה הזו מאפשרת place shift מלא של כל התכנים בכל רחבי הבית, בלי קשר לשאלה היכן הם מאוכסנים. המערכת גם תדע לבד להחליט איזה שרת יטפל באיזה לקוח.

לדוגמא:

נניח שיש בבית שני שרתים, שלכל אחד מהם כרטיס לכידה אחד ו-דיסק קשיח של 1TB. כאשר לקוח בסלון מחליט שהוא רוצה לצפות ב-live tv, המערכת תחליט לבד איזה שרת ישתמש בכרטיס הלכידה שלו ותזרים את המדיה ללקוח בסלון בצורה חלקה ללא התערבות המשתמש. אם לקוח נוסף (למשל באחד החדרים) ירצה לצפות גם הוא, (או במידה ותהיה הקלטה באותו זמן) המערכת תנצל את כרטיס הלכידה הנוסף הקיים ברשת.

השרת

תוכנת השרת, אשר נקראת myth-backend הינה תוכנה שרצה ברקע ללא GUI. תפקידו של השרת הוא:

 1. ניהול הקלטות
 2. צפייה בהקלטות.
 3. צפייה ב-live tv.
 4. זיהוי  והורדת פרסומות מהקלטות.
 5. קידוד מחדש של הקלטות (למשל אם רוצים להעביר הקלטות ל-divx וכו´).

לתוכנת השרת יש ממשק קינפוג די בסיס ונוח. אנחנו נגדיר כמה פרמטרים כלליים, איזה כרטיסי לכידה קיימים, באיזה כניסות של הכרטיס להשתמש, איזור זמן (על מנת להימנע מבעיות שעון קיץ/חורף – מומלץ להשאיר את איזור הזמן על auto – בצורה זו השרת יבצע המרת זמן אוטומטית כאשר ה-EPG  מגיע לפי שעון אחד כאשר המערכת כבר לפי שעון אחר) וכמובן ערוצים. הגדרת הערוצים היא פעולה די מעצבנת, אולם ישנו "קיצור דרך" אשר יוסבר במדריך ההתקנה ל-myth שיגיע בקרוב.

הקליינט

הקליינט של mythtv  נקרא frontend, זו תוכנה עשירה ב-GUI נעים לעין. Myth מגיעה עם מספר themes מובנים. יש ברשת לא מעט themes נוספים שאפשר להוריד, וכמובן אפשר ליצור theme או לשנות    themeקיים בקלות. ה-GUI  אצלי בסלון מבוסס על theme שנקרא blootube-wide(widescreen), אשר אני שיניתי בו מספר מסכים.

צילום המסך מראה את התפריט הבסיסי של הקליינט. המחשב אצלי בסלון עובד 24/7 שכן כל הצפייה בטלוויזיה עוברת דרכו (הממיר לא מחובר ישירות למסך, אלא רק למחשב). במקרה של הפסקת חשמל, כאשר המחשב עולה מחדש הוא מפעיל באופן אוטומטי את השרת ואת תוכנת הלקוח, ולמעשה זה מה שמתקבל לאחר boot. חשוב לציין שכל ההפעלה של התוכנה נעשה דרך השלט בלבד ואין שום צורך בעכבר או מקלדת בסלון.

הקלטות

PVR

השימוש הראשון שאני רוצה לדבר עליו הוא PVR. MythTV מביאה מ"הקופסא" ערימת פיצ´רים רחבה ביותר:

 • time shift מלא בצפייה ב-live tv. ניתן לעשות pause, play, לחזור אחורה ולרוץ קדימה כאשר צופים בשידורי טלוויזיה. אין מגבלה על כמות הזמן שניתן לחזור אחורה בתוכנה. אם עברנו ערוץ בזמן צפייה, התוכנה תדע לחלק את מקטעי הצפייה בהתאם באופן אוטומטי.
 • Place shift – ניתן לצפות ב-live tv מכל קליינט בכל רגע נתון. השרת יכול לשבת במרתף, עם כרטיס לכידה אחד (או יותר) וקליינטים ברחבי הבית מתחברים אליו (חוטית או אלחוטית) וצופים בטלוויזיה בזמן אמת.

ברירת המחדל של myth היא לשמור את תכני ה-live tv למשך 24 (אלא אם יש מצוקת מקום, ואז הם נמחקים אוטומטית). לחיצה על כפתור ה-record  בשלט תכניס את התוכנית הנצפית לרשימת ההקלטות (כולל כל התוכן שנצפה כבר כמובן) כך שאם אני רואה תוכנית, ובזמן הצפייה מחליט שאני רוצה להקליט אותה כל שעלי לעשות הוא ללחוץ על record.

