מסך מחשב LCD עם תאורת LED של חברת ויוסוניק: VLED221

אנו ממתינים כבר כמה שנים למסכי LCD עם תאורה אחורית מסוג LED. היתרונות של מסכים מסוג זה הם ברורים - ...

7:00
  /  
24.06.2008
  
כתב: עפר לאור

לרוב אינני שש לבחון מסכי מחשב. לרוב התוצאות אינן מחמיאות, בוודאי אם משווים למסכים גדולים. התחרות הגבוהה לרוב גורמת לשימוש בפאנלים זולים במיוחד, רובם בעלי זוית צפיה מוגבלת למדי, ובעיות דיוק צבע די משמעותיות.

מכיוון שכבר זמן רב אנחנו כולנו ממתינים למסכים בעלי תאורה אחורית מסוג LED, כששמעתי שיש מסך עם תאורת LED (בעצם הראשון בארץ שהוא בעל תג מחיר שמרביתנו יכול להרשות לעצמו), התלהבתי ורצתי לבחון אותו.

המסך הוא תוצר של חברת VIEWSONIC אשר השיקה אותו לפני מספר שבועות ביחד עם קו המוצרים החדש שלה.

אין לטעות במסך הזה, הוא אינו דומה למסכים אחרים. עיצובו החיצוני מזכיר מסך קולנוע ביתי יוקרתי – שחור מבריק בקדמתו, אך פשוט באחוריו (פחות מתאים להרשים אנשים שעומדים מאחוריו). כניסותיו סטנדרטיות לחלוטין – כניסת RGB אנלוגית וכניסת DVI דיגיטלית, וכמובן כניסת אודיו פשוטה. עוצמת השמע שבוקעת מהרמקולים, בתחתית המסך, סטנדרטית לחלוטין – בהחלט מספקת.

את המסך ניתן לתפעל עם חמישה כפתורים קדמיים, שלטעמי הם לא האינטואיטיביים ביותר (הם גם בצבע שחור על רקע שחור…). ניתן לבחור אם להציג למשתמש הודעה במידה ורזולוצית המסך אינה זהה לרזולוציה שבה מכוון המחשב. ניתן לשלוט בעוצמת האור של המסך וכן על טמפ´ הצבע של המסך.

התפריטים עצמם פשוטים וניתן לצפות בהם באופן רגיל או חצי שקוף.

ציפוי המסך הוא מט לשמחתי (הטרנד הנוראי של מסכים מבריקים נורא מפריע בעיני) ומפזר אור סביבתי באופן אחיד ויפה.

למסך יש אפשרות TILT פשוט (הפרשי הזוית האפשריים, מאוד קטנים, כך שאם יש מקור אור בעייתי, אין הרבה אפשרות משחק). גם אפשרות כיוונון גובה הוא לא ממש קיים, מה שמאוד מפריע במידה והשולחן והמסך אינם בנקודת הגובה הרצויים. כידוע, רבים מאיתנו יושבים שעות רבות מול מסך המחשב ורצוי שהגובה יהיה מתאים בדיוק בכדי למנוע כאבי גב וצוואר.

כיול ומדידות

המסך הוא בגודל 22" רחב ובהחלט מרשים גם למראה וגם מרגיש מאוד סולידי. הרזולוציה שלו היא 1650 על 1050 – בהחלט מספקת לצפיה בסרטים רחבים כולל בתכני HDTV (למי שעושה לו את זה לצפות בתכנים מסוג זה על גבי מסך מחשב).

בתחום ה-SCALING המסך עושה עבודה כלל לא רעה ביחס למסך מחשב. אנשים רבים משתמשים במסך LCD ברזולוציה הלא טבעית שלה, דבר שלרוב גורם לטשטוש לא בריא ואיכות תמונה רחוקה מאופטימלית. זה כמובן מאוד לא מומלץ, מסכי LCD עובדים באופן אופטימלי כאשר מספר הפיקסלים שלהם ושל המחשב זהים לחלוטין. אני שוב ושוב מתפלא מדוע לא מייצרים מסכים בעלי רזולוציות נמוכות עבור אותם אנשים שזקוקים לפונטים גדולים ולא רוצים לשחק עם ה-DPI של המחשב (שיש לו כידוע בעיות רבות במימוש תחת WINDOWS).

