NYKO – כבל HDMI יעודי לקונסולת ה PS3

כבלי HDMI, כבלים חדשים שכבר תקופה לא מעטה הולכים ותופסים נדבך מרכזי בחיינו. הפעם נבדוק את הכבל החדש מבית NYKO, ...


אני משוכנע שאם נעיר מעל 85% מהגולשים באתר באמצע הלילה, הם ידקלמו מתוך שינה מהם ראשי התיבות של HDMI (ולמי שלא יודע, High Definition Multimedia Interface). הרי ידוע לכל שבעידן ה HD, זהו חיבור שאי אפשר בלעדיו. אז למה אני בכלל טורח להטריד את עינכם הטרוטות בקריאת שורות אלו אתם שואלים?

הכול התחיל משיחת טלפון שהתרחשה לפני כמה שבועות, כאשר תוכנה הייתה סקירת כבל HDMI חדש מבית NYKO, כאשר גולת הכותרת שלו הינה הייעוד שלו עבור קונסולת ה PlayStation 3. כל מי שמכיר אותי יודע שאני אשמח לנסות ולשדרג בכל הזמנות ראשונה כל ציוד שיש לי בבית, בטח ובטח כאשר מדובר בחיית המחמד שתפסה נדבך מרכזי בחיי בתקופה האחרונה, אבל את המחמאות לסוני נשמור לסקירה אחרת…

ראשית נתחיל באריזה: הכבל עצמו מגיע באריזת פלסטיק קשיחה שלא הייתי מחשיב מהודרת, אבל בהחלט לא מביישת כאשר הכבל המסודר יושב באריזה בצורה יפה ונוחה למדי. הכבל עצמו מגיע בגמור שחור בעל פסים אדומים ובעיצוב רישתי גמיש – דבר המאפשר כיפוף והתאמתו של הכבל גם בפינות ללא חשש ובפשטות, ללא ספק יוזמה ברוכה. אולם, אצל מרבית האנשים לא הכי שימושית או מהווה שיקול נוסף טרם הרכישה. בנוסף, כולל הכבל לפי הצהרות היצרן, ציפוי זהב 24K בשני צידיו, זאת בנוסף לציפוי תלת שכבתי בכדי למזער ולבודד הפרעות RF או הפרעות EM נפוצות.

הכבל עצמו תומך בתקן HDMI 1.3b1, מה שמבטיח תמיכה מקיפה ומלאה בפורמטים החדשים עבור וידאו כגון 1080P, תמיכה בצבע פר ערוץ של 12bit (ידוע בתור Deep Color), כמו גם תמיכה בהתקני האודיו הלא דחוסים החדשים Dolby TrueHD & DTS-HD Master Audio.

אחרי שעברנו במהירות על תכונות הכבל וסגולותיו, כל שנשאר לדעת אם הוא מספק את הסחורה? אז רבים וטובים, פחות טובים וגם רבים יותר, מנהלים זה עשרות שנים וויכוחים אם כבלים משפיעים על האיכות. רוב רובן של מלחמות התשה אלו מתרחשות בזירת האודיו שם הוויכוחים מרחיקי לכת, אולם גם תחום הווידיאו לא נהנה מפריבילגיה יתרה, שכן, על כל אחד שיטען שהוא רואה הבדל בתמונה לטובה – יבואו 10 ויטענו שהוא בכלל לא רואה וחוזר חלילה.

הסיפור שלי הוא קצת מוזר אמרו פעם משינה, אז גם שלי. הכול התחיל בשעת ערב מוקדמת שבה התיישבתי בסלוני לאחר יום עבודה מפרך, חיברתי בשקיקה את הכבל החדש מצידו האחד למכשיר ה PlayStation3 ומצידו השני למסך ה Pioneer שלי.

לצורך הבדיקה הכנתי כמה סרטים בפורמט Blu-ray בכדי לקבל איכות תמונה מקסימאלית מצד הנגן. הסרט הראשון שנבדק היה Casino Royale ובהמשך, היות והכבל יועד בהגדרתו לחיבור ה PS3, גם כמה משחקים מהדור החדש שהראשון בהם הינו Medal Of Honor.

אני אזהר ואומר שההרגשה הראשונה הייתה שומטת לסתות, פתאום כל הצבעים בקעו מהמסך כאילו אין מחר, הכול מדויק וחד לאין שיעור, פה ודאי איבדתי כמה קוראים, אולם אני מבטיח לאלו שכן נשארו – סיום מעניין. לאחר הצפייה בסרטים, עברתי לבדיקת איכות הכבל בזמן משחק ולא סתם משחק, אלא משחק Shooter מהמעלה הראשונה. גם פה ניתן היה להבחין בכל פרט בצורה חדה ומדויקת, כל כדור שניתז בזמן החטאת היריב נראה היה בבירור וחד להפליא, גם בתחום הסאונד לא היו הפתעות לרעה, הסאונד הועבר בצורה נאמנה למקור והוסיף רק אושר לליבי ולאוזני.

