אקסטנדר לויסטה מדיה סנטר Linksys DMA2100

מיקרוסופט מקדמת את נושא ה-EXTENDERS בשנים האחרונות, אך רק בדור הנוכחי הם מתחילים להסתמן כאלטרנטיבה למזרימי מדיה, HTPC ומכשירים כגון ...


קיבלתי, באדיבותו של rafid אשר רכש אותו בארה"ב, אקסטנדר לבדיקה מסוג

Linksys DMA2100. לינקסיס מוכרת לנו בעיקר כיצרנית של ראוטרים אלחוטיים מוצלחים, אבל פה מדובר במוצר המיועד לשוק המולטימדיה הביתי. 

מה זה בעצם אקסטנדר?

אקסטנדר מזכיר בגודלו ובצורתו STREAMER (מזרימדיה). הכניסה שלו היא חיבור לרשת הביתית שלכם (יש חוטיים בלבד ויש גם אלחוטיים, כמו הלינקסיס שלנו). ביציאה שלו יש חיבורי אודיו ווידאו שאותם אתם מחברים למסך טלוויזיה ו/או רסיבר.

הרעיון באקסטנדר הוא פשוט: בסלון או בחדר העבודה שלכם יש מחשב שעליו מותקנת תוכנת מדיה סנטר, שאליה מחוברים ממיר אחד או יותר של כבלים או לוויין דרך כרטיסי PVR ו/או ישירות דרך כרטיסי קליטה לכבלים/לוויין (DVB). במקום לשים כמה נקודות כבלים/לוויין ברחבי הבית ולהסתבך עם תשתית כבלי טלוויזיה, אתם מסתפקים בנקודה אחת ואליה מחברים ממיר אחד או יותר שמתחברים אל מחשב המדיה סנטר שלכם.

בשאר החדרים בבית, כמו למשל חדרי הילדים או חדר השינה, כל מה שאתם שמים זה את האקסטנדר הקטן והחמוד, אותו אתם מחברים לטלוויזיה שבאותו חדר. האקסטנדר מתחבר אל תוכנת המדיה סנטר דרך הרשת הביתית, וכשאתם מפעילים אותו מופיע לכם ממשק משתמש זהה לזה שמופיע על המדיה סנטר הראשי שלכם, ממנו אתם יכולים לנגן את כל ההקלטות מהטלוויזיה שבוצעו ע"י המדיה סנטר וגם לנגן בסטרימינג חי מאחד הממירים שמחוברים למדיה סנטר הראשי שלכם. כמו כן, בדומה למזרימדיה, גם לנגן את כל קבצי הוידאו והאודיו שמאוחסנים בתיקיות שמוגדרות אצל המדיה סנטר הראשי.

האקסטנדר של לינקסיס

האקסטנדר שקיבלתי לבדיקה עובד עם מחשבים שעליהם מותקן הויסטה מדיה סנטר. כל מה שנותר לעשות, לאחר כמה הגדרות בסיסיות של הרשת הביתית שלכם ואופן חיבור הוידאו והאודיו שלכם, זה להגדיר את האקסטנדר שלכם במדיה סנטר הראשי ולהתחיל לעבוד עם המדיה סנטר המקומי שלו דרך השלט.

כפי שניתן לראות בתמונה (צולם ליד דיסק על מרצפת ישראלית מצוייה בגודל 20 על 20 ס"מ) האקסטנדר קטן מאוד, וישתלב בכל מקום. זה נהדר כי אם תרצו, למשל, לתלות מסך דק על הקיר, לא תצטרכו להוסיף מדף גדול ומגושם אלא להסתפק במדף קטן מאוד או פשוט להניח אותו על רהיט סמוך (אין צורך, כאמור, בממיר כי הוא מנגן הכל כולל שידור חי מהרשת הביתית).

איזה חיבורים יש לאקסטנדר?

