PureLink HDMI Switch HS-510 5X1 – האם יש תמורה בעד האגרה ?

אריה אשורוב בדק עבורנו ממתג HDMI של חברת PureLink המפורסמת ושאל את עצמו בכתבה האם אנחנו באמת זקוקים למכשיר בתג ...


הקדמה:

לפני מספר שבעות קיבלתי לרשותי ממתג HDMI של חברת PureLink המפורסמת. הדבר הבולט ביותר ,לפני פתיחת החבילה ,היה תג המחיר שלו. תג המחיר שלו גבוה בצורה משמעותית ביחס לרוב מקביליו מהחברות המתחרות. המחיר המומלץ לצרכן הוא 549$ שללא ספק נשמע מוגזם למכשיר שכל יעודו בחיים זה מיתוג מספר כניסות HDMI ליציאה אחת !
ולכן כאן נשאלת השאלה האם בכלל קיים הבדל בין מכשיר הזה לממתגים אחרים הזולים ממנו בצורה משמעותית והאם הבדל זה "שווה" את פער המחירים.

הדבר הראשוני והבולט ביותר במכשיר זה הוא המראה, שמזכיר יותר רסיבר יוקרתי מאשר ממתג HDMI. המכשיר יודע למתג 5 כניסות HDMI ליציאה אחת. הוא מגיע עם שלט Credit Card קטן.
לממתג יש מגוון יכולות בתיקון ושיפור איכות האות המגיע ועובר על כבל ה HDMI, בנוסף הוא יודע לעבוד בתצורת מיתוג אוטומטית וידנית.

משימתי הייתה לנסות ולהבין על מה בעצם משלמים כל כך הרבה כסף ? והאם יש תמורה בעד האגרה !

 

ממתג יפה מזה קשה למצוא


מפרט:

כניסות:

5 – כניסות HDMI (1 כניסת Mini-HDMI)
1 – כניסת USB לעדכוני קושחה

יציאות:

1 – יציאת HDMI

כללי:

 • תמיכה ב HDMI 1.3a (תמיכה ב 1080p, עומק צבע 12 ביט)
 • שימוש בצ´יפסט מקורי של Silicon Image
 • תמיכה ב HDCP
 • הגברת אות ה HDMI עד לקצב של 2.5Gbps לערוץ (יכולת הגברת סיגנל 500mV,750mV,1000mV)
 • שלט רחוק (Discrete) מסוג Credit Card
 • מימדים 24.13 ס"מ (אורך) X 16.51 ס"מ (עומק) X 4.57 ס"מ (גובה)
 • משקל 0.816 ק"ג
 • ספק DC 12V 3A

מבט מלפנים ומאחור

מראה וחיבורים:

אין ספק שזה אחד הממתגים היפים שיש. המכשיר הוא קטן יחסית בעל צבע כסוף. חזית מכשיר הוא בצבע כרום מבריק שנותן תחושת יוקרה. הרבה אנשים שביקרו אצלי בתקופה האחרונה וראו את המכשיר הנוצץ הזה התאכזבו לשמוע שזה סה"כ ממתג HDMI ולא איזה מערכת מדייה סנטר קטנה !

בחזית המכשיר ,בצד השמאלי, קיים כפתור (Knob) מעוגל שאיתו ניתן לבחור כניסת HDMI בנוסף ניתן גם להדליק ולכבות את המכשיר. בצד ימין קיימים ארבעה כפתורים לבחירת אחת מארבע הכניסות (מאיזה שהיא סיבה אין כפתור בחירה לכניסה החמישית !). למכשיר יש צג גדול למדי שבו מוצגת הכניסה שנמצאת בשימוש, בנוסף על הצג ניתן לקבל חיווים נוספים לגבי הגדרות הממתג הנוכחיות של הממתג. הטקסט המופיע על צג המכשיר הוא בצבע כחול ואדום, מצד אחד זה מאוד מרשים ויפה אבל מצד שני הטקסט מאוד קשה להבחנה בעיקר בחדר מואר. אצלי ,ממרחק ישיבה רגיל, ניתן היה לזהות רק את מספר הכניסה שבשימוש (הכיתוב האדום) ושום דבר מעבר לכך.