 • סימון פרסומות תוך כדי הקלטה וקפיצה אוטומטית עליהם. ל-MythTV יש כמה שיטות לזיהוי פרסומות (שינוי לוגו, שינוי סצינה, fade to black ועוד). אפשר לומר ל-myth שאנחנו רוצים לצפות ב"נולד לרקוד" אשר מתחיל את השידור שלו בשעה תשע. אנחנו נתחיל לצפות בשעה תשע וארבעים, ו-myth ידלג על הפרסומות באופן אוטומטי. התוצאה היא שאנחנו נסיים את הצפייה ביחד עם השידור המקורי…
 • ניהול הקלטות חכם: בדומה לתוכנות מדיה אחרות,myth יודעת איזו תוכנית משודרת מתי. צילום המסך הבא מראה את ה-program guide של myth. הצבעים השונים מסמנים קטגוריות שונות (אימה/מתח/קומדיה/סדרות/בישול/חדשות וכו´).

כאשר עומדים על תוכנית, לחיצה כפתור ה-OK בשלט תביא אותנו למסך הגדרת הקלטה, כפי שמופיע בצילום מסך הבא

כפי שניתן לראות בהגדרת הקלטה ישנם מספר תתי תפריטים, אני לא אתעכב כאן על כולם, אבל אתן כמה מילים על כל אחד ואחד. השורה הראשונה מציינת כיצד נקליט את התוכנית הנ"ל, ניתן לדפדף בין האופציות השונות או ללחוץ על OK על מנת לקבל רשימה של כל האופציות:

 • Record only this showing – התוכנה תקליט רק את השידור הזה של התוכנית.
 • Record one showing of this title – התוכנה תקליט פרק אחד של הסדרה הנ"ל, זה יכול להיות השידור שעליו עמדנו או שידור חוזר שיהיה בזמן אחר.
 • Record in this timeslot every week – התוכנה תקליט את כל השידורים של הסדרה הנ"ל אשר משודרים ביום בשבוע ובשעה שסומנו, ותתעלם לחלוטין משידורים נוספים של הסדרה הנ"ל.
 • Record one showing of this title every week – התוכנה תקליט פרק אחד כל שבוע מהסדרה הנ"ל, לאוו דווקא בשעה שסומנה. למשל, אם יהיו הקלטות אחרות מתוזמנות לאותה שעה, myth תדע לבד להעביר את ההקלטה לשידור חוזר של הפרק.
 • Record in this time slot every day – שימושי במיוחד לסדרות יומיות.
 • Record at any time on this channel – התוכנה תקליט את כל הפרקים של הסדרה הנ"ל שמשודרים בערוץ שבחרנו. זו האופציה שבה אני משתמש בהקלטות שלי. אין צורך לחשוש מהקלטות כפולות ושידורים חוזרים שכן myth יודעת לזהות כפילויות לפי מספר הפרק ולפי התיאור שלו ולהימנע המקלטות כפולות. למעשה היא משתמשת במידע הזה על מנת לבצע אופטימיזציה של זמני הקלטה ולמניעת התנגשויות.

לחיצה על scheduling options תביא אותנו למסך הבא:

כפי שניתן לראות, ניתן לשנות את ה-priority של ההקלטה, להחליט באיזה כרטיס לכידה להשתמש, להקדים את תחילת ההקלטה ולהגדיר את זמן סיום ההקלטה (יעיל במיוחד בערוצים 10 ו-2). ניתן לקבוע לתוכנה איך לזהות כפילויות: על פי שם פרק, תיאור או שניהם גם יחד. ברמת העקרון אין צורך לגעת במסך הזה כאשר מגדירים הקלטה, למעט מיקרים מיוחדים.

תחת post recording options אנחנו יכולים להגדיר עבודות שיבוצעו באופן אוטומטי על ההקלטה מיד בסיומה. עבודות אלה יכולות לכלול קידוד מחדש (למשל ל-mpeg 4, על מנת לחסוך שטח דיסק), סימון פרסומות (אם אנחנו לא עובדים עם זיהוי פרסומות בזמן אמת) ועוד.

אחת התגובות הראשונות שאני מקבל מחברים באתר כאשר אני מספר על כך שכל הצפייה בטלוויזיה נעשית דרך המחשב נוגעת לגבי איבוד איכות תמונה. ובכן, mythtv נותנת למשתמש שליטה מלאה על כרטיס הלכידה (pvr 150 במקרה שלי) ומרשה לו לקבוע פרופילים שונים של הקלטה, תוך ציון bit rate לכל הקלטה והקלטה.

צילום המסך הבא מראה את ההגדרה אצלי:

כמו שניתן לראות, הכרטיס שלי מקודד ב-bit rate משתנה, שנע מ-8 ל-12 Mbps. אני לא יכול להגיד שאין איבוד איכות בכלל (אחרי הכל, מדובר כאן על קידוד מחדש , ול-mpeg יש את הבעיות שלו) אבל בהחלט קשה מאוד להבחין בהבדלים.

בנוסף, myth מאפשר לשנות פרמטרים נוספים של הקלטה (בהירות, קונטרסט, hue, color), כאשר לכל ערוץ הפרמטרים שלו. בצורה זו אפשר להגיע לתוצאות מרשימות בהחלט, ולהימנע מהעובדה שערוץ 2 משדר אחרת לגמרי מערוץ 10 ומערוצי הסדרות של יס.

