הוט HOT HD – הממיר החדש והשירות

לאחרונה, ולאחר איחור אופנתי, HOT התחילו בהפצה "האמיתית" של שירותי ה - HD החדשים.אז, על מה בדיוק מדובר? ועד כמה ...


הצטרפתי לשירות הוט HD עוד כאשר הוט הכריזה עליו רשמית (ע.ל. – ההכרזה המקורית היתה לפני מספר שנים, כאן מדובר על ההשקה השניה), כמעט במקביל להכרזה הרשמית של Yes.  

עם הצטרפותי, קיבלתי בזמנו לביתי את ממיר ה – HD הישן של החברה. מדובר בממיר עתיק עוד מימי ההשקה הראשונים, הפועל בטכנולוגיה של MPEG2 בלבד, וללא חיבור דיגיטלי (HDMI  או DVI) כלשהו.

בשלב זה, השירותים הראשוניים כללו שלושה ערוצים –  ספורט HD, Nation Geographic HD, ו – VOOM, ערוץ בסגנון החיים הטובים.. תמיד מזכיר לי את הערוץ שרץ ברקע בהמתנה אצל הספר…

בשל העובדה שהממיר קלט את ערוצי ה – HD בלבד, השימוש היה מיגע למדי, ולכן היה צריך לקפוץ בין הממירים, שלטים וכניסות שונות במסך בכל פעם שרוצים לראות ערוץ  HD או SD.. בנוסף הממיר לא היה מסוגל לקבל את פס המידע על זמני שידור התוכניות.. ולכן, פעולת זפזופ רנדומלית הייתה די בלתי אפשרית…

אני אציין שלאורך כל התקופה הזאת צפיתי בפועל רק בערוץ NG-HD, (נשיונל ג´יאוגרפיק HD)… כאשר בעזרת ה – EPG שבאתר של הוט ביררתי מתי משודרת התכנית האהובה עלי… תעופה בחקירה!

 הממיר החדש

אבל עכשיו כל זה היסטוריה! החל מסוף חודש מאי, החלו בהוט בשיווק הממירים החדשים, ויחד איתם השירותים החדשים!

אז על מה כל הרעש?

בעצם, מדובר בממיר חדש לגמרי, Thomson 7000.

מבנה הממיר החדש

הממיר דומה בגודלו הפיזי לממיר הדוקסיס של הוט, אם כי הוא עבה ממנו במעט.

הוא כולל פאנל קדמי שחור, די חלק, צג המראה את מספר הערוץ, ו – 3 נורות.

נורת חיווי הפעלה, נורת ערוץ חוזר, ונורת HD, שנדלקת בצבע כחול כאשר הממיר מפענח ומשדר ערוץ HD. כמובן שהממיר קולט ועובד הן עם הערוצים הרגילים והן עם ערוצי ה-HD החדשים.

הממיר כולל פאנל חיבורים מרשים ביותר, הכולל בערך כל חיבור אפשרי… יציאת HDMI פעילה  (סוף סוף!), יציאת קומפוננט אנלוגית, יציאת SPDIF קואקסיאלית ודיגיטלית, חיבורי RCA, ויציאת סקארט.

חיברתי את הממיר למסך Sharp LCD LC-46XL2E בעזרת חיבור ה – HDMI. מדובר על מסך FHD ב-100HZ ובגודל 46". ההתקנה הייתה מיידית ופשוטה. השחלתי את כבל ה – HDMI  לפני בואו של הטכנאי, והממיר מיד זיהה את המסך, והחל משדר תמונה וקול.

שימו לב שהממיר מגיע עם כבל HDMI בלבד. לכל מי שרוצה לחבר חיבורים נוספים ו\או אחרים, כדאי להשחיל או להכין את הכבלים לפני בוא הטכנאי…

לצערי, כרגע, אין לי יציאה פנויה ברסיבר לחיבור SPDIF, אז בצער רב בצורה זמנית חיברתי את הממיר בחיבורי ה – RCA לרסיבר. בהמשך אחזור לנקודה זו.