המסך מאפשר להודיע כאשר הרזולוציה אינה טבעית (כמובן שאפשר לכבות את ההודעה הזו דרך התפריטים):

התחלתי בבדיקת זמן תגובה. לא חשתי במריחות כלשהן ובעיות של המהירות שחשתי בהן היו תוצאה של המחשב שלי…

עוצמת האור המקסימלית של המסך חזקה למדי: כמעט 300 ניטים, שזה בהחלט מכובד גם באור סביבתי בוהק במיוחד, לרוב צריך יהיה לעמעם את עוצמת הקונטרסט במשרד או בחדר ממוצע. המסך בעל זוית צפיה אופקית ואנכית רחבה למדי, ובניגוד למסכים רבים הגוון של הצבעים אינו משתנה לאורך או לרוחב המסך בשל השפעת הזויתיות – נראה בחר כאן פאנל מתאים למסך יוקרתי מסוג זה.

בכדי להדגיש את הזויתיות (בזוית של כ-60 מעלות OFF AXIS מתחילים לחוש שינוי בתמונה), צילמתי את התמונה הבאה בזוית קיצונית במיוחד:

עם זאת, יש תחושה מעט שונה מהמסך, האור מרגיש "שונה" ומעט פחות נעים מאשר בפאנל LCD אחר. יתכן מאוד שיש צורך להתרגל למקור אור בעל תחושה מעט "שונה". להסביר את זה מעט קשה, אבל זה הרגיש כמו מקור אור מעט "עייף"…


תמונה זו צולמה עם חשיפה מאוד ארוכה בכדי להדגיש את התופעה

בחדר אפל לחלוטין כאשר המסך מציג תוכן שחור, ניתן לראות את תופעת ה-CLOUDING בבירור. זו תוצאה של אי אחידות מושלמת בפילטרי ה-DEFUSSION שבין הפאנל לבין מקור האור האחורי. עם זאת, ניתן לחוש זאת בעיקר כשהמסך כהה לחלוטין – כאשר המסך הציג תכנים כלשהן, אפילו בעלי תוכן כהה במיוחד, לא חשתי בכך כלל.

המסך מגיע לרמת שחור מאוד נמוכה, מה שמקנה לו יחס ניגודיות דינמי של כ-14,000:1 (!!). יחס הניגודיות ANSI של הפאנל עצמו נמדד בכ-1800:1 – מרשים ביותר!

עבדתי עם המסך למשך מספר ימים בעבודה השוטפת שלי. המעבר ממסך רגיל (יחס של 1.4) למסך רחב (1.6) לא היה קשה, אך אתרים רבים (כמו אתר זה למשל) מופיעים עם פסים מיותרים בצדדים. לעומת זאת, ניתן ב-WORD למשל להכניס שני עמודים למסך די בקלות וכן נוח להציג מספר אפליקציות בו זמנית (כגון SKYPE, MSN ודומיהם, במקביל לאפליקציה המרכזית שאתה עובד עליה). במקרה שלי, אני מחובר לרוב לפחות לשני מסכים, כך שהרחבת כל אחד מהם עוזר מאוד.

