דיבורית Bluetooth לרכב מדגם AirTune

אם יצא לך להכיר את תקנה 28א´ או 28ב´ לתקנות התעבורה, כנראה קיבלת בחייך לפחות דו"ח אחד בגין שימוש בטלפון ...


אם יצא לך להכיר את תקנה 28א´ או 28ב´ לתקנות התעבורה, כנראה קיבלת בחייך לפחות דו"ח אחד בגין שימוש בטלפון סלולרי ללא התקן דיבורית ברכב. מאז התקנת התקנות בנוגע לשימוש במכשיר נייד ברכב בישראל ובמדינות רבות בעולם (תתפלאו, לא בכולן הוסדר העניין בחוק), קיבלנו עשרות, אם לא מאות של פטנטים, דגמים ושיטות לדבר עם הסלולרי בזמן נהיגה, החל מאוזניה אישית, דיבורית קבועה ומותקנת וכלה בקלטות אודיו המחוברות בחוט למכשיר הטלפון.

ה AirTune שקיבלנו לבדיקה מ GorenTech, מטרתו בדיוק זה וגם קצת יותר:

 1. העברת שיחות מהטלפון הנייד למערכת הסטריאו של הרכב.
 2. שידור מוזיקה מנגני MP3 למערכת הסטריאו של הרכב.
 3. טעינת מכשירים אלקטרוניים בעזרת חיבור USB  .

בעזרת ה AirTune ניתן להקשיב למוזיקה דרך הרמקולים של הרכב, לקבל שיחה בטלפון הנייד ובאותו זמן להטעין את המצלמה הדיגיטלית, מחשב כף היד או כל מכשיר אלקטרוני אחר שנטען דרך חיבור USB. כל זאת תוך כדי נסיעה.

איך זה עובד?

 

מכשיר ה AirTune מתחבר לשקע המצית של הרכב דרכו הוא מקבל את החשמל. את המכשיר הסלולרי מצמדים (pairing) ל AirTune וכעת כל שיחה מתקבלת או יזומה, עוברת למכשיר ה AirTune. על גבי המכשיר ישנו צג המואר באור כחול יפה שבאמצעותו אנו נקבע את תחנת הרדיו FM שאליו יועבר השמע. לאחר בחירת התחנה הרצויה (עדיף כמובן תחנה שלא מושמע בה דבר), נוכל לקבל וליזום שיחות דרך הסלולרי ולהאזין לצד השני דרך הרמקולים של הרכב עצמו.

מסובך? לא ממש. כל הסיבוך והמורכבות נמצאים בהגדרות הראשוניות בלבד כשהכל מעתה ואילך יהיה אוטומטי. הקול שנשמע מהצד השני יועבר לרמקולים הפנימיים ברכב כך שנשמע אותו באופן חזק וברור ולא בצורה מתכתית ועמומה לעתים כמו בשיטות אחרות.

תחנת זברה אינה עונה

מציאת תחנת רדיו מתאימה אינה דבר של מה בכך, מצאנו את עצמנו מחפשים רבות אחר ערוץ נקי משידורים ונקי מהפרעות. פעמים מסויימות מצאנו ערוצים שקטים אך עם חיבור המכשיר גילינו גם רעשי רקע סטטיים בזמן השיחה. לקח קצת זמן עד שמצאנו תחנה נקייה מרעשי רקע (אם כי לא לחלוטין אך זה היה כבר די זניח).

שימו לב שיש להגדיר את התחנה שמצאתם כתחנה מועדפת במכשיר הרדיו שלכם על מנת שתוכלו לעבור  באופן מיידי לתחנה בזמן קבלת שיחה. חבל שלא ניתן לעשות זאת אוטומטית כיוון שזה מצריך מאיתנו שתי לחיצות (לא הרבה) – מעבר לתחנת הרדיו, ומענה במכשיר הסלולרי.

חווית שימוש:

המכשיר מוגדר כך שבכל פעם שניכנס לרכב ונדליק אותו, הוא יידלק גם הוא, יתחבר אוטומטית למכשיר הסלולרי שלנו ויחכה להוראות. בזמן שיחה, השמע של הצד השני היה טוב למדי, נקי מהפרעות ורעשים מתכתיים. הבעיה היתה דווקא לצד השני של השיחה שטען פעמים רבות ששומע אותנו חלש מידי ולעתים גם עם הד חוזר.
ניתן להתגבר על בעיה זו או על רובה על ידי קירוב המכשיר ככל הניתן אלינו. יוכלו לעשות זאת אנשים בעלי רכבים עם שקעי מצת קרובים לנהג או בעלי כבל מאריך לשקע המצת.