צפיה

צפייה בתכנים

אני אבדיל בין צפייה בתכנים מוקלטים לבין תכנים שהורדו מהרשת.

תכנים מוקלטים:

לחיצה על כפתור "recorded tv" בשלט תביא אותנו למסך ההקלטות. ניתן להגיע למסך הזה גם מתוך תפריט TV שבמסך הראשי.

ברירת המחדל של myth היא לסדר את ההקלטות לפי תאריך (הקלטות אחרונות יופיעו בראש הרשימה). בצד שמאל של המסך אפשר לראות את הסדרות (או titles כמו ש-myth קוראת להם). סימון של סדרה (למשל: ג´קיל) תציג לנו את כל הפרקים של אותה סדרה עם מספר פרטים על הפרק. סימון של פרק יתחיל לנגן אותו בפינה השמאלית תחתונה של המסך (מהנקודה בה הפסקנו לצפות בו) ויציג לנו את תיאור הפרק.

לחיצה על מקש ה-OK תציג את הפרק כמובן.

ההבדל היחידי בין צפייה ב-live tv לבין צפייה בהקלטה הוא בתפריטים המוצגים ב-OSD תוך כדי צפייה. לחיצה על הכפתור הירוק בשלט תביא את התפריט הבא:

כפי שניתן לראות, אנחנו יכולים לבצע עריכה בסיסית של ההקלטה (מה שנקרא cut to cut ), להורות על קידוד מחדש, להחליט האם אנחנו קופצים על פרסומות לבד, או מבקשים מהתוכנה שרק תיידע אותנו כאשר אנחנו בזמן פרסומות (ואז לחיצה על skip בשלט תביא אותנו לסוף הפרסומות, ללא צורך ללחוץ שוב ושוב על השלט), אפשר להחליט האם ל-myth מותר למחוק את ההקלטה על דעת עצמה כאשר יש מצוקת דיסק קשיח, לשנות aspect ratio, fill ואפילו video scan.

חשוב לציין ש-myth זוכרת את הנקודה בה הפסקנו לצפות בכל הקלטה והקלטה. כאשר בוחרים לצפות בהקלטה שצפינו בה בעבר, התוכנה תשאל אותנו האם אנחנו רוצים לצפות מהנקודה בה הפסקנו או להתחיל לצפות מתחילת ההקלטה.

בזמן צפייה בתכנים ניתן לנווט בקלות על ידי השלט אשר מאפשר קפיצות של 30 שניות, 10 דקות, הרצה קדימה/ אחורה במהירויות משתנות, סימון placemark וקפיצה אליהם בלחיצה על skip/replay ועוד. בנוסף, mythtv תומכת ב-Picture In Picture. אם יש לנו יותר מכרטיס לכידה אחד ברשת, אנחנו יכולים לראות שני ערוצים במקביל על המסך, לקפוץ במהירות מאחד לשני ועוד.

וידאו

וידאו

צפייה בתכנים שהורדו מהרשת נעשית דרך תת התפריט video בפי שניתן לראות בצילום מסך הבא:

כפי שניתן לראות, ישנם כמה layouts של דפדוף בתכנים, ניתן לנגן דיסקים של dvd ואף לבצע להם ריפ בלחיצת כפתור.

יש לציין ש-myth עובדת עם כל סוגי הכתוביות הקיימים, והתמיכה בהם היא מ"הקופסא". אין צורך להתקין, להגדיר או להפוך את הכתוביות.

Myth יודעת לגשת לבד ל-imdb ולמשוך מידע על הקבצים שהורדו, כפי שניתן לראות בצילום מסך הבא:

ניתן להגדיר ל-myth להשתמש בנגנים שונים עבור סוגי תכנים שונים, בצורה כזו אפשר להשתמש גם בנגן הפנימי של myth וגם בנגנים חיצוניים כמו VLC, mplayer או xine.

מכיוון שקצרה היריעה ועוד לא כיסינו רבע מהיכולות של myth אני אשאיר לסקירות ומדריכים עתידיים את הנושאים הבאים:

 1. מוזיקה – רשימות השמעה, ניהול, טאגים, חיפושים וחיתוכים.
 2. צפייה ב-online streams (למשל yoututbe, התכנים של apple, הטלוויזיה של nasa וכו´)
 3. מודול שליטה מה-web.
 4. תמונות.
 5. קורא RSS ומשיכת מידע על מזג אוויר.
 6. צריבת תכנים על DVD בצורה שתאפשר את ניגונם בכל נגן DVD סטנדרטי (נעשה משלט, ללא צורך במקלדת).
 7. התקנה בסיסית של שרת ולקוח, כולל הגדרות שצריך לעשות על מנת לעבוד מול יס.

לתגובות על המאמר בפורום לחצו כאן


7:00
  /  
29.07.2008
  
כתב: shed

1