Compro U890F – כרטיס לכידה USB בסקירה

הביקוש לכרטיסי לכידה לא פוסח על המשתמשים במחשבים ניידים חזקים שרוצים יכולות הקלטה כמו כל מחשב נייח. דורון נמרוד סוקר ...


קיבלתי לסקירה את המוצר Compro VideoMate Vista U890F TV Stick, שהוא מקל ("סטיק") קטן ללכידת וידאו, אשר מתחבר ב-USB אל המחשב, ונועד בעיקר לשוק המשתמשים במחשב הנייד שלהם בתור HTPC, או בשביל מחשבים קטנים שבהם אי אפשר לשים כרטיסים או מחשבים שאזלו בהם חריצי ה-PCI לכרטיסים. למוצר יש דרייברים ל-XP ולויסטה, כאשר האחרון נתמך גם בויסטה מדיה סנטר. למרבה הצער, היצרן לא כתב דרייברים עבורמקינטוש OS X. מדובר פה לדעתי בפיספוס מסויים כי Mac Mini, המחשב הקטן והיפה של Apple, יכול להיות מוצר מטרה מבטיח – מחשב קטן ומעוצב עם יכולות PVR.

למקל לכידת הוידאו אותן כניסות כמו לכרטיסי ה-PVR המוכרים לנו דוגמת ה-Hauppauge PVR150 או ה-AverMedia M785: כניסת RF לחיבור אנטנה או כבלים אנלוגיים, כניסות Composite Video ו-S-Video, וכמובן כניסת אודיו סטריאופונית (שקע PL 3.5 מ"מ כמו בכרטיסי קול). את סיגנל הוידאו והאודיו הנקלט הוא מעביר למחשב באמצעות חיבור USB 2.0.

 


PVR על מקל USB קטן

 דבר נחמד מאוד שכלול בתוך המקל הוא מקלט אינפרה אדום מובנה, דבר המונע חיבור מקלט חיצוני נוסף דוגמת זה המגיע עם כרטיסי הלכידה המוכרים לנו.

 מה מגיע בתוך הקופסא?

 • מקל הלכידה.
 • שלט רחוק בגודל כרטיס אשראי.
 • כבל קצר לחיבור כניסות וידאו ואודיו אל המקל.
 • כבל מאריך USB קצר (כ-25 ס"מ). צעד חכם מאוד שנועד למנוע מצב שבו המקל בולט מהמחשב ואז נהיה פגיע למכות או מפריע לחיבור התקנים נוספים לשקעי USB סמוכים. כמו כן, הוא גם שימושי עבור מצב בו רוצים להעביר את המקל קדימה בשביל שיוכל לקלוט איתותי אינפרה אדום מהשלט.
 • אדפטור עזר לחיבור כבלים אנלוגיים (מעביר משקע RF רגיל לשקע RF בתבריג, כמו שקעי הלוויין והכבלים).
 • אנטנת FM לקליטת רדיו באמצעות המוצר.
 • חוברת התקנה מהירה, דיסק עם דרייברים ותוכנת לכידה ודיסק עם התוכנה
 • Ulead DVD MovieFactory 5.

 


ערכה שימושית בתוך קופסת המוצר

 התקנת המקל

התקנת הדרייברים פשוטה וקלה. שמים את המקל בכניסת ה-USB במחשב, לוחצים Cancel כשמערכת ההפעלה מבקשת להתקין אותו אוטומטית, ואז מריצים את תוכנות ההתקנה של המוצר, אותן העדפתי להוריד מאתר היצרן מאשר להשתמש באלו שמגיעות בדיסק ההתקנה המצורף.

חיבור הממיר אל המקל נעשה דרך כבל קצר נוסף המתחבר אל המקל בחיבור הדומה במראהו לחיבור Mini USB שיש במצלמות דיגיטליות. לא כל כך אהבתי את מיקום החיבור, הנמצא באמצע המקל ולא בקצהו כמו שחיבור ה-RF ממוקם. כלומר, במקום המשכיות רציפה של אורך המקל לכבלים של הוידאו והאודיו, יוצא כבל מהאמצע שלו ויוצר מעין צומת T מסורבלת. אני מניח שמדובר באילוץ של מזעור המוצר, ולכן המיקום הלא נוח.


שימו לב לחיבור האודיו והוידאו במרכז המקל.


חיבור האודיו והוידאו יוצא מעין "צומת T"

 

איך בדקתי את המוצר?

את המקל חיברתי לשני מחשבים אשר יש לי בבית:

 • מחשב נייד מסוג HP Pavilion DV-2129ea, בעל מעבד Core Duo, זכרון 1GB, ועליו מותקן Windows XP Home.
 • מחשב HTPC מבוסס מעבד AMD Athlon64 X2 4200 ולוח אם מבוסס הצ´יפסט 690G, שעליו מותקן Windows Vista 32-bit Ultimate. במחשב מותקן גם כרטיס לכידה מסוג AverMedia M785.

 אל המקל חיברתי את יציאת ה-Composite Video בממיר של Yes שיש לי, ה-3100SV שאין לו יציאת S-Video.

 לכידת וידאו באמצעות התוכנה של היצרן ובאמצעות הויסטה מדיה סנטר

תחילה, אציין שהמוצר אינו כולל דחיסה ל-MPEG2 בחומרה! כלומר, בדרייבר יש אמולטור של הדרייבר בו מיקרוסופט משתמשת בויסטה מדיה סנטר, אשר מבצע דחיסה ל-MPEG2 בתוכנה תוך נטילת משאבים ממעבד המחשב. אמנם העומס המסויים של דחיסה ל-MPEG2 על המעבד נחשב יחסית זניח במעבדים של היום, אבל יש עומס די כבד על ה-I/O דרך ה-USB, שלמעשה מעביר את הוידאו והאודיו ללא דחיסה. הדבר גורם לתופעת לוואי של עומס גבוה יחסית על המעבד, בסביבות ה-40-50% בשני המחשבים שבדקתי אותם.