שליטה בממיר החדש

מדובר על ממיר מהיר מאוד (השיפור בתפעול מורגש אפילו ביחס לממירי הדוקסיס של הוט…) בעצם, מדובר על ממיר כ"כ מהיר בתגובה שלו, שהשלט האוניברסאלי שלי (הרמוני 880) ששלט באון על ממיר הדוקסיס הקודם שלי היה זקוק לכיול מחדש, מאחר ועכשיו כל לחיצה על זפזופ נקלטת ע"י הממיר כ – 3 לחיצות נפרדות והממיר יקפץ בזריזות שלושה ערוצים קדימה או אחורה. שיפור מדהים!

המעבר בין ערוצי ה – SD ו – HD שקוף לחלוטין. הממיר מדליק את נורית החיווי HD הכחולה, ומשדר מיד את הערוץ.

כמו כן, מיותר לציין שהממיר תומך בכל השירותים השונים של הוט, (VOD, Start Over, משחקים אינטראקטיביים, וכו´ וכו´). אין עדיין גרסת מג´יק לממיר אשר יודעת להקליט תוכניות, אך משיחה קצרה עם הטכנאי שהתקין לי את הממיר, התברר שיש "שמועה" שרצה היא שבעתיד הלא רחוק יושק ממיר זהה בעל יכולות הקלטה. ההערכה האישית שלי היא, שמדובר על ממיר מסדרת ה – Thompson 8000 (ממיר זהה לחלוטין, אך בתוספת HDD).

הגדרות הממיר

הגדרות הממיר הבסיסיות זהות כמעט לחלוטין לשאר ממירי הוט, כאשר גם התפריטים והתצוגות כמעט וזהים.

ישנם מספר שינויים  קלים: תפריט ה – OSD אינו שקוף למחצה כמו בממירי הדוקסיס, אלא אטום לחלוטין. אך פרט לכך מדובר על תפריט זהה.

נוספו מספר הגדרות חדשות בתפריטי ההגדרות – "הגדרות HD" תחת "הגדרות תמונה":

האפשרויות בחירת ה"רזולוציה" הן 576i, 576p, 720p, 1080i ו- AUTO . מצב AUTO בוחר (דרך EDID) את הרזולוציה המקסימלית הנתמכת ע"י המסך.

תחת הגדרת "פורמט תמונה" ניתן לבחור בין Pillar Box (משאיר פסים שחורים בשידורי 4:3), Strech (מותח את שידורי 4:3 בצורה לינארית) ו – 14:9, שהוא מעין פורמט ביניים.

שימו לב לעובדה שהצפנת ה – HDMI מסומנת כ – "Fail", אך הדבר לא משפיע על שידור ערוצי ה – HD!!  בנוסף, הממיר מסוגל לשדר את הערוצים ברזולוציה המקסימלית גם דרך חיבור קומפוננט.

בנוסף, ישנה אפשרות ל – Lip-sync עבור יציאות הסאונד הדיגיטליות, תחת "הגדרות קול", בטווח של בין 0 ל – 250 מילישניות.

שידורי SD

איכות שידור ה – SD של הממיר טובה מאוד ביחס לכל ממירי הוט האחרים בהם נתקלתי. האפסקייל עושה את שלו. לא מדובר בתרופת פלא, וכמובן שהאיכות רחוקה מאוד מאיכות שידור של מקור HD אמיתי, אבל, התמונה המתקבלת חלקה מאוד והרוויה ביותר בפרטים שנתקלתי בממירי הוט עד היום.

למרות כל זאת, קיימות שתי בעיות שמטרידות אותי בצפייה בשידורי SD. המסך שברשותי (כמו מסכים רבים בשוק…) לא נותן ממש לשנות את יחס הגובה:רוחב של התמונה במצב של 1080i. ומאחר והממיר מותח את התמונה בצורה לינארית בלבד, התמונה המתוחה מתקבלת בצורה לא פרופורציונלית לחלוטין ומאוד לא מהנה לצפייה. לכן, בלית ברירה, אני צופה בשידורי SD בפורמט Pillar Box (למזלי יש לי LCD אני לא מודאג מצריבה).

להלן שתי תמונות של שידורי SD, שנלקחו בהפרש של מספר שניות. הראשונה במצב Pillar Box, והשנייה במצב Strech. שימו לב לחוסר הפרופורציה שנגרם!