 • חיבור Ethernet 10/100 מגה ביט
 • חיבור USB לתחזוקה בלבד
 • 2 חיבורי RF לאנטנות WIFI הניתנות לפירוק
 • יציאות וידאו אנלוגיות – קומפוזייט (שקע RCA צהוב), S-Video (Mini DIN שחור) וקומפוננט (3 שקעי RCA). האקסטנדר מסוגל להוציא ביציאת הקומפוננט איכות של עד 1080P.
 • יציאת אודיו אנלוגית סטריאופונית (2 שקעי RCA).
 • יציאת וידאו דיגיטלית – HDMI.
 • יציאת אודיו דיגיטלית קואקסיאלית (שקע RCA).

מה מגיע עם האקסטנדר?

הערכה שמגיעה עם האקסטנדר די בסיסית אבל מספיקה בשביל לחבר אותו ולהתחיל ליהנות ממנו:

 • מיישר זרם המתאים ל-100 עד 240 וולט.
 • שלט רחוק כמו של מיקרוסופט (עם 2 כפתורי Power ויכולת לימוד) + סוללות.
 • חוברות הוראות להתקנה מהירה ודיסק עם תיעוד מלא
 • 2 אנטנות WIFI
 • ערכת כבלים פשוטה וזולה לוידאו ואודיו הכוללת כבלים לחיבור קומפוזייט (RCA בודד), קומפוננט (3 RCA-ים) ואודיו אנלוגי (2 RCA-ים).
 • כבל Ethernet.

התקנה

ההפעלה וההגדרה של האקסטנדר די פשוטה. האקסטנדר מחולק ל-2 אגפים עיקריים: אגף של הגדרות בסיסיות של רשת, אודיו ווידאו, והאגף של המדיה סנטר. ניתן לעשות לו עדכון קושחה נוח דרך ממשק המשתמש שלו ישירות מהאינטרנט.

האקסטנדר הוציא איכות תמונה נהדרת בחיבורי קומפוזייט, S-Video וקומפוננט עם תמיכה מלאה גם בשיטת השידור האירופאית הנהוגה בישראל (PAL). בקומפוננט האקסטנדר נתן איכות תמונה מצויינת בחיבור 1080I (למסך ה-HD Ready שלי מסוג מרנץ FX37LC-II אין תמיכה בקבלת 1080P דרך קומפוננט), אם כי בחיבור קומפוננט היה קצת Overscan, וס"מ אחד או שניים בשולי התמונה היו למעשה מחוץ למסך (כאילו עשינו זום קל במסך אל תוך התמונה). ייתכן שזוהי בעייה של המסך שלי, לא בדקתי את זה יותר מדי לעומק.

בחיבור HDMI נתקלתי בבעיות חמורות. האקסטנדר אמנם מזהה אוטומטית את המסך ברגע שמחברים אליו HDMI , אולם הרזולוציה היחידה שהוא הצליח לתמוך בה הייתה 480P. כשמנסים לשנות רזולוציה, מה שאפשר בקלות לעשות בחיבור קומפוננט, הוא לא נותן שום אופציות אלא רק אופציית AUTO, שכאמור החליטה (דרך EDID) שהמסך שלי תומך רק ב-480P. מה-HTPC שלי, שיש לו כרטיס מסך מובנה מסוג ATI X1250, אין שום בעייה להגדיר כל מיני רזולוציות, לרבות רזולוציה של 1360 על 768 ורזולוציית 720P. שוב, ייתכן שהמסך שלי מתנהג בצורה לא סטנדרטית, אבל זהו עניין שצריך להיבדק מול לינקסיס.

