מדריך קצר להגדרות Haali Media Splitter

מפעם לפעם עולות שאלות על תוכנת Haali Media Splitter, החל ממה היא אמורה לעשות ועד להסברים על אפשרויות ההתקנה והפרמטרים ...


למה משמש Haali Media Splitter

ה Haali Media Splitter (להלן Haali) אינו codec ותפקידו הוא רק לפצל את הקובץ שבו ארוזים קבצי אודיו ווידאו ולנתב את המרכיבים של האריזה למפענחים/קודקים המתאימים. למרות שה Haali נוצר ככלי ייעודי לפיצול אריזות קבצי Matroska שהסיומת שלהם היא MKV, הוא מסוגל גם לטפל בקבצים אחרים כגון TS המקובלים מאוד ביוזנט, MP4 ועוד.

מאיפה מורידים וכיצד מתקינים

ה Haali מותקן כחלק מהרבה "חבילות" המסתובבות ברשת, אבל הדרך הטובה ביותר להשיג אותו היא ישירות מהאתר של המפתח ולהשתמש בקישור של ה MatroskaSplitter המופיע תחת כותרת ה Download. כל התוכנה כלולה בקובץ הורדה יחיד שיש לשמור בדיסק המחשב ולהפעילו בתום ההורדה. ההסרה מתבצעת דרך לוח הבקרה של מערכת ההפעלה.

עם הפעלת ההתקנה יופיע המסך הבא ואנו נעבור בזריזות על האפשרויות המוגשות לבחירתנו.

שתי האפשרויות הראשונות בראש החלון נועדו לבטל את המפצל שכתב Gabest. מפצל זה קיים כתוכנה נפרדת וגם כפילטר פנימי בנגן ה Media Player Classic . היות ופתוח הקוד של Gabest הופסק בסביבות 2006 ההמלצה היא לאשר את הביטול ולהשתמש ב Haali. שימו לב וייתכן וזה ישפיע לרעה ב Media Player Classic HC האחרון על האצת הפענוח של H.264 בחומרה.

בהמשך מופיע הסבר קצר כשלאחריו חמשת פורמטי האריזה הנוספים ש Haali מכיר. ההמלצה כאן היא לאשר את כולם מלבד MPEG-PS. שימו לב ל AVI: בררת המחדל היא לא לאשר אותו והסיבה לכך היא שיש מפצל AVI מובנה במערכת ההפעלה. ההמלצה שלי היא בכל זאת לאשר את האפשרות היות וכבר נתקלתי בקבצי AVI שלא נפתחו כהלכה או שנתגלו בעיות באודיו בזמן הניגון שלהם עם מפצל ה AVI של מערכת ההפעלה.

האפשרות האחרונה לבחירה היא האם לאפשר את ה shell extension. הבחירה באישור תאפשר לסייר החלונות להציג תמונה מוקטנת (thumbnail) של הקובץ.

אפשרויות והתאמות נוספות

לאחר ההתקנה ניתן לגשת למסך הראשי של Haali דרך תפריט ההתחלה במערכת ההפעלה או בקליק ימני על צלמית ה Haali בשורת המשימות כשהתוכנה מופעלת בזמן הצגת סרט. אנו נתעכב רק על האפשרויות העיקריות והן: תאימות – Compatibility, שפות – Languages, ושילוב עם הסייר – Explorer Integration. ניתן לקבל הסבר קצר לרוב האפשרויות על ידי הצבת סמן העכבר מעליהם וקריאת ה Tooltip המופיע כעבור שניה.

אפשרויות ה Compatibility

האפשרות היחידה הניתנת לבחירה היא מתן רשות לפילטר VSfilter להטענה אוטומאטית. זה מאפשר ל Haali לעקוף מגבלות של ה Media Center ולהציג כתוביות חיצוניות גם כאשר ה Media Center לא תומך בכל. אפשרות זו אינה חופשיה מבעיות ותקלות היות והיא עשויה לגרום ל VSFilter להיכנס למעגל אינסופי של הטענות חוזרות. ניתן ומומלץ לוותר על אישור האפשרות אם יש לכם את החלופה העדיפה של ffdshow tryouts מותקנת במחשב. לאישור בחרו ב Yes בשדה ה Value הנמצא בתחתית החלון.

אפשרויות ה Languages

חלק זה שימושי רק עבור קבצי MKV שבהם ניתן לארוז מספר קבצי כיתוביות שונים לכל שפה וכן גם מספר רב של פסי קול בשפות שונות. מטרת האפשרויות הניתנות כאן לבחירה היא לאפשר הצבת ברירות מחדל להצגת שפות ושמיעת פסי קול. הבחירה מתבצעת על ידי כתיבת קוד בן 3 אותיות המציין את השפה הרצויה. הקודים השימושיים לגבינו הם כמובן heb לעברית, eng לאנגלית, rus לרוסית, amh לאמהרית ו ara לערבית.