בעיה נוספת עלתה כבר בחיבור המכשיר באופן פיזי לשקע המצת. גוף המכשיר רחב וישנם רכבים שהוא לא יכול להיכנס לשקע המצת שלהם, אלא אם יותקן שם כבל מאריך. את המכשיר בדקנו על ארבעה רכבים – רנו קליאו, פורד פוקוס, ברלינגו וניסאן טראנו. ברכבי הטראנו והברלינגו הצלחנו להתקין את המכשיר ללא כל בעיה, אך בפוקוס הוא לא נכנס פיזית ובקליאו החיבור היה נמוך מידי. חשוב לבדוק אם המכשיר מתאים פיזית לרכב טרם רכישתו.

לא רק דיבורית

מלבד היותו דיבורית BT לרכב, המכשיר יכול גם להשמיע מוסיקה מהנגן שלכם לרמקולים ברכב. ניתן לחבר את הנגן גם באמצעות כבל אוזניות המצורף לערכה ולהשמיע את השירים שלכם דרך תחנת הרדיו שהוגדרה מראש ברמקולים הפנימיים. פתרון מעולה למבלים רבות בדרכים.

אחד הדברים שאהבנו במחשבה בייצור המכשיר הוא אפשרות החיבור וההטענה של מכשירים נוספים דרך ה AirTune. ניתן לחשוב שהנה המכשיר גונב לנו את שקע המצת אך הוא גם נותן לנו מצידו האחר לחבר אליו כבל USB שיתחבר לכל מכשיר אחר שברשותכם (מחשב כף יד, נגן, מכשיר ניווט וכו´) וכך יטעין אותו תוך כדי הנסיעה.

וכך מאפשר גם טעינה של מכשירים אלקטרוניים נוספים.

 

מה בערכה:

 • מכשיר ה  AirTune
 • כבל אודיו
 • ספרון הדרכה

מידע טכני:

 • גרסת  Bluetooth 1.2
 • טווח אפקטיבי של ה Bluetooth – 10 מטר
 • מתח 12-16 Volt

בעד

 • לא מצריך התקנה מיוחדת. ניתן להעברה בין רכבים.
 • שמע טוב למדי.
 • שלושה מכשירים באחד, דיבורית לטלפון, מתאם נגן MP3-FM ומטען USB לרכב.
 • עיצוב יפה ותאורה כחולה מושכת

נגד

 • בגלל מבנה בסיס של מחבר ה USB , לא מתאים להתקנה בכל מיקום של שקע מצית הרכב – לדוגמה בפורד פוקוס לא נכנס וברנו קליאו החיבור נמוך מדי.
 • הצד השני מתלונן על שמע נמוך והד חוזר לעתים

לסיכום:

הדיבורית נראית טוב, חוסכת קידוחים בפאנל של הרכב ומאפשרת העברה פשוטה בין רכבים. השימוש בה, לאחר הגדרה ממושכת, עובד די טוב אם כי הצד השני מתלונן לעתים על שמע נמוך והד חוזר. ניתן לפתור את הבעיה על ידי הצבת המכשיר קרוב יותר לפי הנהג ושימוש מושכל יותר בזרוע המתכווננת של המכשיר.
חיפוש תחנה מתאימה היה די ארוך, אך לשמחתנו היינו צריכים לבצע זאת פעם אחת בלבד. מומלץ לבדוק את המכשיר פיזית ברכב טרם רכישתו כיוון שמצאנו שהוא לא מתאים לכל הרכבים. אם יש באפשרותכם להציב מאריך למצת הרכב, מה טוב, דבר שיוכל לפתור גם את עניין הקול החלש אצל הצד השני.
ואם המכשיר הצליח למנוע מכם ולו קבלת דו"ח אחד, הרי שהוא כבר עשה את שלו.

ציון: 8 מתוך 10.

מחיר : 400 ש"ח  

תגובות למאמר: כאן.

המוצר נמכר ונמסר לבדיקה באדיבות GorenTech .


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
25.07.2008
  
כתבו: אלי חבוש, צבי וורובל, עורך: אלי חבוש

1