עוד בעייה שנתקלתי בה זו הגדרת רשת אלחוטית. האקסטנדר מצא בקלות את הראוטר האלחוטי שלי (ראוטר פשוט של סימנס שמקבלים מבזק) והצליח להתחבר אליו, אבל לא הצליח לקבל כתובת IP אוטומטית מהראוטר. ייתכן שאפשר להתגבר על הבעייה בהגדרות הראוטר או תוך שימוש בכתובת קבועה, אבל החלטתי לוותר על הבדיקה הזו והתחברתי ללא כל קושי לרשת החוטית (כבל Ethernet היישר אל אותו ראוטר). לינקסיס נחשבים מומחים בכל מה שקשור לרשת אלחוטית (מייצרים בעצמם ראוטרים אלחוטיים), ויש לאקסטנדר 2 אנטנות, אז אני מניח שהקליטה שלו תהיה מעולה יחסית למכשירים דומים.

הגדרת אפליקציית האקסטנדר במדיה סנטר הראשי שלכם פשוטה וקלה. רושמים קוד בן 8 ספרות שהאקסטנדר נותן לכם, ניגשים אל המדיה סנטר הראשי שלכם, מבקשים להוסיף אקסטנדר למערכת ומקישים את הקוד במהלך סדרת שאלות קצרה. מכאן, המדיה סנטר יוצר קשר בעצמו עם האקסטנדר ומגדיר אותו דרך הרשת. לאחר שסיים, אין יותר צורך לגשת אל המחשב וכל מה שנותר לנו זה לגשת אל האקסטנדר ולעבוד עם המדיה סנטר המקומי דרך השלט.

סיכום ביצועי האקסטנדר

שיטוט בתפריטי המדיה סנטר – עובד באופן זהה למדיה סנטר הראשי שלכם, אם כי עובד קצת יותר לאט והאנימציה במעבר בין התפריטים איטית ומגושמת יותר. יש לציין לטובה שניתן לראות באופן מלא לוח משדרים (EPG) בעברית, קבצים עם אותיות בעברית בשמות שלהם (הכרחי כאשר מקליטים בעזרת לוח משדרים עברי) ותיאור של כל תכנית שמקליטים. אני בדקתי את האקסטנדר מול ויסטה מדיה סנטר עם ממשק משתמש באנגלית. אין לאקסטנדר ווליום משלו, אך ניתן לתכנת את כפתורי הווליום של השלט שישלטו ישירות על הטלוויזיה שמחוברת אליו (כמו שלט אוניברסלי).

בעיות שנתקלתי בהן:

 • לא ניתן לעשות חיפוש בלוח המשדרים בעברית, ולכן האופצייה הזו למעשה חסרת תועלת כשלוח המשדרים הוא בעברית.
 • קריסות חוזרות ונשנות, בעיקר בשיטוט בתיקיות קבצי הוידאו (לא של ההקלטות מהטלוויזיה), גם של האקסטנדר וגם של מחשב המדיה סנטר במחשב שלי, שהכניס את עצמו באופן אקראי למצב שינה וגרם גם לאקסטנדר להפסיק להגיב. יש לציין שמותקנת באקסטנדר גירסת הקושחה הכי עדכנית, ועל המחשב מותקן SP1 לויסטה.

נגינת הקלטות של המדיה סנטר – לא נתקלתי בשום בעייה. האיכות דומה מאוד לאיכות הנגינה דרך המחשב שלי, וניתן לעצור, לרוץ קדימה ואחורה ב-4 מהירויות, ולדלג קדימה בחצאי דקות או אחורה ב-5 שניות ע"י כפתורי מעבר הפרקים. ניתן לבחור באופן חופשי מצבי זום שונים, כמו במדיה סנטר המקורי. לא נתקלתי בבעיות יציבות בעת נגינת הקלטות.

נגינת Live TV – זוהי תכונה חזקה במיוחד, החוסכת לכם הצבת ממיר בחדר בו אתם שמים אקסטנדר. גם כאן, הכל עובד מצויין כמו נגינת הקלטות. יש לציין שמעבר הערוצים איטי במיוחד, בגלל ה-Delay הנוסף ברשת. ניתן לראות המחשה לכך בסרטון שהכנתי. בסה"כ עובד מצויין וללא בעיות יציבות או איכות.

