ה Iphone שולט! – דרכים לשליטה דרך האייפון

רבות דובר וסופר על עלילות ה iPhone והוא בסה"כ בן כשנה. רק תינוק וכבר בשליטה מלאה. אין אתר או פורום ...


 

TouchPad Pro/ VNsea

כל אחד המחזיק מחשב בסלון, במיוחד HTPC, יודע שלהפעיל אותו עם המקלדת, אפילו חלופית מוקטנת (אלחוטית כמובן כמו שלי) זה לא זה.

את השליטה האמיתית מרגישים דרך שלט רחוק שמצד אחד לא מסבך את השימוש ומצד שני נותן פונקציונליות מלאה והנאה. פשוט חייב שלט רחוק בדיוק כמו בנגן DVD או ממיר לשידורי טלויזיה כדי להשלים את ה´חבילה´. אחרת, זה פשוט לא זה.

אחת משתי תוכנות קטנות ל iPhone תאפשר בדיוק את זה. הראשונה היא ´VNsea´ והשניה היא ה ´TouchPad Pro´. כאשר מתקינים על המכשיר, ניתן להתחבר לשרות VNC Service הרץ על המחשב הביתי ולקבל שליטה מלאה על המחשב.

המשמעות היא שניתן להריץ שלט על ה iPhone הכולל Touch Pad כמו במחשב נייד, מקלדת, ומקשי חיצים (כלומר שלט מלא ועוד) ובעזרתם לשלוט במחשב ביד רמה. בנוסף, התוכנה מאפשרת לראות את המחשב בדומה לתוכנת VNC שבשימוש במחשבים ´רגילים´, כלומר לראות את המחשב (Desktop) תוך כדי עבודה.

השלט עובד על תשתית רשת אלחוטית (Wi-Fi) ומאפשר שליטה בכל מחשב, מכל מקום בבית (או ברשת, אפילו ללא קשר עין) בצורה נוחה להפליא. אני, שאין לי שלט כ"כ מוצלח מצאתי בשתי התוכנות שדרוג משמעותי למערכת הסלונית שלי.

התקנה

 1. ראשית יש לאתר את התקנת ה VNsea (או ´TouchPad Pro´) מרשימת התוכנות ב ´Installer´ של ה iPhone, ולהתקין על המכשיר.
  אם אין את התוכנה יש להוסיף את ה Source של ´thebigboss.org´, ע"י הוספה של: http://iphone.sleepers.net/repo.xml לרשימת ה Sources
 2. שנית, יש להוריד תוכנה חינמית (ורזה) בשם ´Ultra VNC´  מאתר כלשהו (חיפוש בגוגל יביא הרבה כאלה. אני הורדתי מ: http://ultravnc.en.softonic.com/) להתקין על המחשב שבו רוצים לשלוט, ולהפעיל את ה Server
 • בהפעלה הראשונית יש להגדיר ´לקוח´ (שם\כתובת סיסמא) בשרת.

הערה: יש לקחת בחשבון את המשמעות של הגדרת גישה מסוג זה למחשב, במיוחד על בסיס רשת אלחוטית!

 1. לאחר התקנת התוכנה על ה iPhone יש להגדיר את ה ´Session´ החדש. יש לתת שם, להשתמש בכתובת הרשת של המחשב הביתי וסיסמא אם רוצים (בהתאמה בשני הצדדים כמובן)
 2. כעת מופיע ה Session ברשימה וניתן לבחור להתחבר אליו.

 • ברגע שה iPhone יתחבר למחשב הביתי יופיע מסך המחשב עם מספר לחצנים בתחתית המסך.

(בתוכנת ה TouchPad Pro יופיע מסך שחור שהוא למעשה ה Touch Pad של התוכנה)

הלחצן הראשון (משמאל) יפעיל מקלדת, אחריו מופיעים לחצנים שמישים לקיצורים: Shift, Ctrl ,Alt, Win, More ו לחצן ימני. (בתוכנת ה ´TouchPad Pro´ מופיע במקום האחרון לחצן ה Remote, המאפשר שליטה בעזרת החיצים ובנוסף מציע את לחצני esc, back, tab ו space. לצד ה Remote מסתתרים גם לוח מקשי ה F1-12 שלא מצאתי בהם שימוש (Alt+F4 ?) ומחשבון.

 • אפשר לראות את הפסים הלבנים המקווקוים מעלה ללחצנים, איתם גוללים בין המסכים השונים של התוכנה

 • מי שחשוב לו הלחצן הימני, או צפייה במסך המחשב יבחר ב VNsea. מי שמעדיף שליטה עם Touch pad ומקשי חיצים יעדיף את ה TouchPad Pro. לדעתי תוכנת ה VNsea מתאימה יותר להפעלת מחשב, ואילו תוכנת ה TouchPad Pro מתאימה יותר לשליטה ב Media Center.