בנוסף, קיימת בחלק מהתכנים תופעת Overscan. מדובר על אוברסקאן בין סיום הפריים לבין התחלת ה"פסים השחורים", ולכן אין שום דרך לבטלה ע"י תפריטי ה – OS  במסך..

ניתן לחבר את הממיר בחיבור אנלוגי (סקארט, RCA וכו´) במקביל לחיבור הדיגיטלי. אך, אני עדיין מעדיף לצפות בשידורי ה – SD בחיבור ה – HDMI.

מעניין שגם בערוצי HD קיים overscan זניח אך קבוע של מסגרת שחורה בעובי של מספר שורות פיקסלים. הדבר זניח, אך אם יש במסך אפשרות לבחור בין NR או Dot by Dot לבין אפשרות FULL, WIDE או Underscan, הקיימת במרבית המסכים כיום, בעיקר לבעלי הפלאזמות מביניכם, אני ממליץ לבחור באפשרות השנייה.

שידורי HD

הגענו לחלק המעניין! הממיר החדש מסוגל לפענח ולשדר את כל ערוצי הוט HD. מדובר על חמישה ערוצים:

 • ספורט HD (אפיק 510) – ערוץ ספורט ייעודי לשידורי HD השייך לערוץ 5. משודרים בו בדרך כלל משחקים ישנים באיכות HD מלאה. האיכות טובה מאוד, אך ללא שידורים חיים. מדובר בעיקר על משחקי ליגת האלופות, NBA , וכו´.

 • Eurosport HD (אפיק 511) – מדובר על ערוץ היורו ספורט המוכר אך בשידור HD. התכנים הינם זהים לערוץ היורו ספורט המקורי. לעיתים הם משודרים ב – HD, אך בחלק לא מבוטל מהזמן משודרים שידורי SD באפסקייל, שלא מוסיף המון למקור… במקרים מסויימים אף נתקלתי בשידורי 4:3! (כלומר שידור של תוכן SD ביחס של 4:3, ופסים שחורים בצידי התמונה. דבר מאוד מוזר.. בייחוד בעצם העובדה שאין שום אפשרות לבטל את הפסים הללו.. הם חלק מסיגנאל…) ערוץ זה אינו כולל תרגום עברי.
 • VOOM (אפיק 520) –  הערוץ כבר הוזכר למעלה. מדובר על ערוץ בסגנון החיים הטובים… כל מיני תכניות של מבקרי מסעדות, מדריכי טיולים, ספורט אקסטרימי, וכו. איכות הערוץ נהדרת כמעט תמיד, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתכנים לא ממש יכולים להחזיק אותי במתח עד השעות הקטנות של הלילה… ערוץ זה אינו כולל תרגום עברי.
 • National Geographic HD (אפיק 515) – הערוץ משדר את כל תכני נשיונל ג´יאוגרפיק (אך לוח השידורים שונה, מערוץ הנשיונל ג´יאוגרפיק הרגיל). מאחר ותכניות נשיונל ג´יאוגרפיק כוללות לעיתים מקורות חיצוניים,
  האיכות לא תמיד נשארת על HD מלא, ולעיתים השידור כולל חלקי אפסקייל. אם כי בכלליות האיכות טובה מאוד.
 •  Hot Definition (אפיק 500) – זהו הערוץ הייעודי החדש של הוט, לסרטים וסדרות. כרגע הערוץ משדר כל ערב החל מהשעה 17:00 ועד בערך 02:00. (כ – 3 – 4 סרטים ביום). מדובר על סרטים חדשים – וסרטים של העשור האחרון. כדוגמת נרניה (החלק הראשון), צופן דה-וינצ´י, הפריצה לאלקטרז, עימות חזיתי, וכו´.

בפרסומות שרצות כשהערוץ לא משדר מפורסמות סדרות חדשות שישודרו בקרוב, כמו אבודים – העונה הרביעית.

איכות הערוץ מדהימה. יש ברשותי PS3, ואני חייב לציין שהאיכות במקרים מסויימים לא נופלת מסרטי בלו ריי. ולא מעט פעמים כשאני מעביר לאפיק 500 בעת זפזופ רגיל אני מתפלא מחדש בהבדל האיכות בין השידורים שם לשידורים רגילים.