בחלק האחורי למכשיר יש 5 כניסות HDMI (אחת הכניסות מסוג Mini-HDMI שנמצאת בשימוש בחלק ממצלמות ה HD) ויציאת HDMI אחד. בנוסף יש גם כניסת שירות מסוג USB.
אין למכשיר כניסה סיריאלית (לטובת שליטה מבחוץ).

 

 

 

השלט:

שלט המכשיר הוא מסוג Credit Card (נראה כמו כרטיס אשראי). השלט מכיל כפתורים יחודים לכל אחת מפעולתיו (Discrete). דבר זה מאוד מקל על שימוש בשלטים אוניברסלים לשליטה על כל פונקציות המכשיר.
השלט מכיל את הכפתורים הבאים:

 • כפתור הפעלה וכיבוי
 • כפתור דיאגנוסטיקה : שיודע להציג את סטטוס ההגדרות של המכשיר
 • שני כפתורי בורר בין מצב אוטומטי לידני (פרטים בהמשך)
 • כפתור שליטה על "כמות ההגברה" של המכשיר (פרטים בהמשך)
 • שני כפתורי מיתוג שמאפשרים לעבור בין הכניסות שנמצאות בשימוש
 • 5 כפתורי מיתוג לבחירת כל אחת מהכניסות

 

תפעול השלט קל ונוח וממש לא דורש הבנה מיוחדת. פשוט לוחצים על כפתור הכניסה איתה רוצים כרגע לעבוד וזהו. ניתן גם לבחור את התצורה האוטומטית ואז המיתוג יעשה בצורה אוטומטית.

הדבר היחיד שמפריע בשלט הוא שקיימים מספר כפתורים שאין להם שום שימוש במכשיר וכנראה מיועדים למכשירים אחרים של אותה החברה. דבר זה מרגיז במיוחד בגלל תג המחיר הגבוה של המכשיר. הייתי מצפה שלמכשיר הנ"ל יהיה שלט שמיועד אך ורק לו. אני ספרתי לא פחות מ 5 כפתורים על השלט שאין להם שימוש.

השלט

התקנה:

ההתקנה היא מאוד פשוטה. צריך לקחת את כבלי ה HDMI ולחבר לכל אחת מכניסות המכשיר בנוסף צריך לחבר בכבל HDMI בין יציאת המכשיר למכשיר הקצה (רסיבר, טלויזייה, מקרן וכו). אחרי החיבורים מדליקים את המכשיר וזהו הכל מתחיל לעבוד. הדבר היחיד שנשאר לעשות זה למתג את הכניסה בה אנחנו מעונינים לעבוד בצורה ידנית ע"י השלט או בצורה אוטמטית ע"י המכשיר.

בבדיקות שלי חיברתי לממתג 3 מכשירי HDMI (נגן דיוידי, מחשב HTPC וממיר Yes-HD) את המכשיר חיברתי למסך טלוזייה או לרסיבר (שהתחבר למסך הטלוזייה).

 

והנה עוד צילום של הדוגמן

שימוש:

אני אתחיל ואומר שלדעתי ממתג מקביל בעיני לשופט כדורגל !
שופט כדורגל טוב זה אחד שלא מרגישים אותו, אחד שלא גונב את אור הזרקורים לטוב ולרע.
המתתג הזה הוא בדיוק כזה. המכשיר הזה יושב לו בצד בשקט ועושה את העבודה בצורה טובה מאוד. אחרי שבועות של שימוש פשוט לא הרגשתי אותו ובקושי שמתי לב אליו (למרות המראה הבוהק שלו).

פעולת המיתוג בין מכשירים לוקחת קצת יותר משניה שזה נתון מאוד מרשים ביחס לממתגים או רסיברים אחרים. המכשיר עובד בצורה חלקה בלי שום בעיות בשידור 1080P וכמובן גם ב 1080i.
המכשיר התמודד עם תכנים מוגנים (HDCP) בקלילות (המכשיר אפילו אצליח לנגן משהו שהרסיבר אצלי נכשל בו).
לממתג זה יש שתי יכולות שמאפשרות לו לשפר ולהגביר את הסיגנל שעובר על כבל ה HDMI. המכשיר יודע לקחת את סיגנל ה HDMI שנכנס למכשיר ולתקן אותו (signal distortion errors correction )
בנוסף המכשיר יודע להגביר את מתח הסיגנל ביציאת ה HDMI. הגברה זאת מאפשרת להשתמש בכבלים ארוכים מהרגיל לצורך העברת הסיגנל. הפשרויות ההגברה הם
500mV – סטנדט ב HDMI
750mV – מומלץ בשימוש בכבל באורך 7-12 מטר
1000mV – מומלץ בשימוש בכבל באורך 12-16 מטר
הערה קטנה : המכשיר מגביר את המתח עד 1000mV ולא מגביר את הזרם ל 1000mA (בהרבה מאוד אתרים ואפילו באתר הבית של המכשיר עצמו רשום 1000mA מה שפשוט לא מדוייק !)