למרות הצהרות על כך שהמסך כולל 118% מטווח הצבעים שנמצא ב-GAMUT של NTSC, המדידות שלי העלו שהמספר הרבה יותר נמוך. טווח הצבעים (ה-GAMUT) של המסך התברר כפחות רחב מזה של מסכים למטרת קולנוע ביתי. ה-PRIMARIES של המסך היו ברובם מחוץ לטווח הצבעים הרגיל ביחס לדרוש בשביל להציג את מלוא מגוון הצבעים של HDTV. עם זאת, ה-SECONDARIES מדוייקים הרבה יותר, מה שמרמז שהבעיה היא בצבעים הקיצוניים ביותר בלבד. המיקום של ה-PRIMARIES הפך את זה אפקטיבית לבלתי אפשרי להעריך עד כמה מטווח הצבעים באמת מכוסה על ידי המסך (ברור לחלוטין שיצוג כזה של משולש לא רלוונטי כאן, ושצריך בדיקה רב נקודתית על כל טווח הקצוות של הגמוט).

ההפרש בין הטמפ´ המוצהרת והנמדדת (נבדק ב-sRGB וב-6500) היתה זניחה – כלומר תוצאות מצויינות. גם היציבות של המסך לאורך כל טווח ה-IRE היה מרשים ביותר.

 

משמעות הדבר הוא צבעים מדוייקים שיכולים בהחלט לספק גרפיקאים ומקצוענים. שינוי העוצמות של התאורה הדינמית נעשתה באופן שקוף למדי. המצב היחיד שבו חשתי בזה היה מעבר ממסך בוהק למסך שחור לחלוטין. מהירות השינוי היא משמעותית מהירה (פי 2 או יותר) ממסכי LCD בעלי תאורה אחורית מבוססת CCFL. טכנית, אין בעיה שהמעבר מכהות מוחלטת לבהירות מוחלטת יתבצע בזמן אפס, אך הדבר עלול לגרום להבהוב ולכן הדינמיות חייבת להתבצע בהדרגה.

גם בתחום הגאמה התוצאות לא רעות (ניתן לשפר את התוצאות על ידי משחק בפרמטרים של כרטיס המסך עצמו):

החתימה הספקטרלית של המסך ייחודית ומדגישה עד כמה שימוש בתאורת LED (ככל הנראה מדובר בשלושה מקורות אור ממוקדים בעלי טווח תדרים מאוד מצומצם) מחדד את טווח הצבעים. יש להניח שמדידה על ידי מדיד מסוג טריכרומט יתן תוצאות שונות לחלוטין בתחום ה-CIE כתוצאה מהנחות יסוד לגבי פיזור התדרים. זה גם יכול להסביר את ההפרש המשמעותי בין הצהרות החברה על 118% מטווח הגמוט של NTSC אל מול התוצאות של המדידה שלי.

כאן ניתן לראות קטע וידאו קצר שמדגים את הדינמיות של התאורה האחורית במצב מאוד קיצוני:

סיכום

המסך חד להפליא וגם איכות התמונה בו, גם למטרת צפיה בסרטים וגם לעבודה קל ונוח במיוחד.

עם זאת, העייפות הזו בתאורה האחורית לא עזבה אותי גם לאחר כמה ימים. לא מדובר בעייפות מהסוג שאנחנו מכירים מ-DLP, אבל זו תחושה מעט שונה מתאורה מסוגים אחרים.

המסך מומלץ כרגע בעיקר למקצוענים או גרפיקאים שזקוקים למסך הטוב ביותר בשוק, המחיר של התאורה האחורית מייקר את המסך בכ-1000 ש"ח ביחס למסכים מקבילים ללא תאורת LED.

המסך מהווה נקודת ציון יפה לגבי העתיד של תאורת LED אחורית .

אין ספק שאנחנו מתקרבים לשלב שבו תאורה אחורית LED תהפוך לדבר נפוץ ואפילו הכרחי במסכי מחשב תחילה (בגלל שהם פחות גדולים ולכן דורשים פחות נורות LED) ובהמשך גם עבור מסכי קולנוע ביתי.

מחיר מומלץ לצרכן: 2990 ש"ח (כולל מע"מ).

המסך נבדק באדיבות יבואנית VIEWSONIC בישראל: אומניטק

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


7:00
  /  
24.06.2008
  
כתב: עפר לאור