קשה להעביר את ההרגשה בתמונה, אבל אפשר פשוט להבחין בכל שערה ושערה של האריה נעה במשבי הרוח…

והרי השוואה בין שידורי SD ל – HD: לפני מספר ימים שודר הסרט "הפריצה לאלקטרז" בהוט גולד ובמקביל בהוט דפינישן. הספקתי לצלם שתי תמונות של סצנות בהפרש קצר בסרט. שימו לב להבדל האדיר בכמות הפרטים.

איכות האודיו

כזכור, לצערי, כרגע הממיר מחובר למערכת שלי דרך יציאות ה – RCA בלבד. אך, לאחר בדיקה עם חיבור SPDIF אופטי, אני אציין מספר עובדות:

 • יציאות ה – SPDIF עובדות הן בשידורי HD ובשידורי SD.
 • כאשר אני משתמש בחיבור ה – RCA, כאשר משודר סרט ב – AC3 בערוצי ה – HD, הממיר מזהה את השידור, ומוציא את הסראונד גם דרך ערוצי ה – RCA! כלומר, הוא משדר דולבי פרולוג´יק 2 אמיתי. הרסיבר מזהה את הסיגנאל, ובמקום לעשות "הדמיית פרו לוג´יק" הוא מפענח את הסראונד האמיתי. האיכות כמובן לא זהה לחיבור SPDIF, אבל היא משמעותית יותר טובה מערוצי SD. ההבדל ניכר בהחלט.

באופן כללי, איכות הקול טובה מאוד, ובהחלט תורמת לחוויית הצפייה, כאשר צופים בערוצי ה – HD מורגש הבדל משמעותי ביחס לערוצי ה – SD, בכל סוגי החיבור.

בעיות כלליות

בסופו של דבר, לא נתקלתי ביותר מדי בעיות.

 • לעיתים התמונה המתקבלת מפוקסלת בהמון Mpeg Artifacts. הדבר לא מאוד נפוץ, אך הוא קורא מדי פעם, בעיקר בערוצי ה – HD. לדעתי, הדבר קורה כאשר הממיר מאבד את פריים הסנכרון, דבר מאוד חשוב ב-H264… בכל שנייה עוברים 2 פריימים מלאים, כאשר שאר הפריימים משודרים כ"שינוי ביחס לפריים הסנכרון או האחרון או הבא בתור. מאחר והעיוותים קורים בעיקר בתנועה, והם נעלמים כמעט תמיד בתוך חצי שנייה, כך שיש סבירות גבוהה שזו הסיבה.
 • בתחילה הממיר קפא לי מספר פעמים, והייתי צריך לנתקו מהחשמל ולחברו מחדש… אחרי כשבוע, גיליתי שהממיר עדיין עטוף בניילון הנצמד שהודבק עליו עוד במפעל! חורי האוורור חוררו גם דרך הניילון, אך הוא ניילון יחסית עבה שכנראה חנק את הממיר וגרם לו לבעיות חום. לאחר הסרת הניילון הממיר התייצב ולא חושב שנתקלתי בבעיה זו מאז..

לסיכום

בסופו של דבר, ישנו שיפור משמעותי בחוויית הצפייה שלי מאז קבלת הממיר.

עד לקבלת הממיר החדש צפיתי בעיקר בסרטי בלו ריי, וטלוויזיה העדפתי לראות רק משעמום…

מאז שהממיר הותקן, אני מוצא את עצמי מבלה זמן רב בצפייה בתכני HD. התכנים מגוונים לאין ערוך משלושת הערוצים שקיבלנו בהשקה הקודמת של השירות, ואיכות השידור באמת שנהדרת. כל הכבוד!

לכל מי שמתלבט אם להזמין את הממיר החדש, אני ממליץ בחום!

כמו כן, הוט אומרים שבקרוב שירותי ה – HD יעברו שידרוג נוסף, הכולל VOD HD!

ולכן, בהחלט יש לנו למה לצפות!

לפי הדיווחים, עלויות השירות הן 99 ש"ח להתקנה + 29.90 ש"ח תשלום חודשי עבור השירות (ככל הנראה אלה מחירים ללא התחייבות). חלק מהערוצים צפויים לעלות תוספת (למשל ספורט 5 HD).

לתגובות על מאמר זה נא לחצו כאן


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
08.07.2008
  
כתב: יונתן א. (Yonster)

1