בניסוי אצלי חיברתי כבל HDMI באורך 10 מטר (לא איכותי) למכשיר עצמו וממנו הוצאתי כבל באורך 10 מטר (גם לא איכותי במיוחד) שהתחבר למכשיר הטלוזייה. התוצאות באמת הראו תמונה חלקה רק במצב 750mV ו 1000mV . בשימוש ב 500mV הוידאו מידי פעם קירטע.
אגב, ניסיתי לחבר כבל HDMI באורך 15 מטר תקול (תודה לעמי מהעולם הדיגיטלי) בתקווה שאולי המכשיר יצליח להתגבר על הבעייה של הכבל, אך ניסוי זה לא הצליח (כנראה הכבל היה פגום מידי).

אחד הדברים ,שלדעתי, יש להם פחות שימוש זה העבודה בתצורה אוטומטית.
ראשית בשום מקום לא מפורט ואיך ומתי המכשיר מחליט למתג בין הכניסות. רק על ידי ניסוי וטעייה הצלחתי לזהות תבנית מיתוג שלטעמי מאכזבת למדי.
המכשיר ממתג בצורה אוטמטית בין הכניסות ברגע שהוא מקבל סיגנל מאחת הכניסות או ברגע שהכניסה שכרגע בשימוש מאבדת את הסיגנל שלה. אז מה הבעייה: הבעייה היא שרוב המכשירים (כל המכשירים בהם אני השתמשתי) באופן קבוע משדרים סיגנל גם שהם במצב כבוי (Stand-By) ולכן המיתוג האוטמטי אף פעם לא התבצע (רק שמוצאים מהחשמל או מוצאים את הכבל ה HDMI אז המיתוג האוטמטי יתרחש) לכן אין יתרון בשימוש במצב האוטומטי ואכן רוב הזמן עבדתי במצב הידני

דבר קטן נוסף שלי היה חסר זוהי יכולת קבלת חיווי לגבי מצב הסיגנל בכל אחת מהכניסות. כדי לדעת האם יש סיגנל בכניסה מסויימת אתה צריך למתג לכניסה זאת ולראות האם המספר על צג המכשיר מהבהב, במידה וכן המשמעית היא שאין סיגנל (כמובן שגם לא נראה וידאו על המסך).


סיכום:

הממתג הזה ללא ספק יודע לעשות את העבודה שלשמה הוא נוצר. בנוסף ליופיו הוא עובד כמו מכונה משומנת ומדויקת. למכשיר זה יש יכולות מרשימות בתמיכה בקצבי העברה גבוהים, במהירות מיתוג גבוה ובשיפור והגברת הסיגנל אך האם כל זה שווה את האגרה (מחיר המומלץ לצרכן באתר הבית הוא 549$!) כנראה שלרוב האנשים התשובה תהיה שזה לא שווה את המחיר.

יתרונות:

 • מראה וגודל חיצוני.
 • יכולת מיתוג מהירה ועבודה מדויקת וחלקה (צ´יפסט של Silicon Image).
 • תמיכה ב HDMI 1.3a וב HDCP
 • יכולת תיקון והגברת הסיגנל.
 • שלט Credit-Card
 • תמיכה בכניסת Mini-HDMI
 • כפתור Diagnostic שמציג ומתריע על בעיות בחיבור.

חסרונות

 • מחיר.
 • כפתורי שלט שאין להם שימוש.
 • מחסור בכניסה סיריאלית.
 • יכולת מצב מיתוג אוטומטי מוגבלת.
 • קושי בקריאת הטקסט על צג המכשיר בחדר מואר.
 • אין נוריות חיווי למצב הסיגנל בכל אחת מהכניסות.

 להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.

 

Special thanks to Mr. Bob Rapoport from trgmarketing who supplied us with the sample unit we used for this review


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
03.07.2008
  
כתב: אושרוב אריה

1