לאחר החוויות הראשונות, הגיעו המחשבות, שכן מדובר פה באות דיגיטאלי. אני לוחש לעצמי: "הרי לא אמורים להיות הבדלים, לפחות לא כאלה לפי תורה פיסקאלית פשוטה" ואז הגיעה העת לחיבור כבל נוסף. ניתקתי את הכבל של NYKOוחיברתי בכוונה את הכבל הכי זול שיש לי, לצורך העניין כבל HDMI לא מותג ועלום שם שקיבלתי במתנה באחת מרכישותיי בעבר ושעד לא מזמן ישב אצלי בארון הציוד הדיגיטאלי בודד וגלמוד.

הפלא ופלא, התמונה אותה תמונה, פתאום גם עם הכבל הפשוט הזה הצבעים פורצי גבולות, מדויקים וחודרי מעטה האדישות שאפפה עד לפני כמה שניות את חיבורו של הכבל העלום, מבולבלים? גם אנחנו.

אז מעבר לאספקט הלא מבוטל של שם המותג מבחינה פסיכולוגית, סמל סטאטוס ומחיר, האם באמת מאחורי הצהרות היצרן עומדות הבטחות שקיימות ושרירות בשטח או שמא אלו דברים בעלמא?

לצורך העניין החלטתי לקחת ראש בראש שלושה כבלים משלושה פלחים שונים של מחיר ומותג, כל זאת בכדי לקבל תמונה מדויקת יותר, תרתי משמע. האחד כבל HDMI של NYKO, השני כבל HDMI לא ממותג וזול לחלוטין והשלישי כבל HDMI Monster 800HD אשר עולה פי כמה וכמה. מהות הבדיקה כללה בעיקרה את אספקט הווידיאו, שכן איכות התמונה וההבדלים היו בראש מעיניי.

אחרי כמה ימי בדיקות, די מקיפות, שבוצעו בתנאי אור שונים, כאשר מקור התמונה הינו קונסולת ה PS3 וכללו בעיקר סרטי Blu-ray ומשחקים – המסקנה פשוטה. כבלים פשוטים, כשמם כן הם, מספקים את הסחורה, מראים תמונה חדה ומדויקת, בצפייה במקורות Blu-ray (אות דיגיטאלי אמרנו כבר, לא?). הבעיה שעלולה להתרחש עם כבלים כאלו הינה שכאשר מותחים את המרחק למעבר ל 2-5 מטרים, כבל שכזה עלול להתמודד עם מקורות שמשדרים ב 1080P בצורה קלוקלת ואולי אף לא להציג תמונה כלל. הסיפור המעניין מתחיל כאשר משדכים לציוד איכותי כבל איכותי, כגון הכבל של NYKO. אז באם נתעלם לרגע מכל הפן הפסיכולוגי והרגשי כפי שהוזכר לעיל, האם באמת ישנם הבדלים בתמונה אשר מצדיקים רכישת כבל שכזה?

התשובה הינה פשוטה, התמונה תהיה תמונה חדה, טובה, מבתקת פיקסלים וכל תיאור אחר שניתן לומר לגבי אות דיגיטאלי טהור, ואין זה משנה כלל איזה חברה או מותג.

סיכום

בסיכומו של יום, אחרי זליגה קצרה לתחום ההשוואתי, השאלה הגדולה היא האם הכבל של NYKO עומד במבחן התוצאה, האם למעשה הוא הכבל שאותו צריך לרכוש עבור קונסולת ה PS3 שלכם בכדי למקסם את ההנאה מהקונסולה?

התשובה כמו שהבנתם אינה חד משמעית, למי שאיכות תמונה חשובה הכבל יענה על הצרכים, כמו גם כבל פשוט עלום שם ולא ממותג. למי שאיכות בניה ועמידות חשובה אף יותר, פה לכבל יש יתרון על פני כבל זול ולא ממותג אולם אינו בעל ערך מוסף אל מול כבלים יוקרתיים אחרים.

בסופו של יום, מדובר בכבל HDMI שבנוי ונראה טוב, התמחור שלו ביחס לכבלים ממותגים ולא ממותגים יצדיק את ההפרש בעיניי אנשים שצופים הרבה בסרטי Blu-ray על גבי הקונסולה ולא רק מבחינת העיצוב ואיכות חומרים. הרי בסופו של יום, כל אחד אוהב ללכת לישון בידיעה שהמערכת שלו מחוברת בכבילה נאותה, אולם לשוק ה HighEnd מדובר בעוד מוצר שמנסה לתפוס פלח שוק שכבר תפוס ע"י ענקי פיתוח וייצור טובים וותיקים, מה גם שהצהרות היצרן כמתאים ומיועד לקונסולת ה PS3, דיי מבקשות דרשני, היות ולא ניתן היה להבחין בשום הבדל ברור וחד משמעי לטובת הכבל ע"פ מתחרים שאינן "מיועדים" לקונסולה.

יתרונות

  • עיצוב.
  • גמישות.
  • איכות חומרים.

חסרונות

  • למעט הצהרות יצרן לגבי בלעדיות עבור קונסולת ה PS3 – אין.

מחיר מומלץ לצרכן: $29.99

תודה רבה לחברת NYKO על השאלת המוצר לביקורת.

Special thanks to Mr. Quinn Wageman from TriplePoint who supplied us with the sample unit we used for this review

להמשך דיון בנושא הביקורת לחץ כאן.


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
18.06.2008
  
כתב: אוהד מונטקיו, ערך: זיו רוזנפלד

1