נגינת קבצי מוסיקה – עובד מצויין, כולל שיטוט בין האלבומים באופן זהה לשיטוט במדיה סנטר הראשי.

נגינת קבצי וידאו חיצוניים (לא הקלטות מהטלוויזיה) – פה מגיע הפלופ הגדול! נתחיל ונאמר, שמראש לא היה לי שום עניין לבדוק נגינה של קבצים בפורמטים לא שימושיים כמו WMV או המרה לקבצים כאלו, שידוע שהוא תומך בהם. רציתי פשוט לנגן קבצי וידאו מהסוג שניתן להוריד מהרשת כיום, ללא שום המרה. זה הרי מה שרובנו רוצים לעשות. להלן התוצאות:

 • קבצי AVI בקידוד DivX ו-XVid – מנגן ללא בעייה, אבל ללא אפשרות לרוץ קדימה ואחורה, אלא רק לדלג ביחידות של חצי דקה קדימה או 5 שניות אחורה עם כפתורי מעבר הפרקים. עובד למעשה באופן דומה למדיה סנטר ללא התוסף Media Control.
 • קבצי MKV בקידוד H.264 – לא נתמכים. מופיע מסך שחור בעת נגינת קבצים מהסוג הזה.
 • אין תמיכה כלל בקבצי כתוביות מסוג SRT, לא עברית ולא אנגלית.

תכנים אונליין – נראה שזה לא עובד טוב, אם בכלל. כשנכנסים לתפריטים האלו, לא מופיע כמעט כלום, למעט האתר "360". גם כשנכנסים אליו, האקסטנדר נתקע בשיטוט בין ה-Thubmnails של הסרטונים באתר הזה, ולא ניתן לנגן אותם. כמו כן, נאלצתי לעשות לאקסטנדר Shutdown כדי לצאת מהאתר הזה.

סיכום

יתרונות:

 • חומרה יפה וממוזערת, קטן וחמוד כמו ראוטר
 • תמיכה מלאה בתכני הקלטה עבריים (לא כולל חיפוש בעברית)
 • איכות טובה בניגון הקלטות ו-Live Tv
 • מנגן יפה את תיקיות המוסיקה

חסרונות:

 • תוכנה לא בשלה ולא יציבה, קריסות חוזרות ונשנות, גם של האקסטנדר וגם של המדיה סנטר הראשי
 • חיבור ה-HDMI עובד רע מאוד, ללא אפשרות בחירת רזולוציות כלל
 • לא מנגן קבצי MKV
 • לא מנגן כתוביות SRT בכלל

מדובר במוצר מאוד מבטיח. אני משוכנע שהחומרה מצויינת, ודי נדהמתי מהמזעור של המכשיר. הבעייה הגדולה כאן זה תוכנה רעה, מלאה באגים, לא יציבה ולא בשלה. חוסר התמיכה בקבצי MKV ובכתוביות SRT הוא לדעתי חסרון אדיר, אם כי מי שלא מתעסק עם הורדת קבצי וידאו מהרשת ורק עם הקלטות מהטלוויזיה וצפייה בטלוויזיה אולי לא יצטרך את האופצייה הזו. גם הקריסה החוזרת ונשנית של האקסטנדר הייתה מייאשת, אך יש לציין שבתוכנה מופעל Watchdog תוכנה פנימי שמפעיל תוך כמה שניות את המדיה סנטר המקומי מחדש אם יש קריסה. הקריסה קורית בעיקר בשיטוט בתיקיות וידאו, ובעת נגינת תכני מוסיקה והקלטות מהטלוויזיה או שיטוט בתפריטים הרלוונטיים אליהם לא נתקלתי בקריסות.

בסה"כ מוצר עם הרבה פוטנציאל. חבל שלא הושקע עדיין מספיק מאמץ בתוכנה שלו.

לתגובות בפורום לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
23.07.2008
  
כתב: דורון נמרוד

1