יש לציין כי גם תוכנת ה TouchPad Pro מאפשרת לצפות במסך המחשב אך דורשת אקטיבציה (הפעלה) של התוכנה הכרוכה בתשלום.

התוכנה גם משתמשת בתכונה הנפוצה (והאהובה) של הטיית ה iPhone, כלומר ניתן להשתמש ב Touch pad או במקלדת גם במצב אופקי. כך למשל אפשר לפתוח את לוח החיצים במצב אופקי ושישאר די מקום גם ל Touch pad בו זמנית, יחד באותו מסך. פשוט מעולה לMedia Center או סייר.

בנוסף, מי שמשתמש במחשב נייד מכיר את האפשרויות של גלילת הדף ע"י העברת האצבע בצד ימין של ה Touch pad. או הקשה כפולה על קובץ או ספרייה כדי לאפשר גרירה. כל אלה (או רובן) יעבדו גם עם ה iPhone.

יש עוד תכונות שימוש נוספות מאוד נוחות (כגון טפיחה על הסרגל העליון של ה VNsea ) שקצרה היריעה מלהרחיב עליהן, אני מאוד ממליץ לנסות ולהתנסות.

"הסוויטה" של האייפון: (iPhone PC Suite)

תוכנה נוספת שהתקנתי לאחרונה על ה iPhone היא ה iPhone PC Suite.

להרבה מכשירי טלפון\חכמים, מחשבי כף יד יש תוכנה דומה כבר זמן רב, ועכשיו גם ל iPhone. אכן כך, כמו בתוכנה של מייקרוסופט שהכרתי כמשתמש PPC… וקצת יותר.

התוכנה מאפשרת שליטה מלאה במכשיר ה iPhone דרך המחשב עצמו ונותנת גמישות יתרה בשליטה בו, משליחת SMS ישירות מהמחשב ועד שינוי ה Ringtone או הטפט.

 היא מאפשרת אפילו ממשק של צ´אט SMS, בדומה לשימוש בתוכנת מסרים מיידים. אפשר כמובן לערוך פרטי אנשי קשר, פגישות, הערות (Notes), יומן שיחות ולעדכן את המכשיר בשינויים.

תכונה חשובה במיוחד מאפשרת סיור ישירות במערכת הקבצים של המכשיר ולמעשה מאפשרת להשתמש במכשיר ככונן אחסון נוסף, מה שבהתקנה רגילה אינו מתאפשר עם סינכרון ב iTunes.

תכונה חשובה נוספת היא גיבוי המכשיר וכמובן שחזור. ניתן לבחור אילו קבצים לגבות (שירים, הערות, אנשי קשר וכו´) וכך גם בשחזור.

את צילומי המסך של סקירה זו עשיתי עם התוכנה כמובן.
מי שמשתמש הרבה במכשיר בצמוד למחשב יגלה כי תכונות אלה שימושיות ביותר במיוחד כשרוצים לשמור על פרטי אנשי הקשר או פגישות מעודכנים. התוכנה מאפשרת לבצע פעולות חשובות שחסרות היום ב iPhone כמו לבצע העברה של SMS, הדבקה של טקסט ב SMS וכו´).
קיימות היום תוכנות רבות אשר מאפשרות חלק מהתכונות שציינתי, אך תוכנה זו מרכזת הרבה מהן יחד.

התקנה

 1. ניתן להוריד את התוכנה בקישור הבא: http://sj.91.com/nd/down.php  (בחינם) הקישור הוא בשפה הסינית\קוראנית. מצורף צילום מסך שיסייע להורדה (ללחוץ על כפתור מס. 2)
\
 1. פותחים את הקובץ המקווץ על המחשב. ופשוט מריצים את הקובץ ´iPhone PC Suite.exe´. מפעילים את התוכנה ללא התקנה. (אני שמרתי את הספרייה תחת C:\Program Files למען הסדר הטוב וייצרתי קיצור דרך). כאשר המחשב מזהה את ה iPhone (בחיבור הכבל) הוא מתקין את התוכנה על המכשיר בכמה שלבים, שבינהם יש לאתחל את המכשיר.

(יש לציין שאני ´הפעלתי´ את המכשיר שלי בעזרת ZiPhone, ותוך נסיון התקנת התוכנה קיבלתי הודעת המבקשת התקנת רכיב נוסף והוראות מדויקות). פשוט להתקין ולשחק.

לדיון בנושא זה בפורומים לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

12:00
  /  
16.07.2008
  
כתב: רן נפתלי, עורך: אלי חבוש

1