 

Audio Language priority
מאפשר בחירת בררת מחדל לשפת הפס קול. ניתן לבחור סדר יורד של עדיפות לשפות שיושמעו באמצעות רשימה לפי הדוגמה הבאה: heb,rus,eng . בדוגמה זו Haali יחפש תחילה פס קול עברי ובמידה ולא ימצא כזה ימשיך ויחפש פס קול רוסי כשהבררה האחרונה היא השמעת פס קול אנגלי במידה ולא נמצאו פסי קול אחרים.

Subtitle language priority
בדיוק כמו בבחירת שפת הפסקול, כאן מתאפשרת בחירת בררת המחדל לשפת הכיתובית. גם כאן ניתן לבחור סדר יורד של עדיפות לשפות שיוצגו באמצעות רשימה של קודי השפות בסדר יורד.

Audio and Subtitle languages
באפשרות זו יש צורך רק אם באמת יש לכם צרכים ייחודיים. בעקרון היא מאפשרת קביעת צמדים של פס קול וכיתובית שתמיד יופיעו ביחד אם המרכיבים קיימים בקובץ. לדוגמה הצרוף של eng,rus;eng,heb יגרום לכך ש Haali יעדיף להציג פס קול אנגלי עם כיתובית רוסית כשהעדיפות הבאה בתור היא פס קול אנגלי עם כיתובית עברית. ההפרדה בין הצמדים היא באמצעות הסימן ; וההפרדה בין שפת הפס קול לכיתובית היא באמצעות פסיק.

אפשרויות Explorer Integration

היות ומערת ההפעלה XP או Vista זקוקות למפצל חיצוני כדי לאפשר את פתיחת והצגת קבצי MKV, אין לסייר החלונות כלים מובנים כדי להציג תמונות מוקטנות עבורם – בניגוד למה שהוא יודע לעשות לקבצי WMV לדוגמה. המצב הרגיל הוא שסייר החלונות פשוט יציג צלמית סתמית אחידה לכל הקבצים. החלק הבא במסך האפשרויות של Haali יאפשר לנו לבצע שילוב מוצלח יותר עם הסייר.

Enable thumbnails extraction
האפשרות היחידה לבחירה כאן היא בין YES או ב NO. בחירה ב YES תאפשר לסייר החלונות לשלוף מקובץ ה MKV תמונה אחת שתשמש אותו להצגה בסייר.

Thumbnails offset
אפשרות זו מאפשרת לבחור בפרק הזמן באלפיות השניה שיחלוף מתחילת הסרט ועד לתמונה שתשמש בהצגה בסייר. בררת המחדל של הסייר היא לשלוף את התמונה הראשונה והבעיה היא שברוב הסרטים התמונה הראשונה היא שחורה. בחירה בערך של 3000 לדוגמה תאפשר לסייר לדלג קדימה ולשלוף את התמונה המוצגת 3 שניות אחרי תחילת הסרט. לתשומת לבכם, זה לא עובד ב Media Center שתמיד שולף את התמונה הראשונה לשם הצגה בספריות שלו. בנוסף, התקנה של נירו, תוכנת הצריבה הנפוצה, ידועה גם בבעיות שהיא גורמת בשליפת התמונות לסייר.

שינויים תוך כדי הצגת הסרט

למי שעוד לא שם לב, "קליק" ימני על צלמית ה Haali תוך כדי הרצת הסרט תאפשר לכם לבחור ולשנות את פס הקול או הכיתובית . קליק כפול "יקפיץ" את מסך האפשרויות הראשי.

למשתמשי ה Vista Media Center יש אפשרות לבקרה חליפית חביבה על Haali בדמתו של תוסף ה Media Control Plugin המאפשר- בין היתר – החלפת שפות וכתוביות תוך כדי הרצת הסרט. תוסף זה נכתב על ידי אחד ממפתחי ffdshow tryouts וכמובן שלא יעבוד אם אתם לא משתמשים ב ffdshow לפענוח והצגת הסרטים ב VMC.

לסיכום

במפצל ה Haali Media Splitter קיימים עוד לא מעט אפשרויות התאמה נוספות שמופנות לפתרון של בעיות ומצבים שבדרך כלל לא נתקלים בהם. מי שסקרן יכול לדפדף בין האפשרויות השונות במסך הראשי, לעשות נסיונות או לפנות למומחים השוכנים בפורום של Doom9 ו AVS Forum.

להמשך דיון בנושא זה בפורומים לחץ כאן.


0:00
  /  
16.06.2008
  
כתב: Catskinner

1