 התוכנה שמגיעה עם המוצר פשוטה וסטנדרטית, ודומה לתוכנות המגיעות עם כרטיסי לכידה פשוטים. ניתן לבחור כמה איכויות הקלטה כאשר המקסימלית היא הקלטה בכ-6 מגה ביט לשנייה וברזולוציית DVD, כלומר 720 על 576 או 480, תלוי בשיטת השידור.

מקלט האינפרה אדום הנמצא בתוך המוצר הוא תואם RC6, ולכן יעבוד עם כל תוכנה התומכת בשלט MCE סטנדרטי. מי שרוצה העברת ערוצים אוטומטית בממיר בשביל זאפינג עם שלט ה-MCE המצורף בעת צפייה ב-Live TV או בשביל העברה לערוץ המתאים בעת הקלטות מתוכנתות ייאלץ לוותר על זה כי מקלט האינפרה האדום שבתוך המוצר לא כולל חיבור לשליטה על IR Blaster, אותו התקן קטן שמיועד לשידור סיגנלי אינפרה אדום אל הממיר להעברת ערוצים. לא ברור למה היצרן החליט להתעלם מהתקן חשוב זה כאשר הוא ייעד את המוצר לעבודה עם הויסטה מדיה סנטר.

הפתרון לבעייה הזו הוא לקנות בנפרד קיט אינפרה אדום בעלות של כ-150 שקלים הכולל IR Blaster ולנטרל במקביל את מקלט האינפרה אדום שבמוצר. אפשרי אך מסורבל.

 הגדרת ההתקן בויסטה מדיה סנטר נעשית באופן זהה להגדרת הכרטיסים שאנחנו מכירים. ניתן לעבוד איתו במקביל לעוד התקני לכידה, ולשייך אליו את ה-IR Blaster המתאים מהקיט הנוסף שיש לכם במערכת.

 תוצאות בדיקת איכות ההקלטה

בהגדרות ברירת המחדל התמונה לא הייתה טובה והיה צריך לכייל אותה בהגדרות הוידאו של התוכנה שהגיעה עם הכרטיס. לאחר הורדה של בהירות התמונה והעלאת הקונטרסט, איכות ההקלטה של המוצר הייתה טובה מאוד. בהקלטה משידורי יס הייתה תמונה יפה וצבעים יפים, אם כי הייתה תופעה קלה של Ghost על התמונה, וזאת למרות שהשתמשתי בכבל RCA יחסית עבה ואיכותי.

הנה כמה פריימים מהקלטות שנעשו בו זמנית מממיר של Yes באמצעות חיבור Composite Video, כאשר ההשוואה היא בין ה-Compro לבין כרטיס ה-PVR מסוג AverMedia M785. שימו לב להבדלים, בעיקר סביב הלוגו של התחנה, הכתוביות והטקסט בתפריט הכחול של הממיר:


AverMediaM785

 


Compro U890F

 


 AverMediaM785

 

 


 Compro U890F

יתרונות

 • מוצר קומפקטי וזעיר
 • מקבל את מתח העבודה שלו דרך ה-USB ואין צורך בחיבור נפרד של חשמל
 • פתרון מצויין לבעייה של חיבור מחשבים ללא חריצי הרחבה כמו מחשבים ניידים ומחשבי מיני
 • תואם ויסטה מדיה סנטר
 • כולל קליטת רדיו FM
 • כולל מקלט אינפרה אדום מובנה

 חסרונות

 • החיבור לכבלי הוידאו והאודיו ממוקם באופן לא נוח
 • אין בהתקן האינפרה אדום המובנה חיבור ל-IR Blaster
 • דחיסה ל-MPEG2 בתוכנה ולא חומרה היוצרת עומס I/O על ה-USB והמחשב

 סיכום

מדובר במוצר חמוד ביותר אשר מאפשר להפוך כל מחשב נייד או מחשב זעיר למחשב בעל יכולות הקלטה ועם אינטגרציה מלאה עם ויסטה מדיה סנטר. מדובר בפתרון קטן הרבה יותר ופחות מסורבל, למשל, מהמוצר מבוסס ה-USB של Hauppauge הנמכר בארץ, אשר גדול יותר פיזית וגם דורש חיבור נפרד של חשמל. ההתקנה שלו פשוטה ומהירה, וניתן במהירות רבה להעביר אותו ממחשב למחשב או לנייד אותו לחברים או משפחה שצריכים באופן זמני לעשות הקלטות מהטלוויזיה או להעביר קלטת וידאו ישנה למחשב.

הוא נחמד מאוד גם כמקלט רדיו FM עבור בעלי מחשבים ניידים/זעירים.

בסה"כ המוצר מומלץ לסוגי המחשב שציינתי, אולם עבור HTPC עם חריצי PCI פנויים הייתי מעדיף לקחת כרטיס PVR עם דחיסה בחומרה ולא בתוכנה כמו המוצר הזה.

 מחיר המוצר בארץ: 300-320 ש"ח

תודה לחברת CD-Log אשר השאילה לנו את המוצר לבדיקה.

 לתגובות על מאמר זה אנא לחצו כאן.

Special thanks to Ms. Nicole Tseng from Compro who supplied us with the sample unit we used for this review


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
06.07.2008
  
כתב:דורון נמרוד (pixies), עורך: דרור אנגל (droren)

1